'Als iemand nog de drang heeft tot overleven, moet hij weten hoe te handelen' "Tips voor het overleven van een atoom aanval" ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 DEN HAAG - Is tegen de gevolgen van een atoomoorlog bescherming mogelijk en heeft de overheid de plicht de burgers in deze tijden van toenemende spanning daarover te informeren? Over het tweede gedeelte van de vraag is de afgelopen weken nogal wat discussie geweest. Minister Wiegel van binnenlandse zaken weigerde de richtlijnen voor bescherming be volking openbaar te maken. De wenken en richtlijnen werden in 1970 als "dienstge- heim" aan alle burgemeesters toegestuurd. De regering wenste de adviezen pas te ver spreiden in een eventuele crisistijd. Met de Wet Openbaarheid van Bestuur in de hand, heeft de Volkskrant gevraagd om toezending van de folder "Wenken en richtlijnen voor zelfbescherming van burgers in oorlogstijd". Minister Wiegel is gezwicht voor het beroep op de wet en de folders zijn nu voor iedereen op aanvraag te verkrijgen. De richtlijnen in de folder werden samengesteld ten tijde van de crisissituatie in '61 (Cubacrisis) en zijn dus verouderd. Er wordt op dit ogenblik een nieuwe folder met richtlijnen samengesteld. In de landen achter het IJzeren Gordijn, maar ook bijvoorbeeld in China en Japan, is de bescherming van de be volking tegen (nucleair) oorlogsgeweld een bij na vanzelfsprekend deel van het bestaan ge worden. Geen bedrijf zonder "bedrijfszelfbe scherming", heet het in het Oostblok. Elke fabriek van enige omvang kent daar zijn eigen beveili gingsmaatregelen en be schikt over schuilkelders voor zijn personeel, dat pre cies weet hoe bij atoomdrei- ging te handelen en daar ook regelmatig in wordt getraind. In China worden veelvuldig alarm-oefeningen gehouden, waarbij iedereen op signaal een veilig heenkomen zoekt. In Nederland loeien elke eer ste maandag van de maand de BB-sirenes, maar eerder tot ergenis dan tot waarschu wing van de bevolking. Op de vraag waarom men in Oost-Europa zoveel aandacht besteedt aan de civiele verde diging, zijn tal van antwoor den mogelijk, de een zal het hebben over de angst van de Russen voor een atoomaanval vanuit het Westen, wellicht een politiek geexploiteerde angst. waarbij de BB- campagnes dienen om de be volking te doordringen van de dreiging door de NAVO. De ander zal zeggen dat de Kus sen niet willen uitsluiten dat zij zelf te zijner tijd een atoomoorlog beginnen en dat zij zo de risico's voor eigen land en bevolking zo klein mogelijk willen maken. Zo zou met name in de Sowjet- Unie de mening (of illusie?) hebben postgevat dat een atoomoorlog te overleven is, wat volgens sommigen de (atoom-)oorlogsdreiging van die kant vergroot. Geen uitzondering In het ontbreken van duidelijke beveiligingsmaatregelen (zo als de schuilkelderbouw) en het niet-publiceren van advie zen aan de bevolking, "voor het geval dat" is Nederland zoals gezegd geen uitzonde ring. In nagenoeg alle Westeu- ropese landen wordt op dit terrein 'van overheidswege weinig gedaan. In een aantal landen (o.a. Groot- Brittannië, Verenigde Staten) worden - middels kleine bord jes op straathoeken, in de me tro's en in de hal van grote ge bouwen - verwezen naar schuilgelegenheden, maar ook daar blijft het meestal bij. Het is verrassend te zien dat ei genlijk alleen in neutrale Eu ropese landen (zoals Zweden en Zwitserland), die ook geen kernwapens hebben of zich onder een figuurlijke atoom paraplu kunnen verschuilen, wél vergaande maatregelen zijn getroffen. In Zwitserland moet elke man die niet in het leger zit burger wacht-dienst doen. De Helve ten beschikken over maar liefst 70.000 ondergrondse ziekenhuisbedden cn elk nieuw te bouwen huis moet verplicht een schuilkelder be vatten. Elders is sinds het begin van de jaren '60 - toen de crises rond Cuba en Berlijn de internatio nale spanningen opjoegen - over het algemeen aan de be scherming bevolking weinig gedaan. Toen kreeg hier ie dereen de bekende folder met "Wenken voor de bescher ming van uw gezin,en uzelf' in de bus. Wenken die eerder hilariteit dan paniek, eerder onzekerheid dan serieuze zorg opriepen. Het is niet vreemd dat onder de toenemende spanningen in de wereld de belangstelling voor de civiele verdediging aan het toenemen is. In Duits land en Amerika is een hausse ontstaan in de verkoop van