VOOR HAW5IMNC. tl PMf» "li EEDS Hm vie^T 1 H ET RECHTZA ZECEVIERE "We hebbe n nu zelf ie kans om onze oi nschuld te bewijzen" GROND VOOR GIFONDERZOEK Rijsbergen en Van Leeuwen: niet meer terug naar de cel Leidse stadsrubriek ilWPWFWl Tf"* DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 \t\Wv LEIDEN De telefoon in de directeurskamer van de Le- my staat roodgloeiend. Om de haverklap hangt er een familielid, kennis of een 'gewone' straatmaker aan de lijn om de Lemy-heren te feliciteren met hun vrijlating. De stemming in de de druk bevolkte kamer is uitbun dig. De biervoorraad slinkt zienderogen en in de riante ruimte klinken regelmatig daverende lachsalvo's. Na bijna een jaar achter slot en grendel te heb ben gezeten kunnen Lemy-directeur Hans van Leeuwen (39) en zijn boekhouder Frits Rijsber- gen (25) voorlopig weer gaan en staan waar zij willen. De president van de Haagse rechtbank kwam dinsdagmiddag tot de conclusie dat nog langere in gevangenhouding van de Lemy-he ren onrechtmatig is. Wettelijk is het zo dat een bevel tot verlenging van de gevangenhouding van een verdachte uiterlijk dertig dagen na het vonnis moet worden betekend. In het geval van Van Leeuwen en Rijsbergen liep deze ter mijn dinsdagnacht om twaalf uur af. Frits Rijsbergen: "Die dinsdag was er nog niets binnen. Nu doen ze nog wel eens lullig en komen ze 's avonds pas om vijf voor half tien met zo'n verlenging aanzetten, vlak voordat de recreatie is afgelopen. Maar om half tien was er nog steeds geen verlenging. Tot twaalf uur 's nachts heb ik vreselijk in de zenuwen gezeten maar daarna was ik dolgelukkig. Toen wist ik zeker dat we eruit zouden komen. Hans van Leeuwen achter de directeurstafel van de Lemy: Wij zijn onschuldig". Frits Rijsbergen rechts) lijkt er ht zijne van te denken maar is het volledig met zijn baas eens. Bij de koffieshop in de St. Jorissteeg blijft men Hans e gehangen. x Frits steunen, getuige dit spandoek dat aan de'gevel is De volgende dag is de zaak aan het rollen gebracht. Mijn nieuwe ad vocaat, mr. Wladimiroff, vroeg de procureur-generaal om ons vrij te laten. Die man vroeg vijf dagen bedenktijd maar weigerde daarna om dat te doen. Wladimi roff heeft toen een kort geding tegen de staat aangespannen. Wat wij dus hebben gewonnen". Hoewel hun in vrijheid stelling een voorlopige status heeft (waar schijnlijk dient in mei het hoger beroep in de Lemy-affaire) zijn Hans en Frits er heilig van over tuigd niet opnieuw in de cel te belanden. "We hebben nu de mo gelijkheid om zelf aan het werk te gaan en de stukken op te dui ken die we straks nodig hebben om onze zaak te kunnen verdedi gen en onze onschuld te bewij- Dat ze volmaakt onschuldig zijn blijven Van Leeuwen en Rijsber gen hardnekkig volhouden. "Wij hebben niet gewerkt met valse facturen, wij hebben geen lege bv's in het leven geroepen, kort om; wij hebben niet de belasting voor vijftien miljoen gulden ont doken. Dat er fraude is gepleegd staat als een paal boven water. Niet door ons maar door Wolf gang S. en zijn maatjes". Rode draad Wolfgang S. is de man wiens naam als een rode draad door het mara thon-proces liep. Het proces dat tot de uiteindelijke veroordeling van Van Leeuwen en Rijsbergen leidde: respectievelijk vijf en vier jaar gevangenisstraf. Vol gens de verdediging was S. dé grote man in de gigantische mil- joenenzwendel en niet de Lemy- heren, zoals de twee Leidse ver dachten dikwijls werden ge noemd. S. verscheen