Strijk: "We hebben wat goed temaken Op de Graankorrel kunnen ze het goed met elkaar vinden Regering bereid mee te werken aan verplaatsing Aagrund Quaars(NAC): drie duels aan de kant r>r> Korfbalinterland Nastase bestraft VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 Noordwijk wil zich revancheren tegen RBB Noordwijk-middenvelder Ed Strijk: Ik verwachtte echt niet zomaar i; een kampioensploeg te komen". LEIDEN - Zaterdagavond zal de Leidse Groenoordhallen het de cor vormen voor een jaarlijks spektakelstuk waar veel korfbal lers reikhalzend naar uitzien: de microkorfbalinterlandwedstrijd tussen Nederland en België. Doordat de internationalisering van het korfbal minder snel gaat dan werd verwacht, maar ook omdat de spelprestaties van de jonge korfballanden als Engeland. Spanje. Duitsland en de V.S. op een zeer laag niveau blijven, blijft cje derby der lage landen nog steeds het enige grote jaarlijkse gebeuren. Een gebeuren dat dan ook grote belangstelling heeft bij iedereen die zich met korfbal verbonden weet. Ook de belangstelling voor de aanstaande wed strijd is. zoals de berichten luiden, ongekend groot. "Als blijkt dat alle zitplaatsen een dag van te vore/i uitverkocht zijn. dan zullen wij alsnog beslissen de capaciteit uit te breiden", aldus het orga nisatie comité van de afdeling Rijndelfland,. De sterkte van de Nederlandse ploeg is dit jaar op papier althans minder duidelijk dan vorige jaren. De Nederlandse ploeg zal worden samengesteld uit de volgende speelsters en spelers: Grietje Bergsma (LDO). Maaike Duiven voorde (Samos), Corrie Euser en Wilma Korporaal (beide PKC), Rinie Keereweer (Luto) en Yvon Reker (Deto). Leo v.d. Boog en Kees Snel (beiden Allen Weerbaar). Hans de Lijser (Fortuna), Hennie Nolthuis (Archipel). Peter Schallenberg (Rohda) en Joost t Leonhard (BI. Wit). De wedstrijd begint om 20.30 uur. Aan deze wedstrijd gaat een Junioren Interland vooraf, eveneens tussen Nederland en België. LEIDEN De drang naar hoger was onweerstaan baar. De overgang van Roodenburg naar Noord wijk toch wel moeilijk. Ed Strijk: "Toen ik bij Roo denburg speelde dacht ik ook wanneer er nieuwe spelers kwamen: maak je eerst maar eens waar, laat zien watje kan. Bij Noord wijk zullen er ook spelers zo over mij gedacht heb ben. En ik verwachtte echt niet zomaar in een kampioensploeg te ko men. Maar zie, het viel honderd procent mee" Inderdaad. Ed Strijk heeft bij de regerend landskampioen der amateurs bijna nog geen wed strijd gemist. Als negentien jari- Joegoslaven willen Garretsen QUEBEC - Ab Garretsen. de trai ner van Annie Borckink, is mo menteel in onderhandeling met de Joegoslavische s6haatsenrij- dersbond over een contract dat tot en met 1984 moet gaan gelden. Omdat in dat jaar in Serajevo de Olympische Winterspelen wor den gehouden, willen de Joego- slaven die geen schaatsers van betekenis hebben, op dit voor hen tamelijk onbekend terrein in hun eigen land goed voor de dag komen. Garretsen, de met de dameskern ploeg in Quebec vrblijft, heeft de eerste oriënterende besprekin gen met de Joegoslavische af vaardiging al achter de rug. Gar retsen: "Het is de bedoelging dat ik een trainingsplan opzet en uit voer, dat moet leiden tot redelijke Joegoslavische schaatsprestaties tijdens de Winterspelen. Die Joe- goslaven hebben een vijftigtal rij ders geselecteerd, met wie ik van