Reagan: 'VS door economische ramp bedreigd' Vredesinitiatief EG lekt uit in VS Voormalige premier Polen uit partij gezet Neutronenbom: regering VS tracht temen Onenigheid in Iran over afloop gijzeling F rans-W estduitse in teken van Polen top Chaos in Frankrijk: iedereen tegelijk naar de wintersport VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 WASHINGTON - Het Europese politieke initiatief ten aanzien van het Midden-Oosten, waar over Nederlands minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw half maart in de Ameri kaanse hoofdstad als voorzitter van de EG-ministerraad komt overleggen, gaat aanmerkelijk verder dan de VN-resoluties en de Camp David-akkoorden, die tot nu toe als basis voor onder handelingen hebben gediend. De Europese bewindslieden heb ben, mede op grond van een on- derzoeksreis van de Britse be windsman Lord Carrington, in december te Luxemburg een zeer geheim plan opgesteld, met zulke controversiële elementen erin, dat niet alleen geen compromis mogelijk lijkt met de Amerikaan se bedoelingen, maar dat tevens betekent dat Israels politieke be ginselen worden opgeofferd aan betere betrekkingen met de Ara bische landen en de Palestijnen. Amerikaanse zegslieden beschou wen het Europese aandringen als een poging tot het vestigen van WASHINGTON (DPA/UPI) - De Amerikaanse regering streeft er duidelijk naar olie te gooien op de golven van beroering die minis ter van defensie Caspar Weinber ger in Europa heeft teweegge bracht met zijn ondoordachte op merking over het omstreden neu tronenwapen. De grote nervositeit die Weinberger op het oude continent opriep vloeide niet uit opzet voort. Spe culaties dat de nieuwe man in het Pentagon een proefballonnetje opliet om de werking ervan te be proeven, worden door regerings kringen in Washington van de hand gewezen. Weinberger zou het probleem immers slechts hebben aangesneden in ant woord op een vraag van een jour nalist. Dat hij zich daarbij zo on handig gedroeg, wordt door des kundigen in de Amerikaanse hoofdstad teruggevoerd op de onervarenheid van de bewinds man op het internationale toneel. De vertrouweling van Reagan uit Californië zou eenvoudigweg niet hebben vermoed wat voor ir riterende werking alleen al het woord neutronenwapen in Euro pa heeft. Voor hem zou het om de vraag zijn gegaan, hoe de defen sieve kracht van het westen ver beterd zou kunnen worden. Volgens deze lezing was het ant woord van Weinberger voorbarig en voor de vuist weg gegeven. Hij ZOU tevoren noch met de minis ter van buitenlandse zaken, noch met de president over de kwestie hebben gesproken. Maar het ant woord was ook weer niet volledig uit de lucht gegrepen. Weinber ger behoort immers tot het kleine kringetje rond Ronald Reagan en men kan ervan uitgaan dat hij weergaf wat in het Witte Huis wordt gedacht. Het was een ver keerd geplaatst antwoord op een verkeerd tijdstip, zo heet het in Washington. Volgens betrouwbare informatie in Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken de rege ringen van de bondgenoten on derhands al pogen gerust te stel len. Geenszins, zo is via diploma tieke kanalen meegedeeld, ligt er al een besluit in Washington om het met zoveel emoties omgeven stralingswapen aan de bondge noten op te dringen. Het onder werp moet in alle rust worden be sproken en slechts ajs er een ge meenschappelijk besluit is zal het wapen worden geproduceerd en gestationeerd. De Belgische minister van buiten landse zaken Charles Ferdinand Nothomb is niet bij voorbaat ge kant tegen de introductie van neutronenbommen in West-Eu ropa. Nothomb, een Franstalige christe n-democraat, zei tijdens een be zoek in Nigeria dat installering van neutronenbommen "op Bel gisch grondgebied niet noodza kelijk moet worden uitgesloten". Nothomb sprak van eerr "kwestie waarover onderhandeld moet worden". Zweden heeft gisteren verklaard zich te verzetten tegen mogelijke plaatsing van neutronenbommen in