"NAVO zal als eerste atoom wapens hanteren" "Meeste mensen hebben blinde vlek" Oud-admiraal La Rocque: Q33EQE3 Mede organisator prof. Hyike Tromp van conferentie in Groningen over kernoorlog: GRONINGEN (GPD) - 'Waar het mij om j&at is dat de meeste mensen een blinde vlek hebben voor de moge lijkheid van het uitbreken en voor de verschrikkingen van een kernoorlog. Die kan niet ontstaan, denken zij. de af schrikking werkt. Iemand zei laatst in een televisie programma zelfs liever twee kernbommen in zijn voortuintje te hebben dan een Rus in zijn ach tertuintje. Die man wist niet waarover hij het had. Het is een illusie, dat een kernoorlog niet kan on tslaan en wil je zo n oorlog voorkomen, dan moetje niet leven met illusies." Dit zegt prof. dr. Hylke Tromp, di recteurvan het polemologisch in stituut van de Groninger Rijksu niversiteit. Zijn instituut en dat van oud-Navy-admiraal Gene La- rocque, het Center for Defence Information in Washington, be reiden in april in Groningen een grote conferentie voor over ont staan en gevolgen van een kern oorlog in Europa en de mogelijk heden om een dergelijke oorlog te voorkomen. Een conferentie van terdege terzake deskundi gen: generaals en oud-generaals, CIA-specialisten en anderen, die zich dagelijks beroepsmatig be zighouden of bezighielden met het uitdenken van draaiboeken voor nucleaire oorlogvoering. Dat de acteur Paul Newman ook een rol speelt op deze conferen tie. komt door zijn grote belang stelling en zijn plannen er een film over te maken. In 1978 werd een soortgelijke con ferentie in Washington gehouden en in de VS live door radio en televisie uitgezonden. Op initia tiefvan Gene Larocque, die begin vorig jaar met prof. Tromp in con tact kwam. wordt deze nieuwe conferentie nu in Europa gehou den: Europa wordt tenslotte het eerste nucleaire slagveld, zo wordt algemeen aangenomen. "De bevolking in Europa is niet alleen slecht voorgelicht, maar ei genlijk misleid", is de mening van zowel Gene Larocque als prof. Tromp. Met de Nederland se. Westduitse, Britse en Eranse televisie zijn al afspraken ge maakt over uitzendingen tijdens de conferentie. De conferentie wordt op 23 en 24 april gehouden in het Academie gebouw van de Groninger Uni versiteit. "Er is eigenlijk een nog betere plaats voor zo n conferen tie: het Vredespaleis in Den Haag. Maar daar mocht het niet gehouden worden, omdat de con ferentie niet over juridische za ken gaat. De Amerikanen zijn daar nog boos over', vertelt prof. Tromp. De Nederlandse regering noch de Amerikaanse zijn bijzonder ingeno men met het vooruit zicht van de internatio nale conferentie in Gro ningen die om meer dan één reden van poli tiek belang is. Van Nederlandse kant zijn po gingen ondernomen om de conferentie te laten uitstellen omdat de regering-Van Agt er geen enkele behoefte aan heeft zo kort vóór de verkie zingen een discussie te zien losbreken over het vooruit zicht van een atoomoorlog, die door vele deskundigen voor onvermijdelijk wordt gehouden. Gepensioneerd admiraal Gene R. La Rocque, directeur van het Centrum voor Defensie Informatie zegt dat NAVO en Warschaupact zich op een atoomoorlog voorbereiden en verzekert dat de Atlantische verdragsorganisatie plannen heeft kernwapens als eerste te gebruiken in geval van een duidelijke militaire dreiging van het Oostblok en dat zijn dan vooral de Russen. Admiraal La Rocque heeft voor de bijeenkomst in Groningen niet alleen een stoet van des kundigen uitgenodigd, maar ook alle ministers van defen sie en van buitenlandse za ken van de NAVO-Landen. Hij wil zijn initiatief, dat in eerste aanleg beoogt een kernoorlog te vermijden en wapenbeheersing te stimule ren, bij welslagen uitbreiden naar een volgende conferen tie over twee jaar, waarbij dan ook deelnemers uit het Warschaupact zullen worden uitgenodigd. De nieuwe Amerikaanse rege ring is ook geen voorstander van de besprekingen, omdat die