LEIDSCH DAGBLAD Staking zuid-Polen ten einde Irritatie uitlating over CDA Bukman Parttimers uit het ziekenfonds? L "Zeeuwse tbc-explosie geen reden voor paniek AP ÉJHet Motorhuis J Neutronenbom Onverwacht akkoord regering en Solidariteit "Dit jaar zesduizend banen weg in metaal" wie koopt de 10.000e Kadett op onze VLIETWIJK Twee agenten in Italië doodgeschoten SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36390 Directeur G Koopman HootcJredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau /Vitte S nge 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon LEIDEN De tbc-explosie in Zeeuws-Vlaanderen, waarbij tot nu toe al 105 gevallen van besmetting zijn geconstateerd, heelt niet tot bijzondere maatre gelen in deze contreien ge leid. consultatiebureau voor dc tbc- bestrijding (het bureau is be doeld voor de bewoners van de Leidse en Alphense regio) heeft het ook geen zin om dergelijke maatregelen te r Dokter Stegerhoek benadrukte vanmorgen dat er absoluut geen paniek nodig is. "De jongen die de besmetting heeft overge bracht is niet in Leiden of omge ving geweest. Dat is nagegaan. Een bijzondere aanpak hier of in andere delen van het land hij ook niet is geweest is dus niet nodig". "De les die uit deze zaak kan wor den getrokken is dat een huisarts die constateert dat een patiënt die al enkele weken hoest en niet reageert op hoestdrankjes en dergelijke zo iemand dan door stuurt naar een tbc-bureau. De meeste huisartsen doen dat ook wel maar helaas is dat in het Zeeuwse geval niet gebeurd" De tbc-explosie in Zeeuws-Vlaan- deren is de grootste die de aan de Zeeuwse consultatiebureaus voor tbc-bestrijding verbonden arts Van Lavieren zich in Zee< land kan herinneren. Inmiddels is een begin gemaakt met een on derzoek onder de leerlingen van alle scholen voor voortgezet on derwijs in Oost-Zeeuws-Vlaan deren. Besmetting is tot op dit moment alleen aangetroffen bij jonge mensen, in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. De besmetting met tbc werd vorige week bij toeval ontdekt bij een 17-jarige jongen uit Hulst die voor de militaire dienst moest worden gekeurd. Bij een daarop volgend onderzoek onder vier duizend personen werden toen meer gevallen ontdekt. Nog onduidelijk is waar het eerste slachtoffer zijn besmetting heeft opgelopen. Er bestaan vermoe dens dat hij is geïnfecteerd in België, omdat hij daar veel uit- der moet gebeuren. ZOETERMEER (ANP) - Het aantal arbeidsplaatsen in de metaal- en elektronische industrie zal dit jaar vermoedelijk teruglopen met ongeveer 6000 (1,5 procent). Vo rig jaar kromp het totale aantal arbeidsplaatsen van ruim 400.000 al in met ongeveer 4000. Dat blijkt uit een enquête van de FME, de werkgeversorganisatie in de me taal- en elektro-industrie. De omzetten namen vorig jaar toe met vijf tot zes procent. Voor een groot deel moet die stijging ech ter worden toegeschreven aan hogere verkoopprijzen. De pro- duktie per werknemer is, gezien het geringere aantal werknemers, gestegen met één procent. Daartegenover staat, aldus de FME een loonkostenstijging per werk nemer van ongeveer zes procent en een stijging van de inkoopprij zen van materiaal en grondstof fen van acht procent. Volgens FME kunnen de gestegen verkoopprijzen dat niet goed ma ken, waardoor "het toch al lage gemiddelde rendement in 1980 nog aanzienlijk moet zijn aange tast". WARSCHAU (Reuter) - De Poolse regering en de onaf hankelijke vakbond Solidariteit hebben vanmorgen vroeg onverwacht een akkoord bereikt dat een einde maakt aan een elf dagen oude algemene staking in de zuidelijke provincie Bielsko-Biala die het openbare le ven vrijwel had stilgelegd. De onderhandelingen tussen beide partijen waren eerderjn de week afgebroken, maar een regerings delegatie begaf zich gisteravond laat opnieuw naar de provincie om ze weer op te De leider van Solidariteit: Lech Walesa, die had gezegd dat hij in de provincie zou blijven tot het conflict was opgelost, verklaarde gisteravond dat de staking in Bielsko-Biala was uitgebroken omdat "het de grootste poel van corruptie" is. De arbeiders in Bielsko-Biala leg- Gewonnen den hun werk elf dagen geleden neer om kracht bij tc zetten aan hun eis dat de regering een twaalftal plaatselijke functiona rissen van hun functie zou ont heffen omdat zij zich aan finan ciële onregelmatigheden zouden hebben schuldig gemaakt. "Wij hebben gewonnen", verklaar de jubelend een bestuurslid van Solidariteit nadat het akkoord was ondertekend door minister Kepa. De besprekingen werden afgebro ken toen de regering aanvanke lijk weigeide het ontslag te