Feyenoord: organisator gevraagd Leo Beenhakker: bij Ajax zesde keus... AZ drukt NAC nog dieper in de zorgen M Rotterdammers getfen weer tweemaal voorsprong prijs in derby Michels wil wel adviseren MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 SPORT ALKMAAR (GPD) - Wat be schaamd stond hij daar. Jo Jan sen, oefenmeester van NAC, ge duldig nippend aan een kop kof fie. Eén en al oor voor het „orakel van Alkmaar": Georg Kessler. Op het gelaat van Jo Jansen teken den zich de zorgen af. Niet omdat zijn ploeg kort tevoren was „afge droogd" met 6-1 door de huidige lijstaanvoerder van de eredivisie. Wel met betrekking tot de duels tegen PEC Zwolle en NEC. even als de Bredase club tegenstan ders die thuis horen in het rijtje der mindere goden van de vader landse eredivisie. Jo Jansen weet precies waar bij NAC de schoen wringt. Zoals daar is het keepersprobleem, vooral nu duidelijk is geworden dat Ton van Eenennaam opnieuw onder het mes moet en de rescr- vedoelman Fritz von Sydlitz klaarblijkelijk aan het grote werk nog niet toe is. In de confrontatie met AZ'67 werd zaterdagavond nog eens duidelijk hoe nijpend dat probleem is en hoe hard het nodig is dat NAC-manager Ton van der Meer op uiterst korte ter mijn de onderhandelingen over FC Den Haag-reservedoelman Peter de Jager heropent. Daar waar Jansen één van de Bre dase problemen aanstipt, dient evenwel het volgende zich alweer aan. Bijvoorbeeld rond Bertus Quaars. NAC's laatste man stuitte dertien minuten na het beginsig- naal van Bart Ram op een zo on beholpen wijze de doorbrekende Jan Peters, dat de uiterst coulant leidende Bart Ram, Quaars de derde gele kaart voor hield, het geen ongetwijfeld uit zal draaien op een schorsing. Toen stond het nog 0-0, een stand die nog steeds stond na vijfen twintig minuten, waarin NAC AZ'67 de nodige tegenstand bood. Of liever: waarin AZ'67 ui terst matig acteerde. Zozeer zelfs dat Hugo Hovenkamp zich verga loppeerde ten opzichte van Van Gils, één van de twee NAC- spitsen, waarvoor hij met geel door scheidsrechter Ram moest worden gecorrigeerd. Een kaart, zonder gevolgen voor de aanvoer der van de Alkmaarders, maar te kenend voor het onsamenhan gende spel in dat eerste half uu- Daarna had AZ zich echter hervon den, bleek de motor warm gelo pen. Vier minuten voor rust prijk te er een 3-0-voorsprong op het scorebord. Spelbos Hovenkamp en Tol waren verantwoordelijk voor die produktie. AZ's tweede en derde treffer waren tekenend voor de desorganisatie in de Bredase achteijn. Vreijssen liep weliswaar samen met Hoven kamp mee, maar op het moment dat de AZ-aanvoerder de bal over Von Sydlitz kopte, bleef Vreijs sen als aan de grond genageld. En bij de derde AZ-treffer was het Von Sydlitz in hoogst eigen per soon die zich uit zijn concentratie liet halen toen Kees Kist bukte op het moment dat de kopbal van Tol over zijn hoofd heen scheer de: 3-0. Ook Georg Kessler moest later er kennen dat NAC zeker in die fase van de wedstrijd had meegehol pen om AZ in het ritme te bren gen. „Maar", zo stelde hij, „het was onze eigen verdienste dat we vervolgens de vorm vonden, die nagenoeg gelijk was aan die van voor de winterstop". Een gege ven waarop Kessler had gehoopt, niet in de eerste plaats met het oog op de confrontatie van ko mende zaterdag tegen PSV in Eindhoven. Tegen NAC kreeg die vorm gestalte met nog eens drie treffers. Via Lokhof (eigen doel),'Jonker en Pier Tol. Dat was na 35 minuten. Als een streep verdween de bal in net Bredase doel toen Tol zijn Vo- .endamse voetbalschoen onder een voorzet van Metgod zette. Een „schoonheidsfoutje" stelde Sprangers tenslotte in staat NAQ's tegentreffer voor zijn re- Kening te nemen, maar die kwam pas tot stand op het moment dat de wedstrijd al lang en breed ge speeld was. SPORT AMSTERDAM (GPD) - Trainer Leo Beenhakker heeft gisterochtend in een door hem zelf aangevraagd gesprek met het bestuur van Ajax te horen gekregen dat hij als nummer zes op de lijst staat