Geldboete geëist tegen advocaten Financieringstekort groter dan verwacht Van Trier verrast kamer Universiteit kan straks betaald onderzoek doen Gestolen pijnstillers zoek; daders bewusteloos Wegens "opruiend" affiche Leger moet goedkoper poetsen Minister wil drie centra voor micro-elektronica Deze week bij de melkman: DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 'l'lll I II JW'I i|TI I PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het financieringste kort van het Rijk over 1980 is 600 mijoen gulden groter dan de meest pessimisti sche voorspellingen uit de Miljoenenno ta 1981. Verdere ingrijpende bezuinigin gen zijn nodig om te voorkomen dat het ook in 1981 ver boven de ramingen uit de Miljoenennota uitkomt. In een notitie aan de Tweede Kamer rekent minister Van der 9tee (financiën) voor dat het tekort van het Rijk over vorig jaar 15,3 miljard gulden is; dat is 5,25 procent van het nationaal inkomen. In de Miljoe nennota was vijf procent (14,7 miljard) geraamd. Daar komt nu echter een sterke stijging van het tekort van de lagere overheden (provincies en gemeenten) bij. In de Mil joenennota was voor deze lagere overhe den een tekort van één procent geraamd. Dat is echter anderhalf procent gewor den, of 4,3 miljard gulden. Daarmee komt het totale financieringstekort van de overheid op 6,75 procent, samen 19,6 miljard gulden. In 1979 was dat nog 15,1 miliard. De verslechtering met 600 miljoen komt vooral door het achterblijven van de be lasting-inkomsten (totaal 1,7 miljard minder). Daartegenover staan bezuini gingen op de rijksbegroting van 800 mil joen en op de uitkering van investerings premies met 200 miljoen. Van de 1,7 miljard wordt 800 miljoen ver oorzaakt door tegenvallende belasting inkomsten uit de (lagere) verkopen van personenauto's, benzine, rookartikelen en onroerend goed. Een tekort van 900 miljoen is ontstaan door een versnelling in de administratieve procedures voor de loonbelasting. Rentelasten Minister Van der 9tee verwacht niet dat de tegenvallende belastinginkomsten dit jaar kunnen worden ingehaald. De ver slechtering met 1.7 miliard werkt dus ook in 1981 door. Bovendien zullen de rentelasten dit jaar nog eens 100 miljoen hoger uitvallen. Dit jaar zal voorts - door hogere werkloos heidsuitkeringen - het tekort nog verder groeien, schrijft de minister. Ook kosten de maatregelen uit het arbeidsvoorwaar denpakket (lastenverlichting en extra uitgaven) de schatkist dit jaar nog 900 miljoen gulden. Om de gevolgen van deze verslechtering van het financieringstekort voor 1981 te kunnen opvangen zal, zo schrijft Van der Stee, een ingrijpende bezuinigingsope ratie nodig zijn. Vooruitlopend daarop heeft het kabinet al eerder besloten een uitgavenplafond voor de ministeries in te stellen. Concrete bezuinigingsmaatre gelen zullen vóór 1 maart aan de Tweede Kamer worden voorgesteld. De regering heeft het scheppen van nieuw geld beperkt kunnen houden tot een be drag van 1,9 miljard gulden. Negen openbare staatsleningen brachten 7,4 miljard gulden op; tien procent meer dan in 1979. Ernstig noemt Van der 9tce de geldschepping door de lagere overhe den: die is opgelopen tot bijna twee mil jard gulden. Daarom zal De Nederland- sche Bank de kredietmogelijkheden voor de provincies en gemeenten per 1 maart gaan beperken. AMSTERDAM (GPD) - De vier advocaten van het Amsterdamse advocatencollectief Noord zijn naar de smaak van officier van justitie mr. J. Pieters „ver over de schreef' gegaan doordat zij een affiche voor het raam van hun kantoor hadden hangen dat opriep tot een anti-metrodemonstratie. VLI99INGEN (ANP) - De rijkspolitie in Zierikzee is op zoek naar een grote partij ge stolen geneesmiddelen, af komstig uit de gifkast van een apotheek op de Dam in Zie rikzee. Het gaat om pijnstil lers en slaapmiddelen, waar onder amfetaminen