Kernwapens verdelen en heersen Atoomwapens in politiek eveneens explosief ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 Hiroshima en Nagasaki konden er niets aan veranderen: de tech nologie van de atoombom raas de gewoon door en de super machten breidden hun nucleai re wapenarsenaal gestaag uit. Nog geen tien jaar na de verbij sterende atoomklap in Japan (210.000 doden) werden de eer ste atoomproeven alweer gesig naleerd. En in 1962 bereikte de kernwapenwedloop zowaar een hoogtepunt. Aan weerskanten - zowel bij de Verenigde Staten als bij de Sowjet-Unie - werden "inter continental ballistic missiles" opgesteld. Grote, met zware atoomladingen gevulde raket ten, die van het ene vasteland kunnen opstijgen om vervol gens in het andere vasteland neer te dalen op de steden van de vijand. 'Balance of terror", heet dat. Of: het evenwicht van de afschrik king. Een raketaanval van de één zou onmiddellijk worden beantwoord met een gelijke ra ketaanval van de ander. Dat be tekent: zinloze zelfmoord. Dus, zeggen de aanhangers van deze theorie, is dit de manier om een oorlog te voorkomen. Maar behalve deze zg. strategi sche atoomwapens, zijn er nog de tactische kernwapens. Deze hebben een betrekkelijk gering bereik en zijn bestemd voor fle xibele militaire operaties. Aan de ontwikkeling van deze tacti sche atoombewapening (bom men en raketten) wordt nog ste vig gesleuteld. Vernuft en onge lofelijke kracht worden aaneen gesmeed tot bijna cynisch wa pentuig. De explosieve kracht van de Hiroshima-bom is al vele malen overtroffen. Vrede door afschrikking? Of brengt de strategie van de af schrikking een atoomoorlog juist dichterbij? In Nederland zijn deze vragen hoogst actu eel. De weerstand tegen kern wapens is sterk toegenomen. Regering en parlement hebben het er uiterst moeilijk mee. De leus van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) - "Alle kernwa pens de wereld uit, te beginnen in Nederland" - heeft flink wat losgemaakt. De synode van de Hervormde Kerk schaarde zich achter het IKV en wekte verzet bij de ach terban. Kritische legerofficie ren bundelden zich in het Vre- des- en Veilighcidsberaad Krijgsmacht (VVBK) en ook dienstplichtige soldaten kwa men in actie tegen de kernbewa pening. Een onverwacht geluid ontsteeg bovendien de medi sche stand, toen artsen via een pagina-grote advertentie waar schuwden tegen de gevolgen van een atoomaanval. Hun boodschap: reken niet op ons, want wij kunnen de gevolgen niet aan. De politieke partijen zitten met de kernwapens inmiddels danig in hun maag. Achterbannen ma nen hun voormannen en omge keerd. En nog steeds is de poli tieke spanning niet weggeëbd. Eind februari (21 en 28) moet er duidelijkheid komen. Dan bui gen de congressen van CDA, D'66 en PvdA zich over de ver kiezingsprogramma's. Vrede en veiligheid is daarbij een belang rijk - zo niet het belangrijkste thema. Daarover en over andere onder werpen die met kernwapens te maken hebben, gaan de hierna volgende pagina's. Een interna tionale conferentie in Gronin gen, bescherming tegen een atoomaanval. En de roerselen bij kerken en overige verontrus ten. De aandacht voor het kernwa- penvraagstuk kreeg deze week onverwacht een krachtige im puls toen de Amerikaanse mi nister van defensie Weinber ger de invoering van de neu tronenbom opnieuw aan de or de stelde. De Tweede Kamer reageerde verontrust. En ook elders uit Europa kwamen be zorgde geluiden. In hoeverre de uitlatingen van de nieuwe defensieminister van de VS de Nederlandse po litieke discussie over de kern wapens zullen beinvloeden valt nog moeilijk te zeggen. Maar dat zij de aandacht voor de plaatsing van 48 nucleaire kruisraketten op Nederlands grondgebied naar de achter grond hebben geschoven, lijkt wel waarschijnlijk. Dat gebeurt dan op een moment dat de mist die al in stevige slierten rondom de atoomraketten was opgetrokken, alsmaar dikker en