FNV"Ontslagen Philip Morris zijn onnodig Vlees besmette koeien toch goedgekeurd Radio-actief afval naar zee 3HH3E marktberichten Overleg export EG-Japan nog lang niet rond YJtlJDAG 30 JANUARI 1981 Politie Hoensbroek: "Actie nodig"1 Inflatie De inflatie in Europa heeft in 1980 'duidelijk harder toegeslagen dan ''■in het voorgaande jaar. Dat blijkt uit cijfers die de EG-commissie gisteren in Brussel heeft bekend gemaakt. de gemiddelde stijging van de consumptieprijzen in de itoen nog negen) EG-lidstaten *was 13.8 procent. In 1979 was dat percentage 9.9 procent. Vrijaf Op sommige produktie-afdelingen geeft DAF-Trucks BV Eindho ven het personeel extra vrijaf tomdat het ziekteverzuim lager is °dan men aanvankelijk had ver wacht. Dit leidt weer tot een te "hoge produktie. Dat blijkt uit een artikel in de DAF-bode, het personeelsblad van de onderne ming. Er zijn afdelingen bij DAF waar het ziekteverzuim dit jaar 'nóg niet boven de drie procent is gekomen. Methylbromide Het verbod op het gebruik van me- .jthylbromide in de glastuinbouw ien het later hieraan gekoppelde ontheffingenbeleid zullen we gens lopend onderzoek enige tijd •worden verlengd. Minister Braks van landbouw beeft dit tijdens zijn maandelijk se ontmoeting met het land bouwschap verteld. Het voor het hele land geldende verbod is op 5 januari ingegaan. KLM De KLM heeft de eerste negen maanden van het lopende boek jaar, dat op 31 december eindig- jdq, afgesloten met een winst van •76 miljoen gulden. In dezelfde Jjeriode van het jaar daarvoor was het resultaat 80,1 miljoen. Over oktober tot en met decem ber 1980 heeft de KLM een ver ifies geleden van 3,4 miljoen, al dus heeft de KLM gisteren be kend gemaakt. Vi.sserij 1 Minister Braks heeft bij beschik king de regelingen die betrek king hebben op de maximaal in 1981 te vangen hoeveelheden ^eevis met een maand verlengd. 2öèze regelingen zullen gelden •co.lang het EG-visserijbeleid nog Tiiet tot stand is gekomen, doch uiterlijk tot 28 februari 1981. De van 1 januari 1981 af gevangen i hoeveelheden zullen in minde ring worden gebracht op de hoe veelheden voor 1981. Order Angola heeft bij DAF-Trucks in Eindhoven een order geplaatst voor 160 voertuigen. De wagens, bestemd voor het Angolese mi nisterie van binnenlandse han del, zullen worden ingezet voor distributie van voedingsmidde len in provincies en de steden Luanda en Lobito. Het gaat om honderd vrachtwagens met een gesloten laadbak en 50 trucks met aanhangwagen en tien com binaties. LEIDEN - Het was gisteren een heuglijke dag op de Leidse groen- têyèiling. De heer D. Brussee uit Leiderdorp had de primeur van de eerste spinazie. Deze groente werd j gekocht door G. Collé, commissio nair uit Leiden voor de Oegstgees-- tenaar C. Hogewoning. In zijn op dracht telde de heer Collé f 6.10 neer voor een kilo van de spinazie i van de heer Brussee. LEIDEN - Groenteveiling.Boerenkool 95-1.24, Rode kool 58, Prei 79-1,24, Spi- 1 nazie 3,55-6,10, Spruiten A 93-98, Sprui- t<» B 1,33-1,40, Spruiten D 90-1,37, Uien 45-99, Sla 65-1.04, Peterselie 44-87, Sel- I ddrij 79-1,16. wijk aan den rijn. Datum 29-1-1981. •enkooi per kg 86-98, Rode Kool 71- 95, Waspeen AI per kist 869-2060, All 1600, BI 20-22,40, Bil 320-1180, Cl 7*15.50, CII 8.70-12. Alnvoen 190.009 Breekpeen Al-per kfct. BI 5.50, Cl 1360-1390, uien per kg 45-45, Knolselderij 46-65. HOENSBROEK (ANP, GPD) - Ondanks het feit dat' laboratoriumonderzoek al had uitgewezen dat diverse