LEIDSCH DAGBLAD Unieke motor bij Volvo "Scenario" van moet groei opvangen Oogarts: rijden in donker vaak gevaarlijk 3L H Tr Mini-turbine draait zelfs op zaagsel en bietensap Iran laat Britten vrij F.van Duuren B.V. tapijtiêg^rvan^en! PERSONEN AUTO RAI^ Stokje gestoken voor vorderen Leidse woning SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36391 Directeur G Koopman ir A A M Schuurmans ir R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie colofon UTRECHT (GPD) - Rijbewijzen met speciale vermelding dat de eigenaar alleen overdag mag rij den, zouden veel ongelukken en leed kunnen voorkomen. Veel bestuurders zijn namelijk ernstig gehandicapt in het donker, ook al hebben ze geen oogafwijking. Het menselijk oog is nu eenmaal niet gebouwd op waarnemen in het donker. Dat zei vandaag de oogarts H. Jon kers op een verkeersmedische dag, georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging van Art sen-automobilisten. Hij pleitte ervoor, een deel van de rijoplei ding verplicht 's avonds te geven. Velen zouden dan in eerste aan leg op de zeef blijven liggen. Spe cialistisch onderzoek moet dan uitmaken, of de kandidaat een rij bewijs kan krijgen, al of niet met de aanbeveling alleen overdag te rijden. De oogarts waarschuwt dat het pu bliek zich veel te weinig bewust is van de gevaren van rijden in het donker, en vindt dat daarom de wettelijke bepalingen aange scherpt moeten worden. Als voorbeeld noemde hij contact lenzen en intra-oculaire lenzen bij deelnemers aan het snelver keer. Door onverwachte lichtbre kingseffecten in deze lenzen kun nen gevaarlijke situaties ont staan, en hier en daar rijst al ver zet bij deskundigen om rijden in het donker met deze lenzen toe te staan. De artsen J. R. Borst en J. J. de Gier wezen erop, dat meer geneesmid delen dan tot nog toe wordt aan genomen de rijvaardigheid nade lig beïnvloeden. De Gier conclu deerde, dat een kwart van de weg gebruikers dergelijke genees middelen gebruikt. De kans om bij een ongeval betrokken te ra ken, neemt daardoor twee tot vijf maal toe, met name door het ge bruik van tranquillizers. Artsen moeten nadrukkelijker met de patiënt overleggen of hij al of niet de weg opgaat, aldus De Gier. Daarbij is een ernstige handicap dat over de bijwerkingen van veel middelen te weinig bekend is. De Gier vindt het niet verantwoord geneesmiddelen te geven die het effect te niet doen van middelen die de rijvaardigheid beïnvloe den. Als arts en patiënt na alle afwegingen niet kunnen beslui ten of rijden al of niet verant woord is bij chronisch medicij- nengebruik, pleit De Gier voor het afleggen van de praktische rijvaardigheidstest van de De psychiater" Bruyt pleitte ervoor, de verkeersaanduidingen veel duidelijker te maken en de toege stane snelheid in de bebouwde kom te verlagen. Dat zou veel mensen met een (tijdelijk) ver laagd reactievermogen veiliger doen rijden. Hij wees erop, dat veel ongelukken worden veroor zaakt door mensen die ,,'s och tends met een onopgelost con flict in de auto zijn gestapt". Ook plotselinge, heftige emoties van de bestuurder kunnen rampen veroorzaken of kritieke situaties. Ex-koningin Griekenland overleden MADRID (UPI) - De voormalige koningin Frederika van Grieken land, moeder van de Spaanse ko ningin Sofia, is gisteren in Ma drid overleden aan een hartaan val na een operatie aan een oog lid. Frederika, die 63 jaar werd, bracht haar vakantie door bij haar dochter Sofia en koning Juan Carlos in Madrid. Ex-koningin Frederika, weduwe van de Griekse koning Paul en moeder van de afgezette