Plan kunstkring voor Leiderdorp krijgt gestalte tLe/cfee- agenda 1 jiiwm Herstel in oude luister Ambachts- en Baljuwhuis 'Er moeten voorlopers zijn99 Gebruikers nog onbekend Bouwfonds plan gaat niet door WOENSDAG 4 FEBRUARI 19/OEI LEIDERDORP - Trees Klijn zal vanavond tijdens de openings bijeenkomst van de tentoonstel ling van grafieken van haar hand en sieraden van Sylvia Blickman in het Leiderdorpse gemeentehuis nader ingaan op haar initiatief om te komen tot een kunstkring. De tentoonstelling wordt om 20.00 uur geopend door wethouder mevrouw Gehner. De expositie zal duren tot en met 13 maart en is tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te bezichti gen. Trees Klijn maakt in het alge meen gebruik van grafiek-, foto grafie- en projektkunsttechnie- Expositie in gemeentehuis Leiderdorp ken. Zij studeerde onder andere aan de Rietveldacademie, het Prattinstituut en aan de Austra lia National University School in Canberra (school voor beel dende kunsten), Australië. In dit werelddeel heeft zij ver schillende tentoonstellingen ge had, in Melbourne, Sydney en Canberra. Verder was in het verleden werk van haar te zien in Hamburg, Keulen en ook in Leiden. Sylvia Blickman maakt gebruik van ruimtelijke werkvormen en edelsmeden. Ook zij studeerde aan de Rietveldacademie en leerde goud- en zilyersmede op een vakschool in Schoonhoven. Zij exposeerde eerder in onder andere Amsterdam, Haarlem, Lisse, Tilburg en Voorschoten. In Leiderdorp exposeert zij nu 32 broches. LEIDERDORP - De Leiderdorpers stimuleren om creatiever bezig te zijn, kunst onder de mensen brengen en het bij elkaar brengen van plaatselijke kunstenaars, dat is globaal geschetst de achtergrondgedachte die heeft geleid tot plannen voor een kunstkring in DONDERDAG deze gemeente. WOENSDAG Leiden Staalwijk, Herenstraat 45, open - huis slimming International, 19.15 uui inl. 071-892865. Restaurant Groenoordhallen - inschrijf I en instructieavond Elementaire Ge hoorzaamheidscursus, voor hondebezit Iers, 19.30 uur. tel. 01719-11667. Stadhuis - projectgroep Transvaal, 19.31 I ui^r. Stadhuis - raadscommissie financiën, 2'. Augustinus - Rapenburg 24, film Ann, en Edith, 20.30 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, informatie avond over Guatemala, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond soos met films en informatie programma's 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes spreekuur, 16-22 uur. Leiderdorp - 'Op Dreef, Alphensplein 7, creatieve dag Nationaal Rheuma- fonds, do van 10-15.30 uur. Trees Klijn initiatiefneemster tot de Leiderdorpse kunstkring: "Wij wonen hier nu eenmaal allemaal en willen er gewoon iets moois van maken" (foto Holvast) Expositie In galerie "De Pomp" in de Dorps straat in Warmond is tot en met 28 februari een tentoonstelling met foto's van Ruud Slagmolen en collages van echte bloemen van Ilonka Rector-Wilhelmus. De openingstijden van de gale rieruimten zijn als volgt: dins dag en vrijdag van 14.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur; woensdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur; dönderdag van 14.00 uur tot 17.00 uur en zater dag en zondag ook van 14.00 uur tot 17.00 uur. Sieraden In Leiderdorp is morgenochtend een demonstratie sieraden ma ken, georganiseerd door het. na tionaal Rheumafonds. De de monstratie vindt plaats voor de sociëteit van lichamelijk gehan dicapten die bij elkaar komt in "Op Dreef' aan het Van Alphen- plein en wel van 10.00 uur tot 15.30 uur. Vrouwen Het Zoeterwoudse vrouwencafé organiseert morgenavond weer een bijeenkomst voor vrouwen. Er wordt een stuk opgevoerd, getiteld "Miep en Jans". Daarna kan over het stuk worden gedis cussieerd. De avond begint om 20.15 uur in de Sjaloomschool aan de Veldzichtstraat. Schaaktoernooi In Leiderdorp gaat zaterdag een plaatselijk schoolschaaktoer- nooi