evenwel niet voor de Haagse rechtbank omdat hij hartpatiënt was en elk Radarcontrole LEIDEN - De Leidse politie heeft van gistermorgen elf tot gister middag één uur een radarcontro le gehouden op de IJsselmeer- laan. 423 voertuigen passeerden. In totaal werden 27 overtredin gen genoteerd. Hoogst gemeten snelheid was 82 kilometer. Vijf tig is maximaal toegestaan. Van tien tot twaalf gistermorgen hield de politie eveneens een technische controle op de Rijns- burgerweg. Dertien processen verbaal werden opgemaakt. Meestal ging het om gladde ban den. Inspraakavond over bouw woningen op LAF-complex leiden omwonenden van het vroegere LAF-complex aan de Lusthoflaan kunnen vanavond om acht uur in buurthuis "Het Spoortje" nun wensen kenbaar maken met betrekking tot de ge plande woningbouw op het braakliggende terrein. Het is de bedoeling dat op het ter rein van de voormalige Leidse Apparaten Fabriek in opdracht van de woningbouwvereniging "Ons Belang" zo'n vijftig wo ningwetwoningen worden ge bouwd. De eerste opzet, gemaakt door de Rotterdamse architect Leo de Jonge en het Leidse bu reau Herms van den Berg, is in middels klaar. Naar aanleiding van opmerkingen die worden gemaakt zal worden bekeken in hoeverre het bouw plan kan worden aangepast. Over de indelingen van de wo ningen zelf zal op deze avond wel informatie worden gegeven, maar inspraak hierover is niet mogelijk. Het is de bedoeling om dat te doen met de toekomstige bewoners van de huizen. Het bureau huis vesting is nu bezig om in overleg met de Stichting Welzijn en het, wijkcollectief Noord een selectie' te maken van gegadigden. moment op de operatietafel kon worden gelegd. "Justitie heeft S. de hand boven het hoofd gehouden", is de stelli ge overtuiging van Van Leeuwen en Rijsbergen. "Op drie decem ber werd Sieracki uit het zieken huis ontslagen. Dat was vijf da gen voor het pleidooi maar we hebben 'm nooit in de rechtzaal gezien". Van Leeuwen grijpt impulsief de telefoon en draait een nummer in Rotterdam. Door middel van een luidsprekertje kan de rest van het vertrek meeluisteren. "Hal lo", klinkt het aan de andere kant van de lijn. "Ja mevroxiw u spreekt hier met Jansexi, zou ik Wolfgang even mogen spreken? Waarover? Over vakantiebon- nen". Na enige aarzeling klinkt het aan de andere kant: "Ehh, Wolfgang gaat niet over vakan tiebonnen en bovendien is hij niet thuis". "Hij ligt toch niet in het ziekenhuis?", vraagt Van Leeuwen vervolgens bezorgd. "Nee hoor". Van Leeuwen: "Maar ik heb gehoord dat hij ziek is". "Ja dat klopt", bevestigt Wolfgaxxgs vrouw. "Nee hoor, het is niet ernstig met 'm". Van Leeu wen beëindigt het telefoonge sprek met de opmerking. "In elk geval bedankt. Doet u de groeten aan Wolfgang. Ik ben namelijk een goede vriend van 'm. Zeg maar dat Jansen heeft gebeld. Jan Jansen" In de directeurskamer ligt nage noeg iedereen dubbel van het la chen. Wanneer men zo'n beetje is uitgelachen zegt Van Leeuwen cynisch: "Een doodzieke hartpa tiënt. Moet echt door justitie worden beschermd" Van Leeuwen beweert onschuldig te zijn. Zijn stellige overtuiging is dat Sieracki de boosdoener is. Maar waarom heeft hij dan za- Jcen gedaan met de Rotterdamse hartpatiënt? "Je kunt toch niet ruiken dat zo ie mand de kluit belazert". Hoofd uitvoerder Andre van der Aart springt zijn directeur bij. "Ik heb vijftig aannemers opgespoord die met dezelfde zogenaamde le ge bv's in zee zijn geweest als wij. Vijftig stuks