van oefenmeesters die de Amsterdamse club op het oog heeft voor het komend seizoen. Frils von Sydlit. hoofd. AZ heeft Aangenomen mag derhalve wor den dat Beenhakker een andere werkgever zal moeten zoeken. Weliswaar hebben beide partijen nog geen definitief standpunt in genomen (Voorzitter Harmsen: „Vóór 1 april zullen we elkaar in lichten"), maar het is duidelijk dat Beenhakker kansloos is nu Ajax „in de slag is met vijf toptrai- Dat kwintet wordt gevormd door Ivic, Happel, Michels en, zoals Harmsen gisteren na afloop van de door Ajax met 4-2 van Go Ahead gewonnen wedstrijd op merkte: „Een tweede Nederlan der en een tweede trainer van bui ten de EEG". De belangrijkste kanshebber is nog altijd Tomislav Ivic, wiens con tract aan het eind van het seizoen afloopt bij Anderlecht en die in het recente verleden al twee sei zoenen in de Meer aan het werk is geweest. Omdat Ivic afkomstig is uit een land dat niet tot de EG behoort, Joegoslavië, zal toe stemming moeten worden ver leend door het ministerie van so ciale zaken dat zich over het al dan niet verstrekken van een werkgelegenheidsvergunning laat adviseren door de Stichting Arbeidszaken. Om zich niet. zoals in 1979 toen een dergelijke vergunning werd ge weigerd aan de Hongaar Balint en de Joegoslaaf Svilar, opnieuw een buil te vallen heeft Ajax al een week geleden schriftelijke in formatie ingewonnen bij de door directeur Van der Klink geleide stichting. Tot gisterochtend deed Ajax het zwijgen over die brief. Pas toen Beenhakker zelf het ini tiatief nam werd hem openheid van zaken gegeven. Harmsen: „Beenhakker weet al een halfjaar dat wij op zoek zijn naar een toptrainer. Ik vind dus niet dat wij hem hebben gepasseerd nu wij hem niet meteen hebben ingelicht over die brief. Voor ons ligt de zaak dan ook erg simpel. Als we een van de vijf trainers die we nu hebben benaderd of nog zullen benaderen, kunnen krij gen dan nemen we die. Lukt dat niet dan gaan we met Beenhak ker verder". Het lijdend voorwerp (Beenhak ker) dat gisteren overigens alleen zijn verbazing uitsprak over het feit dat Ajax achter zijn rug om de Stichting Arbeidszaken heeft in geschakeld, wordt op die manier wel erg nadrukkelijk opgeofferd aan het onderwerp van gesprek, Ivic. Hoewel hij destijds het pu bliek van de tribune joeg door het succes met behoudend voetbal af te dwingen, wil Harmsen hem weer zo snel mogelijk terughalen. ROTTERDAM (GPD) - Een verzonnen advertentie. „Ge vraagd: een organisator voor een voetbalelftal op eredivi sieniveau. Moet beschikken over een goede pass, veel inzicht en een creatieve geest, waaruit ideeën kunnen voortspruiten om de verloedering van een vanouds gere nommeerde club tegen te gaan. Dient een full- profopleiding te hebben doorlopen en moet in het veld in staat zijn overwegend jonge, onbezonnen collega's in te tomen op de juiste momenten; om hun intensieve arbeid produktief te maken. Ervaring is daarom een vereiste. Kandidaten met veel overtuigingskracht genieten de voorkeur. De juiste man kan rekenen op een fors salaris, aangevuld met premies. Aanmelden in de Rotterdamse Kuip". Het mag duidelijk zijn: de roep om een spelbepaler wordt steeds sterker bij Feyenoord. Het oude probleem dat lang verdoezeld werd door de resultaten, wordt in de eerste weken van 1981 weer hoogst actueel omdat de presta ties zoveel minder worden. Na de bekeruitschakeling door Haar lem drongen de eerste kritische geluiden alweer door; na de 2-2 in de overwegend flauwe derby te- DEN HAAG (GPD) - Rinus Mi chels heeft zich het afgelopen weekeinde bereid verklaard als fidviseur van het Neder lands elftal op te treden tij dens de komende WK- kwalificatieduels tegen Cy prus (21 februari) Frankrijk (25 maart). De huidige trainer van FC Köln heeft afgezien van een verbintenis met de KNVB per 1 juli van dit jaar, maar is wel bereid het aanbod van de bond in overweging te nemen om per 1 juli 1982 Jan Zwartkruis als bondscoach op te volgen. Het duo Herman