erit ongekend sukses inU.S. A. Voordeel- driedaagse! 2 truien Ecuador behoudt claim grensgebied Hamburgse socialisten stemmen tegen afbouw centrale Brokdorf Solidariteit staat achter Poolse boeren Ondanks bestand met Peru N oor we gen krii gt E1 Salvador vrouwelijke premier ""4,50 cpalthenette vanTalthe DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - In Johannesburg is gisteren het eerste nummer van „The Sowetan" verschenen. Dit nieuwe zwarte dagblad komt in de plaats van twee onlangs verboden kranten, The World en The Post. Het was tot voor kort een advertentieblad dat eens in de week uitkwam, en werd net als de twee verboden zwarte dagbladen uitgegeven door de blanke uitgeverij Argus. "The Sowetan heeft een oplage van 180.000 en wordt hoofdzakelijk ge maakt door journalisten van het twee weken geleden verboden dagblad iuacin.1 uuui juuiitaiisien van nei twee wenen geieaen verboden dagblad The Post. Achttien zwarte redacteuren, verslaggevers en fotografen van de „post" werden door het nieuwe blad overgenomen. Achttien andere journalisten moesten echter als gevolg van het verbod van de Zuidafri- kaanse regering ontslagen worden. De Zuidafrikaanse regering besloot tot sluiting van de kranten omdat de inhoud ervan de revolutie bevordert". In het eerste nummer van 24 pagina s liet The Sowetan gisteren echter meteen al weten, dat het redactionele beleid van The Post zal worden voortgezet. De nieuwe hoofdredacteur van The Sowetan, de zwarte journalist Joe Latakgomo, schrijft in zijn eerste hoofdartikel: „Wij zijn een dagblad dat u, de zwarte meerderheid van dit land, wil dienen. Ons doel is het om u eerlijk, onafhankelijk en verantwoordelijk nieuws te geven. Wij zullen tegen onrecht strijden, waar wij kunnen. Wij zullen de uitbuiting van ons volk ontmaskeren... Wij zullen de sociale, politieke en economische ziekten in ons land onthullen zonder vrees en zopder voorkeur". Enkele uren voor de verschijning van The Sowetan had de zwarte bis schop Desmond Tutu in een toespraak voor de zwarte journalistenorga nisatie Mwasa gewaarschuwd dat men op nog meer acties tegen zwarte journalisten moet rekenen. Hij zei dat het steeds gevaarlijker wordt om een journalist in Zuid-Afrika te zijn en zeker een zwart journalist, vooral als je probeert de waarheid te schrijven. JOHANNESBURG - In Johannesburg verscheen gisteren een nieuwe zwarte krant "The Sowetan". De journa listen van deze krant zijn afkomstig van de onlangs verboden bladen "The World" en "The Post". WENEN - Nauwelijks is een crisis bezworen, of de Poolse onafhan kelijke vakcentrale Solidariteit en de Poolse regering staan voor een nieuwe vuurproef met moge lijk ernstige gevolgen. De in het afgelopen weekeinde bereikte overeenkomst over een kortere werkweek en de toegang van de vakcentrale tot de media leidde weliswaar tot het afgelasten van de dreigende één uurs-staking voor vandaag .maar de dreiging van een algemene landelijke sta king van onbeperkte duur later deze maand blijft gehandhaaf- d. Solidareit heeft de regering duide lijk gemaakt dat de zaak van de Poolse boeren ook de zaak van de Poolse arbeiders is. Vóór 10 fe bruari doet het hooggerechtshof in Warschau uitspraak in het ho ger beroep van de boeren tegen de weigering van een lagere rechtbank een vrije onafhankelij ke boerenbond te registreren. De 3,5 miljoen zelfstandige Poolse boeren zijn volgens deze recht- Vijf miljoen voor Algerijns rampgebied ALGIERS - Minister Van der Klaauw heeft gisteren tijdens zijn officiële bezoek aan Algiers vijf miljoen gulden aan hulpverle ning toegezegd voor de wederop bouw van El Asnam, de Algerijn se provincie die in oktober werd getroffen door een zware aardbe ving. Uit de gesprekken die de Nederlandse bewindsman van buitenlandse zaken voerde met de Algerijnse president Chadly Bendjedid, premier Mohammed Benahmed Abdelghani en ande re autoriteiten, blijkt dat de Alge rijnen grote waarde hechten aan de betrekkingen met Nederland. Mohammed Benyahia, de Alge rijnse minister van buitenlandse zaken, verklaarde gisteren