Rampjaar autohandel een topjaar voor Mitsubishi Directie Hart Nibbrig en Greeve bood personeel weekeinde Parijs aan 4EH® 5t]m15 februari PERSONEN AUTO RAI sd !&öj° Ö(fin)(p)(F( g«(t DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 PAGINA 19 Heel Hart Nibbrig en Greeve heeft kortgeleden Pa rijs gezien. Op kosten van de directie zijn alle medewerkers van het Warmonds-Sassenheims bedrijf en hun aan hang drie dagen naar de Franse lichtstad geweest. Op vrijdag weg en zondagavond terug. Daar tussenin heel wat gelachen, lekker gegeten en gedronken en veel gezien (inclusief een pikante show). Waarom zo'n kostbaar uitje in een tijd dat het de mees te auto-importeurs be paald niet naar den vleze gaat? Omdat dit bedrijf voor het eerst in zijn historie in één jaar meer dan 20.000 au to's heeft verkocht. Een absoluut topjaar. Alle aanleiding derhalve om het personeel iets extra's aan te bieden", zegt hoofd directeur A.G. Karl. En toch is het nog maar net zes jaar geleden dat diezelfde Ar thur Guslav Karl tijdens een bijeenkomst in het Wolfburg- se hoofdkwartier van het Volkswagen-concern tussen neus en lippen te horen kreeg dat zijn bedrijf het impor teurschap van Audi kwij traakte. Van de ene dag op de andere. Het ging naar Pon in Amersfoort. En HNG moest maar zien hoe het verder kwam. Gelukkig had president-com missaris J.H. André de la Porte goede relaties in Japan. Hij kwam rap met een hier overigens volmaakt onbe kend merk op de proppen. Met een nauwelijks uit- spreekbare naam: Mitsubis hi. Dat kon Karl en zijn mensen niet weerhouden zich vol en thousiasme op de nieuwe taak te werpen. Alles beter dan niets. Een gouden greep met de reclameslogan "Ge staalde perfectie" zorgde voor snelle merkbekendheid en in het bedrijf deed ieder een alles. Wie praten kon kon ook verkopen, om zo te zeg gen. "Ach, in feite was het gewoon een gelukkig huwelijk", con stateert de heer Karl achteraf met een glimlach. "HNG had als een van de oudste auto- importeurs van Nederland een goede naam opgebouwd en die werd nu verbonden met een wel onbekend, maar op zichzelf erg groot Japans De cijfers stellen hem in het ge lijk. HNG dat in zijn Audi-da- gen nooit boven de 7000 au to's per jaar uitkwam heeft 1980 afgesloten met een ver koop van 21.460 personenau to's (naast een kleine duizend bedrijfswagens). In het jaar dat de autowereld steen en been klaagde bereik te de importeur van Mitsubis hi een omzetvergroting van niet minder dan ruim ...36 procent. De grootste groei in ons land! Waaraan is die explosie van Mitsubishi te danken? "Dat is natuurlijk nooit één ding", merkt Karl op. "Het gaat altijd om een aantal fac toren. In de eerste plaats het produkt zelf. Misschien was Hart Nibbi zijn versm lelijk d De Schiphollün k< drijf. Ju gaat het nog met maar als straks c trein op volle snel afstand langs dav huidige kantoorr harden. Sassen! het be- kele werktrein pingen hoog kantoorgrboui Behoorden de dat in het begin niet helemaal zoals het moest zijn maar ze hebben bij Mitsubishi verba zend snel geleerd. Ze hebben om zo te zeggen al onze tech nische wensen vervuld. Ik zeg nu vaak dat ik niet meer zou weten om welke verbete ringen aan de wagens ik nog zou moeten vragen". Maar nog meer nadruk legt de heer Karl op de geringe on derhoudsgevoeligheid van de Mitsubishi, die door de Duit se ANWB werd onderschei den als de meest betrouwba re auto. ■"Kijk, zoiets komt natuurlijk in de krant en dat zorgt voor een goed imago. Een leuke bij komstigheid. Maar het is in derdaad zo dat wij een opval lend kleine omzet in onder delen hebben. Toen wij pas van Audi op Mitsubishi wa ren overgestapt gaf dat wel eens moeilijkheden met de commissarissen. Ze klaagden erover dat ik zo weinig ver kocht...." Overigens meent de heer Karl dat het feit dat een auto van daag de dag minder voor on derhoud in de garage terug komt geen exclusief Japanse zaak is. Hij ziet het als een be paalde ontwikkeling. Ook de Europese auto's worden min der gevoelig voor onderhoud. Dat is niet alleen een kwestie van verbeterde kwaliteit, het hangt ook