Hospiteren is verleden tijd Huize Solglytt kan toch blijven bestaan ï£)nderling schuiven met studentenkamers mag nog wel JPlan voor Pieterswijk opnieuw vastgesteld Politie in .burger bij renovatie MOSKEE IN GEVAAR Leidse stadsrubrlek ITRIJDAG 30 JANUARI 1981 Actie nu wel voltooid LEIDEN Werd een demon stratieve actie van het Chili- Front voor het ABN-bankge- bouw aan de Breestraat vori ge week donderdag nog ver stoord door de politie gister avond hadden de actievoer ders op dezelfde plek meer succes. Op spandoekenaffiches en stencils, de wapens van de ac tievoerders. kon het winkelen de publiek lezen dat de ABN nog altijd het bedenkelijke bewind van de Chileense ge neraal Pinochet steunt. In te genstelling tot vorige week heeft de politie gisteravond geen actievoerders opgepakt. Op het moment dat 'de sterke arm' bij het bankgebouw ar riveerde waren alle stencils uitgedeeld. Volgens een woordvoerder van de politie "is er wel een praatje ge maakt met de actievoerders maar we hebben verder niets ondernomen". LEIDEN/AMSTELVEEN - Huize Solglytt kan toch blijven be staan. Voor het bejaardentehuis aan het Plantsoen, dat op de no minatie stond opgeheven te wor den, is nu toch een regeling ge troffen. Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk zal volgens de verwachting de ver pleeginrichting uiterlijk 1 april erkennen als beschermde woon vorm voor ex. psychiatrische pa tiënten. Daardoor zal het meren deel van de zestig bewoners in het kader van de Algemene Bij standswet in Huize Solglytt kun nen blijven. Voor de overige be woners met een duidelijke medi sche indicatie zijn voor 1 april 1981 opvangmogelijkheden be schikbaar in erkende AWBZ-in- richtingen (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten). Eerder was noch CRM noch het ministerie van volksgezondheid bereid nog langer de portemon nee voor Solglytt open te trek ken. De nu gemaakte afspraken werden gedaan in een overleg tussen deze twee ministeries, de geneeskundige inspe:tie ie Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen en de Ziekenfonds raad. Aan het gesprek is ook door een delegatie van het Zie kenfonds Leiden en Omstreken deelgenomen. ra^ .Ë1DEN - Met ingang van 1 maart is het hospiteren vol tooid verleden tijd. Vanaf die datum kunnen bewoners zaavan studentenflats niet langer toekomstige bewoners ^laan een vaak als vernederend ervaren beoordeling on- n aderwerpen. lge|e adjunct-directeur van de Stich- i u ting Leidse Studentenhuisves ting, A.H.F.J. Hübben, heeft gis- aM teren de laatste van een serie ge- 4sprekken gevoerd met vertegen- woordigers van flats, waar die zo ogenaamde coöptatie nog gebruik lg^was. Destijds werd een commis sie ingesteld om de afschaffing (divan het gewraakte systeem te be- jgeleiden, "maar het is allemaal boven verwachting soepel verlo- Ipen", zegt Hübben. "Iedereen raj bleek het grootste begrip te heb- lu;ben voor ons standpunt. Overi- leigens blijft het wel mogelijk om onderling te schuiven. Dus dat 2. een afdeling voor e<?n leeg geko- men kamer een bekende vraagt. 5S1!Maar voorwaarde is wel dat er ,sj. uiteindelijk weer wel een ruimte lur' vrijkomt voor iemand die bij stu- j dentenhuisvesting staat inge- I schreven". taast tevredenheid over dat zo za goed verlopen proces heerst er bij studentenhuisvesting opti misme voor het herbergen van studenten in de toekomst. "Na een paar jaar van stilstand, zijn er nu goede vooruitzichten op ver- betering", aldus directeur L.J. van Rooijen. Er was lange tijd geen grond en geen geld, maar dankzij een complex van facto ren gloort er nu weer hoop. Zo kon door het verkrijgen van ex tra subsidie de restauratie van 29 panden in de binnenstad ter hand worden genomen, hetgeen gebeurt in eendrachtige samen werking met de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren. Verder werd er zoals Van Rooij en het formuleert "een door braak" richting Oegstgeest (in de nieuwbouwwijk Haaswijk) en Leiderdorp (aan de Touwbaan) gemaakt en daarbij is