Swetterhage" over een jaar gereed Ex-rector Schetst schoolleven realistisch maar soms saai \L,eidse agenda Internaat voor 316 geestelijk gehandicapten in Zoeterwoude Veel belangstelling voor Toonkunstkoor Otten en Hoogenberk gevoelig in Kapelzaal Werkcentrum Dans los en bevrijd STUDENTEN SIGNEREN "HBSEG3BG3RI" Nieuwe roman van Paul Vaan (Naeff OEGSTGEEST De vroegere rec tor van het Rijnlands Lyceum J. P. Naeff, heeft onder de naam Paul de Vaan twee romans ge schreven. De eerste, 'Hoog en Laag', verscheen vorig jaar, de tweede roman, 'RSG Rietstad', verschijnt vandaag en gaat over het leven op een scholengemeen schap. Naeff zal vanavond te gast zijn op de reünie van het Rijn lands Lyceum om het boek te signeren. 'RSG' Rietstad speelt zich af in het provinciestadje Rietstad, waar het oude gymnasium en de hbs na de dood van de rector van het gym gaan fuseren. De rector van de hbs wordt aan de kant gezet en er wordt gezocht naar een nieuwe man die de kersverse scholengemeenschap moet gaan leiden. Joost Pen blijkt de enige geschikte kandidaat en wordt na een lange procedure aangeno men. Naeff gunt zijn lezer een kijkje in de directie- en leraren- kamer van de school. Sectievergaderingen, lerarenver gaderingen en allerlei andere pe rikelen worden uitvoerig be schreven. Maar ook het persoon lijke leven van verschillende le raren en leraressen, hun relaties en hun frustraties. Ook de leerlingen worden belicht, al is het dan minder uitvoerig. De gebeurtenissen worden vaak in korte, soms onafgemaakte zin nen beschreven. Andere keren worden telegramachtige mede delingen via komma's aan elkaar verbonden. De eerste paar blad zijden moet je daar wel even aan wennen, maar daarna geeft het het verhaal een enorme vaart. De personen worden allemaal dui delijk gepresenteerd. De zeker heid waarmee het commentaar op de karakters van de verhaalfi guren wordt geschreven werkt soms alleen als een rem op de fantasie. Veel wordt er verteld over het da gelijks leven op school. Dat ge beurt voor het overgrote deel over dat van het onderwijzend personeel. Voor zover de leerlin gen al aan bod komen, gebeurt dat nogal eenzijdig. Conflicten in de lerarenkamer worden breed uitgemeten. Het is duidelijk dat Naeff al een onderwijscarrière heeft opgebouwd. Hij is leraar en rector geweest en op dit moment is hij onderwijsinspecteur. Dat maakt het verhaal vast prima on derwijskundig verantwoord, en ook wel realistisch, maar af en toe een beetje saai. MARIJKE KOOL ^aeff a^as Paul de Vaan. Het nieuwe complex "Swetterhage" kost vijftig miljoen gulden. ZOETERWOUDE - De heer Bosman heeft gistermid dag de naam onthuld van het in aanbouw zijnde in ternaat voor geestelijk ge handicapten aan de Zwet- kade in Zoeterwoude. Bosman heeft de naam "Swetterhage" bedacht. Zijn inzending werd door de Stichting Gemiva ver kozen boven de naam "Zuidbuurtsebrug". De motivatie van Bosman (die be kend staat om zijn aandeel in de stichting Oud-Zoeterwoude) voor de naam "Swetterhage" is dat de polder waarop het com plex staat Zwetpolder heet, afge leid van het riviertje de Swet. Het achtervoegsel "hage" heeft voor al een symbolische betekenis. "Een heg of haag biedt beschut ting en bescherming aan een plek in het open veld en men kan er gemakkelijk over en doorheen kijken", aldus Bosman waarmee hij op de integratie van de toe komstige bewoners met de plaat selijke bevolking doelt. De inrichting "Swetterhage" die 316 pupillen zal kunnen bevatten ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 kan, wanneer alles naar wens ver loopt, februari 1982 in gebruik ge nomen worden. Dan staan op het twaalf hectare tellende terrein twee sterpaviljoens (voor 72 be woners bestemd) en twintig bun galows waarin zes tot acht bewo ners zullen wonen. De totale kos ten bedragen vijftig miljoen gul den. Met de in gebruikname van "Swet