Gevecht tegen speculanten 'LMAFE ..U/C Kantoorruimte flat voor woningzoekende opgeëist Acht jaar cel wegens moord Commissie richt zich op goede en goedkope woningen Veertig jaar bij de Leidsche Wolspinnerij Nog geen besluit over statutenwijziging EZH Leidse stadsrubriek DINSDAG 27 JANUARI 1981 Nieuwe orders voor "Wernink" LEIDEN - De uitbreiding van het nieuwe "Wernink" aan de Mors- weg 340 verloopt volgens plan. Met de produktie van betonnen vloerplaten werd gisteren weer begonnen. Vijftien werknemers van het "oude" in oktober fail liet verklaarde Wernink hebben hierdoor weer werk. Het totale personeelsbestand bedraagt nu ongeveer veertig r Wernink heeft orders "voor een paar maanden" in de vloerpla- tensector. Hierbij zit onder meer een order van een grote bier brouwer. Binnenkort neemt de directie van Wernink opnieuw vijf mensen in dienst; voor de afdeling tennis- vloeren en sportvelden, en voor het aanleggen van betonvloeren in de buitendienst. Het "nieuwe" Wernink is eind ok tober begonnen met de produk tie van trottoirbanden. Ook deze sector ontwikkelt zich "naar wens". Aan Van Vollenhovenplein In de betonvloeren zit weer perspectief LEIDEN - De vorderingscommis sie hoopt begin februari haar eer ste succes te boeken. Een flat aan het Van Vollenhovenplein 23, nu nog kantoorruimte, moet dan vrij komen voor urgent woning zoekenden. Eigenaar J. van Hagen, importeur van zeer verfijnde technische ar tikelen, is echter nog niet van zins om zich zonder meer bij de ze beslissing neer te leggen. "Ik heb al een onderhoud met burge meester Goekoop aangevraagd", zegt hij in de hoop dat dat nog wat zal uithalen. LEIDEN - De vorderingscomissie wenst zich niet meer zo gemakkelijk "de zwarte piet toe te laten spelen" door illegaal bewoonde panden te vorderen voor geregistreer de woningzoekenden. "Het college van B en W moet eerst wat aan die illegale toestand proberen te doen voor dat de vorderingscommissie in actie komt", zegt PvdA- raadslid Marie-Anne Koning. De vorderingscommissie heeft het laatste jaar kritiek te verduren gehad omdat zij vooral het oog leek te hebben op reeds (illegaal) bewoonde panden; bijvoorbeeld panden met een gezinsbestem ming die gevuld zijn met kamer bewoners. "Vorder liever leeg staande panden", aldus de kri Burgemeester C. Goekoop prikt jubilaris J. Beij een ere-medaille in zilver op terwijl LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag een Koninklijke Onderscheiding in zilver uitgereikt aan J. Beij omdat hij veertig jaar in dienst is van de Leidsche Wolspinnerij "Neveda". Jan Beij (59) heeft zijn jubileum nog kunnen vieren in de Leidse vestiging van "Neveda" aan de Zoeterwoudseweg. "Hij zal de laatste jubilaris wel zijn" zei directeur R. van Ingen. Het grootste deel van de Leidsche Wol verhuist in maart namelijk naar een nieuw kantoorpand bij de vesti ging in Veenendaal. Beij verhuist niet mee maar zal de komende twee jaar heen en weer pendelen tussen Leiden en Veenendaal. Burgemeester Goekoop kenschetste in zijn toespraak J. Beij als een in schikkelijk man. "U moest nogal eens overschakelen". Want de aan staande verhuizing van de Leidsche Wol is de eerste niet. Een keer is Beij de Leidsche Wol "ontrouw" geweest; bij een eerdere verhuizing van de Leidsche Wol naar Veenendaal. Anderhalfjaar lang werkte hij toen voor Parmentier. Toen het kantoor en het magazijn van "Neveda" weer naar Leiden terug kwamen, kwam ook Beij weer terug. Beij is bij de Leidsche Wol onder meer beheerder van het oud-Engelse machinepark geweest, chef van de opmaakafdeling en hoofd van de handwerkpakketten. Directeur G. Verhoef bood de jubilaris een uurwerk en een envelop met inhoud aan. Het personeel ("Jan werkt in de schaduw, sympathiek en vol inzet") bedacht hem met een workmate. Voor het heen en weer reizen van Leiden naar Veenendaal kreeg Beij een aktetas, "voor de boterhammen". Uitspraak in hoger beroep tiek. Voor de vorderingscommis sie was bovendien het geval fru strerend dat na al het procedure le werk rondom het vorderen il legale bewoners