Extra steun voor Groningen Voondeel- driedaagse! kostuum (2delig) 8.95 Keuringsdienst heeft handen vol aan nitriet Wiegel verwacht een nieuwe loonmaatregel Kerntaken niet afstoten" Branden verwoesten winkels en dancing Kamer hekelt regionaal beleid van kabinet Onderzoek naar anti semitische pamfletten <Falthenette im'Palthe DINSDAG 27 JANUARI 1981 NIEUWEGEIN (GPD/ANP) - WD-leider Wiegel verwacht dat het kabinet in de komende maan den zal moeten besluiten tot een nieuwe loonmaatregel. Daar naast zal ook op de overheidsuit gaven een nieuwe bezuiniging moeten worden toegepast. Deze maatregelen zijn nodig, omdat Nederland nog altijd te duur is op de internationale markten, aldus Wiegel. De liberale leider zei dit tijdens een spreekbeurt in het Utrechtse Nieuwegein. Het was zijn eerste optreden als lijsttrekker, nadat de partij hem zaterdag daartoe had aangewezen. Duidelijk werd dat hij in zijn komende verkie zingscampagne zal oproepen tot deze verdere matiging. Ook voortzetting van het lidmaat schap van de NAVO zal voorts sterk door hem benadrukt wor den. Net als minister-president Van Agt ging ook Wiegel in op de instel ling van een speciale bezuini gingswerkgroep uit de minister raad. Deze moet de gehele rijks begroting bekijken om plaatsen te vinden waar bezuinigingen nog mogelijk zijn. Behalve Van Agt en Wiegel maakt ook minis ter Van der Stee (financiën) deel uit van de werkgroep. Kennelijk is bij de instelling beslo ten om de ministers Albeda (so ciale zaken) en Van Aardenne (economische zaken) buiten de groep te houden. Van Agt noem de deze beide bewindslieden vrij dag nog wel. Met de samenstel ling van de werkgroep wordt nu de indruk gewekt dat deze er vooral op gericht is een basis te leggen voor een voortzetting van de coalitie na de verkiezingen van 26 mei. D'66 D'66 betreurt het dat de WD zich als "conservatief alternatiefpre senteert. "Daardoor wordt de ontwikkeling naar nieuwe poli tieke verhoudingen en kabinet ten van anderssoortige samen stelling geblokkeerd," zo zei het Tweede-Kamerlid voor D'66 Brinkhorst gisteravond in Apel doorn. Brinkhorst vindt de uitspraken van WD-lijsttrekker Wiegel over de noodzaak van een nationaal kabi net misleidend. "In feite voert hij de WD, onder het mom van het benadrukken van samenwer king, voor de derde maal naar een beleid van polarisatie en wordt de WD daardoor steeds meer vast gebakken aan het CDA." Dat PvdA en WD elkaar uitsluiten en verketteren belemmert vol gens Brinkhorst een op werkeleijke nieuwe samenwer king gericht beleid voor de jaren tachtig. BOLNES/UTRECHT (ANP) - Een felle brand heeft gisteravond het winkelcentrum in het Zuidhol landse Bolnes totaal verwoest. In Utrecht brandde de dancing Don Quichot gisteravond volledig af. Persoonlijke ongelukken deden zich bij geen van beide branden voor. De schade bedraagt vele miljoenen. In Bolnes brandden twintig win kels af. Rond negen uur kwam bij de brandweer de melding bin- ZWOLLE (GPD) - Staatssecretaris Haars van justitie heeft opnieuw bakzeil moeten halen in haar po gingen om zo snel mogelijk de zi geuners, die recent nog zaten op gesloten in Middelburg en Zwol le, het land uit te zetten. Leek het er afgelopen weekeinde nog op dat zij acht zigeuners met voor rang aan de andere kant van de landsgrenzen zou doen belanden, na behandeling van een kort ge ding gistermiddag voor de Zwol se rechtbank liggen de kaarten er weer wat anders voor. De acht, waarvan het ministerie zegt de uitwijzingsformaliteiten rond te hebben (reden waarom zij zaterdag ook niet van Zwolle naar Almere maar naar de Bijlmerba jes verhuisden) blijven