FNV-beleid loopt averij op Stakingen ontwrichten openbare leven België Holland Expo was succesvol hort zakelijk marktberichten Ondernemingsraden werken minder goed zonder steun bonden Ook dienstenbonden willen koopkracht tot modaal handhaven VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 ECONOMIE Energiebesparing In de Nederlandse papier- en kartonindustrie kan door aanpassingen en verbeterin- v gen in het produktieproees 25 procent aan energie wor den bespaard. Dit blijkt uit een onderzoek, dat op initia tief van de vereniging van Nederlandse Papier- en Kar tonfabrikanten is uitgevoerd. Het ministerie van economi- -» sche zaken, dat de resultaten s van dit onderzoek bekend maakt, zegt, dat eind 1981 -reeds vijftien procent van de £te bereiken besparing aan *«nergie zal kunnen worden ff verwezenlijkt. Cityhopper De lijndiensten van NLM City hopper, van en naar Rotter- .dam-Zestienhoven, zullen van 15 februari af uitsluitend per Fokker F-28 Fellowship worden uitgevoerd. Dit straalvliegtuig voerde de laatste jaren al het merendeel van de NLM-diensten vanaf Zestienhoven uit, zoals bijv. zes maal per dag naar Lon don en. in samenwerking met Air France, tweemaal per dag de zgn. dagrandverbinding naar Parijs. Nu zal volgens de NLM echter ook de vroege ochtenddienst Rotterdam-Hamburg v.v. net als de avondverbinding, voortaan door de Fellowship in plaats van de Friendship worden uitgevoerd, wat o.m. ook tijdwinst oplevert. Auto-invoer Het verbond van de Nederland se Groothandel heeft zich in een brief aan de vaste kamer commissies voor de handels politiek en economische za ken uitgesproken tegen het voornemen van de regerin- gen van de Beneluxlanden om de invoer van auto's uit Japan te beperken. Neder land. dat een open economie b- heeft, kan volgens het ver- -k» bond zich het risico van in- ?voerbeperkende maatregelen niet nemen, maar deze als —een boemerang op de eigen economie zullen terugslaan. Visserij Britse vissers verwijten Neder land ten onrechte: dat het vis —tegen dumpprijzen op de Britse markt zou aanbieden. Zowel het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag als het Nederlandse vis serijbedrijfsleven zijn deze opvatting toegedaan. De Britse vissers hebben zich deze week erg boos gemaakt over grote aanbiedingen van goedkope vis uit Nederland v'. en andere landen. In Peter head in Schotland hebben ze daarom de vissershaven een dag geblokkeerd. Sociale verzekering De dienstenbonden FNV zijn boos op minister Albeda van sociale zaken, omdat die wil ingrijpen in de onlangs afge sloten cao voor de twintig duizend werknemers in de sociale verzekeringssector (GAK, bedrijfsverenigingen). De minister heeft de werkge vers en de vakbonden laten weten dat de cao niet ver- f enigbaar zou zijn met het streven om de collectieve uit gaven te beheersen. LEIDEN - Groente- en fruitveiling Aardappelen 0,24-0,25. Boerenkool 1;30-1,52, Rode Kool 0.35. Prei 0,81-1.34, Spinazie 3,05-3,35, Spruiten A 0,92-1,02, Spruiien B 0,95-1,08, Spruiten D 1.00- 1,52, Uien 0,49-1,06. Witlof 2,10-3,60, Komkommers 35/op 1.99, Komkommers 30/öp 1,83,25/op 1,46. Peterselie 0.99. Sel derij 0.77-1,34 Katwijk aan den Rijn - groenteveiling 5 februari 1981. Waspeen Al-per kist 18,50-22,50: All 5.50-16.60; BI 24.-28.-; Bil 6,90-13.10; Cl 12.50-16.30; CII 7.-14,20: prei A per kg 84-1,27; spruitkoi JAKARTA (GPD) - Dc varende tentoonstelling Holland-Expo, die tijdens haar rondreis langs Oost-Aziè zeven landen heeft aangedaan, werd gisteren in Ja karta afgerond. Hoewel de con crete resultaten pas over enige tijd bekend zijn, is het voor staatssecretaris voor handels bevordering Beijen wel duidelijk dat deze tentoonstelling Neder land geen windeieren heeft ge legd. Het aantal bezoekers in Ja karta wordt geschat op 20.000 tot 30.000 i Staatssecretaris Beijen heeft gedu rende de vier dagen dat het schip van de Holland-Expo in de haven van Jakarta lag, besprekingen ge voerd met een aantal Indonesi sche ministers. Van Indonesi sche zijde, zo verklaarde