'n Hobby-bril... BRIL 58 Parvo: epidemie of jaarlijks verschijnsel? Gevangenen mogen vrij vergaderen Reportage Kukident reinigt uw kunstgebit zoals eenborsteltje alléén'tniet kan. I2QQHI Uitspraak Haarlemse rechtbank Kukident maakt uw kunstgebit grondigen hygiënisch schoon. Opmerkingen tegen Pais vallen verkeerd WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 PAGINA 17 LEIDEN/LI99E - De vele hondenbezitters in Neder land, een slordige miljoen bij elkaar, zijn opge schrikt door alarmerende berichten over het hon- denparvo-virus dat de kop (weer) opsteekt. Het vi rus zou bijna in alle gevallen dodelijk zijn. Het ge rucht gaat dat de entstof tegen parvo bovendien schaars is. En in principe kan geen hond aan de ziekte ontkomen. Het uiterst besmettelijke virus wordt via de uitwerpselen op straat verspreid. Woedt er inderdaad een parvo-epidemie? De Leidse dierenarts mevrouw Vestjens. vindt die alarmeren de berichten overdreven. Volgens haar is er zeker sprake van een toename van het aantal parvo-ge- vallen. "Zonder meer. Maar dat is een jaarlijks te rugkerend verschijnsel. En om dan gelijk van een epidemie te spreken..." Toch neemt het aantal gevallen jaarlijks sterk toe, zo gelooft de Lissese dierenarts 9cheele. "De veteri naire wereld heeft wat de parvo betreft tot nu toe de kat uit de boom gekeken. Zo langzamerhand zijn entcampagnes wel noodzakelijk, gezien het jaarlijks toenemend aantal parvo-gevallen." 9chee- le wacht niet af. Met de collega's waarmee hij in de Bollenstreek een associatie vormt heeft hij speciale entings-spreekuren ingelast. Middels advertenties in plaatselijke bladen worden de hondenbezitters opgeroepen hun beesten a raison van zo'n drie tien tjes een prik te laten geven. Mevrouw Vestjens zegt dat het aantal honden dat 's winters last krijgt van parvo-sympto- men (braken, diarree) in het winterseizoen altijd oploopt. Per slot van rekening is de mens 's winters ook vatbaar der voor griep als 's Tientallen hondenbezitters in de rij om hun viervoeters te laten inenten tegen het gevreesde Parvo-virus. "Maar nu ineens gaat de hele heisa van vorig jaar, toen er voor het eerst zoveel om par vo te doen was, zich herha len. Terwijl het gewoon een jaarlijks terugkerende ziekte Alleen de nadm van de beruch te ziekte is vrij nieuw. De ver schijnselen, de ziekte zelf, zijn al een paar jaar bekend in de veterinaire wereld. Parvo is vergelijkbaar met de alou de en gevreesde katteziekte bij katten en stamt daar ook van af. De terminologie is (ADVERTENTIE) Alleen Kukident bereikt met zijn unieke 2-fasen werking ook de dieper liggende verontreinigingen. Goede mondhygiëne is belangrijk voor frisse adem en natuurlijk uitziende tan den. Met een borsteltje alléén bereikt u dieper liggende plaatsen niet. En daar ontstaan nu juist bacteriën door achterblijvende etens resten. En die bacteriën kunnen de oorzaak zijn van onaangename geur, irritatie en ontstekin gen. Neem daarom Kukident. Want Kukident bruistabletten reinigen grondig èn hygiënisch. Met als gevolg: een sprankelend schoon kunst gebit en een frisse adem. zeer verwarrend. Parvo kan niet automatisch hondeziek te worden genoemd. Dat woord staat al voor een ande re ziekte, die niets met katte ziekte heeft te maken. Weliswaar is parvo besmette lijk, maar de ziekte kan nooit van hond naar kat (of ander som) overstappen. Voor zover tenminste bekend. Evenals haar collega's wordt mevrouw Vestjens gecon fronteerd met een stroom van mensen in de wachtkamer die bang zijn dat hun hond de gevreesde ziekte onder de le den heeft. "Vaak noemen ze klachten waarmee ze anders niet zouden komen. Want als de hond één keer heeft over gegeven staan de bazen op de stoep. En dat is sterk over dreven. Gebeurt het een paar keer, of zit er bloed bij het braaksel, dan is het wel zaak om snel naar een dierenarts te gaan. Snelheid is dan be langrijk, want het kan in een halve dag gebeurd zijn met een besmette hond. Echt, dat gaat razendsnel. Terwijl de meeste honden het kunnen overleven mits ze snel ge noeg worden behandeld." Mevrouw Vestjens betreurt het dat veel hondenbezitters 'te netjes' zijn om 's avonds of 's nachts met een zieke hond aan te komen. "Dan wachten ze tot de volgende dag en is het meestal te laat. Zet er als jeblieft in dat ze best 's avonds mogen bellen, al is het midden in de nacht." Schaars Ze spreekt geruchten als zou er