Veel landbouwgif in buitenlucht Ook kabinet tegen N-bom Miljoenenzwendel met geld en goederen opgelost Apparaat voor opsporing zenderpiraten uitgebreid Olieboycot Zoid-Afrika weer op de lange baan TNO vindt opnieuw methylbromide in Westland Smit-Kroes negeert eis schippersbonden VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 HARDEWIJK (GPD) - Een vanuit Harder wijk opererend, speciaal rechercheteam heeft een grote zwendel met een beslo ten vennootschap en een omvangrijke reeks diefstallen en malversaties opge lost. Uiteindelijk blijken 61 verdachten op oneigenlijke wijze een bedrag van on geveer twee miljoen gulden te hebben verkregen. Dit in de vorm van een hoe veelheid geld, goederen en al of niet val se of vervalste waardepapieren. Van de verdachten zijn er 47 in verzekerde be waring gesteld. Vijftien verdachten wer den voorgeleid voor de officier van justi tie in Zwolle. Om de vele verdachten te herbergen, wer den zij tot ver in de omtrek van Harder wijk bij de gemeentepolitie, rijkspolitie en koninklijke marechaussee onderge bracht. In beslag genomen werden elf vuurwapens, zes valse blanco of verval ste kentekenbewijzen, 1056 valse en ge stolen girokaarten, EurochUques ter waarde van ruim twee ton, negen gesto len of door oplichting afhandig gemaak te Mercedessen en BMW's met een totale waarde van een half miljoen, kleurente levisies, video-apparaten, radio apparatuur, video-banden, tapijten en nog veel meer. De zaak kwam aan het rollen in Barneveld, waar in juni vorig jaar met een onder zoek werd begonnen naar verdovende middelen, vuurwapens en gestolen au to's. Dit onderzoek bracht de recherche op het spoor van een bv-zwendel, ge pleegd vanuit Ugchelen en Apeldoorn. Een en ander leidde tot de samenstelling van een klein tijdelijk rechercheteam dat eerst vanuit Barneveld en later van uit Harderwijk (vanaf 11 september) werd gecoördineerd. Al snel bleek uit breiding van het team noodzakelijk. De rechercheurs werden geconfronteerd met een overstelpend werkaanbod. Het onderzoek bracht aan het licht, dat op een georganiseerde manier diverse straf bare feiten waren gepleegd. In overleg met het openbaar ministerie en de lei ding van het Gelders recherchebijstand- team werd op 1 november een veel gro ter rechercheteam gevormd, bestaande uit negentien rechercheurs uit Barne veld, Enschede, Harderwijk, Apeldoorn, Arnhem en Ermelo. Het centrale punt werd gevestigd in het bureau van de Har- derwijksse gemeentepolitie. Het team kwam onder leiding van R. Hermans te staan, inspecteur van de gemeentepoli tie in Arnhem. Mr. J. van Wijland, officier van justitie in Zwolle, verzorgde de justitiële begelei ding. „Het feit, dat er een coördinerend officier van justitie was aangewezen. stond borg voor een optimaal overleg en samenwerking met de justitie", aldus in specteur Hermans, gistermiddag. Op zaterdag 29 november werden in ver band met de bv-zwendel zes hoofdver dachten aangehouden in Ermelo, Naar- den en Apeldoorn. Bij huiszoekingen in de woningen van de verdachten (en ook in hun bedrijven, waaronder het cara- vanbedrijf Caravan Bouw Apeldoorn BV in Ugchelen) werd een enorme hoe veelheid goederen in beslag genomen. De politie had maar liefst vijftien ritten in een vrachtwagen nodig om het spul over te brengen naar een speciaal daar voor gehuurde loods in Harderwijk. Na de eerste aanhoudingen in verband met de B V-zwendel, ontstond een sneeuwba leffect. De recherche kwam in aanraking met een groot aantal uiteenlopende za ken, die min of meer verband hielden met de zwendel. Bij die eerste aanhou dingen en de daarmee gepaard gaande huiszoekingen vond de recherche drie vuurwapens, een gloednieuwe en recht streeks uit een showroom in B jssum ge stolen sportwagen van 113.000 gulden, vervalste en blanco kentekenbewijzen, vals geld, valse girobetaalkaarten