af het voorjaar moet gaan werken". ge kwam hij na afloop van het vorige seizoen van de Leidse zondag tweedeklasser over en kon zich direct in de roodwitte kleuren van de standaardforma tie hullen. Niet omdat er geen an dere spelers waren, hoewel hij toegeeft dat blessures van diver se ploeggenoten zijn uitverkie zing toch wel in de kaart hebben gespeeld. "Maar", zegt de Leide- naar, hij woont op een flinke steenworp afstand van het ter rein in Noord, over die bliksem- start, "ik kon in alle oefenwed strijden meedoen, ik kon me di rect al waarmaken. Ik speelde ook goed in die wedstrijden, waardoor je toch sneller wordt geaccepteerd". Met het opstellen van de jeugdige middenvelder, alsmede het se lecteren van Timo Gerlof (20) en John Marijt (18) voerde trainer Pieter Buter een eerste verjon gingskuur door. De Haarlemmer toont zich daar sowieso voor stander van, maar heeft al laten weten dat zoiets niet ten koste van de prestaties mag gaan. In het kader daarvan zette Buter dit seizoen een, noem het maar C- elftal op. Voor spelers met een ideaal (Strijk: "Het betaald voet bal lonkt"). Noordwijkers in de leeftijdsgroep tot 23 jaar spelen regelmatig oefenwedstrijden te gen vierdeklassers, ter voorbe reiding op het grotere werk dat hen in een later stadium te wach ten staat. Buter deed Ed Strijk de aanvoerdersband om, "opnieuw een teken dat hij toch wel ver trouwen in mij heeft". "De overgang van junior naar se nior is erg groot. Moeilijk ook. Zelf ben ik vervroegd naar de se nioren overgehaald. Toen ik zes tien was speelde ik in Rooden burg één. Jeugdspeler bij Roo denburg zijn en in de A-selectie voetballen is een hele belevenis. Regionaal voetbal vormt een erg goede basis. Het eerste jaar dat ik bij de senioren voetbalde degra deerden we uit de hoofdklasse. Toen heb ik enorm leren vech ten. Nu ik bij Noordwijk speel, merkje dat ook. Bij Roodenburg wordt veel meer werkvoetbal ge speeld. Noordwijk speelt snel en fris aanvallend". De reden voor zijn stap naar deze zaterdagama teurs: "Vorig seizoen ben ik een keer of vier gaan kijken. Mijn verloofde komt namelijk uit Noordwijk. En echt, ik verwacht te echt niet zomaar in het kam pioenselftal te komen. Ik was wel van mening dat ik het condi tioneel aan zou kunnen". Strijk spreekt met een zekere waardering over het Noordwijk van vorig jaar. Zegt ook opgeke ken te hebben tegen spelers als Jan Willem Bogers. "Nu zie je dat weer anders. Ik bedoel, die jongens hebben van alles meege maakt. Tot een landskampioen schap aan toe. Van hen kon ik al leen maar leren. Ik kom net kij ken. Het scheelt dat ik van natu re vrij rustig ben. Ik heb veel ge luisterd. Een elftal kan je immers niet zomaar naar je hand zetten" Noordwijk wacht morgen het top- treffen met buurman Rijnsburg- se Boys. Vroeg in het seizoen al, maar net niet té vroeg. In het voorbije weekeinde bewees Noordwijk tegen 'IJsselmeervo- gels een onverklaarbare terugval te boven te zijn. Aan het eerste treffen met RBB bewaren de Noordwijkers louter pijnlijke herinneringen. Thuis werd nog niet zo lang geleden met 1-2 ver loren, de tweede nederlaag op ei gen veld, de tweede ook in een derby (eerder bleef Quick Boys de baas). "Het verlies tegen Rijnsburg hadden we aan onszelf te danken. In de' rust, toen we met 1-0 voorstonden", herinnert Strijk zich, "verkeerden we al in een hoerastemming. Daarna