Stankoverlast 'Bron' is niet gevaarlijk Produktschap PYS jubileert "Ook centrum Ridderveld stuk duurder Katwijk bouwt dit jaar nieuwe rijnmond-sluis Wij buiten monopolie in bloembollen niet uit Meer kennis van bloem kan verkoop vergroten DINSDAG 27 JANUARI 1981 OLMiUm- Ministerie over klachten Valkenburgers VALKENBURG - "Wij zijn best bereid wat geld te steken in het oplossen van het stankprobleem waarmee onze buren te kampen hebben". Dit is de eerste reactie van Valkenburg op de klach- de heer Hoekstra van ten van de bewoners van Bron's Plastificeerbedrijf het wijkje aan de Rijn. aan de Voorschoterweg in De bewoners zeggen al vele jaren bij een noordelijke wind last te hebben van de stank die het be drijf veroorzaakt. Bron glanst pa per (ansichtkaarten, boekomsla gen. grammofoonplatenhoezen, bloembollenfolders etc.) en ge bruikt daarbij een samenstelling van ethyl-acataat en alcohol en dat wordt na het elanzen weeee- zogen uit de fabriek en de lucht ingeblazen. Eén van de bewoonsters zegt over de overlast die men heeft: "Wij leven er al een aantal iaren mee. Maar nu je op de tv en in de kran ten dingen ziet en leest over gif- wijken hier en afvalproblemen daar, word je wel eens bang. In de zomer zitten we als het mooi weer is buiten, maar soms is de stank zo erg dat we naar binnen moeten vluchten, het is dan niet te har den. En dan denk je wel eens: misschien is het wel slecht voor je gezondheid. Tenslotte hebben wij geen enkel idee wat er bij Bron naar buiten komt". Hoofdpijn 99 alphen aan den rijn - niet alleen de Kom, maar ook het nog te bou wen cultureel wijkcentrum nabij het winkelcomplex "De Ridder- hof' zal heel wat duurder uitval len dan oorspronkelijk werd be rekend. Dat vrezen burgemees ter en wethouders van Alphen. die de uitvoering van de plannen voor de Kom voorlopig willen stilzetten. Zoals bekend vrezen B en W dat de exploitatie van het theater de Kom, dat een plaats zou moeten krijgen op het Thorbeckeplein, tenminste acht ton per jaar duur der zal uitvallen dan waarmee re kening is gehouden. Ten aanzien van het cultureel centrum dat in Ridderveld moet komen hebben zij "de indruk dat zich, weliswaar in mindere mate, daar een soort gelijke situatie voordoet". Het gemeentebestuur ziet daarin een reden te meer "zeer kritisch" te bezien welke plannen in elk geval door moeten gaan. Volgens burgemeester en wethouders moet de bouw van het wijkcen trum in Ridderveld zeker door gaan. Anders ligt dat dus voor de Kom, hoewel de plannen daar voor al zover zijn gevorderd dat vandaag of morgen de eerste paal de grond in zou kunnen gaan. Eerst gaat het gemeentebestuur echter nog na of dat tekort van 800.000 gulden juist is berekend, alvorens de gemeenteraad voor te stellen maar definitief van de Kom af te zien. Er wordt op dit moment bekeken of de cijfers van met de Kom vergelijkbare culturele centra in andere ge meenten de sombere verwach tingen staven of niet. In maart zullen de resultaten bekend zijn en zal de gemeenteraad een defi nitief besluit moeten nemen. In tussen zal ook worden bekeken in hoeverre en op welke wijze het voor de Kom bestemde geld be nut kan worden voor andere cul turele doeleinden, zoals uitbrei ding en verbetering van bestaan de gebouwen met een culturele functie, indien van de Kom zal worden afgezien. Vooruitlopend op het moment dat een definitie ve beslissing genomen moet worden, vragen B en W de raad nu al om'de verdere voorberei ding van de Kom voorlopig stil te leggen. Zoals de zaken er nu voorstaan is het bouwen van de Kom minder belangrijk dan een aantal plan nen voor de periode 1982—1986, menen B en W. Zij noemen de bouw van een nieuw raadhuis en het vinden van kantoorruimte voor de sociale dienst, de aanleg van voetbalvelden, een handbal- veld en een honkbalveld, het bouwen van een nieuwe biblio theek en het bouwen van een wijkcentrum in Ridderveld. Ook hechten zij meer gewicht aan de aanpassing van de stationsomge ving (het "parkeer en reisplan"), uitbreiding van de parkeermoge- lijkheden in het centrum en ze kerstelling van de woningbouw in Aarlanderveen {in verband met verwachte tekorten) en het bouwen van een nieuwe muziek school. De