"Seks met kinderen altijd gewelddadig Iwin \nterview Geen Jan Ernst in Tilburg jaren de echte halfzware DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 Door Hein Dik Seksueel misbruik van kinderen is een duister terrein. Verkrachting en aanranding horen er bij, maar ook incest, pedofiele relaties en por nografie. Niemand weet precies hoeveel geval len er jaarlijks voorkomen in Nederland. Vaak wordt geen aangifte gedaan. UTRECHT „Kinderseksualiteit is iets heel anders dan volwassen seksualiteit. Een kind is afhankelijk en onrijp. Het begrijpt seksuele handelingen niet volledig. Kan niet alle consequenties overzien. Het kan daarom niet echt toestemming geven voor sek sueel contact met een volwassene". De rode draad in het betoog van psycholoog dr. W. H. G. Wolters. „Seksueel contact tussen volwassenen en kinderen is gewelddadig", vindt hij, „ook als er geen lijfelijk geweld aan te pas komt. Het is een vorm van destructie". De heer Wolters (46) is hoofd van de psychosociale afdeling van het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht, een universiteitski iniek. Hij nam het initia tief tot een symposium met als onderwerp „seksu eel misbruik van kinderen" dat vrijdag in Utrecht plaats had. Wolters over dit symposium: „Er is tamelijk veel ver warring over seksueel misbruik van kinderen. Ou ders zijn bijvoorbeeld onzeker. Door de seksuele vrijmaking van de afgelopen jaren denken ze soms dat alles maar moet kunnen, ook met kinderen. Hulpverleners weten vaak ook niet hoe ze ermee om moeten gaan. Wij willen de discussie openmaken. Een eerlijke benadering zonder overdreven emoties en vooroordelen. Voorlichting is op dit gebied hard nodig". De noemer - seksueel misbruik van kinderen - laat behande ling toe van tal van uiteenlo pende onderwerpen. Moord, verkrachting en aanranding horen erbij, maar ook incest, pedofiele relaties, jeugdpros- titutie en het gebruik van kin deren voor pornografie. Het lijken uitingen die soms niet veel met elkaar van doen hebben, maar Wolters ziet wel een verband. „Natuurlijk zijn er belangrijke verschillen, maar er is ook een samen hang. Er is een idee ontstaan dat alles mag, gekoppeld aan een absolute vrijheid. Een ge ringe bereidheid van mensen om zichzelf beperkingen op te leggen. De volwassene heeft de afgelopen decennia aan zichzelf gewerkt: vrijmaking van gezag, ouderschap, reli gie en seksuele moraal. Deze emancipatie van volwasse nen, die zelfrealisatie, gaat vaak ten koste van het kin- d". Wolters ziet seksueel misbruik van kinderen als een onon derbroken lijn, met aan het einde de meest extreme daad, de seksuele moord. „We on derscheiden twee soorten seksuele doding. De sadist die het kind doodt, omdat hij er lust aan beleeft, en de dader die in paniek raakt en zo tot moord komt. Vaak wordt de seksuele moord gerelativeerd met de opmerking dat het zel den gebeurt. Dat is trouwens waar, al is het altijd teveel. Wij hebben een onderzoek ge daan over 1978-1979 met twee doden. Wat men over het hoofd ziet is de enorme in vloed die zo'n gebeurtenis heeft. Zij is desastreus voor de familie, de omgeving, de school. Zij werkt heel lang na. Zij wordt slecht verwerkt in de publieke opinie. Er wor den hevige emoties door op geroepen". „Dat leidt ertoe dat we de da ders - gestoorde mensen meestal - een heel negatief etiket opplakken. Er ontstaat als het ware een vossejacht- sfeer die een goede verwer king in de weg staat. Dit soort gebeurtenissen belemmert de Dr. W.H.G. Wolters: initiatiefnemer symposium over seksueel misbruik i openmaking, de vrijmaking en de de-dramatisering die ei genlijk nodig zouden zij- Peuters Seksueel misbruik van kinde ren begint al bij peuters en kleuters, zo blijkt uit een on derzoek dat de heer Wolters bij de rijkspolitie heeft gehou den. „We hebben 106 gevallen onderzocht. Daarbij waren 17 kleuterschoolleerlingen en vier kinderen van de crÜche of