METRO METRO €A§!1A ■BBnCEEE^B Handel in persoons gegevens toont de noodzaak van wet MINI 2^^ Maatregelen gevraagd tegen het ontnagelen van katten O Zie onze aanbiedingen in de krant van morgen. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1981 Door Weert Schenk DEN HAAG - Het VVD- kamerlid Erica Verkerk- Terpstra heeft vorige week aan staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) gevraagd de dierenartsen er nadruk kelijk op te wijzen dat het ontnagelen van katten bij de wet is verboden. De parlementariër vermoedt dat het trekken van de na gels op vrij grote schaal ge beurt. De katten worden vooral verminkt om te voorkomen dat ze lederen bankstellen en ander meu bilair beschadigen, aldus Verkerk-Terpstra. Adjunct-directeur A. R. de Rijck van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is erg blij met het initiatief van het kamerlid. Ook hij heeft de indruk dat het ontnagelen van katten op grote schaal plaatsgrijpt, hoewel er geen cijfers beschikbaar zijn. „Het is gemakzucht van de r Je kan een kat heel goed bijbren gen zijn nagels aan een krabpaal te scherpen. In het algemeen wordt de kat in het begin ook ver keerd opgevangen. De meubels en de gordijnen zijn oud en de kat mag alles. De problemen komen als het meubilair wordt ver nieuwd". Ontoelaatbaar De Rijck zegt het trekken van na gels ontoelaatbaar te vinden, om dat de kat van zijn natuurlijke uit rusting wordt beroofd. „Nagels zijn geen versiering. Het dier moet zich ermee verdedigen en heeft ze nodig bij het jagen. Ont nagelen tast het welzijn van deze beesten aan" De Dierenbescherming heeft de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Diergenees kunde verzocht de dierenartsen te vragen dergelijke ingrepen niet te veVrichten. "Maar de die renartsen zijn vrij om te doen en te laten wat ze willen", verzucht adjunct-directeur De Rijck. De eerste de beste dierenarts, ge prikt uit het telefoonboek van 's- Gravenhage, blijkt met alle ple zier de katten van hun nagels te willen ontdoen. Zijn assistente brengt alle begrip op voor het ver haal dat de scherpe nagels overal in het huis scheuren trekken. De vriendelijke juffrouw vertelt dat haar werkgever zijn eigen kat ook heeft ontnageld. „Die kat maakte het behang helemaal kapot. Heel lastig. Maar nu, niks geen last meer, hoor". Wondje De babbelzieke assistente voegt er aan toe dat dezelfde dierenvriend haar eigen kat ook heeft behan deld. Het dier vocht af en toe met de hond, die daar dan soms een wondje aan overhield. Voor een kat die veel buiten is, ziet de juffrouw weliswaar enige na delen van het ontnagelen. Hoe wel, de kat van mijnheer speelt ook altijd heel leuk in de tuin. Het beest heeft nergens last van. De ingreep is ook niet zo groot. Doet geen zeer. De meeste katten lo pen na het bijkomen van de ver doving zó weg en eten ook goe- Volgens de assistente ontnagelt de dierenarts één a twee maal per week een kat. De kosten: 75 gul den voor de voorpoten of 125 gul den voor alle vier. Het knippen van de nagels raadt ze af. Dat moet veel herhaald worden en bovendien bestaat het gevaar dat in het leven wordt geknipt, wat „een bloederige boel" oplevert. Routineklus Adjunct-secretaris Te Giffel van de. Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Diergenees kunde denkt niet dat het ontna gelen voor de meeste dieren artsen een routineklus is. De Maatschappij heeft in ieder geval geen adviestarieven aan de die renartsen verstrekt. Te Giffel zegt dat hij een verbod op het ontnagelen toejuicht. Met uit zondering van een medische of sociale indicatie. De adjunct secretaris verwijst voor verder commentaar naar de Utrechtse dierenarts Lieben die in de com missie Welzijn Huisdieren van de Maatschappij zitting heeft. Lieben doorstaat de vuurproef met glans. Hij wil niet zonder meer de nagels van het poesebeest van de verslaggever, die zich als klant had voorgesteld, eruit tiekken. De dierendokter vindt dat eerst allerlei andere, minder drastische methoden moeten worden uitge probeerd om dc vernielingen in te dammen. iHij ontkent dat zijn collega's op grote schaal de katten de nagels uittrekken. „Dat is absoluut niet waar. Het valt bijvoorbeeld zeker niet te vergelijken met het sterili seren van poezen" Alleen wanneer het voor de gezond heid voor de kat nodig is of als het een reëel alternatief is voor het afmaken van het dier, is Lieben bereid de ingreep te verrichte- Vraagteken Een vraagteken zet hij zelfs bij een sociale