gemeenteraad verga dert volgende week donderdag de plannen en voorstellen Een collega-wijkbewoonster zegt juist vorige week weer last van hoofdpijn te hebben gehad. Op dat moment stonk het weer vre selijk. "En dan komt bij mij de gedachte naar boven: wel volop stank, maar kabel-tv kunnen we hier wel vergeten. En dat is een hard gelag". Een andere bewoner van de wijk, die grenst aan Leiden, zegt er geen problemen mee te hebben. "Ik hoor wel eens wat van de bu ren, maar ja, er zijn mensen die alles ruiken". De heer Hoekstra, van het bedrijf dat tien jaar in Valkenburg is ge vestigd: "Wij kunnen ons voor stellen dat onze "buren" last heb ben. Zelf ruik ik het niet, maar dat zal wel komen omdat ik dagelijks in de fabriek kom. Overigens moet ik voorop stellen dat we er ook liever een goede verhouding met de bewoners in de buurt. Er is overleg over de problemen met de gemeente Valkenburg, de Ar beidsinspectie en het ministerie van volksgezondheid, maar wat dat gaat worden weten we nog niet". "Overigens", vervolgt Hoekstra, "is er een idee om een schoorsteen van een meter of dertig op de fa briek te zetten. Daar hebben we het geld voor, de tekeningen zijn ook in huis. Maar aan dat plan zit één maar: we weten niet of dat afdoende al zijn. Je loopt de kans om veel geld uit te geven en dan blijkt het niets te helpen. Dit plan wordt nog bekeken door deskun digen". Vermindering Hoekstra vertelt verder dat er op het ogenblik onderzoekingen gaande zijn om te komen tot een vermindering of het helemaal uit sluiten van chemische middelen bij het glanzen van het papier. "Maar dat is helaas nog in een ex perimenteel stadium. Als dat er zou komen is het probleem voor ons bedrijf, dat 35 werknemers telt, in één keer van de baan". Bij de gemeente Valkenburg is men op de hoogte van het stankpro bleem. Burgemeester Van 't Wout: "Men is er druk mee bezig. Er is een procedure aan de gang. Maar die is wat vertraagd, omdat ze is veranderd. Daar moest even op worden ingespeeld. We heb ben goede hoop dat het tot een redelijke oplossing zal komen", aldus' Valkenburgs burgemees ter. Niet gevaarlijk Bij het ministerie van volksgezond heid was men van mening dat het gebruikte middel ethyl-acetaat niet gevaarlijk is voor de gezond heid van de mensen. Ir. v.d. Kolk: "Het goedje heeft de vervelende ei genschap dat het een nogal pene trante geur verspreid. Het is zeer brandbaar, maar het is beslist niet schadelijk voor de gezond heid. Ik kan me dus best voorstel len dat de mensen last hebben van het spul, en dat sommigen er een hoofdpijn van krijgen. Dat is enorm vervelend", aldus ir. v.d. Kolk. Het Valkenburgse bedrijf Bron dat met middelen werkt die e schadelijk voor de gezondheid zijn. i sterke reuk verspreiden, KATWIJK/LEIDEN - Hal verwege dit jaar wordt be gonnen met de aanleg van een nieuwe sluis bij de Rijnmond in Katwijk. Dijkgraaf en hoogheemraden stel- len morgenochtend de verenigde vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland voor met de werkzaamheden te beginnen. De verwachting is dat in de loop van 1984 een gedeelte van de nieuwe sluis, die ten noorden van de huidige sluizen wordt aangelegd, wordt opgeleverd. Al dertig jaar geleden werden plan nen voor de aanleg van een nieu we sluis besproken. De oude sluizen van de Rijnmond zijn te laag en onvoldoende in staat een eventuele stormvloed te keren. Tijdens de watersnoodramp in Zeeland in 1953 kregen ook de sluizen van Katwijk het zwaar te verduren. De aanleg past in de zogenaamde Deltawet, een verbetering van de Neder landse kustverdediging is gere geld. Al in 1978 wilde het Hoogheem raadschap beginnen met de werkzaamheden. De kosten wer den toen becijferd op 33,5 mil joen gulden. Rijkswaterstaat heeft de definitieve vergunning zo'n anderhalf jaar opgehouden, waardoor ook de aanleg van nieuwe sluizen met eenzelfde pe riode is vertraagd. De kosten van het karwei komen grotendeels voor rekening van de rijksoverheid. Van de ver wachte subsidie van zo'n 29 mil joen gulden krijgt het hoog heemraadschap er slechts ruim 20. Aanvankelijk had het schap rekening gehouden met eventue le prijsstijging, verhoging van loonkosten en vertraging van het