in Nederland geen entstof meer voorradig zijn tegen. "Er is zat. Zoveel als je heb ben wilt. Vorig jaar moesten we het nog doen met entstof tegen katteziekte. Maar sinds een half iaar is er een sneciale stof voor honden ontwikkeld. Waarmee ik niet wil zeggen dat die katten-entstof slech ter zou zijn. Beide middelen kunnen door elkaar heen worden gebruikt." In de praktijk van mevrouw Vestjens en haar man wordt momenteel "behoorlijk geënt. We raden het nu ook aan. Tot voor kort deden we dat niet, maar nu liggen de zaken anders. Als je het ie mand afraadt en diens hond krijgt dan toch parvo... Echt dringend raadt ze het en ten van jonge en bejaarde honden aan. "Het zijn altijd of de hele jonge, of de oude dieren die de minste weer stand tegen parvo hebben. Voor de hele jonge hondjes, tot een jaar ongeveer, is de ziekte meestal dodelijk. De tussengroep herstelt er veel vaker van, mits je er dus snel bij bent. En je kunt het risico niet lopen om een hond die dagelijks met andere honden in contact komt niet in te en ten. Want ook door snuffelen, likken kan een hond worden besmet. De mens zelf kan het virus ook overbrengen, maar hij krijgt het zelf niet." Echt voorkomen kan de hon denbezitter de ziekte niet. Het beest moet toch worden uitgelaten. "En het komt overal vandaan. Het is niet nodig bepaalde plekken, par ken of plantsoenen, te mij den. Het is bovendien weinig reëel om te beweren dat je je hond niet in de stad mag uit laten. Ik zou 'm niet los laten lopen, dat niet. En verder is het zo dat als ik een parvo- hond hier krijg uit een be paalde wijk, er daarvandaan ook geheid andere gevallen komen." Een systeem dat de Amerika nen dat kennen, de honden bezitter die braaf met schopje en plastic zakje achter zijn beest aansjouwt? "Een goed streven" vindt mevrouw Vestjens. "Maar als je hond ziek is gaat het systeem al niet op. Al ben je nog zo van goede wil. Nee, dat zie ik in Nederland nog niet zo gauw gebeuren." Commercieel Ook de Lisser dierenarts Scheele is wars van het be grip 'commercieel'. Hij heeft, samen met een paar collega's, extra spreekuren ingelast. Daarover praat hij niet al te veel. Wel toont hij zich een pleitbezorger voor nationale entcampagnes. "Maar wel licht kan men het eerst plaat selijk oplossen. Zoals in Am sterdam. waar echt sprake is van een parvo-explosie." Dat er vorig jaar geen blijvende waarschuwing van de kant van de Maatschappij voor Diergeneeskunde is geko men kwam volgens dr. Scheele door de onbekend heid met het fenomeen par vo. "Ik verwijt het ze ook niet. De Maatschappij kan ook niet vooruit lopen op wat er gebeuren gaat. Niemand weet of er over drie jaar niet weer een nieuw virus de kop opsteekt. Maar die uitspraak zal er heus nog wel komen." Vooruitlopend op een nationa le aanpak fungeren dus de extra spreekuren in de Bol lenstreek. Scheele moest wel, al is hij zich ervan bewust dat er een commerciële kant aan zit. "Je spreekuur wordt to taal ontwricht door de extra toeloop voor parvo-entingen. Een paar keer was het echt een gekkenhuis. Mensen die buiten moeten staan wachten omdat de wachtkamer over vol is. Die extra toeloop moet je dirigeren." Evenmin als zijn Leidse collega kan dr. Scheele iets over aan tallen parvo-gevallen zeggen. "Het zijn er duidelijk veel meer dan anders, en weer méér dan vorig jaar. Aantal len zijn moeilijk te geven. Ie dereen komt nu natuurlijk als zijn hond braakt of diar ree heeft. In hoeveel procent van die gevallen het parvo betreft, dat weet ik niet. In de plaatsen waar men daar on derzoek naar heeft gedaan was het meestal wel zo. En ik weet dat het elk jaar toe neemt. Dit jaar zijn er in de Bollenstreek voor het eerst doden onder pubs gevallen. Nou. daar zijn wij toch van geschrokken. Niet overal heerst de ziekte even erg, zo meent dr. Schee le. "In gebieden met veel straatvuil zal het erger zijn dan in dunner bevolkte ge bieden zoals de dorpen in de Bollenstreek. Maar zo'n epi demie kan hier ook elk mo ment losbarsten. Zelfs fok kers vergeten snel dat zo'n enting maar een jaar werkt, dat een hond elk jaar op nieuw moet worden ingeent. Je kunt maar beter voorko men dan genezen..." ïasel: De wit e helft van de 'inigt liel opper vlak van uw kunstgebit grondig. Etensresten, rookaanslag. vlekken en tandplak lossen op. Maar Kuki dent doei méér in de tweedeJase. (ADVERTENTIE) diepte. Kukident bestrijdt ook voor