Nog maar één woonwagenkamp 'We worden écht wel geaccepteerd' Beleid minister loopt spaak T akelwagen geveld Valkenburg gaat clubs op klare wijze geld verstrekken REGIO - Het wil in het geheel nog niet vlotten met het inrichten van kleine woonwagenkampen in elke ge meente in de regio-Leiden. Het is inmiddels alweer zo'n vier jaar geleden dat de minister van CRM elke gemeente in de regio verplichtte tot de aanleg van een woonwagen kamp, maar daarvan is er nog maar één, in Leiderdorp. DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 Th. Hulters. Voorhoutse woonwagenbewoner: Het woonwagenkampje aan de Sportlaan in Voorhout. Soortgelijke kleine kampen, met standplaatsen voor ten hoogste vijftien wagensmoeten door elke gemeente in de regio worden ingericht. VOORHOUT - "Ik woon hier nu al zo lang. In al die jaren is er nog geen klacht geweest. Als je jezelf goed opstelt en er geen vieze rommel van maakt, dan wordt je als woonwagen bewoner echt wel geac cepteerd. Dat is tenminste mijn ervaring", verklaart Th. Hulters. Tien jaar woont de 54-jarige Hul ters nu al in Voorhout. Zijn woonwagen is de middelste van de drie aan het Sportlaantje. "Ik sta hier als een vorst", vindt hij zelf. Zijn onderkomen wordt ter linker- en rechterzijde geflan keerd door dat van zijn dochter en zijn zoon. Een uitbundige Amerikaanse slee voor de deur verraadt zijn drang om zich te kunnen verplaatsen. Zijn woon wagen is daarentegen heel sober ingericht: één kamer met daar naast een slaapkamer, die is in gericht in de reiscaravan. Hij vertelt: "Die caravan zou ik voor geen goud willen missen. De woonwagen heeft hier een vaste standplaats, maar als het zonnetje schijnt zoals vandaag, dan werkt dat op me in. Wij zijn voor reizen en trekken geboren. Dat zit ons in het bloed en gaat er niet meer uit. De burgers hebben geen idee van ons soort men- Hulters is in een woonwagen gebo ren en opgegroeid. Zijn ouders reisden met paard en wagen de kermissen af. Ook hijzelf heeft, voor hij in Voorhout een vaste Standplaats koos. heel Neder land rondgetrokken. "Ik heb in m'n leven van alles gedaan. Vroeger was het vaak seizoen- Werk bij de boeren. Ze zeggen wel eens van woonwagenbewo ners dat ze lui zijn. Ik durf te zeg gen dat we in het verleden heel wat boeren uit de nood hebben geholpen door de oogst op tijd van het land te krijgen. Latei- kwamen de machines en toen Was dat afgelopen". t- Stoelmatter "Ik heb ook rondgetrokken als stoelenmatter. Rieten stoelen gingen er meer en meer uit en ook de biezen werden steeds duurder en zo kwam ook daar aan een eind. Daarna heb ik. toen ik aan de Midden-Beemster stond, een tijd een auto- sloperij gehad. Tussendoor heb ik ook veel met de accordeon opgetre den. maar dat is nu in verband met m'n hernia te zwaar gewor den". vertelt hij en haalt een loodzware ouderwetse trekhar- monica tevoorschijn. Zijn levensloop vertoont veel over eenkomsten met die van andere woonwagenbewoners. Ten on rechte wordt deze bevolkings groep vaak over één kam gescho ren met de zigeuners. De Neder landse woonwagenbevolking is in de tweede helft van de vorige eeuw ontstaan uit rondreizende handelaren, arbeiders en arties ten. Doordat ze nooit lang op een plaats bleven, raakte deze groep, die uit economische dwang rondtrok, geïsoleerd van de ove rige bevolking. Dit werd nog ver sterkt door de toewijzing van standplaatsen buiten de dorpen en steden. Aan het reizende leven van Hulters is tien jaar geleden een eind ge komen toen hij in Voorhout be landde. Hij heeft altijd de voor keur gegeven aan het wonen op een klein kampje. "Je hebt dan veel eerder een gezellige sfeer onder elkaar. Als je met een gro te ploeg bent is er altijd wel één bij die herrie maakt". Hij hoopt dat met de inrichting van een aantal kleine kampen