Koos Bekooy houdt ploeg in titelrace Liebregts wil de boer op met amateurs CRM vraagt Veronica om opheldering VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENBEDRIJVEN Handel in drugs hard aanpakken Weer protest tegen niet-jood-verklaring Albeda oneens met kritiek van SER DINSDAG 27 JANUARI 1981 Inter-regionale zaalvoetbalstrijd KATWIJK Koosjardin revancheerde zich gisteravond voor de pijnlijke nederlaag van vorige week tegen De Rozet. De Leidse ploeg diende streekgenoot Glasbergen een ruime 2-7 nederlaag toe en blijft door die zege in de race voor het kampioenschap. John Verschoor, die op deze archieffoto de ballen om z'n oren ziet vliegen, was gisteren bij Koosjardin een van de steunpilaren. de even later ook 1-5. Nico Zwaan scoorde nog wel tegen (op aangeven van de goed spe lende Anne Ouwersloot). maar Koosjardin-invaller Steef Pattia- pon breidde de stand even later al weer uit tot 2-6. Topscorer Pe ter Gijsman, hij speelde één van zijn betere wedstrijden, bepaalde de eindstand op 2-7. Glasbergen daarentegen zal in de laatste duels van het seizoen de MONTE CARLO (ANP) - Na de eerste serie van zes klasse mentsproeven heeft Hannu Mikkola de leiding in de 49e rally van Monte Carlo. De 38- jarige Fin, die bijgestaan wordt door navigator Arne Hertz uit Zweden, won alle zes proeven in een Audi Quattro met vier-wielaandrij- ving. De Nederlander Bob de Jong die met de Zweed Bror Danielson in een Opel Asco- na rijdt, noemt de 13e plaats in de algemene rangschik king in. In groep 1, stan daardwagens, bezet de équi pe de Jong-Danielson de eer ste plaats op 15 seconden ge volgd door de Fransman Clarr. De tweede Nederland se équipe Henk Vossen-Pie Theunissen staan op de 98e plaats. De stand na zes proeven is: 1. Mikkola (Fin) Audi Quattro, 2 uur 5 min. 37 sec. 2. Therier (Fra) Porsche Sc, 2.11.31. 3. Ragnotti (Fra) Renault 5 Tur bo, 2.11.49. 4. Frequelin (Fra) Talbot Lotus, 2.11.55. 5 Saby (Fra) Renault 5 Turbo, 2.12.35. 13. De Jong (Ned) Opel Ascona, 2.19.00. WIJK AAN ZEE - (ANP) Op de tweede rustdag van het Hoogovenschaaktoernooi werd een afgebroken partij uit de achtste ronde voortge zet. De Brit Miles en de Hon gaar Sax Deelden gistermid dag het punt. Na acht ronden is de stand: 1. Sosonko 5V2 punt. 2. Svesjni- kov en Taimanov 4V2 (uit 7). 4. Browne. Anderson en Mi- les 4 (uit 7). 7. Ree en Gheorg- hiu 4. 9. Timman 3'/2 (uit 7). 10. Sax 3Vz.11. Unzicker 3.12. Torre 2 (uit 7). 13. Langeweg VA (uit 7). Niet-jood. Ruim twintig predi kanten hebben bij het Rijn- Schelde-Verolme-concern (RSV) geprotesteerd tegen het afgeven van niet-jood-verklaringen. Zij vragen het bedrijf in hun brief, alles na te laten wat strijdig is met de rechten van de mens, in dit geval de jood. De briefis onderte kend door de vice-voorzitter en secretaris van de predikanten broederschap van het centrum voor pastorale zorg "De Hezen- berg" te Hattem. De broeder schap had daar een conferentie over het thema "Kerk en Israël. Afschriften van de brief zijn ver zonden naar de kerken, de Raad van Kerken en de Tweede Ka mer. 'Velen zijn indertijd door het teke nen van de Ariër-verklaring voor de nazi's gezwicht, met als gevolg dat de holocaust met z'n gaska mers over de joden kon losbar sten. Mag nu uit handels- en werkgelegenheidsbelang - en wij achten dat waarlijk niet gering - weer worden toegegeven aan de vijanden van het jodendom? Durft u in geweten werkelijk die verantwoordelijkheid aan?" Al dus de predikanten in hun brief. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zuidland H. van de Berg (leger- predikant) Eindhoven, te Schie dam L. de Ru Losser; aangeno men naar Lochem J. Woltinge (kandidaat) Roodeschool; be dankt voor Barneveld J. J. W. Mouthaan Nunspeet, voor Op- en Neder-Andel J. H. C. Olie Lin- schoten. Gereformeerde Kerken: beroepen te Ridderkerk K. T. Vaatstra Sex- bierum (Fr.), te Bunde (West- Duitsland), voor de Evangelisch Altreformierte Kirche H. B. Hei- kens Laar (West-Duitsland); aan genomen naar Oud-Beijerland J. Loosman Vries. nodige punten moeten vergaren om degradatie af te wenden. Als de ploeg in de komende duels zo speelt als gisteravond in de eer ste helft mag zal niet te veel moeite kosten. Het team van coach Nico Glasbergen (waarin John Manuputty ontbrak) incas seerde weliswaar een ruime ne derlaag, maar in het eerste part van de wedstrijd gaf de ploeg zó goed partij, dat de toekomst niet al te somber hoeft te worden ge zien. Wanneer de thuisclub in die eerste helft ook de kansen had benut, had het team wellicht voor een verrassing kunnen zor gen. Zover kwam het nu niet. De ploeg kende aanvankelijk een over wicht, maar sprong te lichtvaar dig met de kansen om. Dit in te genstelling tot Koosjardin (dat VLIJMEN - „Er moet iemand zijn die het amateur-wielrennen in Nederland wil coachen. En het is een uitdaging om te proberen het hoge niveau van de amateur- wielersport in ons land te conti nueren". Piet Liebregts (51) geeft de twee re denen aan die hem ertoe hebben gebracht om het komend jaar met de KNWU in zee te gaan als weg- coach van de amateurs. In princi pe zijn beide partijen akkoord over een verbintenis van een jaar met de mogelijkheid tot verlen ging daarna. Kleine oneffenhe den moeten nog worden wegge- wreven, maar Liebregts ver wacht niet dat de voorgenomen samenwerking tussen hem en de wielerunie nog zal worden door kruist. De opvolger van Rini Wagtmans denkt twee drie maanden nodig te hebben om zich te prepareren op zijn nieuwe functie binnen de KNWU. Tijd die Liebregts onder meer zal gebruiken om gesprek- Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Gouda C. A. den Hertog Vlissingen; bedankt voor Enschede-West K.Boersma Hoo- geveen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogeveen R. Leiden. Vietnam. Leiden.# Vietnam Het hervormde werelddiakonaat zal 100.000 bijdragen voor het herstel van kerken, pastorieën en andere kerkelijke gebouwen in Vietnam. De hulp wordt ver strekt in het kader van een groot scheeps wederopbouwprogram- ma van de Evangelische Kerk in Vietnam. Deze kerk heeft, met in stemming van de Vietnamese re gering, de Wereldraad van Ker ken om financiële steun ge vraagd. En die vroeg op zijn beurt de lid-kerken, ongeveer drie mil joen gulden bijeen te brengen. Koninklijk concert. Zaterdag avond wordt in de (hervormde) Grote Kerk te Lisse een concert feegeven ter ere van de verjaardag van koningin Beatrix. Medewer kenden: organist Kroon en zijn zoon (trompet) en het koor "Looft den Heer". Programma: werken van Jan Zwart, Cor Kee, Fauré en Franck. Te gemakkelijk Echtscheidingen. De paus heeft de kerkelijke huwelijksrechtban ken met klem gevraagd, niet meer al te gemakkelijk en over ijld echtverbintenissen nietig te verklaren. Hij vindt, dat de recht banken zich moeten houden aan de voorschriften van het VatL- caan. De paus toonde zich be zorgd over het stijgende aantal nietigheidsverklaringen. Kardinaal Felici, de hoogste jurist van de Rooms-Katholieke Kerk, verklaarde onlangs, dat sommige kerkelijke huwelijksrechtban ken nu vijftig keer zoveel huwe lijken nietig verklaren als tien jaar geleden. overigens Cees de Roode, Ger Nagtegeller en Piet Ouwehand miste), dat de kansen gewoon be nutte. Daar waar Gé Perfors en Piet Haasnoot faalden, scoorden de uitblinkende Koos Bekooy en Peter Gijsman (de laatste met het hoofd) wel. In het tweede part gaf vooral de aanwezigheid van Koos Bekooy bij Koosjardin de doorslag. De Leidenaar wees zijn ploeg nadrukkelijk de weg en Glasbergen werd dan ook enigs zins overrompeld. Bekooy zette zijn ploeg na vijf minuten via een fraaie treffer op 0-3. De Rijns- burgse