"Ik voel me sterker dan ooit" Jezek staat voor belangrijk besluit Vilas niet in Argentijns team Boksfraude in Amerika Bettine Vriesekoop vol vertrouwen naar "Top Twaalf WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 Guillermo Vilas MAR DEL PLATA (ANP) - Guiller mo Vilas zal dit jaar geen Davis- bekerwedstrijden voor Argenti nië spelen. Zijn landgenoot José Luis Clerc heeft zich solidair met Vilas verklaard. Niettemin is de voorzitter van de Argentijnse ten- nisbond, Roberto Fernandez, op timistisch over de kansen de beide spelers nog te kunnen overreden. Het nu al maandenlang voortsle pende conflict kende in oktober van het vorig jaar zijn hoogte punt toen de 28-jarige Vilas tij dens een Daviscupwedstrijd te gen Tsjechoslowakije de officials op de eretribune weigerde te groe ten. Vilas meende zo te moeten handelen omdat hij pas laat een financiële vergoeding had gekre gen. Na het voorval werd Vilas geschorst. Zwitserland, In de promotiewedstrijd voor de ko ning Gustaafbeker tegen Neder land zal Zwitserland aanstaande zondag in Dübendorf (een voor stad van Zürichmet op zijn sterkst uitkomen. Heinz Gün- thardt. de huidige titelhouder van het WCT-toernooi in Rotter dam, is niet beschikbaar. Daar naast is de Zwitserse kampioen Yvan Dupasquier geblesseerd. Het Zwitserse team, dat wordt ge traind door de Zuidafrikaan Ray Moore, is samengesteld uit Mar kus Gunthardt, Edgar Schür- mann en Üli Ritschard. Non- playing captain is Jacques Mi- chod. De drie poule-winnaars van de tweede divisie komen een maal tegen elkaar uit. Na de uit wedstrijd tegen Zwitserland - speelt Nederland een week later Apeldoorn tegen Ierland. Tsjech kiest wellicht vandaag voor Oratije ROTTERDAM (GPD) - Het bestuur van Feyenoord denkt in de loop van vandaag te weten of Vaclav Jezek het bondscoachschap bij de KNVB ambieert of dat deze er de voorkeur aan geeft een nieuw dienstverband te onder schrijven in Rotterdam. Gistermiddag beraadde Feye noord zich intern over de trainerspositie, een gesprek met Jezek moet vandaag aan alle onzekerheid een eind make- n gelegen hem als tra ii i voorliet bondscoachschap n. Vast staat wel. dat van Feyenoord- zijde zal worden gepoogd de plot seling fel begeerde Tsjech in de Maasstad te houden. Maai; van wege de grote betekenis, die in de communistische landen wordt toegekend aan het begrip bonds coach. lijkt de uitslag voorspel baar. Ook omdat een overheids instelling als Prago Sport, dat de helft krijgt van Jezeks salaris, het laatste woord heeft. Volgens KNVB-sectiebestuurder Chöufoer ligt het niet meer in de bedoeling om Jezek meteen naar Zeist te halen. Indien Jezek voor de KNVB kiest, gaat het om een periode van 1 juli 1981 tot 31 juli 1982. Ellens Henk Ellens, de huidige oefen- meester van eerste-divisieclub Volendam, zal aan het eind van Europees zwemrecord voor Oostduitser Jörg Woithe HAMBURG (SID) - De Internationale zwemwedstrijden van Hamburg zijn begonnen met een Europese reeordprestatie. In de allereerste race legde de Oostduitscr Jörg Woithe de 100 meter vrije slag af in 50.14 seconden. De 17-jarige olympische kampioen was sinds de Spelen van Moskou Europees recordhouder met 50.21 seconden. Het wereldrecord is in handen van de Zuidafrikaan Jointy Skinner, die vier jaar geleden in Philadelphia tot een tijd kwam van 49.44 secon den. Voor degenen, die Woithe gisteren bezig zagen, is het nauwelijks meer een vraag of de Oostduitser binnenkort als derde zwemmer ter wereld binnen de vijftigsecondengrens zal komen. Zelfs in het Oost- duitse kamp was in dit stadium van de scizoenopbouw geen rekening gehouden met een dergelijke indrukwekkende prestatie. De voor de Westduitse nationale ploeg tot eind geschorste Andreas Schmidt tikte in 51.99 seconden