"Engelsen vragen steeds of wij vis willen kopen' Als u bij ons uw vakantie regelt, maken we meteen even t geld en de reisverzekering in orde. Europese boeren krijgen meer Bij de Amro Bank is uw vakantie in goede handen. Meisje slaat zich in de handboeien Protest Rusland tegen benoeming DINSDAG 27 JANUARI 1981 VARIA PAGINA 13 genaren in Katwijk, heelt er zo zij'n gedachten over. "Het klopt allemaal wel. Overal worden nieuwe schepen in gebruik genomen. Maar niet in Katwijk. Vorig jaar zegge en schrijve één. Nee, bij ons zijn ze veel te bang voor de maatregelen die straks van bovenaf zullen worden opge legd. Ze zien de bui hangen. Andere vissers schijnen dat niet te willen zien. Als er over enige tijd maar een beperkte hoeveelheid vis naar boven mag worden gehaald, zitten ze met die grote schepen." Ouwehand noemt ook man en paard: Arnemuiden, Urk en nog wat vissersplaatsen. "On verantwoord wordt er. in mijn ogen, in Urk gebouwd", zegt de secretaris van de Ver eniging voor Schipperseige- naren. Als voorbeeld noemt de Katwijker, dat het groot ste schip van 'zijn' vereniging niet meer dan zeventienhon derd paardekrachten meet. "Maar in Urk varen er al met drieduizend pk. Ja, begrijpe lijk, die vangen heel wat meer dan die kleintjes. Want zij worden gewoon in een hoek gedrukt. Hoe meer er wordt aangevoerd, hoe lager de prijs. Dan wordt er wel eens wat meer gevangen." Jaren is Ouwehand en met hem ook andere vissers, al bezig om een pk-stop ingevoerd te krijgen. "De minister zegt hieraan helemaal niet te kun nen doen. 't Is gek, overal kunnen wetten voor worden gemaakt, waarom hiervoor dan niet, vraag ik me af." Failliet Ouwehand snapt het niet. Hij vraagt zich af of het bouwen van die grote schepen mis schien louter en alleen ge beurt om de scheepsbouw in leven te houden. "HetTjjkt er wel op. Gaan we zo door, dan zijn we over hooguit twee jaar failliet. Zeker als de Eu ropese Gemeenschap die hoeveelheid wil doorvoeren die zij in haar hoofd heeft. Tja, dan vraag je om een hele boel ellende. Ik zié het in elk geval erg somber in." De secretaris beweert dat er in de vissersplaats best mensen rondlopen die een nieuw schip willen laten bouwen. "Een paar jaar terug hadden ze er de mond vol van: de vloot moest worden gesa neerd. Nu zijn er al meer pk's bijgekomen dan er toen zijn ingeleverd. Maar de hoeveel heid vis die mag worden ge vangen, is dezelfde gebleven. Bovendien", beschuldigt Ou wehand, "is er een ontzetten de na-ijver onder de vissers. Niemand wil voor zijn colle ga onder doen. Heeft hij een vermogen van tweeduizend pk, dan wil die ander weer wat meer hebben. En zo trek ken ze elkaar mee. Bij ons in Katwijk gebeurt het gelukkig niet. We dreigen er wel de du pe van te worden. Want met onze kleine boten kunnen we niet tegen die grote op. Ik zie ze eerder stoppen, dan een nieuw schip bouwen KATWIJK - Luc Ouwehand weet wel beter. In het verleden zijn de Nederlandse vissers wel meer be schuldigd. "Ach, dacht ik dan, laat ik m'n mond maar houden. Je wijst elkaar alleen maar na. Wat heb je aan een huis vol ruzie?" Iedere visser doet eigenlijk maar waar hij zin in heeft. Haalt naar boven wat hij denkt nodig te heb ben om zijn schip te kunnen laten varen én zijn gezin in leven te houden. Een voorbeeld? Luc Ou wehand: "Al jaren mag er in de Noordzee geen ha ring worden gevangen. Maar de Fransen en de Bel gen doen het tóch! Ze bieden mij die vissen aan. En ik accepteer ze. Moet ik die zaak boycotten? Dan koopt iemand anders ze wel. Ik moet mijn zaak draaiende zien te houden. Praat me niet van Enge land. Doorlopend krijgen we vragen van vissers of we interesse hebben in makreel. Ze beschuldigen ons. Zelf komen ze naar het buitenland om de regi stratie in de thuishaven te ontlopen Cornwall Ouwehand maakt een handge baar. Zegt dan: "Moet je eens naar Cornwall gaan. Daar lig gen tientallen grote Russi sche fabrieksschepen. Vóór de Engelsen de haven inva ren zijn ze hun buit al kwijt. Zo over de railing verkocht. Niemand is er die het contro leert. Wij weten wel zeker dat de Engelsen van bepaalde soorten heel wat meer van gen dan is toegestaan. Ook hier gaat het bekende gezeg de weer op: de pot verwijt de ketelWat te denken van Engeland die de Franse markt overvoert met ma kreel. Stuk voor stuk worden die vissen illegaal afgesla gen." De Katwijkse reder vraagt zich ook af waarmee de visserij- wereld bezig is als iedereen z'n eigen gangetje maar gaat. "Het is hard nodig dat er het één en ander wordt geregeld. Er moeten hoognodig voor waarden