tegenstander kwam nog wel even terug in de vorm van een treffer van Wil Groenendijk (1-3), maar hierna was de Leidse ploeg niet meer te stoppen. John Verschoor (goed voorbereidend werk van Bekooy) maakte er 1-4 van en dezelfde Verschoor scoor- ken te voeren met de wielerunie, sponsors, ploegleiders en renners over zijn beleid. Maar die drie maanden denkt Liebregts even zeer kwijt te zullen zijn aan de omschakeling waarvoor hij staat- Immers: de Brabander heeft de af gelopen zeven jaar geen enkele bemoeienis gehad met de ama teur-wielersport. Naast zijn job als public relations-man bij een sportartikelenfirma pompte Lie bregts in deze periode al zijn energie in de profwielrennerij. Eerst als ploegleider van Frisol en daarna als begeleider van de Oranje-profs bij de afgelopen drie wereldkampioenschappen op de weg. „Ik zie mijn werkzaamheden bij het profwielrennen echter niet als een belemmering om goed te kunnen functioneren als coach bij de amateurs", verklaart Lie bregts. „Voordat ik het profwe reldje instapte, was ik tiert jaar ploegleider bij amateurforma-, ties. Dat is een ervaring waarvan DEN HAAG (ANP) - Minister Albe- da van sociale zaken is het niet met de Sociaal-Economische Raad (SER) eens dat hij dnzorg- vuldig zou hebben gehandeld bij de wijziging van de loonwet en de indiening van het wetsontwerp dat werkgelegenheidsoverleg verplicht wilde stellen. Dat blijkt uit het antwoord van de minister aan het dagelijks be stuur van de SER, die de be windsman daarover op 16 januari een brief had geschreven. De maatregelen moesten zo snel door regering en parlement wor den aangenomen dat er geen tijd was om de SER erover advies te Zairees schip kan weer varen na conflict VLISSINGEN (ANP) - Het beslag op het circa zevenduizend ton metende Zaïrese vrachtschip "president Casavoeboe", dat sinds gisterochtend vier uur op de rede van Vlissingen aan de ketting lag, is in de loop van de dag opgeheven. De "President Casavoeboe" was zondaguvond aan de grond gelo pen op de rede van Vlissingen. Diverse sleepboten schoten te hulp om het schip vlot te trekken. Op de Westerschelde heerst sinds anderhalf jaar een grote concur rentiestrijd tussen verschillende sleepbedrijven die in het gebied opereren. In de nacht van zondag op maandag leidde deze concur rentiestrijd1 opnieuw tot ernstige incidenten. De Belgische sleep dienst Union uit Antwerpen kap te de trossen van de sleper "Zwit serland" van de firma Muller uit Terneuzen, die al aan het schip had vastgemaakt. De derde bij dit conflict betrokken partij, de fir ma Dijkhuizen uit Vlissingen, die als eerste aan de gestrande vrachtvaarder wist vast te ma ken, liet onmiddellijk na het inci dent door een Middelburgse deurwaarder beslag leggen op de "Casavoeboe," omdat hij meende recht te hebben op het bergings- loon. ik nu kan profiteren. Bovendien ken ik de beroepswielersport op mijn duimpje en dat is een gege ven waar ik eveneens mijn voor deel mee kan doen als amateur- coach". Drie zaken heeft Liebregts tijdens de onderhandelingen met de wie lerunie centraal gesteld. Hij eiste een vlekkeloze samenwerking als bondscoach met alle betrokken partijen, wenste dat de top van de Nederlandse amateurs dit jaar op belangrijke buitenlandse wed strijden zouden uitkomen en stond erop dat hij kon beschik ken over goed en het liefst vast personeel, zoals verzorgers en mecaniciens. Liebregts: „De drie voorwaarden die ik bij de unie op tafel heb ge legd, beschouw ik als een basis om als coach naar behoren te kunnen functioneren. Op al deze punten ben ik verzekerd van me dewerking van de mensen met wie ik voorlopig een jaar aan de slag moet. Met deze rugdekking vragen. Daarover toonde de raad zich nogal verbolgen. In zijn brief zegt Albeda dat ook de Raad van State het, omdat het om voorzieningen van