De Camp wordt opgeknapt Herstelwerk in Breestraat: één richting vrij Laatste kabel: kleurentv voor bêjaardenhuis Nieuw plan na twee jaar vertraging Leidse stadsrubriek DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 LEIDEN De laatste kabel is gelegd in Leiden. Iedereen die daar belangstelling voor heeft, kan nu naast de twee Nederlandse, ook zenders uit België en Duitsland ontvangen. Gaf toenmalig economisch wethouder Van Aken bijna driejaar geleden de aan zet tot de eerste aansluiting, gisteren was het wethouder Fase- Dubbelboer die de bewoners van bejaardenhuis Rijn en Vliet kon feliciteren met hun nieuwe aanwinst. Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan is aangesloten op de dertigduizendste en tegelijk ook de laatste kabel die in Leiden werd gelegd. Hiermee is een einde gekomen aan al het graaf- en tegelwerk dat ten behoeve van de kabeltelevisie werd gedaan. Een stuk kabel dat met gemak de afstand tussen Leiden en Ro me zou kunnen overbruggen, was nodig om dertigduizend wo ningen van kabel te voorzien. Verder waren er 2100 "groene kastjes" nodig, en moest er maar liefst 165.000 ton grond worden verzet. Omdat het bejaardenhuis de dertigduizendste aansluiting kreeg, overhandigde wethouder Fase een kleurentelevisie aan de voor zitter van het stichtingsbestuur Rijn en Vliet, de heer C.F. van der Weijden (zie foto). De kleurentelevisie is uitgerust met de zogenaamde teletekst. Via deze hypermoderne apparatuur is het mogelijk om diverse televisieprogramma in het Nederlands te ondertitelen. Het toestel zal een plaatsje krijgen in de recreatie ruimte van de ziekenzaal. Werk begint 16 februari LEIDEN De komende jaren zal een begin worden ge maakt met een grondige opknapbeurt van de Camp, het gebied tussen de Oude Singel, Lange en Stille Mare, Aalmarkt en Beestenmarkt. Huizen, bruggen en wal- muren worden hersteld en de hele buurt zal op het cen trale rioleringstelsel worden aangesloten. Het heeft twee jaar geduurd, maar eindelijk is het dan zover: het de finitieve verbeteringsplan voor de Camp ligt op tafel. Wethouder Waal en ambtenaar Eggenkamp presenteerden het plan gister middag. Verwacht wordt dat het rijk omstreeks mei haar goed keuring verleend. In 1978 werd het bestemmingsplan voor het gebied al vastgesteld. Een verbeteringsplan volgde, maar rijksambtenaren stuurden dat retour, omdat zij meer gege vens wilden hebben. De nieuwe versie liet echter tot groot ongenoegen van de bewo ners op zich wachten. 2ij voel den zich achter gesteld. "Allerlei verbeteringsplannen voor bin- nenstadswijken rollen van de persen", merkte een lid van werkgroep de Camp op. "Maar ons verbeteringsplan wordt steeds meer naar achteren ge schoven. Het is duidelijk dat de Camp geen prioriteit meer heeft bij de gemeente". Bovendien vreesden zij dat het in het vooruitzicht gestelde geld (6,5 miljoen) niet ten eeuwigen dage beschikbaar zou blijven. De gemeente gaf als reden voor de vertraging op: nog urgentere werkzaamheden in stadsvernieu wingsgebieden. Walmuren Omdat in de Camp geen woning wetwoningen zijn staat in deze wijk de verbetèring van particu liere woningen centraal. Twee gisteren begonnen bouwkundi gen, die ook in Maredorp, Pan- cras-Oost en Havenwijk-zuid aan de slag gaan, zullen zorgen dat de werkzaamheden volgens een be paalde opzet verlopen. Het verbeteringsplan maakt ook melding van het feit dat de mi nisteries van volkshuisvesting en CRM een gecombineerde sub sidieregeling kennen voor wo ningen die te boek staan als mo nument of beeldbepalend. Vol gens het plan komen 138 panden voor deze regeling in aanmer king en moeten binnen tien jaar worden opgeknapt. Het verbeteringsplan voorziet ook in de vernieuwing van alle