^Minder zout in Rijn niet voor 1983 mogelijl 'Bemiddeling YN kansrijk' CP Polen: aktie regering nodig Secretaris-generaal op Islamitische "top": Minister Tuynman li "Aanval Vietnam op grens van Thailand" Unifil ontkent excuses aan Israël DINSDAG 27 JANUARI 1981 F abrikanten babyvoeding weer in opspraak GENÈVE - Fabrikanten van ba byvoeding - in het bijzonder het Zwitserse Nestlé-concern - zijn er gisteren opnieuw van beschuldigd, in strijd te han delen met bepalingen van de Wereldgezondheidsorganisa tie, die de reclame voor kunst matige babyvoeding in de plaats van moedermelk wil te rugdringen. Naar woordvoerders van de In ternationale Vereniging van actiegroepen voor kindervoe ding (IBFAN - International Baby Food Action Network) gisteren op een persconferen tie in Genevè verklaarden, hebben de firma's die per jaar voor twee miljard dollar ba byvoeding verkopen, een nieuwe reclamecampagne ontketend, om "het werk van de wereldgezondheidsorgani satie op de klippen te laten lo pen". Tegelijk met de persconferentie werd een rapport gepubli ceerd waarin 682 overtredin gen van de in oktober 1979 tot stand gekomen WGO- bepalingen worden geconsta teerd. Ook leden van de We reldgezondheidsorganisatie zelf worden daarbij onder vuur genomen. IBFAN verspreidde het af schrift van een vertrouwelij ke brief die een advocaat in Genevè heeft geschreven aan een directeur van Nestlé, waarin met bevrediging wordt vastgesteld, dat peden van het dagelijks bestuur van de WGO aan de kant van de industrie staan. Aan de brief was als bijlage een rekening voor een maaltijd gehecht, waartoe de advocaat een lid van het dagelijks bestuur van de WGO had uitgenodigd. Op 12 oktober 1979 hadden ook de vertegenwoordigers van de industrie een aanbeveling van de conferentie van de Verenigde Naties over baby voeding aanvaard, om niet langer door hun reclame bij te dragen aan niet goede voe ding of zelfs ziekte en dood van baby's. Zij verklaarden zich bereid ervoor te zorgen dat ook in de meest afgelegen ontwikkelingslanden niet meer poedermelk met onge kookt of zelfs vies water ge mengd zou worden. Frankrijk ontkent manoeuvres langs grens van Tsjaad PARIJS (UPI) - Frankrijk heeft gisteren de beschuldigingen van Libië afgewezen als zouden in de Centraal-Afrikaanse Republiek gelegerde Franse troepen bewe gingen uitvoeren langs de grens met Tsjaad. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in rijs zei dat "het probleem Tsjaad voornamelijk wordt ge vormd door de aanwezigheid var een belangrijke Libische strijd macht". De Libische leider Moeammar Gaddafi en de voorlo pige president van Tsjaad, Goe- koeni Weddeye, hebben besloten tot een samengaan van de twee landen, nadat Weddye vorige maand met Libische militaire steun de burgeroorlog met de noordelijke strijdmachten onder de oud-minister van defensie His- sene Habre in zijn voordeel had beslist. Volgens de Franse woordvoerder moet het probleem worden opge lost overeenkomstig de akkoor den die de strijdende partijen in Tsjaad op 21 augustus 1980 in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos hebben getekend. Ook wees hij op een resolutie waarin Afrikaan se staten onlangs in Lomé, de hoofdstad van Togo, de voorge nomen fusie tussen Libië en Tsjaad hebben veroordeeld. Onlangs stuurde Frankrijk militai re versterkingen naar de Cen traal-Afrikaanse Republiek. Te vens beloofde Parijs steun aan andere Afrikaanse staten die zich door Libië bedreigd voelen. JOHANNESBURG^AP) - Bij overstromingen in de streek Karoo in de Zuidafnkaanse Kaapprovincie zijn honderden mensen dakloos gewor den. Men vreest dat ongeveer honderd mensen om het leven zijn gekomen. Premier Botha noemde de situatie 'kritiek' en verklaarde voor het parle ment in Kaapstad dat