Ajax verzoekt om afgifte i werkvergunning voor Ivic •KXlEïiB- Jan Zwartkruis: "Ik moest te veel zaken zelf regelen" DINSDAG 27 JANUARI 1981 PAGINA 9 In de historie van de wereld- en Europese kampioenschappen schaatsen hebberi zich vele valpartijen voorgedaan. Want wat er ook in de loop der tijden mag zijn veran derd, niet het ijs, dat blijft glad. Schaatsenrijders zijn om tal van uiteenlopende oor zaken tegen het ijs gegaan: omdat ze in een scheurtje re den, omdat ze te hard door de bocht wilden gaan, omdat ze op hun eigen schaats trapten enz. enz. Maar uitglijen over vogeledinges (is die substan tie dan nóg gladder dan ijs?) nee. nooit van gehoord. De EK—1981 in Deventer zullen dan ook wel als het vogel poep-kampioenschap de ge schiedenis ingaan. Hoe uitgebreid er ook over de val van Van der Duim is ge sproken en geschreven, de op winding daarover haalt toch niet bij het lawaai rond de tuimeling van de Noorse schaatsmatador Hjalmar Andersen bij het Europees kampioenschap 1951 in het Oslose Bislet-stadion. "De val in het blitzlicht" werd de affaire genoemd, het klinkt nogal thriller-achtig en dat was het ook. Morgen is het op de kop af der tig jaar geleden dat Ander sen, de man die sprookjesach tig goed reed, en de bonkige Westlandse tuinderszoon Wim van der Voort om de Eu ropese titel streden. Ach, een echt gevecht kon je het nau welijks noemen, daarvoor was Andersen veel te sterk. De Noor had de 500 en 5000 m gewonnen, Van der Voort had de 1500 m voor zijn rekening genomen. Op de 10.000 m (An- dersens sterkste, Van der Voorts zwakste afstand) moest de Nederlander 40 se conden op de Noor winnen. Geen denken aan, natuurlijk. Als meel Het tweetal kwam in de laatste rit van de 10 km tegen elkaar uit. Het was toen al vier uur, de duisternis begon zich te melden en de sneeuw viel als meel. Andersen opende meteen het of fensief en lag na elf ronden al meer dan 100m op Van der Voort voor. Het was allemaal volgens de verwachtingen. Klaas Peereboom, één der beste sportverslaggevers in de ja ren vijftig, beschreef het inci dent dat daarna volgde al dus: "Toen kwam de tweede bocht van de twaalfde ronde. Het blitzlicht van fotografen, dat van de start af nauwelijks was gaan liggen, sloeg ook in die tweede bocht even de sche mer weg. Tien meter verder greep Andersens linker schaats het ijs niet. Andersen sloeg neer. Gleed in tomeloos gebrul van 30.000 door pa niek getroffen Noren zittend over het ijs een sneeuwhoop in. Bleef twee, drie seconden liggen. Toen vocht hij zich overeind, wilde sprintend Van der Voort op afstand houden, maar kon onmoge lijk meer in zijn slag komen. Bij de finishlijn remde hij woest af. Verdween temidden van 20, 30 Noren. Er werd aan zijn linker schaats ge rukt. Van der Voort ging door. Nadat hij 150 m van Andersen was weggevlucht, ging de Noor opnieuw de baan in. Hij had 40 seconden speling. En 40 se conden betekenden voor hem een speling van 400 m. Maar Andersen kon met zijn nog steeds) verbogen schaats zijn ritme toch niet meer herove ren. Vijf omlopen verder zette Van der Voort Andersen op een ronde achterstand. De Noor maakte zeer correct ruimte voor hem. Drie ronden verder liet Andersen zich plotseling willoos uitglijden, sloeg een hand tegen zijn hoofd en gaf het op". Protest Van der Voort volbracht de 10 km in 17.56.5 (zo'n 2'/z minuut langer dan men nu in Deven ter nodig had....), maar de kampioenskrans kreeg hij niet. Andersen had een pro test ingediend. Zijn val in de Hjalmar Andersen twaalfde ronde zou te wijten zijn geweest aan het blitzlicht van een persfotograaf, hij was er even door verblind ge raakt. De kamprechter stond hem toe