Notaris drie miljoen lichter Spreekuur Winkel eens per maand Kans op steun voor Asselbergs Zwendelaar misbruikt geldzorgen van Amsterdamse Youth for Christ uit federatie jeugdwerk Peru wijst tussenkomst OAS van de hand Gemeenteraad Noordwij kerhout ontevreden over besluit Zes jaar geëist tegen Hazerswoudenaar Meer controle op invoer Japanse auto's VRIJDAG 30 JANUARI 1981 VARIA PAGINA 19 AMSTERDAM (GPD) - Onder het mom van provisie voor een lening heeft een veertigjarige zwendelaar Amster damse notaris mevrouw J. Slis-Stroom drie miljoen gul den lichter gemaakt. De oplichter bood de in financiële moeilijkheden verkerende notaris twaalf miljoen dollar te leen aan. Voor de provisie zou hij dan eerst een aantal bankchèques nodig hebben. De notaris hapte toe en even later vertrok de man met de verzilverde cheques zonder ooit nog iets van zich te laten horen. Het duurde echter tot de volgende dag voor de notaris aangifte deed bij de hoofdstedelijke politie. Daar deelde men mee dat de zwendelaar „al langer in het vak zit". Hij doet zich meestal voor als directielid of industrieel met mooie, gefingeerde visitekaartje- Schrift en Getuigenis gaat door HUIZEN - Het bestuur en de ad viesraad van de vereniging van gereformeerde verontrusten "Schrift en Getuigenis" is niet van plan de verdere spreiding van het extra nummer van "Waar heid en Eenheid" waarin het hele rapport van de gereformeerde sy node over het bij belgezag is opge nomen te stoppen. De informatiedienst van de Gere formeerde Kerken had hierom gevraagd omdat dit rapport - dat de gereformeerde synode heeft aangenomen - op het ogenblik voor gebruik op grote schaal wordt bewerkt en pas volgende maand aan de plaatselijke kerken wordt toegezonden. "Waarheid en Eenheid" publiceerde het al volledig en liet dat vergezeld gaan van een reeks vernietigende commentaren. De informatiedienst van de Gere formeerde Kerken betichtte "Schrift en Getuigenis" van in breuk op het auteursrecht, dat in^ dit geval bij de synode berust. "Met uw handelwijze hebt u het beleid van de kerken gehinderd en nog niet te overziene schade aangericht", schreef de dienst in zijn brief. -Het bestuur van "Schrift en Getui genis" wijst de "sommatie" radi caal af. "Wij moesten juist som meren, dat rapport omgaand te rug te nemen. Het is een aanran ding van de Heilige Schrift. U hebt het beleid van God nog niet te overziene schade hiermee toe gebracht. Uw stuk verwoest de kerken en ondermijnt het ver trouwen van de kinderen van Christus in Zijn onfeilbaar Woord". De notaris is de afgelopen jaren va ker in het nieuws geweest door handel in onroerend goed. Ze trok zich bijtijds terug uit een vei ling van valse schilderijen in de roemruchte villa Betty in Am sterdam. Daartoe gedwongen door het gerechtshof zou de nota ris aanstaande maandag inzage in haar boekhouding moeten geve- Haar compagnon, mr. J. V. Broos, wenst niets over financiële moei lijkheden te vertellen. „Ik heb geen commentaar". Ook wil hij niet zeggen waar mevrouw Slis- Stroom momenteel verblijft. Na de affaire schijnt ze namelijk in paniek te zijn vertrokken. Na in de notariswereld weinig ge bruikelijke leningen aan onroe- rend-goedhandelaren die bij een accountantsonderzoek bleken, werd de notaris in 1979 door de Raad van Toezicht voorgedragen voor ontzetting uit haar ambt. De uiteindelijke beslissing daarover werd echter aangehouden tot vol gende week maandag. Twee le den van dit toezichtendhoudend college stapten daarop uit het col lege. Het kantoor van de notaris zou „besmet" zijn. Mevrouw Slis- Stroom zegde zelf haar lidmaat schap van de Broederschap van Notarissen in Amsterdam op. VOETBAL - Na Clive Allen en Pe ter Nicholas heeft nu ook Gerry Francis zich bij Chystal Palace op de transferlijst laten zetten. De Londense ploeg verkeert in ern stig degradatiegevaar en ontsloeg vorige week trainer Malcolm Alli- DEN HAAG - De raad van de Nederlandse Federatie van Jeugd- en Jongerenwerk wil Youth for Christ het lidmaat schap van de federatie ontne men. De gezamenlijke pro vinciale servicebureaus dien den daartoe een voorstel in, gezien