Fracties willen vasthouden aan woningwetbouw H=,e/flfee agenda Dierentuin levert nu aan natuur Baroktrio: tot in de puntjes afgewerkt spel In Haaswijk "Bescherm koper tegen willekeur bouwers" Om verschillende soorten in stand te houden OEGSTGEEST De nog te bouwen woningwetwoningen in het plan "Haaswijk" in Oegstgeest moeten er komen. Dit is de mening van de woordvoerders van de politieke partijen die zitting hebben in de Oegstgeester gemeenteraad. Zij noemen in het alge meen de recente plannen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten om de bouw van 300 woningwetwoningen eventueel te laten vervallen en in plaats daarvan koopwonin gen in de premiesector te bouwen onaanvaardbaar MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 Twee deelnemers in de slag met elkaar op de tafeltennistafel. Het BNG heeft zoals zaterdag ge meld deze plannen nu aan de ge meente voorgelegd, omdat hel ministerie van Volkshuisvesting de door het Bouwfonds gevraag de grondprijs van de woningwet woningen niet wil financieren. Een van de raadsleden die in een eerste reactie het onaanvaard baar uitspreekt over de plannen van het Bouwfonds om geen wo ningwetwoningen meer in "Haaswijk" te bouwen is CDA-er Van Veen. Hij wil hooguit een kleine verschuiving van dit soort woningen naar de premiekoop sector als blijkt dat daar zo'n enorme vraag naar is. Ook mevrouw Van Vloten (WD) meent dat juist in deze verslech terde economische tijd de men sen die een woningwetwoning nodig hebben, niet in de kou kunnen worden gezet. Het voor genomen bouwaantal moet blij ven, zo vindt zij dan ook, wellicht door de bebouwingsdichtheid te vergroten en daarmee het hele plan goedkoper te maken. PvdA-fractievoorzitster mevrouw Bosman vindt dat de gemeente eerst door onderhandelingen met het Bouwfonds en het minis terie de voorgenomen woning wetbouw moet proberen te reali seren alvorens zelf in de beurs te tasten. "Maar deze woningen moeten er komen, tenslotte heb ben we er altijd op aangedron gen", aldus Bosman. Wuisman (D'66) zou alleen met de plannen kunnen instemmen als het Bouwfonds ook voor hypo theken voor hen die een mini muminkomen verdienen zorgt. Want voor deze groep mensen worden in de eerste plaats de wo ningwetwoningen gebouwd en die moeten nu ook maar eens aan bod komen, zo vindt Wuisman. Als een andere oplossing om uit de financieringsproblemen van "Haaswijk" te komen ziet bij het volbouwen van de kavels die nu voor bungalows zijn bestemd met premiekoopwoningen. "De verkoop van die stukjes grond gaat naar mijn mening slecht en dat is mede de oorzaak van de ge rezen problemen en op die ma LEIDERDORP - In de verkoop voorwaarden voor grond voor woningbouw in de nieuwe wijk Buitenhof-Oost moeten zeer ge detailleerde bepalingen worden opgenomen, die kopers moeten beschermen tegen mogelijke wil lekeur van de zijde van de bou wers. Dit is de mening van het Leiderdorpse PvdA-raadslid He witt. Hij licht dit pleidooi toe met een voorbeeld uit de wijk Voor hof, waar het Bouwfonds Neder landse Gemeenten enkele jaren geleden een aantal premie-A- woningen heeft neergezet. Postzegels buitgemaakt bij inbraak LEIDERDORP - Bij een garagebe drijf in Leiderdorp aan de Van der Valk Boumanweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag in gebroken. Voor zover bekend bij de politie werden er alleen post zegels gestolen. Naar zijn oordeel heelt het Bouw fonds zich daar schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. Ook werd er onvoldoende overleg gepleegd met de kopers, waardoor er tegen de afspraken in zaken werden doorgedrukt. Tot elke prijs wil hij voorkomen, dat een dergelijke si tuatie zich in Buitenhof zal herha len. Er zou bijvoorbeeld net als in de gemeente Noordwijk, volgens Hewitt kunnen worden gewerkt met zogenaamde kopersvereni gingen. Wethouder Verdier van bestuursza ken wil deze suggestie in overwe ging nemen, hoewel hij zich af vraagt of het de taak van de ge meente is om óók voor de belan gen van de kopers op te komen. Wel duidelijk is dat de leden van de raadscommissie voor be stuurszaken de verkoopvoor waarden, die in de wijk Voorhof zijn gebruikt en die nu weer mo del staan voor Buitenhof-Oost, grondig aangepast moet worden. Zo moeten allerlei "betuttelen de" bepalingen over bijvoorbeeld inrichting van tuinen, construc tie van erfafscheidingen en der gelijke worden geschrapt. Als dat is gebeurd, zal de gewijzigde ver ordening wederom aan de com missie worden voorgelegd. LEIDEN - Het vierde concert uit de K&O-serie "Lokhorstkerkconcerten" werd zaterdagavond verzorgd door het Baroktrio Amsterdam. Dit trio, bestaande uit Lucius Voorhorst (flauto traverso), Margriet Tindemans (viola da gamba) en Anneke Uittenbosch (clavecimbel) opende het con cert met de Triosonate nr. 8 in D majeur, opus 2 van Jean-Marie Leclair. Al vanaf de eerste maten straalden zij een enorme rust uit door hun beheerste, en technisch perfecte spel. Lucius Voorhorst toverde een prachtige fluwelen klank uit zijn traverso te voorschijn, die prima ondersteund werd door de rest van het ensemble. Opvallend was ook het goede samenspel, dat werkelijk tot in de puntjes was afgewerkt. Als tweede werk op het programma stond de Suite pour clavecin solo van Louis Couperin. Deze Suite, met overdadig veel versieringen werd toch heel boeiend uitge voerd door Anneke Uittenbosch. Hierna volgde weer het gehele trio met een Solo in b mineur voor traverso en basso continuo van Georg Philipp Telcmann. Na de pauze was eveneens van deze componist de Sonate in a mineur voor viola da gamba en basso continuo te horen. Door de afwis seling van de samenstelling van de instrumenten kreeg dit concert niet de kans om saai voor het publiek te worden, wat bij deze muziek toch gauw het geval is. Het laatste werk, dat wederom uitstekend werd gespeeld, was de Sonate in e mineur BWV 1034 van Johann Sebastiaan Bach. De niet zo volle, Lokhorstkerk, beloonde het trio met een hartelijk applaus. CAECILE HOUTMAN nier zouden ze tenminste ver kocht en bebouwd kunnen wor den." Volgens PPR-raadslid Sanders moet de gemeente in de eerste plaats proberen om extra gelden voor de realisering van de wo ningwetwoningen van het rijk los te krijgen. "Want die wonin gen moeten er in "Haaswijk" ko men", vindt hij. Mocht de ge meente zelf noodgedwongen met de financiering ervan moeten bij springen dan wil Sanders veel meer woningwetwoningen dan de in totaal 350 die nu zijn ge pland. "Als we dan toch moeten betalen, dan maar meteen 500 van die woningen", zo meent hij. ZOETERWOUDE Veel publiek, een recordaantal deelnemers en financieel quitte gedraaid. Dat is de balans die kan worden opge maakt na afloop van het Zoeter- woudse tafeltenniskampioen schap. Dit kampioenschap dat door de Evenementencommissie van de Zoeterwoudse tafeltennis verenigingen HTVZ, 'Meerburg' en 'Zoeterwoude' werd georgani seerd kreeg gisteren zijn hoogte punt op de finaledag in zaal 't Centrum. Hier bleek dat de belangstelling voor tafeltennis weer een stijgen de lijn vertoont in het dorp dat meervoudig Nederlands kam pioen Bert van der Helm heeft voortgebracht. Via poules zijn in de afgelopen week de voorronden gespeeld en gisteren stonden de poule-winnaars tegenover el kaar. Het kenmerk van deze plaatselijke titelstrijd is dat ook ongeoefende spelers deel kunnen nemen. In deze categorie ging de eerste prijs naar G. van Doore- maal. Bij de pupillen won het Record aantal deelnemers aan tafeltennis kampioenschap in Zoeterwoude jeugdige talent Michael Brink man de finale. De beste van de junioren bleek Jaap Dorrepaal die in de finale Anja van Leeu wen versloeg. Bij de Dames was de van Phoenix Delft afkomstige Maria Gubbi duidelijk onver slaanbaar. In de categorie He ren-B werd Joop Lelieveld Zoe- terwouds kampioen. Bij de aller- besten, Heren-A, werd Gerard van Velzen na een vrij matte eindstrijd overwinnaar. Hij speelde in de finale tegen de broer van de titelhouder, Wim den Elzen. De overwinnaar van verleden jaar kon zelf niet mee doen, omdat hij ergens anders wedstrijden moest spelen. Wim den Elzen slaagde er gisteren in de finalewedstrijd tegen Gerard van Velzen niet in de familie-eer hoog te houden. De opmerkelijkste prestatie van de dag werd trouwens niet achter, maar naast de tafel geleverd door scheidsrechter Jan Br oer e van HTVZ, die vanaf 's ochtends elf tot 's middags kwart over vijf onafgebroken bij de wedstrijden heeft zitten tellen. Het gaat dus goed met het Zoeter woudse tafeltenniswezen wat ook wel blijkt uit het feit dat vorige week bij het bekertournooi in Den Haag drie Zoeterwoudse teams in de prijzen vielen. MAANDAG Leiden - Foyer van de Stadsgehoorzaal, Leidse Studentenvereniging SSR houdt een forumavond met als thema 'Demo cratie, buitenparlementaire acties en de rechtsorde', 20.30 uur. Spiritisch Genootschap Leiden - Mid delweg 28, vervolg serie inleidingen over reïncarnatie door F. ten Veen uit Hilversum, 20 uur. Buurthuis C. Joppenz - Durieuxstraat 4, Open huis Slimming International, 20 uur, inl. tel. 133647. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recreatie en adviescommissie politionele aange legenheden, 20.30 uur. Stadhuis - raadscommissie personeels zaken, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, tel. 122000, ma Urn vr van 10-12 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm Leiderdorp - Sjelter, politiek café, 21 Warmond - gemeentehuis, maatschappelijk welzijn, 20.30 Leiderdorp - gemeentehuis, economische aangelegenheden, 20 APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 30 jan tot 6 febr door: Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek van Breest-Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, fel. ten noordep van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/mvr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. WASSENAAR - Het dierenpark Wassenaar onderneemt evenals andere dierentuinen in ons land en daarbuiten in samenwerking met natuurbeschermers de laat ste jaren steeds meer pogingen tot het instandhouden van de soorten dieren in de natuur. Deze ontwikkeling gaat al zover dat zelf gefokte dieren worden uitge zet in daarvoor geschikte gebie den, waar die betrefende soort helemaal of grotendeels is uitge roeid. Dit gebeurt weliswaar nog maar incidenteel, met name om dat het aantal geschikte plaatsen voor het uitzetten van dieren vrij dun is gezaaid, maar toch is er een duidelijke toename te zien. Met de betere fokresultaten en de samenwerking tussen de dieren tuinen welke resulteert in regel matig uitwisselen, ruilen en le nen van dieren is een gunstig kli maat geschapen voor het in standhouden van de soort en het uiteindelijk terugbrengen van dieren in de natuur. Hiermee is de oorspronkelijke recreatieve doelstelling van de dierentuinen sterk uitgebreid. Directeur Louwman van het Was- senaarse Dierenpark vertelt dat de dierentuin steeds meer een le verancier van dieren aan de na tuur wordt, dan andersom. "Let wel, we zijn nog in een heel pril stadium, maar er is een duidelij ke ontwikkeling gaande", zo ver telt hij. De laatste jaren is het aantal dieren dat direct uit de na tuur in de dierentuin terecht kwam duidelijk dalende. "Naast ruil met andere dierentuinen hebben deze nu in vele gevallen zo'n goede fokresultaten dat daardoor het dierenbestand re delijk tot goed wordt aange vuld." Daartegenover staat dat het terug zetten van dieren uit dierentui nen in de natuur langzaam (zij het zéér langzaam) groeit. Zo heeft Wassenaar in het nabije verleden meegedaan aan een project waaraan verschillende dierentuinen meewerkten en waarbij oehoes (de grootste uilen van Europa) in West Duitsland in de natuur werden teruggezet. Een paar jaar terug werd in het Lauwersmeer tussen Friesland en Groningen een zeehonden mannetje van het Wassenaarse dierenpark uitgezet, omdat in het inmiddels van de Waddenzee afgesloten meer alleen nog drie zeehondenvrouwtjes aanwezig waren. Ook werden op Schiphol in beslag genomen chimpansees na een kort verblijf in Wassenaar weer in Afrika uitgezet, overigens in een ander land dan daar waar ze illegaal gevangen waren voor de handel. Momenteel staat een pro ject op stapel waar aan een aantal dierentuinen, waaronder de Was senaarse meewerken om Lam mergieren weer in de natuur te rug te brengen en zo weer een concreet bestand van die dieren op te bouwen. Deze gieren, inclu sief de Wassenaarse, zullen in de Zwitserse Alpen, onder toezicht van het Wereldnatuurfonds wor den uitgezet. ''Voor de dierentuinen is dit heel belangrijk werk, trouwens voor de hele natuur. Als dieren van daag de dag in het wild verdwij nen dan betekent dit gelukkig nog niet dat ze geheel van de we reldbol zijn verdwenen", aldus Louwman. Een goed voorbeeld