"Speculatieboete" treft geen doel" Haarlemmermeer: geen brug naar Kaageiland minder meer betalen Zuinig: Katwijk heeft energie-ambtenaar Tijdstip opening van zwembad in discussie Pop irt het weekeinde MAKELAAR WIL VAN STUK GROND AF MET AUTO TEGEN BOOM Leefbaar vasl dat aanklacht in Katwijk trekt VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 Drj KATWIJK - Inwoners van de gemeente Katwijk kun nen sinds december van vorig jaar gebruik maken van de diensten van A. van der Meer, energie ambtenaar en in die func tie werkzaam bij de Kat- wijkse gemeentebedrij ven voor gas, water en elektriciteit. Van der Meer's diensten bestaan hieruit dat hij voor de inwoners van Katwijk wil fungeren als vraagbaak in allerlei kwesties die betrekking hebben op energie besparing. Verder beoordeelt hij de tekeningen van installaties en controleert hij de al bestaande toestellen. Uit een gesprek met J. Riezebosch (directeur gemeentebedrijven), A. Varkevisser (hoofd gas en wa ter) en Van der Meer zelf wordt duidelijk wat de bedoelingen zijn van het aanstellen van een energieambtenaar. Verder ma ken de heren van de gelegenheid gebruik alvast wat adviezen mee te geven. Het ambt van energie-ambtenaar is niet zomaar uit de Katwijkse lucht komen vallen. Volgens Rie zebosch was er al geruime tijd een werkgroep van Openbare Werken bezig met de bouwkun dige aspecten van energiebespa ring. Hierbij moet worden ge- Ervaring dacht aan isolatie en dergelijke. gen. Het gaat dan ook vooral om een mentaliteitsverandering. De moeilijkheid is echter dat we hier veel mensen krijgen die on danks een lager gasverbruik een hogere eindafrekening hebben binnen gekregen. Dat heeft te maken met de voortdurend stij gende gasprijzen. Mensen die zuinig zijn hoeven dan ook min der méér te betalen". De functie van energieambtenaar is geen puur Katwijkse aangele genheid. Gemeenten als Leid- schendam, Noordwijk en Voor burg werken er al mee. Met deze gemeenten heeft dan ook een uit gebreide uitwisseling van infor matie plaatsgevonden. Energiebesparing is een landelijke zaak en het mag dan ook geen wonder heten dat er al publika- ties met richtlijnen zijn versche nen, afkomstig van allerlei in stanties. Varkevisser noemt het Ministerie van Volkshuisvesting, het V.E.G.-instituut (Verenigde Exploitanten van Gasbedrijven) en de S.V.E.N) (Stichting Voor Energiebesparing Nederland). "De S.V.E.N. is een overkoepe lend orgaan en heeft contact met de Nuts-bedrijven. Vandaar dat ook wij werden benaderd", aldus Varkevisser. Volgens Riezebosch werd veel van het werk van Van der Meer al ge daan voor diens komst. "Maar ie dereen deed een stukje. Op den duur was door de bomen het bos niet meer te zien. Juist voor het 'bomen-en-bos-effect' hadden wij Van der Meer nodig". Van der Meer: "Ik werp mij voor namelijk op de financiële aspec ten. Ik geef bijvoorbeeld advie zen over de meest voordelige centrale-verwarmingstypen en ga daarbij alles na wat te maken heeft met energiebesparingen". Het is voor Van der Meer zaak dat hij zoveel mogelijk naar de bui tenwereld toe treedt. Daarom verzorgt hij publikaties ten aan zien van energieproblematiek en voert overleg met bouwvereni gingen. Van der Meer gaat overigens ook i zélf naar de energieverbruikers toe. Riezebosch: "Als over drie weken de computer het gebrui kelijke pak papier met daarop het gasverbruik van alle Katwij- kers uitspuugt is er voor meneer Van der Meer veel werk aan de winkel. Hij gaat dan alle aanslui tingen die buitensporig veel heb ben verbruikt na". Niet straffen Katwijkers hoeven niet bang te zijn