en morfi- netabletten. De poliie heeft gistermiddag de twee verdachten van de dief stal bewusteloos aangetrof fen in een pand in Zierikzee. Het zijn een 28-jarige man uit Rotterdam en een 23-jarige in woner van Zierikzee. De politie vond naast de twee bewusteloze mannen een plastic zak met een deel van de gestolen middelen. Er wor den nog zo'n negenhonderd tabletten gemist. De politie vreest dat deze al in verkeerde handen terecht zijn gekomen. Deze middelen zijn bij ondes kundig gebruik levensge vaarlijk. De diefstal is in de nacht van zondag op maandag gepleegd rond half twee. De politie was dank zij de alarmering door een voorbijganger snel ter plaatse, maar de daders wa ren toen al verdwenen. De twee mannen verkeerden gis teravond nog steeds in be wusteloze toestand, zodat ze niet gehoord konden worden. De advocaten verschenen weer in toga in de rechtszaal. Rotterdams slib in zee ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam mag tot begin 1984 jaarlijks 2,8 miljoen kubieke meter havenslib storten in de Noordzee. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) en minis ter Ginjaar (milieuhygiëne) heb ben Rotterdam voor deze storting ontheffing verleend van de wet verontreiniging zeewater. Het havenslib komt vrij bij het on- derhoudsbaggerwerk in de Euro poort-havens, het Beerkanaal, het Calandkanaal, de mond van de Botlek en de 1200 meter lange geul naar de Botlekhaven. De daarbij vrijkomende bagger, die voornamelijk bestaat uit zeeslib, wordt overigens al jarenlang in zee gestort. Het storten van Rotterdams ha venslib in zee is noodzakelijk om dat er voorlopig geen alternatieve bergingsmogelijkheden op het land zijn. De gemeente Rotter dam zou berging op het land wel willen maar is er nog niet in ge slaagd om met buurgemeenten daarover overeenstemming te be reiken. De meeste gemeenten voelen er weinig voor om stortplaatsen ter beschikking te stellen omdat zij denken dat het havenslib (jaar lijks twintig miljoen kubieke me ter) giftig is. De gemeente Rotter dam ontkent dat en vindt dat niet of nauwelijks verontreinigd slib best op het land gestort kan wor den. In een vorige week verschenen reactie van de Rotterdamse dienst gemeentewerken op een rapport van de stuurgroep bag gerspecie wordt vastgesteld dat de gemeente Rotterdam moet proberen om bij de buurgemeen ten een zekere solidariteit op te wekken als het gaat om het vin den van tijdelijke oplossingen voor het storten van slib op het land. De dienst gemeentewerken vindt slibstortingen in zee uit mi lieuhygiënisch oogpunt onaan vaardbaar. Het tentoonstellen van het affiche betekent volgens mr. Pieters „te vens een akkoord met rellen", en „het zich opstellen tegenover het wettig democratisch gekozen ge zag". Een uitspraak die gejoel op de over volle publieke tribune veroor zaakte. De strafmeting moet vol gens de officier van justitie dui delijk maken „waar de grenzen liggen". Hij eiste een geldboete van 500 gulden. De vier verdachte advocaten, mr. H. Kersting, mr. L. Korvinus, mr. A. Pinkster en mr. M. Kolfscho ten, verschenen gisteren voor de tweede maal in hun toga's in het verdachtenbankje. Officier van justitie mr. Pieters had twee maanden geleden geweigerd de dagvaarding voor te lezen omdat het viertal in toga verscheen. Gis teren kwam het echter niet tot een nieuw conflict over de kle ding. Een verzoek van de verdedigers van de verdachte advocaten om de officier van justitie niet ont vankelijk te verklaren omdat hij bij de zitting van twee maanden geleden de dagvaarding niet wen ste voor te lezen, werd door poli tierechter mevr. mr. G. van Erp Taalman Kip afgewezen. Zonder commentaar las mr. Pieters toen de dagvaarding voor. Het dragen van de toga's blijft de officier echter zien als „een voort durende demonstratie gelijk te stellen met een spandoek". Tij dens