tijdelijk aard ging, en de tijd drong, aanvaard baar heeft gevonden dat de SER niet is geraadpleegd. De be windsman zegt dat het feit dat de wijziging van de loonwet van tij delijke aard is een belangrijke rol heeft gespeeld. Weliswaar was de oorspronkelijke opzet van het wetsontwerp minder verstrek kend dan de uiteindelijk tot stand gekomen wijziging, maar ook de ze was tot één jaar beperkt Van een structurele voorziening is Bezetting van DoumaenWolf is voorbij HAULERWIJK (ANP) - De bezet ting van het confectiebedrijf Douma en Wolf in Haulerwijk (Fris voorbij. In verband met het uitblijven van orders moet de fabriek dicht en staan 65 werkne mers op straat. Ongeveer veertig meisjes hebben bijna tien weken gevochten voor behoud van het bedrijf. In de- kan ik nu mijn beleid verder uit werken". Het beleid dat Liebregts in gedach ten al heeft uitgewerkt, zal er voorlopig op zijn gericht om ster ke Nederlandse amateurs zoveel mogelijk te laten starten in grote buitenlandse wedstrijden. „Voor rondjes om de kerk koop ik niks. En amateurs die talent hebben ook niet", aldus Liebregts. „In ons land kennen we enkele be langrijke koersen die internatio naal zijn bezet, maar het 'is niet voldoende voor onze beste ama teurs om het niveau te bereiken dat ik graag zie. Meer dan voor heen zullen Nederlandse ama teurs hun gezicht laten zien in het buitenland". „Belangrijk daarbij is dat we écht onze grote talenten naar bijvoor beeld een Vredeskoers en de Tour de l'Avenir sturen. Dat zijn de rondes waar de sterkste bui tenlandse ploegen aanwezig zijn. Daar horen wij dus ook thuis, met het puikje van de amateurs. Dan weetje als coach en als renner pas volgens Albeda dan ook geen sprake. Het SER-bestuur had juist wel ge sproken van "principieel ingrij pende wetsontwerpen". Het be stuur noemde met name de mo gelijkheid in de loonwet om voor afzonderlijke categorieën werk nemers in te grijpen. cember vorig jaar werd het faillis sement uitgesproken, waarna er een onderzoek kwam van het co öperatief kledingmanagement Comak. Daaruit bleek dat er een nieuw bedrijf op te richten zou zijn, op de grondresten van het oude, maar dan moesten er wel nieuwe orders komen. DEN HAAG (GPD) - De jongeren organisaties van FNV en CNV willen niet meer met minister Al beda samenwerken in de Stuur groep Experimentele Arbeids projecten. Maar aanleiding van de verlaging van de minimum jeugdlonen per 1 januari schorten de jongerenorganisaties de werk zaamheden in de stuurgroep op. DEN HAAG (GPD) - Minister Til Gardeniers van CRM heeft het bestuur van Veronica om ophel dering gevraagd naar aanleiding van de vorige week woensdag door Veronica op televisie uitge zonden voetbalwedstrijd Ajax- „Oranyankees". Speciaal voor deze wedstrijd en de televisie-uitzending van Veroni ca waren vrijwel alle reclame borden van de vaste adverteer ders in het stadion van Ajax be dekt met borden van een behang selfabrikant die het duel sponsor de. De kijk- en luisterdienst van CRM vond voldoende aanleiding in de ze uitzending om een rapport aan de minister uit te brengen. Het antwoord van Veronica op de gis teren verzonden brief van minis ter Gardeniers zal echter moeten uitmaken of de Omroepwet is overtreden. Een woordvoerder van CRM: „We dienen uiterst voorzichtig te werk te gaan in dit soort kwesties. We wachten daarom eerst het ant- werkelijk waar je aan toe bent. Het is natuurlijk een toeval, dat renners die een goede Tour de l'Avenir rijden ook vaak slagen bij de profs. Voorbeelden te over. Het is alleen jammer dat Johan van de Velde de laatste amateur is geweest die via deze etappekoers een prof van naam is geworden. We hebben in het recente verle den wel vaak meegedaan aan de toekomstronde, maar met te zwakke coureurs". Piet Liebregts vermoedt overigens niet dat zijn plan om in