dat hij het bezoek van Van der Klaauw ziet als het begin van een vrucht bare samenwerking op alle ni veaus en terreinen. „Het bezoek van minister Van der Klaauw aan Algerije, een van de landen dat lid is van het „afv/ij- zingsfront" (tegen de Camp Da- vid-akkoorden), verloopt in een bijzonder vriendelijke sfeer. Maar ook in Algerije wördt minis ter Van der Klaauw er bij voort during op gewezen dat vrede in het Midden-Oosten alleen maar haaibaai is als men de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO als dè vertegenwoordiger van het Pale stijnse volk erkent. De Neder landse bewindsman heeft zijn Al gerijnse collega Benyahia de Eu ropese wens om tot een vredesi nitiatief in het Midden-Oosten te komen uitgelegd. Een initiatief dat hem binnenkort, als voorzit ter van de Europese minister raad, opnieuw naar veertien lan den in het Midden-Oosten zal QUITO/LIMA/WASHINGTON (AFP/Reuter) - De Ecuadoriaanse president Roldos heeft gisteravond gezegd dat het bestand dat gisteren is overeengekomen in het grensgeschil tussen zijn land en Peru, niet betekent dat Ecuador afstand doet van zjjn aanspraak op het omstreden grensgebied. Tijdens een grote manifestatie in Quito zei Roldos tot tienduizen den juichende Ecuadorianen dat het bestand geen afbreuk doet aan de onvervreemdbare rechten van Ecuador. "Ik zou niet willen praten met (de Peruviaanse) pre sident Belaunde Terry omdat hij gelogen en bedrogen heeft" aldus Roldos. Volgens oude militaire autoriteiten in Quito heeft de Pe- Haig ontslaat OSLO - Mevrouw Gro Harlem Brundtland wordt genoemd als de op- £1TY1 volgster van vremier Odvar Nordli van Noorweaen. lUaooaUCUl V WRMJtf 'VrtlDtA A TD\ T-»„ A Van der Klaauw heeft gisteren in Algiers alvast de namen bekend gemaakt van de staf, di,e hem bij zijn vredesmissie in het Midden- Oosten zal bijstaan. Zijn naaste adviseur wordt de 65-jarige mr. J. A. de Ranitz, oud-ambassadeur te Parijs. Voorts wordt de minister bijgestaan door mr. JMvan Arkel, sous-chef politieke zaken, JMRa- makernhoofd bureau Midden- Oosten en dr. N. van Dam, thans eerste ambassadesecre taris te Beiroet. De gehele vredesmissie van Van der Klaauw wordt vanuit Den Haag uit gecoördineerd door dr. J. Dolleman, directeur politie ke zaken. nyahia, meent dat het bezoek van Van der Klaauw een ander tijd perk in de relaties tussen Algerije en Nederland inluidt. Hij ziet vooral de steeds beter wordende economische betrekkingen tus sen beide landen als een belang rijk teken dat er ook politiek meer gelijk gedacht wordt. Vol gens Benyahia kunnen Neder land en Algerije een grote rol spe len in de dialoog Noord-Zuid, die volgens hem door onderlinge ver deeldheid van de partners nog lang niet echt op gang is gekome- OSLO (AP)- Het is vrijwel zeker dat mevrouw Gro Harlem Brundtland (41) vandaag wordt benoemd als de eerste vrouwelijke premier van Noor wegen. Zij heeft intussen de steun gekregen van de arbeiderspartij en de vakbonden. Volgens politieke waarnemers is de 60-jarige Rolf Hansen, de voormalige minister van defensie die in 1979 mevrouw Harlem Brundtlad opvolgde als minister van milieubescherming, de enig andere mogelijke opvolger van premier Odvar Nordli. Maar de kansen van Hansen leken gisteren tanen de. Verschillende leiders van de arbeiderspartij en de vakbonden hebben giste ren al openlijk hiin steun betuigd aan Harlem Brundtland. Van haar wordt verwacht dat zij de gedaalde kiezersgunst van de arbeiderspartij bij de algemene verkiezingen van 14 september dit jaar weer omhoog kan stuwen. NEW YORK (AP) - De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Alexander Haig, heeft de ambassadeur van de Verenigde Staten in El Salvador, Robert White, ontslagen "als een teken van een nieuwe politiek in mid- den-Amerika", aldus The New York Times gisteren. White werd vorige week naar Was hington ontboden en kreeg te ho ren dat de regering Reagan spoe dig een nieuwe ambassadeur zal benoemen als onderdeel van een nieuwe Amerikaanse politiek. Haig heeft een grondige herziening van de politiek van de Verenigde