Groothandel ziet de verkoop van Iglo- diepvries somber in 'CDJA lastige kriebel op huid van O VRIJDAG 30 JANUARI 1981 VARIA PAGINA 17 LEIDEN De zaak leek aanvankelijk met de bekende sisser af te lopen. ('Nasi-onge luk snel vergeten', een kop in de krant van vorige week). Maar de weggeëbde be richten over het dodelijke ongeluk als ge volg van het nuttigen van Iglo-diepvries- nasi kwamen deze week weer in alle he vigheid boven. ('Weer gif in diepvriespro- dukt'). Voor de tweede maal in korte tijd raakte het bedrijf Iglo, onderdeel van moeder Unilever, in opspraak. De feiten zijn bekend: vorige maand stierven twee vrou wen uit het Limburgse Ven- ray na het eten van vergiftig de diepvries-nasi. De pakken waarvan zij hadden gegeten bleken bewerkt met het zwaar giftige nitriet. Het gif bleek via een lekkend koelsysteem waarmee 29 winkels in Lim burg werden bevoorraad in de pakjes te zijn gekomen. De bestelauto bleek op de dag van aflevering een lekkage te hebben gehad in een nieuw type koelsysteem. Weliswaar stond dat systeem niet in di rect contact met de getrans porteerde levensmiddelen. Echter de lekkende vloeistof kon er kennelijk wel opdrup- pelen. De berichtgeving over de ni- triet-zaak was hevig, maar kort. De consument bleek de zaak een paar weken later zo goed als vergeten. Dat bleek tenminste uit de verkoopont wikkeling bij kruideniers- centrales en winkelbedrij- Tot het deze week weer raak was. Wéér iemand in Lim burg die ziek werd na het eten van een diepvriesartikel, ditmaal groente die in de soep was gebruikt. Weer bleek nitriet de boosdoener voor de, overigens niet dode lijke, ziekte. De verkoop van diepvriespro- dukten (uitgezonderd ijs) is in het zuiden des lands in middels gestaakt. In de rest van het land gaat de verkoop gewoon door. Maar laat de consument zijn wantrouwen nu weer zo snel varen? Somberder Is de groothandel de eerste die de klappen opvangt en wordt het een kwestie van tijd voor dat de supermarkt met Iglo- diepvriesprodukten blijft zit ten? Het antwoord op die vraag is al net zo onzeker als dat op de vraag of het zo ge vestigde Iglo gedoemd is te verdwijnen. Want ook de naam is besmet. Feit is dat de groothandel het somberder inziet met Iglo dan de gemiddelde super markt. Het Zoeterwoudse groothan delscentrum De Lijnbaan kan wel degelijk merken dat zijn klanten een afwachtende houding /innemen. Al na de eerste berichten in december over de vergiftigde pakken nasi stagneerde de verkoop van alle Iglo-produkten bij het centrum. De inzinking was van korte duur; preciese cijfers zijn dan ook niet voor handen. De Lijnbaan wordt nu met de tweede inzinking geconfronteerd. Woordvoer der Van Leeuwen: "En ik durf zo één twee drie niet te zeggen hoe het verder zal gaan. Ik ben toch bang dat die afgenomen vraag zich niet zo snel herstelt als de eerste keer het geval was. Weet u, de vraag naar diep- vriesprodukten is in z'n tota liteit uit balans. Is helemaaal afgenomen. Echt, de voor zichtigheid ten opzichte van diepvries is duidelijk merk baar bij ons." Verbaasd' Verwonderd zegt Van Leeu wen vandaag toch nog klan ten te hebben gezien die Iglo- diepvriesmaaltijden kwamen halen. Hij is er oprecht ver baasd over. "Ik denk dat ik er zelf wat anders, wat voorzich tiger, tegenover zou staan." Hij gelooft niet dat de gehele diepvries-branche de conse quenties van de ongelukken in Limburg zal moeten trek ken. Iglo zal dat echter wel moeten doen. Ik