terhage" wil de stichting Gemiva het bestaande internaat "Huize Het departement van Volksge zondheid probeert dit gebouw echter voor de opvang van ver standelijk gehandicapten te be houden. ZATERDAG Leiden - Leids Vrijetijdscentrum, 'Pop aan de bak' georganiseerd door de Leid- se Vereniging van Popmuzikanten, op tredens van Qranc, First Love-en The Business, 21 uur. Rapenburg 24 - jongerenvereniging Au- gustinus draait de film 'Giuliette van de Geesten' van Fellini, 22 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, concert van muziekvereniging Kunst en Genoe gen, presentatie Herman Emmink, 20 Jazzzolder Hot House - Gijs Hendriks/ Stan Tracey kwartet, 20 uur. Noordeinde 2a - Leidse Stichting "t Pa leis' houdt een 'sociaal-culturele' avond, optreden van de 'Neo-neuroten' en de 'Funk Fills', 21 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve le zaterdag van de maand, die is alleen toegankelijk voor (echt)paren. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. ZONDAG 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zo S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zo, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, A A. van Rijn, Melissetuin, tel. 210797; zo, E.H. Nieuwenhuis-Smal- braak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529. Voorschoten - za, F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352; zo, A. Tromp, Leid- seweg 328, tel. 071-762159. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 6 tot 13 feb door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel. LEIDEN - Het oratorium "Die Schöpfung" van J. Haydn, gisteravond uitgevoerd door het Toonkunstkoor Leiden en omstreken, begeleid door het Gewestelijk Orkest van Zuid- Holland, slingert de luisteraar heen en weer van romanti sche harmonieën naar barok kere sferen. De inleiding "Die Vorstellung des Chaos" munt uit door ver rassende wendingen, waar door een enorme expressivi teit bereikt wordt, waarin Haydn zijn tijd ver vooruit lijkt te zijn. Het Gewestelijk Orkest speelde dit welover wogen, hoewel soms ritmisch niet exact genoeg. Onder leiding van de jonge, 26- jarige Hans van der Toorn, zong het Toonkunstkoor geestdriftig de koorgedeel ten. Dit koor dat ongeveer tachtig leden telt, leverde een prima prestatie, hoewel som mige stemgroepen, met name de alten, wat glansloos klon ken. Een echt "forte" singen bleek een moeilijke zaak, ter wijl toch dynamische ver schillen wel aanwezig waren, zoals te horen was in het koor "Heil dir, o Gott!" Het leeuwendeel van "Die Schöpfung" is weggelegd voor de drie solisten. Gister avond waren dat Wendela Bronsgeest, sopraan; Howard Crook, tenor; en Wout Ooster kamp, bas. Wout Oosterkamp beschikt over een gezond klinkende, sonore baritonstem, waarmee hij zowel in de hogere als de lagere tonen veel uitdrukking aan de tekst geeft. Soms klonk hij iets te krachtig, vooral in samenzang met so praan Wendela Bronsgeest, die vaak erg ingehouden zong met teveel bovenklank. Wan neer haar toon direkter was klonk haar mooie stem voller en overtuigender. De foute in zet in de lastige aria "Nun beut die Flur" herstelde zij op voortreffelijke wijze. Bas en sopraan zorgden voor een ge noeglijk aanblik bij het zin gen van het liefdesduet van Adam en Eva: "Holde Gat tin". De Amerikaanse tenor Howard Crook zong zijn rol zeer sympathiek. Het oratorium genoot een grote belangstelling. ELLEN LOOYESTIJN LEIDEN - Met een bepaald niet alledaags programma concerteer den gisteravond in de helaas slechts matig bezette Kapelzaal het viool-pianoduo Daniel Otten en Steven Hoogenberk. Al in de korte met "Entree" omschreven stukken waarmee het programma opende, liet Daniel Otten duidelijk blijken dat zijn voorkeur uitgaat naar het melodieuze en het virtuoze aspect van het vioolspel. Biede aspecten kwamen tot hun recht in de Sonati ne