Standplaatsen zijn sen, net als gewone huizen woon plaat Parochianen breken lans voor woonwagenbewoners Voorlichting busbanenproject in Zoeterwoude [Le/cfee agenda Verklaring B en W Wassenaar Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 •>i De Hoge Klei, het ministerie van CRM vindt dit de beste plaats om een woonwagencentrum te vestigen. WASSENAAR - Een aantal paro chianen van de Sint-Jozefkerk in Wassenaar-Noord heeft een werkgroep opgericht, omdat zij zich op hun manier bezig willen houden met de emancipatie van de woonwagenbewoners. De le den van de werkgroep Kerk en Samenleving vinden het de hoogste tijd dat er een lans wordt gebroken voor de woonwagen bewoners in Wassenaar. "Zeker nu veel woonwagenbewoners tot onze parochie behoren," aldus de werkgroep. "Wij betreuren dat de doorgaans op politiek en bestuurlijk gebied zo passieve Wassenaarders zich nu roeren. De grote handteke ningenacties tegen bepaalde woonwagenlocaties hebben meermalen de pers gehaald. Daardoor is het beeld naar onze mening nogal scheef getrokken. Wij vinden het van het grootste belang, dat de woonwagenbewo ners zelf uitvoerig aan het woord komen. Veel vooroordelen ko men namelijk voort uit het feit, dat te veel mensen te weinig van nabij met hen kennis hebben ge maakt en te weinig van hen afwe ten." Pastoor Somerwil van de Jozef kerk heeft al eerder met woon wagens te maken gehad. Twee winters geleden verscheen een wagen op het kerkplein om het pas na enkele weken te verlaten. Vanuit de pastorie werd elektri citeit geleverd, hetgeen door de gemeente om formele redenen niet erg werd gewaardeerd. Na veel kritiek staakte de pastoor de elektriciteitstoevoer. Daarna kwam er nog eens een wagen op doorreis langs. De werkgroep Kerk en Samenle ving spreekt nadrukkelijk niet namens de hele parochie. "Dat kunnen wij niet, omdat er zeer uiteenlopende, gevoelens be staan over deze problematiek. Voor ons geldt als wezenlijk pro bleem dat van de acceptatie van de woonwagenbewoners op zich. De keuze van een standplaats is slechts een afgeleid vraagstuk. We hebben het vermoeden dat de vooroordelen bij een aantal mensen het gevolg zijn van ont wikkelingen in het verleden. In de besloten dorpsgemeenschap van weleer ging er natuurlijk wel eens iets fout." "Wat weten de mensen eigenlijk van ons "Wij hebben volgens de woon- wagenwet recht verkregen op een beter woonmilieu. Als ik alles zo hoor en zie krijg ik de indruk dat ook u niet voor ons bent opgekomen om ons recht te beschermen." Dat is één van de hartekreten uit genbewoner van de Ruige- laan aan het gemeentebe stuur. "Wij wonen er al zo'n zestig jaar en vragen ons af wat de mensen eigenlijk van ons we ten. Wij willen daar gaan staan waar het snelst stand plaatsen kunnen worden in gericht. Ik heb een nacht niet kunnen slapen van de opmer king van een bollenkweker in de krant 'gooi die wagens maar voor het raadhuis'al dus de brief. Even verderop in de brief wordt erop gewezen dat de families van de Ruigelaan in het verleden toch maar veel rom mel van de Wassenaarse stra ten hebben weggehaald. "Door onware informatie, kreten en geruchten voelen wij ons buiten spel gezet. WASSENAAR - Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft een steentje bijgedragen aan de discussie over de komst van een standplaats voor woonwagenbewoners door het uitgeven van een verklaring. Daarin wordt on der meer gezegd, dat de woonwagenbewoners gegriefd zijn door "negatieve en onjuiste uitlatingen" van Wasse naarders. Het woonwagenkamp aan de Ruigelaan, 'verouderd'. PvdA-raadslid Goulooze; "Lijdensweg". Verder wordt meegedeeld dat er zeker geen sloperij zal komen bij een nieuwe standplaats. "Voor welke locatie ook gekozen wordt, het effect voor de omge ving is gelijk aan de bouw van woningen en de komst van nieu we bewoners," aldus de verkla ring. Het gemeentebestuur zegt deze verklaring te hebben opge steld, omdat uit recente publica ties en uit opmerkingen in be zwaarschriften zou zijn gebleken dat