Aanleg van kabelnet in Leidse bodem afgerond "Gemeente Leiden moet appartementen kopen Leiden was voor kabeltv geen gemakkelijke stad Punkcafé: angst voor 'poppenkastje-kijken Stichting Eigen Kamer verkoopt zes kamers pand Boerhaavelaan r>r> Na turbulente voorgeschiedenis PTY organiseert Miss Striptease-verkiezing MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 Brand in Kooipark LEIDEN - In een pand in het Kooi park, dat op de nominatie stond gesloopt te worden, is gistermid dag rond half vier brand uitge broken. De brandweer was het vuur vrij snel de baas. De politie acht het waarschijnlijk dat de brand door baldadige jongelui is aangestoken. Auto te water LEIDEN - Nadat de heer Mitten- dorff uit Hazerswoude zaterdag avond aangifte deed van het feit dat zijn auto in de Vliet te water was geraakt, is de wagen gister middag onder grote belangstel ling door een Zoeterwouds be drijf naar boven getakeld. Hin der voor het scheepvaartverkeer maakte dit zondagkarweitje noodzakelijk. Auto in brand LEIDEN - De Leidse brandweer moest gisteravond tweemaal uit rukken om een brandende vrachtwagen bestand voor de sloop van het garagebedrijf Liam aan de Vondellaan te blussen. De eerste keer was omstreeks half tien en de tweede omstreeks kwart over twaalf. De oorzaak is niet bekend. Man overlijdt aan heroine LEIDEN - Leidse politie vond gis termiddag omstreeks vier uur in een pand aan de Evertsenstraat een 40-jarige man die was overle den aan heroie. De politie werd van de dood op de hoogte gesteld door een bezoeker. Patiënten vergaderen LEIDEN De patiëntenraad Me- renwijk houdt morgenavond een vergadering. Van acht tot negen komt het huishoudelijk gedeelte aan de orde; na de pauze houdt een tandarts een lezing. leiden - terwijl de gevestigde maatschappij zich nietsver moedend in het zonnetje koesterde, brak in het Leids Vrijetijdscentrum zaterdag middag "de gehele hel los". Zo althans hadden de Leidse punks de opening van hun ei gen café aangekondigd. Maar dat viel dus allemaal (uiter aard) erg mee. De argeloze niet-punk moest bij de in gang weliswaar een niet al te hartelijk 'Wat mot je?' incas seren, maar binnen bleek de sfeer aanzienlijk minder vij andig. Los daarvan bestaat bij de punks de niet onbegrijpelijke angst dat het café in een soort poppenkastje-kijken ont aardt. Fotografen konden zich daarom eergisteren ook niet in een al te grote popula riteit verheugen. Een verzoek van één van hen om een paar portretjes werd dan ook hardnekkig geweigerd. Hoe je er verder ook over denkt, de punkbeweging heeft een aantal aarzelende pubers in elk geval enig zelf bewustzijn gegeven. Buiten dat is het een origineler en ei genzinniger clubje dan je doorgaans in disco's aantreft. Een eigen ruimte ontbrak nog en daarom is het zonder meer een lofwaardig initiatief van het Leids Vrijetijdscentrum om de punks op zaterdag een eigen café te laten runnen. Hoewel de punkbeweging zijn grootste tijd wel heeft ge had, kan Leiden zich nog al tijd beroepen op een hard nekkige schare punks. Het door een paar mensen van het LVC gelanceerde idee van een punk-café, werd door hen dan ook enthousiast be groet. Aanvankelijk bleef het zaterdag weliswaar vrij stil, maar na verloop van tijd vul de ruimte zich toch nog met veelal in maillots en zwarte, leren jasjes gehulde jonge- Groepen als the Longhaired Kojaks mochten 's middags en 's avonds hun beperkte maar daarom niet minder geestdriftige muzikale kun sten vertonen. Vanaf aan staande zaterdag blijven da activiteiten echter beperkt tot het tappen van bier en verkoop van punk-platen, punk-badges en punk-shirts. LEIDEN - "Zeer tevreden" is Dick van Leenen van Stichting Eigen Kamer over de zaterdag gehouden kijkdag in het door de stichting gekochte pand aan de Boerhaavelaan. "Van de elf kamers zijn er zes verkocht en op een aantal bestaat een optie". De Stichting Eigen Kamer (SEK) is een soort van be middelaar voor kamerzoekenden. De SEK zoekt een leegstaand pand, legt daar een claim op en gaat ver volgens op speurtocht naar mensen die bereid zijn een kamer in dat huis te kopen. In het geval van de