heb nog niks van ze gehoord en we zullen het even afkijken." Bedacht zaam: "Anders moeten we maar op een- ander merk overgaan. We verkopen nu uitsluitend Iglo, tenminste, wat de groentes, maaltijden en het ijs betreft is Iglo het enige merk dat we hebben. Maar er zijn natuurlijk ande re merken die je ervoor in de plaats kunt nemen. Ik moet het nog even afwachten...." Ook collega groothandel De Sleutelstad weet dat er alter natieven zijn voor het in op spraak geraakte Iglo. "Maar die andere merken hebben niet zo'n kwaliteitsprodukt als Iglo. Ik zit ermee" zegt de heer Van Hattum. "Niet dat we de spullen terug zouden moeten geven, want wat dat betreft is er hier niets aan de hand. Maar het werkt dóór, die berichtgeving. De vraag is echt gedaald. Hoeveel pro cent? Geen idee nog. Onrust barend? Nou, nu nog niet, maar als de daling in dit tem po doorgaat is het dat wél." Ook De Sleutelstad werkt en kel en alleen met Iglo-diep- vriesprodukten. "Ik zal het nog maar even aankijken, maar als het zo doorgaat moe ten we op een ander merk overschakelen. Ik bedoel: het heeft toch geen zin om een merk te blijven voeren dat je niet verkoopt? Het is afwach ten wie er wint: de kwaliteit of de berichten.'* Geen grapje Een heel ander verhaal vertelt de woordvoerder van Valk Co, een Voorschotense groot handel. Hij zegt uitvoerig met Iglo-mensen te hebben ge sproken "meer op de infor matieve toer, wel te verstaan. Iglo-diepvriesprodukten: volop hun weg naar fe consument? En niet in de trant van: wat hebben jullie nou uitge haald? De hele kwestie is'al vervelend genoeg voor die mensen" zo verdedigt hij Iglo. "Ze doen daar óók hun best en dan krijgen ze verve lende opmerkingen naar hun hoofd. Zo van: het laatste avondmaal.... Over die din gen moetje geen grapjes ma ken." Als bijna logisch gevolg van zijn pleidooi zegt de woord voerder dat van een terug loop in de verkoop van Iglo- produkten geen sprake is. "Zo lang er nog zat klanten komen loopt het niet terug" zegt hij wat ontwijkend. En: "Wij verkopen ook geen nasi verkrijgbaar, maar vinden ze en ook geen ingevroren soep groente, alleen ijs en groente. En in die produkten zie ik geen teruggang." "Deze zaak loopt met een sisser af' beweert de bedrijfsleider van supermarkt Codi aan het Levendaal in Leiden. Van Iglo, noch van de Keurings dienst of de klanten heeft hij iets gehoord. De Iglo-produk ten blijven daarom in de diepvrieskasten liggen. De omzetverdeling (50% Iglo, 50% overige merken) is tot dusver gebleven zoals 'ie Tafeltje Dekje Ook Tafeltje Dekje, een organi satie die Leidse bejaarden kant-en klaar maaltijden ver strekt, is van Iglo afhanke lijk. Éénmaal per week zijn het Iglo-maaltijden die (opge warmd) worden rondge bracht. Mevrouw Teske van Tafeltje Dekje heeft daar zelf nog niet verder over nage dacht. "En gelukkig is er door de bejaarden heel wei nig op gereageerd. Wel de eerste keer, met die berichten over vergiftigde nasi. Toen hebben er twee bejaarden be dankt. Maar het is nu een en keling die er iets over zegt." De enkele consument in de Randstad die al gekochte Iglo-produkten terugbrengt naar de leverancier wordt zonder commentaar zijn geld terugbetaald. Eén 'geval' daarvan kent de Oegstgeester Profimarkt. "Maar er is geen sprake van een hausse. Min der Iglo is er niet om ver kocht". Albert Heijn in Oegstgeest heeft ook slechts één keer geld terug moeten geven. Net als vele andere su permarkten vult Albert Heijn