Nakaarten Vriesekoop sterk van start in Top-Twaalf Trainer zijn, kan toch nooit gezond zijn? Wijnands mag winnen van leider Raas u.v.s. - c.v.v. Loggie op non-actief Lammers tiende Alleen moeite met Gordana Perkuein P/Leiden verlengt contracten De Kruiff en Swier in Oranje ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 Ajax-voorzitter Ton Harmsen heeft verklaarddat hij wel vijf betere trainers kent dan Leo Beenhakker. Het Volen- dam-besluur heeft trainer Henk Ellens laten weten, dat zijn contract (en dat van zijn assistent Fred André) aan het eind van het seizoen niet ver lengd zal worden. Feyenoord- trainer Jezek daarentegen heeft zijn contract weer met ten minste een jaar weten te verlengen. Andere tronen wankelen. Als ik even op mijn gevoel af mag gaan, dan ge loof ik dat alleen Georg Kess- ler (contract verlengd bij AZ'67), Hennie Hollink bij FC Twente. Han Berger bij FC Utrecht. Bert Jacobs bij Wil lem II, Leo Steegman bij MVV. Barry Hughes bij Sparta en Theo Verlangen bij FC Gro ningen rustig kunnen slapen. De overige trainers in de ere divisie voelen óf de hete adem van het naderende ontslag al in hun nek, of zij voélen niks. en kunnen daarvan dan weer niet slapen. Zal ik de eredivisietrainers van het seizoen 1971- 72 even voor u oplepelen, dan kunnen we zien hoeveel ravage tien jaar eredivisievoetbal in degelede ren van de clubtrainers heb ben aangericht. Ajax had Ste- phan Kovacs. die werd opge volgd door Knobel, Kraay. door Nico Scheepmaker Michels, Brom en Beenhakker ik hoop niet dat ik iemand vergeten heb. O ja, natuurlijk, Tomislav Ivic, die Beenhak ker nu weer schijnt te moeten opvolgen. Zeven trainers in negen jaar, geen slechte score voor een vermaarde topclu- b! FC Den Bosch (jazeker!) werd getraind door Jan Remmers. Die is uit het betaalde voetbal verdwenen. DWS( want zo heette FC Amster dam toen nog) werd getraind door Pim van de Meent. Even een fanfare ertussendoor, want FC Amsterdam wordt nog steeds getraind door Pim van de Meent. Maar dat is be drieglijk, hij zat ook een tijd bij De Graafschap. Excelsior werd getraind door Joop Castenmiller. Die werkt nog steeds in het betaalde voetbal, nu als manager van Fortuna SV, waar Frans Kor- ver de trainer is. Feyenoord werd getraind door Ernst Happel. al jaren weg uit Nederland, maar nog steeds volop in the picture. Nu bij Standard Luik, straks bij An- derlecht, als Ivic vandaar naar Ajax vertrokken is... Go Ahead Eagles werd getraind door Barry Hughes, nu trai ner van Sparta en jarenlang trainer van Haarlem. Heeft zich toch aardig weten te handhaven, ondanks alle- FC Groningen werd in 1971 ge traind door Ron Groenewoud. Geniet nu nog bekendheid als moedinspreker van de junio ren die de penalty-bokaal van de TROS betwisten. In dienst van de KNVB. FC Den Haag werd getraind door Vaclav Jezek. die deze week zijn contract met Feye noord verlengde, en los van een paar jaar waarin hij het Tsjechoslowaakse elftal Euro pees kampioen maakte, dus al aardig lang in Nederland werkt. MVV werd getraind door Geor ge Knobel, die na zijn misluk te avontuur bij Ajax nu eens hier. dan weer veel verderop trainde, maar dit seizoen in elk geval uit hel Nederlandse betaalde voetbal is verdwene- NAC werd getraind door Ben Peelersdat is waar ook. Was jeugdtrainer bij Feyenoord, volgde Kment op als hoofd trainer, werd weer afgedankt ten bate van Ernst Happel. werd toen weer jeugdtrainer van Feyenoord, en kwam in 1971 bij NAC. Geheel verdwe nen uit het betaalde voetba- l. NEC werd getraind door Wiel Cörver (elke keer als we Jan Peters of Frans Thijssen zien wegdraaien, denken we nog even aan Wiel...). Hij ging uit eindelijk naar Indonesië, en is in elk geval in geen velden of wegen meer te bekennen in het Nederlandse betaalde voet bal, waarin hij ooit Sparta, NEC en Feyenoord trainde. PSV werd getraind door Kurt Linder. de Zwitser, die nu ver moedelijk in Zwitserland traint. Sparta werd getraind doorElek Schwartz, heel aardige man, kon ook een beetje schilderen, verzon