indicatie, zoals de oude dame die erg aan haar kat is ge hecht, maar er afstand van moet doen omdat de directeur van het bejaardenhuis vindt dat het beest met zijn nagels alles vernielt. Lieben schrikt wel van het verhaal over zijn Haagse collega. De fi nanciële drempel van zijn collega is naar zijn mening veel te laag. Hij zelf rekent voor de - noodza kelijke - ontnageling van twee voorpoten ongeveer 150 gulden. De achterpoten doet hij niet. Daar richt de kat geen enkele schade mee aan. De handel in persoonsge gevens van winkeldie ven, die de Rotterdam se politie onlangs heeft gesignaleerd, is een dui delijk teken dat er haast gemaakt moet worden met een wetsontwerp op de bescherming van de persoonlijke levens sfeer. Nu is het nog vrij wel onmogelijk om iets te doen tegen uitleve ring van gegevens over onze persoonlijke om standigheden aan der den. Er zijn wel wat ver brokkelde wettelijke regelingen op bepaalde onderdelen, maar die zijn bepaald niet opge wassen tegen de snelle veranderingen op het gebied van de infor matie-opslag. De opmars van de micro- elektronica, de chips dus, heeft de verwerking van gege vens steeds meer geautomati seerd. Die ontwikkeling zal de komende jaren alleen nog maar versneld worden zoals het er nu naar uitziet. Daarbij kan men onder meer denken aan het koppelen van compu ters, zodat informatie nog sneller en gemakkelijker uit gewisseld kan worden. Bij de ze ontwikkeling blijft de wet geving tot nu toe zeer duide lijk achter. Er is een wetsontwerp in de maak, gebaseerd op de bevin dingen van de commissie- Koopmans. Die commissie heeft haar werk al in 1976 af gesloten. Het wetsontwerp is echter nog steeds niet naar de Kamer. Het kabinet wilde na melijk eerst klaarkomen met het ontwerp voor een wet op de persoonsadministratie (CPA). Zoals de zaken er nu voorstaan is het nog de vraag of beide wetten, zoals minis ter Wiegel eind vorig jaar liet weten, voor de kamerverkie zingen van eind mei inge-- diend zullen worden. Deze hele trage gang van zaken is vooral zo vreemd omdat er zo langzamerhand in Neder land een algemeen gevoelen bestaat dat de persoonlijke le venssfeer beschermd moet worden. Concreet komt dit er op neer dat de burgers de kans moeten hebben om aan de weet te komen wat er over hen aan gegevens wordt op geslagen. Ook moeten ze de mogelijkheid hebben om cor rectie in dergelijke gegevens aan te brengen als ze het er niet meer eens zijn. Dan moeten ook de uitwassen aangepakt kunnen worden, die momenteel bestaan. Het is onaanvaardbaar dat in een rechtsstaat gegevens van soms zeer persoonlijke aard verhandeld worden zonder dat de betroffen mensen er zelf iets vanaf weten. Dan krijg je situaties dat iemand die ooit eens door een particu liere bewakingsdienst op een kleine winkeldiefstal is be trapt, daar tijden later nog na deel van ondervindt als hij bijvoorbeeld een persoonlij ke lening wil aangaan. Of, een ander geval waarop door de Rotterdamse politie recent- lijk werd gewezen, dat zulke feiten gaan meespelen bij de beoordeling van een sollicita tie. Er zijn echter nog veel meer voorbeelden te noemen. Wie met een dronken hoofd een aanrijding veroorzaakt en als gevolg daarvan zijn rijbewijs kwijtraakt, kan ook rekenen op een boeking bij de autover zekeraars. Op zich is het na tuurlijk redelijk dat dergelij ke bedrijven zulke openbare gegevens noteren, aangezien rechtspraak in Nederland tenslotte een openbare aange legenheid is. Er zijn echter wel wat vraagtekens bij zo'n registratie te zetten. Hoe lang blijven zulke gegevens opge slagen? En wie mogen er alle maal kennis van nemen? Voor het antwoord op dat soort vrager^ zijn we nu nog afhankelijk van degenen die de gegevens opslaan. Zij heb ben het voor het zeggen. Aan de handel in adressen door particuliere bewakingsdien sten zoals die nu in Rotter dam is aangekaart zit overi gens nog een bedenkelijk as pect los van het doorgeven van persoonsgegevens aan derden. Er komt namelijk fei telijk een stukje rechtsple ging in handen van particulie ren te liggen. Zo worden in grote warenhuizen winkel dieven gewoonlijk voor de keuze gesteld tussen het tref fen van een schikking met het bedrijf er politiewerk van la ten maken. In veel gevallen kiest men maar voor het eer ste. Daarbij wordt in de schrik nogal eens vergeten dat men hier niet met politie maar met particuliere bewakingsdien sten te maken heeft. Daaraan zal het feit dat deze mensen vaak een op een politie- uniform lijkend