Door leverantie onderzeeërs 600 banen verloren "Aardgasprijs stuk hoger" Introductie kolen als alternatief valt tegen Actie bij Enka Kassei Sir 1= IL II II iivrir gg£ marktberichten Rotterdam boos op regering Konsumenten Kontakt vreest: "Middeninkomens echt gepakt" 'SIC JINSDAG 27 JANUARI 1981 tie- h i zui den gesloten. Van de 350 ,e len er 100 overblijven. Indertijd i Br het besluit genomen de weverij van deze onderneming langza- merhand te sluiten met als laatste le' datum 1 maart 1982. Deze sluiting ke zal nu versneld geschieden. ^Overwerk (De acties van de Engelse zeelieden yooT beter betaald overwerk heb- Jjjben inmiddels ook hun weerslag ^in de Nederlandse havens. Op ne- i^gen schepen in Rotterdam en «Amsterdam weigeren de beman- ^ningen elk werk uit te voeren dat B Ijjmet het varen van het schip te *jmaken heeft. De bemanningen H fc^an de containerschepen 'Dur- Rington' en 'Advisor' zijn wegens J ^jiun acties door de reder ontsla- m ^gen en op het vliegtuig naar En- geland gezet. B IVIinder werk I Óij Rank-Xerox in Venray staan -volgens de vakbond voor middel- '"baar en hoger personeel (unie ^LHP) 200 a 300 arbeidsplaatsen J x>p het spel als gevolg van een op I .banden zijnde reorganisatie. 1 yMorgen hebben de bonden een "gesprek over deze zaak met de di- J ^ectie van het bedrijf, waar onge- 2 .veer 2700 mensen werken. Oor- I zaak van de problemen is volgens l _"de unie de teruglopende markt l "Voor kopieermachines, gekop- J peld aan de toenemende concur- Tentie uit Japan. l tfalf miljard Wehkamp BV, het grootste postor derbedrijf in Nederland, zal dit jaar voor het eerst een omzet van meer dan 500 miljoen boeken. Vorig jaar werd een omzet be haald van naar schatting 498 miljoen, zo heeft Wehkamp be kendgemaakt. Jij Wehkamp werken inclusief de dochteronderneming Sanders Meubelstad, in totaal 1100 men sen. Het hoofdkantoor is geves tigd in Zwolle, terwijl de magazij nen in Dedemsvaart en Maurik zijn gevestigd. jeen krediet let doek voor ijzergieterij Assel- bergs in Bergen op Zoom lijkt ge vallen, nu de directie van het be drijf gisteren geen overeenstem ming met de banken heeft kun nen bereiken over een aanvul lend krediet van twee miljoen •-gulden. Zonder dit overbrug gingskrediet kan de ijzergieterij, een van de modernste van Euro pa, niet doordraaien waardoor de •werkgelegenheid van de circa 600 werknemers verloren dreigt te Versneld DEN HAAG (GPD) - De mogelijk heden om kolen als alternatieve brandstof in ons land snel te in troduceren vallen tegen. Er wordt veel te optimistisch ge dacht over de vervanging van (te importeren) olie door (ook in te voeren) steenkool. Er zijn nogal wat belemmeringen om de herin voering van kolen zo snel voor el kaar te krijgen als men wil. Dit staat in een rapport van het Ener gie-Studie-Centrum. De industrie zal volgens het rapport in de meest gunstige omstandig heden in de komende twintig jaar nooit verder komen dan een dek king van tien tot vijftien procent van het industrieel energiever bruik door kolenstook. Hierdoor zal de stijging van het oliever- bruik in Nederland nog hoger uit komen dan de huidige ramingen. Die schattingen voorzien voor de komende twintig jaar een stijging van het olieverbruik met veertig tot honderd procent, een ontwik keling die internationaal onaan vaardbaar wordt geacht. Door een aantal factoren zal de ver vanging van olie door kolen te genvallen. Allereerst is er de be staande overcapaciteit aan cen trales als gevolg van een te opti mistische planning. De economi sche groei is aanzienlijk lager uit gevallen dan werd verwacht, zo dat industrie en elektriciteitsbe drijven met een overschot aan op wekkingsvermogen kampen. Dan is er de noodzaak tot het toe passen van andere kolenstook- technieken als gevolg van de hui dige milieurichtlijnen. Deze tech nieken zijn bovendien alleen in grote installaties rendabel te ma ken. Bovendien is het aantal be staande installaties dat in princi pe op kolenstook kan overgaan, aanzienlijk kleiner dan werd ge dacht. Kolenvergassing Er spelen ook nog factoren mee als de inzet van aardgas voor warm- te-krachtkoppeling (in de indus trie), de hoge kolenprijs voor ver spreide afnemers en de nu gerin ge beschikbaarheid