samen met de ver minderde intensiteit van het gebruik. Meer auto's per ge zin zorgen voor minder kilo meters per auto. Een Duitse jongeman Arthur Gustav Karl vluchtte op 19- jarige leeftijd voor de Russi sche bezetters naar het Wes ten. Nu op 50-jarige leeftijd is hij hoofddirecteur van Hart Nibbrig en Greeve op de grens van Warmond en Sas- senheim. Net 25 jaar geleden kwam "Ver- suchsingenieur" Karl naar deze contreien om de assem blage van DKW's op touw te zetten. Later nam hij de Ne derlandse nationaliteit aan, trouwde een Nederlandse vrouw, vestigde zich in Oegst- geest en maakte snel carrière binnen HNG. Per 1 januari 1980 werd hij benoeind tot hoofddirecteur. Hij lacht om de vraag of dealers van Japanse auto's de pijp aan Maarten hebben gegeven omdat ze te weinig te doen krijgen in de werkplaats. "Voor ons best een mooi ver haaltje, maar ik heb het nog niet zien gebeuren. Gelukkig niet, want ons succes is voor een groot deel ook te danken aan onze goede dealerorgani satie. Een deel van de dealers is ons trouw gebleven bij de overstap naar Mitsubishi. Als HNG zegt dat het goed is zal het wel zo zijn, redeneerden sommigen. Dat is het voor deel als je een goede naam hebt opgebouwd". "Als bedrijf begeleiden we de dealers ook zeer intensief. In alle mogelijke disciplines. Van wagenwasser tot direc teur, om zo te zeggen. We hebben zelfs managements- seminars gehouden". "Ook hebben we voor de dea lers een computerprogram ma ontwikkeld. Met unifor me software. De ontwikke ling daarvan is op zichzelf een zeer dure zaak maar als je die kosten over een flink aan tal bedrijven kunt verdelen De Mitsubishi Lancer 2000 turbo met elektronische benzine inspuiting wordt op de RAI voor de eerste maal buiten Ja pan getoond. Na de balansassen in de 80- motor en de weergaloze Galant turbo-diesel bewijst deze benzi nemotor met oplading nog eens dat Japan ook op technisch ge bied voorop gaaj in de auto industrie. Overigens: niets voor niets. Dit snelheidsmonstertje (200 km pet uur) gaat zo'n 35 mille kosten. komt het natuurlijk-veel ge lukkiger uit. Er zijn nu al 25 dealers aangesloten. En de daarbij behorende compu ters kunnen een groot deel van hun administratieve be zigheden overnemen. Bij voorbeeld factureren, inkoopadministratie, maken van financiële verslagen. Het systeem groeit nog steeds verder. Inclusief de lijnen met Japan. Op den duur kan iedere dealer via zijn compu ter zien welke auto's waar in Japan in voorraad zijn". Groeien de Japanse bomen tot in de hemel? "Natuurlijk niet", meent HNG's eerste man. "De groei zal zeker niet zo doorgaan. Ik denk dat we dit jaar op onge veer hetzelfde niveau als vo rig jaar uitkomen. Er wordt veel aan koffiedik-kijken ge daan over het totaal aantal auto's dat zal worden ver kocht. De cijfers variëren zo'n beetje tussen de 480.000 en 500.000. Wij hopen 5 pro cent marktaandeel te halen". Hij verwacht ook niet dat het Japanse aandeel in de totale verkoop nog veel verder zal stijgen. De Japanse verkoop zal zich volgens hem gaan stabiliseren mede door de on verwacht ingetreden en nog steeds voortdurende stijging van de koers van de yen. Dat vormt het ware een natuurlij ke rem op de Japanse verko pen. Als ik hem daarop vraag of hij denkt dat de Japanners ge hoor zullen geven aan het Eu ropese verzoek tot beperking van de export, duurt het even voor ik antwoord krijg. "Ik weet het niet", zegt hij aar zelend. "De prijsstijgingen remmen de groei toch al af. Of zij zich vrijwillig verdere beperkingen zullen opleg gen? Ik kan het niet overzien. Maar als je iets verder kijkt geloof ik niet dat het iets op lost. In elk geval niet het pro bleem van de Europese auto- industrie. Haar probleem kan alleen worden opgelost door het maken van goede pro- dukten voor een goede prijs". "Neem Engeland bijvoorbeeld. Daar kennen ze allang zo'n beperking van de Japanse import. Heeft het de Engelse auto-industrie geholpen? Geen klap. Je moet de kar die je maakt in de hele wereld kunnen slijten. Zonder hulp van wie dan ook. In de Derde Wereld staat toch ook nie mand