LEIDSCH DAGBLAD Vangstbeperking lachertje Koppel b azemiet Apeldoorn opgerold Goudzwaard verlaat actieve politiek 'Slecht beleid Philips oorzaak ontslagen" 4^30 lil Weer olie uit Iran naar YS? 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden Li3GK. sjdï* EG-vissers ontduiken quoteringen om het hardst Meubelfabriek Oisterwijk J mm SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 27 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36381 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Niet op EPV-Iijst DEN HAAG (GPD) - Prof. Bob Goudzwaard heeft definitief af scheid genomen van de actieve politiek. Hij heeft de leiding van de Nieuwe Evangelische Partij-in- oprichting te kennen gegeven geen prijs te stellen op een plaats je op de verkiezingslijst. Als bo vendien het ontwerp- verkiezingsprogramma niet aan gepast wordt, zal hij zelfs geen lid worden van de partij en politiek dakloos blijven. Goudzwaard besloot vorig jaar niet met zijn partij, de ARP, mee het CDA in te gaan wegens grote be zwaren tegen de grote christen democratische partij. Hij heeft vooral grote problemen met de politiek die het CDA voert ten aanzien van de kernbewapening. Hij vindt dat dergelijke wapens als een bedreiging van de schep ping afgestoten dienen te worden door Nederland. EINDHOVEN (GPD) - Slecht ma nagement en verkeerde taxaties zijn de oorzaak van de aan de gang zijnde imkrimpingen en reorganisaties bij Philips en niet de hoge loonkosten of de moor dende Japanse concurrentie. Tot deze conclusie komt een onder zoeksteam van de Rijksuniversi teit in Utrecht. Economen en sociologen van het Sociologisch Instituut van de universiteit hebben samen met de Industriebond FNV het werk gelegenheidsbeleid van Philips onder de loep genomen. Het on derzoek was toegespitst op de beeldbuizenfabriek van Elcoma en de televisiefabriek van Video. Daarbij is ook gekeken naar de gevolgen van produktie - overhe veling naar andere landen voor de werkgelegenheid in de Neder landse Philipsvestigingen. Ver der is het team van onderzoekers nagegaan wat de gevolgen zijn van de automatisering voor de mensen in de fabriek. De resultaten van het onderzoek, die vernietigend zijn voor Phi lips, zijn vanochtend in Eindho ven bekendgemaakt. Een woord voerder van Philips zei nog geen commentaar op het rapport te kunnen geven, omdat hij het nog niet had gekregen. Volgens de onderzoekers is de posi tie van Philips op de kleurentele- visiemarkt erg sterk. Voor zover daar problemen liggen, zijn die volgens de onderzoekers het ge volg van slecht management en verkeerde taxaties. "Desondanks gebruikt Philips te pas en te onpas het argument dat haar positie wordt bedreigd door de felle con currentie uit Japan om het reor- ganisatiebeleid voor de gedu peerde werknemers aanvaard baar te maken. Deze en andere door Philips gehanteerde argu menten om de inkrimpingspoli- tiek hoe dan ook uit te voeren, zijn ontoereikend cn dienen eer der als alibi dan dat ze werkelijk drijfveer van het beleid zijn", me nen de Utrechtse wetenschap pers. Volgens het onderzoeksteam heeft de Philips-top gefaald in het voe ren van een verantwoord sociaal beleid. Kwantiteit en kwaliteit van de produktie staan op de eer ste plaats, aldus de onderzoekers, de zorg voor kwantiteit en kwali teit van de arbeid krijgt te weinig aandacht. In het rapport wordt erop gewezen dat de werkgelegenheid bij Phi- lips-Nederland al tien jaar lang drastisch terugloopt (ongeveer 20.000 arbeidsplaatsen), terwijl het concern tot 1976 wereldwijd nog sterk groeide (meer dan 125.000 arbeidsplaatsen erbij). Op grond van de verzamelde gege vens verwacht het Utrechtse team dat binnen twee jaar 1700 arbeidsplaatsen in de kleurente levisie-afdeling van Philips- Nederland zullen verdwijnen. Daarbij zouden zes vestigingen zijn betrokken, namelijk Stads kanaal, Eindhoven (twee), Til burg, Roermond en Winschoten. 