Felle aanval Reagan op Sowjet-Unie Woede over ombuigen YS Spaanse regeringsleider Suarez stapt op \Y aarschuwing Poolse regering Spanning tussen VS en Sowjet-Unie over gijzelingszaak Mogelijk uranium van China naar Irak Acties Israël in Zuid-Libanon .VRIJDAG 30 JANUARI 1981 ■BUITENLAND MADRID - Premier Adolfo Suarez van Spanje heeft gisteren zijn ontslag als minister-president aangeboden bij koning Juan Car los. Suarez heeft tevens zijn ont slag ingediend als voorzitter van de regeringspartij, de Unie van het Democratisch Centrum (UCD). Adolfo Suarez, die gister avond zijn beslissing via de radio en televisie bekendmaakte, heeft aangekondigd dat beslissingen onherroepelijk zijn. Omtrent de redenen van de radicale beslis singen van Suarez, circuleren in Madrid tal van geruchten. Zeer betrouwbare bronnen in de Spaanse hoofdstad bevestigden gisteren dat het besluit van Sua rez verband houdt met de reis van koning Juan Carlos naar het Bas kenland Met het verdwijnen van Adolfo Suarez als hoofdrolspeler in de Spaanse politiek is in Spanje de ernstigste regeringscrisis ont staan sinds de dood van Franco. Koning Juan Carlos zal vandaag beginnen met het raadplegen van de grootste politieke partijen over een opvolger van Suarez, die uit de UCD-gelederen moet voortkomen. Als kandidaten worden genoemd Leopoldo Cal- vo Sotelo, oud-minister van Eu ropese zaken en thans minister van economische zaken, en Agus- tin Rodriguez Sahagun, minister van defensie. Een woordvoerder van de UCD heeft gisteravond bekendge maakt dat Adolfo Suarez zijn ont slag woensdagmiddag al aan een aantal vertrouwensmannen had aangekondigd. Hierbij zou de premier zijn beslissing als volgt hebben gemotiveerd: „Ik moet het juiste moment weten, waarop ik mijn ontslag neem. Ik moet la ten zien dat ik afstand kan doen van een machtsfunctie en ik moet beseffen hoe vruchtbaar het par tijcongres van de UCD kan zijn zonder mijn aanwezigheid als premier", aldus Suarez volgens deze woordvoerder van de UC- D. Luitenant-generaal Monzon, chef generale staf, heeft gisteravond de geruchten tegengesproken dat het leger op het ontslag van Adol fo Suarez had aangedrongen. Confrontatie Volgens welingelichte bronnen in Madrid ligt de oorzaak van het ontslag van Suarez in een me ningsverschil tussen hem en ko ning Juan Carlos. Tijdens de we kelijkse audiëntie van Suarez bij de koning, die elke dinsdag plaatsvindt, kwam het deze week tot een confrontatie over de reis van de Spaanse vorst naar het Baskenland. Premier Suarez zou er bij koning Juan Carlos op heb ben aangedrongen om volgende week tijdens zijn bezoek aan de drie Baskische provincies een ge deeltelijke amnestie af te kondi gen voor de gevangenen van de ETA, die zich hebben schuldig gemaakt aan terreuracties. Het Spaanse staatshoofd zou niets voor deze suggestie van Suarez hebben gevoeld. Adolfo Suarez legde zijn terugtrek king van het politieke toneel voor de radio en televisie uit als een daad van loyaliteit aan Spanje, aan de Spaanse kroon en aan zijn politieke werk. Op een toon, waaruit hij duidelijk liet blijken gekwetst te zijn door de omstan digheden die tot deze beslissing hadden geleid, gaf hij toe dat hij misschien fouten had gemaakt. Tevens verklaarde Suarez dat hij nog steeds vertrouwen had in de Spaanse democratische samenle ving. Verrassing Het aftreden van premier Suarez kwam voor alle oppositiepartijen als een verrassing, behalve voor eurocommunist Santiago Carril- lo, die onmiddellijk aandrong op de vorming van een nationale re gering, waarin links zou deelne men. De socialistische arbeiders partij PSOE, van Felipe Gonzalez hield zich afzijdig van enig com mentaar. Manuel Fraga Iribarne, leider van de conservatieve de mocratische coalitie D toonde groot respect voor de beslissing van Suarez en hield zich even eens op de vlakte. De gehele par lementaire oppositie was het er over eens dat de volgende UCD- regering consequenter moet re geren dan de laatste twee kabi netten van Suarez. Het partijbestuur van de UCD heeft gisteravond beslist dat het twee de congres van de partij zo snel mogelijk gehouden moet wor den. Dit congres, dat eigenlijk al in oktober plaats moest vinden, maar steeds werd uitgesteld, zou gisteren op Majorca begonnen zijn als er geen stipheidsactie