over te rijden en An dersen volbracht in eenzaam heid de 10 km in 17.28.2, de snelste tijd. Er was echter één maar. Als op de foto van de inmiddels opgespoorde foto graaf Andersen al bezig was te vallen dan kon dat onmo gelijk door het blitzlicht zijn veroorzaakt en zou hij alsnog worden gedeklasseerd. Zel den werd de ontwikkeling van een foto met groter span ning afgewacht. De opname toonde Andersen nog in volle dige balans op de schaatsen hij door het blizlicht was ge veld. Andersen werd, laat op de avond van de 28ste janua ri 1951, tot Europees kam pioen uitgeroepen. De eerste die hem feliciteerde was Wim van der Voort, want dat was een nobele sportman. De affaire bracht zeer veel pen nen in beweging. In Neder land vond men: Andersen kon wel zo veel beweren; val len is vallen en daarmee uit. Maar een tegen-protest werd niet ingediend. We waren toen nog een vrij rustig volk. LFC Vorige week heb ik het LFC-be- stuurslid Flip Massaar nog een veertje op de hoed gesto ken voor het door hem en an dere geelzwarten georgani seerde zaalvoetbaltoernooi, maar het kan verkeren, want nu dreigt hij plotsklaps uit het bestuur van de kanaries te worden gekieperd. Voorzit ter Henk van der Leek moet tenminste al hebben geroe pen: "Hij er uit of ik er uil". De ledenvergadering van LFC gaat donderdag uitma ken wie er verdwijnt. Wat een herrie om een omelet, zouden de Fransen zeggen. Wat is er nu helemaal aan de hand? De consul keurde on langs het LFC-veld goed voor een oefenpartijtje tegen ADO, Van der Leek vond dat er niet gevoetbald kon worden en liet via Massaar ADO afbellen. Daarna belde RCL onwe tend van dit alles) op of men naar de Boshuizerkade kon komen voor een wedstrijdje en Massaar, die zijn voorzit ter niet meer kon bereiken, zei ja. Daarop werd Van der Leek zeer boos. Ik kan me dat wel indenken, want wat Mas saar deed was niet goed: ADO afzeggen en RCL bin nenhalen. Maar bij Van der Leek, die ik toch ken als een aardige en beheerste man, schiet de zelfbeheersing nu wel ver uit de kom met zijn "hij er uit of ik er uit". In de meeste besturen is wel eens wat, daarvoor hoeft men toch niet direct de karabijn uit het foudraal te halen. Men scheldt elkaar even ferm en nauwgezet de huid vol en dan moeten we weer verder. Hup. De ledenvergadering van LFC doet er ook goed aan niet te kiezen tussen deze twee man nen, die ieder op hun wijze van waarde voor de club zijn. Het lijkt mij iets voor een commissie van goede dien sten. Pappen en nathouden. LDWS Bij LDWS zijn ze nu geheel en al de kluts kwijt. De ploeg staat onderaan en sommigen verliezen daarbij kennelijk hun positieven. Een maand terug tegen Verburch begaf een aantal spelers van LDWS zich tijdens het spel tribune- waarts om daar even flink te knokken, afgelopen zondag kwam het thuis tegen Lisse tot nog betreurenswaardiger ta ferelen. Ik lees dat een tegen stander een gebroken kaak werd geslagen, dat een ander met beide vuisten in de nek werd geaaid en dat er sprake was van "geniepige trucs". Heren, heren, bedrijft u nu sport (maar wat dan eigen lijk?) of prepareert u zich voor een nieuwe versie van de film "How the West was Martelaar Het Haarlems Dagblad had vo rige week een interview met Telstar-speler en oud-UVS-er Theo van Seggelen. Zijn af scheid van de Leidse club komt daarbij nogmaals ter sprake. "Bij UVS was het de selectie-spelers verboden om te zaalvoetballen. Ik was daar tegen. Ik ben van me ning datje amateurs die ver plichting niet kunt opleggen. Omdat ik er een principe kwestie van maakte, ontstond er een rel, die ten slotte tot ge volg had dat ik diende te ver trekken. Nu is die zaak opge lost. De