medische hulpgoederen, voedsel, tenten en bedden met helikopters naar het stadje Laingsburg worden gevlogen, waar de berichten over de slachtoffers vandaan komen. Laingsburg, ruim 250 kilometer ten noordoosten van Kaapstad, werd zondagmiddag door een springvloed getroffen in de nabijgelegen Buf felsrivier. Onder normale omstandigheden is deze rivier slechts dertig meter breed. Op de foto: het natuurgeweld sloeg een brug in de autoweg Kaapstad- Johannesburg weg. TAIF (SAOEDI-ARABIE) (Reuter) - Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties heeft gisteren te kennen gegeven dat een poging van de V.N. om een eind te maken aan de strijd tussen Iran en Irak een "moge lijkheid op voortgang" biedt. In een rede op de derde Islamiti sche topconferentie in Saoedi- Arabië deed hij een beroep op de deelnemers om dit initiatief van de volkerenorganisatie te steu- Aan de topconferentie nemen de leiders van 37 staten en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (P.L.O.) deel. Behalve de Iraans- Iraakse oorlog vormen ook de Russische interventie in Afgha nistan en de problemen in het Midden-Oosten onderwerp van gesprek in Taif. Over de strijd tussen Iran en Irak zei Waldheim dat de twee partijen weliswaar zeer uiteenlopende standpunten innemen, maar dat hun bereidheid is gebleken om mee te werken aan de bemidde lingspoging van de Zweedse ou d-premier Olof Palme. Deze pro beert namens de V.N. beginselen vast te stellen die de basis kun nen vormen voor een vreedzame regeling van de vier maanden ge leden uitgebroken strijd. Een poging van de Islamitische lan den om zelf bij te dragen tot een regeling, heeft eerder schipbreuk geleden. Over Afghanistan zei Waldheim dat er een dialoog nodig is waarbij aan de nationale belangen van de betrokken partijen recht wordt gedaan en die ertoe leidt dat het Afghaanse volk zelf zijn toe komst zal kunnen bepalen "zon der inmenging van buitenaf'. Fonds Prins Fahd van Saoedi-Arabië maakte in zijn toespraak de op richting van een 'fonds voor de ontwikkeling van de mohamme daanse wereld" bekend, dat een aanvangskapitaal van 3 miljard dollar krijgt. Van dit bedrag stort Saoedi-Arabië 1 miljard, als teken van aanhan kelijkheid aan de solidariteit van de mohammedaanse landen.' Fahd, die zijn broer koning Chaled in Taif vervangt, eiste de terug trekking van Israël uit alle Arabi sche gebieden die het heeft bezet en de oprichting van een Pale stijnse staat. Wat Afghanistan betreft vorderde de kroonprins de onmiddellijke terugtrekking van de Sowjetrus- sische troepen De secretaris-ge neraal van de organistatie van de Islamitische conferentie, Habib Chatty, verklaarde gisteren in een rapport aan de top-conferen- tie, dat de Iraanse regering, die de conferentie links laat liggen om dat de Irakezen eraan deelnemen, heeft ingestemd met heroverwe ging van die afwijzing. Dit is volgens hem bereikt door de bemiddelaars van de organisatie van de Islamitische conferentie, die zich vorige week naar Tehe ran begaven om dit van mening te doen veranderen. De oorlog tussen Irak en Iran heeft volgens Chatty in zijn rapport zulk een vlucht genomen "dat de Islamitische landen er bijzondere aandacht aan moeten schenken". De top in Taif verschaft er zijns inziens het voortreffelijkste fo- Fahd verwierp in zijn rede het 'nu en dan opduikende denkbeeld van plaatsing van de gewijde plaatsen in Jeruzalem onder in ternationaal gezag, in plaats van teruggave van de stad aan haar wettige eigenaars'. Het idee van internationalisatie van Jeruzalem is onlangs weer geop perd door de katholieke kerk. Het is voor het eerst dat Saoedi- Arabië zo duidelijk stelling neemt tegen dit denkbeeld, ver klaarden waarnemers in Taif. (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR - Uiterlijk in juli moet het overleg over vermindering van de zoutlozingen in de Rijn weer op gang komen. Dit maakte minister Tuynman van verkeer en water staat gisteren bekend na afloop van de vijfde ministersconferentie over de bescherming van de Rijn tegen verontreiniging. Minister Tuynman van verkeer en waterstaat (links) spreekt de vijfde ministersconferentie over de Rijnvervui ling toe. Midden: staatssecretaris Van der Mei buitenlandse zaken) en geheel rechts minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne). Deze conferentie, die in Kasteel Oud Wassenaar werd gehouden, had tot doel het overleg over de- ze kwestie weer op gang te bren gen. Sinds 1979, toen Frankrijk het in 1976 in Bonn gesloten zoutver parlementaire goedkeuring voor het toen gesloten zoutverdrag te vragen. Vervoer per schip naar zee is een kostbare kwestie, evenals ver voer per pijpleiding naar de so- da-fabriek in Lotharingen. drag niet aan het parlement durf- Minister Tuynman benadrukte gis te leggen, zit dit overleg teren dat het kostenaspect in het slop. De ministers van de Rijnoeversta- ten zijn gisteren uitgekomen op drie mogelijkheden om die ver mindering van het zout in de Rijn te bewerkstelligen; Injecteren van het zout in de bo dem van de Elzas, Transport van het zout naar zee, Afvoeren van zout naar de soda- fabriek in Lotharingen. Alle drie mogelijkheden stuiten echter op moeilijkheden. De in jectie van het zout, afkomstig van de Franse kalimijhen, stuit op verzet van milieu-groeperin gen in de Franse Elzas. Dat is ook de reden waarom Frankrijk in 1979 het niet aandurfde om de drie mogelijke oplossingen een grote rol zal spelen bij het overleg dat nu zal plaatsvinden binnen de internationale Rijn commissie. Vooralsnog ziet het er dus niet naar uit dat er spoedig een oplossing zal komen.Ook al toonde de bewindsman zich vrij optimistisch door 1983 te stellen als jaartal, waarin de zoutlozin gen in de Rijn belangrijk zouden kunnen worden verminderd. Gif Minister Tuynnman zei gisteren dat vervoer per schip voor zowel ons land als West-Duitsland onaan- THAILAND (AP) - In Cambodja gelegerde Vietnamese eenheden hebben gisteren een Thaise grenspost aangevallen, waarbij een Thaise soldaat werd gedood. Daarna hebben Thaise en Vietna mese artillerie elkaar over de grens heen bestookt. Dit is mee gedeeld door een woordvoerder van het Thaise leger. Volgens de zegslieden maakte de aanval deel uit van een nieuw Vietnamees offensief tegen de guerrillastrijders bij de grens. De ze rebellen verzetten zich tegen de door Vietnam in het zadel ge- (ADVERTENTIE) holpen regering-Heng Samrin in de hoofdstad Phnom Penh. In december 1978 viel Vietnam Cambodja binnen en verjoeg met behulp van een groepje Combod- jaanse rebellen de regering Pol Pot uit de hoofdstad. Pol Pot was in 1975 aan de macht gekomen, nadat zijn "Rode Khmers" erin geslaagd waren de door de Amerikanen gesteunde regering-Lon Nol te verdrijven. Na de coup van Heng Samrin in 1978 zijn de Vietnamese troepen in Cambodja gebleven om het re giem te helpen met de strijd tegen de twee groepen rebellen; de aan hangers van Pol Pot en de anti communistische "vrije Khmers". vaardbaar is indien er geen oplos sing wordt gevonden voor het ij- zercyanide, een giftige stof in het zout. IJzercyanide wordt aan het afval zout toegevoegd om te voorko men dat het in het schip gaat klonteren. Het is een zeer gevaar lijke stof. Voorts wil Nederland met zekerheid weten dat de dum ping van de grote hoeveelheden afvalzout op één plaats in de Noordzee geen schade aan het milieu.toebrengen. Het onderzoek naar het zouttrans port per pijpleiding naar Lotha ringen is een tegemoetkoming aan. Frankrijk. Het staat al vast dat deze oplossing technisch en Financieel