slecht passen bij het kwe ken van een politiek klimaat binnen de NAVO, dat gunstig is voor de herbewapenings plannen van Ronald Reagan. Het Vredespaleis in Den Haag zou volgens La Rocque de beste plaats voor de confe rentie zijn geweest. De Car- negie-stichting echter wees een verzoek om de bijeen komst daar tc mogen houden van de hand met een zeer on toereikend beroep op het feit dat het onderwerp 'kernoor log in Europa' niet viel bin nen het kader van de studie van internationale wetge ving, waarmee de stichting zich vooral bezighoudt. De gepensioneerde admiraal wijst dit argument in stomme verbazing van de hand, om dat er omtrent oorlogvoering wel degelijk internationale wetten bestaan en in dat raam studies worden ge schreven. Kortom, het gebeuren in Gro ningen, dat gepaard zal gaan met de publikatie van een fei tenboek over zaken als de op slag van atoomwapens in Eu ropa (op vier plekken in Ne derland, zegt het Washing- tonse studiecentrum), belooft niet alleen controversieel te worden, maar zal ook de openbare mening op het punt van kernwapens flink aan wakkeren. Ongeluk Een kernoorlog in Europa kan om velerlei redenen losbar sten. Door een ongeluk of bij vergissing onder meer. Ad miraal La Rocque wijst op het feit dat de Amerikaanse president Nixon en de Russi sche partijleider Brezjnjev al in 1971 een verdragje hebben gesloten dat het uitbreken van een kernoorlog door zul ke 'toevallen' moet vermin deren. "Kijk", zegt La Rocque, "als dat risico er toen al was, dan is het nu nog veel groter. Er zijn meer wapens, die veel ge compliceerder zijn en waar bij meer mensen zijn betrok ken. In de loop der jaren zijn volgens het Pentagon, dat met deze gegevens-allerminst scheutig is, 27 ongelukken met kernwapens gebeurd. Niet alleen schoot een atoom bom door de bodem van een vliegtuig en boorde zich in Noord-Carolina zo diep in de grond dat het niet meer te achterhalen was, maar boven de Middellandse Zee is een vliegtuig met een atoomwa pen aan boord na het binnen vliegen van een wolk spoor loos verdwenen". "Er is een zeer lange lijst van valse computer-meldingen, die in enkele gevallen tot ver hoogde paraatheid van vlieg tuigen met kernwapens aan boord heeft geleid. Die fou ten konden tijdig worden herkend. Maar", zo vraagt La Rocque zich af. "wat gebeurt er als bij de Russen een foute melding doorkomt. Zijn de bevelhebbers in Moskou, met hun minder verfijnde compu ters, ook in staat die bijtijds als vergissing te herkennen"? Volgens La Rocque is er geen drempel meer. Een oorlog, betoogt hij, moet een kern oorlog worden en niemand gaat afwachten tot de tegen partij als eerste een kernwa pen gebruikt. "Als we hier kunnen zitten en tegen elkaar zeggen dat er geen kernoor log meer komt, dan behoeven we ons over een kernoorlog natuurlijk ook geen zorgen te maken". Zo lang dat niet het geval is blijven de risico's zo groot dat La Rocque zelfs on vervaard verklaart een kern oorlog in Europa nog vóór het jaar 2000 voor onvermij delijk te houden. Die risico's zijn des te groter omdat de kernwapens in de militaire structuur zijn geintegreerd. Toen Amerikaanse mariniers in 1958 tussen de badgasten door in Libanon aan land stormden, werd ook een een heid nucleaire artillerie op het strand gezet. Toen de VS zich dat realiseerden werd dit onderdeel pijlsnel terugge trokken. Eigen kijk La Rocque en zijn instituut, dat in ruime mate gebruik maakt van de kennis van voormalige hoge militairen, houdt er een geheel eigen kijk op na wat betreft de mili taire krachtsverhoudingen tussen de VS en de Sowjet- Unie. De VS hebben 9200 strategische kernwapens, waarvan 7000 in Europa, Amerika beschikt tevens over bijna 20.000 tactische kernwapens. De Russen hebben 6200 strate gische (intercontinentale) wapens en ongeveer vijf mil joen man onder de wapenen. De marine heeft aan Ameri kaanse kant 560.000 man per soneel, de Russische 450.000. De