Atletiektitels voor Maassen en Blokker Jubelstemming in zwemkamp ondanks rebellie Eefting Wel records, maar geen limieten op NK-indoor /jdordemo Sprake van sabotage bij scheepsramp in de Javazee marktberichten Synode gaat akkoord met benoemingsbeleid liëlSiSr MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 SPORT AMERSFOORT - Een breuk tus sen Fred Eefting en zijn trainster Marianne Heemskerk en een fiks .meningsverschil tussen leden van de zwemploeg en de Neder landse Zwembond over een kle dingbijdrage lardeerden in nega tieve zin de toch soms wel opwin dende gevechten in het blauwe water van het Amersfoortse Sportfondsenbad. Een opvallen- - de sportieve uitschieter op de zes de Speedo Meet was de knappe overwinning van Edward Maas dijk, die voor het eerst in vijfjaar specialist Kees Vervoorn op roya le achterstand zette. Tevreden heid derhalve troef in het Neder landse kamp. Ten onrechte overigens, omdat op nieuw bleek dat er met de brede wereldtop nog altijd een behoor lijk niveauverschil bestaat. Zoals bijvoorbeeld op 100 meter schoolslag dames waar de num mers 1 en 2 van de wereldrang lijst, de Oostduitse Ute Geweni- ger en de Amerikaanse Tracy Caulkins een boeiend duel uit vochten om de tijdelijke hegemo nie. Een duel dat door het praat grage Amerikaantje royaal werd gewonnen. In een na-olympisch jaar is er altijd een terugval te constateren in de prestaties van de toppers en op deze regel maakte Amersfoort geen uitzondering. Dat was voor al te merken bij de Oostduitsers en de Russen. Robert Zulpa bij voorbeeld, winnaar van het olym pisch goud op de 200 meter schoolslag, kreeg op zijn speciali teit tweemaal een nederlaag te in casseren. En dat zat de Rus verre van lekker. Ook hij had echter een excuus, want na de Olympi sche Spelen had hij evenals zijn maten een lange vakantie geno ten. Dat zelfde gold voor rugslag- specialist Viktor Kuznetsov, maar zijn nederlagen waren geen schande, want de Amerikanen hadden in de persoon van Rick Carey een zware jongen op deze nummers ingezet. En dat bleek ook uit de tijden van respectieve lijk 2.02,81 op de 200 meter en 56,95 op het 100 meter. Trouwens, de Amerikanen hadden redenen te over om zich te bewij zen, doordat zij vorig jaar in Mos kou niet in de slag konden met hun Europese sportvrienden. Hoewel zij met een grote ploeg naar Europa waren afgereisd moesten de successen toch voor al komen van de gevestigde top pers als een Tracy Caulkins en vlinderslagspecialiste Mary Meagher, die bijvoorbeeld weinig moeite had om af te rekenen met de Oostduitse veterane Anett Ka- latz. Tracy Caulkins greep vier maal het goud, maar eenmaal moest zij toch de Engelse June Croft voor laten gaan. Dat was op de 200 meter vrije slag. Ook in de Nederlandse ploeg waren de naweeën van het olympisch jaar, waarin door velen extra hard is gewerkt, duidelijk zichtbaar. Kees Vervoorn heeft zich nu met voortvarende energie op zijn stu die geworpen en dat was merk baar in zijn prestaties. ..Ach. dat het niet meer zo best ging heeft mij niet verrast.