van kapitaal voor de vereiste hoge investerin gen voor de overgang op kolen. In veel gevallen zal, aldus het ESC- rapport, de koleninzet op andere Een goed alternatief is de kolenver gassing in de buurt van industrië le locaties. Een bijkomend voor deel daarvan kan zijn dat kleine afnemers wel kolengas kunnen stoken, maar geen kolen. Het af valprobleem kan centraal wor den aangepakt. Als gevolg van de overgang van aardgas naar kolen- gas in plaats van kolen naar ko lengas, heeft de industrie met een geringe verandering te maken in plaats van met een coipplete om bouw. Daardoor worden forse investe ringsvoordelen verkregen: af hankelijk van de omstandighe den wordt 300 tot 1000 gulden per ton kolenverbruik bespaard. Dit gegeven werd nooit eerder in de berekeningen verwerkt, waar schijnlijk omdat men te veel op het buitenland was gericht. Het Energie-Studie-Centrum zal dit jaar de toekomstige vervanging van olie en gas door kolen verder uitwerken in een breed opgezet te, landelijk georganiseerde stu die. DEN HAAG (GPD) - Rotterdam dreigt jaarlijks anderhalf miljoen gulden aan havengel den. te verliezen en 600 arbeidsplaatsen in de haven komen op de tocht te staan als de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan doorgaat. Ï^EIDEN - Leidse veemarkt, dinsdag. ^>tale weekaanvoer 6042 dieren, waar in 4405 vandaag die als volgt te specife- i$n zijn: 165 slachtrunderen, 200 stuks gebruiksvee, 15 graskalveren, 2103 auehtere kalveren, 8 pony's, 1255 var kens, 53 biggen, 553schapen of lamme ren en 53 bokken en geiten. Prijsnoterin gen slachtrunderen zelfde als maandag; nuchtere slachtkalveren 1.25-2.50. Ge- fRruiksvee: melk en kalfkoeien 1650- 3965. varekoeien 1050-2200, pinken 800- Ï500, nuchtere kalveren voor fok of mes- ttrij rood 250-425, idem zwart 185-315, biggen 85-93, schapen 190-250, lamme ren 200-240, geiten 20-85, lammeren eer ste kwaliteit 250-325. Toelichtingen (resp. aanvoer - handel- prijzen): slach trunderen matig, rustig, stabiel, kalf- en melkkoeien idem, pinken idem, graskal veren idem, nuchtere kalveren rustig, tiiimer, stabiel, varkens ruim, vlot, ho ger. lopers en biggen matig, matig, sta biel, schapen en lammeren redelijk, vlot, stabiel, geiten matig, goed, stabiel. GROENTEVEILING KATWIJK AAN BEN RIJN: 26-1-1981. Bberekool per kg. 1,04-1,35, Waspeen AI per kist 17,- - 19,40, Waspeen All per kist 9,- - 16,70, Waspeen BI per kist 18,50 - 22,40, Waspeen Bil per kist 4.- - 22,-. Was peen Cl per kist 7,-- 13,50, Waspeen CII per kist 17,60 - 10,30, Aanvoer: 116 ton. Breekpeen Cl per kist 13,20 - 13,50. Breekpeen CII per kist 5,30, Prei A per kg 1,17-1.20, Prei B per kg. 0,82, Knolsel derij 5,70-92 Zowel burgemeester en wethou ders van Rotterdam als de direc tie van twee Rotterdamse haven bedrijven hebben daarom van daag in brieven aan het kabinet- Van Agt en de Tweede Kamer ge protesteerd tegen de regerings beslissing aan Rijn-Schelde- Verolme een exportvergunning te verlenen. Schoten voor de boeg, aan de vooravond van het tweede debat dat de Kamer, don derdag, zal wijden aan de omstre den Taiwan-order van RSV. Een late waarschuwing, want poli tiek Den Haag is ervan overtuigd dat het kabinet, desnoods tegen de zin van de Kamer in, niet zal terugkomen op de aan RSV ver leende toestemming. Maar, zegt Ivo Blom, kabinetschef van de Rotterdamse burgemeester An- dré van der Louw, wij hebben de regering al op 25 november vorig jaar, dus nog vóór het eerste de bat in de Tweede Kamer, op in formele manier laten weten dat Rotterdam tegen de RSV- Vijf miljard steun Britisch Leyland LONDEN (Reuter/DPA) - De Brit se regering geeft het autoconcern British Leyland (BL) een finan ciële injectie van 990 mihoen pond sterling (bijna 5,25 miljard gulden). Volgens de Britse minis ter van industrie, Sir Keith Jo seph, kan de onderneming hier door in de loop van de jaren tach tig weer winst maken. BL-directeur Michael Edwardes heeft om de steun gevraagd voor de "opfrissing" van de modellen. Rond 1985 wil de onderneming een middenklasse-wagen op de markt brengen, die het beter moet doen dan de "Metro", die onlangs is geïntroduceerd, aldus Edwardes. Het project van de nieuwe middenklasser wordt "LC-10" genoemd. Het geld wordt