Benelux-landen willen Japanse auto's weren Actie tegen zwarte vliegtickets Bonden en Akzo oneens over sanering van Enka Haoraia Profijtbeginsel: het failliet van bezuinigen DINSDAG 3 FEBKl/AKl 1981 Bloembollen De Nederlandse bloembollen- uitvoer is vorig jaar naar hoe veelheid met 6,7 naar waarde met 9,5 procent toegenomen, tot resp. bijna 126.000 ton en bijna 652 miljoen gulden. Het grootste stijgingspercenta ge en het grootste aandeel in de totale uitvoer had de ex port naar de EG: die ging naar hoeveelheid met 10,1 naar waarde met 13 procent om hoog tot resp. ruim 81.000 ton en ruim 412 miljoen gulden. Hormonen Zeven van de negentien koeien, die vorige week op last van de Maastrichtse officier van jus titie mr. J. van Opstal in be slag genomen waren, blijken te zijn ingespoten met een verboden hormoonpreparaat. Urine monsters hebben dit uitgewezen. De zeven koeien zullen worden afgemaakt. De overige koeien zullen worden teruggegeven aan de eigenaar van een parti culier slachthuis in Hoens- broek bij wie de koeien, af komstig uit België, werden aangetroffen. Tegen deze man, loopt een justitieel on derzoek. Vliegunie De laatste pogingen van A. Ver- linden om zijn reisorganisatie Vliegunie BV in Rotterdam van de ondergang te redden, zijn mislukt. Besprekingen met een eventuele gegadigde die zou willen deelnemen in zijn onderneming, zijn op niets uitgelopen. Dit heeft Verlinden meegedeeld. Kanaaltunnel De aanleg van een treintunnel met enkel spoor onder het Ka naal door kost 635 miljoen pond (ongeveer 3,5 miljard gulden), zo heeft een groep bedrijven, waaronder Ko ninklijke Boskalis Westmin ster, de Britse regering voor gerekend. De ondernemin gen, verenigd in de "Euro pean Channel Tunnel Group", hebben ongeveer een half jaar geleden een plan voor een spoorverbinding op tafel gelegd naar ontwerp van de Britse en de Franse spoor wegen. Volgens dit plan krijgt de tunnel een doorsnee van zes meter. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4460 dieren aangevoerd. In totaal werden gisteren en vandaag 6087 dieren naar de veemarkt gebracht. Ge specificeerd zag het er als volgt uit: 150 slachtrunderen, 240 gebruiksvee, 10 graskalveren, 2226 nuchtere kalveren, 1171 varkens, 19 biggen, 563 schapen/ lammeren, 81 bokken/geiten. Prijsnoteringen: slachtvee - slachtrun deren hetzelfde als gisteren. Nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200; slacht- zeugen van 245 tot 255 (prijzen per kilo levend gewicht). Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien van 1650 tot 2965; varekoeien van 1050 tot 2200; pinken van 800 tot 1500; graskalve ren van 250 tot 800; nuchtere kalveren rood van 250 tot 475; zwart van 185 tot 315; biggen van 85 tot 93; schapen van 190 tot 250; lammeren van 200 tot 240; geiten van 20 tot 85; le kwaliteit lamme ren van 250 tot 325 (prijzen per stuk). Toelichting: slachtrunderen matig, rede lijk, als maandag. Kalf- en melkkoeien matig, rustig, stabiel; varekoeien dito; vaarzen en pinken dito; graskalveren di to. nuchtere kalveren ruim, rustig, sta biel; varkens redelijk, rustig, iets hoger; lopers en biggen matig, stabiel; schapen/ lammeren redelijk, redelijk, stabiel; gei ten redelijk, rustig, stabiel. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: 2 FEBRUARI 1981: Boerekool per kg. 1,34-1,60, Waspeen AI per kist 19,50-21,70, Waspeen All per kist 6,- -16,-, Waspeen BI per kist 21,- - 25,60, waspeen Bil per kist 8,- -11,60, Waspeen Cl per kist 11,40-14,10, Was peen CII per kist 5,40-9,70, Aanvoer: 136 ton. Breekpeen BI per kist 5,50- 7,40, Breekpeen Cl per kist 11,40-.?,- FRANKFORT - Luf thansa heeft in het afgelopen jaar meer dan dertig miljoen mark schade geleden van de zwarte handel in vliegbewij zen en vindt het nu welletjes. De Westduitse Luchtvaart maatschappij maakte giste ren bekend dat zij de zwendel met tickets harder gaat aan