van start waaraan 31 teams deelnemen. Zaterdag speelt de eerste groep, terwijl zaterdag 21 februari de tweede groep aan de beurt komt. Het .hele toernooi wordt afgewerkt in het Dorps huis aan de Hoofdstraat. De kin deren worden tussen 9.30 uur en 9.45 uur verwacht. De wedstrij den zullen rond 17.00 uur afgelo pen zijn. Het is de bedoeling dat de kinderen brood mee nemen. Zaterdag 7 maart volgt dan de finale. De Uiteindelijke winnaar krijgt een wisselbeker. De orga nisatie is in handen van de schaakvereniging Leiderdorp en bureau sprotzaken van de ge meente. Burgerlijke stand LEIDERDORP; Geboren: Martijn zv. W.H.A. Hartman en W.F. van Laar, Dan ny zv. W.H.A. Hartman en W.F. van Laar, Paul F C. zv.F.C. Stahle en L.C. Poort, Fraukje T. dv. Brinksma en L.G. Munniks, ronny zv. H.J.W. van der Bijl en G. Breedijk, Iskander S. zv. M.T.A. van der Zande en C. Wibbens, Elisabeth M. dv. J.T.I.M. Spiegeler en C.M.M. de Rooij, Sjoerd A.P. zv._A.W.M. van Ber- kel en M. Smittenaar, Judith B. dv. J. van der Plas en C. Haverkamp, Helena M. dv. L.H.J. Akerboom en H.T.M. Turk, Stephan L. zv. H.A.C.M. Meijer en C.J. Kraaijeveld, Mark A. zv. J.A. Groen en F.A. van den Berg, Rebecca S. dv. C. de Jonge en S. Provoost, Roelof zv. J. Hardenberg en P. Bottema, Anneke dv. H.D.J. Stoeken en Y.M. Slot, Cathanna W. dv. M.A.P. van Calcar, Bertus M.J. zv. M.J.M. de Bruijn en E. Kruit, Pam P. dv. C.J. Hogenboom en Y.C.m. van Klink, Dennie zv. P.H.M. Houpermans en D. Savié, Erik zv. W. van der Bijl en H.L. Ketel, Don zv. J.W. Wielogroch en z. harteveld. Ellen D. dv. H.P. van der Velde en Van Dijke, Robert S. zv. R.P. van Aartsen en W. van Ham. Gehuwd: P.W.J. Toelen en A. Rijsber- gen. Ondertrouwd: E.j. Dragt en J.E. Hut. Overleden: H. Baars (1926), A F. van Velsen (1909), J.E. Rompelman (1897), J. van Leeuwen (1932), W. de Best (1911). Deze plannen hebben inmiddels concrete vormen aangenomen en zullen vanaf vanavond bij de opening van een tentoonstelling van grafiek en sieraden in het Leiderdorpse gemeentehuis naar buiten worden gedragen. Initia tiefneemster tot deze Leider dorpse kunstkring is de plaatse lijke kunstenares Trees Klijn, die overigens met haar werk deel uitmaakt van de expositie in het gemeentehuis. "Het is eigenlijk allemaal begon nen toen het oude raadhuis kwam leeg te staan. Om mij heen bleken mensen leuke plannen met dat gebouw te hebben, het zou als muziekhal kunnen die nen, als gebouw voor tentoon stellingen. Dat is er uiteindelijk allemaal niet van gekomen om- N dat het te duur was, maar voor mij was dat een aanzet om aan een kunstkring te gaan denken", zo vertelt Trees Klijn, die nu twee jaar in Leiderdorp woont, na eerst jarenlang in verschillen de landen over onze wereldbol verspreid te hebben gewoond. Om haar heen kijkend is zij tot de overtuiging gekomen dat Lei derdorp een gemeente is die zich heel snel heeft gevormd, "maar waar verder weinig gebeurt." "Ik wil niet zeggen dat het een doods dorp is, maar het is duide lijk een forensendorp. Dat neemt echter niet weg dat mensen crea tief bezig willen en kunnen zijn. Dat zijn er zeker genoeg, maar er zijn geen mogelijkheden, er moet een gelegenheid zijn", zo verdui delijkt de kunstenares, daarmee doelend op de stimulans die van een kunstkring kan uitgaan op iedereen die creatief bezig wil zijn. Niet elitair "Het is zeker niet de bedoeling dat het bij elkaar brengen van kun stenaars binnen een dergelijke kring elitair gaat werken. Door genoeg kunstenaars samen te brengen kun je volgens mij ook ieder ander Leiderdorper aan trekken om mee te werken en te denken over de activiteiten." Zij denkt zelf daarbij in eerste in stantie aan het op touw zetten van allerlei happenings waarop de kunstkring zich met werk stukken of ludieke acties aan het publiek presenteert. "Je kunt zoveel dingen om je heen doen. Neem nou het