en van diefstallen afkomstige goederen. Die voorwerpen vormden de aanleiding tot een grootscheeps en diepgaand re chercheonderzoek met uitlopers over geheel Nederland. Zoals reeds gesteld werden na de oplossing van de BV- zwendel nog eens 61 verdachten in de kraag gegrepen. Inspecteur Hermans tot slot: „Bij de acties die door ons team werden ondernomen, zijn wij diverse malen geholpen door het arrestatieteam van de Arnhemse politie, dat op deskun dige wijze een aantal aanhoudingen vlekkeloos en zonder geweld liet verlo pen" Turkse imam uitgewezen DEN HAAG (ANP) - De in Apel doorn werkende Turkse imam (geestelijke) Achmed Gehver zal morgen Nederland moeten verla ten. Dat is het gevolg van de uit spraak gisteren van de president van de Haagse rechtbank, mr. P. A. C. Bondam, in het kort geding dat de Apeldoornse vereniging voor Turkse islamieten had aan gespannen tegen de Staat der Nederlanden (justitie) om de dreigende uitwijzing van deze geestelijke te voorkomen. De president wees het verzoek van de Apeldoornse vereniging om schorsende werking af. De eisen de partij wilde de imam in Ne derland houden zo lang zijn be roep tegen het niet verlenen van een verblijfsvergunning in hoog ste instantie (Raad van State) was afgehandeld. Omdat de meeste van de dertig imams in Nederland niet over een machtiging tot voorlopig verblijf beschikken, wordt vol gens de president de controle van de overheid onmogelijk ge maakt waardoor het vreemdelin genbeleid wordt doorkruist. Zijn uitspraak houdt in dat waar schijnlijk nog meer Turkse geestelijken, die godsdienstige bijstand verlenen aan in Neder land verblijvende landgenoten, op korte termijn het land zullen moeten verlaten. DEN HAAG (ANP) Rond de tuinbouwkassen in het Westland zijn te hoge concentraties van het ontsmet tingsmiddel methylbromide in de buitenlucht aangetrof fen. Deze zijn van ernstiger aard dan de hoeveelheden van het landbouwgif die begin januari in hét leidingwa ter werden gevonden. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne heeft in verband hiermee de on langs genomen maatregelen verscherpt. De onderzoekorganisatie TNO, die in opdracht van minister Ginjaar een onderzoek had ingesteld naar methylbromide in de lucht buiten de kassen, bood de be windsman gisteren een rapport aan met de resultaten van de ver richte metingen. De concentra ties liepen sterk uiteen met uit schieters tot 30 milligram per ku- bieke meter. TNO heeft berekend dat gemiddel de concentraties per uur hoger" dan 0,7 milligram per kubieke meter tot op een. afstand van en kele honderden meters van de kas, waar het bestrijdingsmiddel wordt gebruikt, verwacht mogen worden. Volgens een onlangs verschenen rapport van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid wordt deze concentra tie van 0,7 milligram voorlopig Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne kondigde naar aanleiding van de resultaten van het TNO-rapport aan dat het met ingang van 5 januari inge stelde verbod op het gebruik van methylbromide voor een periode van tenminste zes weken is ver lengd. Verder zullen ontheffingen slechts worden verleend, als er niet al leen voldoende waarborgen zijn dat het leidingwater niet wordt verontreinigd, maar ook als er voldoende afstand bestaat tus sen de te ontsmetten kassen en de woonwijken. De resultaten van het onderzoek zullen, zo deelde het ministerie mee, van invloed zijn op de besprekingen die nu met de betrokken ministe ries (landbouw en sociale zaken) plaatshebben over het terugdrin gen van het gebruik van methyl bromide. DÉN HAAG (ANP) Staats- secretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is niet van plan onder drei ging van acties haar beleid voor het vervoer van zand en in de inde binnenvaart te herzien. Zij houdt onverkort vast aan de re geling op bedrijfstakniveau