als tweede aan. Desire Wilson treedt toe tot 'Grand Prix-circus' JOHANNESBURG (ANP)- Desire Wilson, de enige vrouw die een formule 1-race op haar naam heeft gebracht, zal zaterdag haar debuut maken in de Grand Prix-race. Desire Wilson, die vorig jaar in een wedstrijd voor formule 1-renwagens zegevierde op het circuit van Brands Hatch, zal als tweede rijdster uitkomen voor het Tyrrell-team. Een plaatselijke sponsor heeft dit moge lijk gemaakt. De Grote Prijs van Zuid-Afrika waaraan zij deel neemt telt overigens niet mee voor het wereldkampioenschap der coureurs. De moeilijkheden tussen de internationale auto- sportfederatie (FISA) en de vereniging van constructeurs (FO- CA) zijn daar de oorzaak van. Al eerder kwamen twee vrouwen in Grand Prix-races uit. Het waren de Italiaanse rijdsters Therese de Filippis en Lella Lom- bardi. HILVERSUM (GPD) - De reeks prestaties die Bettine Vriesekoop heeft geleverd, is uniek te noemen in de NTTB-geschiedenis. De succesvolste tafeltennister die Nederland heeft gekend, is doorgedrongen tot de top van Europa en wordt als een paradepaardje behandeld. Toch kan haar carrière maar op één manier worden bekroond: het behalen van de Euro pese titel is haar droomwens. Vriesekoop heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat dat het doel is en dat ze er alles voor over heeft om zich de béste van Europa te mogen noemen. Dat streven vloeit voort uit een ongekende wilskracht en prestatiedrang, waarbij Vriesekoop uiteraard ook het talent bezit om het ver te schoppen. De doorslaggevende factor die Vriesekoop kans van NEW YORK (ANP) - Een Ame rikaanse bank heeft een aan klacht wegens fraude inge diend tegen een groep bok- spromotors, die werkt onder de naam Muhammad Sports inc. De organisatie, waaraan de oud-wereldkampioen boksen Muhammad Ali al leen zijn naam heeft gegeven maar er verder niets mee van doen heeft, zou een bedrag van ruim 21 miljoen dollar (bijna 47 miljoen gulden) frauduleus hebben opgeno men. Muhammad Sports ine (Maps), dat ook het gevecht om het wereldkampioen schap in het halfzwaarge- wicht (WBA-versie) tussen Eddie Mustafa Mohammed eri Rudi Koopmans eind no vember in Los Angeles orga niseerde, zou ook betrokken zijn bij een programma, dat voor 23 februari in New York is vastgesteld. Op dit pro gramma staan drie wereld kampioenschappen. Eén van de partijen zou gaan tussen de halfzwaargewichten Mat thew Saad Mohammed, die door de World Boxing Coun cil (WBC) als wereldkampio- pen wordt erkend en Eddie Mustafa Mohammed, die door de World Boxing Asso- ciaton (WBA) als titelhouder wordt gevoerd. De winnaar van de partij zou door beide bonden als wereldkampioen worden erkend. Eddie Mustafa Mohammed verdedigde eind november in Los Angeles zijn titel met succes tegen de Europese kampioen Rudi Koopmans. Het doorgaan van de wed strijden in New York is door de manipulaties met dertien rekeningen van de bank in Los Angeles op losse schroe ven komen te staan. Gerard Bakker slagen geeft, is echter de bereid heid alles ondergeschikt te maken aan dat ene doel in haar loop* baan. In Hazerswoudc-Dorp, onder de rook van Leiden, traint Vriese koop onder leiding van haar coach Gerard Bakker, wanneer haar studie het toelaat, gemid deld vijf uur per dag. Op die wijze heeft Bakker zijn pupil groot ge bracht en is de basis voor succes ontstaan. Bakker en Vriesekoop delen eensgezind het standpunt dat een dusdanige arbeid noodza kelijk is om in Europa iets te be reiken. Het tweetal gaat geheel zijn eigen gang en trekt zich niets aan van hoe anderen over top sport denken. „Topsport is hier een vies woord. Laat de mensen maar praten, als ze ons maar met rust laten", is de mening van Bak ker. De intensieve trainingsaanpak leid de