voor hun energieambtenaar. Als Van der Meer bij hen aanbelt dan is dat niet om te straffen, die bevoegdheid heeft hij immers niet, maar om te adviseren. Riezebosch: "Wij kunnen de men sen alleen maar stimuleren om energie te besparen, niet dwin- Voor de kersverse energieambte naar is een omvangrijke taak weggelegd. De vraag dringt zich op of één man wel voldoende is. Riezebosch: "Dat kunnen we nu nog niet overzien. Het is bijna mode geworden maar daarom niet minder noodzakelijk dat we na verloop van tijd de zaak gaan evalueren". betreffen nieuw te bouwen wo ningen, statistieken en allerhan de literatuur over moderne appa ratuur in wording: "In Apeldoorn is men bezig met een zogenaamde H(oog)R(ende- ments)-ketel. Het principe ervan bestaat uit het verkrijgen van meer warmte met minder gas. De toepassingsmogelijkheden zijn echter nog beperkt. Maar het is zinnig dat ik de consumenten er nu al over voorlicht". Vruchten Het is bepaald niet zo dat met het binnenhalen van Van der Meer een begin is gemaakt met activi teiten op het gebied van energie besparingsadviezen en alles dat daarmee samenhangt. Rieze bosch: "We zijn er altijd al mee bezig geweest. Energie is een ac tueel onderwerp en wij volgen al le ontwikkelingen op het gebied van energie. We willen altijd een vinger aan de pols kunnen hou den. Ons werk heeft al aantoon bare vruchten afgeworpen". Keiharde cijfers tonen Rieze- bosch's gelijk aan: in '78 is er in Katwijk in vergelijking met het jaar daarvoor 3,4 procent minder gas verbruikt. Voor de jaren '79 en '80 geldt een daling ten op zichte van '77 van respectievelijk 4,2 en 5,9 procent. Riezebosch voegt eraan toe dat de ze cijfers niet absoluut zijn maar berekend naar de wintertempe- NIEUWVEEN - Zwembad Aar- weide, het openluchtbad voor Ter Aar, Nieuwveen en Zevenho ven, gaat te vroeg in het jaar open. Dat is- de mening van het Nieuwveense raadslid J. Ame- lunxen (Gemeentebelangen), die tevens zitting heeft in het zwem- badbestuur. Als enige in dat bestuur vindt zij het half apwl (het bestuur wil het bad op de zestiende openen) nog te koud om het bad voor het pu bliek te openen, althans te ver warmen. "Als mensen graag in de kou willen zwemmen kunnen ze wat mij betreft ook 's winters in de Aarweide terecht, maar ik vind dat je het water niet moet gaan verwarmen in een periode dat er nog regelmatig nachtvorst is. Het water dan op een tempe ratuur van 21 graden brengen kost teveel energie. Dat kan in deze tijd van besparing r#ct. De overheid moet het voorbeeld ge ven en de opening uitstellen tot een latere datum. Als je de bur ger er op attent maakt waarom je dat doet, zal hij daar best begrip voor opbrengen". \melunxen zal volgende week dinsdag in de Nieuwveense ge meenteraad een motie indienen. Nu het zwembadbestuur zich niet achter haar ideeèn schaart, hoopt zij via de verantwoordelij ke gemeenteraden alsnog succes te kunnen boeken. Of haar dat lukt, moet betwijfeld worden. Niet alleen is Nieuwveen slechts één van de drie deelnemende ge meenten, ook zijn burgemeester en wethouders van Nieuwveen tegen de motie. Zij scharen zich achter het standpunt van het zwembadbestuur. Juist in die be gintijd wordt nogal wat zwem- badpubliek verwacht, temeer omdat dit jaar de paasvakantie valt in de tweede helft van april. Bij een latere openingsdatum zou er dan ook een belangrijk deel aan inkomsten wegvallen, hetgeen niet goed gemaakt kan worden door het bad bijvoor beeld later te sluiten. Riezebosch laat vervolgens een grafiek zien die aantoont dat on danks het stijgende aantal aan sluitingen (door