de komende twee jaar verstrekt. De regering heeft de hulp tpegezegd op voorwaarde dat de plannen geen gevaar lopen door grote stakingen zoals die zich vorig jaar hebben voorge daan. levering is gekant. Het kabinet- Van Agt heeft die informele waar schuwing klaarblijkelijk niet al te ernstig genomen. Daarom heb ben we onze bezwaren alsnog op schrift gesteld en aan regering en Tweede Kamer gestuurd. Blom geeft toe dat Rotterdam het belang van de handelsrelatie met China eerder en nadrukkelijker bij kabinet en Kamer aan de orde had kunnen stellen. Maar, zegt hij, ook wij hebben aanvankelijk de ernst van de Chinese dreige menten onderschat. Bovendien hadden wij ook rekening te hou den met Rijn-Schelde-Verolme, dat in Rotterdam voor werkgele genheid zorgt. Onze stelling is dat goede relaties met China op de lange termijn meer opleveren voor werkgelegenheid en econo mie dan het kortstondige voor deel dat RSV mogelijk behaalt aan de Taiwanese order. Blom en directeur Wim Vos van de scheepsagenturen Cross Ocean en Ocean Freight verklaarden gisteren, tijdens een door de Vriendschapsvereniging Neder- land-China belegde persbijeen komst, te rekenen op harde Chi nese tegenmaatregelen als de re gering bij haar standpunt blijft. Beiden achtten het niet uitgeslo ten dat Peking de handel met Ne derland dan vrijwel volledig zal stilleggen. Vos becijferde dat vo rig jaar 440 Chinese en buiten landse schepen met Chinese goe deren Rotterdam binnenliepen en 1,3 miljoen ton stukgoed afle verden. Lading die volgens Vos naar concurrerende havens in Europa zal verdwijnen als de RSV-levering doorgaat. Rotterdam kent een jaarlijkse goe derenstroom van ruim 275 mil joen ton. Tweederde gedeelte be staat echter uit olie- en oliepro- dukten. Economische straf van Peking betekent voor de sinds de komst van de container steeds minder florerende traditionele stukgoedsector een zeer zware klap. Per jaar wordt daar onge veer zeventien miljoen ton ver werkt. De Chinese goederen zijn voor het grootste gedeelte be stemd voor omringende landen. Tien tot vijftien procent van die 1,3 miljoen ton blijft in Nederlan- Maar, zegt Vos, niet alleen Rotter dam zou van Chinese handels sancties hebben te lijden, ook ha vens als IJmuiden en Terneuzen, die vorig jaar 200.000 ton van de 1,3 miljoen voor hun rekening na men. Dat cijfer betekent overi gens een verdubbeling ten op zichte van het jaar 1976. Een re den temeer, aldus Blom, om de relaties met China vriendschap pelijk te houden. Volgens drs. Maarten van der Lin de, voorzitter van de Vrien- schapsvereniging Nederland- China (VNC), heeft de regering de ernst van de Chinese waarschu wingen onderschat en niet zorg vuldig afgewogen wat goede rela ties met China in de toekomst aan economische winst kunnen ople- UTRECHT (ANP) -Een nieuwigheidje op de vakbeurs "Karwei" in Utrecht: een winkelwagen voor de super markt, voorzien van een slot, dat geopend kan worden door een gulden in de sleutel te stoppen. Na het winkelen krijgt men de gulden terug door de sleutel (zonder gulden) in het eerstvolgende wagentje in de rij te steken. Daar komt dan vanzelf een gulden uit. Het voordeel hiervan zou zijn dat er dan geen strooptochten meer hoeven te worden gehouden op zoek naar een wagentje. BREDA-KASSEL (GPD) - On danks het feit dat het personeel van Enka in het Duitse Kassei in actie is gekomen tegen de reorga nisatieplannen, blijft de Indus triebond FNV vinden dat de ac ties op internationaal niveau be keken moeten worden. FNV-man Schermer houdt vast aan het plan eind volgende maand de verschil lende nationale vakbonden die leden hebben bij Akzo, bij elkaar te roepen om actieplannen op el kaar af te stemmen. Door middel van een gedeeltelijke bedrijfsbezetting en een staking willen de ruim achthonderd werknemers van de Kasselse En- ka-fabriek onderhandelingen af dwingen over de toekomst van de fabriek. Enka Kassei zou net als Breda moeten sluiten. Gisteroch tend besloot het personeel van de fabriek het werk voor een deel neer te leggen en de expeditie afdeling te bezetten. In december werd ook al tot bezetting overge gaan om sluiting van het bedrijf te voorkomen. „Als de fabriek niet open blijft, is dat een ramp. De meeste werkne