vereniging heeft voor de selectie zelf een zaalvoet balteam geformeerd. In feite ben ik dus min of meer een martelaar geworden". Het staat er echt. Een martelaar dus. Mag ik even overgeven? Het kan nu bijna niet anders: voor we vijf jaar verder zij n zal Van Seggelen wel bezig zijn aan zijn eigen zalig-ver- klaring. Jeugd Cruijff mogelijk terug in Oran je, Beckenbauer en Breitner terug in het Duits elftal. Wat zou er toch met de jeugd aan de hand zijn? Aan Stichting Arbeidszaken AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft de Stichting Arbeidsza ken, een overlegorgaan van het ministerie van sociale zaken, schriftelijk verzocht na te gaan welke mogelijkhe den er zijn met betrekking tot het aanvragen van een werkvergunning voor Tomislav Ivic. Deze Joegoslavi sche oefenmeester die in het recente verleden al twee jaar voor de Amsterdamse club heeft gewerkt, staat tot het eind van het huidige seizoen onder contract bij het Belgi sche Anderlecht. ROOSENDAAL (GPD) - Ex-bondscoach Jan Zwartkruis heeft gister avond voor het eerst na zijn ontslag via het Aktua-tv-programma com mentaar gegeven op zijn beslissing te bedanken als coach van het Neder lands elftal. Zwartkruis stelde bij die gelegenheid dat hij niet voldoende "VoordeGl" steun heeft gekregen om zijn functie nog langer naar behoren te vervul len. „Een bondscoach", aldus de voormalige Oranje-oefenmeesterj „moet sterk gemaakt worden. En dat is onvoldoende gebeurd. Ik heb vrijwel altijd alles zelf moeten bedisselen en dat was op den duur een onbegonnen zaak". Anderhalf jaar geleden werd door de Stichting Arbeidszaken een negatief advies uitgebracht toen Ajax een werkvergunning wilde hebben voor de Hongaarse voet baller Balint en de Joegoslavi sche speler Svilar. „Dat is, neem ik aan, de reden dat Ajax zich nu al tot ons heeft gewend en ons niet, zoals destijds, heeft willen overvallen", aldus Joop van der Klink, de directeur van de Stich ting Arbeidszaken. Voor Ivic dient een werkvergunning te worden aangevraagd, omdat hij niet afkomstig is uit een EG- land. Jan Zwartkruis, die na zijn ontslag als Oranje-bondscoach onder de naam Van der Eist onderdook op het eiland Madeira, zei voorts dat de hetze van verschillende journalisten tegen de figuur Zwartkruis zijn ontslag aanvrage versneld had. „Er is", aldus stelde Zwartkruis, „tijdens het mini-WK in Uruguay stemming gemaakt tegen mijn persoon, waardoor er geen vertrouwensrelatie meer bestond tussen spelers en coach. En dat is voor mij onaanvaardbaar. Op die manier kan ik niet langer werken". Zwartkruis evenwel heeft tijdens die trip in Montevideo als eerste zijn vertrouwen in de huidige Oranje-spelersgroep opgezegd. In Montevideo stelde de ex-bondscoach: „Zoals de zaken er nu voorstaan, is het voor mij zo langzamerhand onmogelijk geworden met deze spelers mijn taak, het bereiken van de WK-eindronde in Spanje, te verwezenlijken. In de wedstrijd tegen Uruguay hebben de spelers mij in de steek gelaten". In het tv-programma van gisteravond wilde hij niet opnieuw uithalen in de richting van de spelers, die hij overigens wel een gebrek aan mentaliteit verweet. Zwartkruis: „Het publiek in Nederland is uitgekeken op het voetbal zoals dat tegenwoordig wordt gepresenteerd. Ik wil daarvoor niet langer alleen verantwoordelijk gesteld worden. Het heeft me pijn gedaan om mijn ontslag bij de KNVB in te dienen, maar ik kon - gezien ook mijn privé-leven - die taak niet langer naar eigen eerlijke overtui ging doorzetten." Zwartkruis, die zei geen rancune of frustraties aan zijn plotselinge ontslag overgehouden te hebben, betreurt het echter wel dat hij zijn plannen om de