de houding van Youth for Christ tegenover homofie len. De bureaus zijn van oor deel. dat YPC deze mensen discrimineert. Iemand uit de leiding van YfC heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat het lidmaat schap niet alleen is ingetrok ken omdat er op bepaalde punten verschil van mening bestaat maar ook omdat YfC een evangelisatie-doelstelling heeft, die niet in het kader van de federatie zou passen. YfC ontkent dat laatste en is dan ook van plan een beroep op de ledenvergadering te doen. Het bestuur van de Nederland se vereniging tot integratie van de homosexualiteit COC is blij met het besluit van de federatieraad. MUNCHEN - Een truck ramde gisteren een voetgangersbrug in München. De brug stortte i inzittenden van de vrachtwagen raakten ernstig gewond. Op het moment van het ongeluk liepen er geen voetgangers op de brug. LIMA (AFP/Reuter) Peru 'heeft gisteren de interventie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in zijn conflict met Equador afgewezen, zo heeft de PeAiaanse minister van buiten landse zaken, Javier Arias Stella, bekendgemaakt. Hij zei dat Peru de vier landen die de nakoming van het uit 1942 da terende verdrag van Rio de Ja neiro moeten garanderen, heeft gevraagd zijn beschuldiging over een invasie van Equador te on derzoeken. Equador heeft inmiddels censuur ingesteld op berichten over zijn grensconflict met Peru. Buiten landse correspondenten in Quito kregen schriftelijke richtlijnen over deze kwestie. DEN HAAG (GPD) - Er lijkt een kans te zijn dat de ij zergieterij van Asselbergs in Bergen op Zoom uit Ontslag douaniers ROTTERDAM (ANP) - Het minis terie van financiën heeft zeven douane-ambtenaren ontslagen die vorig jaar in Rotterdam wer den aangehouden op verdenking van verduistering en diefstal van belastingvrije goederen. Het mi nisterie overweegt ook discipli naire maatregelen tegen tien douaniers, die moeten terecht staan op grond van dezelfde be schuldiging. Uit het vrije entrepot in de haven van Rotterdam werden met me dewerking van douanebeambten goederen gestolen en vervolgens aan de man gebracht. haar acute financiële pro blemen wordt geholpen. Op het ministerie van eco nomische zaken groeit de bereidheid om het bedrijf niet ten onder te laten gaan. De Tweede Kamer op haar beurt wil op korte termijn - liefst vol gende week - met minister van Aardenne van economische za ken overleggen over de moeilijk heden van het Bergse bedrijf. Donderdag pleitte een uitgebrei de delegatie uit Brabant voor de voorlopige redding van het be drijf. De verschillende woordvoerders in de Kamer willen overigens nu nog geen definitieve uitspraken over het bedrijf doen. Zij willen het mondeling overleg van vol gende week en een aan Van Aar denne gevraagde notitie afwach ten. De bereidheid lijkt overigens te bestaan het bedrijf een kans te geven, gezien het relatief geringe bedrag dat nu nodig is. Een topman van Asselbergs, Viers- sen, maakte duidelijk dat het dit jaar, beter gezegd nog de eerste drie, vier maanden van dit jaar, erop of eronder is voor Assel bergs. "Die periode van '81 moe ten we zien door te komen. Ik hoop dat dan de recessie voorbij is" zegt hij, doelend op de con juncturele tegenvallers die Assel bergs vanaf oktober van 't vorig jaar te verwerken kreeg. Tot dat moment draaide het bedrijf erg goed. Toen echter duidelijk werd dat ook Asselbergs een klap zou gaan krijgen, werd de omzetverwach- ting voor '81 van 52 naar 45 mil joen teruggedraaid, en na dat mo ment liet de bank weten dat zy haar kredietlimiet van 10 naar 8 miljoen zou verlagen. Volgens Vierssen is de bijgestelde omzetverwachting reeël, vooral gezien het feit dat het bedrijf over veel vaste orders beschikt - het levert bijvoorbeeld afsluitklep pen aan waterleidingmaatschap pijen - die het bedrijf een basis geven. Resteert een gat van tien miljoen, maar Asselbergs hoopt dat te kunnen vullen met orders van de Hoogovens - die eigenlijk al bin nen hadden moeten zijn maar die vroeger of later geplaatst moeten worden gezien de behoeften van Hoogovens - orders uit het bui tenland en wellicht een opdracht