van Ludwig Otten uit 1953, een hier en daar wat folkloristisch getint werk dat zonder revolutionaire muzikale ideeën te bieden uitstekend voor het instrument geschreven en boeiend om te horen bleek. Wie Fauré slechts kent als componist van het serene Requiem en van de subtiele liederen zal verrast geluisterd hebben naar de Sonate op. 13. Hierin voert het onstuimige en hartstochtelijke karakter de boventoon en worden de schaarse momenten van verstilling direct weer overspoeld door emoties. Ook hier bleek de affiniteit van Otten (die uitstekend terzijde werd gestaan door Steven Hoogenberk) met deze gevoelswereld groot. Maar juist doordat in alle vier delen van deze sonate dezelfde stemming overheerst, kwam een zeker onvermogen de klanken verschil lend te kleuren naar voren. Althans voorzover deze toonnuan- ches door het vibrato, dat te eenvormig en soms geforceerd aan doet, worden bewerkstelligd, want een genuanceerde stokvoe- ring heeft Daniel Otten zonder meer. In de Sonate van Ravel, die niet samengaan van viool en piano maar juist de contrastwerking van beide instrumenten beoogde, ble ken de uitstekende kv/aliteiten van beide spelers Ronduit ver rassend waren de Vier Stücke op. 7 van Anton Webern; uiterst gecomprimeerde muziek, waarin in klein bestek geweldige span ningen opgeroepen worden met soms zeer snelle dynamische wisselingen. Geen geringe opgave voor de uitvoerenden, die toonden over raffinement en flexibiliteit te beschikken. MIES ALBARDA De kostuums maakten door het soepele overlopen van de kleuren een overdrachtelijke indruk. LEIDEN - Het Werkcentrum Dans van artistiek leidster Kathy Gos- schalk bracht gisteravond in een wat mager bezet LAK-theater "Common Place Quintet" vóór de pauze en 'Zijwind' en 'Harem' na de pauze. Wij keken naar "Common Place Quintet', omdat de première van 'Zijwind' al eerder in het LAK- theater plaatsvond en aanslui tend werd gerecenseerd. De cho reografie is van Ton Simons, die daarbij gebruik maakt van de muziek van Michel Waisvisz. Het décor van Andrew Lord was vrij wel te verwaarlozen. De kos tuums daarentegen maakten, door het soepele overlopen van de kleuren een zeer overdrachte lijke indruk. Van "Commonplace Quintet" wordt in het programma ver meld, dat het sterk mathematisch van opbouw zou zijn. Van dit soort, sterk subjectief gerichte waarde-oordelen wil ik me verre houden. Het lijkt toch immer erg moeilijk een concreet oordeel te geven over iets, dat je in vijfen twintig minuten zo kan overrom pelen. Wel herkenbaar blijft na tuurlijk de onderverdeling van de ZOETERWOUDE - In Zoeter woude Rijndijk zal binnenkort een basketbalveld voor de jeugd worden aangelegd. Waar het veld precies komt is nog niet zeker. Gedacht wordt om het in on bruik geraakt speeltterrein aan de Nassaulaan te verplaatsen naar de Rijndijk-Oost, waar veel gezinnen met jonge kinderen wonen. Het veldje wordt aange legd naar aanleiding van een pe titie van jongeren van de Rijn dijk. choreografie in vijf verschillende eenheden: een duet, een trio, een kwartet en een kwintet. Veel zinvoller lijkt het evenwel, in plaats van aansluiting te zoeken bij hetgeen Ton Simons blijkbaar over zijn geesteskind in het pro gramma heeft laten opnemen, de eigen ervaring bij het zien van "Commonplace Quintet" onder woorden te brengen. Nog even volledig los gezien van de prach tige spieren- en lichaamsbeheer- sing, de ademhalingstechniek en de vaak kunstig afgemeten pas sen, is vooral de afwisseling van de vaste reeks bewegingen zeer indrukwekkend. Diana Collen, Howard Maduro, Jo- han Meijer, Erika Trabi en Nicki Wentholt geven je vijfentwintig minuten lang het gevoel even „los en bevrijd" te zijn. Daarom gisteravond waardering omgezet in een staand applaus. Oftewel: tot welk een creativiteit een CRM-opdracht al niet kan leiden. BERT KOEKEBAKKER Zoeterwoude en