alsnog "gewit" werden door de huisvestings commissie (zoals het pand Hoge- woerd 54). De vorderingscommissie wil haar speerpuntenbeleid vooral rich ten op goede en goedkope leeg staande woningen van de "typi sche speculanten". Met een ma ximale publiciteit rondom de aanpak van deze speculanten zou de preventieve werking het grootst kunnen zijn. De vorderingscommissie heeft on der voorzitterschap van Marie- Anne Koning (vanaf november '79) zestien panden behandeld. Tot een vordering is het nog niet gekomen. Koning noemt het ge tal van zestien behandelde pan den toch een behoorlijk aantal "ook al maakt het die indruk niet op de buitenwacht". Zij meent dat veel meer dan zes tien gevallen van leegstaande of illegaal bewoonde panden de vorderingscommissie niet heb ben bereikt vanwege het preven tieve effect dat van de vergade ringen van de vorderingscom missie uitgaat. Zo hebben bij voorbeeld eigenaren hun te duur aangeboden en daardoor leeg staande panden alsnog in prijs laten zakken na een eerste waar schuwing "dat er wel eens aan vordering gedacht zou kunnen worden". Het preventieve effect dat van de vorderingscommissie uit zou gaan ligt volgens Koning vooral in het openbaar karakter van de vorderingscommissie. "Huizenspeculanten weten dat wij er hard aan trekken". Het preventieve effect van de vor deringscommissie zou voorts blijken uit het feit dat het meren deel van de zestien behandelde panden (af en toe net voor de hoorzitting) verkocht is. Trots meldt voorzitter Koning dat na Koninginnedag '80 (door kra kers uitgeroepen tot "Woningin- nedag") geschrokken gemeentes zoals Utrecht en Dordrecht kwa men informeren hoe de vorde ringscommissie in Leiden func tioneert. "Die gemeentes werden toen pas actief'. De Leidse vor deringscommissie heeft vóór no vember '79 een sluimerend tot slapend bestaan geleden. Als een leegstandswet door het parlement wordt aangenomen kan de vorderingscommissie sneller en gemakkelijker werken. De vordering moet in acht tot negen maanden afge rond zijn. Woningzoekende kan didaten voor het te vorderen pand hoeven niet meer met naam en toenaam genoemd te worden. Bureau Huisvesting schat dat Leiden gemiddeld on geveer driehonderd woningen telt waarin na zes maanden leeg stand nog geen (legale) bewoners gehuisvest zijn. Als de Leeg standswet ook leegstand van ge bouwen ("niet zijnde woningen") en onzelfstandige woonruimte zou regelen ligt het aantal van driehonderd nog aanzienlijk ho ger. Zo'n groot aantal woningen kan de vorderingscommissie na invoering van de leegstandswet slechts dan aanpakken als onder meer rijksgeld voor personeels uitbreiding bij Bureau Huisves ting en Bouw- en Woningtoe zicht alsmede rijksgeld voor au tomatisering van de leegstands- registratie op tafel komt. "Opgeven van deze ruimte bete kent naar sociale zaken", zegt zijn vrouw, die lucht gaf aan haar gemoed door een telexbericht de wereld in te zenden. In het korte bericht stond onder meer: "Op nieuw een bedrijf naar de knop pen. Fase (wethouder economi sche aangelegenheden) helpt be drijf om zeep". "En dat verwacht je toch niet van een partijge noot", zegt mevrouw Hagen, die zelf voorzitter van de propagan- dacommissie van de VVD is. Al jaren sleept het geval Van Ha gen. "Eigenlijk moetje in '58 be ginnen", zegt Van Hagen zelf. "Ik heb toen een woning aan het Van Vollenhovenplein ge huurd". In die woning begon hij ook met het uitoefenen van zijn huidige beroep: het zelfstandig vertegen woordigen van buitenlandse fir ma's in technische apparatuur. Kantoor aan huis dus. "Ik moest wel", vertelt Van Hagen, "want ik ben een zware suikerpatiënt. En dan krijg je niet zo makkelijk geld van de bank om ergens een bedrijf te beginnen". Een dikke tien jaar later, in 1970, was Van Hagen rijp voor uitbrei ding. Hij huurde derhalve een woning op de derde etage én richtte daar zijn kantoor in. Hier na ontstonden de moeilijkheden. Van Hagen's versie. "Oogluikend stond de gemeente het toe dat wij een kantoor hadden op num mer 34. Daar werd ook niets van gezegd tot wij de