de zitting, die een volle dag in beslag nam, probeerden de vier verdedigers van de verdach te advocaten het beleid van justi tie te ontrafelen dat naar hun smaak een beleid van willekeur is. Zo bevreemdde het mr. P. In- gelse dat de zaak tegen een „plak ker" van een zelfde affiche werd geseponeerd. Ook werd niet opgetreden tegen een uitzending van radio Stad waarin het affiche werd voorgele zen en evenmin tegen een gebar ricadeerd kraakpand in de 9ar- phatistraat waar een dergelijk af fiche door agenten werd gezien. Alle Amsterdamse advocatencol- lectieven, die als protest tegen de arrestatie van hun vier collega's een zelfde affiche voor de ramen hingen werden evenmin vervolg- d. Opruiend Volgens Ingelse heeft het Open baar Ministerie „de beginselen van behoorlijk bestuur geschon den". Zo zouden de verdachte ad vocaten tijdens hun verhoor niet mogen worden bijgestaan door raadslieden. Door verhoor van zes getuigen probeerden de advo caten de beleidslijnen van het Openbaar Ministerie te ontrafe len en het opruiende karakter van het gewraakte affiche in twijfel te trekken. Onder de getuigen wa ren twee politiefunctionarissen, de officier van justitie mr. De Bruin en oud-hoofdofficier mr. A. Messchaert. Door middel van het horen van hoogleraar tekstwetenschappen prof. T. A. van Dijk trachtten de advocaten het opruiende karak ter van het gewraakte affiche in twijfel te trekken. Volgens Van Dijk staan in het affiche „ironi sche stijlfiguren die men niet let terlijk hoeft te nemen". Als voor- DEN HAAG (GPD) - De Neder landse universiteiten en hoge scholen mogen in de toekomst wellicht tegen betaling weten schappelijk onderzoek voor der den, bijvoorbeeld het bedrijfsle ven, gaan verrichten. De op brengsten van dat onderzoek zouden dan aan het wetenschap pelijk onderzoek zelf ten goede moeten komen. Dat staat in een voorlopige nota „Contractonderzoek" van minis ter Pais (onderwijs en weten schappen). De nota zelf is nog niet publiek gemaakt, maar op het ministerie wordt het bestaan ervan niet ontkend. Betaald wetenschappelijk onder zoek zou de universiteiten aan wat extra geld kunnen helpen, ook aandacht zou kunnen wor den geschonken aan de verdere ontwikkeling van de micro- elektronica. Tot voor kort is de regering ervan uitgegaan dat het centrum alleen een taak zou krijgen op het ge bied van voorlichting en advise ring. Pas gistermiddag werd het de Kamer duidelijk dat de rege ring nu ook vindt dat het centrum voor micro-elektronica eveneens onderzoek zou moeten verrich ten naar de mogelijkheden om de micro-elektronica, iri het be drijfsleven toe te passen en dat het zelfs nieuwe systemen zou kunnen ontwikkelen. Dat ver klaart volgens Van Trier maan dagmiddag de keuze voor de drie plaatsen met een technische ho geschool. Nu de keuze van de regering op Delft, Eindhoven en TXvente is gevallen, zal een werkgroep wor den geformeerd die zich met de uitwerking van de plannen zal gaan bezighouden, zo liet minis ter Van Trier de Kamer weten. Voor de financiering van de drie kleinere centra voor micro- electronica, die elk op afzonder lijke terreinen werkzaam zullen beeld noemde hij „het bestormen van de rokende puinhopen van het NZH koffiehuis. Het is aan ieder zelf om dat te interpreteren. De arrestatie van de advocaten heeft volgens Ingelse een storm van verontwaardiging doen op steken onder de Nederlandse ad vocatuur. Hij staafde dit met 350 handtekeningen van advocaten (tien procent van de Nederlandse advocaten) die „de genomen maatregelen niet in verhouding vinden met de ernst van het mo gelijke strafbare feit". Politierechter mevr. G. Van Erp Taalman Kip zal binnen veertien dagen schriftelijk vonnis wijze- wat natuurlijk de onderwijsbe groting iets ontlast. Bovendien kan het voor veel bedrijven, die geen geld hebben om zelf een re- search-afdcling op