van de Spaanse verkeersleiders was geweest, die tot gisterenmiddag grote vertragingen in het vlieg verkeer boven Spanje hebben veroorzaakt. Volgens de Spaanse Grondwet treedt de gehele regering af zodra een premier zijn ontslag indient. Teneinde een machtsvacuüm te voorkomen, blijft het demissio naire kabinet aan totdat de nieu we minister-president zijn kabi net heeft samengesteld. Geen privilege Russische ambassadeui WASHINGTON (DPA) - Ook Sowjet-ambassadeur Anatoli Dobrinin, kreeg gisteren een vlaag mee vap de harde wind die in Washington in de rich ting van Moskou is gaan waai en na het aan ae macht komen van president Reagan. Dobri nin, Sinds Kissinger er aan ge wend om als enige vertegen woordiger van een vreemde mogendheid de ondergrond se garage van het ministerie van buitenlandse zaken te kunnen gebruiken, moest evenals elke andere diplo maat de hoofdingang gebrui ken. Het ministerie had de Russi sche ambassade meegedeeld, dat het privilege was afge schaft, toen Dobrinin een on derhoud met minister Haig aanvroeg. De Russen schenen dit niet te geloven, want Do- brinins chauffeur poogde di rect de garage in te rijden. Hij werd echter teruggewezen. MOSKOU De Sowjet-unie heeft de V.S. er gisteren van beschuldigd aan te zetten tot anti-Russische gevoelens over de houding van Moskou in gijzelingsaffaire om zo plannen te verhullen de Amerikaanse marine eenheden in het golfgebied te handhaven. De Amerikaanse zaakgelas tigde in Moskou, Jack Matlock werd op het Russische ministerie van buitenlandse zaken geroepen en hem werd een verklaring gelezen waarin deze beschuldiging werd geuit. Toen de onderhandelingen over de vrijlating van de gegijzelden in het laatste stadium verkeerden, werd in Washington de Russische ambas sadeur op het ministerie van buitenlandse zaken geroepen. Bij hem werd een protest ingediend over de Russische houding tijdens dat laat ste stadium van de onderhandelingen. Radio-Moskou en Russische kranten hadden twee weken geleden gemeld dat de VS van plan waren Iran aan te vallen. In de verklaring die Moskou gisteren uitgaf, werd gezegd dat het Ameri kaanse protest „tendentieuze beweringen" had bevat over de houding van Moskou gedurende de hele periode dat de Amerikanen in Iran gegijzeld werden. Uit het feit dat officeel melding is gemaakt van dit protest, blijkt dat het bedoeld was om „de publieke opinie in de VS op te zetten tegen de Sowjet-Unie", zo citeerde het Russische persbureau Tass de verklaring. Op het Russische ministerie van buitenlandse zaken werd Matlock ver teld dat Moskou een „consequent en ondubbelzinnig standpunt" heeft ingenomen met betrekking tot de gijzelingszaak. Moskou herinnerde aan de Russische stem in de Veiligheidsraadbijeenkomst in december 1979 vóór een resolutie waarin er bij Iran op wordt aangedrongen de gegijzelden vrij te laten. „Moskou voelt nu niets dan tevredenheid dat de gegijzelden vrij zijn", aldus de verklaring. Beweringen dat de Sowjet-Unie heeft geprobeerd de vrijlating te bemoei lijken klinken op zijn zachtst gezegd vreemd en zijn in wezen laster, aldus de Russische verklaring. Amerikaanse functionarissen hebben gesteld dat de Sowjet-Unie Iran heeft aangemoedigd de Amerikaanse gegijzelden vast te houden door een veto uit te spreken over e$n resolutie over sancties tegen Iran en door regelmatig het Amerikaanse gedrag in de crisis te veroordelen. WASHINGTON (Reuter/DPA) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft giste ren op de eerste persconferentie na zijn ambtsaanvaarding een felle aanval gelanceerd op de Sowjet-Unie door deze als "amoreel" te bestempelen. Ronald, Reagan: "Sowjet-Unie gedraagt zich amoreel Zijn leiders zijn omwille van de wereldrevolutie altijd bereid tot leugens en bedrog en het plegen van elke misdaad. Dit is amoreel, niet immoreel, en wij gaan van andere mormen uit", zo zei hij. De ontspanningspolitiek heeft Moskou volgens Reagan tot dus verre opgevat als een kwestie van eenrichtingsverkeer, dat de Sowjet-Unie heeft gebruikt om haar eigen doeleinden na te stre ven. Bij de omgang met de Sow jet-Unie dient steeds rekening te worden gehouden met het feit, dat communistische wereldover heersing het oogmerk blijft", al dus Reagan in wat vrijwel zonder twijfel de felste aanval was