flat in '74 sa men met nummer 13 kochten". "Een tijdje later kocht ik nog een woning op de eerste verdieping: 14. Nummer 13 en 14 hadden we om te wonen en 34 om te werken. Nummer 34 was echter te klein voor ons werk. Ik verkocht deze flat daarom en kocht nummer 23 voor ons kantoor". De versie van bureau huisvesting luidt echter heel anders. Corrie de Koster: "Van Hagen woonde op nummer 13 en gebruikte 34 onder meer als kantoor. Dat wis ten wij. Van oogluikend toestaan is dan ook geen sprake. Toen Van Hagen de kans kreeg om 14 te kopen hebben wij gezegd: in orde, maar dan moetje 34 wel af stoten. Het is tenslotte te gek dat iemand drie flats in gebruik heeft". "Van Hagen verkocht 34 inderdaad volgens afspraak. Tot onze grote verbazing kocht hij echter even later 23. Dat was niet de bedoe ling en wij zijn daarom stappen gaan ondernemen". Dat Van Hagen's verhaal een verte kening van de werkelijheid is staat volgens Corrie de Koster zo langzamerhand wel onomstote lijk vast. "Alle middelen hebben ze aangegrepen om hun gelijk te krijgen: van Gedeputeerde Sta ten tot de Raad van State. En steeds was het: uit de papieren blijkt duideüjk dat de gemeente gelijk heeft". De voorzitter van de vorderings commissie, het PvdA-raadslid M. Koning, is het hier vanzelfspre kend geheel mee eens. Eigenlijk is zij naar eigen zeggen nog een beetje kwaad, omdat de gemeen te nog veel te aardig wilde zijn voor Van Hagen. Koning: "Ze hebben Van Hagen ook nog vervangende ruimte aangeboden en dat hadden ze na tuurlijk nooit moeten doen. Het ging om een gemeentepand waarin tijdelijk mensen van de Lok (een school van agogische beroepen) wonen. Wethouder Tesselaar heeft die studenten daarin gezet. Onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat ze ver huizen zodra de gemeente een serieuze gegadigde heeft. Toch is Van Hagen niet op dit aanbod in gegaan". LEIDEN - Ondanks het feit dat het punt gisteravond voor de derde maal op de agenda prijkte heeft de gemeenteraad nog steeds geen beslissing kunnen nemen over de voorgestelde statuten wijziging van het Elektriciteits bedrijf Zuid-Holand (EZH). "Ik stel voor om het punt van de agenda af te voeren", merkte wethouder Fase (economische aangelegenheden) aan het begin van de avond op. "Wij zijn nog niet toegekomen aan het bestu deren van een aantal juridische zaken". Hiermee doelde zij op de bedenkingen van 'technische aard', die al tijdens de vorige ver gadering werden geuit door CDA-raadslid Driessen. De statutenwijziging, die het onder meer mogelijk maakt dat de ge meente Leiden haar EZH-aande- len overdraagt aan het Streeke- nergiebedrijf Rijnland, zou de vrijheid van bedrijfsvoering van Rijnland volgens Driessen kun nen aantasten. In de statuten wordt namelijk aan de aandeelhouders de eis gesteld dat zij zelf elektriciteit moeten produceren. Rijnland zou zich dus niet kunnen beperken tot distributie en administratie. Of dit inderdaad juist gezien is zal wethouder Fase tijdens de vol gende gemeenteraadsvergade ring vertellen. DEN HAAG - De 31-jarige Leide- naar N.J.G. de W. is vanochtend door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De W. ver moordde in januari van het vorig jaar zijn voormalige echtgenote, de 25-jarige Leidse vrouw Nancy Geluk. Het hof bevestigde de uitspraak die de rechtbank in Den Haag vorig jaar deed, waartegen De W. in hoger beroep was gegaan. De officier van justitie had bij het hof twee weken geleden bevesti ging van het rechtbankvonnis gevraagd. Nancy Geluk werd in de vroege za terdagochtend van 19 januari 1980 in de bosjes bij de Willem Klooslaan in Leiden Zuid-West door haar ex-man met drie pi stoolschoten om het leven ge bracht. Jaloezie was het voor naamste motief van de dader. door René van der Velden Jaap Visser Op de vingers De opmerkingen in deze ru briek over de parkeeroverlast in de Leidse Fleetstreet (Apo- thekersdijk) hebben onze col lega's annex concurrenten van de Leidse Courant tot droefheid gestemd. Volgens Ons werd de overlast onder meer veroorzaakt door de snelle wagens van de