Amerikaanse marine heeft 5000 vliegtuigen, de Russische 1600. De Amerika nen hebben 185.000 mari niers, de Russen 12.000. De Amerikaanse vloot heeft tweemaal het tonnage van die van de Russen, de landen hebben hetzelfde aantal kernonderzeeërs, de Ameri kanen hebben 41 strategische onderzeeërs, (die interconti nentale raketten kunnen af vuren) de Russen 62. Op Rusland staan 3000 kernwa pens gericht, klaar om on- middelijk te worden afge vuurd - de Russen hebben er 200 voor de VS klaar staan. De Russen hebben geen lo gistieke capaciteit voor hun marine, ze hebben zes mari nebases waarvan er 's winters drie dichtvriezen, de VS heb ben 44 marinebases, die het hele jaar bruikbaar zijn. Het is, zegt La Rocque, geen wonder dat de Russen zich een tikje bedreigd voelen. En hij weet zeker dat de NAVO, in zijn tijd in werkelijke dienst, die hij onder meer doorbracht bij het bureau voor strategische planning, gereed was voor een eerste aanval met kernwapens als de nood aar de man zou ko men. Hij denkt dat Europa al een stuk veiliger zou worden als geen atoomwapens meer in de frontlijn zouden wor den opgetast, zoals nu. Want, aldus La Rocque voor het Westen wordt het gegeven de Russische plannen tot een snelle doorstoot dan onmid- delijk een kwestie van die wapens gebruiken of prijsge ven ('...use them or loose them....'). Bankroet Onderdirecteur Bertram K. Gorwitz, gepensioneerd bri gade-generaal, werpt tussen: "de Russische plannenma kers gaan er van uit dat ze al leen iets ondernemen als ze zeker kunnen zijn van winst. Mijn vrees is dat de opvatting van de NAVO dat kernwa pens zullen worden gebruikt zodra de Russen NAVO- land innemen en bezet hou den, ertoe leidt dat de Russen ermee beginnen. Ach, zegt La Rocque, "al die verhalen over het militaire evenwicht betekenen het bankroet van zinvolle militai re planning. Ik zou twintig jaar geleden van het War Col lege (waar hij doceerde) zijn weggelachen als ik ermee was komen aandragen. Goed, men roept dat de Russen zo veel tanks hebben, maar ze hebben er zoveel nodig om dat ze ze niet kunnen repare ren als er een technisch man kement optreedt. Volgens de statistieken rijdt zo'n tank maar 34 mijl zonder ongeluk ken. Als wij niet zoveel tanks nodig hebben, omdat we be tere en meer anti-tankwa pens bezitten, dan moeten we ze ook niet gaan bouwen. "Wij vergelijken altijd maar. De militaire uitgaven worden uitgerekend als deel van het bruto nationaal produkt. Hë. roepen ze dan, de Russen ge ven tweemaal zoveel van hun b.n.p. uit aan defensie als wij. Dat klink mooi, maar omdat ons b.n.p. bijna tweemaal groter is dan het Russische kom je in feite bij hetzelfde uit. Vervolgens gaat het weer om procenten van de natio nale begroting, of zoiets, maar is er geen binding naar wat we zouden moeten bou wen. Ze roepen dat wat we nu uitgeven op die basis min der is dan we in 1964 uitga ven. Dat kan niet verdom men, want het is verhou dingsgewijs zelfs minder dan we uitgaven ten tijde van de Spaans-Amerikaanse oor log". Hij vervolgt: "De schattingen over wat de Russen uitgeven zijn nonsens want dat weten we niet. Wij hadden een Rus sische tank. die de Israëlis hadden buitgemaakt. Die is per schip naar de VS ge bracht en ze zijn ermee naar Chrysler gegaan (die Ameri kaanse tanks bouwt) en heb ben gevraagd: wat kost dat ding. Chrysler maakte een schatting. Maar daarin zitten Amerikaanse loonsverhogin gen, kosten van materiaal en inflatie verwerkt. Toch, zo gaat het. Twee CIA-specialis- ten zijn het hier komen uit leggen. Al die verhalen over 'werkelijke groei' zijn onzin wat de defensie-uitgaven aangaat. We zouden moeten vaststellen wat we nodig heb ben en dat hoofdelijk moeten omslaan". Scheve ogen Tegen het instituut van La Roc que kijkt de nieuwe Ameri kaanse regering met wat scheve ogen aan. "Onder Car ter hebben we vier hele goe de jaren gehad", zegt La Roc que. "We hebben het Witte Huis geadviseerd