koning Constantijn, woonde in Londen. Zij werd in 1917 in Duitsland ge boren als afstammeling van het huis van Hanover. In 1938 trouw de zij met de Griekse kroonprins Paul die in 1964 werd opgevolgd door hun zoon Constantijn. Deze werd driejaar later gedwongen in ballingschap te gaan. Frederika werd door velen beschouwd als de werkelijke machtsfiguur ach ter de troon en zou niet geliefd zijn geweest bij het Griekse volk. Moeder gooit baby van flat HILLEGOM (ANP) - Een vrouw uit Hillegom heeft gisteren haar acht maanden oude zoontje van de galerij van de eerste etage van een flatgebouw gegooid. Het kind is aan het eind van de mid dag in het VU-ziekenhuis in Am sterdam aan zijn verwondingen overleden. Dit heeft de rijkspoli tie meegedeeld. Volgens de poli tie heeft de vrouw vermoedelijk gehandeld in een vlaag van ver standsverbijstering. Zij is aange houden. UTRECHT (ANP/GPD) - Een spe ciale werkgroep van de Neder landse Spoorwegen heeft in op dracht van de NS-directie drie scenario's ontwikkeld om in te kunnen spelen op de verwachte groei van het reizigersvervoer. De modellen houden respectievelijk rekening met het verwerken van 9,2 miljard, 10,5 miljard en 12,5 miljard reizigerskilometers. Als uitgangspunt bij de ontwikkeling van de scenario's is genomen, dat meer capaciteit allereerst moet worden bereikt door het verlen gen van de treinen. Eind januari liet president- direkteur drs. L.F. Ploeger van NS weten, dat voor wat de kwali teit van het reizen per trein be treft, de kritieke grens bereikt is bij 9,2 miljard reizigerskilome ters. Dat aantal wordt in de loop van dit jaar verwacht. Bij uitwerking van het eerste model is als basis gebruikt het investe ringsplan lange termijn van NS. Dit plan voor de jaren 1980-1988 voorziet in wegwerking van een groot aantal knelpunten in de in frastructuur en wegwerken van de materieel-achterstand. Het tweede model gaat eveneens uit van wegwerking van knelpunten om een uitbreiding van het mate rieel met 250 rijtuigen en vijftien dubbeldekkers. zoals aangekondigd in het inves teringsplan. Het model gaat bo vendien echter nog eens van eer extra materieel-uitbreiding van /->» j j. honderd rijtuigen en 120 dubbel- L^OnClUCtGUr dekkers uit. De kosten van deze j)e ondernemingsraad van de NS wil ook op korte termijn materieel-uitbreiding kunnen volgens NS worden betaald uit de extra opbrengsten uit meer- AMSTERDAM - Op de Amsterdam se Prinsengracht is het gisteren tot ongeregeldheden tussen kra kers en politie gekomen. De moei lijkheden begonnen toen esn deur waarder in bijzijn van een aan tal politieagenten ongeveer twin tig krakers sommeerde het pand Prinsengracht 715 te verlaten. Nadat de politie de aftocht had geblazen wierpen krakers en sym pathisanten barricaden op. Rond tien uur gisteravond was de situatie nog steeds gespannen. Het kantoorpand werd op 24 ja nuari dit jaar gekraakt. Daarop spande de eigenaar een kort ge ding aan tegen de krakers. Don derdag besloot rechtbankpresi dent Borgerhoff Mulder dat de krakers eruit moesten. Veel wind Veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Middagtemperatuur rond 9 graden. Matige, tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richting. Aan de kust krachtige wind. In de avonduren kans op zeer krachtige wind, tot wind- 8 FEBRUARI Zon op 8.08, onder 17.41 uur, maan op 10.03, onder 22.18 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.35 en 17.47 uur, laagwater om 1.27 en 13.52 uur. 9 FEBRUARI Zon op 8.07, onder 17.42 uur, ma 10.27, onder 23.38 