neergang van het Nederlands voetbal een halt toe te roepen, niet ten uitvoer zal kunnen brengen. Zwartkruis: „In samenwerking met de collega's uit de eredivisie en de technische staf in Zeist had ik een aantal ideeën uitgewerkt met de bedoeling de voetbalopleiding in Nederland gerichter te doen verlopen. Een aantal zaken, zoals de B-interlands, heb ik kunnen realiseren, terwijl ,er ook van de zijde van de clubs toestemming was gegeven om met de Nederlands-elftalgroep meer oefenwedstrijden te spelen. Dat laatste is mij echter niet meer vergund. Ik hoop dat mijn opvolger straks met succes zal kunnen werken om het voetbal in Nederland weer naa hoger peil te stuwen". Van der Klink: „Na die kwestie met Balint en Svilar is er een gesprek geweest tussen ons en Ajax. Uit de brief die Ajax nu heeft ge stuurd, blijkt dat het erg zinvol is geweest. Ajax heeft ons niet voor een voldongen feit willen stellen, maar vraagt ons of het mogelijk is een trainer als Ivic aan te trekken. Wel, over het algemeen is het zo dat het op dit moment met de gro te werkloosheid in Nederland erg moeilijk is om een oefenmeester van buiten de EG te nemen. Ajax heeft echter het voordeel dat het Ivic al eerder heeft gehad. De man heeft bovendien een enorme reputatie, heeft knappe presta ties geleverd en is zeker niet de eerste de beste. Welk advies we zullen geven, kan ik op dit mo ment echter nog niet zeggen. Er moet een afwegingsprocedure komen, waarbij ik deze week ook mijn mede-bestuursleden zal be trekken". Ivic liet gisteravond weten „nog geen contact met Ajax te hebben gehad". „Er circuleren al zo lang geruchten als zou ik naar Ajax gaan. Maar ik ben nog door nie mand benaderd. Het wordt tijd dat het nu eens rustig wordt rond Ajax en Anderlecht". Leo Beenhakker, die Ajax op dit moment nog onder zijn hoede heeft, is nog niet over de gang van zaken ingelicht. Zelf heeft hij aanbiedingen gehad van een Spaanse en een Belgische vereni ging, maar op beide invitaties is hij nog niet ingegaan. Tomislav Ivic: "Het wordt tijd dat het rustig wordt rond Ajax en Anderlecht". TURIJN (ANP) - Michel van der Korput is door de tucht- commissie van de Italiaanse voetbalbond geschorst voor drie wedstrijden. De voor To rino spelende international werd in het competitieduel te gen Ascoli uit het veld ge stuurd. Van der Korput was daarmee de derde buitenlan der, die dit seizoen de rode kaart werd voorgehouden. Eerder werden Herbert Neu mann (ex-FC Köln) van Udi- i Daniel Bertoni, de Ar- Van der Korput geschorst gentijnse international, van Fiorentina voor twee wed strijden geschorst na de rode kaart. In Napels werd bekend dat Ruud Krol eind maart AC Na- poli gaat verlaten om terug te keren bij de Whitecaps van Vancouver. De Italiaanse club had de Canadese vereni ging een bod gedaan om Krol tot aan het einde van het sei zoen in Italië te houden. De Canadese clubleiding ging echter niet op dat verzoek in. In Rome verklaarde de privéte- levisiemaatschappij "Canale 5" aan de rechtstreekse uit zendingen van het Mini-WK in Uruguay een aardige duit te hebben verdiend. Na aftrek van alle kosten bedroeg de netto-winst ruim 2 miljoen gulden. De bruto-opbrengst lag tussen de 6 en 7 miljoen. Het verschil ging naar de spe lers van het Italiaanse elftal en de staatsomroep RAI. Laurie Cunningham heeft zijn contract met Real Madrid met driejaar verlengd. De vleugel spits staat nu tot en met 1987 onder contract bij de Spaanse landskampioen. In de verbin tenis is de clausule opgeno men dat Real zijn speler dient vrij te geven voor interland wedstrijden van het Engelse elftal.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9