de diepvrieskisten met veel eigen merken. "En daar is niks mee aan de hand". Be drijven als Hoogvliet (Cash en Carry) en de Edah verko pen zelfs helemaal geen Iglo. Geen vuiltje Directeur Van der Broek van Digros is ook niet van Iglo af hankelijk. Hij zegt dat er bij Digros geen vuiltje aan de lucht is, ook al omdat de diepvries vanuit het eigen distributiecentrum en met ei gen wagens wordt vervoerd. Van der Broek constateert geen teruggang, maar juist een toename in de verkoop van diepvriesprodukten. "Je zou toch denken dat de men sen afwachtend worden, maar nee." Overigens denkt Van der Broek dat het de mo menteel hoge prijzen van ver se- en blikgroenten zijn die de consument ertoe doet be sluiten voor diepvries te kie- De bedrijfsleider van Simon de Wit in de Kooi (Leiden) ziet de omzet wat teruglopen. Niet van Iglo-produkten, want die voert Simon niet, maar van de overige merken. "De mensen zijn blijkbaar huiverig geworden. Dat merk je ook aan hun reacties". Hoogvliet tenslotte vaart wel bij de besmette naam van Iglo. De diepvriesprodukten van de merken die Hoogvliet heeft vinden hun weg aan zienlijk sneller dan anders naar de consument. Woord voerder Warmendam: "Dat betekent dus een stuk omzet erbij". De één z'n dood... UTRECHT - Het CDJA, de jongerenvereniging van het CDA, zal geen voorwaarden aan de moederpartij stellen voor het meedoen met de verkiezingscampag ne. De jongeren hebben wel bezwa ren tegen de mogelijke keuze van Van Agt als lijsttrekker en vinden dat het programma voor verbetering vatbaar is, maar zullen voor die punten „in de slag gaan" op de partij raad van komend weekend en op het partijcongres van eind februari. Dat zegt de voorzitter van de jongerenvereniging Johan de Leeuw. Hij kan nu eindelijk spreken voor een verenigd CDJA nu de definitieve op richting na de opheffing van de Arjos mogelijk is gewor den. De jongerenclub van de AR had aanvankelijk grote bezwaren tegen het CDJA en besloot - voorlopig - niet met de KVPJO en CHJO een fusie aan te gaan. Op een tweede vergadering half januari be sloot de Arjos toch tot ophef fing, ondanks de gebleven be- De bezwaren worden volgens Johan de Leeuw gedeeld door het gehele CDJA. Hij wil ech ter niet op de suggestie van Aijosvoorzitter Klaas de Vries ingaan om van deze be zwaren voorwaarden te ma ken voor deelname aan de CD A-verkiezingscampagne. „Ik denk dat het irreëel zou zijn te zeggen dat wanneer Van Agt lijsttrekker wordt wij niet meedoen. Dat wil niet zeggen dat wij onze mond zul len houden. Tot in de laatste, instantie, op het partijcon gres, zullen wij onze gedach ten over deze kwestie naar vo ren brengen", voorspelt hij- Bezwaren Tegen de mogelijke uitverkie zingen van Van Agt als lijst trekker noemt hij een aantal bezwaren: „Ik vind het een slechte zaak dat hij discussies die in de partij worden ge voerd, buiten de partij start door op de televisie vrij harde uitspraken te doen. Daaraan gekoppeld vind ik dat hij zich volstrekt achter het program ma moet opstellen. Als Van Agt zich op een bepaald punt niet in het programma kan vinden moet hij zich aanpas sen". „Een tweede punt is dat Van Agt premier is van een coali tiekabinet. Hierdoor komt men in de verleiding het kabi netsbeleid te verdedigen. Wij zijn van mening dat het kabi netsbeleid nooit inzet mag worden van de verkiezingen. Daarbij komt dat de premier het best wel moeilijk zal heb ben om het kabinetsbeleid met het oude