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.18 en uur, laagwater om 2.02 en 14.32 u Het laatste model vraagt nogeens Haig: "Nog geen besluit over N-bom" WASHINGTON (Reuter) - Functio narissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken hebben gisteren gezegd dat er geen verschil van mening be staat tussen minister Haig en mi nister van defensie Weinberger die dinsdag op een persconferen tie zei dat de nieuwe Amerikaan se regering overweegt aan Euro pa voor te stellen de neutronen bom daar op te slaan. Minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft intussen geprobeerd de controverse die over de neu tronenbom is ontstaan in te dam men door de Europese bondge noten te verzekeren dat geen be slissing is genomen over invoe ring van het wapen en dat met hen overleg zal worden gepleegd. Ondanks een uitleg die Haig aan de Europese bondgenoten deed toe komen, benadrukken functio- narssen van het Pentagon dat Weinberger exact de functiona rissen van de Amerikaanse rege ring over de neutronenbom heeft weergegeven, dus ook 'die van Haig en president Reagan. Bij het State Department bestaat intussen de vrees dat een ople ving van de discussie over de neutronenbom het Navo- akkoord uit 1979 over modernise ring van tactische kernwapens in gevaar brengt. sprek met de bedrijfsleiding om te bewerkstelligen dat op de Sprinters van Den Haag naar Zoetermeer de conducteur weer zo snel mogelijk terugkomt. Op het ogenblik zijn die treinen de enige in het land zonder conduc teur, maar NS wil in het Noorden ook treinen zonder conducteur laten rijden. De trein-zonder-conducteur is vol gens het rapport van een kriti sche begeleidingsgroep van de OR verworpen op grond stige en aanhoudende tekortko mingen op het gebied ceverlening, veiligheid en tech niek. Ook heeft de werkgroep ge constateerd dat aan voorgeschre ven meldingen door machinisten van noodzakelijke verbeteringen wel i nooazaKeiijKe veroeienngen Q weinig aandacht wordt be- «ACa steed, dat het personeel e moe" van is geworden. VA.OjNf\«AA.\\A\«.cSV-C'. STOCKHOLM (GPD) - In Zuid- Zweden wordt momenteel proef gereden met een Volvo 244, die voorzien is van een unieke mo tor: een mini-gasturbine die met praktisch elke soort brandstof kan worden aangedreven. Vol gens een Volvo-woordvoerder draait de motor op alles wat maar branden wil, van benzine tot het sap van suikerbieten, „zelfs op zaagsel". krachtbron is vergelijk baar met de turbinemotoren in vliegtuigen. Het probleem van de extreem hoge temperaturen heeft men opgelost door een aan tal onderdelen (warmtewisse laars en de schoepenwielen) niet van metaal maar keramisch ma teriaal te maken. De eerste be richten brachten gistermiddag de Zweedse motorwereld in vervoe ring. Niet alleen vanwege de re volutionaire Constructie van deze motor, maar vooral door het feit dat deze erg „schoon" is. De motor is het resultaat van sa menwerking tussen weten schapsmensen van de Volvo- dochteronderneming United Turbines in Malmo, de firma Uni ted Stirling en specialisten van de Chalmers Technische Hoge school in Gotenburg en de ASEA-fabrieken. De onderzoekafdeling van de Ame rikaanse NASA is al in Malmo op bezoek geweest en onderhandelt nu over een mogelijke verdere sa menwerking. De automobielgi ganten besteden op het ogenblik LONDEN (AP) - Vier Britten, die sinds vorig jaar augustus door Iran worden vastgehouden, zul len door Iran worden vrijgelaten. Dat heeft de president van Iran, Bani-Sadr verklaard in een inter view met de Londense Times. In het vraaggesprek zegt de Iraanse president dat er