en daar zitten een heleboel grote jongens bij. Ik op dit moment liever geen want we moeten ook nog een beetje werk zien te houden. De namen krijg je wel bij het ho ger beroep te horen. Een paar van die jongens slepen we name lijk voor het hof' Draaiboek Terugblikkend op de elf zittingsda gen die de Haagse rechtbank aan de Lemy-affaire wijdde, zeggen Van Leeuwen en Rijsbergen: "Van het begin af aan was het duidelijk dat wij moesten han gen. Er was een draaiboek in el kaar gezet dat uiteindelijk tot een maximum veroordeling moest leiden. Zelfs rechtbank president mr. Kootte was er al voordat het proces begon van overtuigd dat wij schuldig wa ren. Hij heeft zich partijdig opge steld en zijn partijdigheid op el ke zittingsdag wel een keertje la ten blijken". Van Leeuwen diept uit een giganti sche papierberg het 'proces-ver baal ter rechtzitting op'. "Kun jij je die meneer Balkenende van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid nog her:' die tijdens het getuigenverhoor drie uur lang heeft zitten zweten en uiteindelijk moest toegeven dat er bij het opmaken van de SFB-rapporten ernstige fouten waren gemaakt ten nadele van de Lemy. Weet je nog dat mr. Kootte aan het eind van de mid dag zei: "Het lijkt me beter om maar een einde te maken aan de ze martelgang"? Het hele geval Balkenende beslaat nog geen volledige pagina in het proces verbaal. Waarom? Omdat het in ons voordeel is en dus voor de rechtbank niet van belang. Twee weken voor het proces begon sprak mr. Kootte nog een knaap vrij die bij mij in het Huis van Bewaring zat. Die knaap is een heroinedealer. Er was heroine bij hem thuis gevonden, en hij was gewapend. Eis: vijf jaar en negen maanden. Kootte liet die jongen gaan omdat er een fout in de dag vaarding was gemaakt. Bij onze zaak wemelde het van de verval ste rapporten en diezelfde mr. Kootte deelt vijf en vier jaar uit. Ik heb altijd vertrouwen gehad in de Nederlandse rechtspraak. Tot de uitspraak van Kootte. Bij het uitspreken van het vonnis had Kootte het over de verloede ring van de maatschappij. Na zo'n proces kunnen we beter spreken over de verloedering van de rechtspraak". Twijfelt Van Leeuwen aan de juis te rechtsgang in zijn eigen straf zaak, ronduit vernietigend is zijn oordeel over de gang van zaken tijdens het gerechtelijk vooron derzoek. Wijkagent Over hoofdinspecteur Mostert van de Leidse politie, de man die het gerechtelijk vooronderzoek leid de zegt hij: "Die man is niet eens in staat om een kruiswoordpuz zel op te lossen, laat staan een dergelijk gecompliceerde zaak. Hij zou het misschien aardig doen als wijkagent. Het ergste van alles vind ik nog hoe het er bij de rechter-commissaris aan toe is gegaan. Die man houdt er sadistische praktijken op na. Ik werd daar een keer 's ochtends om negen uur in een donker ka mertje van twee bij twee meter gezet. Pas om twaalf uur 's nachts werd ik er uitgehaald voor een verhoor. Die man doet dat gewoon om je te desoriënte ren, je in de war te brengen. Hij heeft ons ook lange tijd met aller lei beperkingen vast laten zitten. Pas toen ik hierover een brief aan Amnesty International schreef werden onze beperkin gen opgeheven". De verduisterde miljoenen komen ter sprake. Rijsbergen begint te lachen en voelt in z'n binnenzak. "Als het goed is moet ik er hier een paar hebben zitten", merkt de rechterhand van Van Leeu wen op en toont vervolgens een paar briefjes van 25. "Hier moet ik het de rest van