"Ik hoef de rit alleen maar uit te zitten Geen extra subsidie peuterspeelz alen Weidse agenda Dwang achter gebruik service Oud Wassenaar ■BBBZBEH8I- Van der Zalm terug in gemeenteraad Kindertehuis wordt snel afgebroken Zoeterwoudenaren uiten bezwaren tegen busbaan VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 WARMOND - Jan Timmermann, raadslid voor Progressief Warmond (PW) heeft de War- mondse raad verlaten, omdat hij een baan heeft gekregen bij de gemeente Warmond. Je mag namelijk geen lid van de raad zijn als je ambtenaar bij de gemeente bent. Zijn opvolging heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, want er waren weinig kandidaten. Oud-raadslid, oud-wethouder en tegenwoordig statenlid, Cees van der Zalm, zal nu opnieuw als raadslid het toneel van de Warmondse politiek betreden. De komende raadsvergadering zal hij de belofte afleggen. Van dar Zalm heeft een uitgebreid pc'itiek verleden. In 1970 werd b voor het eerst raadslid. Zijn v ,;n had gestaan op de gecom- leerde kieslijst van de KVP en 'V werkgroep Groep Gëinteres- seerde Warmonders (GGW). De GGW was een groepje Warmon ders met een verschillende poli tieke achtergrond dat zich actief inzette voor allerlei zaken die zich op gemeentelijk niveau af speelden. "Je kunt het vergelij ken met een partij Gemeentebe langen, zoals je die in andere ge meentes nog wel hebt," aldus Van der Zalm. De samenwerking van de twee GGW-mannen Heemskerk en Van der Zalm met de KVP-frac- tie verliep niet helemaal vlekke loos. Er werd over belangrijke punten te verschillend gedacht en aan het eind van de raadspe riode stelden de twee GGW-ers zich dan ook onafhankelijk van de KVP op. De GGW deed niet meer mee aan de verkiezingen van '74, maar Heemskerk en Van der Zalm sloten zich aan bij het nieuw opgerichte progressieve samenwerkingsverband, PW (Progressief Warmond). Hierin verenigden zich onder meer de PvdA, D'66 en de PPR. Van der Zalm werd wethouder, Aad Heemskerk raadslid. Na de verkiezingen in '78 werd Van der Zalm na wat moeilijkheden over het college-programma op nieuw wethouder. In september 1979 werd hij echter lid van de Provinciale Staten voor de PvdA en legde daarom zijn wethou dersfunctie neer. "Mijn partij vindt dat de functie van raadslid of wethouder niet te combineren is met die van statenlid, van daar." Hij werd opgevolgd als wethouder door raadslid Lies- beth Dalhuisen. De huidige PW- fractievoörzitter Gerard Slinger land vulde de open plek die Dal huisen in de gemeenteraad ach terliet weer op. Triest Er wordt nu toch weer een beroep op Van der Zalm gedaan, terwijl hij nog steeds Statenlid is. Hij is er zelf niet zo blij mee, dat hij weer in de raad komt. "Eigenlijk is het triest dat het zo is. Ik ben nog net niet het oudste raadslid, maar het is toch niet leuk dat je na vijftien jaar politiek wéér te rug moet komen. Ik vind dat dingen moeten doen. Dat zit er nu niet in. We hebben de hele lijst van de afgelopen verkiezingen afge zocht, maar er was niemand te vinden. Ach het is nog maar tot '82. Na de verkiezingen is er toch een nieuwe lijst. Ik vind het jam mer, maar ik ga niet zitten zeuren van 'vroeger waren we zo actief. Er is gewoon veel minder te doen." Bij de oprichting van PW werd in spraak van de Warmondse bevol king in de gemeentepolitiek als een van de voornaamste actie punten genoemd. Volgens de oud-wethouder is er op dat ge bied niet meer zoveel te winnen. "Op het moment dat je het be reikt hebt heeft het protest geen zin meer." Hij vergelijkt de War mondse situatie met die van an dere gemeenten in de bollen streek, zoals Lisse en Sassen- heim, waar volgens hem nog ech te regenten regeren. "Daar moe ten ze de inspraak nog verove ren. In Warmond was dat tien jaar geleden ook het geval, maar nu niet meer." Hij gelooft wel dat de kwaliteit van de inspraak nog fors kan verbeteren. "Daarom heb ik me ook zo kwaad gemaakt over de inspraakproce dure voor de profielschets van de burgemeester. Daar wa ren niet zo erg veel reacties op gekomen en daar deden toen wat mensen moeilijk over. Maar ik geloof dat het gewoon aan de ma nier waarop die inspraak in zijn werk ging heeft gelegen. Je moet niet over het hoofd zien dat de mensen nog zoveel andere din gen aan hun hoofd hebben. Dat gevaar bestaat namelijk, omdat je zelf dag en nacht bezig bent met al die zaken. Je moet ze be ter helpen, ze meer tegemoetko men, naar ze toegaan. Politici en bestuurders vergeten altijd datje naar de