het blote oog onzichtbare w ontreinigingen die een onaangenan tnondgeur kunnen veroorzaken. Uw kunstgebit 10 minuten in een glas water, dat is alles. Verkrijgbaar bij uw drogist Gedeponeerd handelsmerk. HAARLEM (GPD) - De Vereniging van Gedetineerden in het Haar lemse Huis van Bewaring II moet eenmaal per veertien dagen voor twee uur een ruimte krijgen waar ze zonder direct toezicht van de directie kan vergaderen. Eens per veertien dagen moet de vereni ging één uur over een ruimte kun nen beschikken voor het houden van spreekuur voor individuele gedetineerde leden die daarvan gebruik willen maken en dit tevo ren aan de directie kenbaar heb ben gemaakt. Dit spreekuur moet ook zonder directtoezicht van de directie van het Huis van Bewa ring mogelijk zijn. Dit heeft de president van de recht bank in Haarlem gistermiddag bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat de Vereniging van Gedetineerden tegen de staat had aangespannen. Het bestuur van de vereniging mag ook regel matig enquÜtes houden onder de gedetineerde leden van de ver eniging. De vereniging moet, naar het oordeel van de presi dent, op gezette tijden met de di rectie van het huis van bewaring overleg kunnen voeren. De vereniging mag ook binnen het huis van bewaring gebruik ma ken van een toegevoegd secreta ris van buitenaf. Het moet wel een maatschappelijk werker of werkster van een erkende reclas- seringsinstelling zijn. dan wel een niet-justitiële, professionele hulpverlener waarmee de secre taris van de plaatselijke reclasse- ringsraad akkoord gaat. De directie van het Huis van Bewa ring II ging eerder akkoord met tweewekelijkse vergaderingen, maar wel met toezicht. Met een secretaris van buitenaf mocht niet worden gewerkt. De directie zag de verenigig ook niet als rechtstreekse gesprekspartner. De vereniging zal met een verte genwoordiger zitting kunnen ne men in de bestaande overlegcom- Over het grondwettelijke recht van vereniging en vergadering zei president mr. H. F. van den Haak in zijn vonnis onder meer dat de „verwerkelijking van dat recht eist dat de vereniging ook als zo danig maatschappelijk kan ope reren". De vereniging als zodanig heeft er dan ook een eigen, zelf standig en door het recht van ver eniging en vergadering be schermd belang bij dat zij als ver eniging kan functioneren. Het maakt daarbij in beginsel geen verschil of het in concreto gaat om zogenaamde interne activitei ten dan wel om optreden naar buiten De president vindt het verweer van de staat dat er al een regeling voor beroep en beklag is en dat de ver eniging daarom in haar eis nict- ontvankelijk is, „ondeugdelijk". Die regeling is volgens de presi dent uitdrukkelijk uitsluitend bestemd voor de individuele ge detineerden. Overleg zonder toe zicht is volgens de president eige, Bezetting rechtswinkel GRONINGEN (ANP) - De rechts winkel in Groningen heeft het buro voor rechtshulp in die stad gisteren bezet uit protest tegen de bezuinigingsvoorstellen van de minister van justitie. Het buro voor rechtshulp verzorgt de toe wijzing voor gratis rechtsbij stand. Wanneer de plannen van de minister doorgaan, zullen min der mensen van de gratis rechts hulp gebruik kunnen maken, om dat de inkomensgrens waarbij die hulp gratis verleend wordt, verlaagd wordt. De rechtswinkel is het met die be zuinigingen niet eens en bezette daarom het buro voor rechtshulp om de aandacht op de ministerie le voorstellen te vestigen. Van daag zou de kamer over de voor stellen spreken. Net zoals iedereèn zijn of haar hobby heeft, heeft iedereen zo z'n eigen idee over bril of kontaktlenzen. Bril 58 komt aan ieders eisen en wensen tegemoet en... betaalbaar! 'n kwestie s-s» van bekijken. r.--/-. n ■Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148. J LEEUWARDEN (GPD) - Er be staat een zeer gerede kans, aldus hoofdofficier van justite mr. G. Bosch van de Leeuwarder recht bank, dat de heer Dijkstra uit Wolvega strafrechtelijk vervolgd zal worden voor opmerkingen die hij vorig jaar maakte tijdens een onderwijsprotestbijeenkomst in Heereveen. Op deze manifestatie van de Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel, waarvan Dijkstra be stuurslid is, bracht hij de bezuini gingsoperatie van minister van onderwijs Pais in relatie met han delingen van vooroorlogse jood se inwoners van Harlingen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17