Triifel ALARM IN DE RODE BAAI Geloofwaardig spel Zouteloze Kleine prins Aafje Heynisindrukwekkend c(&udCYlieuui& MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 VARIA Het zal je moeder maar zijn! Of je dochter, of desnoods je zus je. Ik bedoel haar van Haars, mevrouw Haars, staatssecre taris Haars, die dit weekeinde bekend heeft gemaakt dat zij zich uit de politiek wil terug trekken. Er moet toch ook iets goeds, iets moois, iets aardigs over haar te melden zijn! Ik zou daarom iedereen die in de loop der tijden iets positiefs, iets liefs of vriendelijks, of iets indrukwekkends van haar heeft ondervonden, willen vragen mij dat te melden. Neem Hendrik Algrade Frie se senator, die ooit de hoop uit sprak dat Gerard Reve in de hel op zijn tong zo 14 moeten kauwen, of een soortgelijke bijbelse verwensing. Dat klonk niet leuk. En ook niet erg progressief. Maar van een wel degelijk progressieve me dewerkstervan de Volkskrant hoorde ik later dat Algra zo n boeiende, indrukwekkende geschiedenisleraar was ge weest. Op de dag datje les van hem had, sleepte je je altijd naar school, zo ziek als je was, want de geschiedenisles van Algra wilde je niet graag mis sen! Sindsdien kijk ik toch een beetje anders tegen Algra aan. en met Haars moet dat ook kunnen lukken. Zigeuners Zigeuners... Tja. In een nachtelijk radioprogramma vroeg een opbellende me vrouw zich af waarom die warmbloedige, kleurrijken vioolspelende en dansende mensen per se in ons natte, vochtige, kille, rheumatische mistige kikkerlandje wilden wonen? Het was hier grauw en guur en dan werden ze ook nog onaangenaam, onbehoor lijk en onheus bejegend! Waarom sloegen ze Neêrlands deur niet met een harde klap. opgelucht, achter zich dich- t? Eén van de deskundigen in de studio wist het antwoord. Het was hetzelfde antwoord dat ik toevallig wist, hoewel ik niet in zigeuners gespecialiseerd ben. Maar ik weet iets van Joe goslavië af, waarólie asielzoe- kende zigeuners voor het me 1 if H rendeel uit afkomstig schij nen te zijn. Wat u zegt is alle maal waar, antwoordde de deskundige, maar een feit is nu eenmaal dat Nederland van alle mogelijke landen toch nog het aantrekkelijkst voor de zigeuners is. Want overal elders worden ze nóg meer opgejaagd dan hier, zijn er nóg meer verordeningen om hen te weren, en heeft men nóg minder consideratie met ze dan in Nederland! Dat klopt wel. In Joegoslavië worden de zigeuners nog met de nek niet aangekeken, niet door de autoriteiten, niet door de bevolking, ook niet door de weldenkende intellectuele minderheiden zeker niet door de „onweldenkende on intellectuele meerderheid". Zal ik maar zeggen. Als uw kind, lieve lezeres, beste lezer, door een toeval aan het lot is ontsnapt een Joegoslavische zigeunerin te zijn, dan mag u dankbaar zijn en vanavond nog tienduizend weesge groetjes opzeggen. "Raid" Is het waar dat zigeuners zo mooi viool spelen en zo behen dig stelen? Ja, dat is waar.' Maar er zijn er die veel beter viool spelen dan dat ze stelen, en er zijn er die veel beter ste len dan dat ze viool spelen. Er zijn er zelfs bij, die geen viool kunnen vasthouden, en die geen bejaarde weduwe aan de praat zouden weten te houden terwijl de andere zigeunerin nen in het gezelschap inplaats van het gevraagde glaasje te drinken, de linnenkast door zoeken naar de verborgen schat. Maar door de bank ge nomen kun je rustig stellen dat zigeuners meer stelen dan Nederlanders, en bijna net zo veel als Napolitanen. Mijn vrouw was er een keer oogge tuige van hoe enige tientallen zigeunerinnen en zigeuner kinderen een „raid" op een su permarkt pleegden. Ze stoven met z'n allen te gelijk naar binnen, stopten razendsnel links en rechts allerlei etens waren