20 PAGINA'S Lucy Steymel: "Geen bruldingen" partij, dié zal gaan be staan uit EPV en overblijfselen van de CDA-werkgroep Niet Bij Brood Alleen, heeft lange tijd haar hoop gericht op Goud zwaard als aansprekende lijst trekker. Weststrate, voorzitter van NBBA, en Goudzwaard hebben gister avond nog in een laatste gesprek geprobeerd de verschillen te overbruggen. De wederzijdse conclusie van het gesprek was echter dat Goudzwaard in elk geval niet op de lijst terecht zal komen, aldus zijn commentaar vanmorgen Hij verwijt de leiding van de nieu we partij dat zij een verbreding van de basis afwijst. Daardoor wordt de partij teveel een splin ter, meent hij. Daarnaast is hij het niet eens met de naamgeving van de partij. Hij wil per sè het woord „evangelisch" in de naam van de nieuwe partij zien. Centrum in vlammen op BOLNES - De nieuwe vleugel van het winkelcentrum in het Zuidhollandse Bolnes is gister avond volledig in vlammen op gegaan. Twintig winkels brandden af, zo ook een groot aantal kantoren. De oorzaak van de brand, die veel publiek trok, is nog onbekend. De schade loopt in de miljoenen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/KATWIJK - Nederlandse vissers vangen méér vis dan is toegestaan ,door de Eu ropese raad van ministers van visserij. De Kat- wijkse reder Luc Ouwehand ontkent dat ook niet. "Als we ons precies aan de hoeveel heden houden die binnen de EG is overeengekomen liggen we zó tegen de kant of gaan we failliet" zo zegt de voorzitter van de Kat- wijkse rederijvereniging. Overi gens geldt volgens hem voor alle EG-lidstaten dat ze de afspraken ontduiken. "Niemand houdt zich aan de re gels. Jan verwijt Piet en zo gaat dat over en weer. Pas als er een goed visserijbeleid is kun je dat bestrijden." Een goed visserijbeleid staat van daag centraal bij het overleg van de EG-ministers van visserij. Het streven was om voor het einde van vorig jaar al een Europees visserijbeleid tot stand te bren- Olievlek in haven Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Volgens voorlopige schattingen is van ochtend vroeg twintig- tot veer tigduizend liter ruwe stookolie in de zevende petroleumhaven ge stroomd in het Rotterdamse Bot- lekgebied. Volgens een woord voerder van het gemeentelijk ha venbedrijf is de stookolie afkom stig van de Noorse tanker "Sea Breeze" die bij "Nieuwe Matex" aan het laden was. Brandweer, politie en de milieu dienst van Rijnmond waren snel ter plaatse evenals de Rotterdam se Roteb met een speciaal afzuig- vaartuig. Ook heeft de Roteb een boot met daarin een oliescherm naar de plaats des onheils ge stuurd. De bedoeling is om dit scherm aan te leggen rondom de vlek om te voorkomen dat deze zich uitbreidt. Extra steun voor het Noorden PAGINA 7 Rijn nog zout tot 1983 PAGINA 12 Door RSV-order 600 banen weg gen. De laatste ministersbijeen komst op 17 december mislukte echter. Aan de vooravond van het overleg heeft het Tweede-Kamerlid Hart- meijcr (PvdA) gezegd op korte termijn een overleg tussen mi nister Braks cn de vaste kamer commissie voor visserij noodza kelijk te achten. Hartmeijer vindt de ogenschijnlijke tegen stelling tussen de grote investe ringen die de Nederlandse reders de laatste tijd doen en de tegen slagen waarmee de visserijwe reld op Europese schaal te kam pen heeft onaanvaardbaar. "Quo taregelingen blijven uit, toch is men in staat grote bedra gen in nieuwe schepen te pom pen" aldus de socialist. De parle mentariër wil in het beoogde ge sprek ook het grotere motorver mogen van de nieuwe schepen aan de orde stellen. Hij zegt dat zijn verlangen losslaat van de be schuldigingen die Engelse vis- sers het afgelopen weekeinde 777 £117 uitten aan het adres van hun Ne- xllctJ1 VUlllIlöl derlandse collega's. Kortweg JAKARTA (UPI, Reuter, UPI) - PAGINA 17 Schip zinkt: ruim 900 APELDOORN (ANP) - Een enor me bouwfraude is aan het licht gebracht door een sedert eind april van het vorig jaar vanuit Apeldoorn opererend opspo ringsteam. Voorzover thans be kend, zijn de belastingdienst en het Sociaal Fonds Bouwnijver heid voor ruim 2 miljoen gulden opgelicht door een koppelbazen- syndicaat. Dit had in heel Neder land bouwvakkers, onder wie tientallen Britten, aan het werk. Omzetbelasting, inkomstenbe lasting en tal van sociale premies werden niet afgedragen. De zaak kwam aan het rollen toen iemand zag dat zijn buurman, die in de ww liep, toch elke morgen aan het werk ging. Hij lichtte de politie daarover in. Als hoofdver dachte is gearresteerd een 26- jarige Apeldoornse aannemer. Tegelijkertijd werden aangehou den diens 25-jarige vriendin uit Veessen (gemeente Heerde), een 39-jarige Apeldoornse vertegen- woord i ger- i nterieu rverzorger een 38-jarige man uit Deventer, een 41-jarige Amsterdamse on dernemer en een 27-jarige Nij meegse ondernemer. De eerstgenoemde drie zijn intus sen voorgeleid aan de officier van justitie in Zutphen. Daar bleek ook dat de vriendin van de hoofd verdachte in het bezit was van het pistool waarmee twee ex- werknemers waren bedreigd toen zij op het kantoor van de koppelbaas om hun geld kwa men vragen. Na deze arrestaties werden nog acht verdachten aan gehouden. Een aantal van hen meldde zich zelf bij de