VEEL VRAAGTEKENS RONDOM RAI Twee reddendeauto s Minder onderhoud Garage krijgt de rekening gepresenteerd PERSONEN AUTO RAI^ Opening van personenauto-RAI met een reuze laserlichtshow DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 5 t|m 15 februari "Ik rijd een Europa-auto. U ook?" Stickers met deze tekst kan men soms op de achtterruit van een auto tegenkomen. Een actie die in Deventer is be gonnen. Een actie tegen de Ja panse auto's. Maar ook tegen die van achter het ijzeren gor dijn. De klappen in de Europese auto- industrie zijn hard tot heel hard aangekomen. British Leyland, Talbot (voorheen Simca), Ford, Volvo, Vauxhall, Fiat. Stuk voor stuk leden ze zware verlie zen. Er vielen vele ontslagen. In heel Europa werd vorig jaar ioor de autofabrikanten 25 pro cent minder verkocht. De Ja panse merken daarentegen groeiden. Met tien procent. De kern van het probleem: elke Japanse auto die in Europa wordt verkocht betekent min der werk voor een Europese au- tofabriek of assemblagebedrijf. Immers met scheepsladingen tegelijk komen de wagens hele maal compleet naar dit wereld deel. De verdiensten zitten al leen in overslag, opslag, trans port en verkoop, waarvan een zeer groot deel nog in de schat kist verdwijnt. Toch is het vrijwel ondenkbaar dat de grens zal worden geslo ten voor Japanse auto's. Men kan hooguit denken aan import beperking of vérgaande assem blage in Europa van Japanse wagens. Dat is in België al het geval. Daar worden worden per jaar een miljoen auto's in elkaar gezet. Een aantal Europese landen kent wel importbeperking. Italië, Engeland en Frankrijk stellen elk jaar onafhankelijk van el kaar vast hoeveel Japanse au to's zij zullen toelaten. Dat heeft in Engeland tot gevolg gehad dat er in het begin van dit jaar een ware run op Japanners is losgebarsten. Het ziet er naar uit dat het quotum voor heel '81 al in het eerste kwartaal zal worden bereikt. Het is bovendien opmerkelijk dat het in de drie genoemde landen juist uitgesproken slecht gaat met de autoverkopen. Er is aan beide kanten - Japan en de Europese Gemeenschap - weinig animo om te komen tot een algemene invoerbeperking. Bevordering van assemblage kan ook geen voldoende soelaas bieden. Er moet naar andere wegen worden gezocht. Bijvoorbeeld meer samenwer king met Japan en verbetering van de techniek in eigen huis. Alfa Romeo, British Leyland en Volkswagen zijn al uitgebreid bezig met fiet aantrekken van de banden met de Japanse auto industrie. Maar in de contrac ten wordt wel opgenomen dat elk bedrijf zijn eigen marktaan deel behoudt. Alfa Romeo bij voorbeeld verkoopt het co-pro- dukt Alfasud in Europa en Nis san (Datsun) verkoopt het mo del in Japan. Trouwens, op het terrein van doelmatigheid kan er in de Eu ropese auto-industrie nog ge noeg worden verbeterd. Nu pas (wellicht te laat) begint Enge land met de modernste compu ter- en robottechnieken auto's te maken. Als adviseurs om een dergelijke fabriek te bouwen nam men..Japanners. Dat zegt genoeg over de mate waarin wij in Europa het een en ander hebben onderschat. Ken nelijk telt het chauvinisme van elk land afzonderlijk zwaarder dan een gezonde auto-industrie ofwel betere en meer werkgele genheid. Niet alleen samenwerking met Ja pan maar ook gezamenlijke pro- duktie van de Europese autofa brikanten zal in de toekotnst moeten worden vergroot. Wel licht dat op basis van die ideeën nu al de verwachting kan wor den geuit dat de Europese auto industrie er binnenkort heel an ders zal uitzien! Vast staat dat er donderdag weer een personenauto-RAI begint. En dat die tot en met 15 februari duurt. Vast staat ook dat er meer dan honderd exposanten uit veertien landen nagenoeg alle merken die er zijn - en dat zijn er heel wat - glanzend opgepoetst aan het pu bliek zullen tonen. Vast staat voorts nog wel dat als het weer niet al te erg tegenwerkt zo'n vierhonderdduizend geïnteresseerden richting RAI zullen trekken. Zo zijn er nog meer vaststaande zaken. Zoals eveneens vaststaat dat er zelden een RAI-tentoon- stelling is geweest die zo in vraagtekens was gehuld als deze. Met als allesoverheersende vraag: wat gaat er met de auto handel gebeuren? Zakt die nog verder in of zullen de optimisten gelijk krijgen die beweren dat "men" de ver vanging toch niet eindeloos kan