privé schuilkelders die in elke tuin ingegraven kunnen wor den. De KRO-televisie toonde on langs een film over een Ame rikaan die zich op - en in - een heuvel, even buiten Los An- Onbekenden hebben op enkele plaatsen in Leiden deze tekens aan gebracht, vermoedelijk om de rege ring te stimuleren de plaatsen waar werkelijk atoomschuilkelders zijn, bekend te maken. fjC-tk Een atoomvrije schuilkelder in het noorden van Denemarken. De schuilkelder heeft een oppervlakte van 100 bij 100 meter en vijf verdie pingen onder de grond. In tijd nood biedt hij onderdak aan zoo mensen. Deze kelder zou zijn be stemd voor de koninklijke familie, regeringsleiders en militairen. In de kelder is een koninklijke suite, een restaurant, een ziekenhuis en een militaire commandopost. Vlak nadat deze foto werd genomen is het geheel bedekt met een laag aar de, zodat het nu alleen nog een heu vel in het landschap is. geles, had teruggetrokken en zichzelf en zijn gezin tot de tanden toe had bewapend om "gespuis", van welke aard dan ook, van zich af te hou den. Deze mensen zijn er, zo als zovelen meer, heilig van overtuigd dat die gevreesde atoomoorlog er op niet al te lange termijn ook zal komen en zij bereiden zich nu al op het ergste voor. Doemdenken "Verfoeid doemdenken", noe men sommigen dat. "Verstan dig vooruitzien", zeggen an deren. Maar tot nu toe blijft het bij initiatieven van parti culieren en wordt op dit ter rein van overheidswege wei nig Natuurlijk hebben die overhe den gedetailleerde plannen klaarliggen voor noodsitua ties, maar die zitten goed weg geborgen en blijven de gewo ne burger in vredestijd ont houden. Ook in Nederland. Twee weken geleden werd bekend dat op alle gemeente huizen in ons land nieuwe "wenken" klaarliggen, maar die mochten op last van minis ter Wiegel (binnenlandse za ken) niet worden verspreid. De regering wilde onnodige pa niek voorkomen. Sommige mensen zouden de indruk kunnen krijgen dat de Russen bijna op de stoep staan, zei men op Wiegels departement. Ook wilde men niet de verden king op zich laden met oor- logshitserij bezig te zijn, zoals sommigen menen, anderzijds zou verspreiding van gede tailleerde veiligheidsmaatre gelen voor een eventuele vij and vitale informatie kunnen zijn. Want gedetailleerd moet die in formatie zijn. wil zij enige zin hebben. Dat blijkt wel uit dc inhoud van de wenken zoals' die in Nederland gehanteerd worden. Natuurlijk staat daar geen echte onzin in. maar met suggesties als het onder een bureau kruipen, voldoende voedselvoorraad inslaan en het ophangen van dfckens voor de ramen kom je bij een atoomoorlog niet ver. Illusies Het antwoord op twee vragen is bepalend of het zinvol is dit ook te doen. De eerste vraag is in hoofdzaak een politieke; is het verstandig om die gege vens publiek te maken? De tweede meer een praktische: als we dat doen. deugen die gegevens dan ook? En dan zien we nog even af van de vraag of een intensieve BB- campagne bij sommige men sen niet hun drempel voor de aanvaardbaarheid van een kernoorlog zal verlagen. De mensen die de eerste vraag met "nee" beantwoorden, menen dat een kernoorlog niet te overleven is en dat daarover bij de bevolking ook geen illusies gewekt mogen worden. Zij vrezen dat het treffen van beveiligingsmaat regelen bij heel wat mensen de indruk zal wekken dat een kernoorlog wellicht niet in al le gevallen tot hun dood of on dergang hoeft te leiden. En daarnaast vrezen zij dat zo'n houding er ook toe zou kun nen leiden dat die mensen en hun politieke en militaire lei ders het voeren van een kern oorlog als een misschien aan vaardbaar middel zullen gaan zien. Het is beter alles maar stil te houden dan die levens gevaarlijke suggestie te wek ken. Bijvoorbeeld de PSP is om die reden tegen de bouw van schuilkelders. Juist in het af zien daarvan zien zij de garan tie dat een regering het - om de eigen bevolking te sparen - niet gauw op een gewapend conflict zal laten aankomen. Risico's Betekent een intensieve civiele verdedigingscampagne een escalatie van de spanningen en een uitnodiging aan de po litieke en militaire leiders om i s te 01' het juist een middel vijand ervan te weerhouden een atoomoorlog te beginnen, omdat het twijfelachtig is of hij echt in staat zal zijn de samenleving van zijn oppo nent voor langere tijd lam te leggen. Het is een vraagstelling die even