onder hun rokken of in hun zakken inclusief de diep vries artikelen, Iglo was toen nog niet meer dan een merk naam), en waren even later weer als een wervelwind ver dwenen. Niemand had de moed of het benul gehad aan dit natuurverschijnsel een halt toe te roepen. Het was ont roerend te zien, vertelde mijn vrouw, hoe de cassières zich met omvademende armen en boezem op hun kassa wierpen, zoals een verkoopstertje van papieren bloemen zich op haar marktwaar zou storten als een rukwind die dreigde weg te blazen. Men stond er bij en men keek er naar. Dat hoort natuurlijk niet, in een goed georganiseerde maat schappij, daar betaal je aan de kassa. Maar laat u uw ke teltjes nog wel eens door de zi geuners lappen, zodat ze aan de kassa kunnen betalen? Het hele anti-theater dat momen teel met de zigeuners wordt opgevoerd, is gebaseerd op het misverstand dat zij tot „de buitenlanders" behoren, en als gelijke monnikken met ge lijk kappen de grens overgezet vmeten worden. Zigeuners zizigeuners. Uitzondering Zij vormen in de „smeltkroes der volkeren" de grote uitzon dering. Als wij een beetje aar dig volk waren (en dat zijn we vaak genoeg en lang genoeg geweest), dan maakten we een uitzondering voor deze uit zonderlingen. En dan namen we ze voor lief zoals ze zijn: violist of sneldief, of beide- Golden Globe voor Redford LOS ANGELES (Reuter) - De Amerikaanse filmster Robert Redford heeft dit weekeind een 'Golden Globe' gewon nen voor zijn debuut als regis seur in 'Ordinary people'. Een dergelijke onderscheiding die de buitenlandse persver eniging van Hollywood jaar lijks toekent, ging naar Mary Tyler Moore, die voor haar hoofdrol in Redfords film over gespannen verhoudin gen in een gezin, de prijs kreeg voor de beste vrouwe lijke hoofdrol. Robert de Niro kreeg de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol voor zijn spel in 'Ra ging Bull' over de bokser Ja ke Lamotta. De Franse film 'Tess' naar de ro man 'Tess of the d'Urbervil- les' van Thomas Hardy, onder regie van Roman Polanski, werd uitgekozen als de beste buitenlandse rolprent. Truffaut-film onderscheiden PARIJS (AFP) - De film "Lt dernier metro" van de Franse Filmregisseur Francois Truf- faut is in Parijs vijf keer on derscheiden met de Franse filmprijs "Cesar". De film kreeg een Cesar voor de beste Franse film, de beste re gisseur, de beste actrice (Ca therine Deneuve), de beste ac teur (Gerard Dupardieu) en het beste scenario (Francois Truffaut en Suzanne Schiff- man). De film "Kagemusja" van de Ja panner Kurosawa kreeg de Cesar voor de beste buiten landse film. LEIDEN - Sinds de première van "Wie z'n leven is het nou eigen lijk?", dat in een vrijwel volledig uitverkochte Leidse Schouw burg werd opgevoerd, is er slechts één recensent geweest, die zich in negatieve bewoordin gen over dit geesteskind van de 1932 in Bournemouth geboren to neelauteur Brian Clark heeft uit gelaten. Alle overige recensenten hebben sinds die première niet anders dan lovend over 'Whose Life Is It Anyway?' geschreven. Feit is dat zelden een langer en luiden ap plaus weerklonk dan zaterdag avond na afloop van dit toneel stuk, als een spot, gericht op het gelaat van Ton van Duinhoven (Ken Harrison) langzaam dooft. Daarvóór heeft het publiek adem loos gekeken en geluisterd naar vooral Van Duinhoven, die het er als ex-journalist nog zo gek niet van afbrengt. Het voorgaande lijkt niet alleen het Max Woiski overleden HOOGEVEEN (ANP) - De musi- cus en componist Max Woiski is zaterdag in zijn woning in Hooge- veen overleden. Op II februari a.s. zou hü zeventig jaar zijn ge worden. Max Woiski verhuisde in 1937 van zijn geboorteland Suri name naar Amsterdam. Hij had daar een nachtclub en werd een