het politie ke klimaat voor één- en tweeper soonshuishoudens momenteel ïij ieLEIDEN De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft idi 6'steravond voor de tweede maal en het ontwerp-bestemmingsplan Pieterswijk vastgesteld. Het :nl woord is nu aan de gemeente- ell raad. anSen procedurefout lag ten grond- slag aan deze herhaling. Vorig jg] jaar september stelde de raads- el; commissie het ontwerp ook al el; vast. maar even later bleek dat j het gemeentebestuur had verge- iv' ten in de Staatscourant melding te maken van de termijn dat het an plan ter inzage lag. (Van 2 juni tot 2 juli) en fout waaraan doorgaans veel waarde wordt gehecht. Verzuim leidt meestal tot afkeuring van het bestemmingsplan door de ki Kroon. "Als het om de Hallen :J3 ging had ik wel een gokje durven In wagen", verklaarde wethouder Waal destijds, "want ik meende toch zeker te weten dat wij het gi bericht hebben opgestuurd, it- Maar nu het om de Pieterswijk gaat durf ik dat toch niet aan". 'P 13 oktober werd het plan op- ïw ter visie gelegd. Een ..Leiden - De niet iwe strategie van de Leidse politie om het lee groven van bouwprojecten, voor- f al renovatieprojecten, tegen te gaan heeft gisteravond tot een 11 eerste succes geleid. Politiemensen 'in burger' surveil- leerde gisteravond in de onmid dellijke omgeving van een reno- I vatieproject in de Kooi. Drie mannen werden op heterdaad betrapt, bij het stelen van bouw materialen. Rond kwart over ze ven werd de 24-jarige Leidenaa. G.P. van Z. op het politiebureau afgeleverd, anderhalf uur later gevolgd door de de 27-jarige M.J.H. uit Leidschendam en de i 22-jarige N. de G. uit Leiden. De politie is van plan om in de toe komst vaker een oogje in het zeil te houden bij bouwprojecten in de stad, 'in burger' uiteraard. maand later kon de balans wor den opgemaakt: zeven nieuwe bezwaarschriften. Bezwaar schriften die gisteravond vrij snel door de commissie werden behandeld. Ook slechts een handjevol mensen had spreek tijd aangevraagd om hun stand punten te verduidelijken. Geirnaert overleden LEIDEN-OEGBTGEEST - Hen- drikus Geirnaert, oud-directeur van de Muziekschool in Leiden is na een langdurige ziekte op 74- jarige leeftijd overleden. De heer Geirnaert, die gedurende een reeks van jaren in Oegstgeest woonde, heeft een belangrijke rol in het Leidse muziekleven ge speeld. Hij was 21 jaar, toen hij leraar piano en bijvakken aan de Muziekschool van de (toenmali ge) Maatschappij voor Toon kunst in Leiden werd. Hij had zijn opleiding (piano en viool) ge noten op het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Geirnaett kreeg tot taak de muziekschool te leiden, toen directeur Hans Franco Mendes in 1940 door de Duitsers werd opgepakt. Hij werd in 1948 de opvolger van de drie jaar eerder teruggekeerde Franco Mendes. Geirnaert is voorts gedurende een aantal ja ren dirigent geweest van het Col legium Musicum, van het Neder lands Hervormd Kerkkoor en van het Leids Toonkunst Orkest. Zeer verdienstelijk heeft Geir naert zich ook gemaakt op het gebied van de jeugdconcerten, die hij in Leiden en omgeving or ganiseerde. De Muziekschool is onder zijn leiding tot grote bloei gekomen. De crematie heeft in stilte plaats gehad. Veel bekeuringen Haarlemmerstraat LEIDEN - Agenten 'in burger' heb ben gisteravond tijdens de koop avond een regen van bekeurin gen veroorzaakt op de wandel promenade van de Haarlemmer straat. Maar liefst 58 fietsers en bromfietsers werden door de 'winkelende agenten' op de bon geslingerd. Adjunct-directeur Hüben (Stich ting Leidse Studentenhuisvesting): "Het is soepel verlopen". Wachtlijst Even wat cijfertjes uit het deze week bekend geworden rapport 'Stand van zaken betreffende studentenhuisvesting'. De wachtlijst van kamerzoekenden gaf aan het eind van vorig jaar wat de 'enkelingen' betreft het cijfer 1.360 te zien, terwijl er 190 paren nog in afwachting waren van woonruimte bij studenten huisvesting. Dat betekende voor de eerste categorie in vergelij king