peuterspeelzaal. Niet ge ring, vind ik, bijna 20 procent. Het belangrijkste wat gedaan werd was betasten en mastur beren. Nee, u mag daaruit niet concluderen dat geweld ont brak. Bij het grootste deel van de groep gebeurde het onder dwang, dreiging of uitlok king. Vormen van geweldple ging, vind ik. De vrijwillig heid is heel klein. Verleiding van kinderen - met snoep of een bezoek aan de dierentuin bijvoorbeeld - beschouw ik trouwens ook als dwang". „Bij die 106 kinderen kwamen 18 gevallen voor van coitus of poging tot coitus. Daders die pogen te coiteren zijn meestal jong, onder de twintig jaar. Bij ouderen zie je minder coi- tuspogingen". „De meeste zorgen heb je na tuurlijk over de sadistische manoeuvres die zeer extreem kunnen zijn. Bij die 106 on derzochte gevallen hebben we er zeven van deze aard ge vonden. Ik heb er moeite mee om voorbeelden te geven. Ik wil sensatie vermijden. Nou ja... iemand die bijvoorbeeld met een mes op de huid van een kind komt en zo allerlei dingen doet. Je bent steeds bang dat het door kan slaan naar moord. Het grote pro bleem is hoe je op dit gebied iets kunt doen aan preventie en hulpverlening". Duister is hoeveel gevallen van i seksueel misbruik van kinde ren jaarlijks in ons land voor komen. Bekend is dat gebeur tenissen vaak niet worden aangegeven bij de politie. De heer Wolters vertelt dat in Amerika negen van de tien gevallen wordt verzwegen. Vooral van incest en zachtaar dige pedofiele contacten wordt dikwijls geen aangifte gedaan. „Ook in Nederland weten we zeker dat het aantal onbekende gevallen een veel voud is van de bekende", zegt de heer Wolters. De laatste jaren zijn geregeld pleidooien gehouden om pe dofilie - en soms ook incest - uit de illegale hoek te halen. Organisaties als COC en NVSH hebben gepleit voor een vrijere benadering van de pedofilie. Een stellingname waar Wolters het nadrukke lijk mee oneens is. „In mijn ogen is elk contact tus sen een volwassene en een kind jonger dan twaalf jaar een vorm van misbruik. Het gaat me er overigens niet om de zedenmeester uit te han gen. Ik vraag me af wat de ge volgen zijn voor het kind. Het wordt eenzijdig gestimuleerd in zijn seksuele ontwikkeling op een moment dat het er nog niet aan toe is. Hetzelfde geldt voor incest. Het kind krijgt niet de kans zijn eigen biolo gische en psychologische rit me te volgen. Je krijgt een dis harmonie. Vaak is er sprake van eenzijdige verwenning; van eenzijdige verleiding ook. Geen goede zaak, vind ik. Het kind wordt te afhankelijk ge maakt van één volwassene. Het kan niet overzien wat de gevolgen zijn. Er heeft een ïn- printing plaats van gedrag. Het kind wordt als het ware geprogrammeerd. Waar schijnlijk heeft dat gevolgen voor zijn latere leven". Matige discussie De heer Wolters noemt het ni veau van de discussie over pe dofilie „erg matig". „Het COC wijst er bijvoorbeeld op dat ouders zo bezitterig zijn op een burgerlijke manier. Ou ders zijn, volgens dat stuk, ei genlijk verkapte kapitalisten met de kinderen als kapitaal. Ze komen dan aanzetten met een prachtige kapstok als het „oogappelsyndroom". Ik vind dat een heel i i debatteren. Je ziet voor zichzelf de vrijheid opeisen, anderen tot afwijkend willen bestem pelen. Het ouderschap wordt verdacht gemaakt. Het is bij na karikaturaal, maar de pe dofiel wordt gezien als de bes te opvoeder". „Ik heb er ook bezwaar tegen dat in de discussie over pedo filie de seksualiteit bijna on der tafel wordt gewerkt. Er wordt steeds gezegd dat het een verheven relatie is van een heel lief karakter. Over dreven gesteld: de kus op het voorhoofd en zo. Ik weet dat het in de praktijk vaak anders ligt. Dikwijls is wel degelijk sprake van echte seksuele handelingen. Dan moetje niet proberen er zo'n hoogverhe ven zaak van te maken". Ook het argument dat verwer ping van pedofilie neerkomt op het onderdrukken van de kinderseksualiteit, spreekt de heer Wolters