te zetten, fi nancieel een uitkomst betekene- Pais zou in zijn nota wel grenzen voor de betrokkenheid van de universiteiten bij commercieel wetenschappelijk onderzoek wil len aangeven, om een te grote ver strengeling van belangen te voor komen. Individuele onderzoekers mogen er overigens financieel niet beter van worden en eventuele ontdek kingen die tijdens het onderzoek tot octrooien leiden, komen op naam van het opdrachtgevende bedrijf te staan. zijn, is jaarnjKs een bedrag van circa tien miljoen gulden be schikbaar. Dienstverlening Het is de bedoeling dat „Twente" zich'vooral zal gaan toeleggen op de advisering over en de toepas sing van de micro-elektronica op terreinen die niet direct binnen de industriecl-technologische sfeer liggen. Dat betekent dat het in Twente vooral zal gaan om be stuurlijke automatisering, oplei- dings- en onderwijstechnologie, gezondheidszorg en dienstverle ning in het algemeen. De keuze van de regering voor Eindhoven en Delft staat volgens minister Van Trier in nauw ver band met de aanwezigheid van respectievelijk Philips en het on derzoekinstituut van TNO. In de ze beide plaatsen zal het vooral gaan om de ontwikkeling van nieuwe systemen en om de toe passing van micro-elektronica in de industrie. De rol van gisteren Philips zal zich, aldus minister Van Trier maandag met grote na druk, beperken tot die van des kundig adviseur. DEN HAAG (ANP) - Het leger poetst te duur. Dat heeft een kos- ten-batenanalyse uitgewezen. Vandaar dat een speciale project groep zich sinds 1978 met het poetslappenvraagstuk heeft be ziggehouden en tot de conclusie is gekomen, dat omschakeling op poetslappen die één keer kunnen worden gebruikt grote voordelen biedt, zowel in commercieel als in technisch-logistiek opzicht. 9taatssecretaris Van Eekelen (de fensie) heeft de vaste kamercom missie van defensie laten weten dat op korte termijn zal worden overgegaan "tot een eerste aan schaffing van één of meerdere soorten "non woven" poetslap pen. Deze kunnen één keer wor den gebruikt om op grotere schaal ervaringen te kunnen toet sen aan de uitkomsten van eerder gehouden experimenten. Bij het verwerven van die poetslappen zal worden gelet op kwaliteit en prijs, aldus de staatssecretaris in een brief aan de defensiecommis- Tot dusver wordt in de behoefie aan poetslappen van de Konink lijke Landmacht voorzien door overcomplete militaire kleding stukken tot lappen te versnijden. Na gebruik worden de poetslap pen weer zoveel mogelijk ingeza meld, gesorteerd en vervolgens bij een speciale intendancewas serij gereinigd. Aan deze werkwijze zijn enkele na delen verbonden. Allereerst ko men zo te weinig poetslappen be schikbaar. Bovendien voldoen die lappen niet aan de te stellen kwalitatieve eisen. Terlouw: keuze voor Van Agt rookgordijn DEN HAAG (GPD) - De keuze van Van Agt als lijsttrekker voor het CDA legt voor de kiezers een rookgordijn over de toekomst, zowel wat betreft de te verwach ten coalitie als het te voeren be leid. Dit heeft D'66-fractieleider Jan Terlouw gisteravond op een spreekbeurt in Oldenbroek ge zegd. De partijraad van het CDA heeft za terdag Van Agt voorgedragen als lijsttrekker van de partij. Volgens Terlouw wordt hierdoor de kiezer in het ongewisse gelaten over het soort regering dat het CDA na de verkiezingen zal nastreven. Dit komt doordat verschillende lei dinggevende CDA'ers, zoals voorzitter Bukman, de voorkeur geven aan een coalitie met D'66 en PvdA in plaats van met de WD, aldus Terlouw. Van Agt echter staat voor een sa menwerking met de WD, aldus de politiek leider van D'66. De CD A-lijsttrekker kan moeilijk pleiten voor een progressieve sa menwerking, omdat de WD hem heeft steeds keurig op zijn wenken bedient, meent Terlou- Verder wees hij op de verschillen die er bestaan tussen het partij programma van de christen