West-Europa en heeft gezegd dat een dergelijke stap het gevaar voor een kernconflict zou doen toenemen. Europese politieke macht bij de Arabische landen, ten koste van de VS en Israël. De voortekenen zijn dan ook allerminst gunstig voor de delicate missie, die de toch al veel geplaagde Van der Klaauw op de schouders gelegd heeft gekregen. Bij diverse Europese ambassades in Washington heerst grote woe de over het uitlekken van deze gegevens, omdat de EG-landen in Luxemburg waren overeengeko men hun opzet strikt geheim te houden. Lord Carrington, die binnenkort in het kielzog van zijn eerste minister Margaret That cher ruimschoots vóór Van der Klaauw-Van Agt arriveert voor gesprekken met de VS-regering, zou het dan hebben willen ont hullen aan de Amerikanen. Voor Van der Klaauw zou er in die op zet een flink stuk van de politieke bagage waarmee hij de oceaan oversteekt zijn weggenomen. In kringen van de Franse diploma tie wordt Nederland er nu van be schuldigd het geheime plan te hebben laten uitlekken, teneinde de indruk weg te nemen dat de EG door een directorium van gro te landen wordt geregeerd. Tra gisch genoeg echter, blijkt de Ne derlandse ambassade te Was hington, die Van der Klaauws be zoek in zijn rol als voorzitter moet helpen voorbereiden, niet te be schikken over de tekst van het Luxemburgs beraad. Het zou ge heim blijven, zegt men te Den Haag en dus gaan die stukken niet de deur uit. Andere ambassa des hebben die teksten wel, maar de directie politieke zaken aan het Plein te Den Haag blijft men beheren, de dossiers reizen met Van der Klaauw en gaan hem niet vooruit. Vragen in EP over zigeuners STRAATSBURG (ANP) - Een Nederlands christen democratisch lid van het Eu ropese Parlement is voorne mens, volgende week tijdens de plenaire zitting van het parlement in Luxemburg een resolutie in te dienen, waarin de Europese Volkspartij om een Europees beleid ten op- zichts van de zigeuners vraagt. Dit gecoördineerde beleid is nodig, zo meent me- /rouw Elise Boot, om zeker te stellen dat het recht van de zi geuners op vrijheid, en het respect voor en de bescher ming van hun privé-leven niet in het gedrang komen. (Van onze correspondent Henk Kolb WASHINGTON - Amerika's economie bevindt zich in de grootste chaos sedert de grote depressie - de dag des oordeels staat voor de deur én de VS worden bedreigd door een economische ramp van enorme proporties. Ronald Reagan Dit heeft president Ronald Reagan gisteren gezegd tijdens zijn eerste toespraak vanuit het Witte Huis, die voornamelijk bedoeld was als een aanloop naar de plannen die hij op 18 februari bekend wil ma ken, tijdens zijn toespraak tot het Congres (state of the union) Rea gan's redevoering was in simpele taal gesteld, bevatte geen duide lijke aanwijzingen omtrent zijn verdere bedoelingen, anders dan de elementen van zijn verkie zingstoespraken. Hij beloofde dat het aanhalen van de buikrie men nu de uitweg kan bieden uit economische ellende, die zonder nadrukkelijk ingrijpen tot on voorstelbare proporties kan uit groeien. Reagans economische economi sche filosofie berust op belasting vermindering, minder overheids uitgaven. zuinigheid, hogere pro- duktiviteit en een marktsysteem dat zich, ongehinderd door over heidsbemoeienis, van zijn zwak ke elementen moet ontdoen. Hij beloofde, aan de vooravond van zijn 70e verjaardag, geen gemak kelijke oplossingen, maar straal de van vakkundig ingebouwd vertrouwen omtrent een goede afloop, mits de Amerikanen maar gezamenlijk de schouders zetten onder het keren van de ramp spoed. n.Wij hebben de dag des oordeels uitgesteld", riep Rea gan, verwijzend naar beleid van eerdere regeringen uit, „maar wij zijn nu in tijdnood" De president hief tijdens zijn toe spraak de linkerhand met daarin een dollar van 1967 en de rechter hand vervolgens met 36 dollar centen om de waardeverminde ring van de groene ruggen aan te tonen. Hij bediende zich van twee allersimpelste