er toe dat de Hazerswoudse een aantal jaren geleden als een komeet omhoog kwam. In 1977 verwierf zij zich internationale faam door het veroveren van de Europese jeugdtitel, het eerste goud dat op naam van een NTTB- lid kon worden geschreven. Net een halfjaar later verraste Vriese koop als debutante in het Top 12- Toernooi vriend en vijand met een tweede plaats. Zelfs Chinese tongen werden in beroering ge bracht, toen Bakker verklaarde dat zijn leerling pas vier jaar een bat vasthield. Die plotselinge doorbraak had voor Vriesekoop ook nadelige gevol gen. Van verschillende kanten werden driftige pogingen onder nomen het spel van de Neder landse aan de hand van video- bedden uitvoerig te analyseren, zodat men niet meer voor onaan gename verrassingen kwam te staan. Ook al werden haar presta ties vanaf dat moment scherp in de gaten gehouden, de opmars zette zich voort. Zij klom almaar hoger op de Europese ranglijst en is nu aangeland op de tweede plaats. Vriesekoop heeft zich voorgeno men vanuit die positie een greep te doen naar de macht. Het gehele seizoen staat daarom in het teken van de voorbereiding op het Top 12-Toernooi, dat op vrijdag, zater dag en zondag in het Hongaarse Miskolc wordt gehouden. Vriese koop zal tijdens dat evenement en tijdens de wereldkampioen schappen in april in Novi Sad moeten bewijzen Europa's sterk ste te zijn. Het ial daarom duidelijk zijn dat de Avanti-speelster, die twee keer tweede is geworden, nu naar Hongarije gaat om te winnen. Waar Vriesekoop in het verleden op beslissende momenten net iets te kort kwam, lijkt ze in dit stadium van haar carrière nauwe lijks nog uit haar evenwicht te brengen. De puberteitsjaren zijn voorbij en Vriesekoop is fysiek en geestelijk moeilijk meer kapot te krijgen, hetgeen in een derge lijk belangrijk en zwaar toernooi van grote betekenis kan zijn. Onmenselijk De winst die Vriesekoop heeft ge boekt, kan vooral worden toege schreven aan de Chinese trai ningsstage, onmenselijk van ka rakter. maar de keiharde Vriese koop heeft zich er doorheen gebe ten en is voor niets en niemand meer bang. „Fysiek voel ik me sterker dan ooit en geestelijk ben ik bekomen van de zware inspan ningen tijdens die trip. Aan be paalde dingen kan ik merken dat ik wat geleerd heb. Daar probeer ik nu profijt uit te trekken", zegt zij. Bakker die toch niet bepaald als een zachtzinnig type bekend staat, is zelfs geschrokken van wat Vriesekoop in China over- Bettine Vriesekoop: "Ik heb van Chinese trainingsstage veel geleerd. kwam. "Achteraf is het een nog al onverantwoord avontuur ge weest. Bettine is dwars door de Chinese Muur getrokken, maar heeft zich staande gehouden. Je kunt er op rekenen dat die Chi nezen het voor haar in hun broek doen tijdens de wereldkam pioenschappen". „Het voordeel dat zij uit deze trai ningsstage heeft gehaald", zo vervolgt Bakker, „is dat zij nu gewend is aan het veel hogere tempo van de Chinezen en de enorme variatie in speltypes. In Europa en vooral in Nederland is het wat dat betreft armoe troef. Daarom geloof ik dat dit het jaar is waarin het zal gebeu ren. En mocht het niet lukken, dan hoeft Bettine zich geen ver wijt te maken. Ik zal dan ook de laatste zijn die daar boos over wordt." Vriesekoop voelt zelf ook wel aan dat ze niet te lang moet wachten haar kans te grijpen. Een carriè re zoals Vriesekoop voor ogen staat, duurt maar kort. Ze heeft al die jajen haar bed naast de tafeltennistafel gehad en het batje en balletje onder haar kus sen. En ook voor haar breekt een het lopende seizoen vertrekken. Tijdens een maandagavond ge houden bestuursvergadering heeft de oefenmeester uit Am sterdam-Noord te horen gekre gen dat het bestuur van de Volen- damse eerste-divisieclub het con tract met hem