als bondscoach dat Piet Kruiver midvoor moest spelen in Oranje, ging naar Portugal, rust nu waarschijn lijk op zijn lauweren. Telstar werd getramd door Jan Rab, kwam na afloop van de wedstrijd altijd wel prettig op mij over als we hem, als sport journalisten, vroegen waar om Telstar weer verloren had. Toch in de versukkeling ge raakt. spoorloos uit het be taalde voetbal verdwene- FC Twente werd getraind door Kees Rijvers, die daarna glo rieerdebij PSV. en nu zijn tijd uitdient bij Beerschot m Bel gië. wat toch nooit de bedoe ling kan zijn geweest van de Schepper der Trainers. Hij moet het Nederlands elftal maar eens een tijdje gaan trainen. FC Utrecht werd getraind door Bert Jacobs, die na een tijdje RodaJCnu weer aardig werk verzet bij Willem II. De enige die tussen 1971 en 1981 niet uit de eredivisie is weg gewees- t! Vitesse werd getraind door Cor Brom, die daarna naar Spar ta ging, vervolgens bij Ajax terechtkwam, daar smadelijk werd weggejaagd en nu aar dig boert in België. TenslotteVolendam.dat in 1971 getraind werd door Hans Croon, die ik geheel uit het oog verloren ben. Terug naar Bel gië misschien, waar hij furore maakte met Anderlecht (be kerwinnaar en Europa-Cup II om vervolgens meteen te worden ontslagen. U ziet het, er is veel verloop on der de trainers. Van de 37 clubs in het betaalde voetbal wisselden er liefst 22 van trai ner, voor de aanvang van dit nieuwe seizoen. Dat kan toch 7looit gezond zijn, zo'n baan? Meer dan de helft van al die trainers moet toch slapeloze nachten hebben, met angst dromen over de ixtorzitter die eraan komt, groter en groter en groter wordt totdat hij de grootte heeft van een flatge bouw, waarna hij de dromer tussen duim en wijsvinger op pakt. in zijn mond steekt, en vermaalt Zulk soort drome- De laatste minuut is ingegaan. De stand is nog gelijk, dat be tekent dus dat de club van de dromende trainer moet de graderen, maar wat is dat?! We krijgen een penalty! De trainer wil roepen: ..Arie moet hem nemen!", want Arie was al de hele wedstrijd ineen bloedvoirm. maar hij hoort zichzelf roepen: „Karei moet hem nemen". Karei, de inval ler, die jongen die altijd eerst over de bal, dan over de vóet van de tegenstander, en dan pas over de scheidsrechter struikelt, maar Jan de trainer heeft het geroepen, die zou het wel weten. Karei neemt zijn aanloop, schiet keihard in de grond, valt kermend ter aar de, de bal heeft hij toch nog geraakt en rolt naar de pen- taltystip, waar de keeper hem opraapt. Dat soort dromen. Trouw nooit met een trainer, u krijgt een zenuwmoot in be- ROTTERDAM (ANP) - De Spar taan David Loggie komt dit sei zoen niet meer in actie. Op advies van dokter Strikwerda moet de Britse spitsspeler van Sparta vier maanden rust houden. Loggie ondervindt al geruime tijd last van een heupbeenblessure. Aan gezien Strikwerda, die van me ning is dat alleen absolute rust de blessure kan genezen, niet over de juiste apparatuur beschikte, heeft de Brit besloten maandag foto's te laten maken in het Dijk- zigt-ziekenhuis te Rotterdam. LUNEL (ANP) - Indachtig de be proefde ploegentactiek van de formatie van Peter Post won gis teren de 21-jarige Maastrichte naar Ad Wijnands de tweede etappe van de Ster van Besseges. Na drie opeenvolgende overwin ningen van Jan Raas werd het tijd om van tactiek te veranderen. In de rit over 138 kilometer in Lunel kreeg een kopgroepje met Oos terbosch en Wijnands alle gele- JOHANNESBURG (ANP) - Jan Lammers heeft de tiende trai- ningstijd gemaakt voor de Grote Prijs van Zuid-Afrika, die van daag op het circuit van Kyalami plaatsvindt, maar die niet meetelt voor het wereldkampioenschap formule Lammers kwam in zijn ATS tot een rondetijd van 1 mi nuut 14,85 seconden, bijne twee volle seconden langzamer dan Nelson Piquet, de snelste man in Brabham. De trainingsmogelijkheden waren gisteren overigens zeer beperkt. Het regende vrijwel voortdurend en daardoor konden de rijders slechts gedurende ongeveer tien minuten gebruik maken van een werkelijk