er misverstanden bestaan over de komst van een stand plaats voor woonwagens. "Negatieve en onjuiste uitlatingen van plaatsgenoten hebben de woonwagenbewoners gegriefd. Zij hebben daarover gecorres pondeerd. Belangrijk is daarom dat de Wassenaarders weten dat standplaatsen WOONplaatsen zijn als huizen met tuintjes. Daarbij komen geen sloopplaat- sen. Er is dan ook geen enkele aanleiding bij een woonwagen bij voorbaat meer rommel te ver wachten dan bij een woonhuis normaal gevonden wordt," aldus de verklaring. Ommezwaai Eén van de raadsleden die zich met de zaak bezighoudt is PvdA-er Goulooze. "Het is toch een com plete lijdensweg voor die men sen. Er is al een paar keer sprake geweest van een totale omme zwaai in het landelijk beleid. De laatste koers is die in de richting van deconcentratie. Dat wil zeg gen de vorming van niet al te gro te centra met voldoende voorzie ningen. Het tientallen jaren oude 'kamp' aan de Ruigelaan voldoet in het geheel niet aan de nu ge stelde door Wim Olijslagers Het raadslid zegt verheugd te zijn over de overbrengen van het be leid ten aanzien van woonwagen bewoners van het ministerie van CRM naar dat van volkshuisves ting. Daarmee wordt de minder heidsgroepering uit de sfeer van het maatschappelijk werk over geheveld naar de meer algemene benadering van huisvesting. Goulooze zegt te hopen op een snelle beslissing over het pro bleem. Maar hij verwacht een op lossing nog lang op zich zal laten wachten. "De keuze van de juiste plaats is erg moeilijk. CRM vindt de Hoge Klei het meest geschikt, zo vlak bij het Oostdorp en scho len. Maar het vaststellen van een Muur waait om LEIDEN - Een muur van de voor malige zeepfabriek Sanders aan de Kaardesteeg heeft vannacht geen weerstand kunnen bieden tegen de harde wind. Met donde rend geweld kwam het twintig meter lange en vier meter hoge gevaarte om half acht vanmor gen naar beneden. Het tegen overliggende pand liep daarbij schade op. De deur werd ontzet en ruiten sneuvelden. De politie heeft een gedeelte van de steeg afgezet met hekken om dat voor de rest van de muur nog instortingsgevaar bestaat. Ook plan Hoge Rijndijk Midden besproken ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude zal morgenavond in het multifunctionele gebouw 'De Eendenkooi' twee infor matieavonden houden. Om acht uur wordt de nodige informatie verstrekt over het doorstro mingsproject openbaar vervoer Leiden-Leiderdorp-Zoeterwou- de-Rijndijk. Dit omstreden pro ject dat onder de naam 'Leidse Busbaan' al veel stof deed op waaien zal worden toegelicht door een afgevaardigde van Rijkswaterstaat. Op de informatieavonden over dit onderwerp die al eerder door de gemeente Leiden waren belegd was telkens een hoge opkomst van tegenstanders. Winkeliers en buurtbewoners maken zich grote zorgen over de bereikbaarheid van hun bedrijven en de parkeer situatie op de Hoge Rijndijk. Om negen uur 's avonds infor meert de gemeente Zoeterwoude over het ontwerp-bestemmings- LEIDEN: Geboren: Maria Geertruida Cornelia dv. J.G.M. van Kesteren en W.G.P. Maagdelijn, Jim zv. W. van 't Veer en J.W. Kerkvliet, Adriaan zv. A. Hickmann en M.P. Koekebakker, Aen- ne dv. L.P. Poppema en L.T.M. Rother, Arieny dv. N. Parag en E.M.D. van Dui venvoorde, Jessica dv. G.A.M. Spek- P.H. Stark en R. de la Chambre, Maarten zv. A. van Leeuwen 1 G.G. Winkelman, Joyce Patricia M. Blouh en A. Anesfal, Corne lls zv. A. van Rijn en T. Freke, Hulya dv. I. Güner en N. Güner, Nancy Francisca dv. W.S. de Graaf en C.A. Stravers, Ary Adrianus i J. de Rooij, Antonius Gerard' A.G. van Aston en J. Ruwaard. Roy M. Benba en M. Herman. Maria Ypke Schoutcn. Chantal dv. T. Hemminga en N.C. Schut, Johan- ;s Salvatore zv. F. Nocco en M. Pas- Overleden: A. van Weeren (1980), P. van der Lans (1903), J.C. van Noort (1914), J. Peters (1898), C G. P. Oorschot (1964H. van Beek (1912), T. van Otterloo (1981). Gehuwd: R.A. Benjamins en F. Laksa- i der Burgh en N. Baksh. Ondertrouwd: W.F. Harte velt en M.A.J. Baak, L. Schreuder