geen beschuldi gingen tegen de Britten zijn inge bracht en dat de documenten, die de vier aanwezen als spionnen, vals zijn gebleken. De vier Britten, de missionarissen John Coleman,'zijn vrouw Au drey, mevrouw Jean Waddell en de zakenman Andrew Pyke, wer den in de zomer van het vorig jaar aangehouden. Bani-Sadr vertelde de Times dat hij van de autoriteiten, die met de zaak van Britten zijn belast, de verzekering heeft gekregen dat de vier zullen worden vrijgelaten. Een datum is echter niet ge noemd. Een Zweedse diplomaat, Leif Leif- land, zal de vier Britten binnen kort mogen bezoeken. Zweden behartigt momenteel de belan gen van Groot-Brittannië in Iran. Zondag op de radio: 2e afelevering van de DE FER VAN DUUREI FAMILIESHOW Het eerste en enige radioprogramma vóór en dóór de ge wone Leidenaar en iedereen die dat wil worden. Met hu mor, prijzen en muziek. Presentatie: Fer van Duuren en HANS VERSNEL. Stem a.s. zondag van 13.00-14.00 uur al op STAR RADIO FM 94,7 MHz op de kabel van het centrale antenne systeem. die diiiciiiic ayitccni. - Delangzaamste— HOOIGRACHT 18/MIDDELWEG 11 LEIDEN 5 t!m 15 februari tientallen miljarden guldens aan het ontwikkelen van precies zo'n motor als wij nu al testen, zo ver zekerde men gistermiddag bij Volvo. De Volvo 244 met de nieuwe motor die nu in Zuid-Zweden rondrijdt, heeft als brandstof dieselolie, maar kan volgens Volvo- woordoverders even goed lopen op suikerbietensap, poedersteen kool, zaagsel of zelfs gemalen denneappels. Men heeft de motor met behulp van een simulator in een laboratorium een testrit laten maken „van kust tot kust" in de Verenigde Staten. Problemen de den zich hierbij niet voor. Driessen v. Duyn b.v. In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 36 PAGINA'S Kernwapens ver delen en heersen. PAGINA 19. 21. 23 en 25 Thatcher pleit voor kernwapens. PAGINA 7 Topconferentie bezorgd om Polen. PAGINA 9 Sterke start Vriesekoop. PAGINA 11 LEIDEN - De flatwoning aan het Van Vollenhovenplein 23 in Leiden zou maandag als eerste Leidse woning gevorderd geworden. Op het nippertje heeft de voorzitter van de Raad van State hier gistermid dag een stokje voor gestoken. Op verzoek van mr. Bodaerd, dc advocaat van eigenaar L. van Hagen, is de vordering voor tenminste twaalf dagen opgeschort. De Raad van State zal dan oordelen of de gemeente het pand rechtmatig vordert. Vorig jaar heeft de Raad van State een verzoek van Van Hagen om de zaak op te schorten afgewezen. Ook Gedeputeerde Staten heeft Van Hagen in eerdere instantie in het ongelijk en de gemeente in het gelijk gesteld. Van Hagen heeft drie flatwoningen in het bezit aan het Van Vollenhoven plein. om als suikerpatiënt kantoor aan huis te kunnen houden De gemeente vindt dat Van Hagen hiervoor geen drie fiatwoningen bezet hoeft te houden. "Twee woningen is genoeg. Woningzoekenden ston den al klaar om maandag in de flat te trekken". Overigens voor een fikse all-in huurprijs van 682 gulden. Wethouder D. Tessclaar (volkshuisvesting) was gisteravond "pisnijdig' "Wat moetje als gemeente nog met de mogelijkheid panden te vorde ren als de procedure op het allerlaatste moment gefrustreerd wordt". Van Hagen meent dat zijn bedrijfje door vordering tot ondergang ge doemd zou zijn. "Onder druk van Tesselaar moest ik de fiat voor aan staande zondag verkopen. Maar daarmee heb ik nog geen nieuw kan toor. De gemeente heeft ons met de rug tegen de muur gezet". LEIDSCH g|DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Glronr S v p bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1