droge baan. In die pe riode veranderde er weinig verge leken met de trainingstijden van donderdag, toen Lammers nog negende was. Tijdens de trainingen slipte Reute- mann op het gladde wegdek. Hij kwam tot stilstand in de omhei ning en liep wat lichte verwon dingen op aan gezicht en hals, die hem niet zullen verhinderen aan de wedstrijd deel te De beste trainingstijden zijn: 1. Nelson Piquet (Bra), Brabham, 1 minuut 12,87 seconden, 2. Carlos Reutemann (Arg), Williams 1.12,98, 3. Alan Jones (Aus), Wil liams, 1.13,28, 10. Jan Lammers (Ned), ATS, 1.14,85. genheid om te ontsnappen, om dat alle aandacht op Raas was ge richt. De oud-wereldkampioen, die graag wint maar nog liever zijn knechten uit de ploeg laat winnen, had het wel in de gaten. Hij gaf Wijnands het sein, Ooster bosch ging mee. Beide Nederlan ders kregen steun in de ontsnap ping van de Belg Pollentier en de in het profmilieu debuterende Fransen Marc Madiot en Michel Coernelise. Wijnands won vlot de eindsprint en behaalde zijn eerste overwinning als beroepsrenner. Zo ook bleef de Ster van Besseges geheel in handen van de ploeg van Post. Raas bleef dank zij de ontsnap ping van het kopgroepje moeite loos leider in het algemeen klas sement met 11 seconden voor sprong op de Franse neo-prof Re- gis Clere. De uitslag van de tweede etappe van de Ster van Besseges is: 1. Ad Wijnands (Ned) 138 km in 3 uur, 20 min. 8 sec. (gem. 39.574 km/u). 2. Bert Ooster bosch (Ned) op 6 sec.; 3. Michel Pol lentier (Bel) z.t.; 4. Mare Madiot (Fra) z.t.; 5. Michel Cornelise (Fra) op 8 sec.; 6. Guy Gallopin (Fra) op 1 min. 14 sec 7. Cees Priem (Ned) z.t 8. Yvon Bertin (Fra) z.t.; 9. Stefan Mutter (Zwi) z.t.; 10. Charly Berard (Fra) z.t. en vervolgens het peloton. Algemeen klassement: 1. Jan Raas (Ned) 7 uur, 19 min. 4 sec.; 2. Regis Clere (Fra) op 11 sec.; 3. Frank Hoste (Bel) op 50 sec., 4. Kim Ander sen (Den) op 52 sec.; 5. Marcel Tinazzi (Fra) op 56 sec. Nederland zal aan de wereldkam pioenschappen veldrijden in de drie categorieën met het maxima le aantal van vier renners deelne men. De ploegen werden als volgt samengesteld: Profs: Wil Brou wers, Reinier Groenendaal, Hen nie Stamsnijder en Kees van de Wereld. Reserve is Frans Francis- sen. Amateurs: Frans van Bakel, Henk Boom, Wil Dolfsma en Her man Snoeyink. Reserve is Berry Zoontjens. Junioren: Matthieu Hermans, Erwin Nijboer, Toine van Sleeuwen en Ben Tieleman. Reserve is Rini Pley. Chef d'equi- pe is Harry van Gestel, coach Al- bert Stofberg en ploegarts Hein Opstal. i morgen wordt het leiden - parker Leiden heeft deze week overeenstemming bereikt met vier spelers ten aanzien van verlenging van hun contract. Het zijn: Mit chell Plaat, Jim Woudstra. Sid Bruinsma en Steve Pui- dokas. Dit viertal blijft dus in elk geval ook volgend sei zoen nog bij de Leidse club die zich hiermee alvast in dekt tegen het eventuele wegkopen van basisspelers door andere verenigingen. Daarnaast is dit een duidelij ke indicatie van wat er vol gend jaar staat te gebeuren. Sponsor Bockweg gaf al eer der aan terug te willen ko men op zijn besluit om het seizoen '81/'82 te beschouwen als een afbouwjaar. Daar lijkt het inderdaad niet van te ko- Arthur Collins, twee jaar gele den nog een ster bij Leiden, voor die periode in om het heeft nu toch eindelijk zijn team compleet te maken. Een felbegeerde profcontract. Zij normale gang van zaken in de het dan voor tien dagen. De Amerikaanse profcompetitie, Atlanta Hawks huurden hem $ieze korte contracten. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ploeg voor de tafeltennis wedstrijd Finland-Nederland op 12 februari a.s. in Helsinki, zal be staam uit Sandra de Kruiff (Scyl- la), Patrick Swier (Scylla) en An- MISKOLH (GPD) - Bettine Vriesekoop heeft haar voorne men om aan de Europese top te komen met daden be krachtigd. De veelbelovende start in het Top 12-toernooi rechtvaardigde de hoge verwachtingen. Vriesekoop sloeg op de eerste dag behoorlijk van zich af door drie partijen op rij te winnen, een prestatie die slechts door de Engelse veterane Jill Hammersley kon worden geëvenaard. Het solide optreden van Vriese- koop maakte duidelijk dat de Avanti-speelster uit Hazerswou- de tijdens de confrontatie met de sterkste Europese dames in een uitstekende vorm verkeert. Vrie sekoop is niet alleen op vastheid moeilijk te kloppen, maar de wei nige zwakke plekken in haar spel zijn vrijwel weggewerkt. In feite hoeft Vriesekoop daarom voor niemand bang te zijn. ne Vlieg ('t Hoogehuys). De wed strijd geldt voor de eerste divisie van de Europese competitie. Ne derland maakte de dreigende de gradatie ongedaan door van Lu xemburg te winnen. Anne Vlieg en Sandra de Kruiff ma ken ook deel uit van de ploegen die Nederland zullen vertegen woordigen bij de open Tsjechi sche kampioenschappen, die op 20, 21 en 22 februari a.s. in Praag plaatsvinden. De damesploeg bestaat uit Brigitte Kooter, Sandra de Kruiff, Yolan- da Noordar en Bettine Vriese koop. De herenploeg: Han Goot- zen, Rene Hijne, Ron van Spanje en Anne Vlieg. Coaches zijn Ge rard Bakker en Bert Schoofs. Vriesekoop hoefde gisteren in de Hongaarse provinciestad Mis- kloc slechts één keer tot het uiter ste te gaan. In een bijzonder knappe partij tegen de Joegosla vische Gordana Perkuein was de Hazerswoudse dicht bij haar eer ste verlies. Door haar vechters mentaliteit wist Vriesekoop van uit een netelige positie echter tot twee keer toe op het beslissende moment toe te slaan. Eerst ge beurde dat in de eerste game na een 15-19-achterstand. Op de ser vice van haar tegenstandster nota bene wist zij de schade te herstel len en met 20-22 de game-winst te grijpen. Genadeloos In de tweede reeks bleek Perkuein met 21 -19 de langste adem te heb ben, waarna het er voor de Neder landse ook in het begin yan de derde game weinig hoopvol'uit zag. Maar halverwege die game sloeg Vriesekoop plotsklaps ge nadeloos toe. De verbouwereerde Joegoslavische raakte het spoor volledig bijster, toen haar oppo- nente van 9-11 uitliep naar 16-11. Tegen de Tsjechoslowaakse Blan- ka Silhanova was Vriesekoop vo rig jaar tijdens het Top 12- toernooi in München onderuitge gaan. Dit keer kon de Tsjechoslo waakse haar echter bij lange na niet verontrusten. Vriesekoop hield de bal rustig in het spel en liet de nerveuze Tsjechische struikelen over haar eigen onvol komenheden. Via 14-6 veroverde zij de eerste game met 21-10. Sil hanova kwam vervolgens op een 6-2-voorsprong, maar toen Vrie- Stand na de eerste dag: 1. Ham mersley en Vriesekoop drie ge wonnen partijen 3. Uhlikova, Popova en Hrachova 2 6. Magos, Perkuein, Hellman, Olah, Lindblad en Palatinus 1 12. Silhanova 0. Heren Stand na drie ronden: 1. Klampar en Bengtsson met drie gewonnen partijen 3. Dvoracek, douglas, Surbek, Se cretin en Carlsson 2 8. Orlowski en Gergely 1 10. Thorsell, Jonyer en Hilton 0. sekoop even haar tanden liet zien raakte de Tsjechoslowaakse snel ontmoedigd: 21-15. Ook in de daarna volgende partij tegen Palatinus hoefde Vriese koop niet het puntje van haar tong te laten zien. de puntenjacht kreeg een moeiteloos vervolg. De Joegoslavische hield een traditie in ere door Vriesekoop niets in de weg te leggen. Met de cijfers 21-16 en 21-17 sleepte Vriesekoop haar tweede overwinning in de wach- Inzinking Naast de vlekkeloze start kan Vrie sekoop het verdere verloop van dit toernooi met het nodige ver trouwen tegemoetzien, hoewel een kleine inzinking tijdens een slopend toernooi als dit alle hoop plotseling de bodem in kan slaan. Dat heeft Vriesekoop vorig jaar gemerkt toen de achtereenvol gende nederlagen tegen de beide Tsjechoslowaakse deelneem sters Silhanova en Uhlikova haar op slag kansloos maakten. Die kritieke fase treedt zij vandaag en morgen tegemoet. Als Vriese koop de gevreesde Uhlikova en de Engelse Veterane Hammers ley van zich af weet te houden, staat de zwaarste concurrentie buiten spel. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. Aanvang 14.30

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11