in dit verband is diezelfde Lam mergier, een vogel die ruim een eeuw geleden in de Zwitserse Al pen werd uitgeroeid. Een in Was senaar geboren Lammergier en twee uit Zwitserse en Oostenrijk se dierentuinen zullen binnen kort in Oostenrijk worden sa mengebracht om daar aan elkaar te kunnen wennen. Later wor den zij in giote volieres hoog in de bergen geplaatst, om daar op- r te de r tuur en de koude om hen heen. Na verloop van tijd, wanneer het gewenningsproces aan de natuur voltooid is, worden ze vrijgela ten, daar waar hun voorouders oorspronkelijk hebben geleefd. Ongeveer dezelfde methode werd bij de oehoes gevolgd. Ook deze dieren werden eerst opgevangen, begeleid en geoefend in het zelf vangen van prooien, omdat ze in de dierentuinen hun voedsel krijgen voorgeschoteld. "Voor roofdieren is dit een belangrijk proces, wat heel nauwkeurig moet worden afgewerkt. Wan- Een lammergier uit het Wassenaarse Dierenpark. Binnenkort terug naar de natuur. Directeur Louwman: "We moe ten voorkomen dat we in de toe komst de dieren nog maar geprepa reerd in museau tegenkomen". neer zij nog niet in staat zijn zelf een prooi te bemachtigen, dan verzwakken zij snel door de hon ger. Het gevolg is dat ze dan hele maal niks meer kunnen vangen en uiteindelijk sterven. Met plan- teneters is het dan ook makkelij ker." Voorwaarde voor een succesvol te rugzetten is echter een gebied dat geschikt is voor de dieren. "Veel gebieden zijn niet meer ge schikt om bepaalde dieren uit te zetten. Naast uitroeiing door de jacht, zijn de natuurgebieden kleiner geworden, de prooidie ren verdwijnen. Nieuwe dieren hebben dus ook geen bestaans basis tér plekke. Er wordt zo vaak gezegd dat dieren moeten worden beschermd, wat op zich Wel juist is, maar vaak moet aller eerst de natuur worden be schermd. Is de natuurlijke omge ving in orde, dan kan het dier zichzelf daar wel handhaven", meent Louwman. Het bestand aan dieren in dieren tuinen is op peil gehouden en zelfs verbeterd door meer kennis over de dieren, waardoor betere fokresultaten werden bereikt. Ook de toenemende uitwisseling en uitleen leidt ertoe dat dieren tuinen hun soort uitbreiden of verbeteren. Zo logeert momen teel een mannetjes-gorilla uit Wassenaar bij drie vrouwtjes in een Poolse dierentuin. Een vrou welijke brillen-langoer-aap uit Artis is op visite bij mannelijke soortgenoten in Wassenaar om dat "haar" mannetje in Amster dam geen pogingen doet om haar te bevruchten. In Chicago ver blijft een vrouwelijk Titi-aapje uit Wassenaar, waar geen man netje meer aanwezig is. Onlangs overleed in Wassenaar een man nelijke Saki-aap. De dierentuin van Stuttgart "leent" haar man- netjes-Saki nu uit aan Wasse- Gunstig voor de voortplanting is samenhangend met de betere kennis van de dieren ook het re kening houden met hun natuur lijke eisen en het aanpassen van de omgeving daaraan. Mede daarom creëren dierentuinen steeds meer een natuurlijke om geving voor de dieren. Van groot belang is ook dat door het uitwis selen de inteelt wordt terugge bracht. "Het gaat er de laatste jaren in die rentuinen niet meer om, om zo veel mogelijk soorten te presen teren maar om meer variaties van een soort te hebben. Het aan tal individuën is in de dierentui nen dan ook niet snel achteruit gegaan, maar wel het aantal soor ten", zo geeft Louwman aan en hij voegt eraan toe: "Het is heel erg belangrijk dit zoveel moge lijk dieren van een bepaalde soort in dierentuinen worden ge boren en vaak kunnen worden teruggezet in de natuur. Dan wordt voorkorren dat we ze in de toekomst nog maar geprepa reerd in musea tegen komen." CHAKLES LENNARTZ lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-I4434t Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,7 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 Alp. redactiechef: A. 'van Leeuwen Plv. Alq. redactiechef". J. M. J. Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stockholm on Djakarta. AA nie) il (sociale incassokosten P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Ch Le-nartz. Maredijk 33a. Laden, tel 071-1B202 Corretpondenten R Zaönoordi|k. Tel 071--2148I Oogjtfleest H. Sonders. 071-155854 Vooechoten: J Peters 071-769935. L«derdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2