mers zullen nergens anders aan de slag kunnen", aldus de voor zitter van de ondernemingsraad. Aan de gedachte van internatio nale solidariteit was men nog niet toegekomen. „Dit is een sponta ne actie die los staat van de vak bonden. Voorlopig hebben we er onze handen vol aan", aldus de voorzitter. DEN HAAG - Konsumenten Kon takt is "ernstig ongerustover ge heim overleg dat de de Gasunie en Vegin (Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Ne derland) momenteel voeren over de koppeling van de aardgasprijs aan die van huisbrandolie, stook olie en steenkolen. :n een brief aan de Tweede Kamer dringt de consumentenorganisa tie er op aan die koppeling, die zou zijn neergelegd in een "proto col aardgasprijs", tegen te gaan. De koppeling betekent volgens KK dat de consument per 1 ja nuari 1982 ruim vijftien cent per kubieke meter aan aardgas moet betalen. Wat voor een gemiddeld gezin neerkomt op 525 gulden per jaar, aldus KK. Het "protocol" moet de hoogte van de aardgasprijs voor de komende drie jaar in een formule vastleg gen. KK vindt dat de prijsformule in de Tweede Kamer zorgvuldig moet worden besproken. De Ve- MAASTRICHT (ANP) - De eni gen die tot nu toe werkelijk hebben ingeleverd, zijn de groeperingen van de midden- en hogere inkomens. Het wordt daarom de hoogste tijd dat de nivelleringsdrang voor bruto-inkomens tussen 30.000 en 70.000 gulden op houdt. Deze werknemers zijn niet meer bevoorrecht. Dit zei gistermiddag in Maas tricht de voorzitter van de unie BLHP van de regio Lim burg Jan Franssen op de jaar vergadering van zijn organi satie. Inkomstenmaatregelen gericht op individuele bruto- inkomens hebben weinig te maken met offers naar draag kracht. Doorgaans heeft het minimum-inkomen weinig te maken met minimum draagkracht, omdat hooguit een kwart van de minimum inkomens de levenskosten van twee of meer personen moet dragen, meent Frans sen. Huishoudens met niet meer dan een lager inkomen hebben vaak een aanzienlijk grotere draagkracht per hoofd dan de zogeheten hogere inkomens. DINSDAG 27 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN »DM Beh^r Mfcso es S:si,b.°vó 68.00 ÏT !|L 30.50 30.80 Sr 11° 66^50 ia? si° si° gr is 1° gin-vergadenngen zouden vol- gesn de consumentenorganisatie openbaar moeten worden. Volgens KK treffen de aanzienlijke aardgasprijsstijgingen de laagst betaalden het hardst. De organi satie haalt in dit verband een on derzoek over het gasverbruik aan, dat de Vegin vorig jaar de cember openbaar maakte. Verder meent KK dat de koppeling de oliemaatschappijen Shell en Esso weer extra winst zal bezor gen. De woordvoerder van de verenigde gasbedrijven Vegin achtte het desgevraagd zeer waarschijnlijk, dat de gastarievën met ingang van 1982 omhoog zullen gaan, maar of dat een verhoging wordt van vijftien cent per kubieke me ter, noemde hij zeer de vraag. Een dergelijke forse verhoging van de gasprijs is niet in overeenstem ming met het beleid van de Ve gin. die de gasprijs doorgaans ge leidelijk zou aanpassen aan de prijs van andere energiedragers zoals olie. De Vegin-woordvoerder denkt ook niet, dat de 150 aangesloten gas bedrijven staan te trappelen om de gasprijs met vijftien cent per kubieke meter te verhogen. Met de prijsverhoging van een dub beltje begin dit jaar hadden de Vegin-leden al grote moeite, al dus de woordvoerder. De huidige gasprijs voor kleinverbruikers is circa 47 cent per kubieke meter. SCHAKEN - Jan Timman voert de ranglijst aan van de 20 sterkste actieve schakers van Nederland. De plaatsingscommissie van de KNSB kwalificeerde Genna So- sonko als tweede en Hans Ree als derde. De vierde grootmeester die Nederland rijk is. Jan Hein Donner volgt op de zesde plaats achter de internationale meesters Kick Lange weg en John van der Wiel. SKIÉN - De Zweed Ingemar Sten mark heeft gisteren in Adelboden (Zwitserland) zijn vijfde overwin ning geboekt in de strijd om de wereldskibeker. Stenmark won met overmacht beide manches van de reuzeslalom in Adelbo den. Zijn totaaltijd was 2 minuten en 45,00 seconden. De Oostenrij ker Christian Orlainsky en de Jocgoslavièr Bons Strel eindig den op de gedeelde tweede plaats in 2.46,70.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17