nieuwbouw) er de laatste drie jaar sprake is van een constante omzet. Een succes waar als het aan de drie heren ligt niet bij wordt stilgestaan maar verder op wordt doorge borduurd. Over zijn aanstelling vertelt Van der Meer: "Er waren 20 sollici tanten. Ik ben uiteindelijk het meest geschikt bevonden. Ik heb Riezebosch: "We moeten zelf het ervaring op het gebied van isola tie- en warmtetechnieken. Mijn vaktechnische gebied hier is dat van het gas. Ik heb hiervoor een vergelijkbare functie op de Tech nische Hogeschool in Delft ver vuld. Ik zal veel van mijn werk samen met de chef van de afde ling inspectie verrichten". Van der Meer heeft in de twee maanden dat hij nu verbonden is aan de Katwijkse gemeentebe drijven niet stil gezeten: "Samen met enkele basisscholen heb ik een energie-project afgewerkt. We willen alle scholen stimule ren om er aan mee te werken. Ik probeer de jeugd en de huisvrou wen wat meer 'energie-minded' te maken". Een groot deel van Van der Meer's dagtaak bestaat uit het doorne men van rapporten. De pakken papier die hij onder ogen krijgt goede voorbeeld geven. Dat heeft een belangrijk psycholo gisch effect. De commissieverga deringen beginnen hier al om vijf uur zodat de kachel niet tot 's avonds laat hoeft te branden. Katwijk heeft als een van de wei nige een foto-elektrische cel voor de in- en uitschakeling van de straatverlichting. Als het door weersomstandigheden eens wat langer licht blijft dan gaan hier de lichten nog niet aan. Als dat wel gebeurt dan komt dat door dat een meeuw de cel heeft on- dergepoept". Zuurstofgebrek Op de vraag of de heren nog iets kwijt willen laten zij zich van hun beste 'energiebesparende kant' zien. Van der Meer: "Veel mensen maken zich zorgen over de tocht in hun huizen. Ze gaan dan alles dichtplakken met als De Katwijkse energie-ambtenaar Van der Meer: "Mensen plakken veel te veel kieren in hun huis dicht bij hun strijd tegen tocht. Daardoor krijgen geysers vaak te weinig lucht en dat is gevaarlijk". gevolg een optredend zuurstof gebrek voor de geyser en de boi ler. En dat terwijl elke kubieke meter gas tien kubieke meter lucht nodig heeft". De Katwijkse energieambtenaar laat verder weten dat naar zijn mening de doorsnee burger de waterketel van zijn c.v.-installa- tie "op een te hoge temperatuur afgesteld heeft staan". Hij pleit voor een grotere aanpassing aan de buitentemperatuur. Riezebosch op zijn beurt zou graag ALPHEN AAN DEN RIJN - De Arnhemse band Rufus T. Firefly ver zorgt vanavond een concert in de Alphense jongerensocièteit Midas. Deze groep heeft een viermansvoorhoede van gitaristen en zangers, waardoor zij'een grote variëteit in zang en sologitaarwerk kan waarbor gen. Rufus T. Firefly bestaat uit: Peter-Paul de Mol (gitaar/zang), Toon Scham- bergen (gitaar/zang), Joep Muys (slaggitaar/zang), Ted de Best (bas/ zang) en Frans Tullemans (drums/percussie). Vervolgens treedt de uit het punk-tijdperk stammende band "The Spi- derz" morgenavond, zaterdag 7 februari, in Midas op. In 1979 is deze band de wilde haren een beetje kwijtgeraakt en overgestapt op meer volwassen new wave. In april staat een buitenlandse toernce door En geland en Duitsland op het programma. De opstelling: Guus Boers (zang). Koos Cornelissen (gitaar), Marco Witte (bas), Bert Brouwer (toetsen) en Broer Boogaard (slagwerk). De jongerensoos Spider in Zwammerdam biedt morgenavond een con cert van de splinternieuwe band "The Spikes". Insiders voorspellen deze Groningse band een zeer grote toekomst. The Spikes maken new waveachtige muziek waarin toetsen en de indrukwekkende