hij, is grote belangstelling op een „hele boel gebieden". Hoe groot die belangstelling was, bleek uit de woorden van mr. A. M. Leis, voorzitter van de Neder landse raad voor handelsbevor dering. Volgens de heer Leis heelt de Hoiiand-Expo voor mil joenen aan orders opgeleverd voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Grote orders zijn geboekt op het gebied van fabrieksbouw, aanleg van havens, wegen en vliegvelden. De geplaatste orders belopen al miljoenen guldens, maar daarbij zijn nog niet de or ders gerekend die in het vooruit zicht zijn gesteld. Als men die ook in meetelt, kan men uitkomen op miljarden guldens, aldus mr. Lei- Een VNO-delegatie onder leiding van voorzitter Van Veen komt op 21 februari naar Indonesië om de contacten verder uit te bouwen die het Nederlandse bedrijfsle ven in Indonesië heeft gelegd tij dens de Expo. Er worden nu al plannen gemaakt voor een derde handelsmanifesti- tie in 1982, die voornamelijk ge richt zal zijn op de Verenigde Sta ten. Deze Expo 3 wordt gehouden ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan van de Neder land-Amerikaanse betrekkinge- De besprekingen die staatssecreta ris Beijen met Indonesische mi nisters gehad heeft, hebben er mede toe geleid dat bepaalde ge specialiseerde groepen van Ne derlandse en Indonesische des kundigen de koppen bij elkaar hebben gestoken. De groep die zich speciaal interresscert voor grote infrastructurele werken (ons ministerie van verkeer en waterstaat, een Nederlands inge nieursbureau, grote aannemers bedrijven zijn hierbij betrokken) is besprekingen begonnen met onder andere het Indonesische ministerie van transport. „Dit Expo-schip heeft zeven ver schillende Oostaziatische landen bezocht, met een aantal bedrijven dat uit zichzelf vanwege de kos ten en de onbekendheid met het gebied veel minder makkelijker een entree zouden hebben kun nen vinden op die markten. Wij hebben dus geprobeerd dat via deze drijvende tentoonstelling mogelijk te maken. En ik dacht dat wij daar redelijk in geslaagd zijn", aldus Beijen. AMSTERDAM (GPD) - Onderne mingsraden zonder achterban van vakbondsleden functioneren niet. Steun van de vakorganisatie wordt ook door veel onderne mingsraden als onontbeerlijk er varen. Dat zijn conclusies uit een duimdik rapport dat de Amster damse hoogleraar organisatie sociologie. Ad Teulings, wijdde aan wat hij noemt „Onderne mingsraad politiek in Nederlan- d". In opdracht van het Ondernemings Raad Blad nam Teulings sinds vorig jaar 332 ondernemingsra den uit de industriële en tertiaire sector onder de loep. In deze sec- UTRECHT (ANP) - Na de voedingsbonden hebben nu ook de dienstenbonden besloten binnen de FNV een eigen koers te gaan varen. De breuk in het centrale arbeidsvoor waardenbeleid van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging is daarmee een feit. In tegenstelling tot de andere FNV-bonden willen de voedingsbonden en de diensten bonden in het cao-overleg geen afstand doen van koop kracht. Deze moet tenminste voor de inkomens tot en modaal gehandhaafd blijven. De dienstenbonden hebben dat meegedeeld na afronding van een extra reeks ledenvergaderingen over deze binnen de vakcentrale FNV nogal gevoelige kwestie. Met een krappe meerderheid - 255 stemmen voor en 252 tegen - besloten de leden dat de dien stenbonden in 1981 niet de cen trale FN V-lijn van matiging tot de laagste inkomens in ruil voor werkgelegenheid zullen volgen, maar die van de Voedingsbond FNV: handhaving van de koop kracht tot modaal voorop. In de bedrijfstakken waar de dien stenbonden actief zijn is al een aantal tweejarige cao's afgeslo ten, die lopen tot begin 1982. Dit is bijvoorbeeld het geval in het bankbedrijf (100.000 werkne mers). V en D (33.000 werkne- Van Gelder praat met vakbonden AMSTERDAM iGPD) - Van Gel der Papier legt de vakbonden in de loop van de volgende week de saneringsplannen voor die het concern van de ondergang moe ten redden. Het concern verkeert in ernstige moeilijkheden; het leed vorig jaar een verlies van