Staten ten aanzien van El Salva dor bevolen. e luchtmacht gistermid dag opnieuw de grenspost Mayaycu die in Ecuadoriaanse handen is, beschoten. Neutrale waarnemers inspecteren vandaag het grensgebied waar vijf dagen lang strijd is geleverd, om te zien of de twee landen zich aan het bestand houden. Dit is gisteren in Brasilia overeengeko men na onderhandelingen met Chili, Argentinië, Brazilië en de Verenigde Staten. Deze vier lan den moeten de uitvoering van het akkoord van Rio de Janeiro uit 1942 waarborgen waarbij de grens tussen Peru en Ecuador is vastgesteld. De regering in Quito heeft dit verdrag, waarbij het on geveer 200.000 vierkante kilome ter grond moest afstaan herhaal de malen ongeldig verklaard om dat het onder dwang zou zijn ge sloten. De neutrale waarnemers, gevormd door de militaire attachés van de vier landen, hebben gisteren Li ma verlaten. Een zelfde missie komt vanuit Quito naar het om streden gebied in de Cordillere del Condèr ongeveer 250 km lan dinwaarts van de grote oceaan. In Washington hebben Peru en Ecuador hun standpunten uit eengezet voor de ministers van buitenlandse zaken van de orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) die daar op verzoek van Ecuador bijeen zijn. In een docu ment beschuldigt Ecuador Peru ervan "zorgvuldig zijn agressie te hebben voorbereid" tegen de om streden grensgebieden "om nieu- bank geen arbeiders en hebben daarom ook geen recht op een ei gen vakbond. De onafhankelijke vakcentrale heeft meegedeeld dat zij de boe ren tot het bittere eind zal onder steunen. Bij de onderhandelin gen in het afgelopen weekeinde gaf de regering in de kwestie over een onafhankelijke boerenbond geen krimp. De vakcentrale blijft bij haar dreigement dat c-r een al gemene staking wordt afgekon digd als het hooggerechtshof de eis van de boeren verwerpt. En daarmee zijn de Polen weer terug bij het begin. Vorig jaar novem ber dreigde Solidareit met dezelf de landelijke staking als haar be roep bij het hooggerechtshof zou worden verworpen. Luchtvaart- we voordelen te behalen", en om daarna "de aloude taktiek toe te passen dooc het binnengevallen land aan te klagen om zijn eigen interventie goed te praten" Ecuador noemt het akkoord van Rio een "voortdurende bron van frictie en incidenten". Te weinig voedsel voor Derde Wereld ROME (ANP) - De voedselvoorzie ning van een groot aantal landen in de Derde Wereld zal ook dit jaar zorgen blijven baren, niet al leen doordat de behoefte aan graan van die landen toeneemt maar ook doordat de Sowjet- Unie meer moet invoeren dan in voorgaande jaren. Dit staat in het eerste maandbericht van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) voor 1981. De VN-organisatie voorspelt een forse vermindering van de graan voorraden in de wereld doordat er in het afgelopen jaar ondanks de toeneming van de behoefte nauwelijks meer is geproduceerd dan in het voorgaande jaar. De produktie van tarwe bedroeg in 1980 1438 miljoen ton. Dat is dui delijk minder dat de gemiddelde produktie van een aantal jaren. De omvang van de wereldhandel in graan zal in 1980/1981 toenemen tot 202 miljoen ton. Alleen de lan den in de derde wereld hebben al een invoerbehoefte van 95 mil joen ton, zes miljoen ton meer dan in het graanhandelsjaar 1979/ 80. De voorraden zullen aan het einde van het lopende seizoen nog maar 210 miljoen ton bedra gen, veertig miljoen ton minder dan een jaar tevoren. pionier Douglas overleden ST. LOUIS, MISSOURI (AP) - Donald W. Douglas, de man die onder meer het DC-3 vracht- en passagiersvlieg tuig heeft ontworpen, is op 88- jarige leeftijd in Californië overleden, zo heeft de McDonnel-Douglas vliegtuig bouwmaatschappij gisteren bekend gemaakt. Douglas, die erevoorzitter van de raad van commissarissen van McDonnel-Douglas was, overleed zondag in het "De sert" ziekenhuis te Palm Springs, aldus een woord voerder van de maatschappij. "Donald Douglas sr. was een van de beroemdste pioniers uit de beginperiode van de luchtvaart", aldus de woord voerder. "Aan zijn geniale ontwerpersbrein heeft de