de week mee doen". Van Leeuwen: "Het klinkt je mis schien een beetje vreemd in de oren maar wij bezitten met z'n al len nog niet eens een miljoen. De zaken gaan op dit moment zelfs slecht. De pot is leeg. We hebben niet eens meer voldoende geld om onze advocaten te betalen. Maar die hebben in elk geval aangekondigd desnoods pro-deo door te zullen gaan. Dus wat dat betreft is het niet zo erg. Veel mensen vinden het vreemd dat mijn hoofduitvoerders in grote wagens rijden. Ik verlang wel van die jongens dat ze 24 uur per dag beschikbaar zijn voor de zaak. Ze werken hard, verdienen niet eens zo gek veel en zitten veel op de weg. Nou dan mogen ze van mij in een knappe auto rij den". De vloedgolf van publiciteit rond de Lemy-affaire heeft voor het gezin van Van Leeuwen nog een vervelend vervolg gehad. In de cember werd een roofoverval op 'huize Van Leeuwen' aan de Ka- naalweg gepleegd. Van Leeu wen: "De mensen lazen in de kranten steeds weer dat wij de belasting voor zoveel miljoen hadden opgelicht. Een paar dwa zen dachten kennelijk dat er bij mij thuis een paar miljoen gul den op ze lag te wachten. Het trieste gevolg was dat mijn doch tertje een pistool op het hoofd werd gezet. Zoiets vind ik af schuwelijk. Als ik dergelijke lui in m'n handen krijg gaan ze wel van acht hoog over de reling. Dan krijg ik nog een mindere straf dan ik nu heb gehad en dat weet ik tenminste waar ik voor moet zitten". JAAP VISSER Loos-alarm "Nederland lijkt zo langzamer hand het land van de ver knoeide aarde". Die ver knoeide aarde zou volgens de Leidse Muurkrant "wel eens" het voormalige terrein van de drukkerij "Rotogravure" aan het Noordeinde kunnen zijn. "Bij die drukkerij werkten ze met etsende (uitbijtende) stoffen. Een kans dus dat het riool is aangetast. Maar zelfs als het riool niet kapot is ge gaan door het ètsmiddel kan er gif in de grond zijn geko men. De "Roto" loosde op het Galgewater. Eenmaal uit het riool slaan de zwaardere stoffen neer. Dat betekent dat bij de riooluitgang veel stoffen neerslaan, die dan in het grondwater dringen. Dat vergiftigt de grond dan De eerste van de 75 huizen die Westland-Utrecht op de plaats van de gesloopte "Ro to" bouwt, zijn zojuist be woond. De Muurkrant vraagt om een onderzoek. Als het aan milieuwethouder Paul Bordewijk zou liggen is het onderzoek reeds afge rond. PvdA-raadslid Refie Eikerbout had zijn partijgenoot Borde wijk dinsdagavond al meege deeld dat hij vragen over de "Roto"- zaak zou stellen in de vergadering van een raads commissie gisteravond. Bor dewijk bleek genoeg te heb ben aan een dag onderzoek. De wethouder vindt de Muurkrant dan ook "niet zo'n betrouwbaar medium". "Voor de bouw van de wonin gen is veel grond afgegra ven", antwoordde wethouder (en chemicus) Bordewijk. "Met name voor de aanleg van een parkeerkelder is grond afgegraven. Juist op de plek waar gif zou kunnen zit ten". Een korte maar krachti ge uitslag van het bliksemon- derzoek. Menno Witteveen (D'66) ook - door René van der Velden Jaap Visser fAGALGEWATER al geen liefhebber van de Muurkrant - zei te weten "dat de Rotogravure op de begane grond drukte en dat daaronder een betonnen kel der zat". Hij gelooft daarom dat er helemaal geen gif in de grond is verdwenen. Bordewijk deelde verder mee dat de afgegraven grond niet op gif is onderzocht. Eikerbout hield aan ("niet dat ik zo verontrust ben, maar veel mensen lopen langs de Muurkrant" en staan er bij stil): "Waar is