en Broek. der Plas B. van Dam en M.J. Heemskerk, Nils Jacob zv. E.K.J. Pauwels en S.L. La Grouw, Christa Ma- renca dv. C.G. van der Knaap en M.M. Webber, Jannetje dv. P.S. Wolfaart en T. de Jong, Arie zv. a. Haasnoot en N. Ou wehand, Marcel zv. J. van Duyn en E.M. LEIDERDORP: Frank R zv. L. Knoes- ter en M A. Groeneveld, Sophie F dv. W.G.B. Knijnenburg en T.H. Sanders, Anne M. dv. A. van Sandwiik en A.S.C. 3atricia I.J. dv. P. Brou wer en M. Bodijn, Mieke dv. J.W.A. Bruins en J. Haan, Sasja dv. J.M. van Bennekom en A.O Portier, Jan-Paul zv. G.A.J. van Berge Henegouwen en P.M. Bavelaar, Diederick M. zv. N.J.A. Huij- Olaf zv. T.m. Schuur en J.M. Lelieveld, Sylvia c. dv. J A. de ro en I.E. Meijerink, Bianca E. dv. P.J.M. Remundt en M Zij- P.W.J. Toelen en A. Rijs- bergen, S.A. Wallace en A.M.E.A. Lui- Gadebrab en I.H.H. Kruijc plan 'Hoge Rijndijk Midden'. Dit plan bestrijkt het terrein tussen de Hoge Rijndijk en het indus trieterrein Grote Polder. Deze in formatieavond is de laatste mo gelijkheid voor het geven van suggesties voordat de officiële procedure (terinzagelegging, vaststelling door de gemeente raad enz.) zal worden gevolgd. Opmerkingen die tijdens de infor matieavond worden gemaakt, zullen nader worden bestudeerd en voor zover mogelijk in het plan worden verwerkt. Het nieu we bestemmingsplan heeft voor het overgrote deel betrekking op een bestaand woongebied. Het is een aanpassing van bestem mingsplannen van ouder datum aan hedendaagse inzichten. Het plan komt in het kort hierop Volgens de nieuwe voorschriften worden ruimere opvattingen over de bebouwing van achterer ven gehanteerd. Zo mag volgens het nieuwe plan een woning over de volledige breedte van de ach tergevel worden uitgebreid. Verder wordt er meer bebouwing toegestaan op gronden met de bestemming 'tuin'. Onder bebou wing wordt in dit geval verstaan: een volieère, of een kasje van be scheiden omvang. Er is in het plan ook aandacht voor enige nieuwbouw. Hieronder vallen onder meer een reserve ring voor de uitbreiding van het multifunctionele gebouw, de bouw van een viertal woningen aan de Nassaulaan tegenover de hoek van de Rijnegommerstraat, uitbreiding van het onderkomen van de tennisvereniging aan het Kooikerspad en de eventuele aanleg van een vijfde tennisbaan. Vervolgens is een aantal bouw plannen waaraan vooruitlopend op dit nieuwe bestemmingsplan medewerking is verleend in het plan opgenomen. DINSDAG Leiden - Vrouwenhuis, Hooigracht 79 café-avond, 21-1 uur. Werklozen Advies centrum - Breestraat 19, ma t/m vr 10-12 uur, tel. 122000. NVSH-bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen (behalve woensdag) van 14- 16 uur en dins van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Gespreksavond Bahèi gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma, di, don, vr, 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met maand februari expositie 'creatieve col lages van echte bloemen', di, vr van 19- 21 uur, woe, do, za, zo van 14-17 uur woe ook van 10-12 uur. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus, kindervoorstelling, woe van 14.30-16 uur. Reserveren 01717-3163 en 071-121367, theateradres: Sir. W. Chur- chillweg. WOENSDAG Leiden Staalwijk, Herenstraat 45, open huis slimming International, 19.15 uur inl. 071-892865. Restaurant Groenoordhallen - inschrijf- en instructieavond Elementaire Ge hoorzaamheidscursus, voor hondebezif- ters, 19.30 uur. tel. 01719-11667. Stadhuis - projectgroep Transvaal, 19.30 Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Augustinus - Rapenburg 24, film Anna en Edith, 20.30 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, informatie avond over Guatemala, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond soos met films en informatie programma's 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes spreekuur, 16-22 uur. Leiderdorp - 'Op Dreef, Alphensplein bestemmingsplan in die richting kan nog jaren worden opgehou den. Een andere mogelijkheid is een plaats