Personeel bezet reumacentrum "Kritiek op opleiding is juist" Oud gebeente van patiënten met syfilis Lager keurloon slachterijen Protest tegen beleid directeur Boze actievoerders willen behoud pont Zigeuners eisen verbod op uitzetting Geneeskundig directrice Van den Berghstichting Noordwijk "5 mei als feestdag voor ons ongewenst" WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 ROTTERDAM (ANP) - Een deel van het bijna 170 mannen en vrouwen omvattende personeel van het rheuma-centrum in Rotterdam-Hillegersberg is gistermiddag een bezettingsactie begonnen uit protest tegen het beleid van de economisch-directeur en van het bestuur van de stichting, die het rheuma-centrum beheert. Volgens een woordvoerster van de actievoerders is het plan voor de bezetting bedacht door vertegen woordigers van alle in het ver pleegtehuis werkende discipli nes, behalve het verpleegkundig personeel. Doel is ondernemingsraad- secretaresse J.v.d. Berg, de over heid nu eindelijk eens te interes seren voor het slechte directiebe leid en voor het feit dat het stich tingsbestuur daar niets aan doet. Behalve bezwaren tegen het functioneren van economisch- directeur Turkenburg is men er woedend over dat het bestuur on danks dringende verzoeken van de ondernemingsraad nog steeds niet heeft gezorgd voor de ver vanging vart de medisch- directeur en de verpleegkundig directrice, die beiden al geruime tijd wegens ziekte niet hun werk kunnen doen. Volgens de woordvoerster van de bezetters is de ziekte van de ver pleegkundig directrice een regel recht gevolg van de slechte ver houding met de economisch- directeur. "Het bestuur reageert niet op onze klachten en wil geen overleg over onze voorstellen, er worden regenten-methodes ge bruikt", aldus de secretaresse. De actie van het personeel heeft in ieder geval al tot gevolg gehad, dat de regionaal inspecteur Zuid- Holland van de inspectie volks gezondheid zich gisteren aan het eind van de middag naar Rotter dam spoedde voor overleg met de actievoerders. Volgens de woordvoerster van de bezetters gaat de verpleging van de ongeveer 130 patiënten ge woon door en verandert er voor het leven van de patiënten in het tehuis niets. Het rheuma- centrum in de Rotterdamse wijk Hillegersberg is het enige insti tuut in Nederland waar rheuma- patiënten langdurig intern wor den verpleegd. De bemiddeling van de regionaal inspecteur voor de volksgezond heid leidde gisteravond niet tot opheffing van de bezetting. De actievoerders blijven op hun standpunt staan dat economisch directeur Turkenburg weg moet. Volgens woordvoerder Jannie van den Berg heeft de deskundi ge van volksgezondheid wel ge probeerd de bezetters van me ning te doen veranderen, maar dat is volgens haar niet gelukt. Volgens de woordvoerder heeft de regionaal inspecteur wel steun toegezegd voor het geval Turken- burg inderdaad het veld ruimt. Dan zal de huidige verpleegkun dig directrice voorlopig de lei ding krijgen van het centrum, bij gestaan door een economisch deskundige die door volksge zondheid zal worden aangewe- het rheumacentrum in Rot- Overbelaste hoogleraar in staking UTRECHT (ANP) - De Utrechtse hoogleraar in de rechtsgeleerd heid prof. mr. O.A.C. Verpaalen is deze week een demonstratieve onderwijsstaking begonnen. Hij heeft het bijltje er bij neer gelegd omdat hij in z'n eentje onmoge lijk 500 rechtenstudenten onder wijs kan geven en ook nog eens hun tentamens kan afnemen. Volgens prof. Verpaalen heeft het faculteitsbestuur tot nu toe ge weigerd om een medewerker te benoemen die hem werk uit han den kan nemen. Uit protest daar tegen heeft de hoogleraar naar het stakingsmiddel gegrepen. Hij vindt het erg vervelend om dat te doen maar iets anders zit er vol gens hem niet op. "Ik kan de kwa liteit van het onderwijs niet meer garanderen", zei hij. ROTTERDAM/RIDDER KERK (ANP) - De actievoer ders die vechten om het be houd van het veerpontje Krimpen aan de Lek/Slikker veer/Kinderdijk