komen die voor ie dereen gelijk zijn. Maar het zal een ramp worden als die hoeveelheden van kracht worden, die de EG-ministers in hun hoofd hebben. Dan zullen zeker vijftig procent van de visserijbedrijven het bijltje erbij neerleggen", vóegt Ouwehand senior er aan toe. Wie zich helemaal niks van controle aantrekken zijn Ier land en België. "Onze zuiderburen hebben nog nooit van quotering gehoord. Nederland deelt nog wel eens fikse bekeuringen uit. Maar daarvergeet het rustig." Serieus Heel in het begin hielden de vissers zich uitstekend aan het vangen van de voorge schreven hoeveelheid vis. Nu is het knudde. Ouwehand richt een verwijtende vinger in de richting van de politiek. "Daar moet je de schuld zoe ken", zegt hij. "Zij heeft veel te lang gewacht met het vastellen van regels. Toen is iedereen maar vöor zichzelf gaan uitmaken wat 'ie dacht nodig te hebben om té kun nen draaien." Waarmee de Katwijkse reder duidelijk wil maken, dat de komst van een visserijbeleid zeer noodzakelijk is. Vijfjaar wordt er al over gepraat en geschreven. De plannen lig gen klaar. Vandaag kan er, als de landbouw-ministers van de Europese Gemeen schap over dit punt overeen stemming bereiken, een be langrijke stap in de goede richting worden gezet. "Eens zal het er wel van ko men", denkt Ouwehand gela ten. "Maar wij beginnen er steeds minder een mening over te krijgen. Ik verwacht dat het in de komende maan den allemaal wel in orde zal komen. Of ik optimistisch ben? Kijk, je kunt je ook af vragen of je een dergelijke re geling eigenlijk wel wilt heb benDat is de andere kant." Snijden Snijden de vissers, die zich niets van quotering aantrek ken, zichzelf op de duur niet in de vingers? Ouwehand: "De mensen die in feite gewoon zijn doorge- gaah, hebben het tot nu toe overleefd. Wie dat niet heb ben gedaan, bestaan niet meer. Neem nou de gelovige Urkers. Zij zeggen de natuur regelt zichzelf wel. Ik vind datje het niet té eng moet in terpreteren. Als er inderdaad ernstige problemen zouden ontstaan, .overbevissing bij voorbeeld, dan moet je je ge woon aan de voorgeschreven hoeveelheid houden." De reder voegt er in één adem aan toe, dat wanneer er, zoals nu het geval is, geen haring uit de Noordzee mag worden gehaald, het mogelijk moet zijn wat meer op makreeg te mogen visken. "In zo'n periode mag er dan, in mijn ogen, geen enkele vis naar de meelverwerkende in dustrieën gaan. De aanvoer zou dan zodanig geregeld moeten zijn, dat er net vol doende is voor consumptie. Voor meel pakken ze daft maar de vis die wij als 'on- kruit' betitelen. Daar moeten de schoorstenen van de meel fabrieken dan maar van ro ken." Doen de vissers er werkelijk wat aan om in zo'n tijd niet té veel te vangen? "Om de twee weken ligt dan een aantal schepen voor de wal", vertelt Ouwehand. Zes weken, in februari en maart, vaart maar een deel van de vloot uit. Om de twee weken blijven enkele schepen aan de wal. Wie zich toch op zee durft te wagen, krijgt grote problemen. Kuitziek De rustperiode in de komende twee maanden is nodig, om dat de schol kuitziek (paar- jijp) is. De vis laat zich dan gemakkelijk vangen. Maar de kwaliteit is beneden peil. "We hebben gezegd een der de van de hele vloot blijft in deze tijd thuis. En dat duurt in totaal zes weken. Iedere visser kon zich daar goed in vinden. De overheid heeft hier niks mee te maken. Dit is een vrijwillige zaak van ons zelf', aldus Ouwehand. Dé klacht die telkens terug komt: de Nederlandse vis sersvloot is met veel te veel paardekrachten uitgerust. Ouwehand constateert dit ook. De reder: "Er moet hoognodig aan een even wicht worden gewerkt. Na- tuurlijk moet je ervoor zor gen dat er op tijd nieuwe schepen in de vaart komen. Maar haal de oude er dan wél uit. Zou het helemaal niet an ders kunnen, dan kun je wel licht ook nog gaan denken aan stillig-faciliteiten. De om vang van de nieuwe schepen, ik geloof zo'n vijfenzestig stuks, is wel wat groot uitge vallen. Nee, nee, niet alleen Nederland heeft de vloot uit gebreid. Ook de Ieren en Schotten hebben dat ge daan." Eén schip Té veel nieuwe vissersschepen zijn er in gebruik genomen. J. Ouwehand, secretaris van de Vereniging voor Schippersei- (Van onze correspondent Jan Gerit- sen) BRUSSEL - De Europese boeren krijgen 6 tot 9 procent meer voor hun produkten als de Europese Commissie de voorstellen over neemt die de landbouwexperts bij het dagelijks EG-bestuur nu uitwerken. De commissie wil be gin februari beslissen over de prijsvoorstellen voor het land bouwjaar dat op 1 april begint. De Europese boerenorganisatie CO- monetair compenserende bedra- PA heeft 15 procent prijsverho- voor Nederland en Bel- ging geëist. 