die een Amerikaanse president ooit op Moskou heeft gedaan. "Ik ken geen Sowjet-leider van de NEW YORK (UPI) - Volgens bronnen in de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is Chi na overeengekomen Irak 45 kilo verrijkt uranium te leve ren, een hoeveelheid die vol doende is voor de produktie van twee kernbommen. Het zou de eerste keer zijn dat China aan een ander land ma teriaal of kennis op het gebied van kernenergie levert. De voorwaarden van de trans actie zouden zijn vastgesteld tijdens een bezoek dat een ho ge Chinese functionaris vori ge maand aan Bagdad bracht. De twee partijen zullen vol gens de zegslieden spoedig een definitieve overeenkomst sluiten. Het uranium dient als brandstof voor een kernreac tor bij Bagdad die op het ogenblik in aanbouw is. De bouw is vorig jaar vertraagd als gevolg van Iraanse lucht aanvallen aan het begin van de Iraans-Iraakse oorlog. Westerse politieke zien de transactie tegen de achtergrond van Chinese po gingen invloed in Irak te ver krijgen nu de betrekkingen van de Sowjet-Unie met dat land gespannen zijn. Het feit dat de president van Irak, Saddam Hoessein, onlangs nog in een interview verklaar de dat Irak het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens nooit zal ondertekenen is voor de Chinezen blijkbaar geen beletsel geweest voor uraniumleveranties. Eigenbelang voorop bij ontwikkelingshulp DEN HAAG/WASHINGTON De Amerikaanse buitenlandse hulp verlening moet volgens David Stockman, de nieuwe directeur van de Amerikaanse begroting, met meer dan 25 procent worden besnoeid. Van de acht miljard dollér die in Carters laatste begro ting voor het belastingjaar 1982 werd voorzien, wil Stockman nog maar 5,47 miljard handhaven en binnen dit programma krijgt hulp aan één enkel land voorrang boven hulp aan meerdere landen en is militaire bijstand belangrij ker dan ontwikkelingshulp. Zodoende wil Stockman dan ook dat de VS hun betrokkenheid bij internationale organisaties 'die geen begrip tonen voor de Ameri kaanse buitenlandse belangen' sterk verminderen, in weerwil van de beloften die de VS onder Carter al hebben gedaan. De VS zouden zich geheel moeten terug trekken uit de VN-organisatie Unesco op grond van de overwe ging dat zij te sterk overhelt naar de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO en maatregelen steunt die de vrije uitwisseling van in formatie in de wereld belemme- In kringen van de wereldbank, bij Westeuropese diplomatieke vertegenwoordigingen, de EG en ontwikkelingslanden heeft dit vandaag geleid tot verontwaar digde en felle reacties bij de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig. Deze bewindsman wordt be schouwd als de enige, die in het Amerikaanse kabinetsberaad (ADVERTENTIE) NINA T SPECIALE AANBIEDING Elvi japonnen van/ 239,- m. nu slechts/79,- t/m maat 48 De resterende winterkollektie: halve prijs WINKELHOF 19, LEIDERDORP. Haig zou daartoe alle reden hebben, want met dit gevechtsplan van de conservatieve vleugel in de Re publikeinse partij, dreigt Haig een van zijn belangrijkste werk tuigen op het gebied van buiten lands beleid uit handen te wor den geslagen. Mocht Stockmans plan tot rege ringsbeleid worden gemaakt dan dreigen andere landen, zoals Ja pan en Groot-Brittannië zich ook van bijvoorbeeld de wereldbank af te wenden, zo werd in diploma tieke kringen gevreesd. Boven dien zullen tal van ontwikke lingslanden dan elders om hulp gaan aankloppen. Er is boven dien geen sprake van dat de ande re deelnemers aan de financie ring van de wereldbank en zijn neven-instituten uit eigen mid delen het gat zullen kunnen dich ten dat de VS willen doen ont staan. De dreigende Amerikaanse koerswijziging zou het vooruit zicht op een topconferentie van Noord- Zuid- landen, die de Me xicaanse president Lopez Portil- lo en de Oostenrijkse kanselier Kreisky medio 1981 tot stand wil len brengen, tot een nutteloze zaak maken. Bovendien wordt gevreesd voor de verstandhou dingen binnen de NAVO, die toch al niet schitterend zijn. Im mers, zo zeggen waarnemers, het zal buitengewoon moeilijk zijn om gezamenlijke inspanningen te doen voor gemeenschappelij ke veiligheidsbelangen, wanneer de filosofiën tussen de VS en zijn Westeuropese bondgenoten over het geen in de wereld met die vrij heid moet