in ieder geval tot 9 februari in ons land. Dan beslist de Zwolse rechtbank of zij moeten worden uitgewezen of dat ze mogen wachten totdat hun beroep daartegen tot de Ho ge Raad is uitgevochten. Morgen beslist de rechter of zij lan ger in de Amsterdamse gevange nis moeten blijven of dat zij ook naar Almere mogen. Tijdens de rechtszitting bleek dat, als het aan mevrouw Haars had gelegen, de acht nu al waren uitgezet. Het kortstondig verblijf van een van hen, de zigeuner Markov za terdag op Schiphol, wees al in die richting en de andere zeven wa ren dat voorbeeld zeker gevolgd wanneer de president van de Zwolse rechtbank, mr. F. C. Fliek het niet tot een persoonlijke krachtmeting met de staatssecre taris had laten aankomen. „Het zou me erg tegenvallen, wanneer ik deze mensen niet maandag voor de rechtbank zie verschij nen als hun kort geding dient", moet mr. Fliek tegen de staatsse cretaris hebben gezegd. Mevrouw Haars heeft toen eieren voor haar geld gekozen, Markov van Schiphol naar Zwolle terug laten halen en van de uitzetting van de zeven anderen naar België afgezien. De advocaten verweten justitie ten aanzien van deze gang van zaken vormfouten. Mr. Fliek vroeg zich af waarom de staatsse cretaris zo'n 'onverhoedse haast' aan de dag meende te pioeten leg gen. De zigeuners die verblijven op de camping Muiderzand bij Almere mogen eventueel met hun cara van het terrein af. Zij dienen dan eerst vooraf contact op te nemen met de politie. De zigeuners in kwestie krijgen dan een verkla ring mee waarop staat vermeld dat zij als standplaats Almere hebben. Op deze wijze komen ze elders niet in moeilijkheden. WEERRAPPORTEN Amsterdam motregen De Bilt motregen Deelen motregen Eelde geheel bew. Eindhoven motregen Den Helder mist Rotterdam motregen Twente geheel bew. Vlissingen regen Zd. Limburg motregen Bordeaux Brussel Frankfort Genevè zw Helsinki zw Innsbruck z Klagenfurt Kopenhagen onbew. onbew. motregen onbew. onbew. Lissabon licht bew. Locarno onbew. Londen motregen Luxemburg mist Madrid onbew. Malaga licht bew. Mallorca onbew. München mist Nice onbew. Oslo zwaar bew. Parijs geheel bew. Rome onbew. Split onbew. Stockholm licht bew. Wenen onbew. Zurich geheel bew. Casa Blanca zwaar bew. Instanbul motregen Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis zw DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering zorgt voor zeker duizend extra over heidsbanen in de stad Groningen. In een motie van CDA, D'66 en VVD wordt gesproken van ruim dui zend arbeidsplaatsen, terwijl de PvdA het in hun eigen motie houdt op 1200 banen voor Gronin gen. Deze nieuwe banen moeten er komen omdat de stad Groningen groei heeft gemist bij de centrale Directie van de PTT, die immers nog steeds niet in de stad c zig is. DEN HAAG (GPD) - De officier van justitie te Breda houdt mo menteel een onderzoek naar de verspreiding van kaarten waarop Israël wordt vergeleken met nazi- Duitsland. Deze kaarten zijn ver spreid door het Palestina Comité te Breda. Minister De Ruiter (jus titie) heeft dit naar aanleiding van vragen van Bolkestcin en Gin jaar-Maas (beiden WD) aan de Kamer meegedeeld. De Ruiter schrijft de Kamer dat het mede van dit onderzoek zal af hangen of tegen de verspreiders van de kaarten een strafvervol ging zal worden ingesteld. Hij zegde toe dat hij de Kamer te zij ner tijd over de afloop van deze zaak zal inlichten. Overigens heeft het Landelijk Palestina Co mité zich van de actie van het plaatselijke comité gedistan tieerd. Een tweede paar schriftelijke vra gen aan de minister van justitie is gesteld door alle fractievoorzit ters in de