begrip in de uitgaanswereld. Max Woiski was de zanger en de muzi- kale vertolker van het Surinaam se lied. Later had hij een nacht club op Mallorca. In april 1974 vestigde hij zich in Hoogeveen. LEIDEN Het is een prijzens- waardig initiatief van het LAK- theater om hetzelfde stuk in ver schillende uitvoeringen kort ach ter elkaar naar Leiden te halen. Vorige week speelde Julien Schoenaerts zijn bewerking van "De kleine prins". De groep Theatraction uit Den Haag speel de afgelopen zaterdag haar ver sie van het sprookje van Saint- Exupery. Pe keuze van het stuk was minder gelukkig. "De kleine prins" is oorspronkelijk niet voor het to neel geschreven. De schone een voud van het verhaal, die wel tot zijn recht komt als je het zelf leest, of als een goed verteller het voordraagt, biedt eigenlijk on voldoende aanknopingspunten voor een boeiende toneeluitvqe- ring. f3ij Schoenaerts wreekte zich dat al in een trage, spanningsloze voor stelling. Theatraction maakte er zaterdagavond helemaal een zoutloze, onnozele vertoning van, waarin het oorspronkelijke gegeven verregaand geifantili- seerd werd. In het programmaboekje beloofde Theatraction een poging te wa gen dieper door te dringen in het verhaal door er andere dimensies aan toe te voegen. Je zou kunnen verwachten dat daarmee wordt bedoeld dat het gegeven van Saint-Exupery in verband wordt gebracht met de harde werkelijk heid van alledag. Het verhaal "De kleine prins" biedt daartoe de mogelijkheden. Maar nee, inplaats daarvan werden de personages uit het sprookje met poppen en fladderende arm bewegingen ontkracht. "De klei ne prins" werd verwezen naar het gebied van het naïeve, het onwerkelijke en het niet ter zake doende. Blijkbaar geldt dat nog steeds als het domein van de sprookjes, zelfs al zijn ze oor spronkelijk voor volwassenen geschreven. Ook Theatraction weet geen enke le dynamiek in het stuk te bren gen. Weliswaar maakt de groep gebruik van poppenspel, scha duwen en beweging, maar elk van die vormen wordt de hele voorstelling door op dezelfde manier gebruikt, waardoor elke oorspronkelijkheid verloren gaat. Daar komt bij dat in het vertoonde spel weinig is terug te vinden van de indrukwekkende erelijst, die in het programmaboekje bij elk van de acteurs wordt ver meld. Kronkelende armen in voortdurende herhaling en een prinsje dat met zijn piepstem eerder onnozelheid dan onbe vangenheid uitdrukt, gaan op den duur echt op de zenuwen werken. Als het kind in mij zo is als Thea traction met "De kleine prins" wil doen voorkomen hoop ik niet dat-ie door deze voorstelling is wakkergeschud! ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN - "Staat niet uw hart van lied'ren vol, die vaak ter tonge U sprongen? Mijn hart heeft 't schoonste lied ver- kroopt en toch is het leeg gezon genZo eindigt het laatste lied van de vier Langen- donckliedcren van Jan Mul (1911-1971), gisterochtend in de Kapclzaal van K O gezongen door de alt Aafje Heynis. Deze liederen, die allen een wee moedig terugblikken ademen, waren een uitstekende keuze van deze zangeres, die kan te rugkijken op een grote carrière als oratorium en liedvertolk ster. Een warme alttimbre werd zeer expressief in de vier Russische liederen van Peter I. Tsjaikows- ky, die zij in de oorspronkelijke taal zong. Deze liederen die dra matisch getint zijn en bewege lijke melodieën hebben lieten haar stem ruimte om goed uit te zingen, terwijl met name de lie deren van Darius Milhaud (1892-1963), waarin Lange, hoge melodische lijnen voorkomen, die zacht geintoneerd moeten worden, te inspannend voor de stem waren en daardoor aan glans misten, hoewel de inten- sie overal overtuigend muzi kaal bleef. Indrukwekkend was dit koffie