uitstellen? Nog meer vraagtekens: zal de groei van de Japanse auto-import verder doorzetten? Of zal de stijgende koers van de yen een natuurlijke rem op die ontwikke ling zetten? Zal het Europese beroep op de Japanse fabrikanten om wat in te binden effect sorteren? Vragen op een ander terrein: zal de olietoevoer voorlopig ongestoord blijven of zullen de OPEC—landen hun "macht" in deze verder gebrui ken? Zullen de technici tijdig voor bruikbare andere brandstoffen kunnen zor gen? Vice-voorzitter W.M.de Grefte van de RAI lepelde onlangs nog meer vragen op. Zo vroeg hij zich af of de Nederlandse schatkist de teruggang in de auto- branche wel zal kunnen dragen want de Nederlandse fiscus houdt de auto in een stevige greep. In Europa eist alleen Denemarken een nog hogere fiscale tol van de auto. De belastingverhogingen van vorig jaar hadden 490 miljoen in het laatje moeten brengen, het werd slechts 250 miljoen- Hij legde er voorts de nadruk op dat het duurder worden van het autorij den vaak gaat ten koste van het onderhoud. Een slechte zaak voor de verkeersveiligheid. Hij vroeg zich dan ook af of het niet mogelijk zou zijn de periodieke keuring eerder verplicht te stellen dan per 1 januari 1988, Werkgelegenheid- In Europa danken meer dan veertien miljoen mensen hun werkkring aan de fabricage, de verkoop en het gebruik van auto's. Dit cijfers hebben we van dr.A. Diekmann, de algemeen secretaris van de Duitse RAI. Die veertien miljoen vormen tien procent van alle werkne mers in Europa of driemaal de beroepsbevolking van Nederland. De RAI voegt daar aan toe dat in ons land zo'n 400.000 personen leven van het autogebruik. Maar in de detailhandel en reparatie gingen er alleen al in 1980 4.000 banen verloren. Volgens de RAI zou een halvering van het autobezit en autorijden direct al de werkloosheid doen verdubbelen indirect zouden de gevolgen nog veel groter zijn - en zou het staatsinkomen meteen met zo'n zes miljard omlaag gaan... Zuinigheid De snel stijgende autokosten hebben ook hun stempel gedrukt op de komende tentoonstelling. Zuinigheid is het hoofdmotief. Nagenoeg al le exposanten wijzen op de lagere verbruikscijfers van hun produkten. Dat is eigenlijk niets nieuws. De auto-industrie is - behalve in Amerika - allang bezig de auto's zuiniger te maken. Eenvoudig omdat benzine vooral door de accijnzen in de Europese landen relatief altijd aan de dure kant was. En sinds de oliecrisis van 1973-1974 is die prijs nog eens met sprongen omhoog gegaan. Dat heeft de autofabrikanten tot daden gedwongen. Bovendien hebben ze de Europese Commissie beloofd zuiniger auto's te gaan bouwen. In Europa wordt dan ook verwacht dat men een voorsprong zal houden op Amerika, waar in 1985 een door de regering vastgestelde verlaging tot een gemiddeld verbruik van één op 11,7 zal leiden. Een cijfer dat in Nederland wel eerder zal worden bereikt. We zitten nu namelijk al op één op elf. Gemiddeld wel te verstaan. Tentoonstelling Dp talrijke RAI-stands zal de nadruk worden gelegd op de bereikte zui nigheid. Er zijn vele wegen die naar dit zuinige Rome leiden: een vijfde versnelling, benzine-injectie, elektronische ontsteking, gewichtsbespa ring, aërodynamische vormgeving, metertjes om aan te geven wanneer er moet worden geschakeld en natuurlijk ook veel zuinige diesels. Dat laatste is op zichzelf niet nieuw, maar wel het grote aanbod van diesels uit Japan. Die is wel voor de eerste maal te zien. Vanaf donderdag op de RAI dus. Dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Op zaterdagen en zondagen van 10 tot 17 uur. De entree bedraagt 7.50. Er is ruime parkeergelegenheid. Van de terreinen wat verder van de RAI gelegen rijden bussen gratis pendeldiensten naar het complex. Op de RAI zijn twee "redden de" auto's te zien: de Mini Me tro van British Leyland en de Dodge Aries, een van de K- cars van Chrysler. Wagens waar veel van afhangt omdat de bedrijven hun voortbestaan min of meer aan het succes van deze au to's hebben opgehangen. De Mini Metro draait nu al een flink tijdje in Engeland en heeft daar in sneltreinvaart acht procent van de markt veroverd. Klein van buiten, redelijk royaal van binnen. Opvallend zuinig. Leuk om te zien, al kennen we dat model langzamerhand van binnen en van buiten. Zoveel concur renten rijden er