zijn in grote woede ontstoken nu bekend is geworden dat een kleuter leidster gisteren op weg naar school is aangereden door een auto en als gevolg daarvan in een ziekenhuis is beland. De kleuterleidster de twintigja rige mej. De Lijster, kreeg het ongeluk toen zij bezig was op haar fiets de omweg van ze ventien kilometer van haar woonplaats naar haar school in Krimpen aan de Lek af te leggen, nu ze sinds begin deze week geen gebruik meer kan maken van het voetganger spontje naar Krimpen. Volgens actieleidster Meta de Visser uit Ridderkerk zijn po gingen om tegen betaling mee te varen op het pontje, dat nog een maand in de vaart blijft voor werknemers van enkele bedrijven in de buurt, mis lukt. Aleen de werknemers mochten mee als zij tenmin ste een speciaal pasje konden tonen. De actie heeft tot doel om geld in te zamelen om de voetgan gerspont te redden. Voorts wil men bereiken dat dergelij ke veerbootjes gerekend wor den tot het openbaar vervoer zodat een voortgang van de exploitatie niet afhankelijk is van subsidies en pontgelden. De veerdienst Krimpen/Slik kerveer/Kinderdijk is begin februari opgeheven omdat de exploitant het veer niet meer rendabel vond. Vondst in Utrecht: UTRECHT - Bij opgravingen in de Utrechtse St. Jacobsstraat zijn honderden skeletten gevonden van syfilis-patiënten uit de vijf tiende en zestiende eeuw. De stoffelijke resten werden ontdekt bij de plaats, waar van 1504 tot 1818 het Sint Jobsgasthuis heeft gestaan, een ziekenhuis dat aanvankelijk speciaal bedoeld was voor syfilis-patiënten. De geslachtsziekte, door Spaanse matro zen van Columbus uit Amerika "geïmporteerd", eiste in 1497 in Nederland haar eerste slachtoffers. Het Sint Jobsgasthuis was het eerste Nederlandse hospitaal speciaal voor syfilis-patiënten. Het gebouwtje werd wijselijk buiten de stadswallen neergezet. In 1649, toen de geslachtsziekte over een vele slachtoffers eisend hoogtepunt heen was, werd het Jobs gasthuis ook een oude mannnenhuis. In 1818 werd het gebouw gesloopt. Op het bij het gasthuis horende kerkhof zijn in enkele weken tijd bijna 200 soms nog vrij gave kisten met skeletten opgegraven. Uit "kne kelputten" diepten de Utrechtse stadsarcheoloog drs. T. Hoek stra en zijn medewerkers bovendien nog eens botten van zón honderd mensen op. Volgens één van Hoekstrós medewerkers zijn sommige opgegraven eikenhouten lijkkisten nog van dus danige kwaliteit dat er "met succes wat fraaie boekenplanken van kunnen worden gezaagd". De skeletten en delen daarvan zullen worden onderzocht door drs. W. Perizonius, die als pre- historicus is verbonden aan het instituut voor antropobiologie van de Utrechtse Rijksuniversiteit. Dat instituut werkt aan het opzetten van een goed gedocumenteerde skelettencollectie, waarmee informaties kunnen worden verkregen over vroegere leefgewoonten, voeding, klimaat, flora en fauna. De skeletten die bij het voormalige Jobs gasthuis zijn gevonden worden op een door Hongaarse onderzoekers ontwikkelde methode onder zocht. Het gaat daarbij onder andere om geslachtsbepaling op basis van chemisch onderzoek van hormoonresten. Leeftijdsbe paling, aan de hand van botstructuur en bepaling van erfelijke zaken waaronder de bloedgroep, eveneens met chemische me thoden. DEN HAAG (ANP) - De vier advo caten van de voorlopig op een camping bij Almere verblijvende 106 zigeuners hebben gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag te gen de Staat der Nederlanden (justitie) schorsende werking geëist van het bevel tot uitzetting. Voordat staatssecretaris Haars (Justitie) een beslissing neemt, zal volgens de eisers eerst in hoogste instantie (Raad van Sta te) moeten w orden beslist over de aanvraag van de zigeuners voor een verblijfsvergunning in Ne derland op humanitaire gronden (de zogenaamde gezinshereni ging). Het ministerie van justitie heeft in middels de vergunning tot ver blijf van elf van de betrokken zi- geuners afgewezen tot uitzetting