voortaan: DINSDAG OKEEDAG Spanning blijft in Ecuador Dertig man gedood in Mozambique Franse straaljagers voor Irak IIP Extra laag afgeprijsd! OKEE- f2?5 f2?5 Vieux -f2?5 OKEE~Bessen OKEE- 8 Beerenburg OKEE-Citroen Montilla Ifetlaan Parlementariërs willen embargo Znid-Afrika OKFE- -£\ ft- In grensgeschil met Peru Saoedische minister: "Israël mag geen lid van VN meer zijn" Bij commando-actie Zuidafrikaanse leger PAGINA 18 BUITENLAND MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS - Frankrijk zal Irak zestig Miragc- gevechtsvliegtuigen le veren, zo is dit weekein de van regeringszijde verklaard. De eerste vier toestellen van de serie waren vrijdag op een mi litair vliegveld op Cyprus gesignaleerd. Officieel is Frankrijk neutraal in het conflict tussen Irak en Iran. De Franse pers rea geerde vandaag in het al gemeen positief op de le verantie aan Irak. De Mirages F-l zijn onder deel van een contract dat Frankrijk' al in 1977 met Irak sloot. Parijs was daarmee niet alleen uit op eigen voordeel, maar wilde ook een hall toe roepen aan de Sowjet- invloed in Irak. Frankrijk importeerde bovendien een kwart van zijn olie uit dat land. Iran heeft reeds fel protest aangetekend tegen de le vering van de Mirages. Frankrijk, dat ooit aya tollah Chomeini onder dak verleende toen deze door de sjah was verban nen, krijgt nu te horen dat "het Iraanse volk de ze daad van de Franse re gering nooit zal verge ten". Volgens Parijs kunnen de Mirages niet direct wor den ingezet tegen Iran, omdat de Iraakse piloten eerst ervaring met deze moderne toestellen moe ten opdoen. Vorige maand al leverde Frank rijk het mobiele luchtver dedigingssysteem Ro land aan Bagdad. Ook zouden op korte termijn Franse helikopters naar Irak worden geëxpor teerd om de oorlogsver liezen te compenseren. Frankrijk is een van grootste wapenlever, de ciers ter wereld. Vorig jaar nam de winst van Mi- rage-fabrikant Dassault met meer dan vijftig pro cent toe. De Franse rege ring wordt nauwelijks gehinderd door een nega tieve publieke opinie: de redenering dat de wapen industrie in deze tijden van werkloosheid garant kan staan voor een (nog toenemend) aantal ar beidsplaatsen is hier ge meengoed. BRUSSEL (ANP) - Een vijftig tal parlementariërs uit elf Eu ropese landen heeft zaterdag in Brussel aangedrongen op een totaal olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De vijftig ach ten in het bijzonder "de wes terse landen" verantwoorde lijk voor het niet werken van het embargo dat olie produce rende landen al tegen Zuid- Afrika hebben ingesteld. De leden van de nationale parle menten van Nederland, Bel- gie. Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland. Italië, Lu xemburg, Noorwegen, Zwe den, Engeland en uit het Eu ropees parlement, deden hun aanbeveling in een resolutie aangenomen met vrijwel al- stemmen, slechts 1 deelnemer onthield zich, waarmee ze een tweedaags congres over de mogelijkhe den van een olie-embargo be sloten. De bijeenkomst was georganiseerd door het spe ciale comité van de Verenigde Naties tegen apartheid en een comité van parlementariërs onder leiding van de Neder landse christen-democraat J.N. Scholten. De voorzitter van de conferen tie was de permanente verte- 1 genwoordiger van Nigerië bij de Verenigde Naties, Akporo- do Clark. Clark is tevens voor zitter van het speciale comité van de VN tegen apartheid. Hij heeft van zijn verblijf in Brussel gebruik gemaakt om ver een olie-embdg. *ege i Zuid-Afrika te spreken tij dens bezoeken die hij aflegde aan de secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, de voorzitter van de Europese commissie Gaston Thorn, en de Belgische minister van buitenlandse zaken. Tijdens het be:oek aan de NAVO zou zijn toegezegd dat geen mili taire samenwerking bestaat tussen Zuid-Afrika en de NA VO en dat deze er ook in de toekomst niet zal komen. (ADVERTENTIE) Alléén op dinsdag enkele kwalitatief hoog staande OKEE-produkten dinsdag 3 februari 1981 hele liter extra zacht hele liter alléén op dinsdag 3 februari 1981 hele liter zacht en fruitig é&QC