-Met een paar uur tjes trainen red je het niet meer. Meer hijd heb ik niet. In twee jaar wil ik mijn kandidaats halen, van daar dat ik dit seizoen laat lopen en ook niet mee ga naar de Euro pese Kampioenschappen." Ook Edward Maasdijk zag dit seizoen somber in. Als eerstejaarsstudent aan de academie voor lichamelij ke opvoeding in Den Haag moet ook hij zich waarmaken op school. Bovendien koos zijn trai ner Rob Schouten voor het water polo bij De Zijl, zodat hij een beetje kwam te "zwemmen" Maar zus Erna Maasdijk had juist haar ClOS-opleiding voltooid en onder haar leiding ging zijn ont wikkeling zo snel dat de Leide- naar in Amersfoort een verras sende greep kon doen naar het goud op de vlinderslag. Naast de Bossche Annemane Ver stappen, die een belofte voor de naaste toekomst lijkt, bleken de Nederlandse dames ook op de rugslag een aardig baantje mee te zwemmen. Jolanda de Rover zwom een uitgekookte 200 meter (1.08,1 en 1.09 terug) wat haar het goud opleverde. LEIDEN/ZWOLLE - De Leidse snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) en jeugdatleet Peter Blokker van de Spartaan uit Lisse zijn er gis teren in Zwolle tijdens de Ne derlandse indoor- atletiekkampioenschappen in geslaagd een nationale titel in 'de wacht te slepen. Maassen van de Brink deed dat met een over tuigende zege op de 3 kilometer snelwandelen bij de heren en Pe ter Blokker dankzij een gedurf de race op de 400 meter bij de jongens B. Voor Maassen van de Brink bete kende de triomf in Zwolle een ge slaagde terugkeer op de indoor- piste. Vier jaar geleden werd de Leidenaar in het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis wegens on reglementair wandelen gedis- kwalificeerd en die onplezierige ervaring hield hem vier jaar lang van het indoor-gebeuren af. Dit weekeinde probeerde hij het weer eens in Zwolle en dat pakte voortreffelijk uit. Niet alleen was Maassen van de Brink erg blij met zijn persoonlijk record van 13 minuten 49,6 seconden maar ook met de complimenten van de scheidsrechters voor zijn wandel techniek. De Holland-atleet, die begin maart van de KNAU waarschijnlijk een korte trainingsstage mag volgen in Luxemburg, wil in april op de Leidse kunststofbaan een aanval gaan doen op het Nederlandse re cord 50 kilometer, een record dat momenteel,op naam staat van zijn clubgenoot Nico Schroten. Peter Blokker zag zijn moed op de 400 meter bij de B-junioren (16 en 17 jaar) beloond. De Lisser atleet vertrok keihard in de buitenbaan en verraste met die tactiek zijn tegenstanders die in ds slotfase de opgelopen achterstand niet meer konden goedmaken. Voor Peter Blokker kwam er de knap pe electronische tijd van 52.22 se conden op de uitslagenlijst, een tijd die nog sneller had kunnen zijn als hij op het laatste rechte eind niet zo veelvuldig achterom had gekeken. Zilveren medailles waren er voor de Bataven-junioren Marcel Honsbeek en Sandra Dorlas. Laatstgenoemde liep vorige week op de 400 meter meisjes A nog een nieuw Nederlands re cord maar was nu toch niet opge wassen tegen het eindschot van de Amstelveense Tanja Tjepke- ma (56.41 tegen 56.71). Marcel Honsbeek moest op de 1500 me terjongens B de superieure Lim burger Johan Kuypers ruim voor laten gaan maar greep zelf de tweede plaats in 4.08.6. Een verrassende derde plaats was er in Zwolle weggelegd voor AV Holland-juniore Regina van Duyn. De Katwijkse jeugdatlete liep op de 800 meter meisjes B vier seconden van haar persoon lijk record af (eindtijd 2.23.1) en dat beteknde een bronzen plak. Dan waren er ook diverse vertegen woordigers uit de Leidse regio die juist naast het eremetaal gre pen maar wel konden terugzien op goede prestaties. Michel Moll (AV Holland) kwam in de finale van de 400 meter jongens A juist tweetiende seconden tekort voor de derde plaats. Hij werd vierde in 52.35 (electronisch, zoals ook de andere in dit verslag vermelde tijden). Clubgenoot Martien van de Hoorn werd