met 31 december 1979 een daling (was 1.792) en voor de tweede een stijging (was 182). Eind 1980 waren voor enkelingen 3.102 kamers .beschikbaar, ter wijl 261 stelletjes bij studenten huisvesting onderdak vonden. Dit jaar zal dat cijfer, zo luidt de verwachting, voor alleenwonen- den stijgen met 200 en voor pa ren met ongeveer 33. Medio '81 is de bouw van twintig paviljoens op universitaire grond in Oeg- steegst (ter vervanging van de barakken aan het Piet Paaltjen- spad) voltooid. Andere projecten die in behandeling zijn: een vijf de complex bij het Flanorpad en (in samenwerking met huisves ting werkende jongeren) wonin gen in Koppelstein en de Meren- wijk, in beide gevallen voor pa ren. Op wat langere termijn - en zoals bekend ook nog verre van zeker - zijn er plannen voor het huisvesten van studenten in de nog te bouwen wijken Leeuwen hoek en Stevenshof. Volgens de meest optimistische verwachtin gen komen er in de eerste vijl jaar 1.600 nieuwe eenheden be schikbaar. Of dan ook de kamernood onder studenten achter de rug zal zijn, wordt noch door Kübben noch door Van Rooijen erg waar schijnlijk geacht. Een ook moei lijk te maken prognose omdat de invloed van bijvoorbeeld de in te voeren twee-fasenstructuur vol strekt onzeker is. Enerzijds zal de doorstroming waarschijnlijk sneller verlopen, maar ander zijds zullen door het stijgen van het aantal studie-uren meer eer stejaars op korte termijn in aan merking moeten komen voor een kamer. Nu krijgt iedere student die in totaal minder dan drie uur onderweg is naar Leiden een plaatsje op de wachtlijst, maar die norm zal, zo verwacht Hüb ben omlaag moeten. Er zijn nog meer redenen waarom een op zienbarende daling van het aan tal wachtenden vooralsnog niet te verwachten is. Steeds minder particulieren nemen een student in huis, steeds meer jongeren gaan studeren en studenten die wegens de lange lijst afzien van inschrijving bij studentenhuis vesting, zullen dat dan alsnog doen. Van Rooijen:"Onze schat ting van het benodigd aantal ka mers komt dan ook nog altijd uit op 2.500". De moskee aan de Rembrandtstraat. LEIDEN Er zijn problemen gerezen bij de voorgenomen sloop van de panden aan de Rembrandtstraat. Het gaat om de panden, die ruimte moeten maken voor het Leidse daklozencentrum. Gebleken is dat bij sloop van de voormalige bedrijfsruimte ook het ernaast staande pand, de toekomstige moskee voor de moslims, mee naar beneden zal komen. De sloop van de panden, en dus ook de bouw van het daklozencentrum, moet nu worden uitgesteld tot er een afdoende oplossing is gevonden. Er is geen geld om de toekomstige moskee, die als het ware op de huurpan den leunt, eventueel opnieuw op te bouwen. De moslims moeten het geschikt maken van het pand aan de Rembrandtstraat zelf betalen. door René van der Velden Jaap Visser Discoroof Nog geen week heeft de gloed nieuwe disco-apparatuur het in Klein Matilo uitgehouden. In de nacht van dinsdag op woensdag werden twee draaitafels, een cassettedeck, een tuner en een versterker uit het clubgebouw van de Meerburg-wijk geroofd. Bo vendien verdwenen de kleu rentelevisie en 50 langspeel platen. Een nieuwe klap voor Klein Matilo deze discoroof. Net nadat men de klap van de brand op oudjaarsavond een beetje te boven begon te ko men zitten de Meerburgers weer met de handen in het haar. Beroepskrachten Wilbert Bots en Wouter Theil en meneer Veeren van de bouwcommis sie tonen met een triest ge zicht de lege discobar. "Het zaakje was splinternieuw. Door de brand en met het oog op het nieuwbouw (Matilo verhuist waarschijnlijk deze zomer naar een fraai, nieuw onderkomen van zo'n 1,2 mil joen) hadden we allemaal nieuwe spullen aangeschaft". Volgens Wilbert Bots zijn het geen 'professionals' geweest die de inbraak hebben ge pleegd. Wilbert toont een paar kapotgeruktc snoeren. "Ze hebben zichzelf niet eens de tijd gegund om de boel netjes te demonteren. Boven dien zijn ze vegeten om de ge luidsboxen mee te nemen. Daar zaten handvaten aan dus