vocale prestaties van zangeres Marleen de Jong centraal staan. The Spikes bestaat verder uit: Peter Bubeneck (gitaar), Willem Veenhoff (toetsen/ex-Boozy), Hans van Es (bas/ex-dJinn) en Doede ter Veld (drums, zang/ex-dJinn). Alle hierboven vermelde optredens beginnen om 21.00 uur. i dat die t stallatie willen laten aanbrengen "ons waarschuwen". "Liever geen doe-het-zelverij", voegt hij eraan toe. WIM KOEVOET VOETBAL - Ajax zal van 16 tot en met 23 februari een trip maken naar Indonesië en Japan. De Am sterdammers zullen tijdens deze tournee twee wedstrijden spe len: op vrijdag 20 februari in Ja karta tegen een plaatselijk team of het Indonesische elftal en twee dagen later in Hongkong te gen'Seiko, een team waarin on der andere Chris Dekker en twee oud-spelers van DS'79 voetbal len. HAARLEMMERMEER/ KAAG - Wij hebben grote bedenkingen tegen ver vanging van de Kaagpont door een brug. Wij vinden de oplossing die de Dorps raad voorstelt beter dan de komst van een vaste oeververbinding. Als de gemeente Alkemade niet met dat voorstel instemt^ omdat zij niet langer de* verantwoordelijkheid voor het veer wil dragen^ moeten we nog maar eens* rond de tafel gaan zitten. In Haarlemmermeer staan we in elk geval niet te jui chen als er een brug zou komen Dat stelt wethouder M. Kamper verkeer van de gemeente Haar lemmermeer in reactie op de ont wikkelingen rond het Kaagse Veer. Met deze kersverse^ nog niet officieel bekend gemaakte stellingname meldt de gemeente Haarlemmermeer zich als een machtig bondgenoot van de Dorpsraad Kaag% die zich met hand en tand verzet tegen de plannen van de gemeente Alke made om het veer af te stoten. Haarlemmermeer heeft een flin ke vinger in de pap als gedacht wordt over vervanging van het veer door een brug. Wat betreft Kaageiland is de gemeente Alke made weliswaar de verantwoor delijke gemeente^ maar een brug verbindt nu eenmaal^ net als een pont^ twee oevers met elkaar. En de andere oever Buitenkaag be hoort tot de gemeente Haarlem mermeer. Zonder medewerking van deze gemeente kan Alkema de geen brug aanleggen. n wezen zijn alle partijen^ de ge meente Alkemade Haarlemmer meer en de Dorpsraad het eens, het zou jammer zijn als het schil derachtige Kaageiland een vaste verbinding met Buitenkaag zou krijgen. Een brug betekent een bedreiging van het karakter van het eiland dat bekend staat als een toeristische attractie voor watersporters. Maar de gemeen te Alkemade vindt het niet lan ger verantwoord om het veer drijvend te houden. De kosten zijn de afgelopen jaren scherp gestegen personeel Als het aan Alkemade ligt_ kan het veer dan ook alleen beliouden blijven als een ander de volledige exploita tie overneemt. Aan de Kaagse Dorpsraad is de keus gelaten, of een stichting die op moet staan vanuit de Dorpsraad neemt het veer over of de gemeente Alke made gaat over tot vervanging door een brug. De Dorpsraad heeft daar tegen overgesteld dat een oeververbin ding dus ook een pont% eigenlijk in handen van de gemeenschap behoort te blijven en vindt dat Alkemade haar standpunt moet wijzigen^ temeer omdat het fi nanciële* argument naar het in zicht van de Dorpsraad wegge nomen kan worden. Volgens de Dorpsraad is handhaving van de veerverbinding zelfs goedkoper dan een brug^ als de gemeente af stapt van de tweemansbediening en overgaat op bediening door Mocht de Dorpsraad overigens toch akkoord gaan met het vor men van een stichting die de pontexploitatie overneemt^ dan is er een oplossing gevondc'n die ook de instemming van Haar lemmermeer heeft. Evenals Al kemade is Haarlemmermeer