kleuren van de omgeving. Niet alleen in Lei derdorp, maar overal om je heen in Nederland is erg weinig kleur, dit in tegenstelling tot vele zuidelijke landen. Ik kan mij voorstellen dat je in de zomer met een project begint, waarbij schuttingen worden geverfd. Dez zomermaanden lenen zich verder uitstekend voor bijvoor beeld straattoneel en straatteke nen. Op scholen zouden wed strijden kunnen worden gehou den welke school het mooist het schoolplein kan intekenen en kleuren. Zo zijn er nog talrijke activiteiten te bedenken waarbij iedere Leiderdorper te betrek ken is." Zij is zich ervan bewust dat niet ge lijk kan worden verwacht dat ie dere Leiderdorper zich han denklappend achter de plannen schaart. "Dat is iets wat zich moet ontwikkelen. Maar je kunt je toch voorstellen dat veel men sen best wel plezier zouden heb ben aan een leuk ingericht en kleurrijk pleintje voor hun deur." Momenteel wordt Trees Klijn al met haar plannen ondersteund door zo'n 25 mensen die actief mee willen werken. "Het zijn niet allemaal kunstenaars, dat hoeft beslist niet. Wij wonen hier nu eenmaal allemaal en willen er gewoon iets moois van maken." Binding Naast het betrekken van de Leider dorpers bij de kunstkring en het stimuleren van hun creativiteit hoopt de initiatiefneemster dat de kring ook tot een bindingsele ment kan worden voor de plaat selijke kunstenaars. Zo zou de kunstkring plaatselijke exposi- VOORSCHOTEN - Het Am bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voor schoten heeft vele stijlloze reparaties en aanpassin gen moeten verduren sinds de bouw in 1635. Het gebouw is nu van binnen helemaal kaal gemaakt, omdat een grootscheepse hersteloperatie zal plaats vinden en daardoor zijn veel van de oorspronkelij ke trekken weer terug te vinden. Steen voor steen en balk voor balk wordt momenteel bekeken en gerepareerd, een klus die eni ge jaren vergt. Maar er is nu wel een begin gemaakt met het her stel in oude luister van het Am bachts- en Baljuwhuis. Wie er gebruik van zal gaan maken is nog niet bekend. Het Ambachts- en Baljuwhuis is onbetwist het meest besproken monument in Voorschoten. In 1912 accepteerde de gemeente het gebouw als een schenking van jonkheer Steengracht van t Duivenvoorde met een kapitaal van 5.000 gulden. De gemeente lette töen waarschijnlijk meer op het geld dat in de gemeentekas kwam, dan op wat er met het huis zou moeten gebeuren. Jonkheer Steengracht Van Dui venvoorde had in zijn testament bepaald "dat de gemeente het steeds ter nutte der ingezetenen beschikbaar stelle." Sinds 1912 is het gebouw voor allerlei doelein den gebruikt zo was de avondte- kenschool er gevestigd, werd het gebruikt als opslagplaats voor distributiegoederen m de laatste wereldoorlog, als streekmuziek- school en tot voor kort was de Wereldwinkel er gehuisvest. Terwijl alle gevels in de Voorstraat tot monument werden verklaard en vele particulieren hun gevel zelf restaureerden, stelde de ge meente de opknapbeurt van het Baljuwhuis steeds uit. In 1947 stelde de toenmalige gemeente raad een krediet van 1000 gulden beschikbaar voor het maken van een schetsplan voor het herstel. Op dit moment heeft de gemeen teraad meer dan één miljoen be schikbaar gesteld voor een totale restauratie. Aan dat laatste raadsbesluit gingen vele lange vergaderingen vooraf. Tal van onderdelen van de res tauratie gaven reden tot onenig heid. Langdurig is er gepraat over een zogenaamde momu- mentale trap, die het gebouw eens gesierd zou moeten hebben. Daar is tot nu toe nog niets over gevonden. Vrijwel geen muur is ongeschonden de eeuwen door gekomen. Hier en daar zijn door gangen gemaakt en anderen weer gedicht. Niets herinnert meer aan de begin periode toen het gebouw ook nog als woonhuis werd gebruikt. Er is geen enkele bedstee meer over en zelfs het "secreet" is ver dwenen. Een w.c. binnen in