bij de Ammonslaan. Die ligt ongeveer even ver ver wijderd van het dorp als de Rui gelaan, zij het wel dichter bij de bebouwing. Een voordeel daar is ook dat de gemeente er grond in eigendom heeft. Als derde maar iets minder geslaagde plaats is genoemd de Oostdorperweg- oost," aldus Goulooze. Deprimerend Hij stelt zonder aarzeling, dat de moraal van de Wassenaarse ge meenschap bij uitstek aan de be nadering van dit vraagstuk kan worden afgelezen. "Ik vind dat de woonwagenbewoners van de Ruigelaan in een veel eerder sta dium en veel nadrukkelijker bij de zaak betrokken hadden moe ten worden. Dan zou de hoorzit ting van 27 november, waarin zij merkten wat voor bezwaren de mensen hadden voor hen ook niet zo depriiherend zijn ge weest." Het raadslid zegt geen nachtmer ries te hebben van de onder meer door bewoners van de Ammons laan veronderstelde daling van de huizenwaarde na de plaatsing van woonwagens in die buurt. "Ik zou het onjuist vinden als de gemeenschap bij gebleken waar dedaling een vergoeding zou ge ven. Het is daarentegen een zaak van algemeen belang, dat de kan didaatkopers op de onredelijk heid en onjuistheid van een der gelijk gegeven worden gewezen. Het mag dus ook niet tot uit drukking komen in de punten waardering voor de berekening van de onroerend goed belas ting." dag Nationaal Rheuma- fonds, do van 10-15.30 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 30 jan tot 6 febr door: Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek van Breest-Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. "Meer overleg Leiderdorp- Leiden op economisch gebied nodig" LEIDERDORP - Vooral de Leidse winkeliers aan de Lage Rijndijk en de Haven enerzijds en die aan de Hoge Rijndijk anderzijds mer ken de concurrentie van het nieuwe Leiderdorpse winkelcen trum Winkelhof. Dat is één van de conclusies uit het Ontwerp Economisch Beleidsplan van de gemeente Leiden. Leiden heeft het lijvige rapport toegezonden aan de gemeenten rondom de stad met het verzoek om er commentaar op te leveren. Alleen eerder genoemde conclu sie vormt voor het college van B en W in Leiderdorp aanleiding voor opmerkingen. Dat bleek gisteren tijdens de ver gadering van de raadscomissie economische aangelegenheden. Burgerlid Van Heesch drong er gisteren bij wethouder Bezemer (PvdA) op aan om meer te over leggen met Leiden op econo misch gebied. Hij vond het vreemd dat er tusen de beide ge meenten weinig samenwerking op dit terrein is. Hij zei wel wat te voelen voor een beleid, waarmee in regionaal verband bedrijven zouden worden aangetrokken. Bezemer zei positief te staan te genover dit idee: "Leiderdorp is altijd voor samenwerking ge weest," zo stelde hij. De commissie sprak gisteren ver der de verwachting uit dat het Rijnlands Instituut voor Onder nemersonderwijs (RIO) waar schijnlijk niet zo gelukkig zal zijn met Leidse plannen om een school voor Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (HEAO) te stichten. Het RIO heeft namelijk al geruime tijd plannen voor uitbreiding van de school. i M.G.M. Neder- S.A.S. Baijoumi Alij meijer. Getrouwd: J.L. wijngaarde en F.( Biltoo. Overleden: A.M. Thorm (1924), N. der Zalm (1906) ZOETERWOUDE: Geboren: Arens, M.C.M. Ovcrvliet. Getrouwd: J.A.A. Ammerlaan en C.I van Klink. Overleden: C. van Remmen (1889). lEIDSCH £l dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LE'DEN Telefoon 071-144941 Na bezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 1 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186.70 per post 1276,10 Losse nummers f 0,70 •verschrijving geen Adiunct-hoofdredacleur: R D Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Pfv AJg. redactiechef'; J. M. J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) j P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sporl) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a In: Bonn. êrussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Leiderdorp F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2