heb ben we het initiatief uit handen gegeven. Zover zal het nu niet komen. We hebben duidelijk wat goed te maken. Rijpsburgse Boys is fysiek erg sterk. We zul len het middenveld moeten pak ken. Ja, de voorhoede is ons sterkste punt. Wij moeten er voor zorgen dat die niet geïsoleerd komt te staan. Ten eerste zien dat we onze man houden, daarnaast veel diep gaan. Dat doe ik graag, net als Dick Schoenaker, een voorbeeld voor mij. Maar als het niet kan, doe ik het niet. Je hebt toch een bepaalde verantwoor delijkheid. Ik wil niet hebben dat een andere speler mijn zaakjes op moet knappen omdat ik zono dig diep wil gaan". "We hebben mogelijkheden bij Rijnsburgse Boys. Wat ik op maak uit verslagen in de kranten is dat zij sterk spelen, maar pe riodes hebben waarin zij terug vallen. Aan de inzet zal het niet mankeren. Bij RBB ook niet. Noordwijk, vind ik, heeft meer combinatievermogen. En bij een voorsprong zullen we onszelf niet weer voorbij lopen. Ook dat bleek zaterdagmiddag al. Na 3-0 hebben we ons rustig gehouden, maar het niet zover laten komen dat we in de problemen zouden kunnen raken". GERARD HAVERKAMP DEN HAAG (ANP) - De regering is ii^ beginsel bereid financiële steun te verlenen voor de ver plaatsing van de Groningse che mische fabriek Aagrunol, die af gelopen maand door brand werd getroffen. Minister Ginjaar heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op mondelinge vragen van de fracties van PvdA en VVD. Hoeveel de regering wil uittrekken kon de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne niet zeggen. Voorde definitieve invul ling van het bedrag zal eerst een concreet plan op tafel moeten lig- ZEIST (ANP) - Het toch al door blessures geplaagde NAC zal de eerstvolgende drie wedstrijden geen beroep kunnen doen op Bertus Quaars. De Bredase routi nier ontving zaterdagavond in het duel met AZ'67 zijn derde ge le kaart en werd door de tucht- commissie van de KNVB daar voor geschorst voor drie competi tiewedstrijden onvoorwaarde lijk, plus een boete van 300 gul den. De eerste divisieclub De Graaf schap huurt tot het einde van het lopende voetbalseizoen de 22- jarige spitsspeler Ben Rieveld van FC Utrecht. Het is de bedoe ling dat Rietveld zondag in de thuiswedstrijd tegen Telstar zijn debuut maakt voor /De Graaf schap. Bij de huur verwierf De Graafschap een optie voor een eventuele aankoop. Het voetbalelftal van Tsjechoslo- wakije heeft in Lima met 3-1 ge wonnen van Peru. Bij de rust stonden de Tsjechoslo waken met 1-0 voor door een treffer van Vi- zek (37ste min). Jakubek zorgde Rus pakt kunstrijtitel INNSBRUCK (AFP. Rtr. UPI) - Met een indrukwekkende lange kür heeft de Rus Igor Bobrin gis teravond in de finale bij de heren de Europese kunstrijtitel ver overd. Zijn uiteindelijke punten- aantal was 3.8, waarmee hij zijn drie naaste concurrenten, de Fransman Simond (tweede), de Westduitser Schramm (derde) en de Oostduitser Schulz (vierde) ruim voor bleef. TORONTO (Reuter) - Ilie Nastase is in de eerste ronde van het met 500.000 dollar gedoteerde tennis toernooi van Toronto gediskwali ficeerd na een woordenwisseling met de umpire. De Roemeen be streed op de stand 1-6, 0-1 tegen John McEnroe een beslissing van umpire Carl Allison. De woor denwisseling ontaardde toen de arbiter niet op zijn beslissing wil de terugkomen, in een scheldpar tij van Nastase's