in elke gemeente ook de mogelijkheid van reizen en trekken weer zal te rugkomen. "Als je denkt: ik heb zin om naar Rijswijk of Friesland te gaan. moet je dat eigenlijk kunnen doen", vindt hij. Contacten Of de kleine kampen ervoor zullen zorgen dat woonwagenbewoners meer comtacten krijgen met de rest van de bevolking..., "Buur ten doen we niet graag. We zijn dat vrije gewend en houden er niet van om over elkaar te kweb belen. Met de mensen in Voor- hout hebben we prima contact. We zeggen elkaar op straat en in de winkels goedendag, maar bij iemand in huis komen, nee. dat komt er niet snel van". Het kampje van drie wagens aan de Sportlaan is overigens niet permanent. De gemeente Voor hout wil een kamp inrichten in de nieuwbouwwijk Oosthout. Het terreintje aan de Sportlaan heeft een andere bestemming, zodat de wagens er in feite ille gaal staan. Totdat het nieuwe ter rein gereed is. wat nog wel zo'n drie tot vijfjaar kan duren, kun nen het gezin Hulters en de beide kinderen rustig blijven staan. VALKENBURG - Inspe lend op de nieuwe wel- zijnssubsidieregeling is de Valkenburgse Ver- enigingenraad dezer dagen naar buiten ge komen met de ont- werp-nota "Subsidië ring van sociaal-cultu rele aktiviteiten" (cur sussen. ontspanning, toneel en dergelijke). De Verenigingenraad, nu Een paar wagens in elke gemeente, evenredig naar het aantal inwo ners ervan, zou het contact tus sen woonwagenbewoner en "burgerman" ten goede komen, zo meende de minister. Boven dien is het centrale kamp van de regio aan het Trekvaartplein in Leiden al jaren overvol. Er staan hier meer dan 100 wagens op een terrein met-voorzieningen voor slechts 68. Het kamp in Leiden werd ingericht in de tijd dat de overheid een aantal regionale centra voor woonwagens als beste oplossing nastreefde. Dit plan is verlaten en vervangen door het idee van in elke gemeente een kamp. Daardoor zullen huizen- en wa genbewoners gemakkelijker met elkaar in contact kunnen komen, zo is de mening van de minister. Minister Gardeniers van CRM, ver antwoordelijk voor het woonwa- gen-beleid, over de uitvoering van dat nieuwe plan: "Leiden heeft zich steeds van zijn goede kant laten zien, maar de gemeen ten in de regio hebben het er bij laten zitten". In de maand april van het vorig jaar werd gezegd dat de gemeenten Katwijk/ Noordwijk, Sassenheim, Wasse naar en Voorhout zo rond de zo mer hun onderzoek naar de plaatsing van de kampjes zouden moeten hebben afgerond. Aan die eis zijn zij niet tegemoet ge komen. Katwijk en Noordwijk zullen mis schien zelfs naar een nieuwe plek moeten zoeken nu op de huidige plaats nabij een oude vuilnisbelt die is gereserveerd Tegen boom na inhalen HAZER9W0UDE/B09K00P - De 33-jarige N.R. uit Boskoop is gistermorgen met zijn auto tegen een boom geklapt op de Hoge- veenseweg in Hazerswoude. Hij moest met een gebroken boven been worden overgebracht naar het Bleuland ziekenhuis in Gou da. Het ongeval werd veroorzaakt door een 34-jarige inwoner van Am- merstol, die bij een passeerma- noeuvre in de slip geraakte en met de auto van R. in botsing kwam. De Ammerstoller kwam zelf met zijn auto in de sloot te recht. een klein jaar actief in de Valkenburgse ge meenschap, hoopt met deze ontwerp-nota de verenigingen een hand te reiken in het soms moeilijk te begrijpen ambtelijke handelen op het gebied van het te voeren subsidie-beleid- De raad wil dat duide lijk wordt in welke ge- vergiftigd grondwater blijkt te stromen. Weinig haast In een gesprek met F. Mentzij. re gionaal coordinator woonwagen centra rayon Leiden, blijkt dat de gemeenten inderdaad weinig haast maken met het ge bruiksklaar maken van gemeen telijke kampen. Leiderdorp is de enige waar al enkele jaren gele den een kamp voor acht wagens is ingericht. Bijna overal elders speelt