Top elf van auto-hitp ar ade Opel Kadett 4 Ford Taunus PERSONEN AUTO RAI 8 Opel Rekord 10 (met stip) Ford Escort 7 Datsun Cherry Toyota Corolla Fiesta WWSDAG 3 FEBRUARI 1981 PAGINA 21 5 tjm 15 februari Hoe zeer de markt ook in beweging is ,de ver schuivingen in de top van de "auto-hitpara de" zijn betrekkelijk gering. Neem de Opel Kadett. Al vele jaren lijstaan voerder. Zelfs toen het model van top tot teen werd veranderd deed dat aan zijn toppositie geen afbreuk. Dat neemt niet weg dat er wel beweging in de populariteit van het autorijdend publiek kan zijn. De voorbereidingen voor de mini—testjes vaii de elf meest ver kochte modellen maakten'het ons ech ter noodzakelijk vroegtijdig de "top- elfte prikken. Sinds dien kan er best wat zijn veranderd. Bijvoorbeeld met de Ford Escort. In sep tember vorig jaar ver scheen pas de wagen die tot "Auto van het jaar" werd gebombar deerd. Daarna is ver koop in een stroom versnelling geraakt. Bovendien: wij hebben geen rekening gehou den met de verschil lende versies. Het ene model kent tientallen varianten, het andere maar een paar. En dat kan natuurlijk heel wat uitmaken... De driedeurs Opel Kadett 1,3 S (max. snelheid 158 km per uur) is de meest gevraagde versie van de in Nederland best verkochte auto. De prijs: tegen de achttien mille. Al jarenlang staat de Kadett nummer één in ons land. Zelfs een totale wijziging van het concept kon daar ander half jaar geleden geen veran dering in brengen. Het wat verouderde modelletje kreeg toen een hypermodern pakje, werd technisch totaal gewij zigd (o.a. voorwielaandrij ving) en werd een stuk duur der. Het maakte niet uit. Kennelijk is voor vele Nederlandse ko pers de perfecte dealerorgani satie van Opel belangrijker dan de auto op zichzelf. Want al is ook de nieuwe Kadett een simpel bestuurbaar en rede lijk comfortabel wagentje, be trouwbaar op de weg en ge makkelijk in onderhoud, het is geen uitschieter. De uitrusting is sober, de stoe len zitten goed zonder meer, er is weinig luxe en de motor zelf doet soms wat rauw aan. En een verbruik van één op 11,2 bij gewoon gebruik is ook niks bijzonders. Maar ja, Opel kent het geheim van de massa: de grootste ge mene deler van de publieke smaak. De prijslijst van Kadett begint bij 14,5 mille. De Taunus 1.6 is de eerste van de twee Fords die in de top-10 voorkomen. Het is een ruime middenklasser met een be trouwbare, stug doordraaien de motor, een wat sober inte rieur, waarin stoelen goed zit ten. De Taunus stuurt neutraal en ligt rustig op de weg. Het zicht rondom is voldoende, zij het bij achteruit parkeren wat minder. De wagen start vlot, beschikt over de noodzakelij ke accessoires en biedt aan vier personen met bagage ge noeg plaats. Voor wat de be- remming en besturing aan gaat, zou deze Ford wat min der fysieke kracht behoeven. Een paar details: koffer kan door ontbreken van druk knop nooit per vergissing open blijven staan; makkelij ke instap naar achteren bij '2- deurs versie, verbeterde eind- reductie en lager gewicht, dus daardoor zuiniger. Deze Ford schakelt wat traag en de ventilatie zou wat beter kunnen, zeker met het vergro te glasoppervlak. De Volkswagen Golf Diesel doet het uitstekend en samen met de benzineversie ver dringt het de Ascona van de tweede plaats. Deze nieuwste uitvoering van de Golf Diesel heeft een vijf versnellings bak en 54 pk motor. Het maakt de motor nog rustiger, ook in de vrijloop. Er is gekozen voor nog zuiniger verbruik en dat gaat ten koste van de trekkracht. Er kan nu al na zes seconden worden ge start en met de voorontste- kingsknop v\ ordt hevige rookohtwikk* iing voorko men. Het dashboard is com pacter en overzichtelijker ge worden. De wagen is ruim genoeg, stuurt best en ligt stevig op de weg. Zicht rondom goed, al leen ruitenwisser kan met continu aan. Beetje onhandi ge plaats deurhendel en raamslinger. De Honda Civic is een betrekke lijk kleine auto, met plaats ge noeg voor vier volwassen mensen. Goed en vlot te be dienen, waarbij de enige op smuk bestaat uit een signale ringssysteem dat waarschuwt als portieren openstaan of remlichten niet