be staande rioleringen en in de aan leg van nieuwe. Het hele gebied moet op het centrale riolerings stelsel worden aangesloten zodat niet meer hoeft te worden ge loost op open water. Ook de in zeer slechte staat verkerende walmuren van Turfmarkt, Oude Vest en Apothekersdijk moeten worden vernieuwd. In de wijk zal in verband met het ontbreken van speelvoorzienin- gen ook een kinderspeelplaats worden aangelegd. "Het parkje ligt erg verscholen en beschut zodat kinderen er tamelijk rustig kunnen spelen. Het is bereikbaar v,ia de Haarlemmerstraat en de Korte Lijsbethsteeg". Ook de tijdelijke bruggen nabij de Waag en de Lijsbethsteeg wor den weer opgevoerd. Beide brug gen moeten een vaste bestem ming krijgen. Ook rekening houdt het verbeteringsplan met het opknappen van twee jeugd lokalen van het Antonius Club huis en de verbreding van de Goe Gerritsteeg. Binnengebied Het zogenaamde binnengebied van de wijk, waar zeer veel ge sloopt is, is niet bij het verbete ringsplan betrokken. Volgens gemeenteambtenaar Eggen- kamp was dit niet mogelijk om subsidietechnische redenen. "Het rijk heeft voor dat gebiedje al eens geld toegezegd". In het saneringsgebied is echter tot nu toe behalve sloop niets ge beurd. Somber is het verbete ringsplan hierover niet gestemd, omdat, "het aanzien van het bin nengebied op relatief korte ter mijn aanzienlijk verbeterd kan worden". Die verbeteringen behelsen de res tauratie van de nog overgebleven muurresten van de voormalige Vrouwekerk, de bouw van be jaardenwoningen tegenover het St. Elisabethgasthuis en niet te vergeten de restauratie van de Boerhaavezalen. Dat de laatste klus het meest ur gent is is onlangs nog eens bena drukt in de alarmkrant die de werkgroep de Camp aan de zalen wijdde. Samengevat komt het er op neer dat de verbetering van de wijk staat of valt met de res tauratie van het historische com plex. Of het rijk echter nog voor 1983 het startsein op groen zet valt nog te bezien. LEIDEN - E kabels en leidingen in de Bree straat tussen Kort Rapenburg en Koornbrugstecg begint op maan dag 16 februari. Auto's en bussen vanaf de Korevaarstraat zullen tijdens het werk door de Koorn brugstecg over de Vis-, Aal- en Boommarkt worden geleid. Dit meldt het Leidse gemeentebe stuur de bewoners en winkeliers uit de omgeving. Om de herstel werkzaamheden aan de Bree straat die dit jaar plaatsvinden zo gesmeerd mogelijk te laten lopen heeft de gemeente besloten het werk in twee fases te verdelen. Tijdens de eerste fase, die maan dag 16 februari begint en waar schijnlijk zal duren tot eind mei. blijft éénrichtingverkeer voor auto's en bussen en tweerieh- tingverkeer voor fietsers door de Breestraat mogelijk. Dit duurt drieënhalve maand. Bij fase twee, het aanleggen van de riolering, zal de Breestraat tot de Koornbrugstecg geheel voor ver keer worden afgesloten. Door de loskoppeling van dc werkzaam heden blijft deze 'periode echter beperkt tot twee maanden. "Dat is een betere opzet", vindt wet houder Waal, "omdat in onze Aangehouden na diefstal m Alphen ALPHEN a d RIJN/LEIDEN - Op heterdaad werden drie mannen uit Rotterdam vannacht betrapt bij een poging tot diefstal in een drankcnwinkel in het centrum van Alphen. Echter toen de poli tie door omstanders was gewaar schuwd wisten zij zonder waar toch nog tc onkomen in een ge reed staande auto. Na deze me dedeling van de Alphense politie kon de Leidse politie de drie jon gemannen op de Rijksweg 4 rich ting Leidschendam om vijf uur aanhouden. Waarna zij weer zijn overgeleverd aan de politie in Al phen aan dc Rijn. oorspronkelijke plannen de Breestraat zeven maanden ge heel was afgesloten". Wanneer fase twee precies wordt uitgevoerd is nog niet bekend. De