waanzinnig is als de hele wa penwedloop en door zijn on voorspelbaarheid ook niet echt te beantwoorden is. Nie mand weet precies hoe een atoomoorlog tot stand zal ko men en nog veel minder hoe die uiteindelijk zal verlopen. Elke prognose houdt op bij het moment dat de eerste atoombom valt. Wat daarna gebeurt, is volstrekt onvoor spelbaar. Zal het bij die ene bom blijven, of ontstaat er een volledige kernoorlog? Slaat de getroffe ne terug met kleine, tactische atoomwapens of vernietigt hij uit wraak wereldsteden? Van al dit soort vragen hangt af hoe de (wereld)bcvolking een atoomoorlog zal ondergaan. Het is een onbewezen stelling, waarop 35 jaar gewapende vrede tussen Oost en West en alle wederzijdse vernieti- gings theorieën zijn geba seerd. Datzelfde geldt dan ook voor de stelling dat een kernoorlog niet te overleven Overlevenden Het is niet aannemelijk - maar ook niet meer dan dat - dat er uit een kernoorlog van welke omvang dan ook, géén overle venden zullen overblijven, dat bijvoorbeeld alle 14 mil joen Nederlanders de dood zullen vinden. Degenen die direct rond de plaats wonen waar een atoombom valt, zijn redde loos verloren, maar geheel af hankelijk van de aard van het nucleaire conflict zullen op grotere afstand mogelijk steeds meer overlevenden aangetroffen worden. Bij slechts één atoombom op Rotterdam zullen dat er meer zijn dan bij tien op een groot aantal militaire en of burger doelen in ons land. Een aantal van die overleven den zal het misschien niet de moeite waard vinden om in die woestenij te overleven, anderen zullen een onver woestbare overlevingsdrang kennen. Juist die mensen zul len het van belang vinden als zij beschikken over de kennis waarmee aan die drang beant woord kan worden. Sommige deskundigen menen dat het kan. Dat is bijvoor beeld de indruk bij het lezen van het "Nuclear Survival Handbook", een werkje van de Brit Barry Popkess. die 20 jaar onderzoek naar alles wat met bescherming bevolking te maken heeft in een hand zaam boekje heeft gebundeld Het bevat honderden bladzij den vol tips over hoe je te ge dragen bij een atoomaanval hoe lijf en leden te bescher men tegen directe radio actieve straling en fall-out waar het beste in huis te schuilen en hoe een eenvou dige schuilkelder te bouwen. Ook Popkess gaat er vanuit dat een atoomoorlog overleven den zal kennen en dat het voor die overlevenden van groot belang is te weten hoc in leven te blijven. Want - en dat wordt heel goed duidelijk - de minste of geringste onvoor zichtigheid of nalatigheid kan in een radio-actief besmette wereld de dood tot gevolg hebben. Onvolledig Wie na het lezen van dit (nog niet vertaalde) boekje de "wenken" nog eens doorleest, ontkomt niet aan de conclusie dat die informatie zacht ge zegd zeer onvolledig en zelfs (onbewust) misleidend is. De wenken bieden namelijk be halve wat vage gegevens over de gevaren van radio-actieve straling, nauwelijks enige zin volle informatie over de zelf bescherming. die volgens mensen als Popkess toch mo gelijk is. De vraag die dan rest, is of het zinvol is de burgers nu (al) die informatie te verstrekken, met het risico dat zij de helft vergeten zijn op het moment dat zij die echt nodig hebben, of dat zij pas verspreid moet worden bij ernstig oplopende internationale spanningen, met als gevaar dat de ver spreiding ervan juist dan tot paniek gaat leiden. De meeste overheden, ook de Nederlandse, kiezen voor het laatste. Sommige politici, en inmiddels ook uitgevers als die van het "Nuclear Survival Handbook" voor het eerste. Zij vinden dat het informatie tekort dat op dit terrein be staat, op zinvolle en deskun dige wijze wordt opgevuld. Met de (magere) informatie die in het verleden aan de bui ge rij is verstrekt zal zij, overle vingsdrang of niet, niet erg ver komen. Men mag er niet zonder meer vanuit gaan dat BB-blokhoofden en militaire deskundigen genoeg weten om de bevolking te zijner tijd te instrueren en te (begelei den, omdat niemand weet of die mensen tot de overleven den zullen behoren. Zelfbescherming Bescherming Bevolking is in eerste instantie een zaak van ZELFbescherming. In de pa niek die na een atoomaanval ongetwijfeld zal ontstaan, mag niet te vast gerekend worden op georganiseerde structuren die de overleven den in bescherming nemen, voorlichten en naar veiliger oorden overbrengen. Niets is zo