pakken. De afgelopen dagen zijn bij drie reisbureaus de voorraden blanco tickets op gehaald. Eind vorig jaar ge beurde dat al bij een bureau in Hamburg. In luchtvaartkringen in West- Duitsland wordt de omvang van de illegale handel in vlieg bewijzen op zeventig tot hon- aeru miljoen mam per jaar ge raamd. Verleden jaar heeft de raad van tegenwoordigers van luchtvaartmaatschappij en in West-Duitsland beslo ten krachtig de strijd tegen de zwendel aan te binden. Er zijn bij die instelling 73 maat schappijen aangesloten. Sr is een werkgroep gevormd die probeert greep op de zwarte markt te krijgen door bij wijze van steekproef vlieg bewijzen te kopen bij allerlei reisbureaus. Vastgesteld is al dat er vooral wordt gezwen deld met tickets voor verzorg de reizen. De reisbureaus zijn verplicht met de vliegreis op zijn minst een verblijf in een hotel te verkopen. In veel ge vallen werden echter gefin geerde tegoedbonnenvoor een verblijf in een hotel afge geven. Ook met kortingen voor groepen wordt gezwen deld. De actie die Lufthansa tegen de zwarte handel in vliegbewij zen voert heeft volgens een woordvoerder de steun van een groot aantal luchtvaart maatschappijen. Twee maatschappijen hebben tegen de maatregelen van de raad geprotesteerd. KLM lang voorkomend verschijn sel. Het steekt dan hier, dan daar weer eens de kop op. Een bepaald deel van de reiswe reld probeert door dit soort aanbiedingen mensen goed kopere tickets te verkopen". Als voorbeeld noemt de woord voerder een groepsvlucht van zeelieden naar hun schip in het buitenland. Als zich een bejaard echtpaar met twee van die tickets bij de balie meldt is duidelijk iets niet in orde. Hoeveel schade de KLM jaarlijks ondervindt door de handel in zwarte tickets is niet bekend. Speciale maatre gelen zijn in Nederland niet te verwachten. BRUSSEL (ANP/GPD) - De Benelux-landen maken zich gereed om zodra daar de mogelijkheid toe bestaat de im port van Japanse auto's te beperken. Dat is gisteren in Brussel duidelijk geworden na besprekin gen die de Nederlandse minister van economische zaken, Van Aardenne, voerde met zijn Belgische collega Claes. Na het bezoek van Van Aardenne werd in Benelux-kringen in Brussel bevestigd dat op Benelu- x-niveau administratieve voor bereidingen zijn getroffen om tot een eventuele importbeperking over te gaan. Sinds vorige week vrijdag bijvoor beeld verstrekken de Benelux- landen alleen nog maar importli centies voor Japanse auto's met een geldigheid van drie maan den. Daarvoor was de geldig heidsduur van die automatisch verstrekte vergunningen zes maanden. Bovendien vragen de Benelux-landen nu ook veel meer gegevens op van de Japan ners, zoals bijvoorbeeld de prij zen van de wagens en technische gegevens zoals cilinderinhoud, motorvermogen enzovoort. Don derdag zal er, op ambtelijk ni veau, opnieuw overleg over deze zaak zijn. Van Aardenne en Claes zijn over eengekomen dat een speciale werkgroep van de Benelux voor bereidend werk zal doen om na te gaan of de vrijwaringsclausule kan worden toegepast die vervat is in het handelsverdrag dat de Bepelux op dertig april 1963 met Japan heeft gesloten. Op die clau sule is nooit een beroep gedaan, maar het alleen al overwegen van de toepassing ervan heeft bij- Belgische bakkers boos BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche warme bakkers zijn boos en overwegen acties als de re gering niet snel iets onder neemt ter verbetering van hun positie. De brood- en ban ketbakkers hebben er be zwaar tegen dat warenhuizen zijn gaan stunten met brood en dat nu voor éénderde goed koper in de winkel brengen dan de gewone bakker kan doen. Een andere grief heeft te maken met de verkoop van Neder lands brood in België. Jaar lijks worden daar tachtig mil joen broden ingevoerd, waar van zeker 80% uit Nederland komt. Dat kost vijfhonderd arbeidsplaatsen, aldus de bakkers. De