die de Tweede Kamer haar medio 1980 heeft afgedwongen en die sinds kort in werking is. De staatssecretaris gaat daarmee voorbij aan een eis van twee be langrijke schippersorganisaties dat dit vervoer evenredig via de schippersbeurzen verdeeld zou moeten worden. Mevrouw Smit-Kroes lichtte giste ren in Den Haag een open brief toe die zij aan de onafhankelijke WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Nederlandse Schippersvakbond (ONS) en de Algemene Schip persvereniging (ASV) heeft ge schreven. De beide organisaties hebben de staatssecretaris on langs eveneens in een open brief een waslijst met eisen doen toe komen, onder dreiging van ac ties. De beide organisaties verte genwoordigen ruim 1800 van de 5500 binnenschippers in ons land. Voor een gering aantal van de eisen bestaat een kans dat ze binnen kort gerealiseerd kunnen wor den, zo blijkt uit de brief van de staatssecretaris.Volgens Smit- Kroes zijn de meeste eisen echter "kerstballen die dienen ter ver siering van de belangrijkste eis: zand en grind over de beurs". Zij verwijt de schipperswereld door grote interne verdeeldheid - een andere schippersorganisatie werkt wel mee aam de huidige zand - en grindregeling - voor vertraging bij vele zaken gezorgd te hebben. Smit-Kroes verwcht dat de huidige regeling voor de verdeling van zand en grind (de Ogzv-regeling) de komende tijd op bruikbaar heid getoetst zal kunnen worden. Een zeer klein deel gaat daarbij over de beurs, het grootste deel wordt via vraag en aanbod met bodemtarieven aan de hand van jaarcontracten door vast schip pers vervoerd. Tijdens het ontsmetten van de bo dem in de kassen gaat ongeveer 80 procent van de gebruikte me thylbromide de lucht in. Tot nu toe was echter nauwelijks iets bekend over concentraties in de buitenlucht en de verspreiding van het bestrijdingsmiddel over de omgeving. Dit was voor mi nister Ginjaar aanleiding TNO een onderzoek te laten instellen. Uit de metingen van het onderzoe kinstituut is gebleken dat in een strook van vijf meter langs de kas gemiddelde concentraties van ongeveer tien milligram per kubieke meter voorkwamen. De ze concentraties vertoonden ster ke fluctuaties met uitschieters tot 30 milligram per kubieke me ter. GEMERT (ANP) - In het Brabantse Gemert kantelde gisteren een vrachtwagencombinatiegeladen met geslachte varkens. Een groot deel van de karkassen vloog over straat en kon pas na moeizaam "schraapwerk" worden geborgen. HILVERSUM (ANP) - Het korps van ambtenaren, dat belast is met de opsporing van zendamateurs, wordt op het ogenblik uitgebreid om een halt toe te roepen aan het groeiende leger van ether piraten. Staatssecretaris Smi t-Kroes (verkeer en water staat) heeft dit gisteravond gezegd in het NOS-journaal. Haar partijgenoot het kamerlid Ke- ja (WD) liet echter in het tv- programma "Den Haag Van daag" een ander geluid horen. Hij pleitte ervoor dat gemeenten zen damateurs voortaan een machti ging kunnen geven om lokaal of regionaal programma's uit te zen den. Dat zou gepaard kunnen gaan met reclameboodschappen, mits de opbrengst daarvan weer besteed wordt aan zendactivitei- ten, aldus Keja. DEN HAAG (ANP) - Het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam heeft gisteren extra bewaking gekregen nadat daar in de nacht van woensdag op donderdag ver nielingen waren aangericht. Mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft die extra be waking gisteravond toegezegd in een persoonlijk onderhoud met mevrouw Joseph, de ambassa deur van de Verenigde Staten in ons land. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft dit gisteravond meege deeld. Volgens hem is de Am sterdamse politie overgegaan Amerikaans consulaat zwaarder bewaakt van een "controlerende" (dat wil zeggen een niet-blijvende) naar een statische bewaking, dus pos ten bij het gebouw. Hoe de bewa king precies wordt geregeld maakt de Amsterdamse politie zelf uit, aldus de woordvoerder. De ambassadeur van Nederland in de Verenigde Staten, dr. J. Lub bers, heeft in Washington tijdens een persoonlijk onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken de vernielin gen aan het consulaat betreurd. Dat deed gistermiddag ook mi nister Van der Klaauw in de Tweede Kamer tijdens een debat over buitenlandse zaken. Het consulaat in Amsterdam zal nog enige tijd gesloten blijven vanwege de herstelwerkzaamhe den na de vernielingen. Het kamerlid wil desnoods de om roepwet veranderen om dit mo gelijk te maken. Ook staatssecre taris Smit-Kroes wil de zendama teurs meer 'ruimte geven', zo bleek gisteravond tijdens een uit zending van 'achter het nieuws', mits daarover 'afspraken' zijn ge maakt. De staatssecretaris zei er nadrukke lijk bij, dat het nog maar de vraag is of de ether-piraten in ons land op dezelfde manier zouden kun nen operen als nu, als er een nieuw omroepbestel zou komen. Volgens Keja gaat de ether steeds meer het papier vervangen als het gaat om het overbrengen DEN HAAG (GPD) - De rege ring zal nog vóór het paasre- ces de Tweede Kamer verslag uitbrengen van de onderhan delingen met Scandinavische en Benelux-landen over een mogelijk gezamenlijke olie boycot tegen Zuid-Afrika. Mi nister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) zei dit tij dens het kamerdebat over zijn begroting. Die rapporta ge was de Kamer vorig jaar juni door premier Van Agt al toegezegd. Maar Van der Klaauw zei nu dat het misluk ken van de Geneefse confe rentie over onafhankelijkheid van Namibië voor een heel situatie heeft gezorg- De oppositie verzette zich hevig tegen dit nieuwe uitstel. Maar Van der Klaauw, geholpen door de CDA'er en voorstan der van een olieboycot Schol ten, vond het voldoende dat de Kamer nog voor de verkie zingen in mei over het Zuid- Afrikabeleid van de regering kon debatteren. Hij meende dat het in de besprekingen over Namibië nu buigen of barsten is. Een Nederlandse stap als een olieboycot zou daarom niet passen. Van der Klaauw wilde afwach ten wat de organisatie van niet-gebonden landen ko mende week in New Delhi over de kwestie-Namibië be sluit. Zuid-Afrika's zwarte buurlanden zullen daar met een standpunt komen, dat door de organisatie als geheel zal worden overgenomen, zo wist de bewindsman. Hij voorzag dat vervolgens een speciale vergadering van de Veiligheidsraad bijeengeroe pen zal worden. Als de resul taten van beide bijeenkom sten bekend zijn, zal de rege ring de Kamer rapporteren over het te volgen zuidelijk- Afrikabeleid. Volgens Van der Klaauw zijn er wel resultaten uit de gesprek ken met de Scandinavische en Benelux-landen, maar zijn die nog niet besproken in de ministerraad. Zoals bekend, zijn die gesprekken het ge volg van een kameruitspraak vorig jaar juni vóór een des noods eenzijdige Nederland se olieboycot tegen Zuid- Afrika. Premier Van Agt wist toen de val van zijn kabinet te voorkomen door het compro mis van onderhandelingen met de „Scandilux-landen" over een gezamenlijk optre den aan te dragen. De minister heeft zich, zoals hij zelf opmerkte „als persoon", tegen een olieboycot uitge sproken. Hij wilde echter niet zeggen of hij zal aftreden wan neer het kabinet in april voor zo'n boycot zal besluiten. Overheid moet minder lenen Twente geheel bew. Vlissingen regen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsburuck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. half bew. geheel bew. geheel bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. half bew. geheel bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. onbew. half bew. Krachtige stellingname verwacht in Navo formatie. In zijn visie moet de DEN HAAG (GPD).