uit België afkom stige koeien waren ingespoten met een ge vaarlijk hormonenpreparaat (zie ook pag. 1) heeft de Nederlandse vleeskeurings dienst toch haar goedkeuring gehecht aan verkoop van het vlees van deze dieren in Nederland. Volgens politiecommissaris M. J. Sterk van Hoensbroek is dit 'zeer triest'". In Neder land is het volgens hem mogelijk, dat de vleeskeuringsdienst vlees goedkeurt, ter wijl de algemene inspectiedienst daar be zwaar tegen maakt. "Mogelijk gebeurt dit om economische re denen maar, de volksgezondheid moet prevaleren boven de economie", zei hij. Ook dienen volgens hem op hoog niveau stappen te worden ondernomen tegen het feit dat in België koeien op grote schaal met hormoonpreparaten worden ingespo ten en dat de veterinaire diensten in Bel gië gezondheidsverklaringen afgeven bij de uitvoer van koeien naar Nederland. De ze certificaten waren ook in het geval van de Hoensbroekse koeien aanwezig. De politie kwam deze zaak op het spoor door een tipgever. Ze ging in november verle den jaar naar het betreffende slachthuis toe waar 26 Belgische koeien aanwezig waren. Van tien werden urinemonsters genomen. Verhandeld Toen ruim een maand later uit een onder zoek bleek dat er van de tien koeien drie met hormoonpreparaten waren bewerkt, bleek de hele partij al met toestemming van de vleeskeuringsdienst te zijn verhan deld. Midden januari van dit jaar ging de politie opnieuw naar het slachthuis en trof er 35 koeien aan, eveneens uit België, waarvan er elf waren geslacht. Twee van deze elf koeien bleken ingespoten te zijn. Het vlees werd met toestemming van de keu ringsdienst verkocht. De overige 24 werden in opdracht van de politie gestald om de resultaten van het onderzoek af te wachten. Vijf van deze koeien zijn toch nog geslacht, maar het vlees is door de officier van justitie in be slag genomen en is vernietigd. Negentien koeien staan nu nog op stal. In totaal is aangetoond dat twaalf koeien besmet zijn. Tegen de 54-jarige eigenaar van het Hoens- broekse slachthuis, wordt proces-verbaal opgemaakt zodra het onderzoek is afge sloten. De directie van de sigarettenfabriek Philip Morris heeft voor 275 personeelsleden van haar Eindhovense vestiging gistermorgen ontslag aangevraagd bij het gewestelijk ar beidsbureau. In totaal werken bij Philip Morris Eindhoven nu nog ruim 330 mensen in vaste dienst, waarvan er slechts 54 hebben toegezegd mee te willen verhuizen naar de nieuwe, veel grotere Philip Morris-vestiging in Bergen op Zoom. Door de Voedingsbond FNV is te gen de ontslagaanvraag protest aangetekend, mede op grond van het door de ondernemingsraad van Philip Morris uitgebrachte rapport, waarin met behulp van deskundigen wordt aangetoond dat de onderneming kampt met te weinig produktiecapaciteit. Behalve de Voedingsbond FNV hebben ook de Industriebond FNV en de Unie BLHP verklaard zich achter het streven van de on dernemingsraad van Philip Mor ris te zullen stellen om met alle mogelijke middelen te trachten 300 arbeidsplaatsen voor de regio te behouden. Van de werknemers bij Philip Mor ris-Eindhoven is 90 procent aan gesloten bij een vakbond. Naar de mening van de ondernemings raad heeft Philip Morris zich ver keken op de marktgroei van siga retten, die hoger was dan het be drijf verwachtte. Bovendien is een geplande capaciteitsuitbrei ding niet doorgegaan toen on- "Binnen tien jaar meer dan 750.000 werklozen" ROTTERDAM (GPD) - Tegen het jaar 1990 heeft Nederland