Belgische minis ter voor de middenstand, Desmarets, gaat morgen met een delegatie van de bakkers praten. voorbeeld in de jaren zeventig de Japanners ertoe gebracht vrijwil lig hun exporten van TV-toestel- len naar de Benelux-landen te beperken. Dat gebeurde in de ja ren '72 tot '76. In België bestaat een belangrijke auto-assemblage-industrie, met in totaal rond 100.000 werkne mers. Het Franse staatsconcern Renault heeft onlangs gedreigd niet meer in de Belgische fabriek in Vilvoorde (4000 werknemers) te zullen investeren als de Japan se auto-import in België niet wordt beperkt. Citroën heeft on langs een assemblagebedrijf bij Brussel gesloten. Een fabriek van British Leyland in het Waalse 9e- neffe gaat dicht. Ford Genk, het grootste assemblagebedrijf, werkt op halve kracht. Om deze reden kan volgens minister Claes van een noodsituatie worden ge sproken. In Nederland weegt het belang van de assemblagebedrijven minder zwaar dan in België. Ford Am sterdam gaat waarschijnlijk dicht en de Volvo-fabriek in Bom is dan het enige assemblagebedrijf dat overblijft. Minister van Aar denne voelt om die reden weinig voor een protectionistisch beleid tegenover de Japanse auto-in dustrie. Anderzijds hebben ande re EEG-landen zoals Frankrijk, Italië en Engeland al eerder be perkingen opgelegd aan de im port van Japanse auto's. Alleen in Op de "vloer" van de Amsterdamse effectenbeurs trad gistermiddag eer Duitsland is de Japanse auto-im- politiekapel aan. Dit ter viering van de honderdste verjaardag van hei port nog geheel vrij. makelaarskantoor in effecten Theodoor Gilissen. ARNHEM (GPD) - De raad van be stuur van multinational Akzo en kunstvezeldochter Enka en de vakbonden zijn gisteren over de aangekondigde sanering bij En ka in Nederland geen stap dichter tot elkaar gekomen. De Akzo- Enka-leiding heeft volgens de bonden zelfs olie op de golven ge gooid door een volstrekt vage aanduiding over de mogelijke bouw van een verfproduktiefa- briek van dochter 9ikkens als compensatie voor het verlies van arbeidsplaatsen in Breda aan te kondigen. In maart vorig jaar al gaf de Akzo- leiding zicht op de bouw van een verffabriek in Breda, een uitbrei ding van de activiteiten van Sik- kens. De directie van Akzo- Coatings heeft hierover onlangs een adviesaanvrage naar de be trokken ondernemingsraad ge stuurd. Deze week wordt die aan vraag behandeld. De bondn hebben, aldus FNV- bondsbestuurder J. 9chermer, geen enkel vertrouwen in realise ring van dit plan. Zij baseren dat op de vage termen waarin de lei ding van Akzo de bouw van deze verffabriek heeft gepresenteerd. Realisering van dit plan gebeurt pas „zodra de vraag naar relevan te produkten zulks vereist. Het tijdstip van realisering is afhan kelijk van de reële ontwikkeling van de afzet", aldus de adviesaan vraag. Dit aanbod om in het geval de En- ka-vestiging in Breda overeen komstig het saneringsplan weg gaat, voor vervangende arbeids plaatsen te zorgen, is gisteren door de bonden honend van de hand gewezen. „Het is zo vaag, dat onze conclusie is dat er defini tief geen vestiging van deze verffabriek in Breda komt", al dus FNV-bestuurder 9chermer. Het kabinet heeft het paard van het 'profijtbeginsel' weer van stal gehaald. Een werkgroep moet voor de volgende regering de over heidsuitgaven heroverwegen en dat kan, zoals premier Van Agt het vrijdagavond voor de televnsie plastisch wist uit te drukken, in de komende jaren leiden tot een 'interessante herleving van het profijtbeginsel'. Het is maar wat je interessant noemt. Het betekent in ieder geval een lastenverzwaring. Maar laten we eerst even nagaan waar we het over hebben. Het profijtbeginsel wil zeggen dat wie van een bepaalde voorziening gebruikt maakt er ook voor betaalt. In het particuliere leven is dat vanzelfsprekend. Wie een brood koopt, betaalt ervoor. Voor goe deren en diensten die de