grafieken om „aan te tonen" dat belastingopbrengst en uitgaven elkaar onder verstan dig beheer uiteindelijk weer kun nen ontmoeten op het punt van een begrotingsevenwicht - een voorwaarde om de inflatie kwijt te raken. TEHERAN (Reuter) - Een groep Iraanse parlementsleden heeft gisteren officieel een debat geëist over de vrijlating van de Ameri kaanse gegijzelden, terwijl de on enigheid over de gijzeling en de voorwaarden voor de vrijlating steeds groter wordt. De groep bestaat uit 23 van de onge veer 200 parlementsleden, zes le den van het Nationale Front, een liberale groepering die tegen de overheersing van de Islamitisch Republikeinse Partij (IRP) is en onafhankelijke parlementsleden die doorgaans president Bani- Sadr steunen. De 23 eisten in een brief aan de voorzitter van het PARIJS (AFP/DPA) - De 37ste Frans-Westduitse top is gisteren in Parijs begonnen terwijl in alle Westerse landen groeiende bezorgdheid ont staat over de ongekende ontwikkelingen in Polen. Zoals verwacht is Polen het eerste onderwerp dat de Westduitse bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard d'Estaing aansneden. Volgens Westduitse delegatiekringen hebben de beide regeringsleiders tijdens hun eerste bijeenkomst gesproken over de gespannen Oost- West-verhouding en "grote bezorgdheid getoond" over de situatie in Polen. Schmidt verklaarde na het bijna drie uur durende overleg dat beide partijen vandaag nog "een gemeenschappelijke lijn willen vast stellen". Deze gemeenschappelijke bestudering van de ontwikkelingen in Polen, de houding van Moskou en de reacties van de nieuwe Amerikaanse regering, maken volgens een groot aantal waarnemers de hoofdmoot uit van de topbijeenkomst die twee dagen duurt. Daarnaast komen aan de orde de situatie in Afghanistan, de internationale veiligheid en ont wapening, de Westduitse Oostpolitiek, de situaties in Afrika na de Libi sche interventie in Tsjaad en rond de Perzische Golf alsmede de econo mische vraagstukken, zo verluidt in kringen rond de delegaties. President Giscard verklaarde tegenover journalisten toen hij Schmidt naar zijn auto bracht na de eerste gespreksronde, "wij werken met de bondskanselier eraan gezien de grote problemen van het ogenblik de aanwezigheid van Europa op het internationale toneel te versterken. Dat is nu gemakkelijker na het einde van de gijzelingszaak in Iran, de verkiezing van een nieuwe president in de Verenigde Staten, maar ook gezien dé grote spanning in de Oost-West-verhouding". Tussen twee gesprekken met Giscard in kreeg Schmidt gisteren een ere doctoraat in de filosofie van de Sorbonne. Hij is de eerste bondskanse lier die eredoctor wordt van de Parijse universiteit. Tijdens de plechtig heid sprak hij zich met name uit voor verbetering van de kennis van de Franse taal in West-Duitsland en andersom opdat de vriendschap niet "sprakeloos" wordt. In de Franse krant Le Monde van vandaag levert een hoogleraar kritiek op de verlening van het eredoctoraat aan Schmidt. Volgens hem wordt het wetenschappelijke instutuul de Sor bonne misbruikt voor politieke doeleinden omdat van Schmidt niet gezegd kan worden dat hij filosofisch-wetenschappelijke prestaties heeft geleverd. parlement, Hodjatoleslam Raf- sandjani, een volledig debat over de kwestie. Ook president Bani- Sadr leverde kritiek op de over eenkomst die is gesloten met de Verenigde Staten over de vrijla ting van de 52 gegijzelden. Hij vroeg zich af of Iran wel gekregen heeft wat het kon krijgen. De Iraanse premier Mohammed Ali Radjai zei een paar dagen na de vrijlating dat geen enkele anders regering meer had kunnen krij gen dan de zijne en dat de over eenkomst was gesloten in over eenstemming met de richtlijnen van de Madjlis (het Iraanse Parle ment). Het Nationale Front zei gisteren dat 444 dagen gevangenschap van de gegijzelden de macht van de su- permogendheden over het ge bied van de Perzische Golf had versterkt en ook de verkiezing van Ronald