concert ook, omdat Aafje Hey nis werd begeleid door pianist Irwin Gage, die internationaal grote faam geniet. rijn spel en optreden waren uitermate sym- patiek en ontroerend. ELLEN LOOYESTIJN eufemisme van het jaar, maar is dat ook. Van Duinhoven speelt de hoog intelligente, spitsvondi ge en alerte beeldhouwer Ken Harrison, die weigert de fysieke consequenties van een zeer ern stig verkeersongeval te aanvaar den. Hij wil uit het ziekenhuis ontslagen worden om op die ma nier, zonder de apparaten, waar mee hij verbonden is, te kunnen sterven. Een leven als een plant is wel het laatste dat hij nastreeft. Fien Berghegge zet dan een toch wel wat norse, maar daarom (of daardoor?) niet minder herken bare hoofdzuster neer. Naast Fien Berghegge waren er nog een acteur en een actrice, te weten Maxim Hamel en Marijke Merc- kens, die wat onwennig een zeer goede rol neerzetten. Het was voor Ton van Duinhoven ook geen enkel probleem zich trefzeker boven het niveau van de anderen uit te spelen. BERT KOEKEBAKKER U SSKY IN êéNJ seffenuDweeRc IBMANC> Me - sJÊBK ftMUOVwÉte MAAK ZUI- AfiMOLP EAJ PE riEOiciAi baJ A£AXXD, (MAAPOAI <Ei/zje/u hbmseaj «oAiÈjae UOE KCM JE AA/Cees TB kfETEAJ PAT JE MOET ETTSAJ 3762 De belevenissen van Jommeke Agenda Leidse bioscopen LUXOR (121239): "Twee door het dolle heen", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19 00 en 21.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Halloween", vr. en za. 23.30 uur, 16 jr. CAMERA (124919); "American gigolo", da. 19.00 en 21.15 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Het geheime jeugd- commando slaat weer toe", za. en woe. 14.30 uur, zo. 13,30 uur. Nachtvoorstelling: "Midnight Express", vr. en za. 23.30 uur, 16 jr. LIDO 1 (124130): "Dressed to kill", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur. 16 jr. LIDO 2 (124130): "Smokev and the ban dit 2", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 3 (124130): "The Blues brothers", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. ook 16.45 uur, al. STUDIO (133210): "Jazz-singer", da. 19.00 en 21.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 14.30 uur, al. Kindermatinee: "Aristoeats", woe. en za. 14.30 uur. zo. ook 16.45 uur. TRIANON (123875): "Het verboden bac chanaal', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 jr. REX (125414): "Vurige lippen", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr Nachtvoorstelling: "Sex-airlines", vr. en za. 23.30 uur. 16 jr. Bioscopen Alphen (Inlichtingen tel. 01720-20800) EURO 1: "Het verboden bacchanaal", da. 14.00, 19.00 en 21.30 uur, zo. ook 16.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "The Poseidon ad- venture", za. 00.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Het broedsel", da. 13.45,18.45 en 19.00 uur, zo. ook 16.15 uur, za. ook 00.15 uur, 16 jr. uur, zo. 15 45, 18.30 en 21.15 uur, al Kindermatinee: "Heksen en bezemste len". za.. zo. en woe. 13.30 uur. Nachtvoorstelling: "Comes a horse man", za. 00.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY (01717-4354) "Being the re". do., ma., di. en woe. 20.30 uur. vr. en za. 21.15 uur. zo. 20.45 uur. al. "Cuba", vr. en za. 19 00 uur, zo. 16.00 en 18.15 uur, 16 jr. U?r° Ze° *ze 1.51 w knoflook, blaadje lau- eetlepel tomatenpuree. Snipper een runderlap je van 200 g zo fij n moge- derkarbonade en snud het vlees hiervan in ne stukjes. Sn.pper uitje ragfijn Bak 1 men vlees en ui hieraan 0,25 I var soep toe Laat dit r als" de'resterende0 soep Druk de vasU standdelen van dez ter soep door een ze< aardappelen, alles stukjes gesneden en de aardappel gaar Ongevalleridienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrydag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Galerie