gelast. Over de anderen heeft het ministerie nog geen beslissing genomen. De advocaten vroegen de president voorts de Staat der Nederlanden de verplichting op te leggen om internationaal overleg over deze kwestie te plegen zodat een rege ling voor de zigeuners wordt ge troffen waarbij de grenzen van de naburige landen worden openge steld. Advocate mr. Geelske Eelsing wees op de specifieke samenlevings vorm van de zigeuners, waarbij de familiebanden doorgaans zeer nauw en hecht zijn. "Uitzetting betekent dan ook een onherstel baar verbreken van de onderlin ge banden. De culturele identiteit wordt hiermee miskend", aldus de advocate. UTRECHT (ANP) - De slachterij en, georganiseerd in de centrale organisatie van de vleesgroot handel, zullen voor vleeskeurin gen, verricht na 1 januari jl, tot nader order 35 procent minder betalen dan het officiële tarief. Op een gisteravond in Utrecht ge houden vergadering, waar ruim 150 van de ongeveer 250 leden van de organisatie aanwezig wa ren, is dit besloten. Hjt percentage van 35 werd geko zen, omdat de tarieven voor het keuren van vlees per 1 januari met 5 procent omhoog zijn ge gaan, terwijl die voor het keuren van voor export bestemde leven de dieren met 30 procent omlaag gingen. De slachterijen vinden dat zij hierdoor in een te nadelige concurrentiepositie komente verkeren tegenover de "levende" export. "De overheid is bezig werkgelegenheid te exporteren", zo zei de voorzitter van de organi satie, L.de Wijze. Hij rekende uit dat het keuren van 10.000 geslachte varkens nu 140.500 gulden kost, het keuren van 10.00 levende varkens slechts 17.500 gulden. Lijk gevonden in moddersloot HAZER9WOUDE-RIJNDIJK - In eeji moddersloot in Hazerswou- de-Rijndijk is dinsdagmiddag het lijk aangetroffen van de 52-jarige P.H. V. Bos uit die plaats. De man werd sinds zondag vermist. De rijkspolitie Den Haag sluit een misdrijf uit, aldus een woord voerder. Vermoedelijk is de man na een be zoek aan het plaatselijke sport park zondag tegen de avond door de duisternis overvallen en voor over in de moddersloot terecht gekomen, waarna hij is verdron ken of gestikt, aldus de politie. BODEGRAVEN - Een brand in een bijgebouw van een tot wo ning verbouwde molen aan de Dammekant in Bodegraven heeft gistermiddag voor enkele duizen den guldens schade aangericht. De brand brak uit bij werkzaam heden met een gasbrander aan het dak. De aannemer die de werkzaamheden verrichtte slaag de erin het vuur zelf te blussen. Oude slagboom maakt plaats voor ahob BODEGRAVEN - De twee spoor wegovergangen in Bodegraven zullen over ruim een jaar worden vernieuwd. De bijna antieke, handbediende slagbomen zullen plaats maken voor automatische halve overwegbomen, de zoge noemde ahob's. Dat brengt met zich mee dat de wachttijden voor het verkeer op de Oud Bodegraaf- seweg en de Goudseweg bij het passeren van een trein aanmerke lijk zullen worden verkort. Een verbetering die naar verwachting blijvend zal zijn, aarigezien de NS op het traject Utrecht - Alphen geen plannen heeft voor spoor wegverdubbeling of drukker treinverkeer. NOORDWIJK - "Ik wil absoluut geen welles-nietes-spel- letje spelen. Meneer Mak's kritiek is volkomen legitiem (juist red.). Wel is het belangrijk in de gaten te houden uit welke invalshoek die kritiek wordt gegeven. Meneer Mak heeft bijvoorbeeld bezwaren tegen het beoorde lingssysteem zoals dat hier op de Van de Berghstichting wordt gehanteerd. Hij doet dat als beoordeelde. Het is zinnig te weten met welke problemen je als beoordelaar krijgt te maken". Aan het woord is mevrouw T. Pou- wels, geneeskundig directrice van de Noordwijkse Van den Berghstichting. In een gesprek gaat zij in op de kritiek zoals die in deze krant werd gegeven door A. Mak, leerling-verpleegkundi ge van deze zwakzinnigen-in richting. Mak's kritiek betreft niet zozeer de Van den Berghstichting de (Zwakzinnigenzorg)-opleiding in het algemeen. Hij heeft zich in middels opgeworpen