Er gaat veel door de vergiet" Rustige start NK-driebanden Van Harskamp vecht nóg voor erkenning ■SZMaSZSV Bisschop Simonis (van jubilerend bisdom Rotterdam): V) Niemand 'eruit' bij LFC VRIJDAG 30 JANUARI 1981 DO/ST CBBBgnBanpapp^ PAGINA 15 ROTTERDAM (GPD) - "Terugblik ken en vooruitzien". Met deze woorden typeerde de bisschop van Rotterdam, dr. A.J. Simonis. in zijn nieuwjaarspreek de festi viteiten rond het 25-jarig bestaan van dit bisdom. Terugblikken is geen historische kluif. Het bis dom Utrecht bijvoorbeeld be staat al sinds de achtste eeuw na Christus. En het vooruitzien kan niet als een "pretje" worden aan geduid. Daarvoor is de tijd in rooms-katholiek Nederland te roerig en te onzeker. Om mon seigneur Simonis zelf te laten spreken: "Kerkelijk gesproken is het niet zo'n geweldige tijd om feest te vieren". Mgr. M.A. Jansen, toen pastoor en deken in Leiden, werd 25 jaar ge leden de eerste bisschop van Rot terdam. Er waren vijf bisdom men en in 1956 kwamen er twee bij Groningen en Rotterdam. Eind december 1970 werd Jansen opgevolgd door Dr. Simonis. Bisschop Simonis gelooft niet, dat het karakter van een bisdom zo sterk gebonden is aan de persoon van een bisschop. "Of hij moet wel heel lang bisschop zijn. Als persoon heeft mgr. Jansen, om dat hij de eerste bisschop was. na tuurlijk veel invloed gehad. Het bisdom Haarlem was een mam moet geworden, onpersoonlijk, ook wat betreft het contact met de bisschop". Daarnaast speelde de ontwikkeling van Rotterdam als woon-, werk en havenstad een belangrijke rol. Mgr. Simonis: "Er moest hier een geweldige hoeveelheid kerken worden gebouwd en een klein seminarie voor de opleiding van eigen priesters. Alles bij elkaar gaf dat het gevoel van: wij moe ten er tegenaan. Vooral dat heeft zo snel gezorgd voor een eigen ka rakter van dit bisdom". Narigheid Er zijn ook vertragende factoren geweest. Simonis: "Mijn benoeming als bis schop en alle narigheid daarom heen was dat zonder meer. Ik heb dat altijd gevoeld als een zeer reë le factor. Mijn aanwezigheid is steeds op drie manieren uitge legd, en voorlopig is dat niet weg te krijgen. Namelijk: mijn benoe ming zou de verscherping der te genstellingen - de polarisatie - hebben veroorzaakt, zou de pola risatie hebben versneld of zou een gevolg zijn van de polarisatie. Wat het ook is, in elk geval heeft het te maken met die polarisatie". "Ikzelf ben van mening dat mijn be noeming een gevolg is geweest van de polarisatie. En door die be noeming is een aantal aspecten daarvan naar buiten gekomen. Dat heeft vertragend gewerkt. Maar de mensen zijn er nu zo'n beetje aan gewend. Ik denk dat de scherpte van de tegenstellin gen er wel wat af is. Ze blijven wel bestaan, maar dat is in andere bis dommen ook zo". Te groot Is een gebied waar de problemen zo talrijk en verschillend zijn wel voor één bisschop te behap pen? Simonis: "Als je de norm aanhoudt dat een bisschop eigenlijk alle pa rochies in zijn bisdom eens per jaar zou moeten bezoeken, dan »s het bisdom gewoon te groot. Het bisdom Rotterdam telt 205 paro chies. Een bezoek kost, als je het goed doet, een volle dag. Dat be tekent dus 205 dagen, en dat kan niet". Mgr. Simonis bezoekt ongeveer 80 tot 100 parochies per jaar, maar de contacten die hij dan heeft gaan hem niet diep genoeg. Met de priesters, pastorale werkers en religieuzen zou hij veel meer con tact willen hebben. Hij heeft er te weinig tijd voor. "Ook in het