Choufoer- Eric Vilé blijft vooralsnog zoeken naar een opvolger van Zwartkruis op langere ter mijn. Mocht die binnen drie weken niet zijn gevonden, dan zullen Rob Baan en Rinus Michels tijdens de komende twee thuiswedstrijden van Oranje op de bank plaatsne- „Zoals de zaken er nu voor staan". aldus Herman Chou- foer, „is die situatie het meest denkbaar. Mochten we er ech ter in slagen een opvolger voor Zwartkruis te vinden, dan zal met die man over een langdurige verbintenis, bij voorbeeld tot na het WK in 1982, gepraat gaan worden. Dat zou dus inhouden dat we Michels niet eens meer polsen over een eventuele verbinte nis na de WK" Aanleiding daartoe vormde het ge geven dat de Kuipbewoners er opnieuw in waren geslaagd twee maal een voorsprong prijs te ge ven. Ten opzichte van het beker duel was dat weliswaar een ver betering, maar die was alleen ge talsmatig. De oorzaken bleven recht overeind en lijken structu reel, omdat ze voortkomen uit de „aard' van de ploeg. Die is over wegendjongen welwillend, maar de noeste arbeid wordt door oner varenheid op een verkeerde ma nier uitgevoerd. Het rendement blijft dan ook beperkt en wordt vooral in deze weken te vaak te niet gedaan dour onbezonnen heid die voortspruit uit de jeugdi ge werklust. Met andere woor den: Feyenoord wil best en neemt alle risico's, maar holt zichzelf gewoon voorbij in de wil om het publiek te boeien waar door ten slotte het tegenoverge stelde wordt bereikt. Het is een harnekkige kwaal, want zo ging het al tegen Haarlem en zo ging het andermaal tegen Sparta. Zelfs met een compleet falende Geels en een linkerspits (Meijer) die steeds dieper wegzakte, slaag de die kleine buur er nog in de verliestraditie van de laatste ja ren te doorbreken. Dat lukte niet alleen omdat het Hughes-team zelf beter is gaan voetballen (al is er wel meer overleg binnenge- schoven onder het kamerbrede tapijt dat de trainer zo graag als hoofdbedekking wil), maar ook en vooral omdat het Sparta zo ge makkelijk werd gemaakt. Na de bliksemsnelle 1-0 van Vermeu len, konden de Kasteelbewoners de knoeiende tegenstander pro bleemloos opvangen om in de ei gen versterkte veste te wachten op de kansen die als vanzelf zou den worden aangeboden. Hughes had dat met zekerheid voorspelt („want Feyenoord neemt bij een gelijke stand enorm veel risico's achterin"); re den waarom hij de lichtgebles- seerde en dus kwetsbare Loggie uit de basis had gehouden. Het kwam uit ook. Na het felle begin waarmee Feyenoord zich wilde rehabiliteren, zakte de formatie diep weg. Van enige dreiging was na een tweede kans (Wijnstekers) geen sprake meer, het voetbal werd veel te doorzichtig en te traag. Bijna elke bal moest wor den gebracht omdat niemand zich aanbood, maar juist wegliep van de plek waar de man met het leer zich bevond. „En dan kun je Feyenoords tweede treffer in de maak. René Notten tilt de bal fraai j over de Sparta-muur. wel hard werken, maar dan werk je verkeerd", wist aanvoerder Notten. „Dan moet je eenvoudig wel gaan lopen met de bal en dan is balverlies het onvermijdelijke gevolg". Uiteraard kon achteraf ook als ex cuus worden aangehaald dat de opstelling door elkaar gehusseld moest worden, nu Stafieu en Van Deinsen geschorst waren en Pe ters (later toch nog ingevallen) ge blesseerd was. Met de evenmin fitte Nielsen als laatste man en de Deen Jacobsen die de kans liet lopen zich te bewijzen als cen trumspits naast Vermeulen, die nauwelijks kon voetballen (hij had vier gekneusde ribben), mocht Feyenoord danig gehandi capt heten. Het nam echter niet weg dat het voetbal van de eerste periode uitzichtloos moest heten, omdat het zonder inzicht werd gespeeld. Een typering die om andere rede nen ook na de tweede helft kon gelden. Daarin was Feyenoord weliswaar veel gretiger in de jacht op een nieuwe voorsprong (Van Gaal had inmiddels al voor 1-1 gezorgd), wat tot het boeiend ste deel van de wedstrijd leidde, maar de gretigheid sloeg om in onbezonnenheid op het