werk door strenge winterperio den. Met een bedrag voor on voorziene kosten had het Hoog heemraadschap die post ge raamd op 7,7 miljoen. De over heid wil daar echter nu geen geld voor geven. Mocht blijken dat daadwerkelijk sprake is van die genoemde meerkosten, kan het schap altijd nog voor meer subsi die aankloppen. Het rijk wil ook geen geld beschik baar stellen voor de aanleg van een zogenaamd damwand- scherm om te voorkomen dat door de graaf- en bouwwerk zaamheden grote verschillen in het grondwaterpeil ontstaan, hetgeen schadelijk kan zijn voor de teelt op nabij gelegen tuin bouwgebieden. Als er toch scha de van enig omvang optreedt dan kunnen volgens de rijks overheid alsnog maatregelen worden genomen. De kosten daarvan kunnen ook voor subsi diëring worden voorgedragen. Het hoogheemraadschap vreest met landbouworganisaties dat toch verandering in het grond waterpeil zal optreden. Daarom wil het schap onderzoeken of problemen kunnen worden voor komen door dagelijks 1000 ku bieke meter zoet water naar het bedreigde gebied te pompen. iBt W. Overigens hadden B en W liever gewacht met het presenteren van hun plannen totdat de. opvolging van wethouder Donker een feit is. Zij hebben daartoe echer "niet kunnen besluiten, omd^t dit de noodzakelijke voortgang van een aantal activiteiten al te zeer zou hebben vertraagd". Over de op volging van Donker, die als wet houder verantwoordelijk was voor culturele aangelegenheden, wordt eveneens donderdag ver gadert. Kandidaat staat PvdA- raadslid Kleingeld. Bollenmensen hebben het altijd zelf voor het zeggen gehad NOORDWIJK - De kennis van bloemen en planten in buiten landse bloemenwinkels moet worden verbeterd. Hierdoor kan de afzet van Nederlandse bloe men in het buitenland worden vergroot. Dit was de kern van een betoog van N. Hemmes, bestuurslid van de veiling Flora in Rijnsburg, gisteravond in Noordwijk gehou den tijdens een bijeenkomst van de Land- en Tuinbouw Bond (LTB) afdeling Duinstreek. Volgens Hemmes wordt er geld en goede woorden besteed om de mensen tot kopen van bloemen en planten te brengén, maar be hoort er ook aandacht te worden geschonken aan een juiste be handeling thuis. De levensduur wordt daardoor verlengd. Tijdens de bijeenkomst kwamen jongeren met de vraag om hen meer bij het beleid van de veiling Flora te betrekken. Hemmes zeg de toe dit met het bestuur van Flora te bespreken. Voorzitter M. Zandwijk van de LTB ging tijdens zijn openings toespraak in op de jongste nota van het Landbouwschap die on der de titel "Landbouw in gewij zigde omstandigheden" is ver schenen. Als rode draad door dit stuk loopt de vraag naar vrijheid in de bedrijfsvoering van agra- Over de vraag of men de techni sche ontwikkelingen in de land en tuinbouw moet stimuleren, gewoon laten gaan of tegengaan, zei Zandwijk: "De beoordeling van deze vraag dient plaats te vinden tegen dc achtergrond van de christelijke levensvisie". Met name legde Zandwijk tijdens zijn toespraak de nadruk op het belang van het investeren, het re- het consumeren van het inkomen. Zandwijk: "Zon der het in acht nemen van deze doelstellingen zal men als zelf standige ondernemer geen enke le tegenslag meer kunnen opvan gen". Het produktschap voor Siergewassen, kortweg PVS, heeft zich door de ja ren heen moeten vechten alvorens het in de behou den haven van een zilve ren jubileum kon aanleg gen. De bollenmensen hebben al hun or ganisaties en instellingen zelf op gericht en het daarin altijd voor het zeggen gehad. Daarin kwam met de Wet op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisaties veran dering. Op grond van die wet wer den bedrijfs- en produktschap- pen opgericht en het $>ollenvak voelde zich daardoor mm of meer overvallen. Het "vak" had zich nooit met de politiek bemoeid en als hoogste wijsheid werd ver kondigd dat agrariërs zich daar mee nooit zouden inlaten. Maar 25 jaar geleden ging de politiek zich met de bollenkwekers be moeien. ral van individualistische bollen- ondernemers kwamen in op stand tegen de van bovenaf opge richte produktschappen. Zij Het Produktschap voor Sierge wassen bestaat eind deze maand 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt donderdag 29 ja nuari een bijeenkomst gehou den in de Sweelinckzaal van het Congresgebouw in Den Haag. Ir. G.J. Braks, minister van land- NieUW bouw en visserij, en ir. J.E.C. Spithoven, voorzitter van de produktschappen voor gewas sen en groenten en fruit, zullen tijdens die bijeenkomst het woord voeren. Daarna wordt een receptie gehouden. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. spraken overeen "dwangjuk" dat de ondernemer werd opgelegd. Inmiddels moesten de bestuurs functies in de produkt- en be- drijfsschappen worden ingeno men, waarbij de levenbeschou- welijke organisaties voorrang hadden. Die levensbeschouwe lijkheid speelde in het bollenvak toebedeeld ondanks het feit dat vrijwel alle bloembollenkwekers in deze vereniging zijn georgani seerd. Publicist Tom Lodewijk, een in gewijde in het bollenvak, schreef een beschouwing van 25 jaar PVS. Een nieuw verschijnsel in het bol lenvak was dat ook werknemers zitting namen in het bestuur en het hoofdbestuur van het PVS en dat werknemers samen met werkgevers een beleid moesten uitstippelen. Maar ondanks de kritiek daarop van de werkge vers, moesten ze al snel toegeven dat werknemersvertegenwoordi gers een positieve bijdrage lever den. Toch bleef het schap in veler ogen een ondergeschoven kind. Het kon bij velen geen goed doen. Zelfs het feit dat het PVS in Den Haag zetelde was voor agrariërs een punt van kritiek. Maatrege len en heffingen van het schap werden per definitie scherp be kritiseerd. Toen de PVS- verordeningen werden getoetst aan de EG-voorschriften leidde dat tot een dieptepunt in het be staan van het Produktschap voor Siergewassen waarbij het er even op leek dat het schap het 25-jarig bestaan nooit zou halen. Bij de stichting van de Europese Economische Gemeenschap mis liep er zoveel worden geregeld dat maar weinig aandacht werd geschonken aan de kleine bloem bollensector van het kleine Ne derland. Maar verschillende PVS-verordeningen konden de toets der Europese kritiek niet doorstaan. Bezwaren Dat dit tenslotte mislipe was niet te danken aan de Brusselse am Die naren. Het waren de eigen vakge noten, onder aanvoering van nie mand minder dan de toenmalige secretaris van het PVS, die met juridische bezwaren kwamen. Als zij in het gelijk zouden wor den gesteld zou het PVS een mil joen aan geïnde heffingen moe ten terugbetalen. Een faillisse ment was niet denkbeeldig. Een aantal vakgenoten spande een ge rechtelijke procedure aan tegen het PVS. Zij werden na lange en kostbare procedures in het gelijk gesteld en het schap moest mil joenen terugbetalen uit de ge kweekte reserves. Die zaak is voorbij en opgelost. Dat wil niet zeggen dat alles nu ro zengeur en maneschijn is. In het bollenvak zal altijd kritiek wor den gehoord over maatregelen die van "bovenaf' worden opge legd, en moeten worden opge legd omdat niet te verwachten is dat er ooit eenheid van gevoelen in het bollenvak zal bestaan. TOM LODEWIJK 5? 99 Het aanbod van bloembollen moet worden gebundeld en ge registreerd. Nederland heeft op het gebied van de bloembollen een monopolie-positie, maar buit die niet genoeg uit. Er is teveel onderlinge concurrentie en daardoor kan de koper vaak bloembol len kopen tegen prijzen die te laag zijn en het rendement van bloembollenbe- drijven nadelig beïnvloeden. Door bun deling van het aanbod kan daarin veran dering worden gebracht. Dat is de strekking van een door J.P.M. de Jonge, voorzitter van de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, ontwikkelde beleidsvisie die is neergelegd en het rapport "Bloembollencultuur in de jaren tach tig", dat onlangs openbaar is gemaakt. Het gaat om een ambitieus vijf-jarenplan. Met de uitvoering ervan wordt dit jaar een begin gemaakt. In 1985 zal het wor den afgesloten, als het goed is met een nieuw vijf-jaren-plan. Overlapping Alle organisaties en instellingen in het bloembollenvak zijn op initiatief van de vakgenoten in de loop van vele jaren totstandgekomen. Een proces dat be paald niet altijd bevorderlijk was voor het efficiënt werken. Er was nogal wat overlapping en tijdverspilling door te veel versplintering. Het streven om allereerst