ker kelijke lëven heeft de vergaderi- tis toegeslagen". "Ik zou ook voor deling zijn, maar het is erg moeilijk, dat binnen het bisdom Rotterdam te realiseren. Bij een eventuele verdeling moe- Bisschop Simonis "Eens zal het ten verscheidene bisdommen worden betrokken. Naar aanlei ding van de bijzondere synode in Rome zal een commissie zich daar binnen afzienbare tijd over gaan buigen. Er is haast bij. Een eventuele verdeling is van groot pastoraal belang. De verantwoor delijkheid van een bisschop is al tijd te groot. De vraag is of men er wel zoveel haast achter zet. Het stuit bij een aantal mensen op weerstanden. Er moeten dan na tuurlijk meer bisschoppen ko men en. denken ze dan, wie krij gen we dén?" Keuze Rolduc, het door bisschop Gijsen bisschop Simonis naar de tijd van Jezus. Toen vroegen de mensen ook of er uit Nazareth, waar Jezus vandaan kwam, wel iets goeds kon komen. "Men heeft zich te weinig gereali seerd, dat daar ook mensen stu deren die helemaal geen priester willen worden. Er studeren zelfs onkerkelijken theologie. Dat be moeilijkt vanzelfsprekend een specifieke priesteropleiding. Een synodale commissie buigt zich nu over deze problematiek". Mgr. Simonis: "Een zekere demo cratisering is wel mogelijk en ook noodzakelijk. Maar als de demo cratisering zo sterk wordt dat men zich gaat bemoeien met de inhoudelijke kanten en op die manier de verantwoordelijkheid van priesters en kerk wegtrekt, dan kan het niet. Aan de ene kant dus positief, omdat het mensen uitdaagt tot het meedragen van verantwoordelijkheid, aan de an dere kant negatief omdat het de vergaderitis op een verschrikke lijke manier in de hand werkt". Niet half-zacht "Het ziet ernaar uit dat we steeds meer parochies moeten samen voegen. Ik vind dat een hoogst ongelukkige zaak. Maar er ko men gelukkig ook weer jonge priesters bij. Wij hebben zestien Sleur studenten in Rolduc en nog enke len elders van wie ik hoop dat zij priester worden. Dat betekent ongeveer drie wijdingen per jaar. Dat is meer dan we in de afgelo pen tien jaar hebben gehad. Dit jaar hopen we vier tot zes wijdin gen te hebben". De kerk beleeft een moeilijke tijd. Bisschop Simonis weet dat ook te relativeren. orde komen". van Roermond gestichte semi narie, heeft ook priesterstuden ten uit het bisdom Rotterdam. Simonis heeft een duidelijke keuze voor Rolduc gemaakt. "Dat heb ik gedaan in het belang van het bisdom en de mensen. Het is gewoon de beste weg om jonge mensen op te leiden tot priester. De gelovigen hebben er recht op, priesters te krijgen van wie ze duidelijk weten dat zij in de -£eest van de kerk zijn ge vormd. In Rolduc vind ik dat men er uitstekend aan voldoet". Mgr. Simonis is er zeker van. dat de mogelijkheden van Rolduc een rol spelen in dit toenemende aan tal priesterstudenten. Het is een psychologische werking. "Als je de jongeren werkelijk iets aanbiedt, dan trekt dat. Op Rol duc wordt geen half-zacht chris tendom verkondigd en geleefd. Daar wordt werkelijk ernst ge maakt met het evangelie. Jonge mensen moetje een identiteit bie den, geen fanatisme, want daar mee is de kerk niet gediend, maar echte radikaliteit, en ik bedoel daarmee een principieel- evangelische én een kerkelijke houding". Dat kan niet Democratisering in de kerk. Leken praten mee over zaken waar vroe ger de geestelijkheid het alleen recht op had. "Die heeft de kerk méér gehad. Neem het jaar 1600. Er waren toen nog maar 70 