be reid dan een subsidie aan de stichting te garanderen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Clau sules tegen speculatie bij ver koop van een stuk bouwgrond kunnen zich ook tegen de koper keren als hij de grond weer van de hand wil doen zonder er iets aan te verdienen. Dat probleem blijkt zich voor te doen, nu de be langstelling voor bouwgrond zo zeer is verflauwd dat het aanbod de vraag overtreft. In Alphen is de gemeente hiermee geconfronteerd door makelaar Van der Meent. Hij kocht enkele jaren geleden een stukje bouw grond in Ridderveld met de be doeling daarop een woning te bouwen. Vanwege het inzakken van de woningmarkt wil Van der Meent nu van zijn plannen af zien. Hij heeft echter met de ge meente een contract gesloten waarbij doorverkoop niet is toe gestaan. tenzij de boete van tien duizend gulden (een bedrag dat als waarborgsom aan de gemeen te is betaald) wordt voldaan. Van der Meent heeft geprobeerd ALKEMADE - De 46-jarige H.d.W. uit Leiden is gistermid dag in Roelofarendsveen met zijn auto tegen een boom ge klapt. De auto werd daardoor to taal vernield. De bestuurder liep overigens geen noemenswaardig letsel op. Oorzaak van het onge val was een plotselinge uitwijk manoeuvre, daarbij raakte de au to in een slip. Op het politicbureau is de Leidse automobilist door een arts be handeld aan ontvellingen aan het gezicht. van die boete af te komen. Hij heeft voor het stuk grond een ko per gevonden die het contract met de gemeente alle voor waarden incluis wil overne men. "De boeteclausules zijn be doeld om speculatie te voorko men. Van speculatie is in dit ge val geen sprake. Ik wil er beslist niets aan verdienen. Ik heb een koper, dus de gemeente lijdt geen schade. Als ik geen koper had zou de gemeente nog maar een koper moeten zien te vin den", aldus de makelaar, daar mee stellend dat alle partijen er alleen maar baat bij hebben als de gemeente meewerkt. Er is echter een addertje onder het gras. Want als de gemeente, die op zich niet onwelwillend staat tegenover Van der Meent, niet vasthoudt aan de boeteclausule is er een precedent geschapen. Dan loopt de gemeente de kans dat iedereen die een stukje grond koopt of heeft gekocht het even later weer komt inleveren, of er nu een nieuwe koper is of niet. De gemeentelijke raadsman, mr. E. G. Sprey, heeft het gemeente bestuur dan ook afgeraden op het voorstel van Van der Meent in te gaan. Ingaan op dat voorstel betekent dat de deur naar specu latie weer wordt opengezet. Daarbij komt nog, dat een aantal raadsleden het onterecht zou vinden als Van der Meent van zijn contractuele verplichtingen ontheven zou worden alleen om dat hij een koper hfeft die de za ken overneemt. Tijdens de com missie openbare werken deze week wees raadslid C. Doollhofi (PCA) op het gegeven dat een makelaar veel gemakkelijker een koper zal kunnen vinden dan een willekeurige particulier. Onder het motto "gelijke monniken, ge lijke kappen", vindt hij het ook daarom niet acceptabel om od Inbreker drietal bedrijven aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN - De 19-jarige H.S. is gisteren, een week nadat hij uit de ge vangenis is ontslagen, weer ingesloten door de Alphense politie. Hij wordt ervan ver dacht de inbraken te hebben gepleegd bij een drietal Al phense bedrijven. Bij één van zijn inbraken liet de uit Al phen afkomstige jongeman sporen na die tot zijn aanhou ding leidde. Hij wordt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. Gebedsruimte voor Moslims Blijft de Dorpsraad daarentegen op het standpunt staan dat de ri sico s niet