6lè- Zes procent verhoging zal worden voorgesteld voor melk, suiker, schapevlees, graan en olijfolie. De verhoging van de prijzen voor rund- en kalfsvlees, groente en fruit alsmede enkele Zuideurope- se produkten zou tussen 8 en 10 lprocent moeten bedragen, aldus de experts bij de EG-commissie. Ze zouden ook en eind willen ma ken aan de zogenaamde positieve Deze verhogingen zijn volgens sommige deskundigen betrekke lijk hoog gezien de geringe be schikbare financiële ruimte bij de EG die de grens van zijn inkom sten zeer dicht is genaderd. Dit zou vooral gelden voor over- schotprodukties zoals granen waarvoor 7 procent prijsverho ging zal worden voorgesteld. Eer der heeft de Europese Commissie gezegd dat voor deze produkten een strikte prijsdiscipline dient te worden gevolgd. Inmiddels heeft de nieuwe Europe se landbouwcommissaris Poul Dalsager gezegd dat hij het beleid van zijn overleden voorganger \Gundelach ongewijzigd wil voortzetten. In een rede in Berlijn zei hij dat spoedig overleg zal be ginnen over plannen om medeve rantwoordelijkheidsheffingen op te leggen bij alle produkties die overschotten opleveren. Afschaf fing van de laatste monetair com penserende bedragen noemde hij een urgente taak. Diefstal SLEESWIJK (DPA) - Voor een rechtbank in Sleeswijk staar sinds gisteren drie mannen uit de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein terecht, op verdenking van diefstal van vertrouwelijke papieren van het Britse leger in de Bondsrepubliek, met het oog merk ze te koop aan te bieden aan Oost-Europa. SCHAKEN - Anatoli Karpov uit de Sowjet-Unie heeft gisteren in de zevende ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Linares alleen de leiding gekomen. ELST- Een 16-jarig meisje uit het Betuwse Eist heeft een hele nacht in de handboeien gekluis terd in haar woning moeten door brengen. Zij was zondagavond op het idee gekomen een paar in huis gevonden handboeien om te doen. Toen ze die niet meer afkon krijgen, ging ze maandagmorgen na een slapeloze nacht naar het De Elster politie riep op haar beurt de hulp van Arnhemse col lega's in. Op het politiebureau in de Gelderse hoofdstad bleek men wel een passend sleuteltje te heb ben, waarna het meisje opgelucht naar Eist kon terugkeren. (ADVERTENTIE) MOSKOU (UPI, Reuter) - Volgens het Russische persbureau Tass heeft de Sowjetrussische ambas- sade in Oost-Berlijn gisteren ge protesteerd tegen de benoeming van een nieuwe burgemeester in West-Berliin. Volgens Tass is in het protest ge- i zegd dat de aanstelling van West duitse politici in een gemeentelij ke functie in West-Berlijn, "in strijd met letter en geest" is van het verdrag dat de stad verdeelt. "Alle verantwoordelijkheid voor de grove schending van dit docu ment berust bij de drie Westelijke mogendheden die zich neerleg gen bij Bonn's onwettige aan spraken op de stad, die nimmer behoorde en niet behoort tot de Westduitse bondsrepubliek", al dus het protest. Dit was geadresseerd aan de verte genwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland, die samen met de Sowjet-Unie Berlijn in beheer hebben krach tens een akkoord dat na de Twee de Wereldoorlog werd bereikt. De nieuwe burgemeester van Wes t-Berlijn is de voormalige West duitse minister van justitie Hans- Jochen Vogel. Als u bij ons boekt maken we meteen uw reischeques in orde. En wat buitenlands geld voor de eerste paar dagen. Bovendien sturen we u geld achterna als uw Amro Reischeques in pak-weg de Tunesische woestijn ongemerkt uit uw achterzak floepen. Komt bij dat wij als een van de weinigen een reisverzekering hebben, met o.a. geld meeverzekerd tot f 250,- of f 500,- per volwassene en een speciaal kinderpakket tegen lage premies. Maar we lopen vooruit. U wilt eerst boeken. Als u al onze vakantiegidsen doorbladert, hebt u zo ongeveer alles gezien wat er op vakantiegebied mogelijk is (Neckermann, Holland International, Hotelplan, hotel-, bungalow- en appartementenvakanties, jongerenreizen met koningen op internationale treinbiljetten van 10 tot 50%,veerdienstenprogramma's,cruises,verre reizen,enfin, noem maar op). Argumenten genoeg, dunkt 01 is, n om bij ons uw vakantie te regelen. 3lllT0l\6IZ6n Vooral ook als u bedenkt dat de Amro Bank u een stuk betrouwbaarheid kan bieden. Iets waar je tegen woordig als vakantieganger toch ook terdege rekening mee moet houden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13