Tweede Kamer. Zij wil len weten of de minister op de hoogte is van het feit dat deze kaarten ook in Amsterdam zijn verspreid en of de bewindsman bereid is hieraan iets te doen. Volgens De Ruiter zijn op 28 sep tember vorig jaar anti-semitische pamfletten in de brievenbus van de Socialistische Zionistische Joodse Jeugdvereniging te Am sterdam aangetroffen. Uit een buurtonderzoek is gebleken dat elders in de wijk deze kaarten niet zijn verspreid. noorden, dat vandaag in de Twee de Kamer voortduurt. Het regio naal beleid werd overigens door zowel de regeringspartijen als de oppositie uiterst kritisch bena derd Het CDA-kamerlid Sytse Faber zei, dat het Noorden een gelijkwaardige bijsteling van het regionaal beleid heeft verdiend als vrijdag door het kabinet aan Limburg is gegeven. Faber wees op de ernstige verslechtering van de werkgelegenheid in het Noor den, waardoor er naar zijn me ning geen spaan terecht zou ko men van het gelijkhouden, laat staan het wegwerken van de re gionale werkloosheid. De hele Tweede Kamer is van me ning dat de doelstelling om de re gionale werkloosheid gelijk te houden onverkort moet worden aangehouden. Dat staat onder meer in een motie van de vier grootste partijen. Ook moeten de tienduizend arbeidsplaatsen ex tra tussen 1979 en eind van dit jaar zeker gehaald worden. De PvdA had geen goed woord over voor het regionaal beleid van dit kabinet. In een motie wordt aan gedrongen op meer arbeidsplaat sen die door de overheid moeten worden geschapen. Ook wordt gevraagd deel te nemen in be staande industrie. Dat de extra aardgasgelden naar het bedrijfs leven gaan en niet specifiek naar noordelijke bedrijven biedt het Noorden weinig soelaas, aldus woordvoerder Bonno Spieker. Na de kritiek van oppositie-zijde zei de WD-woordvoerder Jacobse: „Als dit ei de oppositie slecht smaakt ligt het niet aan de kwali teit van het ei maar aan de onge loofwaardigheid van de opposi tie. En minister Van Aardenne voegde daar aan toe: „Het is niet zozeer een zuur ui als wel een zure druif'. De minister zei dat het re gionaal beleid niet anders wordt aangepakt, wel intensiever. Ver- .andering in premies voor bedrij ven is geen verslechtering, zoals de WD vreesde. Minister van Aardenne stelde wel dat er „nationaal het een en ander aan de hand is. „Het regionaal be leid mag niet gaan leiden tot een vergroting van het financierings tekort", aldus de minister. Hij wees er ook nadrukkelijk op dat wanneer de grenzen van wat mag in het regionaal beleid, Brussel met EG-regels aan de bel zal trek ken. Zo zag hij in dat verband ver laagde energietarieven niet zit ten, al had hij vorige week toege geven dat de Duitse stroom goed koper is dan de Noord- Nederlandse. HAARLEM - Een vergadering in het provinciehuis in Haarlem waar werd gesproken over het al dan niet openhouden van de kerncentrale "Dodewaard" werd gisteren bezocht door enkele "atoomslachtoffers". Het waren leden van de "Giroblauwaksiegroep Noord-Holland". nen. Om kwart over tien was de situatie nog steeds "kritiek". Ge vreesd werd toen dat ook het ou dere deel van het winkelcentrum in vlammen zou op gaan. Met hulp van de brandweercorpsen uit Rotterdam en Barendrecht kon dat worden voorkomen. Het centrum, dat drie etages telde en dat behalve winkels obk kan toren bevatte, was voorzien van een sprinkler-installatie en auto matische brandmelders. De brand brak uit in de hoofdingang van het overdekte winkel centrum. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Tegen midder nacht was men de vlammen de baas. Volgens brandweercommaftdant J. Wolff bedraagt de schade aan de dancing zeker een miljoen gul den. De brand heeft het pand gro tendeels verwoest. De tweede verdieping en de zolder brand den uit, terwijl de bar-dancing enorme brand-, rook en water schade opliep. Een brandwerend plafond heeft ervoor gezorgd dat het vuur de danszaal gedurende ongeveer een half uur nauwelijks kon bereiken. De dancing was gesloten toen de brand uitbrak. Het vuur is ver moedelijk ontstaan op de zolder, waar zich slechts bouwmateriaal cn de schakelkast voor de dan cingverlichting bevinden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend, aldus een politie woordvoerder. Reeks nieuwe postzegels DEN HAAG (ANP) - De PTT zal dit jaar zeventien nieuwe postzegels uitgeven. Op 7 april verschijnen vier zomer- postzegels met als onderwerp 'het nieuwe Nederlandse land schap' in de waarden van 45 +20 cent, 55 +25 cent, 60+125 cent en 65 +30 cent. Op 19 mei verschijnt een serie van drie zegels en een velletje ter her denking van honderd jaar pak- ketpost (waarde 45 cent), hon derd jaar openbare telefonie in Nederland (55 cent) en honderd jaar rijkspostspaarbank (65 cent). Twee postzegels die de export als onderwerp hebben, verschijnen op 16 juni (waarden 60 en 65 cent). 'Folklore' is het onderwerp van twee Europa-zegels, die 1 sep tember verschijnen (waarden 45 en 65 cent). Regering blijft tegen eenzijdige stappen DEN HAAG (ANP) - De rege ring ziet geen heil in eenzijdi ge afstoting van atoomtaken. Volgens de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De Geus (defensie) kan te rugdringen van kernwapens in het algemeen zo niet wor den bevorderd. Dit zeggen beide bewindslieden in antwoord op vragen uit de Twee de Kamer over het NAVO- ondertdeel van hun beider begro tingen voor 1981. 'Een dergelijk streven kan alleen gestalte wor den gegeven na diepgaand onder zoek en bondgenootschappelijk beraad', aldus de ministers. Zij bestrijden dat in deze kabinets periode het pakket atoomtaken van de Nederlandse krijgsmacht is uitgebreid en dat instemming is betuigd met de modernisering- plannen van de NAVO. Bij de aanschaf van de lance-raket ging het volgens Van der Klaauw en De Geus om voortzetting van de taak van de verouderde "honest- John-raket," niet om uitbreiding. Wat betreft de modernisering van De NAVO is schoorvoetend akkoord gegaan met de bezuinigingen die ons land voor 1981 heeft aangebracht op de defensiebegroting. 'De bondgenoten hebben hiervoor begrip getoond, maar er echter tegelij kertijd met grote nadruk op gewezen dat "in het licht van de zich steeds verslechterende krachtsverhoudingen, nakoming van de drie- procentsnorm van essentiële betekenis is voor de handhaving van veiligheid en de voorkoming van oorlog". Dit antwoorden de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en De Geus (defensie) op vragen uit de Tweede Kamer over het NAVO- onderdeel van hun begrotingen over 1981. Door de bezuinigingen, als gevolg van de financieel-economische malaise in ons land, komt de reële groei van de defensie-inspanningen dit jaar slechts uit op 1,5 procent, in plaats van op de sinds jaren afgesproken 3 procent die alle NAVO-landen zouden betrachten. De bezuinigingen zijn echter uit drukkelijk eenmalig, zo zeggen de bewindslieden. De drie- procentsnorm werd in 1977 geïntroduceerd en is voor het eerst ver werkt in de begroting voor 1979. Deze begroting en die van 1980 ver toonden volgens de regering ook inderdaad een reële groei van drie procent. kernwapens voor de middellange afstand, die in Europa zou plaats hebben, wijzen zij erop dat Ne derland pas eind december 1981 hierover een beslissing zal nemen 'in