dikker wordt.De laatste die daar een belangwekkende bijdrage aan leverde was CD A-fractie- leider Lubbers. In het ochtendblad "Trouw' kwam hij vorige week met een opmerkelijke suggestie, waarmee hij zelfs zijn eigen achterban verbaas de. Nederland zou, meende Lubbers, aan het einde van dit jaar akkoord kunnen gaan met zestien van de 48 kruisraket ten die de -NAVO hier geplaatst wil zien. Dat zou dan gepaard moeten gaan met een vermindering van het to tale NAVO-programma voor de mo dernisering van langere-afstandswa- pens. Anders gezegd: in plaats van 572 zouden er "slechts" tweehonderd nieuwe atoomraketten voor geheel Europa moeten komen. De suggestie van de CDA-fractieleider zorgde voor grote verwarring in poli tiek Den Haag. Nog maar net had het CDA-bestuur zich nadrukkelijk ont houden van een "ja" of "nee" tegen de plaatsing van de raketten of de poli tiek leider komt met een plan voor een gedeeltelijk "ja" onder bepaalde voor waarden. Lubbers wilde daarmee de NAVO-bond- genoten paaien. Zo van: wij willen wel een handjevol van die atoomraketten plaatsen, maar dan moeten jullie bondgenoten- onze adviezen (minder atoomraketten) wel ter harte Geprikkeld De achterban van het CDA reageerde echter geprikkeld. Voorstanders van de kruisraketten vreesden dat de te genstanders nu een wapen in handen hadden om het CDA een duidelijk standpunt over de raketten af te dwin gen (wat het bestuur op z'n minst tot na de verkiezingen wil uitstellen). An dere CDA-ers vonden dat Lubbers zijn troeven tegenover de NAVO-partners te vroeg had uitgespeeld. En de tegen standers waren ronduit boos. Atoompacifist Hans de Boer, een van de CDA-loyalisten, vond het maar slechte propaganda: "Ik hoor de mensen al zeggen: typisch CDA, geen 48, geen nul, maar zestien raketten". Atoomwapens vormen - ook in figuurlij ke zin - explosief materiaal.Geen poli tieke uitspraak kan er over worden ge daan, of de achterban roert zich. Bij de andere grote partijen is dat al niet an ders. D'66 heeft de achterban welis waar voorlopig tevreden gesteld met een compromis. Maar binnen de Partij van de Arbeid is de spanning nog al leszins te snijden. Machtswoord ken. In de zomer van het vorig jaar liet hij zijn partij weten dat hij geen lijst trekker wilde worden wanneer het congres op 28 februari a.s. zou beslui ten om eenzijdige afstoting van Neder landse atoomtaken in het verkiezings program op te nemen. Den Uyl wil wel vier tot vijf van de in totaal zes Neder landse kerntaken kwijt. Maar dan moet, vindt hij, wel vaststaan dat dit een gunstig effect zal hebben op de omringende bondgenoten. Partijgenoten van de grote leider be schouwden zijn opstelling als een vorm van chantage.Zij verweten hem misbruik te maken van de omstandig heid dat er voor hem geen goede ver vangende lijsttrekker te vinden is. Dus is het congres - als het bij de komende kamerverkiezingen in mei tenminste geen stemmenverlies wil boeken - met handen en voeten aan de fractieleider gebonden. Den Uyl zelf wijst dat echter van de hand. Hij vindt dat hij het recht heeft om duidelijk te maken waar hij staat. En hij heeft daar ook argumenten voor. Coalitie In de eerste plaats houdt Den Uyl het oog strak gericht op de nieuwe regc ringscoalitie, waarvan hij met zijn par tij na de kamerverkiezingen hoopt deel uit te maken. Met eenzijdige al stoting van kerntaken in het vaandel, aldus de fractieleider, kan de PvdA een regeerakkoord met D'66 en CDA wel vergeten. Een dergelijk akkoord kan voor de so ciaal-democraten bovendien gunstige gevolgen hebben in verband met de plaatsing van de 48 atoomraketten op Nederlandse bodem. De PvdA wijst die plaatsing af en het is niet onwaar schijnlijk dat zich daarvoor straks een meerderheid in een coalitie met D'66 en CDA zal gaan aflekenen. Een ander, niet minder praktisch argu ment van Den Uyl is dat het eenzijdig afstoten van Nederlandse kerntaken in de