oud-Friesch-recept hele liter zuiver van kleur en smaak ISrOS v. hele liter GROTE OORPOT alléén dinsdag J^A^r 3 februari LEIDEN, KOOPCENTRUM „LEVENDAAL' LEIDEN; LANGE MARE 40 TEL. 146708 LEIDEN, IJSELKADE 43 TEL. 413564 Aanbiedingen geldig t/m 11 februari 1981. Vrijblijvend - zolang de voorraad strekt. QUITO/LIMA (Reuter/DPA) - De regering van Ecuador heeft vannacht het enkele uren eerder door Peru afgekon digde staakt-het-vuren in het grensgeschil tussen de twee landen een "lage truc" genoemd. Volgens zegslieden in Quito voerden Peruviaanse troepen op het moment van afkondiging van het eenzijdige bestand nieuwe aanvallen uit op posities van het Ecuadoriaanse leger. RIAD - Tijdens zijn rondreis door het Midden-Oosten, had minister Van der Klaanw (buitenlands zaken zaterdag een gesprek met zijn Saoediarabisclie collega, Saoed el Feisal. Tijdens Midden-Oosten-reis Van der Klaauw Peru maakte gisteravond bekend dat "onze troepen alle Peruviaan se stellingen aan de grens met Ecuador hebben heroverd en dat zij opdracht hebben gekregen het vuren te staken zolang zij niet worden aangevallen". Volgens een officieel communiqué heb ben de Peruviaanse strijdkrach ten na vijf dagen strijd in de afge legen en bergachtige jungle de derde en laatste grenspost her overd die nog in Ecuadoriaanse handen was. In Quito ontkende president Jaime Roldos dat zijn troepen delen van Peruviaans grondgebied hadden bezet, en noemde de Peruviaanse beschuldigingen "een voorwend sel om agressie tegen ons land te rechtvaardigen". "Er wordt steeds op Ecuadoriaanse stellin gen geschoten. Peru heeft niets heroverd. Integendeel het zet zijn agressie voort", aldus de regering in Quito. Een Ecuadoriaanse mi nister noemde de afkondiging van het eenzijdige staakt-het-vu ren door Peru "een lage truc" in een poging zichzelf voor te stellen als een vredelievend land in plaats van als de agressor op de bijeenkomst van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in Washington. De ministers van buitenlandse zaken van de OAS buigen zich vandaag op verzoek van Ecuador over het grensge schil. RIYAD (ANP) - "Israël heeft het recht verspeeld om lid van de Verenigde Naties te zijn. Hoe kan een land, vooral een dat door de Verenigde Naties zeifin het leven is geroepen, bij de volkerenorga nisatie aangesloten blijven als het elk besluit van de VN naast zich neerlegt, zelfs dat waarbij het zelf is ontstaan", aldus de minister van buitenlandse zaken van Sa- oedi-Arabië, prins Saoed el Fei sal, zaterdag tegenover Neder landse journalisten in Riyad. De prins, die lange gesprekken voerde met minister Van der Klaauw, verklaarde ook dat de Nederlandse opvattingen over het midden oosten conflict zijn veranderd. Uit de deelname aan Unifil, de VN-vredesmacht in de Libanon, en het verplaatsen van de ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv, blijkt een "beter begrip" van de problemen. Minister Van der Klaauw heeft zijn Saoedische collega echter ge waarschuwd voor de gevolgen van het isoleren van Israël. Als de islamitische landen er in slagen om Israël uit de Verenigde Naties te stoten zal dit, afgezien van de gevolgen voor de volkerenorga nisatie zelf, leiden tot een verhar ding die een oplossing van het Midden Oosten conflict niet ge makkelijker maakt. Prins Saoed el Feisal lichtte minis ter Van der Klaauw in over de re sultaten van de conferentie die staats- en regeringleiders van 37 mohammedaanse landen en de PLO de afgelopen week in de Sa oedische stad Ta if hebben gehou den. Een der conclusies van deze conferentie is dat Israël uit de VN moet worden gezet. Vooropstellend dat hij de tekst van de besluiten van Taif nog niet kende, sloot minister Van der Klaauw niet uit dat misschien "de soep niet zo heet wordt gege ten als hij wordt opgediend". De Saoedische minister stelde hier tegenover dat Israël zich zelf iso leert. Het staat voor de keuze,, of doorgaan met het huidige beleid en zich zelf in een steeds groter isolement brengen, of samenwer ken met de regio waarvan het deel uitmaakt. Van der Klaauw is gisteren op uit nodiging