overheid, beter gezegd de gemeenschap levert, is dat niet zo vanzelfsprekend. Voor werkelijk collectieve voorzieningen, denk maar aan de politie, is het trouwens onmo gelijk. Van deze voorzieningen profiteren de burgers allen in gelijke mate en ze betalen er allen - naar draagkracht - voor via de belastingen. Tegenover het profijtbeginsel staat dus het draag krachtprincipe. Het profijtbeginsel kan alleen worden toegepast voor de zogenaam de individuele goederen en diensten, dit wil zeggen goederen en diensten die kunnen worden gesplitst in eenheden die elk afzon derlijk worden geleverd: gas, water, opderdak (woongenot) en vervoer zijn er voorbeelden van. Voor de meeste van deze goede ren wordt het profijtbeginsel inderdaad toegepast, maar niet vol ledig. Wie van het openbaar vervoer gebruik maakt, betaalt zijn spoorkaartje of strippenkaart, maar de staat- de belastingbetaler - past het tekort van N9 en de busmaatschappijen bij. Een complicatie is dat er een aantal algemene voorzieningen is waarvan de staatsburgers niet allen in gelijke mate profiteren. Dat kan liggen aan verschillen in positie, inkomen en vermogen, maar ook aan verschillen in belangstelling, aanleg en ambitie. Er zijn mensen die liever naar een voetbalwedstr ijd gaan dan naar de schouwburg - beide gesubsidieerd - en er zijn er ook die beide gelegenheden niet bezoeken. Het toepassen van het profijtbegin sel - in beide voorbeelden het geval - corrigeert het feit dat door algemene werkende overheidsmaatregelen (de subsidies en het verschaffen van accommodaties) de 'welzijnspositie' van de indi viduele burger in ongelijke mate wordt beinvloed. Door het toe passen van het profijtbeginsel worden de lasten rechtvaardiger verdeeld. Tien jaar geleden al wilde het kabinet-Biesheuvel het profijtbegin sel meer toepassen. Dat was toen vooral het stokpaardje van dr. Willem Drees jr. Op deze wijze zou, zo was de redenering, de burger meer een bewuste keuze doen bij het gebruikmaken van overheidsvoorzieningen. De ook toen al niet florissante over heidsfinanciën vormden de achtergrond van deze profijtgedach te. De huidige Commissaris van de Koningin in Groningen, Von- hoff, ten tijde van de regering-Biesheuvel staatssecretaris van CRM, knoopte er een filosofie aan vast die niet iedereen zal aan- spreken, nochtans tenminste een kern van waarheid bevat. In het meer toepassen van het profijtbeginsel, zo legde hij uit, schuilt een stuk gêluksbeleving. Wie al te gemakkelijk van de overheid bijvoorbeeld buurt- en jeugdhuizen los krijgt, hecht er minder waarde aan dan wanneer hij er zelf in redelijkheid aan meebe taalt. Hij zal er dan dus minder aan beleven. In de herfst van 1978 liet de minister van sociale zaken, Albeda, ook het woord profijtbeginsel vallen. Zijn motivering om het principe meer te gaan toepassen was een andere en zeer actuele. Van de overheid wordt gevraagd meer arbeidsplaatsen te scheppen, met name bij het onderwijs, de gezondheidszorg en in het algemeen de welzijnszorg, zo constateerde hij. Hij stelde ook vast dat het uitbreiden van de collectieve sector en dezelver lasten zijn gren zen heeft, al wordt over die grenzen, dit wil zeggen waar ze liggen, verschillend gedacht. Welnu, aldus het proefballonnetje van Al beda, de gewenste nieuwe arbeidsplaatsen zouden kunnen wor den gefinancierd door een eigen bijdrage van de gebruikers. Het moet volgens deze bewindsman mogelijk zijn de mensen (op nieuw) te laten betalen voor dingen die nu 'gratis' zijn. De minister-president komt in feite terug op de motivering uit de tijd van Biesheuvel. Hem, of zijn kabinet, lijkt een (verdere) 'pri vatisering' van overheidsdiensten onvermijdelijk. Dat biedt de overheid de mogelijkheid tot bezuinigen. Tot nu toe heeft de regering de noodzakelijk geachte besparingen op de overheids uitgaven bereikt door te werken met een ingewikkelde verdeel