Boerhaavelaan moeten de elf kan didaten voor de kamers gezamenlijk een bedrag van viereneenhalve ton op tafel leggen. Dat komt neer op een gemiddelde van 38.000 gulden. De prijs va rieert uiteraard per kamer. Voor de kleinste moeten vijftien briefjes van duizend worden neergeteld, ter wijl de grootste op een bedrag van 48.000 gulden uitkomt. Naar de kamers in de middenklasse gaat de meeste belangstelling uit. zo merkten Van Leen en en zijn medewerkers zaterdag. Over twee weken organiseert de SEK een tweede kijk dag voor een pand aan de Lage Rijndijk. Hier zijn twaalf kamers te vergeven. Vier daarvan zijn al ver kocht. Wat de problemen met de gemeente Leiden betreft, die zijn volgens Van Leenen "wat ons be treft de wereld uit". Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting verweet de Stichting Eigen Kamer zich niet aan de regels te houden. Regels die betrekking hebben op brandpre ventie en het aantal w.c.'s en douches. Van Leenen zegt dat nu wel te doen, "voorzover dat althans in een oud pand mogelijk is", zo voegt hij er aan toe. Leegstaande wooneenheden aan Papiermolen LEIDEN -De vereniging van eige naars van appartementen aan de Papiermolen in de Meren wijk wil dat de gemeente Leiden 47 leegstaande wooneenheden koopt. De bewoners doen en ver zoek daartoe in een brief aan B en W. Die appartementen zijn eigendom van het Centraal Financierings Instituut (CFI). Mede door het onverkocht blijven van de appar tementen is het CFI bij de Ver eniging van Eigenaars Papier molen 2/170 voor een bedrag van 90.000 gulden in het krijt komen te staan. Dit bedrag loopt vol gens de bewoners op met onge veer negenduizend gulden per maand. Als gevolg daarvan heeft de vereniging op haar beurt schulden opgelopen, met name bij het Gemeentelijk Energiebe drijf. Herhaaldelijk is er al met afsluiting gedreigd. Geld voor onderhoud, verzekeringen en schoonmaken is er niet", zo schrijft de voorzitter van de be wonersvereniging Boer aan B en W. De directeur van het CFI zou nu uit eigen middelen de achterstand bij het energiebedrijf te lijf gaan, maar als daar een einde aan komt, voorzien de bewoners gro te problemen. De Vereniging ziet in aankoop van de 47 appartementen door de ge meente een uitweg uit de finan ciële perikelen. Voorzitter Boer van de vereniging: 'Daardoor zou een gedeelte van de achterstalli ge service-kosten kunnen wor den afgelost. Bovendien zouden service-kosten in de toekomst re gelmatig worden betaald". De PPR heeft al in een eerste reac tie te kennen gegeven daar niets voor te voelen, "tenzij de vraag prijs voor de fiats aanzienlijk daalt". Bovendien vindt de PPR het onjuist als de gemeente "een particuliere ondernemer tege moet komt als er verliezen wor den geleden". Raadslid Van Oos ten raadt de vereniging van ap partement-eigenaars aan de Pa piermolen aan om het CFI via de rechter te dwingen aan haar ver plichtingen te voldoen. LEIDEN In mei '78 stak de toenmalige wethouder van Economische Zaken Tinus van Aken de eerste spade in de grond. Het startschot voor de aanleg van een omvangrijk ka beltelevisienet. Na 30 maanden en 300 kilometer graafwerk is het karwei op een oor na gevild. In de Leidse bodem ligt inmiddels een kabel met een totale lengte vap 1500 kilometer. Vandaag is het bejaardencentrum 'Rijn en Vliet' aan de Aaltje Noordewier- laan als dertigduizendste en zo goed als laatste pand in Leiden op het kabelnet aangesloten. Met deze 'historische aansluiting' komt er een einde aan een perio de van vijf jaar waarin het af en toe leek alsof iedereen met ieder een in de clinche lag. Het afgelo pen jaar zijn de zaken rond de aanleg van de stadskabei betrek kelijk rustig verlopen zodat de kritische geluiden uit het verle den nagenoeg zijn verstomd. Pakweg vijf jaar geleden vlogen de firma Multivisie, bouwer van de zendmast in Oegstgeest, de Stichting Mast, waarin namens de regio Leiden en Leiderdorp zitting hadden, en de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) el kaar in de haren. Directeur Mulder lag namens Mul tivisie overhoop met de wethou ders Drenth (Leiderdorp) en Van Aken (Leiden), terwijl Van Aken