moment dat Notten uit een vrije trap met een curve voor 2-1 had gezorgd. In plaats van de zaak achterin ge sloten te houden, sloeg toen bijna iedere Feyenoorder op hol om zo snel mogelijk de genadeklap uit te delen. „Omdat we dachten dat ze stuk zaten. We wilden zo snel mogelijk doordrukken" aldus Wijnstekers. Duidelijkheid daarover zal niet voor 17 februari kunnen worden gegeven. Pas dan komt het ver zoek van Ajax aan de orde tijdens een bestuursvergadering van de Stichting. Van der Klink: „We hebben Ajax om aanvullende in formatie gevraagd. We willen na melijk graag weten wat de club heeft ondernomen om aan een andere trainer uit de EEG te ko- Dat de positie van Beenhakker, voor wie belangstelling bestaat in België en Spanje, niet al te sterk was. bleek vorig jaar al toen Jo- han Cruijff aan hem werd gekop peld. Met Happel, Michels en Ivic had Ajax dat nooit kunnen ma ken. Beenhakker moest zich ech ter bij de situatie neerleggen en was en is er nog enthousiast over ook. De vraag die zich nu op dringt is of de „toptrainer", die Beenhakker straks zal opvolgen, wel in staat zal zijn om het huidige Ajax terug te voeren naar de top. Vorige week leek „zelfs" Beenhakker daar al in geslaagd, getuige de show die werd opgevoerd tegen FC Twente, gistermiddag be woog Ajax zich evenwel op een heel wat bescheidener niveau te gen Go Ahead Eagles. Zonder de aan de enkel geblesseerde Wim Jansen (zijn functie van laatste man werd waargenomen door Henning Jensen) waren de Am sterdammers in verdedigend op zicht uiterst kwetsbaar. Dat leidde ertoe dat de Deventena- ren niet alleen na 34 minuten via Leen de Goey de leiding konden nemen, maar ook nog eens na 14 minuten in de tweede helft dank zij Ten Cate een achterstand van 2-1 konden wegwerken. Ook aan vallend kende Ajax grote proble men. Het had lange tijd geen ant woord op het defensieve spel van Go Ahead dat een consequente mandekking toepaste en niet zo als Twente de mogelijkheid tot ontspannen voetbal bood. Daar door ook liet vooral de jeugd het ditmaal afweten. Spits Wim Kieft kwam niet verder dan wat onbe tekende kopballen en rechtsach ter Jan Weggelaar volgde zichzelf in uitzichtloze solo's. Dat Ajax nog voor rust een voor sprong kon nemen had het dan ook voor een belangrijk deel te danken aan zijn routiniers en aan Kees van Kooten. De zwaarge wicht spits van Go Ahead, die zes minuten daarvoor de basis had gelegd voor het openingsdoel punt van zijn team. zorgde er in de 40e minuut voor dat Ajax langszij kon komen. Van Kooten verloor de bal en stelde Lerby daardoor in staat voor 1-1 te zor- minuten later zorgde irin samenwerking met or dat Ajax de leiding i: het 5000e van de Am sterdammers sinds de oprichting in 1900. Nadat een fout van Weg gelaar tot 2-2 had geleid zorgde de voor rust onzichtbare Ling er met twee doelpunten voor dat Ajax nog enigszins betrokken blijft bij de strijd om de ereplaat sen. Wil Ajax, met welke trainer dan ook, verder komen, dan zal het spelers als Arnesen en Lerby in ieder geval moeten zien te hou den. Beide Denen, die ook dit maal de as van Ajax vormden, staan volop in de belangstelling, maar willen „best bij Ajax blijven zolang er over een verbetering van hun salaris te praten val- gen. V: Arnesen Lerby vi kon „Maar dat is nou juist het pro bleem", besefte Notten. "Op zo n moment overschatten we onze ei gen mogelijkheden, want er zat gewoon niet meer in. We hadden tevreden moeten zijn met die 2-1. In plaats daarvan werden we gre tiger om 3-1 te maken dan om 2-2 te voorkomen. Tegen Haarlem ging het ook op die manier mis. Kennelijk hebben we daar niks van geleerd, want je kunt schreeuwen wat je wilt, maar je houdt ze gewoon niet achter. Ze blijven Het resultaat was dat Van der Gijp de gelijkmaker kon verzorgen op het moment dat laatste man Niel sen en vleugelverdediger Wijn stekers elders vertoefden. Ze wa ren op de terugtocht van een aan vallend uitstapje... Die onbezon nenheid. die nog tot een paar kan sen