niet erg aan. „Je hoort in de discussie over pe dofilie dat die akelige ouders het kind anti-seksueel willen houden. Dat is helemaal niet waar. Het zou ook heel onjuist zijn als het wel zo was. Na tuurlijk hebben kinderen sek suele gevoelens. Dat is posi tief. Het is prima als een jon gen en een meisje spelletjes met elkaar doen, als hij een halve erectie krijgt en een beetje in haar broekje wrie melt. Je moet daar ook geen dwang van maken, maar in principe is er niets op tegen. Maar je mag dat nooit op één lijn stellen met een man van veertig die in een park het ge slachtsdeel van een meisje be tast. Of een vijftiger die anaal contact probeert te hebben met een jongetje van negen jaar". De klinisch psycholoog ziet ge regeld de gevolgen bij kinde ren die seksueel zijn mis bruikt. Bij verkrachting of aanranding kan soms sprake zijn van flink lichamelijk let sel: striemen, ingescheurde vagina of anus, zwangerschap na incest, schrammen en in fecties. Daarnaast zie je een aantal psy- cho-somatische klachten. Buikpijn, urinewegproble men, blaasproblemen. Vaak is er sprake van grote ontred dering, angst, wanhoop, ook bij de ouders. Kinderen krij gen soms slaapproblemen of kunnen op school minder goed meekomen. Bij een aantal kinderen is het moeilijk een direct verband te leggen tussen seksueel mis bruik en mogelijke gevolgen. Met name komt dit voor bij kinderen die in een kwets baar milieu zitten en daardoor in seksuele activiteiten wor den betrokken. Afspraken „Incest is een duidelijk voor beeld", zegt Wolters. „Vaak is er sprake van een erg inge wikkelde gezinssituatie die op zichzelf ook al moeilijkhe den meebrengt. Er zijn ook ouders die moeite hebben om grenzen te trekken. Ze keuren bijvoorbeeld goed dat hun zoontje van acht een pedofie le vriend heeft. Je ziet dan niet precies of de schade wordt toegebracht door de si tuatie thuis of door de seksue le gebeurtenissen. Het meest directe verband zie je natuur lijk bij kinderen die op straat worden geattaqueerd". Wolters hoopt dat door het sym posium een betere hulpverle ning van de grond komt. „De politie wordt als eerste met een slachtoffertje geconfron teerd. Er is wel geinsinueerd dat vooral het politieverhoor schade zou toebrengen aan het kind. Zo algemeen gesteld is dat volgens mij onzin. Onze ervaring is dat politiemensen er heel verantwoord mee om gaan. Hun probleem is vaak dat ze geen wegen weten voor verdere hulpverlening". Naar zijn mening zouden er per regio afspraken gemaakt moeten worden tussen be trokkenen, zoals politie, on derwijzers, psychologen, art sen en maatschappelijk werkers. „Geen nieuwe in stelling, maar beter coördine ren en organiseren". "Foute benadering" De heer Wolters is niet deskun dig op het gebied van de da ders en wil er daarom geen uitgebreid oordeel over ge ven. „Ons onderzoek wees uit dat het vaak ging om mensen uit maatschappelijk kwetsba re groepen. Eenzamen, men sen die in een marginale posi tie zaten, een beetje buiten het gewone leven gestoten. Mensen die moeilijk tot con tact met anderen kwamen. Gewone mensen eigenlijk. Dat hele beeld van „de boos doener" is nergens op geba seerd". „In het verleden zijn deze men sen wel tot zondebok ge maakt. Een foute benadering. De behoefte aan seksueel contact met kinderen is heel begrijpelijk. Een algemeen verlangen. Menselijkerwijs zou je deze mensen realise ring best gunnen, maar belan gen van anderen worden er onaanvaardbaar door ge schaad". „Ik vind dat de wet een kader moet zijn voor bescherming van het kind. Persoonlijk denk ik dat de wet zoveel mo gelijk op de achtergrond moet blijven. Je moet kijken naar de concrete situatie en je af vragen: hoe kan ik die man of vrouw helpen? Maar als zo'n aanpak niet werkt, moet de wet naar voren komen. Soms zegje: als deze man niet wordt gepikt, gaat er morgen iets ge beuren. Dan mag je geen risi co nemen. De bedoeling moet niet zijn om te