meer dan 100 miljoen gulden. Zonder steun van de overheid zal het niet gaan. Maar ook al draagt de staat royaal bij, dan nog staan nog enige honderden banen op het spel. De Raad van Commissarissen heeft de toestand waarin het bedrijf verkeert, gisteren met de directie besproken. Besloten werd dat de vakbonden volgende week zullen worden ingelicht. De Industrie bonden van FNV en CNV vinden trouwens dat het daarvoor hoog tijd werd. De dag voor hun verga dering werden de commissaris sen er door de Industriebond FNV op gewezen dat ze in con flict met de wet dreigden te raken wanneer de saneringsplannen nog langer binnenskamers zou den worden gehouden. Zoals bekend bestaat er groot ge vaar voor het voortbestaan van de Van Gelder-fabrieken in Wapen- merS), Ahold en de uitgeverijsec tor. De hierbij betrokken be stuurders en kaderleden van de dienstenbonden gaan zich de ko mende week buigen over de vraag wat zij met deze cao's moe ten doen. Het resultaat van deze overpeinzingen zal volgende week vrijdag aan de federatie- raad van de bond worden voorge legd. Volgens de dienstenbonden is de uiteindelijke keuze van de leden voor koopkrachthandhaving in belangrijke mate beinvloed door de voortdurende weigering van werkgevers afspraken te maken over behoud en uitbreiding van werkgelegenheid. Veel diensten bondleden geloven als gevolg van deze houding niet langer dat matiging van de lonen zal leiden tot extra arbeidsplaatsen. De Voedingsbond FNV staat achter het principe-akkoord dat in ja nuari werd bereikt door een nieu we cao voor de suikerverwerken de industrie. In de cao, die geldt voor ongeveer 13.000 werkne mers en loopt van 1 januari 1980 tot 28 februari 1982, is de belang rijkste eis van de voedingsbond handhaving van de koopkracht tot het modale inkomen (33.000 gulden) echter niet uit de verf ge komen. De leden van de voe dingsbond in de suikerverwer kende industrie hebben woens dag ingestemd met het onderhan delingsresultaat. "Het was ge woon het maximale pakket dat ws op tafel konden krijgen", al dus een woordvoerder van de voedingsbond. ■Hi In de Groningse binnenstad demonstreerden gisteren naar schatting tweehonderd werknemers t dende confectiebedrijven Muileren Union. Zij droegen een doodskist met zich mee. De directeur vai ke Ontwikkelingsmaatschappij. Wisman, kreeg een petitie aangeboden. toren opereren 4000 onderne mingsraden met samen 40.000 le den. Dat komt neer op 1 procent van de beroepsbevolking. Volgens Teulings is dat „geen slecht cijfer. Als 1 procent van de bevolking met partijpolitiek be zig zou zijn is dat hoog". De inte resse van de vakbeweging voor de ondernemingsraden blijkt uit de cijfers van de hoogleraar. Zo is van de totale beroepsbevolking 40 procent aangesloten bij een vakorganisatie. In de onderne mingsraden ligt dat cijfer op 68 procent. Het is echter niet zo dat de vakbe weging daarmee een meerder heid in de ondernemingsraden heeft, 39 procent van de onderne mingsraden kent en meerderheid van FNV-leden. maar de ongeor ganiseerden hebben in 34 pro cent van de ondernemingsraden de pverhand. Volgens Teulings „twee totaal verschillende soor ten ondernemingsra den" De FNV heeft volgens hem een sleutelpositie binnen de onderne mingsraden. „In bijna de helft van alle ondernemingsraden is de opstelling van de FN V-fractie be slissend". In zijn rapport onder scheidt Teulings de FNV en CNV en CMHP. De FNV zou zich meer op een controlerende en belan- genbehartigende taak binnen de ondernemingsraad richten dan de andere bonden die zich op sa menwerking en beleidsonder steuning richten. De ondernemingsraden maken fre quent gebruik van machtsmidde len als overleg met de onderne mer spaak loopt. Achtenzestig procent van de ondernemingsra den heeft wel eens een machts middel gebruikt. Deze machts middelen lopen uiteen van in schakelen van de vakorganisatie, publikaties in dagbladen, bezoe ken van de Tweede- Kamercommissie tot een beroep op de kantonrechter. De meest gebruikte middelen zijn inschakelen van de