priesters over van de 9000 van honderd jaar daarvóór. De rest was gestorven, overgestapt naar de Reformatie of gedeporteerd. In het bisdom Roermond werd tussen 1560 en 1580 zegge en schrijve 1 priester gewiid". Wat mgr. Simonis zich ook afvraagt is, of de geloofsbeleving zoals we die vroeger gekend hebben wel zo uitstekend is geweest. "De mensen verliezen het toch niet zomaar. Ik denk dat er een veel te grote sleur in gezeten heeft, dat het te weinig persoonlijk is ge weest. We beleven op het ogenblik een grote zuivering. Er gaat veel. door de vergiet, en ik betreur dat, maar het fs niet anders. Kwanti tatief kalft het af, kwalitatief groeit het. Er blijft op den duur een aantal gelovigen over, en ik vertrouw erop dat zij weer zuur desem voor de toekomst zullen zijn. Eens zal het weer in orde ko men. God is en blijft met zijn kerk". Daarnaast dan nog het probleem van mensen die willen meepra ten, terwijl ze geen verstand heb ben van de desbetreffende zaak. Ik verobrdeel ze daarom niet, want daar hebben we binnen de kerk nu juist een taakverdeling voor. Ik ben het helemaal eens met de gedachte dat inspraak zonder inzicht leidt tot uitspraak zonder uitzicht". Werelddiakonaat. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Nederland (Leusden) kreeg vorig jaar uit col lecten in de kerken en aan per soonlijke giften voor het wereld diakonaat bijna f 15,5 miljoen bin nen. Dat was f 1,5 miljoen meer dan in 1979. Voor 1981 heeft de ge reformeerde commissie voor het werelddiakonaat een begroting van f 15 miljoen aangenomen, die in de loop van het jaar waarschijn lijk met f 1,5 miljoen moet worden verhoogd wegens tussentijdse aan vragen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Den Haag-Loos duinen A. W. Vlieger Amsterdam; aangenomen naar Voorthuizen W. J. Gorissen Stavenisse, naar Bé- dum (Gr.) H. Smits Haamstede. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Deventer K. E. Bras Din- teloord en G. C. Hovingh Hoorn. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Assen-Zuid M. Brandes Ermelo. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepbaar gesteld J. M. W. van de Gronden Nunspeet, J. K. C. Kronenberg Apeldoorn en C. Westerink Nunspeet. Ds. C. Snel te Coevorden hoopt op 17 mei intrede te doen in de ge reformeerde kerk van Rijnsburg. Ds. G. Assies te Zoetermeer zal hem daar bevestigen. Op 3 mei neemt ds. Snel afscheid van Coe vorden. Sekten. De vereniging "Samen werkende Ouders Sekteleden" (SOS), Postbus 311, Valkcnswaard, en de projectgroep "Sekten" van de uit religieuzen bestaande werk groep "Vraag en aanbod" hebben een brochure uitgegeven over nieuwe religieuze organisaties en jeugdreligies. Beide menen, dat de sekten een bedreiging voor jonge mensen vormen. Naast algemene gegevens bevat de uitgave be schrijvingen van de meest op de voorgrond tredende groeperingen. AMSTELVEEN (ANP) - Was het toernooi om het Nederlands kam pioenschap driebanden vorig jaar in Gilze-Rijen een van de spannendste uit de geschiedenis van de biljartbond, de editie 1981 zal dat wellicht hooguit op de laatste twee speeldagen worden. Het toernooi in de sporthal te Amstelveen begon uiterst rustig Grimbergen wint drie afstanden Bij de clubkampioenschappen short-track van de Indoor Har- drij Club Leiden ging Jolanda Grimbergen uit Rijnsburg met de meeste titels naar huis. Zij won drie afstanden bij de meis- jesjeugd. In de finale bij de heren op de 1500 