zich een langdurig gehar rewar af met als partijen de ge meentelijke, provinciale en lan delijke overheden, het regionale woonwagencentrum en, niet te vergeten, de inwoners van de ge meente. Mentzij blijft het niettemin gunstig inzien: "We gaan langzaam voor uit. Je moet rekenen dat de ge meenten voor het aanleggen van een kamp dezelfdë procedures moeten doorlopen als voor een groot bouwproject. Bestem mingsplannen en bezwaarschrif ten maken dat het niet veel snel ler kan dan nu. Bovendien ont breekt het sommige gemeenten aan eigen grond voor een goed kamp". Later wordt hij iets minder voor zichtig: "Je kunt niet zeggen dat ze echt hard aan het werk zijn. Maar het is zeker niet in het be lang van de woonwagenbewoner om nu tegen de gemeenten aan te schoppen. Bij de opstelling van het nieuwe plan is gezegd dat de 142 standplaatsen voor woonwagens in de regio in 1985 gereed moeten zijn. Aan die ter mijn houden we nog steeds vast. Als alle goedkeuringen zijn ver kregen kan een terrein er in drie tot vier maanden zijn" Huis verkocht Als een gemeentebestuur een mo gelijke plaats voor een woonwa genkamp aanwijst, geeft dat on der de burgerbevolking aanlei ding tot vaak heftige reacties. "De plaatsing van een kamp zou funest zijn voor de omgeving en de omwonenden", zeiden De Nie en Deckers, twee inwoners van Warmond, toen zij de plannen hoorden om in de buurt van hun huis een terrein voor woonwa gens aan te leggen. "Warmond wordt geconfronteerd met een groep die ervoor kiest niet te worden geïntegreerd in de maat schappij". Beide heren verzamel den 74 handtekeningen tegen de vallen hoeveel geld wordt gegeven. Juist dit jaar is het uitkomen van de nota voor de vereni gingen interessant. Sinds 1 januari dit jaar bepaalt de ge meente in plaats van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zelf de subsidie-regeling. De ge meente krijgt hiervoor een rijksbijdrage. Deze regeling is al vanaf 1979 van kracht, maar voor de jaren 1979-1980 was er een overgangsrege ling. komst van het kamp. Een van beiden heeft inmiddels zijn kapi tale huis verkocht en is uitgewe ken naar België. Ook in Lisse was de mogelijke plaatsing van een woonwagen kamp achter de Slapersdijk bij de Schilderswijk enkele jaren ge leden aanleiding voor de buurt bewoners om een handtekenin genactie te beginnen. Tijdens een hoorzitting over de aanleg van een woonwagenkamp in Voorschoten werd de woonwa genbewoners in niet mis te ver stane bewoordingen duidelijk gemaakt dat ook Voorschoten bepaald niet op hun komst zat te wachten. Kleine kampen In Wassenaar-Noord zijn de bewo ners van het Ammonslaantje en omgeving in het geweer geko men toen ze vernamen dat hun straat als mogelijke plaats voor een woonwagenkamp wordt ge noemd: "Ze werken vaak in sloopartikelen", verklaart me vrouw Smit uit die straat. "Je ziet dan al snel dat de hele weg wordt volgezet met sloopauto's. Daar komt bij dat woonwagen bewoners vaker verhuizen en daarom minder om hun omge ving geven. Als dat kamp hier Subsidiecommissie De nota is ontworpen door een subsidiecommissie, bestaan de uit drie leden van de Ver enigingenraad. Van deze commissie maakten deel uit: mevrouw A. C. de Vries- Grimminck, en de heren J. de Vries en F. Adiims. Zij ver vaardigden zelf in hun vrije tijd de nota en bij het samen stellen van het rapport werd de helpende hand gereikt door de Utrechtse gemeente Kamerik Deze gemeente- heeft wat samenstelling en komt zullen de huizen enorm in waarde dalen". Haar man, één van de initiatiefne mers tot een 'succesvolle' be zwaarschriftenactie, is van me ning dat het huidige beleid ook voor de woonwagenbewoners geen goede keuze is. "Het is een groep die altijd door de overheid is verwaarloosd. Ook van die kleine kampen in elke gemeente verwacht ik niet