werken. Het is met de Civic goed sturen, weinig overhellen, ietsje on derstuur en geen last van zij- windgevoelighcid. De motor is vergroot tot 1335 cc en le vert een vermogen van 60 pk bij 5000 toeren per minuut. ruim voldoende is. Het zicht rondom is goed. Alleen in het donker een kleine hinderlijke reflectie op de voorruit recht voor de bestuurder. Het bedieningsgemak geldt ook voor de kofferruimte, die door een simpele draai aan een knop tot een vlakke laad vloer is te vergroten. De Civic doet als eerste Japanner mee in het top-rijtje. Gezien de recente face-lift die het model heeft gekregen, mag worden verwacht dat dit nog jaren een probleemloos en zeer gewild wagentje zal blijven, al heeft het iets van zijn originaliteit ingeboet. Wat telt bij 'de Opel Kadett, geldt voor ons gevoel eigen lijk nog meer voor de Opel As cona: de service erachter is duidelijk belangrijker dan de auto op zichzelf. Natuurlijk is deze Ascona een lekkere gezinsauto. Men voelt er zich onmiddellijk in thuis. Prettig in de hand en (heel be langrijk) zonder verrassin gen. Maar... er zit geen grein En dat voor een wagen waarvan de prijslijst boven de 18 mille begint. Zelfs een dagtellertje kan er voor die prijs niet af. Wij hadden van het Opcl- hoofdkwarticr in Rotterdam de gewildste versie gekregen: de Ascona 19N (75 DIN-pk en topsnelheid 157 kilometer per uur). Toch altijd een auto van meer dan 19 mille. En voor die prijs staan heel wat concurrenten - vooral Japan ners - te dringen. Nogmaals, die Ascona is een ui terst hanteerbare wagen met een heerlijk soepele "motor. Maar in vergelijking met de concurrentie wel wat te sober ingericht. En van het verbruik schrokken we een beetje: 1.9 in het huis- tuin-en-keuken-gebruik is voor zo n gladde Ascona te veel. De verklaring voor het succes moet dus achter de au to schuilen: in het uitgebreide dealernet. Een klein maar fijn autootje, de Renault 5 TL, dat al bijna ne gen jaar op de markt is. Het stuurt onder alle omstandig heden goed, weliswaar niet al te licht. Een mooi compact dashboard met veel opberg- vakjes. Een nadeel in het ver der uitstekende rijgedrag is het sterke overhellen in de bochten. De uitrusting is compleet, hoewel de achter- ruiiwisser niet gemist kan worden, zit die er standaard niet op. De zittingen van deze Renault zijn te kort Dat is in andere modellen van dit merk heel wat beter. Han dige gebruiksmogelijkheden door achterklep en neerklap- bare bank. De 1100 cc motor doet zijn werk heel behoorlijk en het geheel schakelt soepel en start voorbeeldig. Cligno- teurhendel en lichtschake laar moeten worden omge wisseld, de eerste is namelijk te kort om handig te bedie- Deze Renault heeft alles in zich om het tot het eind van de ja ren '80 vol te houden, zeker omdat hij geliefd is als tweede auto. f m spHI De Ford Escort is niet alleen bij het internationale journalis tieke gezelschap, dat de 'Auto van het jaar' kiest, goed in de smaak gevallen, ook het pu blick heeft deze 'wereldwa gen' van Ford snel in het hart gesloten. In enkele maanden al in de top-tien. Eigenlijk geen wonder. De nieuwe Escort is niet goed koop maar erg plezierig, pret tig compleet en uiterst com fortabel. Voor het eerst brengt Ford - in navolging van de Japanners - ook een auto die men niet meer na de aankoop behoeft aan te kleden. Er zit zelfs een radio standaard in. De stoelen zitten goed, het inte rieur is aantrekkelijk afge werkt, het rijden gaat pro bleemloos. Althans in de 1300 die ik heb gereden. Er zijn zes tig varianten verkrijgbaar. Tot en met een 1600XR3 die bijna 25 mille kost. Tandheugclbesturing, onafhan kelijke wielophanging, voor- wielaandrijving en een ver bruik tussen de 1 op 10,5 en 12,5. Uiterst aangename za ken. Derhalve: in de top-tien met stipnotering... Wie een Opel Rekord wil kopen, moet bereid zijn minstens 20 mille neer te tellen. En daar toe blijken nog heel wat Ne derlanders in staat: de Re kord is een van de weinige 'grote' auto's tussen de in ons land meest verkochte karren. Het is een uiterst aangenaam vervoermiddel. Leuk van snit, comfortabel van zit, smaakvol van