als contact persoon voor zijn regio van de Nederlandse Christelijke Bond voor Overheidspersoneel (NCBO). Verbaasd Pouwels staat lichtelijk verbaasd tegenover dit initiatief van Mak. "De Van de Berghstichting heeft al 37 jaar lang een NCBO-afde- ling binnen haar gelederen. Deze afdeling staat onder leiding van de heer Smeeding en is specifiek gericht op de gezondheidszorg. Alle vergaderingen die deze af deling houdt zijn te vinden in de Bergh-gids en ook in het intro- duktieboek dat iedere leerling aan het begin krijgt is hierover alles te vinden", vertelt Pouwels. Ze voegt eraan toe dat door de leer lingen ook een zogenaamde cur- sistenraad in het leven is geroe pen. Een orgaan dat echter al weer is opgeheven doordat "het moeilijk tot functioneren kwam". "Er is altijd weinig spirit voor geweest", legt Pouwels uit. "Alles liep via de docenten en de klassevertegenwooordigers". Terug naar Mak's kritiek. Mak spreekt van een slecht gecoördi neerd onderwijs. Pouwels daar over: "Ik kan me heel goed voor stellen dat de Z-opleiding voor veel leerlingen heel moeilijk is. De opleiding is, zoals die nu in elkaar steekt, pas 3 jaar geleden ingericht. We verkeren dus nog in een experimentele fase. De moeilijkheid is dat de problemen die zich dan voordoen niet kun nen worden voorkómen. We moeten constant bijstellen. Een wijziging in de inhoud van het werk brengt een wijziging in de opleiding met zich mee. En niet andersom", verklaart Pouwels. Zonder zich zelf al te veel op de borst te willen kloppen vindt Pouwels dat de Z-opleiding van haar stichting "de concurrentie met die van andere stichtingen aan kan. "Ik weet dat je dat ge makkelijker kunt zeggen als je er wat verder vanaf staat zoals ik, maar we hoeven ons niet te scha men voor onze opleiding". "Gebrekkige begelei ding" Over de door Mak gesignaleerde gebrekkige begeleiding zegt Pouwels: "Ik weet dat ik zo'n 30 begeleiders moet hebben. Maar we weten nog niet precies hoe ze moeten werken en dan heb ik er niets aan. De begeleiding is ove rigens een taak van de pavil- joenshoofden maar ook van de collega's". Voor het onderwerp beoordeling roept mevrouw Pouwels de hulp in van B. van den Brom, sociaal pedagoog, die betrokken is ge weest bij de coördinatie van het nieuwe beoordelingssyteem. Zelf wil Pouwels er nog wel over kwijt dat er veel studie aan is voorafgegaan en "dat er niets moeilijker is dan het maken van een goed beoordelingssysteem". "En dat terwijl het niets meer is dan de leerling een stukje inzicht te geven in zijn eigen functione ren". Het 'Berghse beoordelingssys teem' werkt met letters. A staat voor uitmuntend, E voor zeer slecht. Volgens Mak een "te on persoonlijke benadering". Van den Brom legt uit hoe de vork in de steel zit: "De wet schrijft een 3-deling voor. Wij hebben de A en de E er aan toegevoegd om ook de uitersten te kunnen uit drukken. Beoordelen is altijd moeilijk. Of je het nu met cijfers of met letters doet. Met cijfers kan niet want wij kunnen hier niet gaan optellen en middelen. Persoonlijk vind ik de verklaring van de toegekende kwalificaties veel belangrijker. Die staat er dan ook onder. Aan de beoorde ling gaan zeer uitvoerige ge sprekken vooraf. De beoordeling mag geen verrassing zijn", ver telt Van den Brom. Hoofdzaak Van den Brom legt uit dat er al heel veel aan het beoordelingssys teem is gesleuteld. "Je zult ech ter nooit een systeem vinden dat Iedereen tot tevredenheid stemt. Niet voor niets wordt het elk jaar geëvalueerd". Hoewel ook Van den Brom de moeilijkheden erkent van een beoordeling op zich ziet hij er wel de noodzaak van in. "Als je je beperkt tot een gesprek bestaat het grote gevaar dat het allemaal wat zweverig wordt. Die letters zeggen het wat absoluter. Ze hebben betrekking op rubrieken (bijv. het omgaan met de bewo ners, zelfstandig werken, samen werking en leidinggevende capa citeiten) die weer zijn onderver deeld in deelfacetten. Met zo'n letter geven we aan