aan vaarden van gouverneur Jozef Labuduek van Bielsko-Biala en drie medewerkers. "\\A Uuai>VvOU<iftv> In het akkoord heeft de regering zich verplicht de gouverneur van Bielsko-Biala en zijn drie voor Solidariteit onaanvaardbare me dewerkers te ontslaan. De prelaat die voor het Poolse epi scopaat aan het met succes afge sloten overleg heeft deelgeno men, was monseigneur Bronis- law Dabrowski. Voor Solidariteit werd het akkoord ondertekend door haar plaatselijke hoofd: Pa- tricjusz Kosmowski. Doorbetaald Terwijl we in het hartje van de winter zitten steken de eerste crocussen hun kopjes al weer boven de grond in diverse plantsoenen en iniddenber- men. De winter zelfheeft zich tot dusver in een vriendelijke vorm gepresen teerd: een enkel sneeuwbuitje en wat nachtvorst. De staking eindigde formeel van morgen om zes uur en Solidari teit gaf haar ruim 200.000 leden in 120 fabrieken in Bielsko-Biala opdracht hun werk weer op te nemen. Tegen hen zullen geen tuchtmaatregelen worden geno men en zij zullen over dc sta kingsdagen gewoon worden uit betaald. 26 PAGINA S DEN HAAG (GPD) - CDA- voorzitter Bukman heeft zich de irritatie opzijnhals gehaald van de CDA- Tweede-Kamerfractie door zijn uitlating dat hij vindt dat de levering van onderzeeërs aan Taiwan moet doorgaan. CDA-fractieleider Lubbers noemde die uitspraak „onver standig", anderen spraken van een „ontoelaatbare inmenging" in zaken die de fractie aangaan- In een radiogesprek zei Bukman te vrezen dat de relatie tussen het bedrijfsleven en de politiek gron dig verstoord zal worden als het kabinet nu toch de exportvergun ning intrekt. Hij benadrukte het belang van de werkgelegenheid en de rechtszekerheid van het be drijfsleven. Juist nu de CDA-fractie zo verdeeld is over deze zaak komen de uitla tingen van Bukman ongelegen. Volgende week dinsdag komt het Zacht weer Vannacht regen, overdag mogelijk en kele opklaringen en kans op een bui. Temperatuur omstreeks zeven gra den. Matige, aan de kust krachtige westenwind. 7 FEBRUARI Zon op 8.10 uur, onder 17.39 uur. op 9.37 uur, onder 20.59 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.50 er uur, laagwater om 0.48 en 13.06 i wvt+ kabinet bijeen om zich over de situatie te beraden, en ook in het CDA hebben diverse leden de hoop dat herziening van de kabi netsbeslissing nog mogelijk Kamerlid De Boer een van de elf tegenstemmers, zei cfat het parlement in deze zaak een eigen verantwoordelijkheid heeft „die de partijvoorzitter van het CDA mij niet kan afnemen". CDA-kamerlid Scholten vroeg zich af „waar de partij voorzitter zich mee bemoeit", ter wijl Dijkman vindt dat het partij bestuur zich niet in dergelijke parlementaire discussies moet mengen. Ook andere CDA- kamerleden lieten weten niet ge lukkig te zijn met het optreden van Bukman. De CDA-voorzittcr zelf zegt niet de bedoeling te hebben gehad het kabinet onder druk te zetten. Hij meent zich als partijvoorzitter best over een actuele politieke zaak te kunnen uitlaten. VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Opel Kadett. Al 12 jaar de meest verkochte auto! Daar heeft Het Motorhuls hard aan meegewerkt: bijna 10.000 hebben we er In de loop der jaren afgeleverd, da s bij elkaar een file van zo n 50 km! En die 10 000e gaat er de komende weken uit.Tijdens de Grote Kadett Show, die nu In onze showroom wordt gehouden. Reken maar dat wij de gelukkige koper en zijn gezin op een fabelachtige manier in de bloemetjes zetten. Misschien bent u het wel! Trouwens, het is nu éên-en-ai voordeel bij Het Motorhuis Kijkt u even mee naar het showprogramma? Alle Kadetts in vele uitvoeringen en kleuren nu bij elkaar. Ook de unieke Kadett-Flair, met z n razend voordelige sportpakket. Nu bestellen, geld verdienen, want binnenkort gaan alle prijzen omhoog. Onze verkopers stelen de show met nog fascinerender inruilprijzen dan anders! vondellaan 80, Lelden. f\ 161.071-769313. Vy" Deze aktie loopt ook bij Het Motorhuis 5 in Katwijk, Leidschendam en Voorschoten. 