gewone man moet luiste ren. En dan niet zeggen 'komt u nou maar fijn naar ons toe'. Nee, dan ga je gewoon voorbij aan hun schroom op dat gebied. Het gevaar bestaat dan ook dat een groepje goochemerds met een goede opleiding overal het woord gaat voeren en dat ande ren buiten schot blijven." De Vreeze Over de oude burgemeester, De Vreeze, waarmee hij als wethou der nauw heeft samengewerkt en niet altijd zonder moeilijkheden heeft hij toch een mild oordeel klaar. "De Vreeze was een man die zijn eigen ego naar boven haalde, maar als bestuurder had hij grote capaciteiten. Een zwak punt van hem vind ik dat hij het zo druk had met zichzelf en zijn carrière. Hij mengde zich daar door nauwelijks onder de bevol king in het verenigingsleven en dergelijke. Ik geloof wel dat het belangrijk is dat een burgemees ter dat doet." Zijn nieuwe carrière als raadslid ziet hij met vertrouwen tege-^ moet. "Ik ben geen wethouder meer. Ik hoef de rit eigenlijk al leen maar uit te zitten. En er is gewoon minder te doen dan vroeger. Dat betekent niet dat ik zal gaan zitten slapen, zeker niet. Ik blijf op mijn hoede, maar er is zoveel veranderd als je het verge lijkt met zo'n tien jaar geleden. Toen liet de democratie nog veel te wensen over. Er waren geen voorzieningen voor de jeugd en nauwelijks sportvoorzieningen. Dat is nu allemaal veel beter. Kijk, het spectaculaire is er een beetje af, maar het heeft natuur lijk geen zin om dat jammer te vinden." MARIJKE KOOL VOORSCHOTEN - Het voormalige kindertehuis "Nieuw-Voordorp" aan de Leidseweg in Voorscho ten zal snel worden gesloopt. Dat bleek gisteren in de commissie voor openbare werken. Het is de bedoeling dat er op de plek van het kindertehuis een kantoor pand wordt gebouwd. Nieuw- Voordorp is al ettelijke keren in brand gestoken en ook gister avond was het weer raak. De bo venverdieping van het gebouw waarvan niet veel meer over is dan een ruine stond in lichter laaie. De brandweer was het vuur vrij gauw meester. Het bouwplan van de architect van de Albrechtsupermarkt voor een supermarkt in de Schoolstraat, waar nu nog de woningen num mer zes, acht en tien staan heeft niet de goedkeuring verkregen van de welstandscommissie. En ook de commissie openbare werken vindt dat het bouwplan niet in het huidige dorpscentrum past. De architect ziet nu wel mo gelijkheden om het bouwplan enigszins aan te passen, maar Al- brecht heeft voorlopig alle activi- teiten stopgezet. Mogelijk bouw 18 woningen op Van Dulmplein VOORSCHOTEN - Wanneer de leerlingenbouwplaats door kan gaan komen er 18 premie A- koopwoningen aan het Van Dulmplein in de wijk Bosch geest in Voorschoten. Met deze bouw wil het aannemersbedrijf Niersman leerlingen van de tech nische school de kans geven zich te trainen in hun toekomstige vak van metselaar en timmer man. De leden van de commissie openbare werken vroegen zich gisteren af waarom het plan voor de leerlingenbouwplaats bijna een jaar heeft rondgezworven op de gemeente-secretarie. Er moet nu enorm haast worden ge maakt, want het plan kan alleen doorgaan wanneer de bouw op 1 augustus van dit jaar begint. De commissieleden zijn het er niet over eens of de bouw een ge meenteopdracht moet worden. De voorkeur gaat uit naar de bouw door het aannemingsbe drijf. Aikens (D'66) zietrer meer heil in wanneer het plan veran derd wordt in een bouwplan voor goedkope huurwoningen. Verzoek Leiderdorpse stichting afgewezen LEIDERDORP De heer J.J. van Vliet kreeg gisteravond uit han den van Leiderdorps burgemees ter Van der Have de erepenning van de gemeente en een eervol ontslagbewtjs aangeboden. Na bijna 28 jaar lid te zijn geweest van de Leiderdorpse brandweer nam Van Vliet gisteren afscheid als commandant van dit korps. Erepenning voor brandweerman commandant wordt opgevolgd door de heer Anker. Van Vliet sprak nog zijn dank uit over de samenwerking: "het is hier in Leiderdorp gelukkig nooit uit de hand gelopen. Niemand van ons korps hebben we verloren. Daar naast konden we ons nooit ver oorloven om geen hulp te vragen aan de regionale brandweer". DEN HAAG - De gemeente Wasse naar mag politiedwang als stok achter de deur houden om bewo ners van appartementen rondom kasteel Oud Wassenaar te ver plichten hun maaltijden van het kasteel te betrekken. De Raad van State afdeling rechtspraak verwierp een beroep van de be woners om de dreiging van een politiemacht op te heffen. De bewoners van de appartemen ten weigeren onder andere hun warme