worden gedaan, zo fun damenteel van elkaar verschil len. Behalve de Unesco, die Stock man in zijn plan getiteld 'be- snoeing van buitenlandse hulp' met name noemt, krijgt ook de internationale ontwikkelingsas sociatie, een arm van de wereld bank, die aan arme landen lenin gen tegen lage rente verstrekt, de gevolgen van een nieuw Ameri kaans beleid te voelen: van de 3,24 miljard die Carter beloofde, zouden de VS maar de helft moe ten geven. In 1981 zouden de VS hun beloften aan de Afrikaanse ontwikkelingsbank moeten her roepen, in 1982 zou een eind moe ten komen aan bijdragen voor het internationale fonds voor land bouwontwikkeling en op den duur zouden ook de inter-Ameri- kaanse ontwikkelingsbank en de Aziatische ontwikkelingsbank niets meer krijgen. Vrijwillige bijdragen aan interna tionale organisaties zouden moe ten worden teruggedraaid. Het befaamde programma 'voedsel voor vrede' zal in Stockmans vi sie sterk vermageren: geen lenin gen meer aan arme landen voor voedselaankopen in de VS. Over schotten aan voedselprodukten wil hij spuien via particuliere hulporganisaties als Care en di verse katholieke organisaties. Nederlandse diplomaten hebben gisteren, gehinderd door tijdsver schillen en tijdgebrek, gepoogd de EG-landen te bewegen tot ge zamenlijke stappen bij de Ver enigde Staten, nog voor het kabi netsberaad begint. Dc Neder landse ambassadeur in Washing ton valt daarbij een belangrijke rol toe omdat Nederland op het ogenblik het voorzitterschap van de EG-ministerraad bekleedt. Stockmans visie betekent dat het Amerikaanse buitenlandse be leid zich gaat toespitsen op mili taire bijstand aan landen als Is raël, Egypte, Thailand, El Salva dor, en dat ook voor andere ont wikkelingshulp, sterk politiek gebonden, projecten worden ge selecteerd in gebieden waar Amerika zijn veiligheid bedreigd acht, zoals het Caraibische ge bied, het Middenamerikaans ge bied, sommige landen in Zuid- Amerika, Afrika, het Midden Oosten en Zuidoost-Azië. Ook in het Amerikaanse Congres is het plan met gemengde gevoe lens ontvangen, met name onder liberale senatoren zowel uit De mocratische als Republikeinse kring. Charles Percy, de Republi keinse voorzitter van de commis sie voor internationale betrekkin gen en zijn medeleden, de Demo craat Peil en de Republikeinse McMatthias hebben hun topamb tenaren naar Haig gestuurd voor dringend overleg. Niettemin wordt de kans klein geacht dat het Congres zich tegen Stock mans politiek zal uitspreken als het officiéél kabinetsbeleid zou worden. Mocht Reagan besluiten dat Amerika zich wel zal houden aan de eerder overeengekomen bij dragen, dan is het vrijwel zeker dat het Congres die zal verminde ren, maar dat wordt in diploma tieke kringen als het geringste van twee kwaden beschouwd. Niettemin sprak men daar van 'een verschrikkelijke crisis', die de onderlinge samenhang in de vrije wereld op losse schroeven tijd na de revolutie inbegrepen de huidigen, die niet meer dan eens verklaarde dat er vastbeslo ten moet worden gestreefd naar het doel van één de wereld om vattende socialistische of com munistische staat", zo zei hij. Reagan zei niettemin bereid te zijn tot verder wapenbeheersing- overleg om te komen tot een nieuw 9ALT 2-verdrag ter ver mindering van de strategische kernwapens tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, mits dit tot een werkelijke in krimping van het arsenaal van deze wapens zou leiden. 9ALT-2 Het huidige SALT-2-verdrag, aldus Reagan, - in 1972 door president Carter en Sowjet-leider Brezjn- jev in Wenen ondertekend, doch niet geratificeerd door de Ameri kaanse senaat - maakt het beide partijen mogelijk hun strategi sche potentieel te vergroten. Dit verdrag kan geen verdrag ter ver mindering van de bewapening worden genoemd en bij toekom stige onderhandelingen daarover dient ook steeds het gedrag van de Sowjet-Unie op andere terrei nen aan de orde te worden ge steld. Terroristen Dit had Reagans minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig woensdag al onderstreept. Giste ren beschuldigde het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken vóórdat Reagan sprak de Sowjet-Unie ervan ter roristen in de halve wereld te steunen. Daaronder vallen vol gens woordvoerder William Dyess onder andere de financiële