de afgegraven grond naar toe gegaan?". Verwarring. "Naar Lekkerkerk?" probeerde Vink (CDA). Frits van Oosten (PPR) werd nu ook benieuwd naar de stortplaats. Wethouder Bordewijk beloofde te onderzoeken waar de afge graven grond met mogelijk gif is gebleven. Aken (PvdA) dan, de man die als wethouder bijna vier jaar geleden Muurkranten wit liet kalken. Het wildplakken be schouwde hij destijds "ter reur op de muur". Na de komst van de "aanplakbor den voor niet-commerciële doeleinden" is die terreur wat hem betreft minder ge worden maar nu vindt hij vooral het gespuit met verfbussen een crime. ("Moet je eens gaan kijken als Du Prie de hekken voor de Zijl poort heeft weggehaald. Daar gaat de crèmekleur"). Van Aken: "De Muurkrant bel de mij vorige week op met het verhaal over mogelijke bodemverontreiniging. Ik heb de Muurkrant gewezen op enkele andere bedenkelij ke bedrijven, zoals mogelijk Krantz. Maar denk ook eens aan de enorme hoeveelheden gif die amateurfotografen wegspoelen. Hele verhalen heb ik de Muurkrant verteld over het gebrek aan controle op vuilstort. En hoe wij voortdurend voor die contro le gepleit hebben. De gif vondsten van de afgelopen tijd in Zuid-Holland hebben mij niets verbaasd. Ik heb de Muurkrant ook gewezen op de afdeling milieu van de ge meente. Gaat u naar milieu ambtenaar In 't Veld; die kan u meer vertellen. Van een af deling milieu had de man van de Muurkrant nooit gehoord, laat staan van In 't Veld. Wie schetst dan mijn verbazing als twee dagen na dit gesprek de Muurkrant in de stad hangt!". "Milieuverontreiniging'" oor deelden enkele raadsleden. We zullen zien wat het "onder zoek" brengt Brand-alarm Precies één persoon heeft zich na een uitgebreide oproep ge meld bij de Leidse Werk groep "Hulp bij brandwon den". De Werkgroep wil slachtoffers van brand bij el kaar brengen om "niet meer individueel de problemen op te kroppen maar elkaar te le ren de problemen te lijf te gaan". Terwijl er naar schatting hon derden ex-brandwondpatiën ten in de Leidse regio rondlo pen, reageerde slechts één persoon op de oproep van de Werkgroep. Die persoon bleek bovendien geen patiënt maar een verpleegster. Hoe komt dat nou? "De drem pelvrees, hè", zegt Joke, ex- patiënt en een van de iniatief- neemsters van de Werkgroep. "De mensen willen hun ver brande huid het liefst weg stoppen en blijven thuis". Maar er is misschien ook een andere reden. De Werkgroep maakt deel uit van de lande lijke Vereniging van Ex- brandwondpatiënten. Die vereniging wil dat de Leidse Werkgroep onder haar wijde vleugels blijft. Met als gevolg dat het contactadres van de Leidse Werkgroep in.... Be verwijk zit. De vereniging had voor de op roep tot overmaat van ramp haar oude telefoonnummer doorgegeven zodat de proce dure om met de Leidse Werk groep in contact te komen he lemaal omslachtig werd. Het plan van de Werkgroep op korte termijn is een thema- of praatavond te houden voor ex-patiënten. Het ideaal voor de lange termijn is een week je afzondering van de leden van de Werkgroep; in een rustige omgeving ontspan nen zonder dat "het boze bui- tengebeuren" de ex-patien- ten op de huid zit. Voor de goede orde. het juisie contactadres van de Leidse Werkgroep is postbus 414, 1940 AK in Beverwijk. Bellen kan ook, naar 02510-36144. Een secretaresse van de brandwondenvereniging ver wijst u dan door naar de Werkgroep. Omslachtig blijft het.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3