eten in het kasteel te ge bruiken. Volgens B en W van het villa-dorp moeten de bewoners wel gebruik maken van de servi ce-verlening van het kasteel. Dat staat in het bestemmingsplan. Een aantal jaren geleden kwam men tot deze constructie omdat het slecht ging met kasteel Oud Wassenaar als horeca-instelling. Volgens de gemeente was af braak zelfs denkbeeldig. Een plan werd ontworpen om zestig verzorgingsflats neer te zetten bij het kasteel. Deze flats zouden voor wat de verzorging betreft zijn aangewezen op het kasteel, met als gevolg een besparing op de bouwkosten en een bijdrage tot rendement van het kasteel. De bewoners zagen na de bouw van de flats een dergelijke relatie echter niet zitten en lieten zowel het eten als de schoonmakers van elders komen. Reden voor de gemeente om stap pen te ondernemen. "Als jullie het niet doen", zei de gemeente twee jaar geleden tegen de bewo ners van de appartementen, dan laten we, desnoods onder politie dwang de appartementen ontrui men". Na een beroep van de be woners bij B en W trok het colle ge deze aanzegging weer in. maar men liet duidelijk weten het niet eens te zijn met de gang van za ken. Dc vertegenwoordiger van de Ex- ploitatiemaatschappij Kasteel Oud Wassenaar liet op een eerde re zitting bij de Raad van State weten dat het kasteel nu met per soneel zit dat speciaal is aange trokken en niets te doen heeft en dat een deel van het kasteel (keu ken, restaurant, dienstruimten en liften) mede door de weige ring van de bewoners al vier jaar niet meer wordt gebruikt. Na de uitspraak van de Raad van State kan de gemeente Wasse naar de politie weer als wapen hanteren om de bewoners een "service-relatie" met het kasteel te laten aangaan. Of de gemeente er al direct gebruik van zal ma ken is niet duidelijk. Een woordvoerder van de gemeen te: "We zijn in ieder geval nog heel erg boos op de bewoners van de appartementen. Er loopt nu nog een civiele procedure tus sen de exploitant van het kasteel en de bewoners. We wachten eerst maar eens af hoe dat uit pakt". LEIDERDORP - De Stichting Peu terspeelzaal Leiderdorp krijgt waarschijnlijk niet de extra sub sidie waarom zij de gemeente had gevraagd. De raadscommis sie beleidsplanning, financiën en belastingen voelt er in elk geval niets voor. Ook dit jaar zal de stichting, net als in 1980, genoe gen moeten nemen met een sub sidie van 103.000 gulden. Het bestuur werd gisteravond op nieuw gevraagd de ingediende begroting over 1981 zodanig te wijzigen dat het toegezegde be drag van 103.000 gulden niet zal worden overschreden. Een eer der verzoek van het college van burgemeester en wethouders over een bezuinigingsoperatie van 17.000 gulden legde de stich ting naast zich neer. Volgens de stichting kan er niet meer wor den bezuinigd. Volgens de commissie moet het wel mogelijk zijn dat er gemin derd wordt, omdat de salarissen met minder zullen stijgen dan dey vijf procent waarvan in de begro ting wordt uitgegaan. Ouderbijdrage De ouderbijdrage wordt dit jaar met zes procent verhoogd. Een extra verhoging die door enkele commissieleden werd voorge steld werd door een woordvoer ster van de stichting niet aan vaardbaar geacht. Leiderdorp kent namelijk al de hoogste tarie ven in de omgeving, omdat ande re gemeentes meer subsidie aan het peuterspeelzalenwerk verle- In Leiderdorp moet op dit mo ment, afhankelijk van het inko men van de ouders, tussen de 35 en de 80 gulden per maand wor den betaald voor een bezoek van twee ochtenden per week aan de speelzaal.Het tarief van 80 gul den is als enige kostendekkend. Omdat de tarieven zo hoog zijn is in het verleden altijd voorzichtig gedaan, wanneer het om tariefs verhogingen ging. Steeds bleek namelijk- dat de kinderen dan minder vaak naar de speelzaal werden gebracht, zodat een ver hoging nauwelijks iets uithaalde. Op dit moment bezoeken gemid deld zo'n 350 peuters één van de zeven speelzalen van de stich- ting. Dat is ongeveer een derde deel van het totaal aantal kinde ren in die leeftijdsklasse in Lei derdorp. ZOETERWOUDE - Ook in Zoeterwoude leven de nodige bezwaren tegen de plannen die uiteindelijk moeten leiden tot een verbetering van het openbaar vervoer in de Leidse en Haagse regio. Dat bleek duidelijk op een informatie-avond georganiseerd door de gemeente Zoeterwoude over het doorstromingsproject openbaar vervoer Leiden-Leiderdorp- Zoeterwoude Rijndijk. Door het wegnemen van de knelpunten op dit traject wil men een snellere doortocht