ook nog eens in onmin leefde met directeur De Jong u,_ SKM. Deze stichting had de Me renwijk al met een kabelnet uit gerust en het college van B en W beloonde dit particuliere initia tief met de toezegging dat de SKM op den duur ook de rest van Leiden van kabeltelevisie zou mogen voorzien. Later trok ken B en W deze toezegging in en wethouder Van Aken stelde alle pogingen in het werk om de machtspositie van de SKM aan te tasten. De controverse Van Aken - SKM heeft er uiteindelijk toe geleid dat in Leiden twee ver schillende tarieven voor kabelte levisie gelden. In de Merenwijk betaalt de kijker minder voor het 'kabelpakket' dan in de rest van de stad. Toen de kabel in de Me renwijk werd aangelegd waren de tijden immers goedkoper. In het andere gevecht, tussen Mul tivisie en de Stichting Mast, moest staatssecretaris Van Hui ten (Verkeer en Waterstaat) zelfs ingrijpen. Door de stijfkoppig heid van beide partijen leek het er lange tijd op dat er twee ver schillende zendmasten op een steenworp afstand van elkaar zouden worden gebouwd. Van Huiten bood zich als bemidde laar aan om deze miljoenenver spilling te voorkomen. Juist op tijd, de bouw van de Leidse mast was net begonnen terwijl de mast in Oegstgeest er al groten deels stond, kwam het tot een compromis. Multivisie droeg de mast over aan de PTT. Na een tij delijk beheer droeg de PTT op haar beurt de mast over aan de 'Gemeenschappelijke regeling van regiogemeenten', de huidige beheerder van de mast. Het 'Van Hulten-compromis' was nog maar nauwelijks gesloten of de vraag 'Wie legt de stadskabel' zorgde voor een heleboel gekra keel binnen de Leidse politieke wereld. Het werd uiteindelijk Van Eijk telecommunicatie bv uit Gouda. Deze aanbesteding van rond de 15 miljoen gulden ging voorbij aan de neus van Del ta kabel bv uit Leidschendam. Dit bedrijf had het karwei voor vier ton minder willen aanpak ken dan concurrent Van Eijk. Maar na een ellenlange discussie in de gemeenteraad viel de keus toch op Van Eijk telecommuni catie. Van Eijk zou over meer er varing en meer eigen personeel beschikken. In mei '78 kon er dus eindelijk wor den begonnen met de aanleg van het kabelnet. Van Aken stak in de nadagen van zijn wethouder schap met een trots gezicht de eerste spade in de grond. 'Over twee jaar heeft heel Leiden ka beltelevisie', sprak Van Aken hoopvol. Door de 'mini-ijstijd' in het begin van '79 en doordat er tussen de bedrijven door nog een paar nieuwbouwwijken (Koppel- stein en Boekhorst) moesten worden meegenomen is het ruim een half jaar later geworden. Tijdens de aanlegperiode bleef het dus betrekkelijk rustig. Af en toe klagende bewoners wanneer een 'aansluitingskast' te dicht hun huis naderde en'éen echt con flict. De vereniging 'Kabelnetjcs' bond de strijd aan met de kabel- tv. De 'verontrusten' die deze vereniging vormden weigerden zich te onderwerpen aan de keus: zes televisiekanalen voor een fors maandbedrag of hele maal geen televisiesignaal. De 'verontrusten', zo'n 160 Morsbe- woners, huren woningen van de Leidse Woningstichting. Deze woningen waren aangesloten op een gemeenschappelijke anten ne-inrichting die plaats moest die plaats moest maken voor de kabel. Mensen die de kabel wei geren dreigen dus zonder signaal te komen zitten. Dit conflict sleep zich nog altijd voort. De erfenis van een turbulent kabel verleden. JAAP VISSER I LEIDEN Nadat de techniek de PTV vorige week danig in de steek had gelaten, werd zaterdag weer een poging gewaagd. Aanvankelijk leken I dit keer storingen in de atmosfeer roet in het eten te gooien, maar toen j in de hoofdfilm Griechische Feigen (Nederlandse titel: Venus zonder vijgenblad) de Sirtaki werd ingezet, kwam het beeld tot rust. De Piraten Televisie Leiden, dit keer opererend na afloop van het pro- gramma op Duitsland 3, vergastte de bezitters van kabeltelevisie verder nog op een filmpje met Donald Duck en een optreden van een groepje I schaars geklede dames. Tussen de onderdelen door was er het inmid- j dels ook gebruikelijke blok advertenties. Tijdens de (porno-)film werd tot twee keer toe de verkiezing van Miss Striptease 