huis was in de 17e eeuw een uitzonde ring. Drankmisbruik Waar nu het café 'Het wapen van Voorschoten' is was vroeger de herberg van de schout. Daar wer den rechtzittingen gehouden, totdat drankmisbruik de zittin gen verhinderde. Dat was aanlei ding om te komen tot de bouw van een apart huis, 'Het Am bachtshuis'. Om te bouwen wer den er zeven leningen afgesloten tussen 1635 en 1638 voor een to taal bedrag van 4.266 gulden. De Kerk van Voorschoten was één van de kredietverlenende instel lingen. De aflossing van de leningen en de rente gaf nog al wat problemen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat via een soort belasting op bier en wijn het benodigde geld zou worden verkregen. Na protesten van de herbergiers van Voorschoten kwam hieraan een einde. In 1647 kreeg Arend van Wassenaar-Duivenvoorde als heer van Voorschoten toestem ming om het restant van de le ning te verhalen op de burgers. Het Ambachtshuis had tot 1795 een belangrijke functie als 'rech- thuys en raethuys'. Ondertussen was wel in 1667 toestemming verleend tot het aanleggen van een straat (de huidige Voor straat). Het Ambachtshuis werd uitgebreid met een huis voor de baljuw (ambtenaar die in die tijd de vorst vertegenwoordigde) het kreeg een gevangenis en had enige tijd een binnendoor ver binding met 'Het wapen van Voorschoten'. Die oude verbin ding is nu weer terug te zien in de muur. Drankmisbruik van de notabelen was er de oorzaak van dat de deur naar het cafe weer gesloten werd. In 1870 kocht jonkheer Steen gracht Van Duivenvoorde het Ambachtshuis voor 1850 gulden van de arts Herman Reyers. Van af 1879 werden er weer gemeen teraadsvergaderingen gehouden. In 1894 kwam daaraan een einde toen de gemeente een pand in de Treubstraat als raadhuis kocht. JOOP PEETERS Het Ambachts- en Baljuwhuis archieffotohet belangrijkste ment van Voorschoten wordt weerin oude luister hersteld. ties, opdrachten en het uitwisse len van kunstwerken kunnen be vorderen. "Je zou zelfs met een groep Leider dorpers, ook niet-kunstenaars, een collectie werk kunnen opzet ten waarmee je bijvoorbeeld het land in gaat. Hier zijn wel een aantal kunstenaars in het dorp, maar daarnaast kan iedereen die goed werk produceert deelne men aan bijvoorbeeld zo'n rei zende tentoonstelling." Zij wijst erop dat om ons veel men sen zijn die thuis al jarenlang ac tief bezig zijn met werkstukken. "Het komt er tot nu toe niet uit. Er moeten voorlopers zijn, deze mensen hebben gewoon een vormgeving nodig. Ik ben ervan overtuigd dat er genoeg mensen zijn, die creatief actief zijn en die ook echt iets goed kunnen orga niseren." Onderschat Het stimuleren van deze mensen is een taak voor de kunstkring, ver der denkt Trees Klijn aan het or ganiseren van kleine cursussen ter begeleiding van de deelne mers, als daar tenminste belang stelling voor is. Een andere doel stelling die zij de kring wil mee geven is het bewustmaken van de mensen voor kunst. Dit moet gebeuren via dia-avonden, lezin gen en muziekavonden. "Zulke lezingen moeten een beter be grip scheppen bij de mensen. Ook vind ik dat er uitleg door de kunstenaars moet worden gege ven bij tentoonstellingen." Naast verduidelijking van kunst moet de kunstkring in de ogen van Trees Klijn ook de in ons land nog minder gewaardeerde en onderschatte kunsten, zoals de fotografie een duidelijke stoot in de goede richting geven. "Het is toch belachelijk als je ziet wat er in Leiden en omgeving maar aan fotografie wordt geëxpo seerd, terwijl dat toch een vol waardige kunst is. Ik schaar foto grafie dan ook altijd onder de beeldende kunsten, maar in het algemeen wordt deze bezigheid hier in tegenstelling tot het bui tenland, nog niet onder deze noe mer gebracht. Vreemd dat foto grafische etsen wel als kunst zijn geaccepteerd en de fotografie zelf niet of nauwelijks." Trees Klijn ziet de toekomst