meter ging het er snel aan toe. Arie Ravensbergen, Charles Veldhoven, Cees Boer en Gijs Rijneveld maakten op deze af stand de snelste tijden van het seizoen 1980-1981. Ravensbergen ging met de zege strijken. Ook in de finale van de 500 meter heren ging men er tegenaan. Veldho ven, Boer en Ravensbergen zorg den op deze afstand eveneens voor de snelste seizoentijden. Veldhoven werd duidelijk win naar met een voorsprong van 0.6 seconden op Boer. Uitslagen: Senioren dames: Pau- lien Heemskerk (57.6), 1000 me ter: Paulien Heemskerk (1.55.7), 1500 meter: Ingrid Marcusse (3.13.8). In de eindstand over drie afstanden ging de zege naar Pau lien Heemskerk, Senioren heren: 500 meter: Charles Veldhoven (48.5), 1000 meter: Cees Boer (1.45.5), 1500 meter: Arie Ravens bergen (2.37.5). Algemeen win naar: Arie Ravensbergen, jeugd jongens: 500 meter: Richard Suy- ten (59.1), 2e 500 meter: Gert Hoogeveen (59.0), 800 meter: Al- fons Heemskerk (1.36.4), eind stand: 1. Richard Suyten. junio ren jongens: 500 meter: Wils van Leyden (54.2), 800 meter: Walter v.d. Velde (1.29.7), 1000 meter: Walter v.d. Velde (1.55.8), eind stand: 1. Walter v.d. Velde, jeugd meisjes: Jolanda Grimbergen 500, 500, 800 in 60.1, 60.2 en 1.36.4. en zelfs saai. Bij de partijen in de eerste en tweede ronde was de ontknoping lang tevoren te voor spellen. Het veld van acht deelne mers werd direct opgesplitst in vier kanshebbers en vier kanslo- Op de tafels in een hotelkelder van de twee aaneengesmede Bra bantse dorpen kon iedereen voor verrassingen zorgen. In Amstel veen werden uitstekende tafels geplaatst in een sporthal. Een grote, open ruimte waarin de voor biljarters gevoelige omstan digheden voortdurend wijzig den. De spelers moesten zich gis teren gaande weg aanpassen en op hun hoede blijven. Het was dan ook niet verwonderlijk dat het juist de jongste spelers - Van Bracht, Van der Smissen, en Van der Looy - waren die de moeilijkheden konden oplossen. Enige uitzonderingen waren de Rotterdamse biljartzaalexploi tant De Jong in positieve en Wim van Cromvoirt in negatieve zin. De één had het geluk, de ander de pech op de eerste dag leeftijdge noten te ontmoeten. De Jong (48) bleef titelkandidaat door over winningen op Doggen en Lorist, de Amsterdammer die voor het eerst in twintig jaar weer eens zijn opwachting in de ereklasse maakt. Wim van Cromvoirt (31) was misschien te gespannen na zijn knappe prestatie van vorig jaar. Hij verloor eerst van de ui terst kalme, maar bijzonder tref zekere Van Bracht en in de twee de ronde van de knap op dreef zijnde Van der Looy. Titelverdediger Christ van der Smissen had tegen Lorist een soort walk-over. Hij kwam moei lijk op gang, maar bewees zijn op gang als driebanden speler met een perfekte reeks van elf pun ten. Dat was de hoogste serie van de dag, al kwam Van der Looy er met tien dicht bij. twee ronden is de stand: 1. Van der Smissen 2. Van der Looy 3. Van Bracht 4. De Jong 5. Van Cromvoirt 6. Doggen 7. Popeyus 8. Lorist 4 11 4 10 1.188 1.081 1.008 1.008 0.835 0.803 0.736 0.654 LEIDEN - De "bestuurscrisis" bij de Leidse derdeklasser LFC is voorlopig bezworen. Voorzitter Henk van der Leek én wedstrijd secretaris Flip Massaar blijven tot aan de jaarvergadering "ge woon" aan als bestuurslid van de voetbalclub. Geen van beiden hoeft op te stappen van de leden die het gisteravond tijdens een buitengewone vergadering niet op een keuze lieten aankomen. Wel werd