- Het is drin gend gewenst dat de overheid minder gaat lenen op de kapitaal markt. Gebeurt dat niet, dan zal ook in 1981 de particuliere sector te weinig kunnen lenen om te in vesteren. Dit zei minister Van der Stee (financiën) gisteren tijdens een gesprek met de financiële woordvoerders uit de Tweede Kamer. De bewindsman wees erop dat door het grote beroep dat de overheid op de kapitaalmarkt doet, de ren te hoog blijft. Dat leidt weer tot doorwerking in tal van andere sectoren, bijvoorbeeld de wo ningbouw. Het gesprek was door de financiële commissie aange vraagd na de publikatie van de brief van dr. Zijlstra. de president van De Nederlandsche Bank. overheid zich niet mengen i inhoud van die informatie, zoals ze zich ook niet mengt in de in houd van reclamefolders. De coalitiepartner van de WD, het CDA, ziet in de etherpiraterij een bedreiging van de omroepwet, waarvoor gewaakt moet worden. Minister Gardeniers (crm) maak te in december vorig jaar tijdens een commissievergadering be kend, dat interdepartementaal overleg gaan was om te komen tot sluitende maatregelen tegen om- roep-piraten. De CDA- bewindsvrouwe deed dat, nadat haar partijgenoot Van der San- den had becijferd dat ons land 10.000 radio-piraten telt, waarvan 2500 met reclame. ADVERTENTIE DEN HAAG (gpd) - De Nederland se regering zal binnen de NAVO krachtig stelling nemen tegen eventuele invoering van de neu tronenbom. Bij de Amerikaanse regering heeft Nederland al blijk gegeven van bezorgdheid over het voornemen om de plannen voor de bom uit de ijskast te hale- Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) zei dit gisteren m de Tweede Kamer. In grote meer derheid (PvdA, CDA. D'66) had de Kamer woensdag al afwijzend gereageerd op uitlatingen van de nieuwe Amerikaanse minister van defensie. Weinberger. Deze heeft verklaard de produktie van de neutronenbom opnieuw te willen overwegen. Volgens Van der Klaauw moet die uitlating overigens niet al te zwaar worden opgevat. Hij noem de het een zuiver persoonlijke op vatting van de Amerikaanse mi nister. gedaan tijdens een pers conferentie. De minister weersprak de bewe ring van de PvdA. dat de onder handelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over wederzijdse wapenbeheersing zijn gestagneerd, de besprekin gen gaan gewoon voort, zei hij. Het stagneren van het wapenbe- heersingsoverleg kan overigens geen argument zijn om eind dit jaar negatief te beslissen over de plaatsing van 48 nieuwe kruisra ketten, aldus Van der Klaauw. De PvdA had dit wel betoogd. Minister De Geus (defensie) nam stelling tegen eenzijdige afsto ting van kernwapens door Neder land. „Eenzijdige gebaren zijn lo ze gebaren", zei hij. De Geus vond alle moties van PvdA en PPR over afstoting van kernta ken of weigering van kruisraket ten onverstandig. De Geus stelde zich volledig op het standpunt van de CDA-fractie. Deze heeft een motie ingediend waarin wordt gevraagd om een accentverschuiving van nucleai re wapens voor de korte afstand naar die voor de lange afstand. Net als het CDA wil De Geus in dit verband plaatsing van een aantal kruisraketten (middellan ge afstand) niet uitsluitcnm Nederland is niet van plan marine schepen naar de Perzische Golfte sturen om de olietoevoer veilig te stellen, zei De Geus voorts. Al leen wanneer Nederlandse koop vaardijschepen in gevaar zouden verkeren, zou inzet van de marine denkbaar zijn. De Geus zei wel, dat de Koninklijke Marine bin nenkort wellicht in het kader van een goodwill-reis de landen rond de Perzische Golf zal aandoe- Op aandrang van de PvdA verklaar de De Geus dat Nederland het ge bruik van chemische wapens in Europa onwenselijk vindt. Een hoge Amerikaanse generaal had invoering van chemische wapens onlangs bepleit. Over de moties die tijdens het NA- VO-debat zijn ingediend, zal de Kamer volgende week stemme-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7