voor de kunstkring heel optimistisch tegemoet simpelweg omdat ie dereen volgens haar in principe creativiteit in zich heeft. "Door de buitenstaander wordt veelal bepaald of die eruit komt of niet. Het initiatief moet vaak van ie mand anders komen. Het hoeft uiteindelijk niet allemaal kunst met een grote k te zijn. Iedereen heeft iets in zich en dat haal je er als kunstkring wel uit", zo is haar volle overtuiging. CHARLES LENNARTZ Stichting niet in cassatie LEIDEN - Het bestuur van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting gaat niet in cassatie te gen de uitspraak van het Haagse gerechtshof in het geschil tussen een aantal studenten en studen tenhuisvesting. Het gerechtshof had in hoger beroep bepaald dat de Stichting Leidse Studenten huisvesting ten onrechte de stu denten, die een kamer op de Klikspaanweg hadden, de toe gang op het terrein had ontzegd. Het bureau had dat gedaan nadat de studenten zich in augustus '79 schuldig zouden hebben ge maakt aan het zingen van Nazi liederen en het doen van anti-se- mitistische uitlatingen. Het ge rechtshof achtte dat niet bewe zen in tegenstelling tot de recht bank eerder. neelszaken, 20 t Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 u Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, tel. 122000, van 10-12 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren. Voorlichting en bege-. leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vrijd soos van 15-17 uur. Leidse werkgroep Homoseksualiteit - Caeliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp en advies-bureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. Zoeterwoude - Sjaloomschool, Vel- deichstraat, vrouwencafé cabaret en discussieavond, 20.15 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 30 jan tot 6 febr door: Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek van Breest-Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. OEGSTGEEST - Het plan van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten om in de nieuwbouw wijk "Haaswijk" in Oegstgeest opgenomen 300 woningwetwo ningen (goedkope huizen) niet te bouwen is gistermiddag van ta fel geveegd tijdens een onder houd tussen het fonds en burge meester en wethouders. Dit geheime ontwerp van het Bouwfonds dat was opgesteld omdat verwacht werd dat het ministerie van volkshuisves ting niet de door het fonds ge vraagde grondprijs van deze wo ningen wil subsidiëren zal nu geen onderwerp van gesprek zijn. Afgesproken is nu dat zowel het Bouwfonds als de gemeente een zodanige exploitatieberekening van de woningwetbouw gaan voeren, dat zij allebei een deel van het verlies van 1 miljoen gulden zullen gaan dekken. Het overgrote deel van dit tekort moet echter toch worden gedekt door een verhoging van de ka- velprijs door het ministerie. De gemeente en het Bouwfonds gaan daarover nu samen moge lijk al volgende week met het ministerie onderhandelen. Burgemeester Scheenstra heeft goede hoop dat er een positief resultaat uit voortvloeit omdat in omliggende gemeenten (Noordwijk) een hogere kavel- prijs per woningwetwoning door het ministerie werd toege staan. Met het oog op de komen de onderhandelingen wil de bur gemeester nu nog niet zeggen of de gemeente eventueel de rest van het ekort zou dekken als het ministerie de grondprijs niet zou verhogen. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49,55 perp post f71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 5 f 0,70 LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Alq redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef: J. M. J. Post J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Örussel. Londen. Parijs. Washington Cai-o Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sooder? 371-155854 oorschoten: J. Peters 071-769935. Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2