binnen, zeer ge makkelijk te bedienen en mo torisch verrassend soepel. Goed, wij hadden de meest ge vraagde versie meegekregen met een 2-liter motor (100 DIN-pk en topsnelheid 173 ki lometer per uur) en dat gaat natuurlijk altijd wat gladder dan zo'n 1600 cc motor. Het ergerde ons een tikkeltje dat er voor ruim 23 mille nog geen toerenteller en zelfs geen dagteller afkan. Maar die soberheid was ons enige be- zwaar.Want een verbruik van 1:9 is wel niet aan de lage kant, maar toch wel begrijpe lijk voor een auto van zo'n 1100 kilogram. Van de Rekord via de Commo dore naar de Senator: wij vin den nog steeds dat de Opel- constructeurs vooral met de grote wagens een erg gelukki ge hand hebben gehad. Datsun opereert al 20 jaar op de Europese markt, een groot deel van die tijd als Japanse lijstaanvoerder. In Nederland is het merk echter nooit blij vend aan de schaduw van concurrent Toyota kunnen ontkomen. Ondanks het suc ces van de Datsun Cher ry. Dat was in eerste instantie een klein kittig karretje. Daarna groeide het via een wat ge flopte versie naar de complete lichte gezinsauto die thans onder die naam leuk geprijsd in de showroom staat. Want voor nog geen 13,5 mille kan men al een Cherry kopen. Dat is dan wel de kale Costum met de 1-litermotor. De populair ste versie van de Cherrv is de 3-deurs De Luxe, waarvoor men (zonder radio) zo'n 14,5 mille moet neertellen. Voor die prijs moet men geen vinnige kilometervreter ver wachten. Daarvoor heeft het motortje wat te weinig vermo gen: 52 paardekrachten die een top van zo'n 145 kilometer per uur kunnen verzorgen. Maar het draait soepel genoeg (al is het niet altijd even rus tig) en de wagen heeft ruimte, comfort en bedieningsgemak voldoende om bestuurder en mede-inzittenden behaaglijk van de ene naar de andere plek te transporteren. En dat gebeurt niet te duur: een ver bruik van 1:12 is al heel ge makkelijk haalbaar. Jarenlang - om precies te zijn van 1974 tot 1978 - was Toyota's Corolla de meest verkochte auto ter wereld. Toen werd deze fel begeerde plek in genomen door de Volkswagen Golf. Niemand kon ons vertellen of dat stui vertje inmiddels weer is gewisseld. Gezien de Japanse successen van de laatste tijd zou het ons niet verbazen. Te meer, omdat de nu een dik»een jaar rondrijdende laatste editie van de Co rolla een echte allemansvriend is. Zo'n verrassend probleemloze wa gen, waarvan we een tijd dachten dat General Motors daar het alleenrecht op had. Als de constructeurs van Toyota hebben afgekeken dan heb ben ze dat bij General Motors gedaan. De Corolla is een weinig opval lend karretje geworden, maar verder is alles redelijk tot zeer redelijk. Redelijk royaal, re delijk comfortabel en redelijk rustig. Stationair draaiend is de motor van de populairste Corolla - de 1,3 DX - nauwe lijks hoorbaar (60 pk en top snelheid van 150 kilometer per uur). De wagen heeft als de meeste Japanners nog een achter wielaandrijving en een starre achteras en is een tikkeltje vaag in de besturing. Maar heeft wel een verrassend complete uitrusting. Er is al 'n Corolla voor zo'n 13,5 mille, maar 'onze' DX kost te gen de 15,5. Hy verbruikt pre cies 1:12 tijdens alledaagse ritten. De Ford Fiesta 1100 is een zeer- pittig rijdend wagentje, hoe wel met een wat rumoerige motor. Het schakelen gaat lekker vlot cn met een beetje beleid is het ook een nogal zuinig vervoermiddel. Het dashboard is niet overdadig toegerust met snufjes die je wel bij de Japanners vindt voor die prijs. De stoelen zitten redelijk, rugleuningen zijn getrapt ver stelbaar en de instap naar ach teren is aanvaardbaar. De Fiesta ligt goed op de weg cn stuurt zonder meer goed en direct. De ruimte voor vier personen is niet krap. De kof ferruimte is dat wel, ook wat kaal en onafgedekt uitge voerd in de standaardver- Mct dit Fordje is het met de opbergmo- gelijkheden elders beter gesteld, zij het dat een handschoenkastje ont breekt. Een drietal knoppen op het dashboard zit te ver weg en geen van allen is verlicht Het succes dankt hij voornamelijk aan prijs en presta ties.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21