1981 voor de volgen- I de uitzending aangekondigd. Kijkers werd gevraagd een filmpje van I drie minuten ("Het mogen er ook tien zijn") op te sturen, waarop een j vrouw zich van hear kleren ontdoet. De beste filmpjes worden opgeno- i men in de volgende uitzending van de PTV. Dat zal over twee a drie weken zijn, zo verwacht het drietal dat achter de I illegale zender zit. Overigens bestaan er verregaande plannen om de I PTV op te splitsen: PTV 1 (via Duitsland 3) dat zogenaamde soft-porno I zal uitzenden en PTV-2 (via het Belgische net) dat vanaf midden februa- ri harde porno gaat brengen. j Technicus John van de Leidse etherpiraat PTV zei gisteren dat er plan- nen bestaan om de eerste keer dat de beide PTV's samen uitzenden dat bij wijze van stunt tegelijkertijd te doen. De eerste hoofdfilm van die I tweede zender zal de beroemde Linda Lovelace-film Deep Throat zijn, zo wordt van PTV-z\jde gemeld. Projectleider blikt terug: LEIDEN - Projectleider H.T. van Loon heeft af en toe het idee ge had dat bij de aanleg van het ka beltelevisienet heel Leiden een paar keer achter elkaar is ver bouwd. "Door al die renovatie projecten hebben we onstellend vaak straten opnieuw moeten opengravcn. Kabels moesten vaak worden verlegd of zelfs he lemaal opnieuw worden gelegd. De binnenstad heeft ook heel wat moeilijkheden opgeleverd. De Breestraat bijvoorbeeld. Wat daar voor een puin uitgekomen is. Ongelooflijk. De Breestraat, dat was een stuk door hakwerk. Nee, Leiden is geen gemakkelij ke stad geweest voor de aanleg van kabeltelevisie". Van Loon heeft als projectleider sinds april '79 de aanleg van het kabelnet begeleid. Hij is namens het Kabeltelevisie Adviesinsti tuut (KAI) Woerden tijdelijk me dewerker van de Beheerscom missie Stadskabel. Een commis sie die bestaat uit gemeente raadsleden, ambtenaren en tech nische mensen. De gemeente heeft KAI Woerden begin '78 in de armen genomen om de tech nische gang van zaken rond de kabel-aanleg in de peiling te hou den en tegelijk de voorlichting naar de bevolking toe voor z'n re kening te nemen. Het bedrag dat het Adviesinstituut van de gemeente Leiden voor de ze tijdelijke verbintenis vangt wil Van Loon beslist niet prijsge ven. "Dat is een zaak tussen ons en de gemeente. Ik kan wel zeg gen dat we ons geld dubbel en dwars waard zijn door de kennis die wij inbrengen en door bij voorbeeld de relaties met aanne- mers die wij hebben". Van Loon is zeer tevreden over de respons van de Leidse bevolking op het kabel-aanbod. We zitten met een dekkingspercentage van ongeveer 80 procent voor de hele stad. Kantoorpanden en winkels inbegrepen. Wat de woningen betreft kom je denk ik uit op een dekkingspercentage van tussen de 85 en de 90 procent. Dat is een prima score" Gelijktijdig met de kabel tv heeft ook de televisie-piraterij in Lei den haar intrede gedaan. Van Loon: "De pornopiraat? Ja, leuk he. Ik heb het zelf nog nooit ge zien maar je doet er weinig tegen. De enige remedie is een codeslot op het antennesysteem. Ik weet alleen niet of dat juridisch moge lijk is. Het is namelijk zo dat je verplicht bent om alles te geven wat er geboden wordt. Wanneer Belgie bijvoorbeeld om elf uur 's avonds de zender uitgooit en om twaalf uur weer in de ether komt om bijvoorbeeld een bokspartij uit te zenden dan ben je verplicht om dat te brengen. Met een co deslot kan dat dus niet. Vandaar dat ik twijfel of een dergelijke maatregel juridisch mogelijk is". Volgens Van Loon leveren de acti viteiten van de pornopiraat maar weinig klachten op. "Dat valt reuze mee. Veel meer problemen veroorzaakt de FM-piraterij. Het wemelt werkelijk van de FM-pi- raten. Zolang ze niemand storen zal de piraterij me een zorg zijn. Nu kun je je radio niet aanzetten of je hoort een of andere piraat in een microfoon zitten schreeu wen. Heel vervelend maar nau welijks iets tegen te onderne men. Zoiets is toch wel een beetje frustrerend". J.V. Tinus van Aken steekt de eerste spade in de grond. Het startschot kabeltelevisienet. Uiterst links een stralende meneer Van Eijk. de "man zangrijk

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3