we reld de beroemde DC (douglas commercial) serie te danken, die voor een omwen teling in de vliegtuigbouw heeft gezorgd". In 1920 leverde Douglas een be langrijke bijdrage aan de bouw van een tweepersoons vliegtuig van hout en canvas, dat de "Cloudster" werd ge noemd en dat als eerste toe stel ter wereld het luchtruim koos met een lading die zwaarder was daïi zijn eigen gewicht. In 1935 ontwikkelde Douglas de DC-3, het toestel dat de com merciële luchtvaart econo misch mogelijk maakte. BONN - Een speciaal bijeengeroe pen partijcongres van de Ham- burse SPD heeft zich gisteravond na een det van ruim vier uur uit gesproken tegen het afbouwen van de kerncentale Brokdorf. Van de 355 geldig uitgebrachte stemmen waren er 198 tegen en 157 voor. De uitslag van de stem ming betekent een duidelijke pverwinning voor Hamburgs burgemeester Hans-Ulrich Klose en een even zo duidelijke neder laag voor de Westduitse regering in Bonn. Kanselier Helmut Schmidt had afgelopen vrijdag nog in de Bondsdag gezegd dat de bouw van Brokdorf geheel in overeenstemming is met de uit gestippelde energiepolitiek van de sociaal-liberale coalitie. Het lijdt geen twijfel dat de beslis sing van de Hamburgse sociaal democraten een ernstige deuk heeft toegebracht aan het ener- giepolitieke prestige van de Bondsregering. De strijd om de (ADVERTENTIE) Smaaksensatie nicotine-arme Merit leidt tot radikale ommezwaai rookgewoonten Amerikanen. atoomenergie zal met name bin nen de grootste regeringspartij, de SPD, opnieuw opbloeien en dat betekent een mogelijk zeer ernstige belasting voor de toch al aangeslagen coalitie in Bonn. Op 17 februari moet de senaat (het bestuur) van Hamburg definitief beslissen of de stadsstaat in de toekomst al dan niet mee zal doen aan het verder bouwen van de centrale in Brokdorf. Eerder had dit college met uiterst krappe tneederheid besloten ja te zeg gen. Maar de tegenstanders on der leiding van burgemeester Klose gaan na de voor hem zo gunstig verlopen stemming uiter aard gesterkt de discussie in. Mocht de senaat alsnog besluiten tegen Brokdorf te stemmen, dan ontstaat er een uiterst gecompli ceerde situatie. De CDU-regering van de deelstaat Sleeswijk Hol- stein, waarin Brokdorf ligt, heeft namelijk al verklaard dat zij hoe dan ook toestemming zal verle nen voor de tweede fase van de bouw van de centrale. In plaats van Hamburg zal dan een andere partner, namelijk de Noordwest- duitse Energiewerken, meedoen. De SPD in Sleeswijk Holstein heeft echter laten weten dat zij, voor het geval de sociaal democraten in 1983 de verkiezin gen winnen, in ieder geval Brok dorf stop zal zetten en wel on geacht de vraag hoeveel geld er dan al is geïnvesteerd (nu overi gens al 300 miljoen mark). Bij de discussie over Brokdorf ar gumenteerden de tegenstanders dat de centrale overbodig is. In plaats van kernenergie dient voorrang te worden gegeven aan energie uit kolen. Bovendien is de veilige opslag van nucleair af val in de Bondsrepubliek nog al tijd niet geregeld en, zo werd ge zegd, kernenergie biedt boven dien geen prijsvoordelen. De voorstanders van Brokdorf han teerden vooral het argument van het veiligstellen van de energie voorziening in de toekomst en dat van het in gevaar brengen van arbeidsplaatsen. Zowel voor als tegenstanders meenden dat hun argumenten in overeenstemmin g warden met het besluit van het Berlijnse SPD-congres van 1979. Daar werd de optie op atoom energie opengehouden, zij het met de nadrukkelijke toevoeging dat alternatieve vormen van ener gie voorrang verdienen. Kern energie alleen dan dus, als het strikt noodzakelijk is. Tijdens het congres in Hamburg hebben zo'n 12.000 tot 14.000 mensen tegen de centrale in Brokdorf gedemonstreerd. Daar bij kwam het opnieuw tot ernsti ge ongeregeldheden tussen een kleine groep militante betogers en de politie en werden tientallen mensen gearresteerd. Vele ge bouwen en auto's liepen grote schade op. (ADVERTENTIE) Alléén woensdag,donderdag en vnjdag a.& piekfijn gereinigd vr

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9