het bui tenland veel de boer op te gaan met zijn amateurs, zal worden ge dwarsboomd door de sponsors van de ploegen waaruit hij zijn selectie formeert. „Er wordt ge zegd", aldus Liebregts, „dat sponsors hun beste renners het liefst in Nederland zien rijden, omdat het rendement van hun re clame via de wielersport dan gro ter is. Ik geloof daar niet in". „Toen ik destijds ploegleider was van Frisol werd Fedor den Her tog eerste in de Tour de l'Avenir woord van Veronica af en zullen naar aanleiding daarvan bekijken of de Omroepwet is overtreden. Mocht blijken dat Veronica in overtreding is geweest met die - uitzending, dan zal CRM natuur lijk ingrijpen". Het doorgaan van de uitzending van Ajax-Oranyankees is lange tijd onzeker geweest. Pas enkele uren voor aanvang van het duel werd bekend dat Veronica de wedstrijd op het scherm zou brengen. Daarvoor had Ajax al wel 10.000 gulden als schadeloos stelling aan SC Cambuur moeten betalen, dat die avond een inhaal wedstrijd tegen FC VW speel de. Het bedekken van de vaste recla me-borden door die van de be hangselfabrikant, die het hele ge beuren voor een bedrag van 100.000 gulden sponsorde, is vol gens Ajax niet aan discussie on derhevig, omdat het bestuur van Ajax daar reeds eerder duidelijke afspraken met de vaste adver teerders over had gemaakt. en won Cees Priem de groene trui. Een betere reclame hebben we daarvoor en daarna met onze ploeg niet gehad." Niet Hartland maar Dettmer LEIDEN - Volgens het KNVB- programmablad Voetbal Totaal zou arbiter Hartland afgelopen zondag de wedstrijd DWV-UVS hebben gefloten. Door ziekte moest Hartland voor het duel af zeggen waardoor de KNVB leids man Dettmer uit Krommenie als vervanger aanwees. Zowel de KNVB als DWV verzuimden de media daarvan op de hoogte te stellen, waardoor het kon zijn dat Hartland, abusievelijk dus, giste ren in het verslag van de wed strijd als scheidsrechter werd op gevoerd. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Politie en justitie dienen in het vervolgingsbe leid de hardst mogelijke houding aan te nemen tegen allen 'van hoog tot laag' die bij de handel in drugs betrokken zijn. Dit is één van de stellingen .die de Rotterdamse burgemeester André van der Louw gisteren uiteenzette tijdens een conferentie over ge dwongen "afkicken". Van der Louw heeft als enige burgemeester zijn "nek uitgestoken" over dit onderwerp nadat bekend werd dat hij en drie van zijn collega's op deze dwang als laatste "redmiddel" een beroep wil len doen om de verslaafden te laten ontwennen. De Rotterdamse burgemeester wil de strijd tegen de heroïneversla ving politiek maken door te trachten een eind te maken aan de uitbuiting. Hij kreeg felle kritiek te verduren van verslaafden en hulpverleners. Ongeveer vijfhonderd belangstellenden volgden het congres. Van der Louw sluit de mogelijkheid van vrije heroï neverstrekking via de huisarts niet uit, hoewel hij bang is voor het daaruit voortvloeiende "Mekka-effect".Hij vindt dat alvo rens hij tot gedwongen afkicken wil overgaan, dat de hulpverle ning eerst voldoende op poten gezet moet worden. prijspeil medio oktober 1) bedrijf of organisatie: Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden 100 101 Edah 103 100 Jac. Hermans- Prijsslag 108 Miro 109 102 Albert Heijn 116 111 Simon 116 107 Vendet 118 107 Centra 119 109 Co-op 119 112 Profimarkt 2) 119 108 J. de Boer 120 109 Fred v. d. Werff 121 111 V D 122 109 4-6 123 110 Spar 124 iiï A 0 2000 126 113 Vivo 130 112 Végé 131 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) niet de Zuid- Hollandse Profimarkt te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids december '80 Dirk van den Broek en Bas van der Heijden delen mede Digrosen Oirkson hebben hetzelfde lage prijspeil!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11