rond. De Britten hebben er in Long- bridge een speciale fabriek voor neergezet. Uiterst mo dern. Er staan meer robots dan arbeiders in, om zo te zeggen. Daarmee hopen de Britten te bereiken dat er dit maal kwalitatief niets te wensen overblijft. Maar nu moet het wagentje zijn kracht gaan bewijzen buiten het chauvinistische Enge land. Op de RAI begint de ex port. Veel zal daarbij af hangen van de prijs. Die is nog niet bekend. Toen wij dezer dagen opbel den zeiden ze in het Goudse hoofdkwartier van British Leyland dat ze het zelf nog niet wisten. Er zit veel bewe ging in het prijzenfront. Dus wachten ze tot het laatste mo ment. Maar op de RAI zal er een prijskaartje op de vier versies staan die BL Neder land zal brengen. De Mini Metro: Een andere redder in de nood is de Dodge Aries. Een van de K-cars van Chrysler waar mee het bedrijf wil trachten uit de rode cijfers te komen. Een wagen van een meer Eu ropees dan Amerikaans for maat. In ons land te koop voor een prijs vanaf 26.500 gulden. Het is Chrysler nog niet gelukt in het laatste kwartaal van 1980 weer wat winst te ma ken. Men had het wel gehoopt, ja zelfs een beetje verwacht maar het publiek heeft niet zo in het K-car-aas gehapt als men had gedacht. "Chrysler is echter niet de enige Amerikaanse autofabrikant die problemen heeft. Dat is maar een schrale troost, maar het is een feit dat de verliezen van het Chrysler- concern aan het terug lopen zijn en dat die over het laatste kwartaal 1980 door de concurrentie worden overtroffen", schrijft CDP Import in Rotterdam die de invoer van Chrysler produkten in Nederland op zich heeft genomen. De autoverkopen zijn terug gelopen, garagebedrijven gaan failliet, monteurs worden ontslagen. Vorig jaar duizenden. En die 4,3 miljoen auto's dan die op dit moment in Nederland rondrijden? Het (zaterdagse) straatbeeld geeft niet de indruk dat honderdduizenden op slag zelf aan hun auto zijn gaan knutselen, althans niet voor zover het om het technisch onderhoud gaat. Dat zou dan inhouden dat menig een eens of vaker een onder houdsbeurt gewoon overslaat en pas naar de garage gaat wanneer er echt iets te repareren valt. Het is het soort onderhoud dat Ame rikanen zich eigen hebben ge maakt. Niet alleen bij particulie re auto's. Zo worden daar ook vrachtwagens, locomotieven, ja zelfs vliegtuigen in stand gehou den. Het is min of meer de logische ge volgtrekking van het ontwerpen en leveren van voertuigen die worden voorzien van de medede ling dat onderhoud op veel pun ten niet of minder vaak nodig is. Welnu, als die auto dan van huis uit al zo goed en bovendien niet oud is, waarom met dat onderhoud dan niet gewacht tot er echt iets aan de hand is? Tegen zo'n rede nering blijken ook geen Bovag- kreten bestand. Bovendien heeft de instelling van veel garagebedrijven tot die ver andering van de mentaliteit van de klant niet weinig bijgedragen. De auto-eigenaar krijgt dikwijls rekeningen voor werkzaamhe den waarom hij niet had ge vraagd, waarover hij niet was ge raadpleegd en waarop hij dus niet had gerekend. Klakkeloos vervangen bougies die dan met het arbeidsloon ge woonlijk tweemaal zo duur zijn als de bougies zelf en vooral het nalaten ("helaas vergeten") van juist wel gevraagde of nood zakelijke maar niet zo plezierige en niet in hun lijn liggende werk zaamheden, zijn ervaringen die maar weinig autobezitters met genoegen naar de garage doen rijden. Niet voor niets zijn enkele auto merken hun dealers aan het be werken om hun begrip bij te brengen voor het feit dat de klant nog altijd koning behoort te zijn. Nu het stadium is bereikt dat het rijden zelf duur is geworden - tot dusver overigens steeds weer een kwestie van wennen blijkt de garagerekening de andere kant op te gaan. Niet langer naar de autobezitter maar naar het on derhoudsbedrijf. Dat dit sterk ten koste van de vei ligheid zou gaan zoals dan prompt wordt geroepen weer een ander uiterste mag enigs zins worden betwijfeld. Zover la ten veruit de meesten het ge woon niet komen. De ANWB constateert wel een sterk gestegen vraag naar de cur sus Pech Onderweg maar nau welijks in de verkoop van op pre ventief onderhoud toegespitse boekwerken. Technisch specialist A. Gnever van de ANWB verrast dat niet. "Het technisch inzicht van de meeste autorijders gaat