kant. in de 49ste minuut voor 0-2, waar na Uribe in ie 57ste minuut de Peruaanse treffer voor zijn reke ning nam. Vizek bepaalde in de 64ste minuut de eindstand op 1- 3. Open Leidse titelstrijd gewichtheffen LEIDEN - Zelden zal een kam pioenschap gewichtheffen zo snel in elkasfr zijn gedraaid als die van de Leidse Krachtsport Vereniging De Spartaan. Aan vankelijk zou in Alkmaar mor gen het Nederlands Kampioen schap voor tweedeklassers plaatsvinden. Dal evenement werd de Alkmaarders echter in januari pas ontnomen. De Ko ninklijke Nederlandse Kracht sport Bond vroeg vervolgens aan De Spartaan of de Leidenaars de officieuze nationale kampioen schappen wilden organiseren op zaterdag 7 februari. Onder het mom van open Leidse kam pioenschappen gebeurt dat, waarna in november de officiële titelstrijd wordt afgewerkt. De Spartaan is bepaald niet geluk kig dat de club in twee weken tijd een dergelijk evenement moet organiseren. „Normaal is de sluiting voor deelname drie weken van te voren", weet coach Brandt „maar nu mogen ze tot aan morgen inschrijven. Het is voor ons daarom afwachten wie er komen. Krankzinnig is dat, want je moet toch van te voren prijzen aanschaffen. Op het mo ment zijn er nog geen inschrij vingen op het secretariaat bin nen van buitenaf'. Aan de titelstrijd nemen overwe gend jeugdigen deel, die op de drempel staan naar de hoogste afdeling, de eerste klasse. Tien pupillen van Dick van 't Riet zijn morgen in elk geval present in de militaire sportzaal aan de Mors singel (aanvang: 11.30 uur). De tien geselecteerden zijn: Jan Kluivers (tot 52 kg), Johan van Haarlem (60 kg). Jaap Looy (67'/2 kg), Hein van de Putten (67'/2 kg). Peter Keijzer (75 kg), Hen Boon (75 kg). Lcn Zwaan (82'/2 kg), Wil lem van de Putten (82'/2 kg), Jan Nieuwpoort (90 kg) en Peet van Amsterdam (boven 100 kg). Bisschop Gijsen Roermond is weer nieuws Hij heeft al zijn priesters laten wetendat een eventueel op te richten vereni ging van pastoraal werkenden voor hem onaanvaardbaar is^ omdat die een ander soort kerk* voorstaat dan het Tweede Vati caans Concilie heeft omschre ven. Tegelijk kondigde Gijsen de heroprichting aan van een pries terraad en de pastorale raad in zijn bisdom Deze priester raad zo meent hij is het geëi gende* orgaan ter behartiging van de belangen der priesters Hervormde Kerk: aangenomen naar Hoorn vicaris P. Lindhout Beekbergeni bedankt voor Bo degraven J. Mouthaan Nun speet. Gereformeerde Kerken: beroepen te Harlingen E Hava kamp Den Haagi aangenomen naar Wijnjcwoude P. Ravcnsber gen Canada naar Oosterend -Texel J. Donker Kootstertille Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpcnisse J Mol Rijssen. De organen voor werelddiako naat en zending ontwikkelings samenwerking en diakonaat van de Remonstrantse Broederschap zijn van plan volledig samen te gaan. Ze zijn tot de conclusie ge komen dat ze zonder elkaar niet goed kunnen functioneren. Als het samenwerkingsplan klaar is zullen het dagelijks bestuur en* de algemene vergadering er hun goedkeuring aan moeten geven. Als de Landelijke Vergadering van de Nederlands Gerefor meerde Kerken het voorstel van de gezangencommissie volgt% krijgen deze kerken een gezan* genbundel met een selectie uit het Liedboek en aanvullende lie deren. Een eigen bundel zou vol gens de commissie verwijdering betekenen van het christelijk on derwijs^ waar het Liedboek wel wordt gebruikt. Ongeveer 161 van de 491 gezangen heeft de commissie goed bevonden. De Lutherse Kerk in de Sovjet- Unie heeft van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen en de Lutherse Wereldfederatie 5MI bijbels gekregen. gen. Verder zal moeten vaststaan dat ook de directie van Aagrunol aan de overplaatsing wil meewer ken. Burgemeester en wtehou- ders van Groningen hebben al een subsidie aangevraagd, maar het bedrijf heeft tot nu toe niet meegewerkt. Ginjaar is er met de Kamer van Leidse zondagsschool 75 jaar ;inrflWB'm'STreTmTo-troToroTflrfl"o"o"o'o-o-o'flTB'c-fl-flTBTo-mTmTo-8TflirflTa'Bfl-8TflrmT'ovoTo^^ LEIDEN- Vroeger had je in de stad heel grote zondagsscho- len. Met veel klassen, waarin soms wel dertig tot veertig kinderen zaten. Die tijd is voorbij. De hele zondagsschool "De Graankorrel" in de Kooi is kleiner dan vroeger één klas. Er zijn maar een stuk of twin- tig kinderen op, en die zijn verdeeld in twee klasjes, een van 4 tot 7 jaar en een van 8 tot 12 jaar. Elke zondagmorgen van kwart over 11 tot kwart over 12 zijn ze te vinden in het gebouw Irene naast de Bethlehemkerk aan de Driftstraat. Waarom er vandaag in de krant een verhaaltje over die piepkleine zondagsschool staat? Wel, hij bestaat 75 jaar. En dat is een bijzondere verjaardag. Oma's en opa's weten daarvan mee te pra- ten. Denk nou niet, dat er maar twintig kinderen op de Graankorrel komen omdat het er een saaie boel zou zijn. Want dat is het helemaal niet. Je mag pas naar de zondags school als je vier jaar bent. Maar Remond Kromhout is nog maar drie jaar, en hij komt elke zondag mee met z'n zusje van acht. Als je het daar niet leuk vindt, dan doe je zoiets niet. Dan blijf je lekker thuis spelen, waar of niet. En John Galjaard is al dertien jaar. Hij had eigenlijk al een jaar van de zondagsschool af moeten zijn. Maar toen hij op z'n twaalfde jaar afscheid had genomen, miste hij dat uurtje op zondagmorgen toch wel erg, en dus is hij gauw te rug gekomen. En dat vinden ze allemaal fijn. Je vriend Vroeger ging je op de zondags school heel anders met elkaa r om dan tegenwoordig. Als kind zag je geweldig tegen de meester of de juf op, net zoals op de gewone school. Je moest veel meer stil zitten en je koest houden. Alleen maar je versje opzeggen, luisteren en ge hoorzaam zijn, en als je dat niet deed, dan werd je eruit gestuurd. Het was toen alle maal veel strenger. Nou mag je natuurlijk de boel nóg niet op stelten zetten, maar de meester is toch meer je vriend geworden en de juf je vriendin. Truus van Heuzen vindt het maar wat leuk, dat kinderen haar zondags in de Medusa straat komen ophalen. Zij woont in de Kooi, niet ver van het gebouw Irene af. Maar Bert Crama wóont hele maal in Zuidwest, nog een stuk achter de Vijfmeilaah. En tóch hebben kinderen hem daar een grote appeltaart ge bracht toen hij jarig was. Daaraan kan je goed zien, dat ze het op de Graankorrel heel goed met elkaar kunnen vin den. Driehonderd... De moeder z>an Truus van Heu zen vertelde mij. dat de zon dagsschool zo'n vijftig jaar geleden wel driehonderd kin deren telde. Niet te geloven! Het begon 75 jaar geleden al meteen met een kleine veertig kinderen. En dat werden er al gauw honderd. Het is dus wel erg teruglopen met die twintig van nu. Een poosje terug hebben Truus en Bert en Elly Vijlbrief en Peter Pelt