van Rijkswaterstaat voor de leve ring van staal voor de Ooster- scheldewerken. Een besluit daar over wordt over een maand of vier genomen. Wat weet de minister van onderwijs? DEN HAAG (ANP) - Wat weet minister De Geus (defensie) eigenlijk van het mavo om het een rotopleiding te noe men?, heeft de onderwijsspe- cialist van de PvdA, Van Ke- menade. in de Tweede Ka mer schriftelijk gevraagd. De minister van defensie ge bruikte de term rotopleiding voor het mavo tijdens een spreekbeurt deze wek in Vlaardingen. Van Kemenade wil weten of de bewindsman vindt dat het de t^ak is van het onderwijs om leerlingen voor te bereiden voor de krijgsmacht, zodat ze daar onmiddellijk ingezet kunnen worden. Is minister Pais van onderwijs en wetenschappen het met de kwalificatie rotopleiding eens?, wil de socialist weten. NOORDWIJKERHOUT - Burgemeester F. Winkel heeft de Noordwijkerhoutse gemeenteraad aangeboden één keer in de maand zowel in De Zilk als in Noordwijker- hout een spreekuur te houden. Verder wil hij het afspra kensysteem, zoals hij dat al enige tijd hanteert, handha ven. Dat is de geringe hoeveelheid wa ter die Winkel bij de wijn wil doen; terwille van de lieve vrede. Want Winkel staat er eigenlijk niet achter, zo vertelde hij tijdens de pauze van de gisteravond ge houden raadsvergadering. Maar het gaat om een gering aahtal uren. "Dit kost me maar 24 uur per jaar", rekende Winkel snel Toch is Winkel min of meer over stag gegaan voor de eisen van de gemeenteraad. In december vo rig jaar beloofde hij de beide wet houders vast te houden aan zijn standpunt geen spreekuur in te voeren. Ook tijdens een bijeen komst van de burgemeesters kring Bollenstreek verklaarde hij er niet over te denken de spreekuren in de beide woonker- "Elitair" "Ik vind het eigenlijk elitair dat ge wone burgers op het spreekuur moeten komen bij de burge meester. Bovendien moet een burgemeester in deze moderne tijd anders functioneren dan in de jaren '50 en '60. We leven in 1981, dames en heren, en er is veel veranderd. Dat geldt ook voor de Bollenstreek", zo verde digde Winkel nogmaals zijn af sprakensysteem. Hij heeft de in druk dat de gemeenteraad van hem een kopie van oud-burge meester Bosma wil maken. Winkel heeft zo'n zes weken de tijd genomen om te besluiten de ge meenteraad aan te bieden één maal per maand spreekuur te houden. Van een besluit is overi gens nog geen sprake. Een aantal fracties gaf een waarschijnlijk voorlopige reactie, andere partij en reageerden niet op het voor stel van de burgemeester. Het is te verwachten dat de partijen nog een definitief standpunt zul len in nemen. Twee CDA-ers konden zich wel vinden in het voorstel van Winkel. Mogelijk actie Over de veranderde, moderne tijd zei VVD-er Knapp: "Ik wist niet dat u een modernist was. Dat was me tot nu toe ontgaan. Ik concludeer dat u eigenlijk op uw standpunt blijft staan en niet van plan bent wekelijks een spreek- Burgemeester F. Winkel temidden van zijn wethouder Van der Klaauw (links naast hem) en Heemskerk (uiterst rechts). Volgens Winkel zijn de Noordwijkerhouters tevreden met het afsprakensysteem. "Ik oogst veel lof. Soms krijg ik tastbare bewijzen van dank als bijvoorbeeld bloemen". uur in te voeren. U legt het ver zoek van de meerderheid van de raad naast u neer. Wij zullen ons daarover beraden en mogelijk actie ondernemen om alsnog het wekelijks spreekuur te krijgen". 'Als dat modernisme is", zo rea geerde PvdA-er Van Konings veld, "dan zit ik liever in een oer conservatieve partij als de PvdA". Ook hij js het niet eens met het "compromis" van de burgemeester. CDA-er Nic. Sluis was tevreden met het voorstel van de burge meester. Dat was hij trouwens ook al toen de burgemeester he lemaal geen spreekuur hield. "Het gaat er niet om wat de ge meenteraad van uw werk vindt, maar wat de burgers ervan vin den. Uit de spaarzame reacties uit de burgerij heb ik begrepen dat het afsprakensysteem goed werkt. Een van de reacties die ik hoorde, luidde: ik heb het mira kels naar m'n zin gehad bij die vent", aldus Sluis. Nieuwe pastor T asjesdief HAZERSWOUDE RIJNDIJK - Pastor Dominicus Wolf zal met ingang van 1 februari in Hazers- woude officieel de taken van zijn voorganger in de parochie H.Mi- chaël en H.Bernard us overne- Na zeventien jaar in Geleen als pas tor werkzaam te zijn geweest vond de 58-jarige pater de tijd ge komen om van werkomgeving te veranderen en besloot hij de va cature in Hazerswoude/Koude- kerk op te vullen. Momenteel wordt de pastor door huisgenoten uit het klooster aan de Rijndijk, waar hij zijn intrek zal nemen, en andere Hazers- woudse pastorale werkers inge werkt DEN HAAG - De procureur generaal van het Haagse ge rechtshof heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist te gen de 20-jarige L. van G. uit Hazerswoude wegens het doodsteken van de toen 21-ja- rige Pieter van den Berg uit dezelfde plaats. De Haagse rechtbank had Van G. eerder tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie, die toen zes jaar had geeist ging tegen dit vonnis in hoger beroep. Op zestien augustus vorig jaar ontstond voor jongerensoos "de Ridderhof" in Koude kerk onenigheid tussen Van G. en andere bezoekers van de sociëteit. Van G. was uit de soos verwijderd. Hij ging naar zijn auto en haalde daar een ijzeren staaf en een mes uit. Hij ging daarop terug naar "de Ridderhof", waar zijn broer inmiddels zou zijn mishan deld. Van G. werd echter op nieuw weggewerkt en terug bij zijn auto onstond er een vechtpartij. Verdachte is daarbij met zijn mes in het wilde weg gaan steken en trof daarbij zijn plaatsgenoot Pie ter van den Berg dodelijk. De procureur generaal achtte gisteren opzet bewezen, want Van G. had volop de gelegen heid de plaats van het onheil te verlaten Hij deed dit ech ter niet met alle gevolgen vandien. De verdediger van Van G. be streed echter de stelling van de procureur-generaal dat er sprake zou zijn geweest van opzet. Hij hield het meer op noodweer en zei dat verdach te zo moest handelen omdat hij onder andere door zijn verschijning agressie opriep bij zijn dorpsgenoten. Uit spraak op 12 februari. HILLEGOM - Een bejaarde in woonster van Hillegom is gister avond op brutale wijze van haar handtasje beroofd. Al lopende in de Irenelaan in Hillegom werd haar tas, met daarin een geldbe drag van ongeveer 125 gulden, door een nog onbekende jonge man uit haar handen gegrist. De dader rende daarop het park naast de Irenelaan in. De politie heeft nog geen aanhou dingen verricht. DEN HAAG - De invoer in Neder land van Japanse auto's wordt nauwkeuriger geregistreerd. In voervergunningen worden nog slechts voor termijnen van drie in plaats van voor zes maanden ver leend. Van de importeurs worden voortaan veel gedetailleerder ge gevens gevraagd over wat zij in de volgende periode van plan zijn De strakkere regels golden overi gens al voor de meeste importen, ook uit andere landen dan Japan. Japanse auto's namen een enigs zins aparte plaats in. In de jaren zestig werden er vrij ruim gestel de invoerregels voor gemaakt en die zyn steeds zo gebleven. Onder druk van de omstandighe den - aan de import van goedkope Japanse auto's wordt voor een deel de malaise in de autobran che toegeschreven - worden de touwtjes nu strakker getrokken. De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer van het ministerie van economische zaken wil sneller en vollediger inzicht krijgen in wpt er uit Japan aan auto's ons land binnen komt. Het departement bestrijdt overigens de suggestie dat het zou gaan om een voorbe reiding op import beperkende maatregelen. Insluiping sportboetiek opgehelderd WADDINXVEEN - Twee Amster dammers (21 en 17 jaar oud) zijn in de loop van deze week opge pakt op verdenking van de dief stal van sportartikelen uit een sportboetiek in Waddinxveen. Zij hebben bekend de insluiping met een valse sleutel te hebben gepleegd en de goederen aan een heler in Amsterdam te hebben verkocht. - Bij een snelheidscontrole heeft de Waddinxveense rijkspolitie zes tien bestuurders bekeurd Zij re den sneller dan vijftig kilometer per uur binnen de bebouwde kom op de Van Beethovenlaan en de Zuidkade in Waddinxveen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19