vierde op de 3 ki lometer bij de heren in 8.35.2 en Marice Hunck (Bataven) werd ook al vierde. Zij noteerde een knappe tijd van 57.37 op de 400 meter meisjes A. Peter Blokker (Spartaan) haalde bijna een twee de medaille. Bij het verspringen jongens B werd het een vierde plaats met 6.23 meter. In de voorste linies bij de jeugd streden ook Jan Jansen (AV Hol land) en Kees Toussaint (De Spartaan). Jansen werd bij de jongens B zesde op de 1500 meter in 4.15.7 en vijfde op de 3000 me ter in 9.30.0, Toussaint werd zes de op de 60 meter sprint bij de jongens B in 7.34. Cathy van Loon (Bataven) werd zesde op de 800 meter meisjes B in 2.27.5 en Yvonne van Dorp (Holland) mis te de finale op de 60 meter meisjes B nipt met haar tijd van 8.16. Maassen v.d.Brink Andere behoorlijke Leidse en lisser verrichtingen waren: Peter Wezel (Bataven) 80Um heren in 1.57.1 en 1500m in 3.58.3; John van Loon (Spartaan) 6Üm heren in 7.25, ge blesseerd opgegeven; Alfred Ver hoef (Holland) 6Um heren zowel in serie als halve finale 7.29; Han Kulker (Batavne) 8U0m heren in 1.58.3;John van de Zwet (Spar taan) 40Um heren in 52.73; Arjan de Haan (Holland) hoog jongens A 1.80; Paulien van de Voorn (Spartaan) 60m meisjes B in 8.50 en Jacqueline Baljet (Holland) 60m horden meisjes B in 9.51. VARIA (ADVERTENTIE) EEN TELEFOONTJE, EN UW AUTO IS VOORTAAN 'N STUK GOEDKOPER IN DE VERZEKERING JAKARTA (Reuter) - Het Indonesi sche persbureau Antara meldt dat men op een eiland op rond 160 kilometer van de plek in de Java zee waar de veerboot 'Tamponas- 2' dinsdag zonk, 45 overlevenden heeft aangetroffen. De Indonesische autoriteiten die de reddingsoperaties inmiddels hebben afgelast, schatten dat er bij de ramp 500 mensen zijn om gekomen. Ongeveer 730 opvaren den zijn gered. De kapitein van de "Tamponas-2" heeft gezegd te geloven dat er sprake is geweest van sabotage. Dit heeft een verslaggever van het persbureau Antara, die aan boord was van het schip, zaterdag verklaard. Voor het schip zonk was er brand uitgebroken. De journalist had de kapitein na het uitbreken van de brand zijn mening gevraagd. De ze had gezegd dat er sprake was van sabotage. De kapitein van de 'Tamponasz' wordt vermist. TENNIS - Martina Navratilova heeft voor de vierde achtereen volgende maal hel finale-circuit van het dames-proftennis gewon nen. De statenloze tennister won in een eenzijdige finale van Han- na Mandlikova. Roscoe Tanner won het toernooi om het profes sioneel kampioenschap van de Verenigde Staten. Fibak moest in de finale met 6-2, 7-6 en 7-5 het onderspit delven. ZWOLLE (GPD) - Vorig jaar vier jeugdrecords. maar geen enkel seniorenrecord. Dit keer in de Zwolse IJsselhal opnieuw vier jeugdrecords doch ook vijf natio nale scniorenrecords bij de Ne derlandse indoortitelstrijd, waar aan eigenlijk maar één smet kleefde: de voorlopige Neder landse afvaardiging voor de Eu ropese kampioenschappen van Grenoble onderging geen uitbrei ding. Drie weken voor die Europese titel strijd staan nog slechts ver- springster Edine van Heezik en hoogspringster Marietta Overwa- ter in het boekje van trainings- coordinator Herman Buuts. Dit op grond van eerder dit seizoen neergezette prestaties van res pectievelijk 6,35 en 1,85 meter, die voor dit duo het afgelopen weekeinde onbereikbaar bleve- ^Toch verwacht ik straks met een viertal atleten naar Frankrijk te kunnen reizen. Deze en volgende week krijgen Els Vader, Ruud Wielart, Koen Gijsbers en Klaas Lok in Italië de kans limieten te