NAVO waarschijnlijk tot gevolg zal hebben dat West-Duitsland met ex tra atoomtaken wordt opgezadeld. Het netto-resultaat - los van een eventuele morele overwinning - is dan vrijwel ni hil. Compromis Aanvankelijk ontmoette Den Uyl grote bezwaren binnen zijn partij. Maar toen duidelijk werd dat de voorman geen haar zou wijken, schikten de "radica len" een beetje in. Drie bestuursleden van de linkervleugel - Sonja van der Gaast, Piet Reckman en Felix Rotten berg - legden het volgende compromis op tafel: in de periode na 1985 zou een zijdige afstoting van de Nederlandse kerntaken onvoorwaardelijk in het partijprogram moeten worden opge nomen, ongeacht de effecten die dat heeft op de bondgenoten. Maar ook dit voorstel ging Den Uyl te ver. Inmiddels lijkt het erop dat de afdelin gen van de PvdA wat dichter bij hun politiek leider zijn gekropen.De mach teloze woede ten spijt, heeft het aan blijven van Den Uyl als lijsttrekker kennelijk voor velen toch de doorslag gegeven. Een afdelingslid sprak zelfs al van bidplaatjes voor Den Uyl. Maar ook hij stond overigens machteloos. Rechts-links Binnen het CDA zijn de tegenstellingen minder groot. Het partijbestuur heeft een ontwerp-verkiezingsprogramma uitgebracht waarin zowel de rechter- als de linkervleugel zich zou kunnen vinden. Eenzijdige stappen van de NAVO om tot ontwapening te komen, worden niet uitgesloten, de rol van de kernwapens moet worden beperkt, maar de NAVO-afspraken blijven be palend voor de inspanning die Neder land op defensiegebied levert. Vorige maand kwam het CDA-bestuur met een aanvullend compromis voor de dag voor de plaatsing van de 48 nu cleaire kruisraketten op Nederlandse bodem. Eind van dit jaar, zo is in de NAVO afgesproken, moet daarover een beslissing vallen. En binnen het CDA werd nog gestreden over de vraag of die beslissing "in" of "na" bondgenootschappelijk overleg moest worden genomen. De linkervleugel pleitte voor "na", maar het partijbestuur besloot dat het "in" moest worden. Om de stroming ter lin kerzijde echter alsnog van dienst te zijn, werden de eigen verantwoorde lijkheid en zelfstandigheid van Neder land in het ontwerp-program naar vo ren gehaald. Twee stromingen Bij D'66 lijken de kaarten inmiddels ge schud. Het congres van deze. partij buigt zich op 21 fgebruari eveneens over de kernwapens. Maar grote moei lijkheden zijn niet te verwachten. Aanvankelijk tekenden zich binnen de partij twee stromingen af, die elkaar te lijf gingen om de plaatsing van de 48 atoomraketten. De "radicalen" ston den er afwijzend tegenover. Maar de "realisten', onder aanvoering van het kamerlid Brinkhorst, maakten een krachtig voorbehoud. Plaatsing van een aantal raketten moet kunnen als daarmee het totale aantal nieuwe ra ketten in Europa kan worden terugge drongen, meenden zij. Een compromistekst van het kamerlid Suzanne Bischoff bracht de strijdende partijen echter tot elkaar.Het ontwerp- verkiezingsprogram zegt nu dat plaat sing van de raketten "in de huidige omstandigheden" wordt afgewezen. Daarmee wordt de mogelijkheid open gehouden om alsnog tot plaatsing te besluiten wanneer internationale om standigheden daarom vragen. Duidelijk Het standpunt van de WD is al jaren duidelijk. In hun ontwerp-verkie- zingsprogram bepleiten de liberalen deelneming aan de NAVO-kerntakcn en plaatsing van de 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. De congressen van PvdA, CDA en D'66 zullen dus voor aanvullende duidelijk heid moeten zorgen. Toch zal er ook na die congressen één strijdpunt blij ven. Npmelijk: de plaatsing van de 48 atoomraketten in Nederland PvdA cn WD willen daarover al tijdens de kabinetsformatie beslissen, maar het CDA wijst dat categorisch van de hand.Zoals het er nu naar uitziet zul len de christendemocraten dus ook op dit gebied straks weer een sleutelrol gaan vervullen. WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19