waar de zwakke punten liggen". Bij de opstelling van het systeem is volgens Van den Brom gebruik gemaakt van diverse systemen. Ook die van het bedrijfsleven. "Het moeilijkste blijft om een systeem te vinden waar de beoordelaars mee kunnen werken. Het moet handzaam zijn". Pouwels sluit daar op aan: "Het vervelende is dat degenen die een beoordeling moeten onder gaan zich niet kunnen losmaken van de gedachte "ik word beoor deeld". Wel hebben wij alle gele dingen van de stichting inspraak gegeven". fw,* Geneeskundig directrice Pouwels van de Van den Berghstichting in Noordwijk: "Onze opleiding is pas drie jaar geleden opgezet en verkeert nog in het experimentele stadium. Daarom moeten we haar constant bij stellen". Pouwels erkent het bestaan van het door Mak gesignaleerde gro te verloop van leerlingen. "Dat is inderdaad te groot. Maar wij kunnen de oorzaken ervan bij lange na niet allemaal wegwer ken. We proberen er nu via zoge naamde exit-interviews achter te komen waarom er mensen weg gaan en wat we er aan kunnen doen". Pouwels is van mening dat veel leerlingen zich op de Z-opleiding verkijken: "Iedereen heeft wel een beetje een indruk van wat ziekenverpleging inhoudt. Zwakzinnigenzorg is echter wel heel wat anders. Ik zou bijna zeg gen datje dat aan den lijve moet ondervinden". Wonen Tenslotte nog de huisvesting. Vol gens Mak vertrekken veel men sen naar elders omdat ze in Noordwijk geen woning kunnen vinden. Gevolg: een plotselinge stagnatie van allerlei samenwer kingsverbanden. Pouwels: "Dat is inderdaad een heel groot probleem. Wij hebben hier een interne, niet verplichte huisvesting voor 300 mensen. Maar je houdt natuurlijk het pro bleem dat veel mensen streven naar een duidelijke woon/werk- scheiding. En de samenleving verhindert dat. Niet alleen in Noordwijk. Ik hoor dezelfde klachten uit de Randstad en zelfs uit de Veluwe". "De gemeente Noordwijk heeft overigens wel een open oor voor deze klachten. Er is nieuwbouw voor personeel van de stichting op komst. Maar dat vergt een he le procedure en dus tij4" WIM KOEVOET RIJNSBURG - "We moeten er voor waken dat de niet- oranjegezinden 5 mei be langrijker gaan vinden dan Koninginnedag en be vrijdingsdag tot feestdag gaan bombarderen. Daar om gaan we het oranje- concert dat altijd in de feestweek plaatsvond ver schuiven naar 5 mei". Aldus de voorzitter van de Rijns- burgse Oranjevereniging tijdens de 35ste jaarvergadering van de grootste 'oranjeclub' van Neder land. Met deze verschuiving wil len de Rijnsburgse oranjegezin- den het gebrek aan animo van koren om in de feestweek aan te treden opheffen. "Zo gaat 5 mei niet onopgemerkt voorbij en zal er op 30 april toch volop feest worden gevierd", sprak de voorzitter in de Voorhof voor een gehoor van ruim 200 le den. Ook voor de Rijnsburgse school kinderen verandert er het een en ander in vergelijking met voor gaande jaren. Op Koninginnedag zal hun geen artiestenprogram ma meer worden voorgescho teld, maar zullen er kinderspelen worden gehouden langs de Vliet. Voorts ligt het in de bedoeling 's morgens een optocht te organise ren, waar alle klassen van de la gere school aan zullen deelne men. De scholieren moeten hier in een spreekwoord uitbeelden en de mensen 'langs de kant' worden door een prijsvraag ge stimuleerd te raden om welk spreekwoord het gaat. De traditionele wielrenwedstrijden zullen weer op het Frederik- soord-parcours worden verre den. In plaats van 3 zullen er nu 4 Burchtronden worden gehou den. Voorstellen uit de vergadering tot het organiseren van vuurwerk en om iets op touw te zetten vdji de zieken zullen op hun haalbaar heid worden onderzocht Naar alle waarschijnlijkheid zal in de feestweek de vorig jaar zeer ge slaagde zeskamp tussen buurt verenigingen worden herhaald. Ook op bestuurlijk niveau een ver andering: de niet meer herkies bare J.T.M. Loerakker wordt ver vangen door G. de Best.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19