besloten een commissie van goede diensten te benoe men die de handel en wandel van het bestuur nauwlettend zal volgen. Eén en ander is het gevolg van het conflict dat was ontstaan tussen Van der Leek en Massaar. De twist rond het doorgaan van een vriendschappelijke wedstrijd, die de voorzitter zelf had "afge last", liep vorige week zo hoog op dat de voorzitter het "Hij eruit, of ik eruit" in de mond nam. De 80 aanwezige leden, die daarover gisteravond moesten beslissen, wilden het echter niet op een stemming laten aankomen en kozen voor het compromis. In de commissie van goede diensten werden door de leden de heren Paauw, Ossevoort en Van Waveren benoemd. Laatstgenoemde, erevoorzitter van LFC, was kort in zijn commentaar. "In elke vereniging komt wel eens wat voor. Ik begrijp niet dat dit zaakje zó is opgeblazen. We gaan dan ook gewoon op de oude voet voort. Er is niks bijzonders aan de hand. Een verschil van mening, dat is alles". Al dertien jaar bij Ter Leede, maar: SA99ENHEIM - Het steekt Ter Leede-doelman Willem van Harskamp wel dat hij nog nooit voor bijvoorbeeld het districts team is geselecteerd. Uitkomen in een vertegenwoordigend elf tal. zegt hij. betekent toch een brok waardering. Weliswaar ver dedigde hij ooit het doel van het Nederlands zaalvoetbalteam ("Ach, dat is verleden tijd"), maar erkenning op de groene mat heeft Van Harskamp nooit gekregen. Een uitzondering. Bij Ter Leede ontmoet de Voorhouter wèl waardering. Binnen afzienbare tijd verdedigt hij voor de vier honderdste keer het Sassen- heimse doel, vandaar. Dertien seizoenen staat hij in de basis. Het getal brengt geen ongeluk. Ter Leede, na de 0-1 overwinning afgelopen zaterdag bij koploper VVOG regelrecht kanshebber voor een plaatsje in de eerste klasse, bezit de minst gepasseer de verdediging van het seizoen. Slechts zes keer moest Van Hars kamp de gang naar het net ma ken. Hij is overtuigd van zijn kunnen, zegt ook eerlijk een plaatsje in het betaalde voetbal te begeren. "Nu niet meer zo erg. maar een jaar of drie.geleden voelde ik mij er rijp voor. Ik weet niet of je er soms geluk voor moet hebben. Maar ik heb de kwaliteiten. Ook voor de keeper van het districts- team, nu die van Gouda, doe ik niet onder". Zijn woorden verraden eerzucht. "Ik ben eerzuchtig. Fanatiek. Dat heb ik van thuis meegekre gen. Alles wat ik doe. wil ik goed doen. Ik sta ook altijd te schreeu wen in het veld. Ik wil de spelers altijd prikkelen, laten weten dat ze er tegenaan moeten. Ook voor de wedstrijd. Als ik niet praat vragen ze of ik ziek ben. Zenu wen? Vroeger had ik die mis schien wel. Maar hoe meer je praat, hoe dichter je bij een wed strijd bent. Je hebt in een wed strijd gewoon geen tijd om te denken, een keeper al helemaal niet. Steeds kan er iets anders ge beuren. Daar moet je direct op kunnen reageren. En dat lukt niet als je staat te suffen", weet Van Harskamp. De eerste klasse: 'het voetbalmck- ka', beweert de 29-jarige goalie. Hij put uit zijn ervaring. Zeven jaar geleden degradeerde de standaardformatie van de Sas- senheimse rood gelen uit de divi sie, waar het beste zaterdagvoet bal gespeeld pleegt te worden. "We raakten daarna een hoop spelers kwijt, belangrijke pion nen", blikt Van Harskamp achterom. Talloze trainers heeft Van Hars kamp, die op 15 februari begint aan de cursus voor het trainers diploma C, meegemaakt. Moeite loos haalt de doelwachter de ge zichten van die oefenmeesters (het tweede jaar in de tweede klasse telde Ter Leede er zelfs vier in één seizoen) voor de geest. "Ton Kantebeen, de trainer van het Ter Leede dat ooit de landsti tel veroverde, redde ons in dat Ter Lcede-traincr Henk Spaan zal zijn contract bij de Sassenheim- se tweedeklasser niet verlengen. Privéredenen nopen de oefen- meester uit Maarssenbroek om zijn dienstverband na twee jaar te beëindigen. Spaan heeft nog geen contact met een andere ver eniging. tweede jaar net van degradatie. Daarna kwam Turkenburg, die is begonnen met het opbouwen van het team dat we nu nog gro tendeels hebben. Twee jaar gele den kwam Henk Spaan, een enorm goede trainer. Hij bracht enkele veranderingen aan, maak te Nanne Sluimer laatste man" Alleen dat al bleek een goede greep. Samen met hem vormt Willem van Harskamp het hart van een prima geïnstrueerde laatste linie, waarin drie verdedi gers voor vaste bewaking van de tegenaanval zorg dragen. "De achterhoede is de drijfveer van onze ploeg. De kern van het elftal speelt nu al zo'n zes, zeven jaar met elkaar. Wanneer een verde diger een keer oprukt weet het middenveld dat gat op de juiste manier te dichten. We spelen niet verdedigend, maar vanuit een gesloten verdediging. Nee, ook zaterdag tegen ND9M zullen wij geen behoefte hebben om aan te vallen, omdat zij onderaan staan. Achterin staat bij ons alles vast. Daar vanuit zullen we verder gaan". Ter Leede wil dus hogerop, op weg naar de eerste klasse, "waar we thuis horen", aldus Van Hars kamp. Naast de verdedigende kracht maakt Ter Leede daarbij gebruik van de routine. Acht spelers zijn óf de dertig reeds ge passeerd (Piet de Bruin is 37) óf naderen die leeftijd. Zeker in dit stadium werkt dat in het voor deel van Ter Leede, maar zij zul len het allen toch nog minstens een jaar of twee vol moeten hou den. "Er mag eigenlijk niemand wegvallen", vertelt Van Hars kamp. "De basis is niet erg breed. Dit jaar dachten we dat probleem te hebben overwon nen. We hadden een leuke Al, waaruit zes spelers overkwamen naar de senioren. Dat had de toe komstige kern van het team moeten worden, maar het is falie kant misgelopen. De overgang is voor onze junioren erg groot. In hun klasse, drie of vier lager dan de regionalen, hoeven zij niet te beulen. Wij moeten het voorna melijk van onze inzet hebben. Een vriendschappelijke wed strijd zullen wij vrijwel nooit winnen. Maar als we de competi tie ruiken, worden de mouwen opgestroopt. Van die zes spelers staat alleen Peter Bergman nu in het eerste. Anderen stopten. De één zat met zijn studie, de ander kon het niet opbrengen om twee keer te komen trainen en om zich zaterdags dan nog eens op de wedstrijd te concentreren. Dus zullen we moeten wachten op de B- en C-junioren". Over een kampioenschap wil Wil lem van Harskamp het nog niet hebben. "Vorig jaar waren de kansen 33 procent, dit jaar is dat 50 procent. GVVV is toen gepro moveerd: wij zijn met VVOG overgebleven. En op de Veluwe veet je het norit Tri de laatste seconde wordt daar geknokt. DVS heeft acht punten gehaald, allemaal in thuiswed-tnid. n Dat zegt mij genoeg over hoe die ploegen door hun supporters, het hele dorp staat daar aan de lijn. Worden opgezweept. Wij zul len bij NDSM morgen ook aan de bak moeten" GERARD HAVERKAMP Willem van Harskamp staat al dertien jaar in de basis bij Ter Leede. Werd dit seizoen pas zesmaal gepasseerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15