straffen, maar om de samenleving te beveili gen en daders te helpen". Ouders die merken dat hun kind slachtoffer is geweest van seksueel misbruik krij gen van de heer Wolters het advies niet paniekerig te rea geren. „Er is geen enkele re den voor enorme schrik of ontsteltenis. Maar je moet het ook niet net doen of er niets aan de hand is. Ik vind dat er altijd even goed naar moet worden gekeken. Doe in elk geval aangifte bij politie. Daarnaast kun je erover pra ten met je huisarts of iemand anders in wie je vertrouwen stelt. Meestal valt het wel mee. Maar .ga er niet zonder meer vanuit dat er niets aan de hand is. Het is niet altijd even onschuldig". (ADVERTENTIE) Het curatorium van de theologi sche faculteit van de katholieke hogeschool in Tilburg heeft defi nitief besloten, dr. Jan Ernst, voorzitter van de Basisbeweging van Kritische Groepen en Ge meenten, niet te benoemen tot wetenschappelijk medewerker. De raad van toezicht van de facul teit, waarin de bisschoppen Ernst (Breda) en Bluyssen (Den Bosch) zitten, had het curatorium dat geadviseerd, een advies waarmee de faculteitsraad het niet eens was. Het advies van de raad van toezicht om dr. Eernst niet te be noemen volgde op een onderzoek naar zijn loyaliteit met de Rooms- Katholieke Kerk. Ernst zou in Tilburg het onderwerp "theologische implicaties van het maatschappelijk handelen" gaan doceren. Het curatorium deelde al in december mee, hem niet te willen benoemen, maar op ver zoek van de faculteitsraad hield het zijn beslissing even aan om over de argumenten van de raad nog na te denken. De afwijzing is nu dus definitief. De Basisbeweging heeft al van haar ontstemdheid doen blijken. In een verklaring zegt de beweging, het een merkwaardige zaak te vinden dat aan de ene kant vanuit de kerk wordt aangedrongen op samenwerking en aan de andere kant individuele mensen van de Basisbeweging stelselmatig wor den geweerd uit functies binnen of ten dienste van de kerk. Het Beraad van Katholieke Theolo gische Hogescholen en Facultei ten in Nederland heeft "met grote verontwaardiging" kennis geno men van de beslissing. Het zal zich deze week in Tilburg nader beraden over een protestactie. Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn W. de Graaff Exloër- mond; aangenomen naar Bols- ward K. Lammertsma Hoornster- zwaag; bedankt voor Genemui- den W. van Gorsel Wijk (bij Heus- den). Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Nijverdal E. Warnink Noordwijk, naar Vars- seveld T. L. Bakker Wapenveld. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Mussel kandidaat G. M. Gunnink Kam pen, die daarmee bedankte voor onder andere Alphen aan den Rijn. Nederlands Gereformeer de Kerken: bedankt voor Katwij k-Alphen aan den Rijn A. van der "Dussen Hardinxveld. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Nijkerk E. Venema Drach ten. Mensenrechten. Het Humanis tisch Verbond, Humanitas en het Humanistisch Instituut voor Ont wikkelingssamenwerking heb ben in Utrecht officieel het "Hu manistisch Overleg Mensenrech ten" (HOM) opgericht. Het HOM zal zich richten op de pu blieke opinie en op organisaties die in hun politieke, economi sche of culturele relaties onvol doende rekening houden met de mensenrechten. Ook aan kwes ties in eigen land zal aandacht worden besteed, zei drs. R. Tiel- man, voorzitter van het Humanis tisch Verbond. Hij stelde al een verklaring omtrent de behande ling van de zigeuners in het voor uitzicht. Voorzitter van het Humanistisch Overleg Mensenrechten is R. Ter beek, Tweede Kamer-lid voor de PvdA. Parijs. De paus heeft monseig neur Jean-Marie Lustiger, bis schop van Orléans, benoemd tot aartsbisschop van Parijs, als op volger van Francois Marty. Lusti ger is 54 jaar. Een prima shag, lang van draad, gemaakt van geurige Kentucky en door tijSKEjeiv de zon gerijpte Virginia tabakken TrjtmIWJk

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8