de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te stroomlijnen en te ma ken tot dé vakorganisatie, leidde ertoe dat de zogenaamde levensbeschouwelij ke vakorganisaties ophielden zelfstan dig te functioneren en gingen meedraai en in één bestuur, dat van de "Konink lijke". Ook ir^ andere opzichten werden plooien gladgestreken. De KAVB (Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur) werd een zuivere produ centen-organisatie met als doel de be hartiging van de kwekersbelangen. In het bloembollenvak bestaan echter ook andere groeperingen. De belangrijkste is wel de (export)handel en daarnaast zijn er de veiling en CNB en Hobaho in Lisse met hun zeer actieve door het hele bollengebied verspreide in- en verkoop apparaat. De exporteurs zijn verenigd in de Bond van Bloembollcnhandelaren, zij het niet allen. Enigen menen het wel zonder de bond te kunnen stellen omdat zij ook lid zijn van de KAVB, al zijn niet langer in het hoofdbestuur vertegen woordigd, en kunnen gebruik maken van de service die deze organisatie biedt: de beurs, het handelsreglement en het scheidsgerecht voor de bloem- bollenhandel. Belangen De kwekers vormen een hechte en sterk georganiseerde groep, die in aantal wel tien keer groter is dan het aantal expor teurs. De veilingen werken op eigen houtje en beconcurreren elkaar heftig. Vanouds hebben de exporteurs het stand punt ingenomen "De bollen moeten worden verkocht", met andere woor den: wanneer wij handelaren de bollen van de kwekers niet verkopen verdwij nen ze naar de "porriehoop". Daardoor had de handel aanvankelijk de over hand en moesten de kwekers min of meer naar hun pijpen dansen. De kwekers hadden met een ondoorzich tige markt te maken die sterk wisselde, en de prijsnoteringen door de veilingen gepubliceerd konden niet worden ver geleken met beursnoteringen in andere sectoren. Bundelen Een van de streefdoelen van het vijf-jaren-, plan is hierin verandering te brengen en te komen tot een gebundeld en geregi streerd aanbod. Maar ook dan blijft het adagium: "De bollen moeten worden verkocht" en ook op dit terrein heeft men de volmaaktheid nog bij lange na niet bereikt. Nu krijgen de kwekers in elk geval niet die prijs die zij wel zouden krijgen als het aanbod zou worden ge bundeld en de onderlinge concurrentie zou verminderen. Ook de export is zich van haar verant woordelijkheid bewust en streeft naar verbetering. Een voorbeeld van die ver betering is vooral de "Amerikaanse groep", die de export naar de Verenigde Staten en Canada verzorgt, en van haar afzetgebied een soort proefpolder heeft gemaakt met medewerking van Ameri kaanse verkoop- en marketingdeskun digen. Het vijf-jarenplan van voorzitter De Jonge is geen plan voor heel het bloembollen vak. Het loopt, om het motorjargon te gebruiken, op drie pitten. Bedreiging In het plan is zo op het eerste gezicht, het heeft zoveel facetten dat men er niet één, twee drie mee klaar is, de nadruk vooral gelegd op de gevaren die kwe kers bedreigen bij hun streven de cul tuur te handhaven, renderend te maken en op een hoger peil te brengen. Die ge varen zijn volgens J.P.M. de Jonge de nog steeds overheersende rol van de handel en de sleutelposities van de twee veilingen CNB en Hobaho. Men zou kunnen zeggen de vijand binnen de mu ren. Wat er ook aan de handel (export) i keert, zonder deze tak heeft de bloem bollencultuur geen poot om op te staan De veilingen en de in- en verkoopbu reaus hebben hun sleutelpositie verkre gen door steeds in te haken op de actue le behoeften van het vak, dat wil zeggen de producent. Zij hebben vaak een zeer positieve rol gespeeld. De bureaus zijn geboren uit de behoefte van de kwekers zich tegen de willekeur van de handel te beschermen. Gezien hun omvang en diepgang zullen zy niet zo gemakkelijk terzijde kunnen worden geschoven. Het tracé van het vijf-jarenplan is uitge stippeld en bepaalt dan ook de weg die de bloembollencultuur in de toekomst zal moeten gaan. En dat is begrijpelijk, want het ontwerp is van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Vanzelfsprekend veegt men eerst het eigen paadje schoon. TOM LODEWIJK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15