gemeente moet namelijk nog toestemming krijgen om het geld hiervoor uit te geven. En het overleg met de winkeliers over de gewenste uitvoering is nog niet afgerond. Wanneer de werkzaamheden di rect op elkaar volgen ligt de rio lering nog voor de bouwvak in de grond. Mochten de winkeliers anders beslissen dan wordt na de bouwvak begonnen met deze klus. Voor drie oktober zal het in elk geval klaar zijn volgens wet houder Waal. De verkeerscommissie en begelei dingscommissie voor openbare werken zullen zich op 10 februari nog over deze kwestie buigen. Fusie tussen autobedrijven LEIDEN - De Talbot-dealer Auto Bierman en Peugot-dealer Devi- lee—Reizevoort bv. gaan samen. Onder de naam Leithon-garage zet eigenaar A. Kamsteeg de be drijfsvoering voort. Voor de 35 personeelsleden heeft de fusie en reorganisatie geen directe gevol gen. De verkoop wordt voortgezet aan de Marcdijk/Oegstgeesterweg (voorheen Auto Bierman), terwijl de vestiging aan het Levendaal (voorheen Devilee-Reizevoort) wordt gesloten. De afstand tus sen beide verkooppunten was volgens de bedrijfsleiding te klein. De vestiging aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest gaat eveneens dicht. Aan de Zoeter- woudseweg blijft de werkplaats gehandhaafd. LEIDEN - Een snelheidscontrole uitgevoerd door de Leidse politie op de Oegstgeesterweg leverde gisteravond dertig overtredingen op. Tussen zeven uur en half ne gen werden 192 auto's gecontro leerd. De hoogste snelheid die werd gemeten was 94 kilometer, terwijl de borden daar als maxi male snelheid 50 kilometer aan geven. door René van der Velden Jaap Visser Schoolreisje (1) Een lang gekoesterde wens van politie-commissaris Van .Voorden ging gisteren in ver vulling. De commissie poli tiezaken is een kijkje gaan nemen in de keuken van de Leidse politie, dc oplcidings school 'De Boskamp', gele gen onder de rook van Leus den in de provincie Utrecht. Op deze school worden aspi rant-agenten voor korpsen in de provincies Zeeland, Zuid- Ilolland en Utrecht oDeeleid Wat tijdens de rondleiding over het fraaie complex onmiddel lijk duidelijk werd is dal 'De Boskamp' baadt in weelde. De school werd in 1968 ge bouwd op dc fundamenten van het voormalige concen tratiekamp Amersfoort. In de daaropvolgende jaren werd de school verder uitgebreid cn het lesmateriaal gemoder niseerd (aanschaf video-ap- paratuur). In die jaren kon ci ter bestrijding van dc werk loosheid nog heel veel, dus op een paar gulden meer ot minder werd niet gekeken. Bij de bouw werd uitgegaan van een capaciteit van 360 leerlingen. Op dit moment hevbergt 'De Boskamp' slechts 115 leerlingen, van wie er overigens twaalf van het vrouwelijk geslacht zijn. Uitbreidingen van politie korpsen zijn vandaag de dag een luxe. Dus de 39 korpsen waarvoor de opleidings school aspiranten levert ra ken vol. Gevolg: 'De Bos kamp' zit met een flinke over capaciteit en een heleboel on nodige onkosten. Hoogtepunt van de rondleiding was ongetwijfeld de schiet baan, een regelrechte kermi sattractie. Na een demonstra tie van een groepje 'aanko mend kanonnenvlees' moch ten de heren raadsleden (de dames waren thuisgebleven) ook een kansje wagen in de schiettent. Communist Jan Brands had daar wel oren naar. Vol trots vertelde hij op de kermis wel eens een vol treffer te hebben geplaatst en De hel barst los in de "schiettent" van de politie-opleidingsschool in Lensden. Burgemees- Niet gehinderd door de aanwezigheid van een foto ter Goekoop (midden) en PvdA-raadslid Peters (links) laten de oorverdovende knallen graaf neemt PP R-raadslid Frits van Oosten het pistool rustig over zich komen. Een docent (rechts) vreest het ergste. ter hand en schiet. i ook wel eens met het politie-wapen, de