zo'n 750.000 werklozen. Die voorspelling doen twee mede werkers van het Nederlands Economisch Instituut in Rot terdam. Die economen, I. Boeckhout en W. Molle. schet sen in het economenblad E9B een weinig rooskleurig beeld van de toekomstige werkgele genheid. Vrouwen en minder- opgeleiden zullen daar het eerst de dupe van worden. Slechts in een aantal sectoren, aldus de twee economen, kan nog een toename van het aantal arbeidsplaatsen verwacht wor den. langs bleek dat de c de Duitse Reemtsma-groep niet kon doorgaan. Het gevolg daar van is, aldus voorzitter Siegers van de ondernemingsraad, dat ook wanneer de uitbreiding van de vestiging in Bergen op Zoom voltooid is, wat in 1986 een pro duktie van 25 miljard sigaretten per jaar betekent, er nog een ca paciteitstekort van 11 miljard si garetten blijft bestaan. De ondernemingsraad toonde zich bij de presentatie van haar rap port gisteren erg teleurgesteld over de tegenwerking die bij de samenstelling werd ondervon den van de kant van de directie. Niet alleen werd geen medewer king verleend, maar bovendien werden, toen de studie werd aan gevangen, aan het einde van vo rig jaar twee van de vijf produk- tielijnen in Eindhoven gestopt en werd de levering van grondstof fen aan buitenlandse produktie- bedrijven gestaakt. Dit gebeurde, aldus de ondernemingsraadsle den, om te demonstreren dat er onvoldoende orders waren, ter wijl er in feite te weinig produk tiecapaciteit was en er bovendien moest worden overgewerkt. Het rapport van de ondernemings raad is behalve aan de directie van Philip Morris aangeboden aan de gemeentelijke, provincia le en rijksoverheid. De ondernemingsraad vreest dat Philip Morris uit prestige-over- wegingen haar oude plan van 1977, waarin de opheffing van de Eindhovense vestiging werd op genomen, niet wil loslaten. Bo vendien, zo werd door de mensen van de ondernemingsraad en de vakbond gesteld, heeft het Eind hovense personeel zich in het verleden uiterst militant ge toond, hetgeen een rede zou kun nen zijn voor de directie om de vestiging alsnog op te heffen. shet is in elk geval nu niet meer mogelijk, aldus districtsbestuurd er Huisman van de Industrie bond FNV, om Bergen op Zoom en Eindhoven tegen elkaar uit te spelen, omdat de beide vestigin gen volledig kunnen worden be nut. Volgens de heer Hart van het bu reau Hartog in Rotterdam, dat de voorlichting voor Philip Morris verzorgt, zijn de gegevens in het rapport niet juist. Er zijn, aldus de heer Hart, op diver se plaatsen in Europa vestigingen van Philip Morris in aanbouw of uitbreiding, en wanneer die vol tooid zijn, zal de capaciteit vol doende zijn voor de sigaretten- markt. EMMELOORDIDRONTENI (ANP) - Dit is de experimentele. 34 meter hoge windmolen, waarmee sinds enige tijd in Emmeloord elektriciteit wordt opgewekt. De stalen toren met generator kan 55 Kilowatt energie leveren, en is een Deens produkt. Er is een kans dat naast deze toren in Emmeloord ook een dergelijke toren in Dronten gaat verrijzen. De electriciteitsmaatschappij PGEM is daar over onderhandelingen begonnen met het gemeentebestuur van Dronten. Gekozen is voor de Flevopolder omdat daar op voldoende wind gerekend kan worden. Het gemeentebestuur van Dronten zelf wil laten onderzoeken of een nog te bouwen motel via een windmolen van energie kan worden ARNHEM (ANP) - De jaarlijkse storting in de oceaan van radio actief afval uit ons land wordt mogelijk uitgesteld van eind mei tot september. De