ten aanzien van troepen in Korea, over de Russische gevechtsbrigade op Cuba, over het Panamaka naal en we hebben voorlich ting gegeven aan volksverte genwoordigers. Ons budget is een half miljoen dollar per jaar, van stichtingen en ïndi- viduelen. Maar geen bijdra gen van het militair indus trieel complex". "Beginselen0 Wij geloven in een militair sterk Amerika en in de NAVO, maar we willen wel duidelijk aangeven dat er ook andere standpunten mo gelijk zijn dan de officiële, op grond van dezelfde gegevens. In de komende vier jaar komt wat de VS betreft het militai re element in de buitenlandse betrekkingen op de voor grond en daarna komt de di plomatie pas aan de orde. Er komt meer nadruk op kern wapens en een kernoorlog. Haig en (minister van defen sie) Caspar Weinberger heb ben dat alletwee gezegd. Car ter kwam binnen met de wens: "weg met de kernwa pens. Dat soort opvatting leeft bij deze regering niet" In de vergaderzaal zit een in Oostblok-snit gehulde jonge man te lezen. Hij wacht. Als hem wordt gevraagd op wie: staat hij op en wil weggaan, in de veronderstelling dat hij stoort. Dat is niet het geval. Hij gaat rechter op staan en zegt in goed. maar mecha nisch Engels: "Ik ben een Russische marine-officier". De directeur van het Cen trum voor Defensie Informa tie lacht hem hartelijk toe en zegt: "Ga niet weg, ga zitten en maak het je gemakkelijk". (Van irrespondent) GRONINGEN - Een Amerikaans vliegtuig met kernwapens aan boord is boven de Middellandse Zee een wolk binnengevlogen en nooit meer teruggezien. Uit een Amerikaans vliegtuig is boven de Amerikaanse staat North Carolina een kernbom gevallen die nooit is teruggevonden - voor het betreffende gebied geldt nu een jachtverbod. Dat onthulde oud-Navy-admiraal Gene La Rocque. directeur van het Centre for Defence Informa tion. vorige maand tijdens een persconferentie in Washington, waaraan ook de Groninger pole moloog prof. dr. Hylke Tromp van het Polemologisch Instituut van de Groninger universiteit via een telefoonlijn deelnam. Gene La Rocaue noemde deze twee on gelukken met kernwapens als voorbeelden uit een binnenkort door zijn instituut te publiceren rapport. De persbijeenkomst, waaraan 63 Amerikaanse journalisten deel namen, was bedoeld ter voorbe reiding van de grote, in april in Groningen te houden conferentie over Europa als slagveld bij een nucleaire oorlog. La Rocque vertelde de Amerikaan se journalisten, dat de NAVO der tig verschillende kernwapensys temen heeft (van bommen tot mijnen); het Warschaupact twin tig. De NAVO heeft in Europa zo'n 8000 kernwapens opgesteld: het Warschaupact 3500, nog eens 3500 gericht op Azië en tenslotte nog eens 3500 die in beide richtin gen kunnen worden gebruikt. Prof. Tromp verklaarde onder meer dat de bezorgdheid in Europa over de kernwapens sterk toe neemt, onder meer door de onze kerheid over de houding van de regering-Reagan en de onzeker heid over het SALT-akkoord Hij zei ook te verwachten dat de High Level Group van de NAVO nog meer moderniseringen van de in Europa opgestelde kernwapens voorbereidt. La Rocque voegde daaraan toe dat eigenlijk nie mand weet wie er in die High Le vel Group zit, terwijl juist dit ge heimzinnige gezelschap moder niseringen bedenkt. Europa - zo stelde La Rocque - wordt het slagveld, het theater vooreen nucleaire oorlog. "Daar om houden we de conferentie ook in Europa. Een van de vra gen, die we tijdens de conferentie zullen bestuderen, is hoe Europa eruit ziet na 5000 nucleaire explo sies en na 10.000 nucleaire explo sies. Een andere vraag is hoe een eenmaal begonnen kernoorlog (begonnen door of het Warschau pact of de president van de Ver enigde Staten of de regering van Frankrijk of die van Engeland) zou kunnen worden gestopt. En de belangrijkste vraag, die aan de orde komt. zal zijn hoe een kern oorlog kan worden voorkomen."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23