en dat met zijn as sistent Fred André niet zal ver lengen. Henk Ellens volgde in augustus 1979 Jan Mak op als oefenmees ter bij de Volendamse eerste- divisieclub. nadat de spelers groep van Volendam zich una niem tegen verdere samenwer king met Mak had gekeerd. El lens. die op dat moment al een contract had getekend bij de Zaandamse amateur- voetbalvereniging Zilvermeeu wen, besloot daarop met Volen dam in zee te gaan. omdat het be taalde voetbal voor hem een nieu we uitdaging was. De mededeling dat het bestuur van Volendam het contract met de beide oefenmeesters niet zou ver lengen, kwam voor Henk Ellens niet als een echte verrassing. „De laatste weken waren er voortdu rend signalen, dat het bestuur niet van plan was het contract te continueren. Rond de jaarwisse ling ben ik toen naar het bestuur gestapt en heb voorzitter Cees Bond op de man af gevraagd hoe het zat. Hij verzekerde mij. dat ik me geen zorgen behoefde te ma ken", aldus Ellens. Twijfel Daarna is de Volendamse oefen- meester toch gaan twijfelen, vooral toen de spelersgroep naar buiten bracht, dat het bestuur uit eindelijk verantwoordelijk moet worden gesteld voor het verlen gen van een contract, in de hoop dat daarmee een herhaling van de beslissing rond trainer Jan Mak zou worden voorkomen. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling om op 16 februari pas over contract besprekingen te gaan praten, maar eerder uitgelekte berichten als zou Volendam niet van plan zijn om het contract van Ellens en André te continueren waren aan leiding om reeds maandagavond een beslissing te nemen. Henk Ellens zal zich evenals Fred André neerleggen bij de beslis sing die het bestuur van Volen dam heeft genomen. André. zelf oud-speler van Volendam, heeft tijdens het overleg met het be stuur van de eerste-divisieclub al laten weten dat hij toch al niet van plan was om bij de eerste- divisieclub nog een seizoen door te gaan als oefenmeester. Het bestuur van Volendam is met de huidige technische staf over eengekomen het seizoen af te ma ken. Ellens: „Ik geloof dat er maar één manier is om het be stuur te overtuigen dat ze toch een verkeerde stap heeft geno men door het contract niet te ver lengen. In het betaalde voetbal wordt nu eenmaal van een trainer verwacht dat hij resultaten boekt, ik hoop dat door keihard werken in de laatste maanden er resulta ten zullen terugkeren", aldus de oefenmeester van Volendam. Volendam verwacht overigens bin nen een maand een nieuwe oefen meester te kunnen aantrekke- tijd aan waarin ze weieens er gens anders wil bivakkeren dan in duffe sportzalen. Het bete kent in haar geval een lange aan loop naar een hoogtepunt om vervolgens te stoppen. „Ik pieker er niet over om tot mijn 30ste te blijven tafeltennissen. Binnen een paar jaar wil ik m'n top bereiken, dan is het wat mij betreft voorbij. Dit is geen sport waarin je een boterham kunt verdienen. Financieel heb ik voor al mijn inspanningen heel erg weinig teruggezien. Daar hoef ik het niet voor te blijven doen." Kortsjnoi op bres voor vrouw en zoon JAEN (SPA)- Deex-Rus Viktor Kortsjnoj, die thans staten- loos is, zal niet met de Rus Anatoli Karpov in een twee kamp strijden om de we reldtitel schaken als zijn vrouw en zoon de Sow jet- Unie niet mogen verlaten. Als winnaar van het Kandi datentoernooi verwierf Kortsjnoi het recht in een tweekamp tegen de wereld kampioen uit te komen met de titel als inzet. Het Spaan se dagblad "Jaen" meldde dit gisteren en voegde er aan toe dat Kortsjnoj dit had ge schreven in een brief aan de dramaturg Fernando Arra- bel. "Wie garandeert mij dat als ik win mijn vrouw en mijn zoon niets zal overko men". zo schreef Kortsjnoj aan Arrabal.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13