sleutel tussen de ministeries. Dat is, aldus Van Agt, „een politiek weinig te waarderen instrument, waarover elke keer disputen ontstaan". Van Agt c.s. willen het beslissen over de bezuinigingen kennelijk aan de burgers zelf opdragen. Ze betalen bij privatisering echt zelf voor de betreffende goederen en diensten en springen er dan wel zuinig(er) mee om, of niet, maar dat moeten ze dan zelf wete- Een gedachte die op zichzelf niet verwerpelijk is. Er passen niette min enkele kanttekeningen bij. Als de overheid taken afstoot, dan is het logisch dat ze ook de belastingen verlaagt met het bedrag dat zij - de belastingbetaler - in deze taken stak. Maar u en ik zien dat er natuurlijk niet van komen. Dus is de maatregel niet anders dan een lastenverzwaring (belastingverhoging) via een omweg. We betalen de overheid hetzelfde, maar krijgen er min der voor terug. En wat we nu privé moeten gaan kopen, wordt duurder (al zouden er op die regel uitzonderingen kunnen zijn: wat zou een 'geprivatiseerde' telefoondienst kosten?) Het (veel) meer toepassen van het profijtbeginsel zal de befaamde pressuregroepen voorzichtiger maken om lukraak voorzienin gen te eisen. Dat is een winstpunt. Maar het meer laten betalen voor voorzieningen mag natuurlijk geen rem zijn om wensen te uiten voor werkelijk nuttige voorzieningen. Het meer toepassen van het profijtbeginsel betekent dat ook het subsidiebeleid meer moet worden toegepast. Er moet immers worden voorkomen dat mensen door de prijs verstoken blijven van voorzieningen die ook de overheid zelf voor wenselijk of noodzakelijk houdt. De ongelijkheid van inkomens kan namelijk bij het meer toepassen van het 'echt betalen' tot onrechtvaardig heden leiden. Dus dwingt het verder toepassen van hfet profijtbe ginsel ook tot een bezien van de inkomensverdeling Er is ooit geprobeerd - en die gedachte leeft nu weer - het profijtbe ginsel meer te laten gelden bij het vaststellen van de collegegel den. De ervaring daarmee was niet bemoedigend. De jongste oplossing van het kabinet-Van Agt heeft veel weg van een nood sprong in het failliet van het werkelijk bezuinigen. 63.50 63.10 130.50 130.50 10,10 16,00 283,00 68,80 44,00 DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN AllDET Balifel- St. R dar r d Rt. 122,00 180,00b 175,50 350.00a 48,50 92,40 288.00 30.00b 220.00 103,00 55.00 224.00 165,50 165,50 214,50 215.00 93,00 23,10 10,60 46,50 82,50b 70,00 Gel. Delf! c Gelder cerl. Ged. Tram 190,50b 795,00e 120,00 52,00 189,50 43,70 59,50 43,00 228,30f 12CL50 91,70 34,50 54 .oor 50.50 Technology Vance. Sand. 27,30 19,00 GOUD EN ZILVEK t 36.300 - 37.000 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD 210,50 211,00 58.00 29.90 185.00 1290,00 180,00b 15,00 212,50 295,00 284.00 58,00 290.00b 117.00 2,24 2,34 33,50 36.50 AMSTERDAM (ANP) - Twee fac> toren hielden de beurs vandaag bezig. Aan de ene kant zat men aan te kijken tegen de flauwe stemming in Wall Street, waar het toonaangevende Dow Jones-gé- middelde voor industriële waar den vijftien punten kelderde, an derzijds speelde de zeer vaste dol lar een grote rol. Rond het midda guur was de dollar ongeveer vier cent meer waard dan gisteren op f 2,34. Deze twee factoren hielden elkaar in evenwicht en dat bleek duidelijk uit de rustige stemming in Amsterdam, waar veel koersen nauwelijks afweken van de vori ge slotprijzen. Bij de internationals gaf KLM nog het grootste verschil te zien en wel van vijftig cent op f 62,50 te gen gisteren f 63, De bankaande len waren nauwelijks prijshou dend, waarbij ABN even onder de f270 dook. Van de bouwfond sen moest Volker-Stevin f 1,50 achteruit tot f 24. HBG was twee kwartjes beter op f70. Boskalis, die grote orders heeft binnenge- - sleept, trok dertig cent aan tot f 84. Van de uitgevers verbeterde Elsevier-NDU f 1,50 op f 137.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 24