politie. Zeventig ex-medewerkers zijn als getuigen gehoord. Dertig van hen kregen een proces-verbaal we gens steunfraude. Bij hoofdver dachte De B. is civiel belastingbe- slag gelegd op tegoeden bij op drachtgevers. In augustus vorig jaar zou hij met valse papieren hebben getracht belastingaansla gen ongedaan te maken. Dat luk te in twee gevallen, waarbij hij 36 mille achterover drukte. Bij het controleren van de boekhoudin gen van diverse bedrijven bleek een complete boekhouding te zijn verstopt in een geiserkast. Volgens de politie zijn 20 tot 30 En gelsen spoorslags naar hun eigen land gevlucht toen zij in de gaten kregen dat het team achter hen Tbonaangevend in eiken. kwamen deze beschuldigingen erop neer dat de aanvoer van zee vis in Nederland onvoldoende wordt gecontroleerd. En terwijl in Huil de Britse schepen zouden verroesten vanwege de Europese vangstbeperkingen, maken de Nederlanders er een potje van, aldus de Britten. Of hun klach ten vandaag ook ter sprake ko men in het ministersoverleg is niet bekend. Formeel is daar geen klacht ingediend. Op hun beurt hebben de Hollan ders de Fransen ervan beschul digd voor de Nederlandse kust bezig te zijn met haringvangst. De Scheveningse vissers zouden op kabeljauw uit zijn, nota bene omdat de haringvangst nog steeds verboden is. Het is nog steeds niet zeker of de Nederlandse vissers dit jaar nog in de Noordzee op haringvangst mogen gaan. Dat blijkt ook uit een werkdocument dat de EG- commissie heeft voorbereid. Het document vormt vandaag in Brussel de basis voor het nieuwe gesprek tussen de ministers. Daarin wordt ervan uitgegaan dat ook dit jaar de haring in de Noordzee moet blijven. (zie ook pagina 13) Een Indonesisch passagiers schip. dat na een brand gisteren stuurloos ronddreef, is vanmor gen gezonken. Ruim 900 Indone siërs worden vermist. Velen van hen zijn vermoedelijk verdron ken. Dit heeft een woordvoerder van een Indonesische regerings ploeg vanmorgen meegedeeld. Aanvankelijk (zie ook pagina bui tenland) werd nog gemeld dat al le (ruim 1100) opvarenden van het nu gezonken schip, de "Tam- pomas-2" door een ander schip waren overgenomen. Het schip bevond zich, toen na een explosie in de machinekamer brand uitbrak, op ongeveer 1000 kilometer ten oosten van Djakar ta. Sommige passagiers spron gen overboord in de "bijna onbe heerste paniek" die na het uit breken van de brand ontstond. Oudste overleden NAARDEN (ANP) - In Naarden is de oudste inwoner van Neder land, de 110-jarige mevrouw W Cammel overleden. Ze vierde op 8 januari van dit jaar nog haar ver jaardag in het Naardense ver pleegtehuis Naarderheen. Rustis Mistig of laaghangende bewolking en geen regen van betekenis. Minimum temperatuur rond 3 graden, middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige wind; in hoofdzaak uit het zuiden. 28 JANUARI Zon op: 8.26 uur; onder: 17.20 uur, maan op: 1.20 uur; onder: 11.58 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.20 en 20.45 uur, laagwater om 3.58 en 16.31 uur. WASHINGTON (AP) - Nauwelijks een week nadat de Amerikaanse gegijzelden zijn vrijgelaten, over weegt de Amerikaanse maat schappij Exxon de olie-invoer uit Iran te hervatten, terwijl andere bedrijven wachten op een offi cieel "teken", dat zij weer handel mogen drijven met Iran. De regering van president Ronald Reagan heeft ondertussen ver klaard dat "er geen twijfel over kan bestaan" dat zij de overeen komst inzake de vrijlating van de gegijzelden zal nakomen. Deze overeenkomst voorzag tevens in de opheffing van het handelsem bargo, dat oud-president Jimmy Carter na de gevangenneming van de Amerikanen in november 1979 tegen Iran instelde. Het Amerikaanse ministerie van handel zei vorige week overstelpt te zijn met vragen van bedrijven die hun handel met Iran wilden hervatten. Sommige bedrijven zeiden door Iran te zijn benaderd om vervangingsonderdelen voor apparatuur die reeds eerder aan Iran was geleverd. Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Grootste waterbedden- show van Europa! Demonstraties en voorlichtingsstands, woensdag 28 januari t/m zondag 1 februari wo.: 19-22 uur do., vr. en za.:13-17uur en 19-22 uur zo.: 12-17 uur LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Will u mi| nu metéén noteren als ab~rnee Naam: Adres Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon- ijj. der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. 7^, Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en dej&f- krant komt SNEL in de bus m

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1