onvoorspelbaar als menselijk gedrag, maar de zorg voor het eigen lijf en dat van zijn directe naasten is in ieder mens ingebakken. Zeker in landen waar volstrekt on voldoende schuilgelegenhe den zijn, zoals Nederland, kan een "ieder-voor-zich"- mentaliteit de kop opsteken. Gezien de ernstige twijfels die er bij nogal wat mensen be staan over de waarde van de informatie die dc (gemeente lijke) overheden voor ver spreiding onder de bevolking hebben klaarliggen, en de er varingen daarmee in het verleden (de nieuwe richtlij nen zouden niet wezenlijk van de oude afwijken), is de publikatie van die overle- vingswenken misschien zo gek nog niet. Juist nu in het hele land een bre de maatschappelijke discus sie plaatsvindt over de kern- wapen-problematiek, heeft de bevolking er recht op te weten welke maatregelen en aanwijzingen de overheid be dacht heeft om de overleef- baarheid van een atoomoor log voor haar te vergroten. "Aanvaarbaarder" zal zo'n oorlog daar niet door worden. Is een atoomoorlog te over leven? Voor wie zich (te) dicht bij de kern van de nucleaire explosie be vindt, kan het antwoord op die vraag eenvoudig "nee" zijn. Hoe dicht "te" dicht is, zal in elke om standigheid anders zijn. Maar, zo betoogt de Britse on derzoeker Barry Popkess (51) in zijn recent verschenen "Nuclear Survival Hand book" (handboek voor het overleven van de atoombom), tenzij elke hoek van het land met atoombommen wordt bestookt, is onder bepaalde omstandigheden overleven mogelijk. In zijn knalgele pocket neemi Popkess geheel geen politie ke of ethische standpunten in over het gebruik en de effec ten van kernwapens. Hij be geeft zich ook niet in de dis cussie over de vraag of het wel verstandig is de mensen al deze gedetailleerde infor matie te geven. Het boekje staat daarentegen vol met praktische tips, bijna alsof het om een doe-het-zelf- handboek of ander naslag werk gaat, .maar het mist de bijna luchthartige, relative rende toon "het valt allemaal wel mee") die uit de ooit in Nederland verspreide wen ken opklonk. In het boekje worden de af schuwelijke kanten van een atoomoorlog niet verzwegen. De ziektebeelden die mensen doormaken die niet direct door een dodelijke straling of vuurzee zijn getroffen, wor den uitvoerig beschreven. Maar aan de andere kant neemt Popkess door uitge breide informatie ook een aantal misverstanden weg, die bij veel mensen over de nucleaire gevaren leven. Zo zal veel mensen onbekend zijn dat zij na een nucleaire explosie mits zij de directe stralings-, hitte- en drukgolf tenminste overleefd hebben ongeveer een half uur de tijd hebben om dekking te zoeken tegen de fall-out, voordat die de aarde bedekt. Wie wist bijvoorbeeld dat er dier- en plantsoorten zijn die stralingsdoses kunnen over leven die voor mensen dode lijk zijn. Dat honden en var kens minder weerstand tegen radioactieve straling hebben dan de mens, gevogelte of ratten. Dat vis beter niet ge geten kan worden, maar be paalde groenten - na een zorgvuldige wasbeurt best. Het handboekje geeft uitvoeri ge informatie over de wer king van radio-actieve stra ling, wat precies fall-out is en hoe de mens in een met fall out bedekte omgeving toch - mits hij de nodige voorzorgs maatregelen neemt - kan le ven en overleven. Het bevat ook een handleiding voor de bouw van een (een voudige) eigen schuilkelder en laat zien waar je in eigen huis het beste dekking kan zoeken. Voorts is er een hoofdstuk over eerste hulp bij nucleaire ongelukken (bij voorbeeld zeven verschillen de methoden van kunstmati ge ademhaling), maar ook een over het te verwachten sociale gedrag van de overle venden, de problemen die in een groep kunnen ontstaan en over de besmettelijke ziekten die in een rampge bied kunnen voorkomen. Daarnaast beperkt het boekje zich niet alleen tot de atoomoorlog. Zo beschrijft Popkess allerlei chemische wapens en hun effecten. Maar ook gaat hij tamelijk uitvoerig in op de gevaren van buitenoorlogse ongeluk ken met kerncentrales of in chemische fabrieken als in het Italiaanse Seveso, waar mee het ook voor mensen die de aavirai van de vredestijd willen overleven, interessant (The Nuclear Survival Hand book, door Barry Popkess, Londen 1980, uitgeverij Ar row Booksanchor Press, 375 blz., 12,25 - verkrijgbaar in de Nederlandse boekhandel).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21