verkiezingspro gramma te vergelijken". „In de eigen organisatie werd als lijsttrekker meer gedacht aan Lubbers, De Koning of. De Ruiter (respectievelijk voorzitter Tweede- Kamerfractie, minister van ontwikkelingssamenwerking en eerste man op de AR-lijst en minister van justitie - red). Deze bleken echter niet be schikbaar", vertelt Johan. Voorstellen ring vatbaar. Het CDJA heeft daarom - met wisselend suc ces - een aantal wijzigings voorstellen ingediend op het originele verkiezingspro gramma. Voorzitter De Leeuw noemt een voorbeeld van een amendement dat door het partijbestuur is over genomen: „Dit wil een beleid mogelijk maken ten opzichte van bevrijdingsbeweging wanneer die om humanitaire steun vragen". „Voor het verlenen van steun moet een bevrijdingsbewe ging voldoen aan een paar ei sen. Het hangt af van de mate waarin de beweging steunt op het eigen volk, van de selecti viteit bij het gebruik van ge weld, en van de mate waarin de beweging controle achter af mogelijk maakt." Daarnaast hebben ook een aan tal voorstellen van het CDJA de goedkeuring van het CDA- bestuur niet gekregen: „De verhoging van de bijdrage aan ontwikkelingshulp tot twee procent van het nationa le inkomen heeft het niet ge haald. Een voorstel voor het mede aan de ontwikkelings landen ten goede laten komen van de extra-aardgasbaten via een energiefonds is ook afge- Kernwapens Een apart verhaal is de passage in het verkiezingsprogramma over de kernwapens. De jon gerenvereniging wil hier een stap verder gaan dan de moe derpartij. „Het afschrikkings- denken is in principe onaan vaardbaar. Daarmee zou ook de zogeheten flexibel respon se (de Amerikaanse militaire filosofie van een beperkt ant woord op een beperkte aanval - red.) uit het verkiezings- progrmma geschrapt dienen te worden," meent Johan. "Als klein land zouden we ver trouwenwekkende èn eenzij dige stappen moeten nemen als een poging een proces op gang te brengen de bewape ning terug te brengen. De be slissing over de plaatsing van de moderne kernwapens zou zo'n eenzijdige stap kunnen zijn. Een voorbeeld van een vertrouwenwekkende stap zou het niet uitbreiden van het aantal NAVO-leden kun nen zijn". Het CDJA kan juist nu de vast stelling van het verkiezings programma binnen het CDA aan de orde is invloed op de moederpartij uitoefenen, vindt de CDJA-voorzitter. „Wij zijn een onafhankelijke jongerenorganisatie, maar zijn verweven met de be stuursstructuurvan het CDA. Wij hebben helaas de discus sie verloren om voor het hele algemene bestuur van het CDJA, dertig man sterk, stemrecht te verkrijgen op de partijraad van in totaal 500 mensen. Maar we zullen toch op die partijraad in de slag gaan". Het CDJA moet volgens De Leeuw "kritisch-loyaal" teg- neover het CDA staan. „Ener zijds uitdrukkelijk op het CDA gericht, maar vanuit een kritische instelling", aldus de voorzitter. Deze woorden ko rnet de verklaring van de woordvoer der van de nieuwe kritische werkgroep binnen het CDA, het Christen Democratisch Beraad. Johan de Leeuw denkt dan ook dat vele CDJA'ers sympathi sant zullen worden van het CDB. „Op zich is het een goe de zaak dat zo'n mammoet- partij als het CDA toch hier en daar wat lastige kriebels op zijn huid heeft zitten", is hef commentaar van De Leeuw op het oprichten van hel CDB. Tot deze kritische kne bels rekent hij ook zijn jonge renvereniging CDJA Johan de Leeuw

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17