vele journalisten wiens redactie lokaal en donkere kamer aan de Apothekersdijk is geves tigd (Haagsche Courant, Leidse Post, Leidse Courant en persfotograaf Holvast). In een brief, met als hoofd: 'Lectori non salutem', wer den wij door enkele fervente Courant-fietsers op de vin gers getikt. "Het vak van journalist brengt niet derma te hoge verdiensten met zich mee, dat wij het ons kunnen permitteren een vervoermid del van enige klasse onder ons zitvlak te laten voortbe wogen", zo wordt ons te ver staan gegeven. Kleine wagentjes en fietsen schijnen derhalve dik ge zaaid te zijn bij het Leidse Courant-personeel. Op de stoep of in de parkeervak ken.. Magische hand Als alles volgens planning ver loopt zal de magische hand van meneer Gerard De Lange eind deze week ook naar het Leidse'filiaal aan de Bree- straat worden getransplan teerd. Aanstaande vrijdag zal een zo genaamde 'magic hand' in de etalageruit van de wasauto- matenwinkel worden geïn stalleerd. Door handopleg ging kunnen passanten voor- Aanstaande zaterdag zal "het lint worden doorgeknipt en de gehele hel losbarsten". De Leidse punks hebben voortaan hun eigen café. taan zelf in de avonduren de etalageverlichting ontsteken. Meneer Alblas, de man die z'n brood verdient door aan ie dereen te vertellen hoe goed meneer De Lange is, legt het 'magie hand-systeem' uit: "De op de etalageruit aange brachte handpalm wekt een bepaald spanningsveld op. Door handoplegging onder breek je dat spanningsveld waardoor een lichtschakelaar in werking wordt gesteld die voor een periode van drie mi nuten de ctalageverlichting inschakelt". Na die drie minuten floept de verlichting weer uit en is de gratis voorstelling afgelopen. Ben je er niet in geslaagd om zo snel alle prijzen in je op te nemen leg je je hand dus nog maals op de palm en krijg je een 'tweede bedrijf. Bij Gerard de Lange hebben ze al een tijdje proef gedraaid met de 'magic hand' en men hoopt op deze manier jaar lijks 130.000 gulden op de energiekosten te bezuinigen. Gerard de Lange heeft 40 fi lialen. Meneer Alblas laat nog weten dat geïnteresseerde winke liers en ondernemers vrijelijk over de magische informatie kunnen beschikken. "Gerard de Lange heeft geen eigen domsrecht. Iedereen mag ons nadoen, Graag zelfs". Stekelharig De "punks" krijgen een eigen café in Leiden. De velen die dachten dat de punkstro ming, voor zover die al veel aanhang heeft gehad, totaal voorbij was. vergist zich dus. In het Leids Vrijetyds Cen trum zijn de punks voortaap elke zaterdagmiddag "in het wild" te aanschouwen. Zaterdagmiddag zal "het lint worden doorgeknipt en dé gehele hel losbarsten" zoals de punks zelf in het het blaadje van het LVC aankon digen. Punkgroepen als de Long Haired Kojaks en The Desert Regime zullen het ca fé vervolgens muzikaal inwij den. Dan zal ook de bijbeho rende winkel worden ge opend waar diverse punkbla den, singles, badges en zelf gemaakte T-shirts zonder winst van de hand worden gedaan. Volgens Vincent van Dieren, in punkkringen The Animal ge noemd, is het punkcafé uit nood geboren. Er blijken, naar aanleiding van het ge drag en uiterlijk, zoveel voor oordelen tegen het punkvolk je te bestaan, dat het in de meeste Leidse Cafées wegge keken of anders wel wegge trapt wordt. Omdat de punks binnen het LVC een aparte groep binnen het publiek vormden, werd besloten een café voor hen op te richten. Volgens Vincent is er nog steeds genoeg van dat "ste kelharig vullus" om het café te bevolken. Bovendien, wanneer er een plaats is waar de punks bij elkaar kunnen komen, zullen er misschien meerderen overgaan tot het ultrakorte kapsel. Om binnen te komen hoef je overigens niet persé punk te zijn, ieder een is welkom. Alleen wor den de rollen omgedraaid: zo als punks altijd moesten ac cepteren wat er in andere ca fées gebeurt, moeten anderen nu accepteren wat er in het punkcafé gebeurt. "En dat betekent dat verzoekjes als Fleetwood Mac of Eric Clap ton direct de grond in wor den geboord", aldus Vincent.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3