langs de kant om je be langen te beschermen". "Neen, binnen de RAI heeft de felle concurrentie tussen Ja pan en Europa mij nog nooit parten gespeeld. Ik heb met iedereen goede contacten mag ik wel zeggen. Waarom ook niet? Iedereen krijgt op zijn tijd klappen. Wij ook. Denk maar eens vallen van de DKW. En later in het weg- nport van ;r de Audi. Dat waren voor ons donkere dagen. Nu zijn wij er weer bo venop. Nu kunnen wij met anderen meeleven. Maar al is de de verhouding tot op zeke re hoogte zelfs vriendschap pelijk, als ik een concurrent kan pakken zal ik het niet la ten. We zitten nu Datsun dicht op de hielen. Ik hoop dat we er langs komen. Dat is de sport. Het werk zo goed mogelijk doen". k.P. Hoewel Nederland sinds de "dood" van DAF officiéél geen auto—producerend land meer heet te zijn worden er in Bom nog steeds auto's gebouwd. De laatste tijd zijn we bij herha ling op nogal ongelukkige wij- I ze met ons neus op dat feit ge drukt. Want de slapte op de au tomarkt is natuurlijk niet aan het Limburgse dbrpje voorbij gegaan. De verkoop van de Volvo 343 stagneerde, de voorraden na men toe en er kwam een stevig aantal banen op de tocht te staan. Overheidsorders moe ten pogen het tij te keren, maar het is de vraag of dit nog zal lukken. Men herinnert zich wellicht dat de 343 van oorsprong een Ne derlandse auto is. Een ontwerp van DAF. Dat produktierijp was op het moment dat de Ara bische wereld voor de eerste maal de olie als pressiemiddel ging gebruiken. De kleine DAF-fabriek overleef de de eerste oliecrisis niet. Het Zweedse concern vrat het Ne derlandse bedrijf op met huid en haar. Inclusief de grotere wagen waarmee DAF de markt spoorslags had willen verove- Volvo nam even de tijd om het model naar eigen inzichten bij te schaven en ging toen onder eigen naam met DAF's veren pronken. De Volvo 343 stond op de markt. Maar kennelijk vonden de Zweden die zelf zo mooi dat ze er een bijna waan zinnig hoog prijskaartje op plakten. Voegt men daar nog de kinder ziekten aan toe waarmee het model aanvankelijk zwaar te kampen had dan begrijpt men waarom het zo lang heeft ge duurd alvorens de 343-wielen massaal gingen rollen. Er moesten eerst wat niet gevolg de prijsgolven overheen gaan en de techniek volledig wor den getemd alvorens het zo ver Toen Volvo daarna nog eens be sloot naast de automaat ook een 343 met handgeschakelde bak voor een uiterst gunstige prijs uit te brengen leek het hek voorgoed van de dam. Me de doordat in het kielzog van het succes van de handgescha kelde versie ook de uitvoering met automaat werd meegezo gen. Met de steun van de Nederlandse regering kon de 343-serie nog verder worden ujtgebreid met een vierdeurs model. Maar de roep om een wat zwaardere motor bleef. Die was al te ho ren bij de introductie jaren ge leden. "Een model dat als het ware schreeuwt om meer ver mogen", schreven autojourna listen in vele toonaarden. Het is een speling van het lot dat Volvo na langdurige voorberei ding dit dringende verzoek in willigde op een momnent dat de autohandel in een diep dal was terecht gekomen. De 343 GLS - waarin een twee liter motor is geplaatst had een betere start verdiend dan de moeilijke markt waarin hij nu op gang moet komen. Daarbij gebukt gaande onder een nog al pittige prijs. Want al is het een fijne rotsvast op de weg liggende auto ge worden met een fiks portie pit in zijn motorisch hart, voor een prijs van 21.590gu!den weet hij zich omgeven door een groot aantal ook aantrekkelijke con currenten. Waarom heeft Volvo zo lang ge wacht van een 343-versie met zwaardere motor? De nu in de GLS gebruikte krachtbron heeft men namelijk al lang in huis. Het is de zogenaamde B 19 A een motor die door Vol vo al sinds jaar en dag in de 244 DL wordt gebruikt. Een motor die zijn betrouwbaarheid ruim schoots heeft bewezen. In de 343 is dat een motor die voor goede prestaties kan zor gen. Dat hebben we ervaren toen we tijdje in de sterkste versie van deze laatste Neder landse auto hebben kunnen rondrijden. Van 0 tot 100 kilo meter in een dikke twaalf se conden is nog