Denise Stephan - Peter Schra- ven schilderijen, tekeningen en etsen, vanaf 11 jan t/m 22 febr, Bakkersteeg 18, geopend za en zo van 14 tot 18 uur Kunst te leen in Leiden, tentoonstelling in de Waag van 16 jan tot 14 febr. Aal markt 21. Wassenaar - Auberge de Kieviet, Stoep- laan 27, expositie van Mathieu Simmer, aquarellen en olieverfschilderijen van 11 LEIDEN - Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht 17. t/m april '81. "planten van vroeger en nu" i.s.m. de Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit, ma t/m vr. van 10-12, 14-17 uur, zo 14-17 uur Museum Boerhaave, Steenstraat la, "Dr. Auzoux" tentoonstelling van anato mische modellen uit 1900, gemaakt van papier-maché. ma t/m za van 10 - 16 uur Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, t/m 31 jan '81, "Zicht op schrift" over de historische ontwikkeling van schriftvormen van Mesopotamie tot he den, aan de hand van een zeefdrukpro ject van de grafisch vormgever Paul Bo mers uit Eibergen. ma t/m za van 10-17 uur zo van 13 - 17 uur Sportmedisch Advies Centrum; blessu- respreekuur. Elisabethziekenhuis. Lei derdorp, s maandags van 19.30-20.30 Sint Ellsabeth-slekenhuls: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volat: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag 1830-IS.45 uur Zaterdag en zondag: 14:45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: wannet.- voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklmiek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15 00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- 2 februari 1981 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Uit Nagasaki wordt gemeld, dat de eigendommen van het oudste in Japan gevestigde han delslichaam, de Nederlandsche Handelmaatschappij, den eer sten December 1880 in publieke veiling zijn verkocht. Onderden inventaris der goederen komt ook de oude Nederlandsche vlaggestok voor, die gedurende vele geslachten de driekleur op de voormalige factorij te Desi- ma heeft gedragen. Wellicht her innert men zich uit de leerboe ken onzer jeugd, dat "toen de Fransche overweldiger Neder land uit de rij der natiën en van de kaart van Europa had weg geveegd, slechts in een uithoek van de wereld, op het eiland Desima in Japan, de Neder landsche vlag bleef wapperen". De eigendommen, bestaande tn het woonhuis en een groot slee- nen pakhuis, werden voor de som van 2200 dollars aange kocht door het Roomsch- Katholieke Zendelingengenoot schap. Wie de gelukkige eige naar werd van den vlaggestok, wordt niet gemeld. Volgens het zelfde bericht zou de Handel maatschappij voornemens zijn, ook haar filiaal-kantoor te Yo kohama op te heffen. Vijftig jaar geleden: - De Duitsche vliegster Elly Beinhorn is tn Bolama in Portu- geesch Guinea aangekorpen en heeft hiermee haar voorloopig doel bereikt. Op het vliegveld was een groote menigte om de vliegster te begroeten, onder wie de Duitsche consul en een verte genwoordiger van het Shell- -concern, dat de vliegster op haar tocht van benzine heeft voorzien. Elly Beinhorn heeft den afstand van 7000 K M. in nog geen 70 vlieguren afgelegd. De tocht is uit sportief oogpunt van groote beteeken is. Het toe stel van Elly Beinhorn zal van een paar drijvers worden voor zien, waardoor het in een water vliegtuig wordt veranderd. Op de Bissaos-eilanden, voor de kust gelegen, zullen onderzoe kingen worden gedaan. Ook in het binnenland zullen tochten worden ondernomen - Een geweldige brand heeft de beroemde oude Abdij van Battle in Engeland voor een deel in asch gelegd. De abdij dateert oorspronkelijk uit den tijd van Willem den Veroveraar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19