niet ver der dan het kunnen optillen van de motorkap en het wegpoetsen van zichtbaar vuil. Zelfs het ver vangen van de bougies is voor velen een te grote opgave". Onderhoudsboeken als die van Piet Olyslager worden wel iets meer verkocht maar voorname lijk aan jongeren die reeds ge wend zijn aan hun brommers of motorfietsen te sleutelen. Een te ken aan de wand wellicht voor de garagebedrijven die op het ogenblik vaak ronduit weigeren te vertellen hoe een bepaald kar wei kan worden opgelost. Naar analogie van de doe-het-zelf- winkels voor werkzaamheden binnenshuis ontstaan er mis schien nog eens garagebedrijven die tegen betaling tekst en uitleg geven vap zekere onderhouds werkzaamheden. Maar lang niet voor alle. Nederlan ders gaan immers toch een stuk zorgvuldiger met hun auto's om dan Amerikanen hoezeer beiden ook op hun uitgaven plegen te letten. Ook Alfa Romeo heeft nu zijn diesel. Een turbo diesel wel te verstaan. DeAlfetta 2.0 turbo diesel wordt op de RAI geïntroduceerd. "Een diesel, die rijdt als een echte Alfa Romeo", annonceert het Italiaanse merk. De topsnelheid van deze diesel ligt rond de 160 kilometer per uur. Dan wijst de toerenteller nog maar 4300 omwentelingen per minuut aan. De prijs is 31.990,-. Jules Verne heeft zich bijna dui zend jaar vergist. Zijn voorspel ling dat in het jaar 2890 beelden of advertenties op de wolken zou den worden geprojecteerd, zal nog dit jaar werkelijkheid wor den. Ter gelegenheid van de Personen auto-RAI zullen met behulp van laserstralen advertenties op de wolken worden geprojecteerd. Dat gebeurt met twee laserka nonnen die in een speciaal inge richte vrachtwagen van een recla mebureau zijn opgesteld. De matzwarte vrachtwagen met aanhangwagen, „Skyliner", zal dan bij de RAI staan opgesteld. De aanhangwagen bevat een groot clektriciteits-aggregaat, omdat de laserkanonnen nogal veel stroom, 120 kiloWatt-uur vereisen. De eigenlijke vrachtwa gen is volgestouwd met compu terapparatuur. Daarmee worden de beide laserstralen zo snel be stuurd dat er als het ware een be wegend plaatje op wolken, mu ren, grote schermen, ballonnen of sneeuwwanden ontstaat. De afbeeldingen kunnen namelijk bewegen wanneer snel achter el kaar net iets verschoven beelden te zien zijn: het tekenfilmprinci pe. Zo kan het reclamebureau „Brainbox" in Rotterdam bij voorbeeld een vogel op de wol ken projecteren. Met de andere laser wordt dan de tekst onder de vogel geschreven. Tekst en bewe gende beelden zijn in de boord computer opgeslagen. In de Sky liner zijn op dit moment 18 Watt sterke groene Argonlasers ge monteerd. Die geven een zeer hel der licht. Men is aan het experi menteren met rode lasers van het kryptontype. Met de Skyliner zijn wolkenprojec ties van 50 bij 120 meter mogelijk. Er dient wel enige bewolking te zijn, wat gezien het Nederlandse klimaat niet zo'n probleem is. Bij na 100 tot 150 avonden per jaar zal volgens voorspellingen van het KNMI de wolkenformatie van voldoende kwaliteit zijn voor een voorstelling. Op een hoogte van 800 meter kan dan een complete lichtkrant worden geprojecteerd. Aan boord van de projectiewagen is ook geluidsapparatuur. Met be hulp van muziek kan een comple te klank- en lichtshow ontstaan- De lasershow is door de ontwerpers in Nederland met veel zorg omge ven. De zeer dure wagen is daar om uniek in de wereld. Weliswaar geeft men ook in de Verenigde Staten lichtshows, maar een zo grote, verrijdbare laserwagen is naar Nederlands idee en ontwerp ontstaan. De veiligheidsaspecten hebben betrekking op de licht bundel, die niet op gebouwen met ramen mag worden gericht. Ook heeft men er voor gezorgd dat de laserbundels niet te laag kunnen worden afgesteld. Daar voor is contact geweest met het ministerie van volksgezondheid Een voorbeeld van een lichtpro- jeet ie op de wolken met de hulp can laserlicht. en milieuhygiëne en met TNO in Delft. Een laserbundel is niet zon der gevaar. Wanneer hij het men- elijk oog zou treffen, zo j dat ver nietigd zijn. Vandaar de veilig heidseisen. Laserkanonnen wor den ook gebruikt om metingen in de ruimte te verrichten. Verder kunnen er hologrammen (driedi mensionale foto's) mee gemaakt worden en zyn er tal van medi sche toepassingen van de licht bundel bekend.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17