die waren gemakkelijk mee te nemen". Volgens Wil bert hebben de inbrekers ook behoorlijk in spanning geze ten. "Voor een van hen werd de spanning op zeker mo ment kennelijk te groot want op de ochtend na de inbraak vonden we hier naast de bar een grote drol op de grond. Nee, het zijn geen professio nele jongens geweest. Het werk van drugsverslaafden, als je het mij vraagt". Het is voor Klein Matilo te ho pen dat op kosten van de ver zekering weer snel een nieu we geluidsinstallatie kan worden neergezet. "Want we kunnen niet zonder", meent Matilo-disc-jockey Jan Bey werkloos achter de leeggeroofde discobar. r Veeren. Die installa tie wordt elke dag gebruikt. Niet alleen voor disco maar eigenlijk voor alles. Volks dansen, stijldansen, jazz-bal- let, noem maar op. Vanoch tend zijn de 65-plussers we zen volksdansen.- Die moes ten het nu met zo'n klein recordertje doen. Maar da's geen werken". Door de brand, ontstaan door vuurwerk, en door de in braak van dinsdagnacht is Klein Matilo behoorlijk ach ter geraakt op het activitei tenschema. Wouter Theil: "Na de brand heeft de hele zaak stilgelegen. Afgelopen zondag zijn we weer gaan draaien. Ik denk dat we door dit alles zo'n drie weken achterop zijn geraakt. Het moet natuurlijk niet te^gek lang gaan duren, anders ga je het in je bezoekersaantal merken". Het Matilo-bestuur piekert zich op het moment suf hoe men de uitgestrekte houten keet waarin men tot de zomer is gehuisvest het beste kan be veiligen. Bovendien worden plannen gesmeed om wan neer men in het nieuwe club huis zit de inbrekers buiten de deur te houden. Gedacht wordt om alle ramen in het huidige clubgebouw uit te rusten met zware lui ken en een bepaald bewa kingssysteem in te stellen. Onze suggestie: laat voortaan alle bouviers van de wijkbe woners de nachten in Matilo doorbrengen. Zeker weten dat je nooit meer last van in brekers zult hebben. Alleen zul je dan elke ochtend op drollenjacht moeten. Terroristen Hebt u de beschikking over buizen, een wekker, elektrici teitsdraad en verpakkings materiaal? Bewoont u boven dien een onopvallend appar tement en hebt u een scanner in huis? Bent u tot overmaat van ramp ook nog kalend en hebt u een toupetje? Hoedt u dan voor de Leidse po litie. Het voltallige korps heeft deze maand namelijk de cursus "geweldsinstruc- tie" gevolgd. Een deel van de cursus bestond uit een "informatieve Film van de Westduitse Bondsre publiek over werkwijze en herkenning terroristen". De film raadt de politiemensen aan geen enkel risico te ne men bij vermoedelijke con frontatie met terroristen. "Denk aan de benaderings techniek en de uitspraak: "BETER EEN KLACHT DAN LIGGEND WEGGE BRACHT". Hoe herken je die terroristen ei genlijk? Aan spul zoals elek triciteitsdraad en een wek ker, "attributen teneinde bommen te vervaardigen". Of aan "vermommingen", zo als een snor, een bril of een pruik.... "Terroristen zijn practisch altijd gewapend met zwaar kaliber vuurwa pens en zullen niet schromen deze bij aanhouding te ge bruiken met als doel te do den". Maar dat merkt de poli- tie-agent natuurlijk pas als "de mogelijke terrorist" is "herkend" aan attributen zo als de wekker en de scanner. Wat zijn dat eigenlijk voor een beestjes, die terroristen. RAF-figuren? Of dronken au tomobilisten die een voortdu rende aanslag plegen op het voetvolk? Of misschien de bankiers die met een zwaar kaliber pen werkgelegenheid in bedrijven elimineren? Hoeveel terroristen lopen er ei genlijk rond in Leiden? "La ten we hopen dat er geen een rondloopt", zegt hoofdin specteur Jan la Riviere. "Of die instructiefilm dan wel zinvol is? Ach, zo kun je je ook afvragen of de rsus lurwapeninstru *tie Lir. neeft. Maar het kan voorko men dat je modtf schieten en dan moet je voorbereid zijn". De oude Romeinen zeiden het al: Als je de 'vrede' wilt be waren, bereid je dan voor op de oorlog". De Romeinen hebben heel wat oorlogen ge voerd "om die'vrede te bewa-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3