afwachting van de resultaten van het wapenbeheersingsover- leg met de Sowjet-Unie'. Tenslotte vindt de regering dat 'het dreigen met eenzijdige afstoting of uitvoering van een dergelijke maatregel het gevaar in zich houdt dat Nederland zich zou iso leren en zijn greep op de ontwik kelingen zou verliezen'. Het kabi net Van Agt houdt daarom onver kort vast aan het standpunt dat eenzijdige afstoting een heilloze zaak is. PPR Ook in de PvdA wordt niet ge stuurd naar een ondubbelzinnig ontwapeningsbeleid maar naar regeren met CDA en D'66. Ria Beckers, voorzitter van de PPR- fractie in de Tweede Kamer, zei dit gisteravond in Montfoort tij dens een vergadering van het PPR-aktiecentrum. Wie had gehoopt op een fundamen tele discussie in CDA, PvdA en D'66 over het stoppen van de be wapeningswedloop komt, vol gens mevrouw Beckers, bedro gen uit. De houding van de PvdA vereist een niet al te vergaand congres- standpunt, dat vervolgens in een regeerakkoord zo kan worden af gezwakt dat hoogstens een paar verouderde kerntaken verdwij nen, die voor de NAVO geen pro bleem "Dat is niet het nieuwe vredesbe leid dat talloze mensen in Neder land voor ogen staat. Een nieuw vredesbeleid vraagt zeker van de PvdA een duidelijk anti- kernwapenstandpunt, dat daarna door een progressief kabinet in daden wordt omgezet", aldus Ria Beckers. (ADVERTENTIE) onbew. regenbui MAASTRICHT - Een belangrijk deel van het normale werk van de Keuringsdienst van Waren in Maastricht blijft noodgedwon gen liggen zolang de zaak van de vergiftigde soepgroente niet is opgeklaard. Het is niet uitgeslo ten dat vandaag in de loop van de ochtend bekend zal worden ge maakt, hoe ditmaal nitriet terecht is kunnen komen in Iglo- groentesoep. Ongeveer twintig mensen van de keuringsdienst zijn al sinds don derdag bezig met deze zaak. „Het is maar te hopen dat zich onder tussen geen andere calamiteit voordoet", aldus de directeur van de dienst, de heer J. Daenen, „dan komen we er niet meer uit". Ir. de hele provincie zijn gisteren nog steekproeven genomen van diepvriesprodukten in winkels. Alleen al daarmee zijn tien man bezig. PvdA-kamerlid Toussaint wil we ten of het geval van vergiftiging met nitriet, dat zich in Maastricht heeft voorgedaan, door dezelfde bron is veroorzaakt als de geval len in december in Venray, name lijk de koelinstallatie in een be paalde bestelauto. Van minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft Toussaint gisteren een uiteenzet ting gevraagd. Hij wil met name vernemen hoe het mogelijk is ge weest dat het onderzoek van de Keuringsdienst van Waren, dat naar aanleiding van de ongeval len in december bij Iglo is gehou den, het recente ongeval kenne lijk niet heeft kunnen uitsluite- Volgens Toussaint zal zo nodig door wijziging van instructies of anderszins bewerkstelligd moe ten worden dat optreden van de keuringsdienst, dan wel van an dere terzake bevoegde instanties, voortaan zo afdoende zal worden, dat een herhaling van gesigna leerde en naar bron getraceerde ongevallen voortaan zijn uitge sloten. Ook naar aanleiding van de onge vallen in december stelde Tous saint de bewindsman schriftelij ke vragen, die intussen zijn beantwoord. Tussen justitie en keuringsdienst bestaat overigens verschil van mening in die zin dat justitie wel een samenhang tussen Maas tricht en Venray (de eerste affaire in december 1980) veronderstelt en de keuringsdienst daarvoor geen enkele aanwijzing zegt te hebben. Alleen woensdag, donderdag en vnjdag a.s gereinigd en piekfijn geper jasje/kolbert van jj^Ovoor 3.70

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7