scoren", aldus Buuts. De Zeeuwse sprintster Els Vader kan gezien haar prestaties van Zwolle de Grenoble-ticket nau welijks ontgaan. Tot drie keer toe verbeterde ze het nationale 60- meterrecord via de volgende tri logie: 7,44, 7,42 en 7,40 seconden. En met die laatste (finale-)tijd bleef ze maar 0,05 seconde van de limiet verwijderd. Een kloofje dat op de snellere baan van Genua in het weekeinde van 11 en 12 fe bruari gemakkelijk te dichten moet zijn. In Zwolle ook nog geen limieten voor Ruud Wielart en Klaas Lok, die vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Sindelfin- gen zo aangenaam verraste met een zilveren plak. Beiden ston den voor een moeilijke opgave. Voor Wielart, die lang met een blessure sukkelde, was het zijn eerste wedstrijd sinds ongeveer een half jaar. Hoogte heeft de Haarlemmer voldoende, maar mede door de wat korte aanloop in Zwolle bleef de juiste afwer king achterwege. Wielart strand de op 2.10 meter en moet woens dag a.s. in Milaan nog 8 centime ter goedmaken. Op diezelfde Italiaanse baan komt ook Klaas Lok in actie om een poging te wagen op de drie kilo meter onder de 8 minuten te dui ken. In Zwolle kon dat niet van de dankzij een sponsor nu als „full atletiekproflevende Utrechter verwacht worden. Eerst vrijdag kwam hij na een lange en ver moeiende terugreis uit Aruba, waar hij bijna twee maanden overwinterde. De vermoeidheid weerhield hem er niet van een in drukwekkende en winnende solo neer te zetten die 8 minuten en 11,7 seconden duurde. Laatste kanshebber voor Grenoble is de niet in Zwolle startende 400- meterloper Koen Gijbers (Bata ven Leiden), die onlangs in Dort mund een handgeklokt record van 47,8 seconden liep, waarmee de limiet van 47,60 seconden bin nen zijn bereik ligt. Overigens wil Gijsbers in Milaan die limiet graag op de 800 meter lopen. Gijsbers wilde niet in Zwolle star ten, omdat hij het risico van een blessure op de gammele Zwolse baan te groot vond. Zijn clubge noot Wybo Lelieveld, ook een medaillekandidaat, was afwezig omdat hij vorige week is afge reisd naar Amerika voor een nieuw 'atletiekavontuur'. Hoewel geen EK-kandidate werd de Friese Elly van Hulst in Zwolle tot de beste atlete van het afgelo pen weekeinde uitgeroepen. Dit vanwege haar zege op de 800 en 1500 meter en vooral op grond van haar sterke nationale record op die laatste afstand: 4.21,7. Erg goed in vorm blijkt ook de Lim burgse Carla Beurskens die op de 3000 meter stoeide met haar oude record en dit bracht op 9.20,8. Bij de heren twee seniorenrecords. Marcel Klarenbeek dook op de 400 meter met 48,45 seconden on der de elektronische limiet en bondstrainer Pim Gobel gaf zijn polshoogseleetie het goede voor beeld door 4,86 meter te over- bruggenm Het viertal jeugdrecords kwam op naam van Robert de Wit (8,13 se conden op 60 meter horden), Chris Leeuwenburgh en Gijs de Ruiter (beiden 4,60 meter pols- hoog) en Sandra Westera (60 me ter in 7,61 seconden). Sjaardema is de grootste specialist in autoverzekeringen. Daarom kan hij zijn premies 't laagst houden en alle schade gevallen snel en soepel afwikkelen. Bel (071)-171121 (Q? (4 lijnen), dan weet u f binnen 1 minuut hoeveel i fj P premie u nu teveel betaalt! laagste premies, altijd en voor iedereen! wRjjnsburgerweg 135, Leiden. ZAALHOCKEY - Het Nederlandse dames-zaalhockeyteam is op het Europees kampioenschap in West-Berlijn als zesde geëindigd. Winnaar werd West-Duitsland, dat in de finale Schotland ver te rugwees: 10-1. WIELRENNEN - Wereldkam pioen veldrijden Liboton heeft met veel machtsvertoon het Bel gisch kampioenschap op zijn naam geschreven. In Duitsland triomfeerde Klaus-Peter Thaler. Leiden, 2 februari - groenteveiling: Boe renkool 1,32-1,44; rode kool 0,25-0,39; spinazie 4,20; spruiten A 0.99-1,03; B 1.24-1,28; D 1.00-1.38; uien 0,40-0,95; wit lof 1,95-3,55; sla 0.78-1,07; selderij 0,75. Katwijk aan den Rijn, 30 januari - groen teveiling: Boerenkool per kg 96-131; ro de kool 70-88; waspeen Al-per kist 16,50- 19.70; All 6,-16.40; BI 21,-22,70; Bil 3.20-9,40; Cl 7.-13.90; CI17.10-13.90; aan voer: 253 ton. Breekpeen Al-per kist 3,50-13.39. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 1627 dieren aangevoerd 1215 slachtrundcren en 412 schapen/ De prijsnoteringen voor de slachtrunde- ren waren als volgt: stieren le kwaliteit van 750 tot 805: stieren 2e kwaliteit van 700 tot 745; vaarzen le kwaliteit van 680 tot 800; vaarzen 2e kwaliteit van 620 tot 670; koeien le kwaliteit van 670 tot 780; koeien 2e kwaliteit van 610 tot 660; koeien 3e kwaliteit van 570 tot 600; worstkoeien van 480 tot 590; extra kwali teit dikbillen van 850 tot 1375. De prijzen voor het gebruiksvee waren als volgt: schapen van 190 tot 250; lam meren van 200 tot 240; lammeren le kwa liteit van 250 tot 325. Toelichtingen: slachtrunderen aanvoer redelijk, handel redelijk prijzen iets stij ver; schapen/lamineren aanvoer rede lijk, handel redelijk, prijzen stabiel. LAGE VUURSCHE - Bezorgdheid over de ondervertegenwoordi ging van de rechter vleugel van de Hervormde Kerk bij de kerke lijke hoogleraren enerzijds en een pleidooi voor erkenning van poli tieke theologie anderzijds ken merkten de besprekingen van de hervormde synode over het be noemingsbeleid. De synode wijd de er zaterdag in Lage Vuursche een speciale vergadering aan. Met één stem tegen nam zij een nota aan van de commissie voor Theo logisch Wetenschappelijk Onder wijs (TWO) waarin de factoren voor het benoemen van hervorm de kerkelijke hoogleraren in alge mene bewoordingen zijn om schreven. De synode verwierp met ruime meerderheid een mo tie waarin van een te benoemen kerkelijk hoogleraar een strikte binding aan de kerk wordt ge vraagd. In de nota van TWO wordt nadruk gelegd op de wetenschappelijke kwaliteiten van de kandidaat, daarnaast op de didactische hoe danigheden de betrokkenheid by de kerk. Verder probeert de com missie bij benoemingen de ver scheidenheid binnen de kerk tot uitdrukking te laten komen en de verschillende kerkelijke oplei dingen te behoeden voor een be paalde geestelijke kleur. De Leidse predikant dr. 9. Meijers, lid van de Gereformeerde Bond, brak in de synodevergadering een lans voor het klassieke belij den en de gereformeerde traditie. "Zowel voor de kerk als voor de Gereformeerde Bond is een isole ment onvruchtbaar". ZAALHANDBAL - De slotwed strijd van het zes-landentoernooi in Sofia heeft Nederland op nieuw verlies opgeleverd. De Roemeense B-ploeg was met 18- 25 de meerdere. Spanje won het toernooi. MOTORSPORT - Toon Karsma- kers won de internationale mo torcross in Venray. De Honda- rijder eindigde in alle drie de manches als tweede. Gerrit Wol- sink. Kees van der Ven en Frans Sigmans bleven hem voor, maar kwamen in andere manches niet aan dé bak. MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN icpU„~, IA Ïkoo AMSTERDAM (ANP)- De Amster- en ook wapperde de nationale driekleur in het midden van de

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17