niet zo slecht, te meer als men bedenkt dat deze 343 nog altijd meer dan 1100 ki lo weegt, wat een stevig ge wicht is voor een auto van 423,5 cm lengte. De topsnelheid bedraagt om en nabij de 165 kilometer per uur, wat op zichzelf misschien niet zo imponerend is maar in de praktijk in de meeste gevallen toch dik voldoende. Daar komt bij dat de wagen als het beken de blok op de weg ligt. Rots vast ook in de bochten, zelfs als die met wat hogere snelhe den worden genomen. Het is ongetwijfeld jammer dat een auto van zo'n allure en zo'n prijs niet is voorzien van een stuurbekrachtiging. Want het valt niet te ontkennen dat de besturing aan de zware kant is. Sommige automobilisten (ja. ook vrouwen) vinden dat wel prettig maar persoonlijk geef ik toch de voorkeur aan een be krachtiging waardoor het stu ren wat gevoeliger wordt. Nu we toch bezig zijn: het valt ook te betreuren dat de wagen niet is uitgerust met een vijt versnellingen. Ik betrapte mij zelf erop dat ik enkele malen bij het rijden in de vier de nei ging had te voelen of er nu echt geen vijfde versnelling op zat. Een versnelling die in de mees te gevallen dienst doet als overdrive, waardoor dus het toerental van de motor aan zienlijk kan worden terugge draaid. Dat geeft veel meer rust. En dat had deze Volvo 343 GLS best kunnen gebruiken. Want wat geluid betreft viel die mo tor me tegen. Bij hogere toe rentallen en snelheden boven de in ons land nog steeds toe gestane limiet liet hij zijn aan wezigheid en werkzaamheid duidelijk horen. Een stevig ge brom begeleidde zijn presta ties. Daarbij kwam nog dat het test- exemplaar dat ik van het hoofd kwartier van Volvo in Beesd ter beschikking had gekregen niet vrij was van bijgeluidjes. Hier een piepje, daar een klep- pertje, soms een fluittoontje en dat deed allemaal afbreuk aan het comfort dat verder in zo royale mate in deze wagen aan wezig is. Want waar men ook in details kritiek mag hebben: de 343 vind ik een "dijk" van een au to. Zeer verzorgd uitgevoerd met heel goede stoelen (aange naam verwarmd), degelijk af gewerkt en met redelijke ruim te. Achterin is het natuurlijk wat minder royaal dan voorin maar het gaat goed met twee personen op de achterbank. De bagageruimte is op zichzelf al van fikse afmetingen maar als men de achterbank naar bene den klapt kan men deze 343 zelfs als een klein verhuiswa- gentje benutten, temeer omdat de opstaande rand van de ach terbank niet te ver omhoog doorloopt. In deze GLS is op bijzondere wij ze aandacht besteed aan de ventilatie, waarover in vorige uitvoeringen van de 343 soms is geklaagd. Het is nu mogelijk op allerlei manieren frisse of verwarmde lucht te laten cir culeren. Het is dan ook niet moeilijk het grote glasopper vlak van de wagen schoon te houden en dus het royale zicht rondom te behouden. Uiterlijk is er niet zo veel ver schil tussen deze GLS en de andere versies van de 343. De bumpers gaan de hoek om, er zit een spoilertje onder de voorbumper en de motorkap heeft een verhoogd gedeelte om de zwaardere motor in het vooronder te kunnen herber gen. Bij deze kleinigheden blijft het. Wat misschien een handicap is voor de snobs on der ons. Maar laten zij zich niet door deze overweging laten weerhouden, want de 343 mag dan aan de dure kant zijn en een prijs kos ten waarvoor ook andere goe de auto's te koop zijn, het blijft een wagen met een allure die boven zijn maten uitstijgt. Maar hij is in het verbruik niet goedkoop. Als men veel stads werk op het programma heeft staan dan mag men blij zijn als men zeker in deze tijd van het jaar boven de één op acht uitkomt. Onder gelukkiger omstandigheden is is een ver bruik van één op negen en mis schien zelfs iets meer haalbaar. Ruw gerekend komt dat op om en nabij de zeventien cent per kilometer. Op onze testwagen zat ook een gastank. Op gas rij 'end kwam ik op ngevcer eer dubbeltje per kilometer. Het verbruik lag wel hoger maar de prijs aan de pomp heel wat la ger. Alles bij elkaar een ver schil van zo'n zeven cent per kilometer KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19