moeilijk is te verwe zenlijken. Frankrijk liet gisteren echter voorgoed de mogelijkheid van een internationaal gefinan cierde zoutfabriek bij de kalimij- nen vallen. In tegenstelling tot de andere Rij noe versta ten vonden de Fransen dit tot nu toe de de meest aantrekkelijke oplossin- Bij de Rijnoeverstaten bestaat nu de wil om het al jaren bestaande zoutprobleem op te lossen, aldus Tuynman. Hij noemde het een belangrijk winstpunt dat de vijf landen weer met elkaar om de ta fel zitten. Het overleg was na de Franse weigering om het Rijn- zoutverdrag in het parlement te bespreken volkomen in het slob geraakt. De stichting Reinwater, die reeds zes jaar in een juridisch gevecht met de kalimijnen is verwikkeld, toonde zich in een reactie tevre den dat het idee van een zoutfa briek definitief van de baan is. Niet alleen vanuit milieu oogpunt. Het project kostte ook veel energie en leek bovendien economisch onhaalbaar. Misplaatst dit het enige winstpunt van de ministersconferentie. Hij was te leurgesteld dat opnieuw concrete resultaten zijn uitgebleven. De opgewekte stemming van minis ter Tuynman vond de stichtings voorzitter misplaatst. Jesserun d'Oliveira dacht niet dat er binnen afzienbare tijd iets aan de kwaliteit van het Rijnwater zal verbeteren. Hij was er niet van overtuigd dat de ministers dit jaar nog bijeen komen. Naar zijn mening blijven de bewindslieden nog jaren over het zout conferere- Voorzitter Jesserun d'Oliveira meende dat Tuynman, vooruitlo pend op definitieve beslissingen, een vermindering van de produk- tie van kunstmest, waarvoor de kalimijnen de grondstof leveren, had moeten bewerkstelligen. De stichting Reinwater is overigens voorstander van injectie van het afvalzout in de Elzas. Jesserun d'Oliveira zei dat de Rijnoever staten zich ongeloofwaardig ma ken wanneer voor scheepstrans- port wordt gekozen, waarbij niets wordt gedaan aan de toegevoeg de ijzercyanide. De stichting Reinwater vroeg juist gisteren nog in een brief aan de regering ervoor te zorgen dat het hoofd stuk zout afgesloten werd, opdat de aandacht ook gericht kan wor den op andere grote vervuilings problemen van de Rijn. De stichting Reinwater heeft giste ren voorts besloten om in samen werking met Duitse en eventueel Franse en Zwitserse milieu organisaties een varend laborato rium in te richten, waarin chemi ci permanent monsters van het Rijnwater kunnen onderzoeken. Via deze manier van meten kun nen vervuilers van de Rijn snel worden achterhaald. De bemanning van het schip zal uit vrijwilligers bestaan. De stich ting hoopt het schip als geschenk te ontvangen. Een geldactie moet de benodigde veertigduizend gulden voor het laboratorium bij eenbrengen. DEN HAAG/NAKOERA (Zuid-Libanon) (ANP) - Een woordvoer der van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) heeft giste ren ten stelligste ontkend "dat Unifil verontschuldigingen heeft aangeboden aan de Israëlische generaal-majoor Ben-Gal betref fende het Palestiinen-incident". Eind vorige week werd in Israël bekendgemaakt dat tijdens een ontmoeting tussen Unifil-commandant Erskine en de Israëlische opperbevelhebber van de noordelijke strijdkrachten, veront schuldigingen waren aangeboden. Uit foto's die Erskine aan Be n-Gal had getoond zou volgens Israëlische bronnen blijken dat de lijken van de vijf gedode Palestijnen "intact" waren, en niet door Israëlische explosieven in stukken uiteen gereten, zoals de Nederlandse Unifil-soldaten beweerden. De Unifil-woordvoerder zei "zeer verstroord" te zijn door deze Israëlische uitlatingen. "Israël heeft van deze privé-ontmoeting misbruik gemaakt door informatie naar buiten te brengen die haar toevallig goed uitkomt en de VN-vredesmacht in een kwaad daglicht stelt. Zij probeert daarmee ook