hulp aan en oefening van leden van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO en de steun aan nationale bevrijdingsbewegin gen, die zich van terroristische methoden bedienen. Ook het in schakelen van troepen van ande re landen in plaats van eigen, zo als Cubaanse, en het goedkeuren van gewapende bevrijdingskam pen in landen van de Derde We reld noemde Dyess in dit ver band. Reagan zei geen wraakoefening te overwegen tegen Iran na de vrij lating van de gegijzelden, maar hij zei ook geen mogelijkheid van verzoening te zien, zolang er in Iran geen regering is die écht functioneert en werkelijk kan spreken voor het land. De Ameri kaanse regering, zo zei hij, zal de akkoorden met Iran evenwel na komen volgens internationaal en Amerikaans recht. PROTEST - In de gevangenis van Belfast hebben 96 rooms- katholieke gevangenen hun "vuil protest" hervat en zijn volgens een woordvoerder van de IRA "hoogstwaarschijnlijk" opnieuw in hongerstaking'gegaan. De mannen waren gisteren naar an dere cellen gebracht nadat zij het meubilair hadden vernield en rui ten hadden ingeslagen. Zij verwijten het ministerie voor Noord-Ierland de beloften die de Britse regering in verband met de hongerstaking van zeven IRA- gevangeneri voor Kerstmis had gedaan, niet te zijn nagekomen. WARSCHAU (AFP) - De Poolse re gering heeft gisteravond laten weten dat zij "genoodzaakt zal zijn de maatregelen te treffen welke onmisbaar zijn voor het normaal functioneren van de be drijven", als de stakingen in het land voortduren. In haar verklaring stelt zij dat zij krachtens de grondwet ervoor moet zorgen dat "de orde en de discipline worden gehandhaafd en voor de burgers de voorwaar den voor een normaal leven wor den verzekerd". Welke maatregelen worden over wogen, werd niet meegedeeld. Deze officiële waarschuwing kwam een dag nadat de vrije vak centrale 'Solidariteit' had opge roepen tot de opschorting van al- BEIROET - Israël heeft gistermid dag, wat het noemt verschillende Palestijnse "Trainingsbases" in Libanon gebombardeerd als ver gelding voor een Palestijnse ra- ketaanval op het Israëlische grensdorpje Kyriat Shmona de nacht ervoor, waarbij zeven men sen lichtgewond raakten. Het Israëlische communiqué zei dat de Israëlische luchtmacht "directe treffers" geplaatst had op vier Palestijnse "bases" bij de Zuidlibanese dorpen Tyrus, Si- don en Nabatya. De berichten uit Libanon zelf spreken dit tegen: de Israëli vielen niet Palestijnse "trainingsbases" aan, maar bom bardeerden lukraak Palestijnse vluchtenlingenkampen in Zuid- Libanón. In totaal vielen hierbij volgens Libanese bronnen giste ren en vandaag acht doden. Voor het eerst sinds een maand was het in heel Libanon stralend weer met een heldere hemel en de Is raëlische kagers hebben geen en kele moeite gehad om wat Jeru zalem de zogenaamde "militaire doelen" noemde plat te bombar deren. De meeste slachtoffers bleken echter weer gewone bur gers te zijn. Het gedreun van de luchtbombardementen was tot in de Libanese hoofdstad Beiroet te horen. Ie stakingsacties. Voor vandaag stonden onderhandelingen op het program tussen dc autoritei ten en de onafhankelijke vakbe weging. Volgens de officiële verklaring zijn de "pogingen van de regering om de toestand te stabiliseren en het land uit de crisis te halen, tot niets teruggebracht". "Chaos en anar chie dringen het leven van de staat binnen en brengen het lot van het vaderland en zijn burgers in gevaar. De krachten die vijan dig staan tegenover het socialisti sche stelsel, worden steeds actie- Wegens de golf van voortdurende stakingen, ondanks de pogingen van de regering en indanks ie onlangs gedane oproep van het nationale coördinerende comité van 'Solidariteit' verklaart de raad van ministers dat hij krach tens zijn constitutionele taak ge houden is de orde en de discipli ne te handhaven en voor de bur gers de voorwaarden voor een normaal leven te verzekeren". De ministerraad voegt hieraan toe dat hij zijn relaties met de vakbe weging wil vestigen op de basis van "een wederzijde verantwoor delijkheid jegens het land" en dat hij vasthoudt aan de uitvoering van de in augustus* gesloten ak koorden en tot voortzetting van "het socialistische vernieuwings proces".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9