van het openbaar vervoer verwe zenlijken. Verschillende Zoeterwoudenaren die de informatie-avond bezochten hadden als alternatief voor een busbaan een versnelde aanleg van Rijksweg 11. Deze weg die langs de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn deze twee plaatsen met elkaar zou moeten verbinden, zou een grote ontlasting van de drukte op de Hoge Rijndijk betekenen. Een van de aanwezigen vroeg in dit verband om veel meer druk op de Tweede Kamer uit te oefenen. De roep om de oprichting van een actiegroep ter bevordering van een snelle totstandkoming vond veel weerklank. Bewoners van de Rhijnvreugd, die de busbaan langs hun huizen krijgen, maakten bezwaar tegen de extra geluidsoverlast van de bussen.Verde- re bezwaren betroffen de onverantwoorde wijze waarop bussen de trot toirbanden zouden "meenemen", waardoor kinderen gevaar lopen en de opoffering van trottoirruimte aan de busbaan. Een suggestie om midden op de Hoge Rijndijk een vluchtheuvel neer te leggen om over stekende buspassagiers te hulp te komen werd als welkome aanvulling op het plan in studie genomen. VRIJDAG Leiden - Leids Vrijetijds Centrum - Breestraat, optreden RATATA, 21 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing J.Ph. Fijnvandraat uit Sneek 'Christus spreekt over onze tijd', 20 uur. Rapenburg 100/102 - documentaire over het internationaal bankwezen, de derde wereld en Chili georganiseerd door de werkgroep tv-issue van de Leidse Stu denten Ekklesia, 20 uur. Catena - de nederlandstalige rockband t.g.v. 406-jarig bestaan teit, za 10 uur en 14 uur. Inl. bij het LUF, tel. 130503. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48, NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Leiderdorp - Dorpshuis, Hoofdstraat, zaterdag de gehele dag vanaf 9.30 uur, groot schaaktoernooi voor scholen. ZATERDAG Leiden - Leids Vrijetijdscentrum. 'Pop aan de bak' georganiseerd door de Leid- i se Vereniging van Popmuzikanten, op tredens van Qranc, First Love en The Business, 21 uur. Rapenburg 24 - jongerenvereniging Au- gustinus draait de film 'Giuliette van de Geesten' van Fellini, 22 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, concert van muziekvereniging Kunst en Genoe gen, presentatie Herman Emmink. 20 Jazzzolder Hot House - Gijs Hendriks/ Stan Tracey kwartet, 20 uur. Noordeinde 2a - Leidse Stichting "t Pa leis' houdt een 'sociaal-culturele' avond, optreden van de 'Neo-neuroten' en de 'Funk Fills', 21 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.'30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve le zaterdag van de maand, die is alleen toegankelijk voor (echt)paren. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, tel. 122000, ma t/m vr van 10-12 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 9, film Smile van Michael Ritchie uit 1974, 20 en 22.15 uur. Breehuys - volksdansen voor meisjes en jongens van 12 t/m 15 jaar, van 17 tot 18 uur, tel. 123377. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, tel. 122000, ma t/m vr van 10-12 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, c ruimtelijke ordening, 20 v. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zo S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. de Bruijoe, Kernstraat 11, tel. 141225; zo, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Wijk 3 - Mors, Haagvvegkwartier, Zuid west: za, A.A. van Rijn, Melissetum, tel. 210797; zo, E.H. Nieuwenhuis-Smal- braak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders,' Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: P.L. Tan, Schoenerwal 13. tel. 210890, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, F. Kemme. Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529. Voorschoten - za, F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352; zo, A. Tromp, Leid seweg 328, tel. 071-762159. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 6 tot 13 feb door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel. P elder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 071-153266. noorden van de Rijn: 134604; tel. I zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 Losse i Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw Alq redactiechef: A. van Leeuwen Pfv. Alq. redactiechef: J. M. J Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio W. Wirtz /binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-155854 Voorschoten 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2