maar liefst drie duizend briefjes in de Kooi rondgebracht om reclame te maken voor de zondags school. Dat heeft niet veel ge holpen. Er zijn maar drie kin deren bij gekomen. En dat is jammer. Bert weet wel zo ongeveer hoe dat komt. Vroeger waren er veel méér va ders en moeders die hun kin deren naar de zondagsschool stuurden. Zij vonden dat vanzelfsprekend. De kinde "De Graankorrel". Wat vroeger een kleine klas was, is hele zondagsschool. ren moésten gewoon, of ze wil den of niet. Maar dat is niet meer zo. Ze gaan nü omdat ze het zelf ook willen. En dat is eigenlijk veel beter. Als je wordt ge dwóngen, ga je toch maar met tegenzin. Truus van Heuzen hoopt wel, dat er ten minste twintig kin deren blijven komen. Met z'n twintigen kan je nog goed zingen. Wordt het groepje nóg kleiner, dan durft de een voor de ander z'n mond niet meer open te doen. En dat zou heel jammer zijn, want ze zingen bij de Graankorrel niet alleen maar ernstige versjes maar ook een heleboel leuke liedjes. Met muziek van een elektro nisch orgel. Soms ook van een gitaar of een trompet. Met kerstmis hebben de kinde ren zelfs een musical in de kerk uitgevoerd. Ze moesten de mensen naspelen uit het bekende bijbelverhaal van Jezus' geboorte en ze waren allemaal verkleed. Er waren wel een paar honderd mensen in de kerk, en die hebben het allemaal prachtig gevonden. Later hebben de kinderen die musical nog een keer gespeeld in bet bejaardenhuis aan de Nieuwe Rijn. Dat was me een feest.' Veel oude mensen zullen toen wel hebben teruggedacht aan de tijd dat ze zélf op een zondagsschool waren, mis schien wel zo'n zeventig of tachtig jaar geleden. Anders Dat een zondagsschool anders is dan een doordeweekse school, begrijpt natuurlijk ie dereen. Je leert er geen sommen en taal. Maar ze vertellen je er wél wat er in de bijbel staat. De bijbel is een boek, dat vertelt wie God is en wat hij voor de mensen doet. Het is helemaal geen gemakkelijk boek, o nee, en daarom zijn er mensen no dig die je er een beetje weg wijs in maken. Bert Crama is zo'n verteller. Hij zei mij, dat hij de bijbel een belangrijk boek vindt. Een soort wegwijzer. Zónder wegwijzers op straat zit je zo in de verkeerde richting. Je komt misschien wel ergens uit waar je nu juist niet wilt zijn. De bijbel kan de goede weg wij zen in je leven, nu en later-als je groot bent. Truus, Elly, Bert en Peter gelo ven dat zelf vast en zeker. En daarom gaan zij met "hun" twintig kinderen vrolijk ver der na deze 75 jaar. Ik vroeg ze nog, wanneer ze er mee ophouden als het aantal kinderen nog verder zakt. Ze gaven daarop lekker geen antwoord. "Dat zien we d$n wel weer", zei een van hen. Een stelletje doorzetters, hoor, die vier. Omdat februari koud en nat is, viert de Graankorrel zijn 75ste verjaardag pas over een poosje. Misschien gaan ze in het voorjaar allemaal een dagje uit. Dat wordt sparen! SIMON DE GROOT ttflttQQflfiPfiPQPgQPQPflPPOQPOPOflBflfiflflQflPflgQPflBPOPfiPPOOOOPOQPOOOQOOOODOODOOOOPOPOOOOPPOOOOOQPOOPgPOSPgPOOeOOOOOOPOOOQOOOOQQOOPOOOOOOOOOOOOOOOOO 0 0 0 0 C 0 0 0 0 P 0 0 L° overtuigd dat het bedrijf ver plaatst moet worden. Handha ving in de bebouwde kom van Groningen vindt hij onaanvaard baar. Bij de brand zijn overigens geen ge vaarlijke concentraties giftige stoffen vrijgekomen, aldus Gin jaar in de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15