KEMA in Arn hem heeft daar althans bij het Energiecentrum Nederland in Petten op aangedrongen om er zeker van te zijn, dat het binnen kort op te graven radio-actief af val op het KEMA-terrein nog mee kan. Minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne neemt naar verwachting van de KEMA volgende week een beslissing over deze zaak. De reden van het verzoek om uitstel van dejaarlijk- se dumping in de oceaan is, dat milieugroepen de minister heb ben meegedeeld vanaf volgend jaar de afvalstorting in zee te wil len voorkomen. De KEMA ziet nu aankomen dat zij met radio-actief afval blijft "zit ten". Het opgraven van het afval op haar terrein -- kosten 5 miljoen gulden - neemt tenminste drie maanden in beslag. De KEMA vreest in mei van dit jaar dat kar wei niet te hebben geklaard, zo dat een deel van het afval pas vol gend jaar in zee kan worden ge stort. Inmiddels zijn er ook details be kend geworden van de wijze waarop het radio-actieve KEMA afval zal worden opgegraven en verpakt. Het afval wordt afge voerd in naar schatting 25.000 kleine kunststof zakken, die in stalen vaten worden verpakt. Over die vaten wordt beton ge stort. Het afval (begraven in de jaren 1956-1972 en afkomstig van een kleine experimentele proefreac tor) ligt in 22 kuilen op een terrein van 200 vierkante meter. Dit ter rein zal, nadat de bomen zijn ge kapt, worden overdekt met een stalen bouwsel op een rails. De niet-besmette grond wordt ge scheiden van wel radio-actief geachte bodem. De besmette grond en het feitelijke afval ko men in een soort silo terecht. Het karwei -- geheel door de KEMA betaald - wordt uitgevoerd door twintig mensen, van wie een deel niet bij dc KEMA werkt. Deze mensen wisselen elkaar in drie ploegen af en zullen zijn voorzien van speciale kleding en maskers. In dc omliggende wijken wordt de lucht constant gecontroleerd op de mogelijke aanwezigheid van vrijgekomen radio-actieve deeltjes. TOKIO (ANP) - De eerste ronde van oriënterende besprekingen tussen Eg EG en Japan over be perking van de Japanse uitvoer heeft nog geen tastbaar resultaat opgeleverd. Na twee dagen van overleg verklaarde Sir Roy Den man, directeur-generaal voor ex terne betrekkingen en delegatie leider van de EG in Tokio, dat er "tussen de Europese verwachtin gen en de Japanse toezeggingen nog een diepe kloof gaapt". Vooral ten aanzien van de export van auto's en kleurentelevisietoe stellen wil Japan geen toezeggin gen doen. De plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Kiojaki Kikoetsji, heeft alleen herhaald dat de Japanse produ centen om matiging zal worden gevraagd in hun exportbeleid. Sir Roy maakte Kikoetsji duidelijk dat eventuele exportbeperkin gen voor de hele EEG moeten gel den en niet voor de landen afzon derlijk. Hij herinnerde de Japan ner aan de EG-verklaring van no vember vorig jaar, waarin na drukkelijk om matiging bij de ex port "met snelle en merkbare" re sultaten werd gevraagd. Hij waar schuwde voor een escalatie van de handelsproblemen, waarin po litieke kwesties de wederzijdse betrekkingen zouden kunnen schaden. Het ziet er naar uit dat de produk- tieplanncn van de Japanse auto industrie en de koersstijging van de yen ten opzichte van de dollar en de mark een verflauwing van de auto-export inhouden. Zo re deneren althans deskundigen. De autoproduktie zal dit jaar slechts 2,3 procent groter zijn dan vorig jaar. Toen was er sprake van een toeneming met dertig pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. Het aantal auto's voor de export bedraagt dit jaar waar schijnlijk zes miljoen tegen 5,9 miljoen vorig jaar. De Japanse deelnemers aan het overleg stipten de moeilijke posi tie van Japan aan. De Verenigde Staten hebben namelijk al laten weten dat als Japan zijn export naar de EG uit eigen beweging beperkt, zij maatregelen zullen nemen om een eventuele extra stroom auto's tegen te houden. Het Japanse autoconcern Nissan (Datsun) is van plan een autofa- briek te bouwen in Groot-Brit- tannië en mag daarbij rekenen op alle medewerking van de Britse regering ondanks de moeilijkhe den van British Leyland, en ande re autofabrieken in Engeland, zo blijkt uit mededelingen van de Britse minister van industrie. Norman Tebbit, in het Lagerhuis. De minister zei dat de regering Nis san toestemming heeft gegeven voor de instelling van een onder zoek naar de uitvoerbaarheid van het plan om ergens in Groot-Brit- tannie een fabriek te bouwen die 200.000 middelgrote auto's per jaar kan maken. De produktie zou in 1984 kunnen beginnen. "De regering juicht de plannen van Nissan toe en is in principe bereid de bouw goed te keuren en alle medewerking te verlenen", aldus Tebbit. AMSTERDAM (ANP) - Een ad vertentie van het bedrijf Colt In ternational in Cuyk voor installa ties voor het terugwinnen van af valwarmte is in strijd met de code voor het reclamewezen, omdat de tekst ten onrechte suggereert, dat door deze installaties drie kracht centrales minder in ons land no dig zijn. De Reclame Code Com missie heeft dit bepaald, naar aanleiding van een van de klach ten, die tegen de advertentie was ingediend door de Stichting Energie Informatie. De adverten tie van Colt verscheen daags na de demonstratie bij de kerncen trale in Dodewaard in een aantal kranten. ^RIJDAG 30 JANUARI 1981 actieve Aandelen binnenlandse aandelen 82,30 69.50 Mijnb W N^ton NEUT N«L Spri 134.00 34.00b 33,50 1220,00 26.50 5370.00 590.00 400.00 18.20e 93.00 122.00b 124.00 59.70 130.00 Tokyo PH IS» 160.30 159,00 Tokyo PH 219.80 222.00 Uol-lnvest 109.00 109.00 Viking 157.50 155,00 Wereldhaven 114.20 114.20 Coocenlra 179.00 179.00 L'nlfonds 314.00 314.00 2U0 16,10 27,50 Chemira Col. Cru Drryfus 6.00 Manhatta Musachu 10.70 114.00 45.50 1160.00 4350.00a 27.30 18.80 goud en zilvek t 36.300 - 37.000 beleggings instituten buitenlands geld Nfdlloyd Groep I*M:B (div. 1981) 215.00 290,00 155.00 212.50 97.10 97.20 125.50 150.30 151.00 150,00 150.50 140,40 108.00 107,50 160,00 162.00 463 00 464.00 24300 245.50 Belgische in Duitse mark Ital hrcllO.O AMSTERDAM (ANP) - Op een kalm Damrak is vandaag o m. onder invloed van een hoger Wall Street de koers van Konink lijke Olie aangetrokken. Rond het middaguur was de winst 1,30 op 209. 70. Ook voor Unile ver was toen een zelfde winst weggelegd op 130, 60. Hoogovens kon dertig cent aan de koers toevoegen op 14,50, maar KLM verloor een gulden op 62.80. Ook Akzo en Philips no teerden wat lager. Bij de banken ging AMRO bank bijna een gul den terug naar 54,90, maar ABN en NMB bewogen zich op een wat hoger niveau De hypotheekbanken en de verze keringswaarden waren over het algemeen wat beter gestemd, ter wijl dc uitgeverijen licht ver deeld waren. HBG voegde ruim een gulden aan de koers toe op 67,80 en ook dc collega-bouwers konden zich ruimschoots hand haven. De staatsfondsenmarkt was weer prijshoudend gestemd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23