leidde (Nielsen, Notten) werd bijna fataal. Alleen omdat Meijer in de laatste minuut de kans van de dag miste, bleef Feyenoord de nederlaag bespaard, terwijl de winst zo dichtbij was gewees- t. Het sterkte vooral Wijnstekers in zijn mening. „We hebben hard een organisator nodig. Een man die zegt: nu gaan we, nu gaan we niet. Die op het overnemen let, die een lange pass in de voeten heeft. Risico moet je nemen, maar als bij 2-1 blijkt dat je niet door kunt drukken, moet je te rug. Dan voorkom je dit soort si tuaties. We hebben nu in twee we ken tijd vijf keer een voorsprong weggeven. Dat zegt genoeg". PAUL DE TOMBE DEN HAAG (ANP) - De eerste speeldag uit de tweede helft van de competitie in de eredi visie heeft niets bijzonders ge bracht. AZ'67 bleef (ruim) In de staartgroep kropen NEC en Excelsior een beetje weg van de verliezers NAC en Go Ahead Eagles, maar daar zijn de verschillen veel klei ner. Tussen PEC/Zwolle (tien de) en het nog altijd op. een degradatieplaats staande NAC zit slechts een gat van zes punten. MVV heeft in de eerste helft van het seizoen enigszins boven zijn stand, geleefd. Dal moet worden afgeleid uit het ge mak waarmee het bezoekende Utrecht de Maastrichtenaren met de neus op de feiten druk te. Terwijl MVV voorname lijk met zichzelf worstelde, werkte Utrecht snel, slagvaardig en gevarieerd. Dat was goed voor drie doel punten in de eerste helft, van Kruys, het nieuwe talent Monster en De Kruik. De tref fer die Van de Poppe van de strafschopstip maakte, ver anderde in wezen niets. PSV had in het Zuiderpark simpelweg meer kwaliteit in de ploeg dan FC Den Haag. Dat leidde tol een voorsprong van 2-0 door Huh en Van der Kuylen (strafschop). Het bleek het duidelijkst nadat Mansveld van elf meter de achterstand tot 1-2 had terug gebracht. Toen had PSV het FC Utrecht gevarieerd snel en slagvaardig even moeilijk, maar daar konden de weinig inventieve Hagenaars geen gebruik van maken. Het Haagse vuurtje doofde door Postuma en werd ten slotte definitief uitgetrapt door Willy van de Kerkhof, die doelpuntte na een verre uittrap van doelman Does burg: 1-4. Bouma, die na een langdurige afwezigheid wegens een ope ratie weer terug was bij Den Haag, moet weer op de opera tietafel. Bij een botsing met Huh in een kopduel, liep hij een gebroken jukbeen op. Europees voetbal in het volgen de seizoenvoor FC Twente kan alleen nog maar UEFA- bekervoelbal zijn. Hennie Hollink heeft zijn spelers daarvan overtuigd en het re sultaat was dat de Twenten flink uithaalden tegen Willem 11. Na een goed uur stond er al een stand van 5-0 op het bord door doelpunten van Rohde (2), Kila, Thoresen en Sanchez Torres. Willem 11 was opgerold, maar werd ten slotte niet volledig ingepakt omdat ook aan de Twentse drift een einde kwam. Haver- mans scoorde, kort voor tijd uit een strafschop, zelfs nog tegen. NEC heeft een puntje op Roda JC veroverd. Het hadden er twee kunnen zijn. Roda JC, dat sterker was, had onge looflijk veel moeite met hel verzilveren van kansen. NEC niet. Daardoor leidde de Nij meegse club vlak na rust met 2-1 door Janssen, nadat De Groot en Hofman beide ploe gen voor rust een doelpunt hadden geschonken. Die Nij meegse voorsprong bleef tot drie minuten voor het einde op het bord. Toen scoorde Eriksen 2-2. PEClZwolle heeft aan klanten binding willen doen. Er werd leuk gevoetbald, maar de meeste acties legen Wapenin gen vielen stil in de buurt van de zestien-meterlijn. Er was meer één uitzondering en dat leverde het doelpunt op van Van der Hengst Toeschouwers die met spanning tevreden zijr, hebben hun portie gehad bi_, Groninjen- Excelsior. De kijkers die op goed voetbal hoopten, of op een overwinning van Gronin gen, bleven echter onbevre digd. Excelsiors centrale ver dedigers Van Vliet en Ouwe hand schakelden namelijk Peter Houtman bekwaam uit en toen bleef er weinig con creets over van het Groningse overwicht. Het werd 2-2.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9