vakorganisa tie opschorten van het onderne- mingsraadoverleg, scherpe ver klaringen op het mededelingen bord of in het personeelsblad en het inschakelen van externe des kundigen. Ondernemingsraden met een FNV-meerderheid on derscheiden zich volgens Teu lings omdat zij „vaker tot toepas sing van machtsmiddelen over gaan en een groter aantal soorten machtsmiddelen hanteren". De effecten van het toepassen van machtsmiddelen zijn volgens Teulings vrij groot (54 procent). „Vooral het collectief uittreden van de ondernemingsraad, het beroep op de kantonrechter, de staking en werkonderbreking be horen tot de meest effectieve machtsmiddelen". Toepassen van machtsmiddelen door onder nemingsraden met een FNV- meerderheid heeft meer effect dan door andere ondernemings raden. Geen geld voor Asselbergs DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is niet bereid nog maals overheidsgeld te ste ken in de ijzergieterij Assel bergs Holland in Bergen op Zoom. Dit schrijft de bewindsman in een brief aan de vaste com missie voor economische za ken. Van Aardenne motiveert zijn weigering onder meer door op te merken, dat "verstrek king van individuele steun aan Asselbergs Holland dui delijk tot een scheeftrekken BRUSSEL (ANP)- Vele duizenden werknemers van vervoersbedrij ven hebben gisteren door te sta ken het openbaar vervoer in Bel gië vrijwel verlamd. Slechts de treinen reden, al deden zich hier en daar in deze sector ook strub belingen voor. In vrijwel het ge hele land bleven stads- en buurt- trams en -autobussen in de gara ges en en remises. Tot de staking was opgeroepen door de vakbonden. In het sociaal steeds onrustiger wordende Bel gië was dit de eerste nationale manifestatie tegen de door de tegen bezuinigingsmaatregelen die de overheid voor deze tak van vervoer op het oog heeft. Beper kingen dreigen honderden ar beidsplaatsen op de tocht te zet ten De bedoeling was dat het treinver keer normaal zou functioneren, maar donderdagochtend vroeg wisten ongeveer 500 stakers tus sen Luik en Ans de spoorlijn te bezetten. Het gevolg was dat een twintigtal treinen stil moesten staan hetgeen de gehele voormid dag vertragingen in het treinver keer met Brussel opleverde. De in het Luikse bekende "trein dat daarmee veel overheidsamb tenaren naar Brussel reizen, werd ook gestopt. Het wegvallen van tram- en bus diensten op het platteland en in de steden, zorgde soms voor gro te verkeersopstoppingen. In Waals Brabant blokkeerde de sta kers ook de autoweg Brussel- Bergen en de toegangswegen tot het stadcentrum v an-N ij vel. Niet alleen in de vervoerssector werd gestaakt, ook in de oliebe- drijven in Antwerpen werd het werk neergelegd voor een 24- uurs protest. Als gevolg daarvan an de worden uitgevoerd. Wel hield kleii 1 om- men in de oliesector met behulp hun aantal mensen de installaties gaande. Bij de Cockerill-werven in Hobo ken bij Antwerpen legden 3000 mensen het werk voor een dag neer en ook staakte men in een vijftiental bedrijven in de metaal sector rond Turnhout. Bij die ac tie waren rond 15.000 arbeiders betrokken. Bij de door een sta king getroffen bedrijven was ook dat van DAF tc Öevel. Vooral in het Waalse landsgedeelte bleven in een aantal steden de werknemers van grote warenhui zen ook thuis, zodat die winkels blyven. Zelfs igen hielden VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN ADM Brtifff (ANP)- De ïnterna- Koninklijke en KLM reageer- vriendelijke stern en de stijging en kleine drie deze fondsen houding aan ming die de andaagtezien inleiding van de it Reagan. Daar- stemming voor andere fo; vast. ts zette de opmars m< n gulden voort tot f 17.5 Akzo werd flink c f 17,10 werd e bijna f 1 P cent beter !0. Van de bankaan ABN f2.20 aan tot 1277 en de AMRO Bank bij opening hogerop f56. Van de 'as Elsevier f 5 hoger 150. Ook Heineken zat weer e lift en de koers steeg met f 1,50 tot f59. lag er even- Nationale Ne- steeds verder op fuurf 1.80 ho f 124,50 en werd rond twaal

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23