Benthuizen bezorgd over oprukken van Zoetermeer ZOETERWOUDE/BENTHUIZEN Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude en Benthuizen hebben samen besloten de ont wikkelingen in Zoetermeer- noord, waar de realisering van de wijk Noordhove plaatsvindt nauwlettend en kritisch te vol gen. "Met name de dreigende verstoring van het open midden gebied van het "groene hart van Holland", dat een grote land schappelijke waarde bezit, gaat ons ter harte", zo melden beide colleges. B en W van zowel Zoeterwoude en Benthuizen hebben ook bezwaar tegen de plannen van Zoeter meer om de wijk Noordhove een ontsluitingsweg te geven over Benthuizens en Zoeterwouds grondgebied. In het algemeen hebben beide col leges verder besloten om er naar te streven "ongewenste ontwik kelingen" in de landelijke gebie den van beide gemeenten tegen te gaan. Een van de uitgangspun ten is daarbij het op elkaar af stemmen van de voorschriften en bepalingen in de bestem mingsplannen die voor deze lan delijke gebieden gaan gelden. LEIDEN - 'Kom, kom, niet zo som- somber' is de titel van de jongste gedichten- en verhalenbundel van de vier Leidenaars Frank Leenheer (student geschiedenis), Isaac Biedemeijer (Peter van Leeuwen, student psychologie), Boris Nevky George te Marvelde, student Nederlands) en Steef Pe ters geologoe) eesl06Na de eerste bundel 'Laat de lezer tot ons ko men', waarvan 150 gedrukte ex emplaren onmiddellijk waren uitverkocht, verscheen onlangs de tweede bundel van het literair ge nootschap 'Hoofdstuk l' vh. 'Blan co Vel'. Ditmaal in een oplage van 350 exemplaren, die gewoon via de boekhandel verkrijgbaar zul len zijn. Vanmiddag zullen de vier auteurs dichters van twee tot vier uur hun bundeltje signeren in boekhandel Ruward aan de bReestraat. De bundeltjes kosten twee gulden per stuk. Een derde bundel is in voorbereiding. Het motief van dit bundeltje zal 'gekte' zijn. De pas verschenen bundel kent als gemeenschappelijke noemer 'de grote neerslachtigheid'. Frans van Stolwijk maakte de tekenin gen in het bundeltje, inclusief de voorplaat. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 071-153266. Wilbers (D'66) houdt lezing LEIDERDORP - D'66 afdeling Lei derdorp houdt op jnaandag 16 fe bruari een ledenvergadering in "De Menswording" aan het Heel- blaadjespad. Er zal een lezing worden gehouden door Wil Wil bers die tot eind 1979 werkzaam was als hoofd directie radio, tele visie en pers op het ministerie van CRM. Voor de komende ka binetsverkiezingen heeft Wil Wil- t bers zich weer kandidaat gesteld voor een D'66 Tweede Kamerze tel. Binnen de partij wil hij werken aan een vernieuwd omroepbestel en algemene mediawetgeving. Eveneens komt het samenhan gend cultuur- en kunstbeleid, het openbaar onderwijs en volwas- senreducatie bij hem aan bod. Zijn gedachten en ideeën hier over zal hij tijdens de ledenverga dering uiteenzetten. De avond begint om 20.15 uur precies. ZOETERWOUDE - Uit protest te gen met hoge snelheid rijdend verkeer van industrieterrein- Zoeterwoude richting Zoeter meer hebben bewoners van de Wijpoortseweg deze sluiproute gisteren in de namiddag zo'n drie kwartier lang afgesloten. Zij deden dat dopr vracht- en ande re auto's zodanig neer te zetten, dat er geen auto meer door kon. Hierdoor ontstonden lange files en hier en daar verhitte gemoe deren bij wachtende automobi listen. Tot hevige incidenten kwam het echter niet. lEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement 186,70 per post 1276,10 S f 0,70 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen AJq redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M. J Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J.P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H. Sonders, 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935. Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2