Walther P5, te willen probe- Zijn collega-raadsleden Joop Walenkamp (CDA). Frits van Oosten (PPR) en René Elkcr- bout (PvdA) volgden evenals burgemeester Cees Goekoop het voorbeeld van de CPN-cr. Het merendeel van.de kogels boorde zich nadrukkelijk in de houten balk boven dc schietschijven. PSI'-raadslid Jos van der Pun ten vond het overigens ver standiger om zich van het schuttersfeest te ontrekken. Bang dat de fotograaf een voltreffer zou plaatsen juist wanneer hij het vuistwapen ter hand zou nemen. Een foto van een PSP-er met het pi stool in de aanslag dat kan immers niet. "Bovendien was ik bang dat ik moeilijkheden zou hebben met het richten", biechtte Van der Putten na derhand op. Nadat de politici hun kruit op de schietbaan hadden ver schoten werd in de sfeervolle ontmoetingsruimte van 'De Boskamp' een spervuur van vragen gericht aan het adres van het kader van de oplei dingsschool. Uit dit vragenvuurtje werd dui delijk dat het accent van de opleiding steeds meer komt te liggen op het optreden van de politie agent op straat. De agent wordt ook op dc oplei dingsschool steeds meer ge zien als een maatschappelij ke hulpverlener. Termen als 'sociale intei aktie' en 'politio nele subcultuur' worden nu ook op 'Dc Boskamp' gehan teerd. Het opleidingsinsti tuut leek tot op heden op een kweekschool van schietklare 'body-builders' met het wet boek van strafrecht in de hol ster. De 'agenten-nieuwe stijl' moeten meer op geünifor meerde opbouwwerkers gaan lijken. De aspiranten opleiding zal trouwens van twaalf maanden worden ver lengd tot negentien maan den. Schoolreisje (2) Dat de wervingscampagne voor politiepersoneel niet be paald aansluit bij de realiteit maakte een politie-onderwij- zer in treffende bewoordin gen duidelijk. "De meeste jongens komen hier binnen met dc gedachte: veel aan sport doen, lekker boksen en straks al schietend door dc wijken rijden. Na een paar maanden krijg je steevast te horen: "Ik had nooit ver wacht dat dc opleiding zo in elkaar zou zitten. Nee. die snelle advertenties wijken sterk af van de praktijk". De woorden van deze onderwij zer worden gesterkt door de opmerkingen van de zeven "Leidse politie-agenten in spé". Nadat ze zenuwachtig plukkend aan hun nieuwe dienstbroeken zijn voorge steld aan hun toekomstige superieuren geven ze vol mondig toe: "We hadden in derdaad nooit verwacht dat we een dergelijke opleiding zouden krijgen". Een van hen, afkomstig uit het noorden des lands, heeft nau welijks een idee van wat hem straks in Leiden te wachten staat. "Ik heb gesolliciteerd naar een baan bij het Leidse korps omdat ik wel eens wat over Leiden had gelezen. Het lijkt me wel een leuke stad. Ik ben één keer in Leiden ge weest maar dat stelde niet zo veel voor. Van het station naar het politiebureau en van het politiebureau terug naar het station". De school levert dit jaar zeven aspiranten voor het Leidse korps af. Het afgelopen jaar stak Leiden ongeveer vijftien mille in 'De Boskamp'. "Jul lie kragen dus prima agenten voor een prikkie", merkte de kersverse school-directeur Groenendorp op. De raadsleden toonden zich na afloop van de trip naar Leus den over het algemeen tevre den. Joop Walenkamp "De commissie poli tiezaken verricht veel pio nierswerk. Er zijn nogal wat braakliggende terreinen waar we ons op proberen te bege ven. Een van die terreinen is inderdaad ie opleiding van de politiemensen. Door deze trip weten we nu wat beter in welke richting we onze infor matie moeten zoeken. We kunnen straks gerichter onze wensen op dat terrein naar voren brengen. Veel geleerd heb ik vanmiddag niet maar het was voor mij wel een heel nuttig schoolreisje".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3