veel. Volgens mij moet aan woonwagenbewo ners veel meer de kans worden gegeven om te trekken. Er zou den kleine kampen moeten ko men, verspreid door elke ge meente. Die zouden in grootte en plaats moeten variëren, dus niet alleen kampen aan de rand van een gemeente, maar ook in de omgeving van het centrum. Men sen zouden dan meer met trek kers worden geconfronteerd, wat meer begrip voor hun manier van leven kan betekenen". Geen sloop Ook Mentzij onderkent de grote in vloed van de vooroordelen die over woonwagenbewoners be staan. "Het is een belangrijke taak van de gemeentebesturen om de burger duidelijk te maken dat woonwagenbewoners op de zelfde manier als burgers zullen structuur betreft veel over eenkomsten met het Rijn dorp en van de rapporten van Ka- meriK werd dankbaar ge bruik gemaakt door de com- Tevens werd aan alle Valken burgse verenigingen ge vraagd een enquêteformulier in te vullen om op deze wijze een inzicht te verkrijgen naar de wensen die leven bij de verschillende verenigingen. Op dit moment zijn bij de Ver enigingenraad 22 verenigin gen aangesloten, die komen uit de sportsfeer, jeugd- en gaan wonen, met dezelfde rech ten en plichten. Ze moeten niet worden geïsoleerd in grote kam pen, want daardoor ontstaat juist een vrijplaats-idee. We accepte ren toch ook dat een bungalow van 2 miljoen naast een arbei dershuisje staat. En als autos loopterrein zijn die nieuwe kam pen echt niet bedoeld". "Wij willen geen sloperij bij de woonwagen", zegt ook mevrouw Schneider, die in één van de wa gens aan de Ruiglaan in Wasse naar woont. "Het is voor ons veel prettiger als we ergens een ter rein krijgen toegewezen voor de sloopauto's. Voor ons zijn betere voorzieningen het allerbelang rijkst. Hier is het een troep. Als het twee graden vriest hebben we geen water meer. Daar komt nog bij dat we hier zover van de bewoonde wereld afzitten dat je 's winters moeilijk de deur uit komt". Overigens gaan volgens haar de meeste Wasscnaarse woonwa genbewoners liever niet naar het Ammonslaantje. Zij geven de voorkeur aan het terrein in de Hoge Klei. één van de andere mogelijkheden, die door het ge meentebestuur zijn geopperd. ARIEJAN KORTEWEG ROELOFAREND9VEEN - Als ge volg van het breken van één van de takels is gistermiddag aan het Gooiland in Roelolarendsveen een takelwagen gekanteld en ge deeltelijk in het plantsoen terecht gekomen. De takelwagen, eigendom van de firma Hamee uit Oude Wetering, had juist een baggerboot van de firma Cobag uit Lekkei kerk in de takels hangen. Met deze boot worden in opdracht van gemeen te en waterschap De Oude Vee- nen de sloten en tochten in de Googerpolder leeggezogen. Bij het Gooiland moest de boot wor den overgezet naar de Chrysan tensingel. Bij die manoeuvre brak een poot, met als gevolg dat auto en boot op hun kant op par keerplaats en plantsoen terecht kwamen. Met veel pas- en meetwerk slaagde de firma Hamee erin om met be hulp van een zware cosmotor de gekantelde wagen weer op zijn wielen te krijgen en de boot in de sloot. De arm van de gekantelde wagen miste maar net het hoofd van een toekijkende schooljon gen. Een geparkeerde auto werd op een haar na gemist. De chauf feur van de takelwagen kwam met de schrik vrij. Op de foto de ravage die ontstond nahet breken van één van de takels. jongerenwerk, amateuristi sche kunstbeoefening, poli tiek en vormingswerk. De Verenigingenraad hoopt als de verenigingen akkoord gaan met de nota dat zij hun subsidie-aanvragen via df Veremgingeniaad later pen. De mogelijkheid zou moeten worden onderzocht of de gemeente ten behoeve van de verenigingen gen be paald subsidie-bedrag aan de Verenigingenraad zou kun nen geven, die dit bedrag dan onder de verenigingen zou kunnen verdelen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23