van de Algerijnse auto riteiten naar Algiers gevlogen. Hij wordt vandaag door presi dent Chadly Benjedid ontvangen en zal onder meer besprekingen voeren met premier Mohammed Benahmed Abdelghani, de mi nister van landbouw Selim Saadi en met Djelloul Melaika, de vice- voorzitter van het parlement. Naast onderwerpen als de interna tionale politieke situatie, samen werking, ecftnomie en energie, die zeker aan bod zullen komen, zal de Nederlandse bewindsman de Algerijnse autoriteiten polsen over een eventuele bemiddelins- rol bij het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. Van der Klaauw is het eerste halfjaar van 1981 voorzitter van de EG- ministerraad van buitenlandse zaken. OPEC-hulp Derde Wereld WENEN (ANP) - De ministers van financiën van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) hebben vrijdag op een vergadering in Wenen besloten in 1981/82 1,3 miljard dollar aan leningen ten behoeve van de economische ontwikkeling van landen in de Derde Wereld be schikbaar te stellen. Het was de eerste vergadering van de ministers van financiën sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak in sep tember van het vorige jaar. De twee oorlogvoerende landen waren verte genwoordigd maar er ontstonden geen moeilijkheden. De ministers besloten 450 miljoen dollar bij te dragen aan het Internationa le Fonds voor Agrarische Ontwikkeling (IFAD). Ze trokken honderd miljoen dollar uit voor stabilisering van de prijzen van exportprodukten van de ontwikkelingslanden op de wereldmarkt. Ibrahim Sjihata. alge meen directeur van het fonds voor Internationale Ontwikkeling van de OPEC, deelde na afloop van de vergadering mee dat er een commissie is ingesteld die moet uitmaken hoe de lasten van de ontwikkelingshulp over de dertien aangesloten landen moeten worden verdeeld. Hoewel Peru deze organisatie niet bevoegd acht is de Peruviaanse minister van buitenlandse zaken toch naar Washington gereisd om Poolse vakbond besluit staking af te gelasten WENEN (GPD) (GAD) - De coördi natiecommissie van Solidariteit heeft besloten de voor morgen aangekondigde staking van een uur af gelasten. Deze dag is nu uitgeroepen tot een dag van pro paganda voor "Plattelandssolida- riteit". Alles wat Solidariteit en regering met elkaar hebben afge sproken, moet uiteindelijk door het parlement bekrachtigd wor den. Een woordvoerder van de coördi natiecommissie zei gisteren dat de commissie de afzonderlijke bonden heeft aanbevolen op een nader te bepalen tijdstip een alge mene staking te organiseren ter ondersteuning van de eis van de Poolse boeren tot erkenning van hun bond. Dit punt komt op nieuw aan de orde bij de behan deling van de eis van de boeren voor het hooggerechtshof in War schau op 10 februari. het standpunt van zijn regerirtg uiteen te zetten. Peru heeft zich gewend tot de vier landen die cfc uitvoering moeten garanderen van het verdrag van Rio de Janei ro uit 1942 waarbij de grens tui sen Ecuador en Peru is bepaald maar dat door Quito nietig is ver klaard. Op verzoek van Lima zijn deze landen, de Verenigde Sta ten, Brazilië, Chili en Argentinië in Brasilia bijeengekomen en z*j hebben aangedrongen op een be stand. Bij het verdrag van Rio moest Ecuador zo'n 200.000 vier kante kilometer grond afstaaA. De regering in Quito heeft hét herhaalde malen ongeldig ver klaard, omdat het onder dwang zou zijn gesloten. In de grond die Ecuador moest afstaan, bevindep zich waarschijnlijk grote oliq- voorraden en het gaf het land eeh toegang tot de rivier de Amazon^ via een van haar zijrivieren. Coalitiepartij j in Spanje is verdeeld I over opvolger MADRID (DPA) - Binnen de Spaanse regeringspartij UCD heerst verdeeldheid over de kan- diaatstelling van vice-premier Leopoldo Calvo Sotelo voor het premierschap. Enkele leden van de UCD die kritisch stonden té genover hef beleid van Suare^, die donderdag zijn aftreden alp premier bekendmaakte, hebben aangekondigd in het parlement niet voor Calvo Sotelo te zullen stemmen. Als reden voeren zij aan dat zijn kandidatuur niet vol doende is besproken in het partij