pak dragen zeker niet vreemd zijn. Het gevolg is wel dat mensen, hoewel ze er niet wettelijk toe verplicht zijn, toch hun per soonsgegevens gaan afstaan. Dat betekent dat ze een stukje rechtsbescherming verliezen waar ze als verdachte wel recht op zouden hebben ge had. De politie heeft name lijk, in tegenstelling tot be drijfsrecherche, een geheim houdingsplicht. Overigens moet hier wel met een aan worden toegevoegd dat het ook niet zo prettig is om als verdachte te worden geboekstaafd. De rechtsbe scherming van verdachten in het algemeen is namelijk niet zo denderend. Basis daarvoor is de Wet op de Justitiële Do cumentatie. Daarin wordt de registratie geregeld van be slissingen van rechters en of ficieren van justitie. Op basis van deze wet geven bijvoor beeld burgemeesters Verkla ringen van Gedrag, die nood zakelijk zijn wil men in over heidsdienst kunnen treden. Die wet moet echter dringend op een aantal punten worden aangetast, onder meer waar het gaat om het recht van de betrokkene op verweer tegen wat er over hem in de regis ters staat. Ook zouden sollici tanten een zwijgrecht moeten krijgen over een eventuele criminele achtergrond. Wat dat betreft zou de overheid een goede daad kunnen stel len door niet langer iemands strafrechtelijk verleden als een onoverkomelijke hinder paal op te werpen bij een solli citatie, zoals momenteel nog gebeurt. Of dat allemaal snel zal worden gerealiseerd is nog de vraag. Inlichtingen en boekingen bij de geselecteerde ANVR-reisburo's, de Rabobanken en ABN Bank ol bij: Almelo .Grotestraat lO.tel. 05490 -12681/16070, Amsterdam. Ceintuurbaan 264. tel 020 - 731185. Lmnaeusstraat 98.tel.020 - 937557/944302, Kinkerstraat 314, tel 020 - 836211, Slotermeerlaan 127 A, tel. 020 -114614. Weteringschans 257, tel 020 - 262381. Apeldoorn Korenstraat 8. tel 055 - 219541/220727.Arnhem. Beekstraat 112. tel 085 - 423546/423547. Raadsheerplein 4. tel 085 - 613036/615059. Assen. Koopmansplein 7. tel 05920 -11766. Breda. Ginnekenstraat 120. tel 076 - 224323 Capelle aan de IJssel. Koperwiek 32. tel 010 - 5037Ö3/511336. Den Bosch. Hinthamerstraat 79. tel 073 -143259. Deventer Lange Bisschopstraat 25. tel 05700 -13449. Dieren. Wiiheimmaweg 36. tel 08830 -16357. Doetinchem. Hamburgerstraat 67. tel 08340 - 34966. Ede. Maanderemd 56. tel 08380-14044. Eindhoven Vnistraat 17. tel 040-435126 Emmen. Hoofdstraat 117a. tel 05910 - 40200 Enschede Deurmngerstraat 16. tel 053 - 353535. Haverstraatpassage 23. tel 053-322955. W.nkeicentrum Wesse tel 053 - 760936 's-Gravenhage. Venestraat 15 tel 070 -648844 Haaksbergen. Markt 13. tel 05427-1390. Haarlem. 8artel|Onsstraat 6. tel 023 -317955, Heiloo, Raadhuisweg 14. tel 072 - 332114 Hengelo Burg Jansenplein 26. tel 074 - 917143/917433. Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof-Groest. tel 035 -12946. Nijmegen. Passage Manenburg 23. tel 080-229000. Oldenzaal. Si Plecheimuspiein 13. tel 05410-15225. Rotterdam. Meent 84e. tel 010- 333887/333879. Westblaak 1-3. tel. 010 -125903/112280, Velp, Hoofdstraat 180. tel 085 - 618845/635256, Zwolle. Luttekestraat 16. tel 05200 -12362. Arke hoofdkantoor, tel.: 053 - 353535. zie Arke busgids pag 5 Tijdens de RAt-AMSTERDAM van 5 t/m 15 februari 1981 wordt op de BL-stand een Metro folder aan iedere bezoeker uitgereikt, waarin een aantal vragen worden gesteld over de Mini Metro in de vorm van een wedstrijd. Als u dit Mini Metro wedstrijdformulier bij B.V. Automobielbedrijf L.A.G. Van Oldenbarneveltstraat 37 te Leiden ingevuld inlevert ontvangt u per ingevulde wedstrijdformulier uw toegangsbewijs HAl-auto- tentoonstelling 1981 ten bedrage van 7,50 van uw BL-dealer L.A.G.-Leiden kontant terug. ALLEMACHTIG PRACHTIG TOCH MAAR MOOI VAN L.A.G.-LEIDEN TEL. 071-154909-151683 Poefkad Casba heeft veel keus in allerlei kwaliteitsmeubelen en is werkeli|k erg goedkoop. Dat hebben al heel veel mensen ervaren. Daarom is het zaterdagsmiddags ook zo gezellig druk bij Casba, Maar onze verkopers geven u graag in alle rust de aandacht èn goede adviezen. Daarom kunt u beter zaterdags voor 12 uur jkomen. Dan is er meer ti|d om u te adviseren en als u (voor 12 uur) voor f 1.000,- of meer bij ons koopt krijgt u ook ag een prachtige lederen poef kado! aart 500.- gekocht ...dan een praktisch ,wijnrek. Kom dus zaterdag voor 12 uur, dat is mooi meegenomen. Hoge RJJndIJk 115. Zoetorwoude, tel. 07I-609344. H Casba, uw kastenspecialist

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11