volledig op een parti culiere stichting afgewenteld mogen worden dan staat niet Dat ziet de gemeente Alkemade echter op haar beurt niet zitten. Een tweemansbediening is vol gens de gemeente noodzakelijk wil zij verantwo rd te werk gaan. Sinds het gerucht makepde veerliedenproces is de gemeente uitermate bevreesd voor onderbezetting! zij wil niet nogmaals het verwijt krijgen een slechte werkgever te zijn. Dat verwijt kreeg de gemeente vier jaar geleden tijdens het proces tegen acht van verduistering ver dachte veerlieden. Sindsdien is het aantal veerlieden fors toege nomen met als gevolg dat nu de kosten de pan uitrijzen. komst van een brug werkelijk zal tegenhouden. Want de bedenkin gen van Haarlemmermeer tegen een brug zijn ten dele van finan ciële aard. Kamper, Persoonlijk geloof ik niet dat een brug een haalbare kaart is^ maar dat zal uitgediept moeten worden aan de hand van concrete gegevens. De kans is derhalve aanwezig dat Alkcmadc erin slaagt die finan ciële twijfels weg te nemen aan gezien deze gemeente juist op grond van een rekensommetje tot de slotsom is gekomen dat de aanleg van een brug voordeliger is. Als dat juist is is het maar de vraag of Haarlemmermeer de overige bedenkingen handhaaft. KATWIJK - De stichting 'Leefbaar Katwijk' heeft haar aanklacht te gen burgemeester Bos en wet houder Bergman ingetrokken. De stichting verzocht de Haagse of ficier van Justitie vorige maand over te gaan tot vervolging van de beide Katwijkse bestuurders om dat zij de Hinderwet zouden heb ben overtreden. Volgens Leefbaar Katwijk hield de gemeente een propaangas-instal- latie in bedrijf zonder daarvoor de vereiste hinderwetvergunning te hebben. De installatie was echter op het mo ment van de aanklacht niet meer in bedrijf. Burgemeester Bos heeft dat de stichting inmiddels per brief laten weten. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente is bereid de Moslim- en Hindoegemeenschap behulp zaam te zijn bij het vinden van eigen gebedsruimten. Erg opti mistisch over de kansen dat er op korte termijn ruimte gevon den kan worden is het gemeente bestuur overigens niet. Zowel de Moslims als de Hindoes willen ieder een eigen gebeds ruimte. De Turkse, Marokkaanse en Surinaamse Moslimgemeen schappen zijn. ondanks taalver schillen, bereid één gebedsruim te te delen. De Alphense Moslim gemeenschap telt in totaal onge veer 900 zielen. De ongeveer 200 man sterke Hindocgemeenschap in Alphen wil een eigen tempel, onder meer omdat de inrichting verschilt met die van een mos kee. Burgemeester en wethouders van Alphen vinden het verlangen naar een eigen gebedsruimte ge rechtvaardigd. Het ontbreken van gebedsruimte draagt bij tot de gevoelens van ontworteling van culturele minderheden, zo motiveren B en W hun bereid heid om behulpzaam te zijn bij het zoeken naar gebedsruimte voor de Moslim- en Hindocge meenschap. Daarbij wordt ge dacht aan verbouwing van be staande ruimten. Probleem is echter dat er op dit moment geen concrete mogelijkheden voor handen zijn in de gemeente. Hoeveel ruimte de Moslim- en Hin doegemeenschap nodig heeft staat nog niet vast. De moskee voor de Moslims zal op hoogtij dagen ongeveer honderd gelovi gen moeten kunnen herbergen. Omdat er dagelijks wordt gehe len m et de ruimte permanent »er beschikking zijn. Bovendien moet er wasgelegenheid zijn. Hoe groot de ruimte voor de Hin docgemeenschap moet zijn valt moeilijk te bepalen. Vast staat in elk geval dat er zowel godsdien stoefeningen als godsdienston derwijs zullen worden gehou den.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21