bestuur en door Suarez en zijn aanhangers er is doorgedrukt. Het uitvoerend comité van de UCD kwam zaterdag bijeen om een nieuwe datum af te spreken vooV het tweede partijcongres. Dit zou afgelopen week gehouden wor den, maar kon niet doorgaan van wege een actie van Spaanse luchtverkeersleiders. Het con gres zal nu vermoedelijk plaats hebben van 6 tot 8 februari in Pal- ma op Majorca. Tegen deze datum bestaat binnen de partij verzet. Een aantal UCD- leden wil een speciaal partijcon gres op een later tijdstip houden, na de verkiezing van nieuwe af gevaardigden, omdat na het aftre den van Suarez een volledig nieii- we situatie is ontstaan. Koning Juan Carlos van Spanje heeft zaterdag zijn overleg met leiders van de Spaanse partijen over de regeringscrisis voortge zet. Hij ontving zaterdag verte genwoordigers van de regionale minderheden. Als mogelijke da tum voor het aanwijzen van een nieuwe regeringsleider is 10 fe bruari genoemd. (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Bij de com mandoactie die het Zuidafrikaan se leger vrijdag in Mozambique heeft uitgevoerd, zijn zeker 30 le den van de verboden Zuidafri kaanse bevrijdingsorganisatie African National Congress (ANC) gedood. In de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria werd gisteren bekend gemaakt dat bij de actie twee Zuidafrikaanse soldaten zijn gesneuveld. Volgens onbe vestigde berichten werden ook enkele Zuidafrikancn gevangen genomen. Aan diplomaten en journalisten werden in Mozambi que helmen en andere Zuidafri kaanse uitrustingsstukken ge toond met een hakenkruis en de spreuk „Sieg Heil" erop. In Zambia werd bekendgemaakt dat onder de doden, volgens de ANC hoofdzakelijk vluchtelin gen uit Zuid-Afrika, ook Joe Nhlanhla is. Nhlanhla, die op Robbeneiland gevangen heeft ge zeten, was de administratieve se cretaris van de African National Congress in Zambia. De aanval van de Zuidafrikaanse commando-eenheden begon vol gens Radio Mozambique om twee uur in de nacht van donder dag op vrijdag en richtte zich te gelijkertijd tegen drie huizen in de buurt van Matola, vijftien kilo meter van het centrum van de Mozambiquaanse hoofdstad Ma puto, en het paleis van president Samora Machel. Bij de actie werden troepentran portvoertuigen en zware wapens gebruikt. Sommige bronnen me nen dat deze wapens met heli kopters tot in de nabijheid van Maputo gebracht zijn. De afstand van de Zuidafrikaanse grens tot de hoofdstad van Mozambique is ongeveer 120 kilometer. Waarnemers in Pretoria menen ook dat de actie het gevolg is van de recente arrestatie in Zuid-Afrika van de Russische KGB-majoor Alexei Michailowitsch Koslow. Deze had volgens premier Pieter Wilhelm Botha van Zuid-Afrika de opdracht de acties van de ANC te dirigeren. Majoor Koslow werd met het paspoort van een Duits zakenman in Windhoek (Nami bië) gearresteerd. Spion Jaren geleden heeft de Zuidafri kaanse geheime dienst eveneens een Russische spion gearres teerd, die daarna gegevens en na men van de KGB in 23 verschil lende landen aan de Zuidafrika nen ter beschikking stelde. Deze spion, Yuri Loginow, werd later in Berlijn tegen Weslduitse agen ten geruild. Vast staat in elk geval dat de Zuid afrikaanse commando eenheden, die de actie in Mozam bique hebben ondernomen, bij zonder goed geïnformeerd wa ren. Zij openden onmiddellijk het vuur op de door ANC-leden bewoonde huizen en vernielden ook enkele auto's, die deels nog Het Zuidafrikaanse zondagsblad Sunday Express" meent dat de actie ten doel ha'cT'cle Zuidafri kaanse advocaat Joe Slovo in handen te krijgen. Slovo is lid van de Zuidafrikaanse communisti sche partij en tegelijkertijd lid van het opperbevel van de ANC- guerrilla-oigar isatie „Umkhonto we Sizwe" (Speer van de Natie). Men neemt aan dat Slovo verant woordelijk is voor verschillende guerrilla-acties in Zuid-Afrika, waaronder de aanval op de Sasol- bedrijven, waar benzine uit kolen wordt vervaardigd. Bij deze aan val werd verleden jaar een schade van miljoenen aangericht. De da ders zijn nooit gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18