3 UTRECHT (ANP) Staatssecreta ris Veder-Smit (volksgezond heid) heeft de ziekenfondsraad opnieuw gevraagd, een advies uit te brengen over part-timers in het ziekenfonds. Maar de techni sche uitvoeringsproblemen lij ken zo groot, dat de raad haar waarschijnlijk zal adviseren, van de maatregelen die zij overweegt af te zien. Vorig jaar heeft de raad al enkele adviezen over part-timers uitge bracht. Het gaat erom. dat men sen met een deeltijdbaan maar een gering bedrag aan premie be talen (hetzelfde percentage van hun loon als full time-werkers) en dan toch recht hebben op het PADUA (AFP/Reuter) Twee agenten van de Italiaanse para militaire carabinieri zijn van nacht doodgeschoten toen zij na bij de Noorditaliaanse stad Pa dua in een hinderlaag liepen. Volgens de politie van Padua werden de twee agenten door ze ker vier onbekenden beschoten op het moment dat ze een ver dachte auto doorzochten. Ze wa ren op de auto opmerkzaam ge maakt via een anoniem telefoon tje aan het hoofdbureau van poli tie. Een van de overvallers zou licht ge wond zijn gearresteerd. De uitlatingen van de nieuwe Amerikaanse minister van defensie ging. Bij de consultatiebureaus Weinberger over de in- in Zeeland houdt men er reke- ning mee dat er meer bronnen ui? c van besmetting zijn omdat er van nenbom hebben in Europa terecht de ontdekte besmettingsgeval- kritische reacties opgeroepen, len niet steeds één lijn getrokken Drie jaar geleden rees er massaal kon worden naar het eerste verzet tegen dit atoomwapen, dat slachtoffer. mensen doodt en gebouwen laat De arts Van Lavieren vindt de si- staan. De toenmalige Amerikaanse tuatie dusdanig alarmerend dat presldenl Carter werd vervolgens hn contact heeft gezocht met het M ministerie van volksgezondheid °"der druk van de publieke opinie te overleggen wat er nu ver- bijkans gedwongen de neutronen bom in de ijskast te zetten. Nu de kersverse defensieminister Weinberger opnieuw dit wapen aan de orde stelt, lijkt het erop dat de zg. harde lijn die de regering-Rea- gan zegt voor te staan, manifest wordt. Slechts de onhandigheid waarmee het aangekondigde harde beleid wordt gepresenteerd, zou er op kunnen duiden dat het in de praktijk zo'n vaart niet zal lopen. In het geval van de neutronenbom wisten regeringsfunctionarissen in Washington althans te melden dat Weinberger zijn uitlatingen over de mogelijke invoering van de neutro nenbom eigenlijk niet zo bedoeld had. Het zou slechts een antwoord zijn geweest op een vraag van een journalist en ach, de nieuwe minis ter is op het internationale toneel nog zo onervaren. Toch blijft waakzaamheid geboden. In het korte bestaan van de rege- ring-Reagan is het immers al de tweede keer dat Europa bewust of onbewust stevig op de tenen wordt getrapt. Eerst kwam de directeur van de Amerikaanse begroting aankondi gen dat de Amerikaanse bijdrage aan het internationale ontwikke lingsfonds (ten behoeve van de Derde Wereld) drastisch omlaag moest. Het fonds zou hierdoor vrij wel geen bestaansgrond meer heb ben. Europa reageerde dan ook woedend op de uitlatingen van de begrotingsdirecteur, die overigens vrijwel onmiddellijk door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Haig werd gecorrigeerd. Mede door de uitlatingen van Wein berger over de neutronenbom heeft de regering-Reagan echter inmid dels wel de verdenking op zich ge laden bezig te zijn met het oplaten van proefballonnen. Op zichzelf is het een goede zaak dat Europa die tot dusver onmiddellijk heeft door geprikt. Maar dat neemt de be zorgdheid over een mogelijke har de koers van Reagan en de zijnen niet weg Het gevaar blijft bestaan dat de nieuwe Amerikaanse regering zal blijven pogen de neutronenbom aan het wapenarsenaal van de NA VO toegevoegd te krijgen. Dat zou de atoomdrempel aanzienlijk verla gen, omdat de neutronenbom een tactisch wapen is dat op beperkte schaal kan worden gebruikt. Daar staat tegenover dat de plotse linge aandacht voor de neutronen bom look een positief aspect kent dat in Europa tot dusver tamelijk oriderbelicht is gebleven. Een hoge Amerikaanse staffunctionaris van defensie vreesde het al: de aan dacht voor de plaatsing van 572 nieuwe atoomraketten in Europa is door de uitlatingen van Weinberger over de neutronenbom negatief beïnvloed. Het is te hopen dat de Europese bondgenoten in de NAVO dit as pect niet onbespeeld zullen laten. Het zou ertoe moeten leiden dat de Europese houding ten opzichte van wat de Verenigde Staten inbrengen in het bondgenootschappelijk over leg, kritischer wordt. De krachtige taal van de regering-Reagan geeft daar alle aanleiding toe. President Reagan „Economische ramp bedreigt Amerika" PAGINA 9 Patty (eens LUV gaat op solotoer PAGINA 5 Kabinet wenst ook geen neutronenbom PAGINA 7 De Kromme: gewone jongen tussen sjiek PAGINA 17 volledige ziekenfondspakket. In sommige gevallen leidt dat tot een groot verschil tussen "plich ten en rechten". Het plan om part-timers ongeacht hun inko men een minimumpremie te la ten betalen, is vorig jaar al ge sneuveld op administratieve en technische problemen. LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de kranl komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1