democraten en het regeringsbe leid. Volgens Terlouw staan deze twee haaks op elkaar bijvoor beeld wat betreft de nieuwe kern centrales, dé Markerwaard en de olieboycot van Zuid-Afrika. Bank voor acht ton opgelicht BREDA (ANP)- De Bredase politie heeft gisteren de 37-jarige direc teur van een assurantiekantoor aangehouden op verdenking van oplichting en valsheid in ge schrifte. Hij zou de Nederlandse Middenstandsbank in Breda voor ruim achthonderdduizend gulden hebben opgelicht. Vol gens de politie heeft hij enkele tientallen contracten voorzien van opjuiste gegevens, waarmee hij het geld kon loskrijgen. De man zou dit hebben gedaan in de eerste helft van 1980. Voor bedrijfsleven (ADVERTENTIE) Het Koningin Juliana Fonds is een particuliere stichting die instellingen en initiatieven op het terrein van maatschappelijk welzijn, daadwerkelijk steunt. JSiuli&lü Julfcum liwik verhuist per 6 februari 1981 van 's-Gravenhage naar Bunnik J. F. Kennedylaan 101,3981 GB Bunnik Telefoon 03405-4524 Postbus 90,3980 CB Bunnik WEERRAPPORTEN d a gisteren 1 neerslag afgel. 24 Amsterdam regen 8 6 9 De Bilt 8 6 10 deelen 8 5 7 12 Eelde 8 6 Eindhoven 10 5 3 Den Helder 7 6 11 Rotterdam 9 6 8 Twente 8 4 Vlissingen 8 6 4 Zd Limburg 11 5 1 Aberdeen on bew. 9 0 7 Athene 15 4 0 Barcelona onbew. 4 Berlijn zwaar 9 4 0 Bordeaux geheel bew. 11 0 Brussel 9 5 1 Frankfort licht bew. -0 -6 0 -2 -6 0 Helsinki 1 0 3 Innsbruck onbew. 6 -12 0 Klagenfurt 3 -14 0 Kopenhagen 6 17 3 9 Lissabon onbew. 4 0 Locarno 13 -6 0 Londen 11 9 2 Luxemburg zw; 7 0 0 Madrid onbew. 16 -6 0 Malaga 16 1 0 Mallorca onbew. -3 München onbew. 8 -5 0 onbew. 15 5 0 Oslo licht bew. -1 0 13 2 0 onbew. 15 1 0 Split onbew. 18 1 0 Stockholm zw. 7 4 0 Wenen 12 -3 0 -1 -7 0 Instanbul 9 1 0 Las Palmas licht bew. 19 15 0 Beiroet half 9 Tel Aviv licht bew. 16 ld 0 Tunis half bew. 14 5 0 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zeer terughoudend gereageerd op de mededelingen van minister Van Trier (wtenschapsbeleid) dat er drie kleinere centra voor micro- elektronica ("chips") zullen wor den gevestigd in Delft, Eindho ven en Twente. De meerderheid van de Kamer wil zich pas defini tief over deze kwestie uitspreken als meer duidelijkheid over de keuze van de regering is verkre gen. Hiervoor zal vermoedelijk een afzonderlijk debat worden gehouden. De verklaring van minister Van Trier over de gespreide vestiging van het micro- elektronicacentrum kwam voor de vaste kamercommissie voor het wctenchapsbeleid als een complete verrassing, zo bleek uit de reacties van de Kamer. Mede naar aanleiding van de felle ver ontwaardiging bij de PvdA- fractie en bij woordvoerder Lan- sink van de regeringspartij CDA over de wijze waarop de Kamer door minister Van Trier voor een voldongen feit was geplaatst, haastte de bewindsman zich de Kamer mee te delen dat zo snel mogelijk een brief over de kwes tie zal worden verstuurd, waarin nadere tekst en uitleg zal worden gegeven. Uit het persbericht dat Van Trier gistermiddag in de vergadering van de kamercommissie voorlas, blijkt dat de keuze voor drie cen tra van micro-elektronica is geno men na overleg met minister Van Aardenne (economische zaken). Tot nu toe heeft de regering zich op het standpunt gesteld dat er één micro-elektronicacentrum zou worden gesticht. Die aanbe veling was ook gedaan door een adviescommissie voor de rege ring onder leiding van professor Rathenau. Bedrijfsleven De commissie-Rathenau heeft in haar rapport, dat eind 1979 werd uitgebracht, talrijke aanbevelin gen gedaan over de wijze waarop de micro-elektronica voor het be drijfsleven van nut zou kunnen zijn. Hierbij werd sterk gepleit voor de vestiging van een cen trum voor micro-elektronica, waarin naast het geven van voor lichting en advies aan bedrijven, (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7