Reagan tot president van de Verenigde Staten had be werkstelligd. In een vlugschrift dat in Teheran op straat werd uit gedeeld, wees het Nationale Front erop dat de Verenigde Sta ten hun militaire aanwezigheid in de Indische Oceaan hadden ver sterkt en dat de Verenigde Staten hun militaire steun aan verschei dene landen hadden opgevoerd. Zonder de kwestie van de gegij zelden zou dit nooit zijn gebeurd, aldus het vlugschrift. Ook het Na tionale Front steunt Bani-Sadr in zijn machtsstrijd met de geestelij ken van de IRP. Het front meent dat de IRP de gijzeling heeft ge bruikt voor versterking van de ei gen machtspositie, aldus nog steeds het vlugschrift. Reacties De eerste reacties op Reagan's drin gend beroep op volk en volksver- tegenmwoordigers waren posi tief. Evenwel, pas wanneer Rea gan later deze maand bij het Con gres aankomt met zijn complete plannen in detail gereed, begint het grote gevecht. Om de sociale uitkeringen niet alleen, maar ook de reeksen van deelbelangen die door belangengroepen worden verdedigd. En met het conserva tieve deel van Reagan's partij, dat grote moeite heeft met zijn maat regel om de nationale schuld met 50 miljard dollar te verhogen en daarvan in de Senaat blijk zal ge ven. Hongerstaking BELFAST (AFP) - De Republikein se gedetineerden in de gevange nis van Maze bij Belfast zullen hun hongerstaking op 1 maart hervatten, zo heeft de politieke vleugel van de IRA, het Ierse Re publikeinse Leger, gisteren be kendgemaakt. De gevangenen van blok H zijn van mening dat de Britse regering haar in december van het vorig jaar aangegane verplichtingen niet is nagekomen. Op grond van haar toezeggingen maakten toen zeven gevangenen een einde aan hun hongerstaking die ze al 53 da gen hadden volgehouden. Onderonsje Oost en West WASHINGTON - De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Alexander Haig tuurt over zijn bril naar de Russische am bassadeur in de VS Anatoli Do- brinin. De twee namen deel aan een diner in de persclub van Was hington. Ook president Reagan was hiervoor uitgenodigd. Drie EG-landen op het matje ERUSSEL (ANP) - De EG- commissie in Brussel heeft Frankrijk, Duitsland en België gevraagd waarom die landen een deel van hun bijdrage aan de Eu ropese begroting hebben inge houden. De commissie hoopt voor het conflict inzake de begro ting nog steeds op een politieke oplossing. In het uiterste geval echter kan tegen de drie betrok ken landen een procedure bij het Europese Hof van justitie in Lu xemburg aanhangig worden ge maakt. In december vorig jaar keurde het Europees Parlement een aanvul lende begroting voor het jaar 1980 goed, waar een aantal lidstaten het niet mee eens was, maar die in de ministerraad van de gemeen schap niet ongedaan gemaakt kon worden, omdat er geen meer derheid gevonden kon worden, die noodzakelijk was voor de ver werping. Simone Veil, de presidente van het Europees Parlement, verklaarde daarop (het parlement heeft het laatste woord bij de begrotingen) de begroting officieel aangeno men. België, Duitsland ën Frank rijk zijn echter van mening dat het parlement zijn boekje te bui ten is gegaan door een foefje te gebruiken. Het extra geld voor 1980 zou, dat stond vast, in dat jaar niet meer besteed kunnen worden. Maar het zou er wel voor zorgen dat de begroting voor 1981 hoger zou uitvallen en dat was waar het parlement eigenlijk op uit was. (Vant correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse wintersportvakantie, die vrijdag begint, heeft een naar hysterie neigende nationale onrust veroorzaakt. Door een onverstandige afspraak tussen de betrokken autoritei ten hebben ditmaal niet alleen de scholen in en om Parijs de komende week vrij, maar ook die in andere grote steden van het land. Hiermee is het uit 1972 stammende principe doorbroken dat Frank rijk in drie vakantiezones verdeeld zou zijn. Volgens schattingen heeft door de nu gemaakte fout maar de helft van de kandidaat