de onafhankelijke VN- onderzoekscommissie te beïnvloeden die momenteel de Unifil- beschuldigingen en de Israëlische ontkenning onderzoekt". De VN-vredesmacht verklaarde eind vorig jaar dat een Israëlische patrouille de lijken van vijf Palestijnen in de lucht had laten vliegen nadat ze tijdens een vuurgevecht op de grens van Unifil- gebied waren gedood. Israël heeft die beschuldigingen altijd van de hand gewezen. De Unifil-woordvoerder in Nakoera bevestigde dat tijdens de pri vé-ontmoeting door Erskine foto's zijn getoond die een Neder landse Unifil-militair tussen 25 en 29 december van de Palestijne lijken heeft gemaakt. "Maar of die foto's laten zien dat de lijken compleet zijn, zoals de Israëlische bronnen na de ontmoeting beweerden, weet ik niet. Dat is tenslotte ter beoordeling van de VN-onderzoekscommissie". Die commissie hoopt eind deze week haar rapport te kunnen afslui ten. Daarna zullen de bevindingen van de commissie naar het VN-hoofdkantoor in New York worden gestuurd die uiteindelijk beslist wanneer de conclusies bekendgemaakt worden. De Unifil-woordvoerder is ook verbolgen over het feit dat er uit de ontmoeting mededelingen naar buiten zijn gedaan, terwijl het bezoek een privé-karakter droeg. "Wij hadden niet verwacht dat Israël deze ongebruikelijke stap zou doen". De ontmoeting tussen Erskine wilde Ben-Gal was bedoeld als een teken van goodwill van de kant van Unifil. „Erskine wilde Ben- Gal alleen laten zien over welke foto's de VN beschikt omdat de Israëlies al eerder foto's hebben getoond van de lijken van de vijf Palestijnen nadat zij, na begraven te zijn in Israël, weer waren opgegraven". WARSCHAU (AP/DPA/AFP) - Terwijl de leider van de onafhankelijke vakorganisa tie "Solidariteit", Lech Walesa, gisteren in allerijl naar Zuidoost-Polen is gereisd om daar protesterende arbeiders en boeren tot voorzichtigheid te manen, heeft het Politbureau van de Poolse communisti sche partij de regering opgeroepen in ac tie te komen om het land uit de economi sche crisis te halen. Ondertussen voegde een zich uitgebreiden- de studentenactie in Lodz, ten Zuidwes ten van Warschau, een nieuwe dimensie aan de Poolse arbeidscrisis. Volgens zegslieden van studenten en arbei ders in Lodz begonnen vorige week onge veer 2000 studenten van de plaatselijke universiteit een zogenaamde "bezettings staking". Afgelopen vrijdag kregen zij steun van ongeveer 1000 studenten van de medische faculteit. De studenten eisen van de regering conces sies als afschaffing van verplichte colleges in marxistische filosofie en economie en de garantie dat er geen politietroepcn wor den ingezet om een einde te maken aan studentenbetogingen op universiteitster reinen. Terwijl de regering bekend maakte dat de boycotactie van afgelopen zaterdag had geleid tot een verlies van bijna 4,5 miljard zloty's, bijna 300 miljoen gulden, kwam het Politbureau gisteren bijeen om de si tuatie opnieuw te bespreken. In een communiqué dat werd uitgegeven via radio en televisie riep het Politbureau de regering op om de stakingen grondig te onderzoeken, "teneinde de noodzakelijke stappen te nemen om een verdere uitbrei ding van de economische crisis te voorko men". "Solidariteit" heeft een waarschuwingssta king uitgesteld, die morgen gedurende vier uur het hele economische leven in Warschau had moeten verlammen om zo kracht bij te zetten aan de eis van invoe ring van een vijfdaagse werkweek. De Solidariteit-afdeling van Warschau heeft voorgesteld de stakingsactie te verschui ven naar 3 februari, zo blijkt uit een com muniqué. In de tussentijd wil "Solidari teit" door protestacties blijven ijveren voor uitvoering van de vorig jaar door de regering gedane toezeggingen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12