skiërs een plaatsje in een van de Franse wintersportoorden kun nen vinden. Niet alleen de autoroutes naar de ski-oorden zullen weer helemaal dicht komen te zitten, ook de Franse spoorwegen hebben het hoofd in de schoot gelegd en ondanks het inzetten van een enorm aantal extra treinen gezegd dat het dit weekeinde allemaal in chaos eindigen moet. De hoteliers lopen tandenknarsend door de versgevallen sneeuw: ze kunnen de helft van de klandizie niet plaatsen en straks zitten ze weer met lege kamers. Als verweer hebben de machtige heren die de vakanties vaststellen laten weten dat ze onder meer rekening moesten houden met de presidentsverkiezingen in april en mei. In die periode mocht de paasvakantie niet vallen, want dan ging er niemand naar de stem bus. Daarom is de paasvakantie vervroegd. Als dat niet was ge beurd, hadden de kinderen dit vooijaar zowat een maand lang onafgebroken vrij gehad. Ondanks alle ellende zullen dit weekeinde toch nog zo'n vier mil joen Fransen uit skiën gaan en een week wegblijven. Dat kost ze voor een gezin met twee kinderen zo'n 3500 gulden. De geleerden vragen zich af waar die arme Fransen dat geld allemaal vandaan halen, ondanks de crisis en de zorg om de 1.600.000 werkloze- Vermoed wordt dat wellicht de geheiligde Franse zomervakantie - die aan zee wordt doorgebracht en maar geen einde neemt - er voortaan bekaaid af zal komen. Tenslotte is de benzine ook al bijna niet meer om te betalen, al is daarvan op de weg en in de voorsteden nog weinig te merken. Terwijl de vakantiegangers door de sneeuw stuiven, ligt thuis het aanslagbiljet van de inkomstenbelasting op hen te wachten, dat traditiegetrouw begin februari in de brievenbussen valt. Bruin verbrand terug van de sneeuw kunnen de Franse huisvaders straks in alle oprechtheid invullen dat ze geen cent meer ever hebben. WARSCHAU (Reuter/DPA) - De voormalige Poolse premier Piotr Jaroszewicz is geroyeerd als lid van de Poolse communistische partij, zo heeft de Poolse radio gisteravond bekendgemaakt. Volgens de radio heeft Jarosze wicz, die een jaar geleden van zijn functie als premier werd ont heven, toegegeven schuldig te zijn aan wat het centrale comité afgelopen herfst tegen hem in bracht. Die beschuldigingen be troffen het maken van economi sche fouten, willekeur bij het re geren en weigering aandacht te besteden aan gerechtvaardigde kritiek. Jaroszewicz (69) kwam in 1970 aan de macht als de rechterhand van de vroegere partijleider Edward Gierek en was ongeveer tien jaar lang verantwoordelijk voor het economische ontwikkelingspro gram. De uitzetting van Jarosze wicz was de meest drastische maatregel die sinds de arbeids- crisis van afgelopen zomer tegen hoge partijfunctionarissen is ge nomen. Ex-partijleider Gierek werd uit het centrale comité en het parlement gezet maar be hield het partijlidmaatschap. In een officiële verklaring heet het dat Jaroszewicz "persoonlijk verantwoordelijk is voor de eco nomische politiek". Intussen hangt Polen een stakingsdreiging boven hoofd. Het stakingscomité lenia Gora heeft gisteren met een algemene staking in de provincie gedreigd indien de autoriteiten niet vóór maandag toegeven aan hun eisen. In een verklaring van het stakingscomité wordt een scherpe aanval gedaan op de re geringsmaatregel dat slechts de helft van het salaris aan stakers wordt uitgekeerd en dat nog al leen indien de staking niet in strijd is met de vakbondsstatu ten. Volgens de verklaring bete kent de regeringsmaatregel dat in feite het stakingsrecht wordt beperkt. Solidariteit in de stad Przemysl zegt in een protest aan de rege ring dat de betalingsregeling de spanning in het hele land heeft vergroot. "*e Poolse autori'eiten hebben nog niet op de protesten gereagecid Zij lijken te willen wachten tot de vergadering van het centrale comité aanstaande maandag, waar mogelijk een nieuw initia tief is te verwachten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9